DRAFKOERSEN De Men we Senaat. Na het Italiaansch-Ethiopisch Geschil. Nog enkele Ethiopiërs willen zich niet onderwerpen. op Kermis Dinsdag 7 Juli 1936, 20.000 PRANK PRIJZEN De nieuwe Provinciale Senatoren. l ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT DE KWESTIE VAN DE MILITAIRE VERDEDIGING IN HET LAND. STAD POPERINGHE Buitengewone DE NIEUWE REGEERING KOLONIALE LOTERIJ Internationale 7 86 06 110 337 047 696 9539 winnen winnen winnen winnen 3664 winnen 3274 winnen 3228 winnen 5150 winnen 8057 winnen 80143 winnen 70344 winnen 42340 winnen 96695 winnen 36023 winnen 38701 winnen 06207 winnen 71654 winnen 518746 winnen 438871 434659 6 16 3 49 17 55 1 1 5 8 9 8 3 1 I 22 57 20 64 12 9 5 16" JAAR. NUMMER 26. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 28 JUNI 1936. OiZET m POPERIHGHE I Jaar. per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. 3» Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De aanwezigheid der Italianen. Bijna een botsing met de Franschen. 1 oen de morgen aanbrak wapperden in de stad overal Italiaansche vanen, in de voornaamste straten stonden lan ge rijen vrachtauto's, de auto's waar mede de Italianen vanuit het Zuiden naar Diredaoea waren gekomen. De zwarthemden die de stad hadden bezet, geen goeden maaltijd genoten, maar allen toonden zich opgewekt en buitengewoon beleefd. De meeste café s hadden reeds voor het opgaan van de zon hun deuren ge opend en overal zat het vol met fas cisten, die koffie, wijn, bier verlangden, maar vooral sigaretten. Betaald werd met Italiaansch papiergeld waarbij de lire gelijk werd gesteld met den Fran schen frank. In de droge rivierbedding tusschen het Europeesche en het inlandsche ge deelte der stad brachten de Italianen machiengeweren in stelling en daarna trokken sterke patrouilles de inland sche wijk binnen. Tegenstand ontmoet te men daarbij niet. Van groot nut was het, dat velen dier Italianen ook Ara bisch kenden, waardoor ze zich aan een groot gedeelte der bevolking verstaan baar konden maken. Deze eerste Italiaansche troepen wa ren namelijk vrijwilligers, fascisten uit het buitenland, uit Turkije, uit Egypte, uit Algerie, uit Marokko, uit Amerika. De meesten kenden ook uitstekend Fransch, anderen spraken Engelsch of Duitsch. Het waren dus fascisten met breederen kijk op de wereld en het le ven en het was vermoedelijk daarom dat ze vooruit waren gezonden. Reeds 's morgens werd op het kleine paleisje op den heuvel de Italiaansche vlag ge- heeschen, wat de Fransche militairen en burgers met leede oogen aanzagen. In dat paleisje had de bevelhebber der Fransche troepen, commandant Priou, zich voor eenige dagen gevestigd, doch nu moest hij het veld ruimen. Hij had verzuimd er de Fransche vlag te hijschen en dat verzuim had nu ernstige gevolgen. De Franschen hebben Diredaoea steeds beschouwd als een half-Fransche stad, zonder ech ter neiging te toonen er zich van mees ter te maken. Diredaoea is inderdaad een Fransche schepping en pas ont staan na den aanleg van den spoorweg die Djiboeti verbindt met Addis Abe ba. Voor dien tijd was er woestijn en wildernis. De Franschen bouwden er een statie kantoren, werkplaatsen, huizen voor t Europeesche spoorwegpersoneel, een kleine electrischs centrale, boorden wa ter aan, legden een waterleiding Fran sche geestelijke broeders stichten er scholen, o. m. een ambachtsschool, een drukkerij en nu moesten de Franschen aanzieij, hoe boven deze Fransche schepping de Italiaansche vlag werd geheeschen. De Fransche vlag werd natuurlijk met uitzondering vjan het Fransche consulaat en het Fransche kamp, zelfs verboden. Ook Fransche beschermelingen moch ten alleen de Italiaansche vlag uitste ken. Ook de tallooze Grieksche bewo ners, meest kooplieden, hadden veel liever de Franschen dan de Italianen meester van de stad gezien. De Grie ken koesteren voor de Italianen niet de minste sympathie, dit in verband met het feit, dat Italië heer en meester is over eenige echt Grieksche eilanden, waar met alle middelen wordt getracht de bevolking te Italianiseeren. Bij