ÉS m 1 Herinneringen uit het leven vafi Burgemeester Nestor Lahaye Wat de bladen schrijven over Burgemeester Lahaye. Wm 1 NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN O» GEBROEDERS DUPONT filHI I 16" JAAR, NUMMER 48. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 29 NOVEMBER 1936. GAZET YAN POPERINGHE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Co ngo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars I Yperstraat, 2, POPERINGHE. I Postcheck 484.59|Telefoon 180 L^ Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag, eine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. KI AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen r-e- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DE HEER R. COLAERT EN DE HEER N. LAHAYE, bij hun entvangst te Londen twee Burgemeesters, twee Oorlogsmannen ze hebben grootelijks onze sympathie verdiend. Menige droevige taak heeft onze betreurde Burgemeester, tijdens zijn zestienjarig ambt vervuld. Het afsterven van gelijk welken zijner medeburgers deed hem recht zinnig leed. De diepgevoelde woorden me Hij in zijn lijkreden wist te gebruiken, waren er een vasten blijk van. Velen herinneren zich nog de twee hieronder vermelde Lijkreden door den heer Burgemeester Nestor Lahaye uitgesproken, de eene bij het graf van Mijnheer Emile Valcke, de andere bij dit van Mijnheer Camille Dupont, zijne twee afgestorvene jeugdvrienden. comme eües étaient heureuses et fières de vivre sous le charme de ce bon père de fa milie titre plein de noblesse et de devoirs, qu il incarnait avec une perfection si vive, si exemplaire. Ah, trés honorable, respectable familie, que Votre douleur est grande et juste, et comme nous tous, ses amis, participons a Votre inconsolable tristesse. V ous perdez le meilleur des Pères nous perdons une autorité morale, un homme d'une intelligence vaste, solide, éclairée et persuasive, d une education délicate, finie un Chef-Homme comme on n'en possède qu une fois qui par ses qualités toutes su périeures, planait au sommet de notre géné- ration. Nous quittons Votre dernière demeure, le coeur déchiré, l'ame en pleurs. Nous Vous quittons, le meilleur des amis, mais Votre mémoire restera gravée pour tou- jours dans le plus fidéle, le plus intime, de nos souvenirs. Non pas Adieu, mais au revoir nos sen timents Chrétiens nous permettent d'entre- voir, nous ouvrent un horizon d'espérance, de béatitude éternelle. Au revoir, mon cher et grand Ami nous Vous quittons mais, vous oublier... JA MAIS. Lijkrede van den Heer Nestor Lahaye, uitgesproken bij het graf van Mijnheer Emile Valcke, op Donderdag 22 Maart 1923. Mon bien Cher et Grand Ami, Impossible m est il de quitter ce champ de repos éternel, ce dépot sacré, gardien ja- loux de tant de nos jeunes et belles espé- rances, ce lieu d'exil trempé par les larmes brülantes de nos chers concitoyens, sans m entretenir encore quelques instants, avec le cher, le regretté Président et Ami que nous aussi, confions a cette même terre in exorable, témoin muet de nos misères hu- maines. L-'est le coeur étreint par l'émoition, que je remplis en ce moment cette douloureuse et bien pénible mission. Grande est la consternation de notre chère population. Grave est la blessure portée au coeur des nombreuses sociétés que Vous pré- sidiez, avec tant de douce autorité, de tact et de sympathie de même les sociétés, oü par Votre adhérence et Votre participation généreuse toujours désintéressée, Vous ap- portiez le charme et Thonneur de Votre prestige élevé, et de Votre trés estimable personnalité. Aussi, c'est dans un recueillement profond et dans un mouvement de reconnaissance universelle, qu'est accourue la foule de Vos amis, rendre un pieux et dernier hommage a la grande, belle, noble et première figure de notre chère cité qui disparait. Le vide creusé dans nos grandes sociétés en deuil par cette mort cruelle, est immense, insondable. Et que dire de la perte désastreu- se, navrante, que