Engeland, Kampioen van het Recht TUNGSRAM Aan onze Koningin Astrid. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN.; GEBROEDERS DUPONT KATHOLIEKE DICTATOR WAAROM VERLOOR DE FRANSCHE FRANK DE BOUWPREMIES. UITZET ALMANAK VAN SNOECK f' D. S. 15» JAAR. NUMMER 46. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 17 NOVEMBER 1935. 1 Jaar, per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 48459 Telefoon 180 EEN SPANNEND INTERNATIONAAL GESCHIL. ...OF VAN ENGELSCH IMPERIALISME EN BRITSCHE ECONOMISCHE BELANGEN. leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel .00 Ir. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur. waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het Italiaansch-Engelsch geschil blijft chipel zulke puike schuilplaatsen en zee het onderwerp van ontelbare gesprek ken en de symphatie gaat, bij de eenen naar de Italianen en bij anderen naar den Negus en zijn gekroezelde onder danen. Sympathie is zelden gegrondvest op gezonde redeneering des te meer omdat de menschen zich laten bein vloeden door allerlei indrukken die zi opdoen bij het lezen van berichten die uitgaande van de twistende partijen natuurlijk alles behalve objectief zijn Vele personen, aan een schoon gevoe gehoorzamend, nemen steeds partij voor degenen die het zwakste schijnt of deze nu het recht langs zijn zijde heeft of niet, en, iemand heeft nooit heelemaal gelijk of ongelijk Hoe kan evenwel de gewone mensch in dit geval een verstandig oordeel uitbrengen, als hij zelfs geen benul heeft van hetgeen waarlijk achter de schermen der diplomatie gebeurt. Laat ons even den sluier lichten en de verschillende waarschijnlijke facto ren aanduiden van het Italiaansch-En gelsch geschil. Het nakomen van de verbintenissen van de Volkenbond overeenkomsten natuurlijk maar een voorwendsel. Menige inbreuken hebben er plaats gehad zonder dat Groot-Britannie zich zelfs gewaardigd heeft te protesteeren b.v. noch in het geval van den Japan- schen China krijg, noch in dat van Paraguay tgen Bolivie. Engeland heeft door Duitschland tal rijke inbreuken laten plegen op inter nationale verbintenissen, een zelfs en kele maanden geleden, die van de ver grooting der Duitsche oorlogsvloot mei Britsche toestemming en dat achter den rug van zijn bondgenoot Frankrijk die door de Engelsche regeering totaal ge negeerd werd in dit geval en waarin men onze Zuiderburen voor een vol dongen feit gesteld heeft. Het verdedigen van Ethiopie's be langen is een zaak die enkel gepoogd wordt voor zooveel dit met het be lang van het traditioneel egoistisch En geland overeenstemt. Laat ons nu de oorzaken opsporen. Om te beginnen hebben de Engel sche imperialisten altijd gedroomd van een koloniaal bezit zich uitstrekkend van de Kaap tot het Noorden van Afrika. Ethiopië is nog een mooie brok die onder geen Europeesch beheer staat en waarop misschien wellicht eens, ten minste onder Engelsch protectariaat - dus een nieuw afzetgebied voor de Brit sche nijverheden - zou kunnen komen, zoodat de Engelsche Somaliland kolo nie er goed zou bij varen en de lang gedroomde betere Engelsche strook dwars door Afrika tot stand zou ko men, des te liever daar Egypte al meer en meer onafhankelijk wordt hoe groot de Engelsche invloed zich daar nog gelden laat. Ethiopië in Italiaansche handen, dil beteekent een streep door deze plan nen en een groote streek met onmis bare grondstoffen ten dienste van Ita lië, dus verlies van een klant, en ver grooting van zijn macht en van zijn onafhankelijkheid. En een sterk Italië is een nieuwe mogelijke vijand op den weg naar In- die, Singapour en Hongkong en een bedreiging voor het bezit van Malta, de Engelsche Vlootbasis in de