g Burgemeester NESTOR LAHAYE Donderdag overleden In Hem verliest Poperinghe een zijner beste Zonen NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT STAD POPERINGHE. ZIJN BEGRAFENIS VERKEERSREGELING GEZINSVERGOEDINGEN 16" JAAR. NUMMER 46. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 15 NOVEMBER 1936. GAZET VA» POPERINGHE ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. I Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per re«eI 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur. waarder». Voor dikwijls te herhalen ne- amen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Het Schepenkollegie der stad Poperinghe, deelt mei innige droef heid hei afsterven mede van den BURGEMEESTER DEZER STAD de Heer NESTOR LAHAYE, in den Heer ontslapen op HEDEN 12 November 1936, om 4 !/2 uur 's morgens. De diensten welke de dierba e afgestorvene aan de bevolking bewezen beeft zijn ontelbaar. Zijne wijze raadgevingen, zijn vlug ooi deel, zijne rechtschapenheid en zijn volstrekte onpartijdigheid, mieken van Hem een oprechten Burgervader, in den waren zin van het woord. De gansche bevolking betreurt dit vroegtijdig heengaan cn dit onherstelbaar verlies. De Lijkdienst, gevolgd van d> plechtige Teraardebestelling, zal plaats hebben op DINSDAG aar staande, 17 November 1936, om 10 /2 uur, in de O. L. Vrouwkerk. Geen twijfel dat eenieder het als een plicht zal aanzien die droe vige plechtigheid bij te wonen, om alzoo een laatste hu!de te bren gen aan den alomgeprezen en beminden Burgervader. Het Schepenkollegie vraagt eerbiedig aan de bevolking te willen, ten teeken van rouw, de vlag aan hunne woning halfstok hangen, den dag der Begrafenis. Poperinghe, den 12 November 1936. Namens het Schepenkollegie, J. VANDOOREN. Op Donderdag 12 November 1936 in den vroegen merger reeds ver spreidde zich het droevig nieuws der dood van den diepbetreurden Heer LAHAYE NESTOR, Burgemeester der stad Poperinghe. Hij werd aan de liefde zijner vrouw en kinderen en der gansche bevolking ontrukt, in den ouderdom van slechts 63 jaar, na een slepende ziekte, die langzaam zijn kloek gestel ondermijn de. De gansche bevolking en alwie hem ooit kende, betreuren zijn vroegtijdig afsterven. Van in zijn jonge jeugd gaf hij blij ken van groote begaafdheid hij was zeer minzaam, rechtschapen, medelij dend en belangloos. Nooit kon men zijne hulp of tusschenkomst te vergeefs inroepen. Het was bijzonderlijk onder den oor log dat H. Nestor Lahaye een groote populariteit verwierf. Toen de stad door de vijand werd beschoten en elkeen uitzocht naar een schuilplaats of een oord waar men een betrekkelijk rustig oponthoud kon heb ben, stelde hij zijne gansche woning, met alle bijgebouwen ten dienste van de bevolking. Ontelbaar zijn de Mili- Bij Koninklijk Besluit van 22 Juli 1921 werd hij door Zijne Majesteit de Koning aangesteld als Burgemeester der stad en legde zijn eed af in handen van den Heer Goeverneur der Provin- tie op 5 Augustus daarna. Gansch de bevolking heeft ongetwij feld nog de beste herinnering der plech tige Inhuldiging op 1 9 September 1 92 1 van den volksgeliefden Heer Nestor Lahaye, als Burgemeester onzer stad, onder een overgrooten toeloop van volk. Sedert werd hij onafgebroken her kozen met een doorslaande meerder heid, hetgeen op treffende wijze bewijs geeft van het vertrouwen welke een ieder in hem stelde. Ongetwijfeld zou de bevolking nog vele jaren hem heb ben willen behouden, doch helaas de vroegtijdige dood van dien bekwamen en onvergetelijken Burgemeester, ont trekt hem aan de overgroote liefde der bevolking. De stad moet den diepbetreurden afgestorvene eeuwig dankbaar zijn voor al het goede welke hij aan de be volking bewezen heeft gedurende zijn 