de komst der Italianen, s' mor gens tegen drie uur, was het nog bijna tot een bloedig misverstand gekomen. Ongeveer twee kilometer buiten de stad in de richting, waaruit de Italianen kwamen, maar niet verwacht werden, bevonden zich twee met mitrailleurs gewapende fransche gepantserde auto s onder bevel van een luitenant Ridoux. Toen de Franschen in de duisternis de auto-colonne met Italianen ontdek ten, meende ze weder te doen te heb ben met de resten van het Ethiopische zuidleger. De Fransche luitenant ver loor zijn koelbloedigheid niet. Hij was eenigszins verbaasd over deze colonne, die zonder de noodige veiligheidsmaat regelen oprukte. Daarom gaf hij niet dadelijk bevel het vuur te openen, doch riep hij de colonne in 't Fransch aan. Hij kreeg in dezelfde taal antwoord en hoorde toen ook, dat de menschen op de vrachtauto's onder elkander Itali aansch spraken. Daarmede was 't mis verstand opgelost. De aankomst der Italianen bracht in de stad ook de noodige moeilijkheden Alle magazijnen en restaurants waren plotselings overvol met zwarthemden, die van alles koopen en eten wilden. Aanvoer van voedsel was er evenwel niet meer. De inlandsche, zwarte landbouwers, die eiken morgen naar de stad kwa men met hun groenten, aardappelen, eieren, melk, kippen, schapen, geiten, bleven weg. Verschrikt waren ze reeds door de gevechten van den vorigen dag en nacht en de plotselinge komst der Italianen had hen nog meer uit het veld geslagen. Toen ik om twaalf uur mijn hotel binnen stapte waren bijna alle tafels bezet met Italiaansche zwart hemden. Aan een tafeltje zaten met bedrukte gezichten de hransche vice-consul, de kanselier van het Fransche consulaat en twee Fransche officieren. Ik sloot me bij hen aan, maar te eten kregen we bijna niets meer. De hotelier jammerde en kon niets meer geven dan ieder één sardine, één klein stukje brood en één half bord met macaroni. Toen besloot ik redding te brengen en m'n reserve-voorraad voed sel aan de gemeenschappelijke tafel te offeren. En het waren alle degelijke zaken, die ik uit mijn koffer opdiende. Er was een groote bus gekookte wit te boonen met tomatensaus en spek, ik had een bus met een pond hesp, een ander met gebraden worstjes en dan nog een tube met ansjovis-pasta en een flesch met rooden wijn. De. Fransche vice-consul Charles Lesca bezwoer bij hoog en laag, dat hij nog nooit zooiets lekkers had gegeten als witte boonen met spek. Reeds kort na de komst der Itali anen zag men nergens meer Ethiopiërs met geweren. De Italianen waren da delijk tot een ontwapening der bevol king overgegaan en ik dien te erken nen, dat ze daarbij onnoodige hardheid vermeden. Ze wisten reeds, dat voor de meeste Ethiopiërs een geweer meer een teeken van welstand dan een wapen is. De geweren en patronen werden dus afgenomen, doch verder liet men de menschen ongemoeid. Enkele Ethiopiërs, die in het inland sche deel der stad werden aangetrof fen bij een poging tot plundering van een magazijn, kwamen er minder goed van af en werden eenvoudig neerge schoten. Een aantal mannen der Ethiopische blauwe politie, die onder Fransche officieren had gestaan, ging zich bij de Italiaansche overheid aanmelden en werd dadelijk in Italiaanschen dienst genomen tegen een salaris veel hooger, dan ze ooit bij de Ethiopiërs hadden verdiend. Deze nieuwe politiemannen kregen prachtige uniformen met een hoogen tarboesi (een soort fez), zoo mooi alls ze nog nooit hadden gedragen en als echte primitieven waren ze daar mede zeer gelukkig en tevreden. De Italianen wisten natuurlijk van mijn aanwezigheid te Diredaoea, want hun inlichtingsdienst liet niets te wen- schen over. Spoedig maakte ik alls bij toeval kennis met twee fascisten-offi cieren, een van koninklijke blloede, de andere van beroep journallist. Beiden spraken ze vloeiend Fransch. Waren ze ten opzichte van mij zooiets alls rech ters van onderzoek Is dat het geval geweest, dan waren het rechters van onderzoek van een zeer aangenaam soort, want terwijl we met ons drieën in den salon van het hotel