Middel- landsche zee, bemeesterd toen Italië nog niet vereenigd en machtig was. Een sterk Italië zou ook met Frank rijk als bondgenoot in het voorkomend geval de Middellandsche zee volstrekt beheerschen en helaas, wat zou de ar me Engelsche vloot wel kunnen aan vangen in die zee ver van haar basis, op het water, onder water, en in de lucht bedreigd... Van de onmacht harer vloot in de Middellandsche Zee is de Engelsche legeering zoo overtuigd dat zij een evo lutie in Griekenland verwekt heeft om er terug een koninkrijk van te maken, met een vorst die door jarenlang ver blijf in Brittannie, sympathie en erken telijkheid voor zijn Engelsche vrienden heeft. Indien Griekenland niet in de Mid dellandsche Zee gelegen ware en door zijn kusten, havens en een eilandenar en luchtbasissen zou bieden, zou waar schijnlijk thans geen verandering van regiem ontstaan zijn. Maar de ruiterij van St. Joris zooals men de ponden uitgegeven voor doeleinden van inter nationale politiek bestempelt zal wel een charge uitgevoerd hebben tegen de Grieksche politiekers. Het is dus een schoone gelegenheid twist tusschen beide landen Frankrijk en Italië te zaaien verdeel en gij zult heerschen. Dat is ten andere de tradi- tioneele politiek die Engeland sedert eeuwen op het vasteland gevoerd heeft Oorlogen in Europa verzwakten de sta ten en de Britten deden zaken met bei de oorlogvoerende partijen en verrijkte zich, terwijl heel het economisch leven der strijdende landen gestoord werd en arm zijn voor een land is zwak wezen Oorlogsbedreiging is een goede gele genheid voor de fabriekanten van oor logstuig om groote winstgevende be stellingen te bekomen, en druk wordt op de politieke opinie uitgeoefend door onrustwekkende berichten in de dag bladen binnengemofïeld. Voor de groote financiers is het ook een gezegenden tijd vooral thans, nu er financiers, of politieke personaliteiten er van afhangende, in de meeste lan den, aan het bewind zijn. De zaken doen schijnen alsof een oorlog onvermijdelijk is om enkele da gen daarna den indruk te verwekken dat alles in regel is, en deze comedie enkele malen herhalen zooals het reeds gebeurt is in het tegenwoordige geschil wat kan er beter voor hen die op de Hoogte zijn van de echte inzichten der regeeringen, zoodat eT met zekerheid achtereenvolgens op de verhooging of verlaging der beurskoersen kan gespe culeerd worden. Stemming maken is ook een groote zaak in internationale politiek, en dat kan best gbeuren door de oorlogscor respondenten. Is het niet merkwaardig hoeveel dag bladschrijvers aan beide zijden van het front, den oorlog volgen en hoeveel flauwe kul er per telegraaf geseind wordt. Dat is het werk van een Engel sche fabriek van oorlogscorresponden ten in alle talen der wereld. In Zuid-Afrika wordt stemming te gen Italië gemaakt op een bijzondere manier. Daar heeft Sire Abe Bailey de bevolking schrik aangejaagd wegens de gevaren die Afrika door de actie der Italianen loopt wegens het gebruiken als soldaten van inlanders uit Eritrea en Somliland. Indien men Italië toe laat Ethiopië te veroveren zal het, zoo als Frankrijk, de inlanders militarisee- ren, zoodat ook de andere regeeringen in het Zuiden van Afrika hetzelfde zul len doen en aldus blanke bevolking in gevaar brengen, verzekert sir Abe Bai ley. Bovendien worden, door zulke Ita liaansche verovering de Engelsche be langen in Soedan en Egypte bedreigd en hij voegt er bij Het is dus ëen be dreiging voor den vrede en den voor spoed van de wereld Maar dat is nog niet al. De weige ring van Mussolini om aan het Engelsch ukase van den Volkenbond te gehoor zamen en het gevaar hun positie te ver liezen voor allen die zich vet mesten in de al te ruim