1 5 jaar beheer. Nederig als hij was, weigerde hij Het bestuur en de leden der Liberale Jonge Wacht van Poperinghe, bie den de zeer beproefde familie Lahaye, hun innigste deelnemingen aan. Ten teeken van rouw beslist de Redaktie der Liberale Jonge Wacht haar tubriek gedurende 3 weken te schorsen. Namens het Bestuur De Secretarissen, Carron en Melis. La Federation des Jeunes Gardes Libérales du Canton de Poperinghe, presente ses condoléances émues h la chère familie Lahaye, si cruellement atteinte par le décès de Monsieur NESTOR LAHAYE, le sympathique et populaire Bourgmestre de Poperinghe. La redaction de la fédération décide, qu'en signe de grand deuil, la pu blication de la chronique SOLIDARISME VAINCRA sera suspendue pour un délai de 3 semaines. II en sera de même pour tous les communiqués et compte-rendus politiques émanant de leur bureau. Jeune Garde, Messines Fïamey, Rousbrugge Parret, Neuve-Eglise Bo- gaerts, Warneten Menet, Pioegsteert Vandenberghe, Poperinghe MHe Derycke, Poperinghe. taire en Burgerlijke Overheden die er steeds elke onderscheiding voor zich gedurende weken lang gastvrijheid ont- ze'k doch was uiterst gelukkig toen de vingen. Alwie in nood verkeerde werd Voorzitter der Fransche Republiek de door hem geholpen. Stad Poperinghe vereerde met het Oor- Koning George V verbleef ook ge- loSskruis' ^elke ze zoo zeer had ver durende verscheidene dagen in het huis van H. Nestor Lahaye. diend. Wie herinnert zich niet de indruk- wekkende plechtigheid, vóór het Stad- Verscheidene vreemde prinsen en huis a]hier tjjdens dewelke M André politieke personaliteiten van bevriende Maginot> tQen frangch minister van nat.es, waren bi, hem te gast. Oorlog, het Fransch Oorlogskruis over- Na den oorlog wilde Koning George handigde aan de Stad en in den per- V zijne erkentelijkheid betuigen en soon van Hem, onzen zoozeer bemin- noodigde Burgemeester Lahaye pit op den Burgemeester, de meest hartelijke het Buckingam-Paleis, in gezelschap accolade toebracht. van M.Colaert Burgemeester van Yper. Onophoudend zwoegde hij voor het Grootsche feesten werden door den 1 wel2ijn der stad en zijne medeburgers, lord-mayer van Londen ter hunner eer Qnder meer verwezenlijkte hij, samen ïngeric t. met de ]eden van den gemeenteraad, Toen hij, op aandringen van vrien- volgende verbeteringen den en kennissen, op 24 April 1921, zijn kandidatuur als gemeenteraadslid In 1921 bracht hij wijzigingen aan den ruimdienst, nam de Staatsmiddel- voordroeg, aan het hoofd der lijst van bare School aan, voor welke hij op 3 1 de Gemeentebelangers behaalde hij Augustus 1923 de gebouwen aankocht 7 gekozenen van de I 3, aldus de meer- p de Groote Markt en de prachtige derheid verwervend met 2535 stem- school deed opbouwen, welke nu tot men tegen 2422. Het groote aantal eere strekt der stad Hij stemde in zelf, voorkeurstemmen bracht hem op de de jaar het behoud der omleidingsbaan tweede plaats der orde van voorzitting rond de stad> binst den Qorlog doQr in den raad. de verbondene legers aangelegd onder Als gemeenteraadslid legde hij zijn de benaming van «Switch Road eed af ter zitting van 4 Juni 1921 en j In 1922 vermeerderde hij het Stads- werd in zelfde zitting tot Eerste Schp- kerkhof, stichtte het Tusschengemeen- pen der stad gekozen en voorgedragen telijk Fonds voor Meestbegaafden, a|s eerstg kandidaat voor de benoeming bracht wijzigingen aan het reglement v. ;i Burgemeester. op de markttaksen, dewelke hij ver- Een der laatste fotos van den diepbetreurden Burgemeester HEER NESTOR LAHAYE. nieuwde en verbeterde in 1932. Hij herstelde in zelfde jaar de stadsschaal, bracht een verordening tot stand op het vervoer en verkeer in stad en wij zigde het reglement op de hop, hetwelk