subit ce jeune et petit peuple si intéressant, si digne de notre at tention, de notre sollicitude, de nos plus beaux gestes je nomme avec amour nos orphelines, nos orphelins, qui, hélas, se voi- ent enlever trop tót a leur tenaresse, a leur reconnaissance, leur consolateur, leur bien- faiteur, leur protecteur.un père Au plus on plonge, on s'avance dans ce triste cortège, au plus douloureusement ap- parait la gravité de cette blessure encore si récente. La guerre encore, la terrible catastrophe, le montra a nouveau et sous un autre jour dans sa réalité. II sema le bien a larges mains, s'employant avec un réel mépris du danger, a soulager les misères, et a mettre avec empressement sa trés grande influence, a l'aimable disposition de tout le monde. Seule Tévacuation forcée parvint a Tarra- cher momentanémént au sol qui Ta vu nai- tre, et qui vient de Lenlever pour toujours a notre affection. C est dans Tintimité que particulièrement se dévoilait cette ame si pure, si belle. Que de fois il m'est arrivé de tomber en ex tase, en admiration devant ces émouvantes et admirables petites réunions de familie. Que de fois j'ai vu sa chère et tendre fille, ses adorables petites-filles, ceuillir avec avi- dité, les belles et éloquentes paroles, les ca resses, les baisers de Papa, Bon-papa et Lijkrede van den heer Nestor Lahaye, uitgesproken bij het graf van Mijnheer Camille Dupont, den 3 Februari 1929. Overeerlijke en diepbeproefde Familie, Geachte Omstaanders, Diepbetreurde, beste Vriend Camille, Zoo onverwachts als feitelijk, hebben onze vrienden mij aangeduid om dezen hartsver- scheurenden plicht jegens mijnen besten vriend te volbrengen. Taak aan mij zoo droevig, dat ik, om het schrijven van dezen laatsten vaarwel, aan U Camille, mijnen dierbaarsten vriend sinds onze kinderjaren, meer neiging gevoel aan weenen dan aan het uitspreken dezer treu rige gedachten. Ja, diepbetreurde Camille, waarnevens ik gansch mijn leven in de vriendschappelijk- ste banden heb doorgebracht, uwe overeer lijke levensbaan spreekt uwen lof. Oneindig is het getal uwer goede werken, onbeschrijflijk opbeurend was uw meesle pend, aangenaam karakter, teergevoelig was uw hart, dat klopte voor wat was recht, liefdadig en menschlievend. Al deze bijzondere, verhevene hoedanig heden, gerangschikt bij uwe verdienstvolle genegenheid en talenten, welke gij meetloos ten dienste stelde der stad, geven een nederig en nog onvolmaakt gedacht van de liefde en opbeuring welke gij voor onze bevolking koesterde. Te veel zoete en aangename herinneringen vliegen mij meteens door den geest en be letten mij waarlijk uwe uitstekende en gansch vereerde levensbaan te ontleden. In weinige jaren heeft het droévig^en on verbiddelijk lot te veel onzer diepbetreurde groote en ware Poperingsche figuren, aan onze geliefde bevolking ontrukt. Onverzadelijk is dit akelig treurenveld, waar iedereen van ons, zijne afgestorvene familieleden betreurt en beweent, waar een vloed van tranen de magere vredebloemen spijst en de vurigste gebeden hemelwaarts klimmen. Uwe Gilde van Sint Sebastiaan is in rouw gedompeld, beste vriend en Hoofdman. De droefheid zweeft onder uwe leden, uwe mak kers, uwe vrienden. Onze verdienstvolle, ge zellige en hoogstbeminde Hoofdman is niet meer, hij is voor altijd aan onze genegenheid en liefde ontrukt. Niemand blijft er nog der standaards die de nog altijd betreurde voormannen van voorheen kunnen vervangen. Met U, Camille verdwijnt de verledene reeks uitgelezene mannen die de Maatschappij van Sint Se bastiaan vereerden. Heer Félix Rommens, Heer Emile Valcke, uwe nooit vergetelijke voorgangers droegen den stempel van het oud Poperingsch karakter gezag, takt, ver stand, aangenaamheid en buitengewone ge- TWEE SYMPATHIEKE FIGUREN alhoewel ze velschilden van rang, van macht, van aanzien KONING GEORGE V gansch een maohtig keizerrijk beminde hem BURGEMEESTER NESTOR LAHAYE Hij wist het hart van menig West-Vlaming te veroveren ze Migheid. Deze