betaalde postjes van de uitgebreide administratie van dien bond heeft deze pacifisten niet doen terug schrikken om, zoo noodig een oörjog tegen Italië uit te lokken. Groote financiers en groot industri- eelen in vele landen, die zich reken- chap gegeven hebben, dat in Italië hun collegas de meesters niet meer zijn zoo als vroeger, maar dat onder fascisti sche bewind, de belangen van het land dus die van de bevolking overwegend zijn en dus degene van de financiers nijveraars er ondergeschikt aan ge maakt werden, zouden met veel vol doening zien dat men Italië klein kreeg, want de goede Italiaansche voorbeel den zouden kunnen indruk maken in andere landen en het zou gedaan zijn met de wereldoverheersching van en kelen. Heel den stormloop van de socia listische invloeden tegen Italië, die daar nog bij komt, is iets dat een mensch die gezond verstand heeft niet kan be grijpen want Italië is nu juist het land waar de meestvolledige sociale wetten in voege gebracht werden. Uit deze opmerkingen, die dan waar schijnlijk nog niet heelemaal volledig zijn, kan men uitmaken wat er achter de bewering de overeenkomsten van den Volkenbond eerbiedigen schuilt of kan schuilen. H. H AAN 'T WOORD TE BRUSSEL. De heer Degrelle, leider van de ka tholieke fascistische groep Rex.die vol gens sommige katholieke bladen we niet tot dè katholieke partij behoort maar toch door hen met volle aandacht en kolommen artikelen wordt gevolgd, hield Maandagnamiddag te Brussel een meeting. Het thema van deze meeting was Levenden verrijst en Van den mislukten vrede van 1918 naar 't welzijn van volk en land Alleen houders van een kaart, die door de Rexisten overigens op straat werd verkocht, werden in het Sportpa- eis toegelaten. Er was overigens veel belangstelling, en ook een extra-orde- dienst, vermits het eenheidsfront van communisten en socialisten een betoo ging voor denzelfden namiddag had den aangekondigd. In het sportpaleis hing het zoo van de Hitlerianen afgekeken zinnebeeld van de beweging een rood kruis met daarop een zwarte kroon waaronder een zwart zwaard. Om half-vijf deed Degrelle, omringd door zijn lijfwacht zijn intrede, be groet door den Hitler-groet, gejuich en geschreeuw. Er bleken echter onder de duizenden aanwezigen ook talrijke socialisten en communisten, te zijn die den katholie ken Hitier duchtig uitjouwden. Zij wer den geleidelijk door de politie en de gendarmen uit de zaal verdreven. Ik zal mijn toespraak houden zegde de eer Degrelle, die van krachtige ter men schijnt te houden al moest deze zes weken duren Vooral trok de dictator in spe van leer tegen de katholieken, tegen de so cialisten, het socialisme noemde hij de etterbuil van onze maatschappij hij liet de socialistische ministers duchtig door de menigte uitjouwen. Dan kondigde spreker nog het Rexis- tische paradijs aan, dat komen gaat, zoo gauw hij aan de macht is. In zijn rede zegde dictator-in-spe De grelle o.m. nog het volgende Aan den heer Delacolette (kath. hebben de Rexisten per brief, acht da gen tijd gegeven om zijn ontslag te geven, daar hij zich onwaardig had ge toond het katholieke volk te vertegen woordigen. De heer Delacolette heeft na twee dagen reeds begrepen en... kondigde zijn ontslag aan. We zeggen thans hetzelfde tot den heer Philips Binnen acht dagen zijn ontslag te geven en, doet hij het niet, dan zullen wij zelf hem onschadelijk maken. In de zaal hing een spandoek met den tekst van een open brief van De grelle aan den heer Segers, waarin deze den voorzitter van de Katholieke Krin gen uitdaagt zich te komen verantwoor den voor de beschuldigingen te Kor- trijk geuit. Na afloop van de meeting waren bui ten duizenden socialisten en communis