ook in 1934 nog veranderd en verbe terd werd. Om de markt te kunnen vergrooten met eene geschikte plaats voor het prachtige standbeeld der Gesneuvel den, kocht hij den 7 April 1923 de grond waarop vóór den oorlog de her berg stond A la Maison de Ville en door de beschietingen vernield was. In zelfde jaar werd de tusschenge- meentelijke school te Abeele tot stand gebracht op grondgebied Poperinghe en daarna begunstigd met nieuwe schoollokalen en schoolhuis. Op 16 Mei 1925 besloot hij tot de Electrificatie der stad, welke een der grootste verbeteringen is geweest. Ondertusschen werden straten en gaanpaden verbeterd en nieuwe aan gebracht in verscheidene wijken der stad. De gemeenteschool werd van gen beter materiaal voorzien en de speel plaats nadien ook bevloerd. De vijf vrije scholen werden door de stad aangenomen en onlangs nog hetzelfde voor de vrije bewaarscholen. Hij verhoogde het bedrag der toe lage aan het Bisschoppelijke College. Hij verbeterde in 1924 en 1932 het reglement op het Keur- en Presrecht. In 1 928 kocht hij voor de stad den prachtigen eigendom der Bertenplaats. De Vleterbeek en Bommelaersbeek werden gereinigd en bedolven hij be giftigde de stedelijke brandweer met voor nagenoeg 120.000 fr. nieuw alaam. Menige landbouwwegen werden besteenigd en op heden is men nog aan het besteenigen van drie slechte wegen die aan den landbouw moeten te goe de komen. Eerstdaags begint men ook 'n deel uit te voeren van de rioolwerken en de electrificatie te lande zal ook binnen kort een voltrokken werk zijn. De overname door den Staat van een deel der Switch Road zal ook niet lang meer uitblijven. Alle voornoemde werken, welke de diepbetreurde Burgemeester uitgevoerd heeft, hebben niet belet dat de belas- tingsschuldige geen overzware lasten te betalen hebben en de bevolking mag er fier op gaan dat Poperinghe, met zulke groote uitgestrektheid voor on derhoud van wegen, slechts 80 gemeen telijke opcentiemen te betalen heeft. Bovenstaande uiteenzetting geeft een klein bewijs van het werk dat de hoog geprezen en nooit vergeten Heer Nestor Lahaye, als Burgemeester der stad heeft uitgevoerd. Het moet dus niemand verwonderen dat hij bij de gansche bevolking on vergetelijk zijn zal en dat zijn vroeg tijdig afsterven door eenieder recht zinnig, uit ganschgr hert betreurd zal worden. Door het afsterven van Heer Nestor Lahaye, verliest Poperinghe een zijner beste Zonen. Hij heeft de eeuwige er kentelijkheid van zijn Volk verdiend en Zijn geliefde Poperinghenaren zul len Hem nooit vergeten De Gazet van Poperinghe zeer getroffen door de diepe rouw welke de Familie Lahaye komt te treffen, bied aan Mevrouw Lahaye, haar Kinderen en Familieleden, haar innigste deelne ming aan. Dinsdag aanstaande wordt Burge meester Lahaye, plechtig ten grave ge- dragerp Het valt niet te twijfelen pf een on gehoorde massa zal Hem naar zijn laat ste rustplaats vergezellen. De gansche stad is teneergeslagen om zijn droevig heengaan, elkeen voelt den zwaren slag welke Zijn geliefde stad, voor wie Hij alles veil had en waar Hij zooveel goeds stichtte, komt te treffen. De hulde zijner stadsgenooten zal waardig zijn van een Groot Weldoenerf Gezien het groot verkeer van autos welke te voorzien is op Dinsdag aan staande, dag der Begrafenisplechtighe den van den Heer Nestor Lahaye, Bur gemeester, verzoekt de politie ons me de te deelen dat alle autovoerders hun ne voertuigen zouden willen rangschik ken op de Groote Markt, de Paarden markt en de Boeschepestraat. Geen en kel rijtuig zal mogen stilhouden in de straten waar de Lijkstoet voorbij moet en zouden bijgevolg doorgestuurd wor den op de baan naar Abeele. BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD. De gemeenteraad