zaten, zeide de officier van ko ninklijke bloede «Als men zoo'n veld tocht door de wildernis achter den rug heeft, wil men wel eens wat goeds drin ken. Ik kan niet verlangen, dat u van harte klinkt op de Italiaansche over winning, maar we kunnen klinken op onze kennismaking en daarbij bestel de hij een flesch champagne. Dezelfde officier vertelde me nog, dat van hoo ger hand bevel was gegeven de uiter ste beleefdheid en voorkomendheid te betrachten tegenover alle Europeanen in Ethiqpie, die niet met de wapens in de vuist tegen de Italianen hadden ge streden. Overdag had ik geen gewapehde Ethiopiërs meer gezien, doch dat er waren, bleek s nachts, toen weder her haaldelijk geweerschoten knalden. Dat er nog gewapende Ethiopiërs be stonden, was eigenlijk ook niet verba zingwekkend. Gedurende den oorlog zijn van Ethiopische zijde honderddui zenden geweren met de noodige muni tie uitgedeeld. Voor een deel zijn die door de bezitters verder verkocht. Nog twee dagen voor de komst der Italia nen te Diredaoea werden in het inland sche gedeelte nieuwe Mauser-geweren te koop aangeboden voor twee tot drie Maria-Theresia-daalders, dus voor 25 a 35 frank.Voor Mauser-patrc erd betaald twaalf frank de twaalf a vijf tien. Deze nachtelijke schieterijen wa ren geen echte vuurgevechten meer. Deze schoten vielen niet meer in, doch slechts aan den rand der stad en ze werden gewisseld tusschen Italiaan sche patrouilles en plunderaars. Enkele Italianen werden daarbij gewond. Der tien plunderaars werden met de wa pens in de hand gedurende den nacht gevangen genomen en zij ontgingen hun lot niet. Bij het aanbreken van den morgen werden ze gefusilleerd. Met dezelfde straf waren ook door de Ethiopische overheid de plunderaars bedreigd in de dagen, dat we elk oo- genblik een bombardement uit de lucht konden verwachten. Intusschen is het zeker, dat het ge- heele Ethiopische leger nog niet is ont bonden. Deelen van het Ethiopische zuidleger, die voor de komst der Ita lianen een aanval waagden op Direda oea, dwalen nog rond in het gebergte en de wildernis. Trouwens bij de komst der eerste Italiaansche auto-colonne naar Diredaoea moesten de Italianen enkele malen optreden tegen rond zwervende Ethiopische krijgslieden, waarbij de Italianen 4 man en 1 1 offi cieren verloren. D. W. - N. G. Onderhoor van Generaal Hellebaut. Maandag had te Brussel een zitting plaats van de gemengde commissie van Landsverdediging, die zetelde onder het voorzitterschap van den heer Hu- bin (soc. Generaal Hellebaut, voorstander van de verdediging aan de grens, werd onderhoord. Hij steunt zich op de ondervinding opgedaan gedurende den oorlog en voorziet de vorming vanaf een Neder landsch front tot een Fransch front. De hulp der verbondenen is onmis baar vanaf de eerste dagen, want het Belgisch leger kan, met zijn eigen macht, geen front van 300 km. houden. De bevelhebber van al de oorlogs machten in Belgie kan enkel de Ko ning zijn. Dit aangenomen, moeten er militaire accoorden bestaan met Frankrijk en met Engeland, en ook, zoo mogelijk met Nederland. Men moet het plan van een verdedi ging in de diepte opgeven, want dit stemt overeen met een achteruittocht deze veroordeeld het land opnieuw om bezet te worden. Deze terugtocht, die in 1914 gelukt is nu onmogelijk geworden, door het vliegwezen en de stormwagens. Daarbij is dit stelsel duurder dan de verdediging ter plaatse. Vanaf 1931 heeft het ministerie van Landsverdediging getracht, de verde diging aan de grens en de verdediging in diepte, te samen te doen loopen. Om een slag te leveren aan de grens en een doorgaand front te kunnen be zetten, moet men over minstens I 8 af- HET VERTROUWEN IN De rechterzijde van Kamer en Se naat hebben vergaderd in de zaal van den Senaat, onder voorzitterschap van den heer Carton de Wiart, voorzitter van de kamergroep. Het doel van deze bijeenkomst was de katholieke parlementsleden de ge legenheid te geven de hoofdlijnen van het regeeringsprogramma te kennen en te onderzoeken en de houding te be palen die zij tegenover de nieuwe re