ten bijeengekomen, waaronder verschil lende volksvertegenwoordigers. Er werd af en toe wat gevochten en herhaalde lijk moest de politie en de gendarme rie tusschenbeide komen om de orde te herstellen. na 8 September 1935 aangekocht ge weest zijn aan. eene aangenomen Maatschappij voor het bouwen van Goedkoope Woningen (dus niet de genen welke aan partikulieren uit ter hand aangekocht zouden geweest zijn) of waarvan de bouwwerken na 8 Sep tember 1935 aangevangen werden op een vooraf door den bouwer aange worven terrein en ten zijnen persoon lijken gebruike. Wat nu inzonderheid de personen aangaat die om de gunst van de nieuw ingestelde bouwpremie verzoeken, zul len zij verplicht zijn aan de gemeen tebesturen van de plaats waar zij bou wen, den datum te laten kennen waar op zij de bouwwerken hunner woning hebben aangevangen en nadien ook den datum waarop werkelijk betrok ken Ihebben. De Staatspremie zal geweigerd wor den aan de personen die de data in kwestie niet ten gepasten tijde aan hun ne gemeentebesturen zullen opgegeven hebben. Dezen die valsche aangiften doen, zullen gestraft worden met eene gevangzitting van 8 dagen tot één jaar. Degenen die dank eene valsche of on volledige verklaring, eene premie ont vangen hebben, zullen straffen oploo- pen voorzien onder art. 496 van het strafwetboek. Van een anderen kant ook kan men tijdelijke kwijtschelding der grondbe lasting bekomen voor de na 30 Juni 1935 opgetrokken huizen. De Rijks premie en de tijdelijke kwijtschelding van de grondbelasting kunnen niet te- zelfdertijde worden toegestaan. De vraag, die nauwkeurig zal op geven of het de aanmoediginspremie des Rijks is dat men bgeert of wel de tijdelijke ontslaging der grondbelasting moet bij aangeteekend schrijven ge richt worden aan den heer minister Arbeid en Sociale Voorzorg, A~nsir voor Goedkoope Woningen, Karmelietenstraat, 33, Brussel. Dit de partement zal de aanvragers recht streeks de noodige inlichtingen ver strekken en hun de in te vullen for mulieren overmaken. FOOTBALL CLUB POPERINGHE TE ROESELARE Zie Bladz. 3. AAN DE BOUWERS OF AANKOOPERS EENER NIEUWE WONING. Zooals men weet, is bij koninklijk besluit van 10 Oogst 1935 de Staats premie ten voordeele van de personen die eene goedkoope woning aankoopen of laten bouwen, terug ingesteld ge worden. Het tarief en de voorwaarden zijn, op enkele uitzonderingen van bijko mend belang na, dezelfde als onder het voorgaande regiem. Worden echter maar met de nieuwe premie begunstigd, deze huizen welke DE HEER LAVAL VERDEDIGT DE DEFLATIE POLITIEK. DE HEER REYNAUD SPREEKT VOOR DE DEVALUATIE. De zitting die Dinsdag door de Fran- sche Commissie van Financies der Ka mers gehouden werd, was in beslag genomen door de uiteenzettingen van de heeren Laval en Regnier, die over het evenwicht van het budget en de schatkist spraken. De volgende wijzigingen werden aangebracht Een terugbetaling op de 1 0 geheven op de inkomsten van de kleine renteniers. Het niet toepas sen der wetsdecreten op de invalidi- teits-uitkeeringen. Vrijstelling, insge lijks, voor de toepassing der wets-de- creten op de inkomsten van de kleine ambtenaren. Het inrichten van een pen sioenkas. Uitschakeling van het mis bruik op de fiscale-identiteitskaarten. Heffen van verschillende erfenisrechten Heffen van een bijzondere taks op de groote inkomsten. Nadat de heer Regnier het woord genomen had, om een beknopte maar volledige uiteenzetting te geven nam de heer Laval het woord. Hij begon met de verklaring, dat hij steeds de deflatiepolitiek zal steunen. Hij beweerde verder, dat deze politiek niet altijd met een even groot succes kon doorgevoerd worden, maar dat de schuld daarvan meer te zoeken is