kwam Vrijdag na middag in buitengewone vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den Heer Julien Vandooren, Eerste Sche pen. Voorzitter deelde aan zijn collegas het overlijden mede van den Heer Bur gemeester Nestor Lahaye en bracht in roerende bewoordingen hulde aan den dierbaren afgestorvene. De leden der verscheidnee groepen sloten zich aan bij deze hulde, waarna de raad over ging tot het nemen van schikkingen voor de officieele lijkplechtigheden, welke plaats hebben op Dinsdag aan staande 1 7 November, om 10 /x uur. DE WET OP DE IN VRAGEN EN ANTWOORDEN. I ik heb voor de eerste maal werkvolk in dienst. Wanneer moet ik aansluiten bij een compensatiekas Antwoord Binnen de dertig dagen moet gij uwe aanvraag tot aansluiting doen bij een of andere compensatiekas. 2. Welke zijn de verplichtingen die uit die aansluiting voortvloeien Antwoord a) gij moet maandelijks of driemaandelijks (volgens de Kas) uw aangifte van personeel opmaken, op het formulier dat U door de kas te dien einde gestuurd wordt. b) aan de hand van dit fomulier de bijdrage berekenen, c) tijdig en formulier terugsturen en bijdrage storten, d) gedragen naar de statuten en re glementen der compensatiekas. 3. Voor wien moet ik bijdrage storten in de compensatiekas Antwoord Voor al uw loontrek kende onderhoorigen in het algemeen, mits enkele uitzonderingen. "k Y elke zijn de uitzonderingen welke het meest voorkomen Antwoord a) uw dienstmeid en uw kuicchvrouw kan geen vergoeding bekomen. Toch wel, maar dan moet gij U al leen wenden tot de Nationale Com pensatiekas, Paleizenstraat 74, te Brus sel die het geval eerst onderzoekt. 6- Kan mijn eenige zoon of mijn eenige dochter, dan geen vergoeding bekomen Zij werken nochtans voor mijn rekening en zij hebben Ijinderlast? In dergelijk geval kunnen deze per sonen niet in aanmerking komen voor de gezinsvergoeding. Zoo spreekt de huidige wetgeving. De middenstands organisaties beijveren zich ten zeerste om hierin verandering te doen bren gen. 2' Mag ik zelf aan mijn werkman vergoeding uitkeeren Dit ware, naar mijn oordeel, veel eenvoudiger en zou mij allerhande schrijfwerk, onkosten, enz., besparen. Neen. De aansluiting bij een com< pensatiekas is verplichtend. Dit is een waarborg dat aan alle loontrekkenden die kinderlast hebben, vergoeding zal worden toegekend. Men verstaat ook, dat, met zulk stelsel, door vele pa troons jacht zou gemaakt worden op kinderlooze werklieden. 8. Ik heb dus geen belang bij enkel ongehuwde of kinderlooze ge huwde arbeiders in dienst te nemen. Volstrekt niet. De bijdrage is trou wens dezelfde voor een werkman zon der kinderen als voor een werkman met kinderen. 9- Mag ik de bijdrage, welke ik als werkgever moet storten in de com pensatiekas, afhouden van het loon van mijn werklieden Neen. De wet zegt klaar en duide lijk dat de werkgever niets mag afhou den van het loon van zijn werkman als bijdrage voor de compensatiekas. Hij mag ook de bijdrage door zijn werk man niet doen terugbetalen. 1 0. Moet ik bijdrage storten voor de Zon- en Feestdagen, als er op die dagen niet gewerkt wordt. Neen. Er is geen bijdrage verschul digd in dit geval. Jan Y., die bij me werkt, wordt opgeroepen voor een kampperi ode bij het leger. Moet ik storten voor den tijd van de wederoproeping. Antwoord De wet voorziet dat in dit geval de bijdrage te storten is, ten ware hij zou opgeroepen worden we gens strafmaatregelen. 12. Lodewijk Y., komt mij vra gen of hij zes dagen mag thuis blijven voor persoonlijke aangelegenheden. Moet ik dan bijdrage storten voor die dagen Antwoord In dit geval is de biji' drage niet verschuldigd en de werk man heeft geen recht op vergoeding,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1