geering zouden aannemen. De heeren ministers Pierlot en Rub- bens hebben deze punten uiteengezet, waarop een lange bespreking volgde. Ten slotte werd een dagorde aanvaard luidend als volgt «De rechterzijden, zonder zich thans reeds te verbinden door welke for- meele verbintenis ook, zullen hun steun verzekeren aan de voortgezette pogin gen van den heer van Zeeland in den zin van iedere krachtdadige en ge durfde politiek, die het katholiek pro gramma eerbiedigt, de verdediging en de hervorming van onze instellingen en den moreelen en socialen vooruit gang, het begrootingsvenwicht, de taai- gelijkheid en het economisch herstel. TREKKING DER 20 SCHIJF. Zaterdag avond werd te Hasselt, in de Caméozaal, overgegaan tot de trek king der loten van de twintigste schijf van de Koloniale Loterij Ziehier de uitgetrokken nummers De nummers eindigende met de el in gen trgschikken en zeker zijn van 3e geallieerde hulp, onder meer van de Fransche hulp in Luxemburg. Generaal Hellebaut heeft dan zijn persoonlijke gedachten uiteengezet aan gaande herinrichting van het militie- leger. De onderrichts-eenheden mogen niet dezelfde zijn als de strijdende een heden. Dit systeem zou een militaire voor bereiding vergen, dit beteekent het mo raal der jongelieden aanwakkeren al vorens zij in het leger komen, vier kamptermijnen verdeeld over tien jaar. De maatregelen door den heer De- vèze getroffen, zullen binnen eenige jaren aan het leger de noodige reserve kaders geven. Voor de mobilisatie te bespoedigen, moet overgegaan worden tot de regio nale oproeping. Generaal Hellebaut is de meening toegedaan dat twee of drie versterkings lijnen moeten voorzien zijn voor de groote verdediginslijn, deze laatste zou groote onkosten vergen. Hij spreekt zich uit tegen de vorming van vrijwil- ligers-eenheden en tegen het systeem van storm-afdeelingen bataillons de marche, die, volgens hem, niet talrijk genoeg zijn, om een ware verdediging te kunnen bewerken. De inrichting van bijzondere eenhe den, zelfs met den dienst van I 8 maan den zou het leger verzwakken. Volgens generaal Hellebaut moet een plaatselijke militien voorzien op zekere punten waar verdelgingen moeten be- beuren. Deze eenheden zouden onder het bevel staan van reserve-officieren die in de streek wonen. om 2.30 uur zeer stipt namiddag, op den Hippodroom Groote Heerlijkheid Woestensteenweg. (GEWAARBORGD) De medewerking der beste renpaarden is verzekerd. M Groet gemak van Treins en Trams in alle Richtingen. H winnen Onderhoor van Generaal Mollitor. Hij heeft de lessen van den oorlog in Afrika in aanmerking nemend, de mogelijkheid onderlijnd een doeltref fende verdediging in te richten aan de Oostergrens, in de Belgische Ardennen De getroffen maatregelen moeten wor den verstevigd en veralgemeend. Generaal Mollitor heeft aangedron gen op het belang van de moreele krachten die aan het leger zijn werke lijke waarde geven. De vrijwillig in acht genomen tucht, de solidariteit, het initiatief zijn beslissende deugden. Generaal Mollitor heeft verder ver klaard waarom hij niet geloofd aan een aanval doorheen de waterwegen van Nederland. Hij acht het noodzakelijk de garnizoenen van Luxemburg te ver sterken. Het korps Ardeensche Jagers is in getalsterkte ontoereikend om aan de vereischten van de dekking te vol doen. Vier regimenten met versterkte bataillons, moeten, volgens hem, de verdedigingssectors van de Oostgrens 1.000.000 frank bezetten. Sommige regimenten, thans 2.500.000 frank in de streek van Brussel gekazerneerd, 50 frank 100 frank 250 frank 500 frank 500 frank 1000 frank 2500 frank 5000 frank 5000 frank 5000 frank 5000 frank 10.000 frank 10.000 frank 12.500 frank 12.500 frank 25.000 frank 25.000 frank 50.000 frank 75.000 frank 100.000 frank 100.000 frank 1.000.000 frank De Provinciale Raden hebben Maan dag hunne Senatoren gekozen. Hieronder volgt de tabel der ge kozenen Provincie West-Vlaanderen. 2 katholieken MM. Van Coillie en Deponthieu. (verlies van één zetel). 1 frontist M. Vandenbulcke van Vlamertinghe. 