in de buitenlandsche toestanden, die on afhankelijk van de regeering zijn. Hij besloot zijn eerste uiteenzetting met de woorden Geen inflatie, geen devaluatie, geen paniek... Het hoofd der Fransche regeering ontkent niet, dat het toepassen der wetsdecreten heel wat beroering te weeggebracht heeft. De commissie had gehoopt dat de voorgeschreven inkom sten en uitgaven in evenwicht zouden geraken. Maar daar kwam niets van. Inderdaad, op een uitgave van 2 mil jard 500.000 miljoen was er slechts een inkomst van 850 miljoen. Hoe dus zulk een deficiet dekken Het verhoogen van de belasting zou de reeds zoozeer gedrukte bevol king niet welkom zijn. De wetsdecreten waren dus noodzakelijk. De heer Paul Reynaud, voorstander van de devaluatiepolitiek, stelde dan een economische bewerking voor. Spreker beweerde, dat het veel beter zou zijn, onmiddellijk een devaluatie- politiek door te voeren, dan binnen enkele maanden, wanneer men op dat oogenblik volgens hem, verplicht zal zijn ze te doen gebeuren onder den druk der omstandigheden, onafhanke- jk van den wil van de regeering. De heer Laval wil hiervan niets we ten. Hij nam opnieuw het woord om zijn vrees uit te drukken voor een ern- stigen weerslag op het Fransche finan- cie-wezen en op de balans van de Bank van Frankrijk. HET BIER VAN DEN DAG IS DE GROOTE EN KLEINE ZIJN TE VERKRIJGEN YPERSTRAAT, 2, POP. De TUNGSRAMLAMP met dubbele spiraal verwezenlijkt eene besparing van 20 tot 40 0 0 volgens de type en dit behou dens de normale gewaarborgde duurtijd. Debijuitne mendheid spaarzame am pen met dubbele spiraal. Gebruikt de TUNGSRAM D lampen ze zijn spaarzaam en' geven een beter lichtrendement. De ontzaglijke droefenisgolf is aan t berusten gegaan en toch gaat onze verbeelding steeds naar onze groote Koningin. Haar vorstelijk voorkomen doet denken aan het tooverland, vanwaar ze vandaan is gekomen. Stockholm spreidt zijn breede lanen en prachtige handelshuizen ten toon tusschen de Baltische Zee en het spie- gelklaar water van het Moelaaimeer. Alles is er grootsch opgebouwd, over eenkomstig een bevolking van blonde reuzen. De lachende vrouwen glijden er door de straten als gedragen door de rythmische melodie der verrukkelijke Zweedschc dansen. Men moet slechts een winteravond in 't Hotel Royal te Stockholm hebben oorgebracht om een gulden herinne ring te bewaren van 't licht geutsel der lange sleepen en 't gezoem van de eerlijke Noordertaai, om de onweer staanbare charme te begrijpen van Haar die in ons harten blijft voort leven (Emma Lambotte) Evenals de gegoede jeugd van Zwe den werd Prinses Astrid gevoed door e glorievolle herinnering gedragen oor prachtige patriotische legenden. Geen land bezit schooner letterkun de, van af de oude saga's tot de mo derne folklore, langsheen balladen met ridderthema. Met zich met de natuur te vertrou wen wordt de Zweedsche dame ver trouwd met de boerin. Zij gevoelt als deze de geestdrift, de noodwendig heid der dagelijksche inspanning. Het deed alleszins eigenaardig aan ons Koningpaar in 'n zelfden geestdrift de gouden kooi van 't paleis te zien ntvluchten bij eerste gelegenheid. Zweden is 't land der meeren, der meeuwtoppen. De Noorderboom stuwt er zijn zwierige stam tot een hemel- Hooge hoogte. Hij is bekroond met een groene kroon waarin zilverstippels zingen. De klaarten der wouden zijn schitterende meeren. Is 't water of de boom 't hoofdelement van dit land Chilosa De boeren hebben in den loop der geschiedenis en nu nog den trots van Zweden uitgemaakt. De bosschen maken er de nijver heidsrijkdom dit. Zij brengen 1200 millioen m3 hout voort en hun ontgin ning geeft werk aan duizenden werk lieden. In 1924 gleden 125 millioen hoo rnen langs de rapiden der bergen neer. Papierpap, houtskool, maken er met de witte kolen de nijverheidseconomie uit. In Zweden telt men een auto per 43 inwoners. Welk een afgrond tusschen de na tuurlijke gratie van onze Koningin die denken doet aan de frissche windroos de aanstellerigheid van onze mon daine, die reeds van in de wieg door conventies zijn ingemuurd. Jong reeds was onze Koningin in gewijd in de droomerige poezij der Scandinaafsche schrijvers Anderson, Tegner, Rijdberg, die haar geestelijke leiders bleven. Bernadotte, luitenant van Napoleon was geboortig van Pau in Frankrijk. Hij was niet de eenige soldaat van Napoleon die in zijn dienst zijn maar schalksstaf vond. Bernadotte was de eenige die het tot Koning bracht. Na poleon benijdde hem eenigszins toen deze in het hooge Noorden met Deen- sche troepen tegen Karei XIII optrok. Wanneer hij later door zijn huwelijk als Kroonprins van Zweden tegen Ney slag leverde deed hij dit als Zweed sche onderdaan. In I 798 deed hij wonderen als mi nister te Weenen. In 1804 werd het bestuur van Hanover hem toever trouwd. Door zijn adelvolle manieren was hij een uitstekend diplomaat. Van Bernadotte tot Gustave V ziet men de prinsen een gulden invloed uitoefenen. Als groote geesten dienen vermeld Linnée (plantkundige) Bezelius (scheikunde) Retzius (ana tomist) Nordenskrold en Iven Hedin (ontdekkers) schrijvers als Nindfesr- Ellen Key, Selma Lagerlof, die als meesters der Europeesche mentaliteit mogen doorgaan. De karakteristiek van de familie van Bernadotte is de eenvoud. Van hun prilste jeugd werden de koningskinde ren in n openbare school opgenomen. De jonge Astrid leerde koken als een eenvoudige burgersvrouw, een ba by verzorgen, een taart voorbereiden. Op school stelde zij er geen bezwaar in aardappelen te schillen, noch de groenten te reinigen. Meer dan eens deed zij het voor haar gezellinnen. Prinses Margaretha,* haar zuster, huwde met prins Axel van Denemark, Martha met prins Olav van Noorwe gen. Haar broeder, de prins Karei, is de meest populaire prins van Scandinavië. Haar moeder prinses Ingeborg,konings dochter, is zuster van Christiaan van Denemarken, en Haakon van Noorwe gen en nicht van den Koning George van Engeland, In t Noorden is sport een voorwaar de tot gezondheid. De winters zijn er lang en duister. De oefening in open lucht zijn er noodig om bloedarmoede te keer te gaan. De ski, t schaatsen, 't zwemmen en de yachting zijn er aan de orde. De slede sliet er sneeuwvelden terwijl de liefhebbers van Alpinisme de hooge bergen van Laponie bestijgen. De bewoners van Zweden gaan niet naar t café zij verkiezen de familie vergaderingen. Meisjes en jongens knutselen en de armen zijn er niet ver geten. Onze Koningin moest zich aanpas sen aan onze lange zomers en ze deed het met n lach op de lippen. De zomer is in Zweden korter maar de zomerdagen lang. De omgeving was er zeer voordeelig voor prinses Astrid Prinsen, Koningen, die zich onledig houden met kunst, geschiedenis en letterkunde. Gustave-Adolphe is 'n beroemd archioloog. De jonge prinses Astrid hield van reizen. Zij verbleef graög: te Visly/, stad van rozen en bouwvallen. De ge schiedenis van haar land boezemde haar belang in, maar ze dweepte met de oude saga's. Zij verslond de boeken van Selma Lagerlof, Nobelprijs, vooral de Reis van Holgerson in de veeren van een vogel Laten wij bij de levensbeschrijving van onze Koningin blijven bij haar jeugd, dat aan een sprookje gelijkt, t Andere gedeelte was, eveneens vol zonne, en wonne, en is meer gekend. Wij bouwen in ons hart een beeld op van eeuwige liefde aan deze edele verschijning.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1935 | | pagina 1