1 socialist M. Van Vlaanderen. M. Lamertijn, katholiek, wordt niet herkozen. Provincie Oost-Vlaanderen. 3 katholieken MM. Gabriel, Orban en 1 hienpont. (verlies van één zetel). - 2«oc'ialratciiMM. 1 m L,—n Dt Brouwer. 1 liberaal M. De Wilde. M. Moyersosn, katholiek, wordt niet meer herkozen. Provincie Antwerpen. 2 katholieken M.M. Smits en Van Cauwenberghe. (verlies van één zetel) 1 liberaal M. Vanderpoorter. 2 socialisten MM. Vos en Barnich. 1 frontist M. Picard. (winst van één zetel). Provincie Brabant. 3 katholieken MM. Van Overberg, Leyniers en Desmedt. 2 liberalen MM. Henricot en Bau» dhuin. (verlies van een zetel). 2 socialisten MM. Vinck en Brien. 1 rexist M. Gits van Iseghem. M. Loumaye, liberaal, is niet meer herkozen. Provincie Henegouwen. I katholiek M. baron Gendebien. I liberaal M. Criquelion. 4 socialisten MM. Van Laerhoven, Bouilly, Casterman en Nèves. Provincie Limburg. I katholiek M. Janssens. (De ka tholieken verliezen twee zetels). 1 liberaal M. Olyff 1 frontist M. Lysens. MM. Landmeters en Joseph Rutten verliezen hun zetel. Provincie Luik. 1. katholiek M. Lohest. (verlies van één zetel). 3 socialisten MM. Bernard, Log gen en Melin. I rexist M. Liffrange. De liberalen en de katholieken ver liezen elk één zetel (de hh. Forthomme en Claessens). Provincie Luxemburg. 1 katholiek M. Nothomb (verlies van één zetel). 1 rexist M. Ernest Delvaux. 1 socialist M. Clesse. M. Delvaux de Fenffe wordt niet herkozen. Provincie Namen. 1 katholiek M. Legrand. 2 socialisten MM. Mollet en Le- clf-icg,-«v M. de Sélys Longchamps, liberaal, wordt niet meer herkozen. DE SAMENSTELLING VAN DE SENAAT. De Senaat is nu vastgesteld als volgt, dit vooraleer de gecoöpteerde Senatoren gekozen zijn Rechst. Gek. Katholieken Liberalen Socialisten Rexisten Kommunisten Frontisten 34 i 1 39 8 4 5 Prov. Tot. Senat. 15 De Gecoöpteerde Senatoren. In geval er geen bijzondere overeen komsten gesloten worden, zouden de ze zetels van gecoöpteerd senator als volgt verdeeld zijn Socialisten Katholieken Liberalen Rexisten Frontisten Totaal zetels De Senaat zou dus, ten laatste, mengesteld zijn als volgt Katholieken sa- Liberalen Socialisten Rexisten Frontisten Kommunisten moeten naar de Oostgrens en naar de Kempen worden overgebracht. Het onderricht moet in zijn geheel in onderrichtingskampen worden gege ven. Op die manier zal men den dienst tijd kunnen verkorten. Onderhoor van Generaal Grox. Generaal de Grox, commandant van Krijgsschool, heeft een uiteenzetting ge daan over de mogelijkheden van het gebruik van de reserve-divisies. Hij is overgegaan tot een critisch onderzoek van de samenstelling van de m vredestijd en van stevige kaders voorzien konden van af het begin van en oorlog in den strijd worden ge bracht. In het kort, het nut van de re serve-divisies in het begin van den oorlog is het gevolg van de kaders, net drillen en de bewapening. Generaal de Grox heeft nadere be palingen verstrekt over de proefneming gedaan met de 9" infanterie-divis.e te Beverloo, de eerste proefneming in dien zin in ons land sinds den oorlog ge- 'j. 'S van oorcl-eel dat het nood zakelijk is reserve-regimenten in het Fransche en Duitsche reserve-eenheden leven te roepen door een deel van hun in 1914 en van hun gebruik bij het begin van den oorlog. De Duitschers hebben er al hun zorg aan besteed. De Franschen hebben het probleem niet op dezelfde manier beschouwd. De kwestie van de kaders en de saam- hoorigheid tijdens het drillen zijn van hoofdzakelijk belang. Overigens hebben de Fransche reser ve-divisies bewezen na een paar weken strijd even goed te zijn als de andere. De Duitsche reserve-divisies, gevormd kaders in den schoot van het regiment samen te stellen en twee divisies per jaar in het kamp te vormen. Generaal de Grox heeft zekere voor stellen gedaan met het oog op het ver- hoogen van de waarde van de reserve- divisies. De commissie zal aanstaande week opnieuw bijeenkomen zij zal alsdan generaal Maglinse, gewezen algemeen stafoverste van het leger, aanhooren.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1