edele en liefelijke hoedanigheden wa ren ook eigen aan U, diepbetreurde vriend Camille. Geheel weemoedig zijn wij hier geschaard öan den voet uwer laatste eeuwige rust plaats niemand hebt ge ooit misdaan. Ten allen tijde waart gij ten dienste uwer liefheb bende medeburgers. Ik heb U gekend en be grepen beter dan iemand en beween U als den eerlijksten der menschen. Uwe levensbaan Helaas, is te kort, maar den weg door U bewandeld, is edel en recht Gij hebt geleefd onder den indruk van den ouden, zuiverén, Poperingschen trand Uwe handelwijze was steeds openhartig, recht vaardig en eenvoudig. Konden wij deze Po peringsche zeden in onze geliefde bevolkir: bewaren. Mocht de Almachtige U aanveerden zijne hemelsche glorie. Tot wederziens Beste en Edelste der vrien den. Uwe nagedachtenis verlaat ons Nooit Aan de geheele beprpefde en overeerlijke Familie, bieden wij onze oprechte en gene- genste gevoelens aan van ware deelneming. LA DERN1ERE HEURE van I 3 Novem ber I 936, schrijft NESTOR LAHAYE EST MORT II était Bourgmestre de Poperinghe Un grand Patriote et un bon Liberal La ville de Poperinghe est en deuil. Son bourgmestre, M. Nestor Lahaye, qui souffrait depuis plusieurs mois d une grave maladie, vient de mourir. Ce fut surtout pendant la guerre que M. Nestor Lahaye acquit une grande popularité. II offrit sa demeure a 1 armée britannique qui y établit son état-major pendant quatre années. Le roi d'Angleterre Georges V fut l'hóte du bourgmestre et passa plusieurs jours dans la maison du premier magistrat de la ville. Plusieurs princes étrangers, et des hommes politiques des nations alliées furent les invi tés de M. Lahaye. Les petits et les humbles étaient également ses amis et lorsqu'ils revenaient des tran- chées, les tommies, les soldats écossais et australiens trouvaient toujours un chaleu- reux accueil chez Ie bourgmestre qui leur faisait distribuer du tabac, des cigarettes et des friandises. Les dépendances de la demeure du bourg mestre servirent a ufi hópital militaire instal- lé par la comtesse van den Steen de Jehay, dame d honneur de la reine Elisabeth. A Tissue de la guerre, le roi George V tint a témoigner sa reconnaissance au bourgmes tre de Poperinghe et il Tinvita au palais de Buckingham en compagnie de M. Colaert, bourgmestre d'Ypres. Le lord-maire de Londres organisa une fête grandiose a Toccasion de la visite de ses deux colléges beiges. t Dédaignant les honneurs, M. Nestor Lahaye n'accepta jamais de distinction. Toutefois, il se montra trés heureux lors- que le président de la République frangaise décerna la croix de guerre a la ville de Po peringhe qui 1'avait si dignement méritée. M. André Maginot, au cours d'une céré monie émouvante qui se déroula devant l'hó- tel de ville de Poperinghe, remit la croix a Théroïque cfté des Flandres. Le ministre de la Guerre frangais donna au bourgmestre une franche et cordiale ac colade. M. Lahaye, qui appartenait a Topiniori li bérale, aux idéés trés larges, était véritable- ment le père de ses administrés et il jouis- sait d unanimes sympathies parmi la popula tion. Son traitement de bourgmestre, il le par- tagea toujours entre les ouvrièrs chómeurs de la commune, sans distinction de parti. Sa grande fierté, c'était ses quatre fils qui ont suivi le chemin de droiture ^t d'honneur tracé par leur père. II en a fait de bons Beiges et de vrai Iibé- raux. On se souvient de la joie qui se lisait sur visage de Nestor Lahaye lorsque le ministre Frangois Bovesse vint remettre le drapeau de la Jeune Garde libérale de Poperinghe a son jeune et actif président, Hilaire Lahaye. Avec Nestor Lahaye, c'est un grand pa triote et un bon libéral qui disparait. La Nation Beige Le XXme Siècle La Gazette L'Etoile Beige L'Echo du Son" La Panne-Plage L'Indépen- dance Beige Journal de Liége L'Ave- nir du Tournaisis Le Soir Le Peuple La Province en La Flandre Libérale schrijven allen in zelfden zin en bestempelen hem als een groot mildadig en dienstvaardig man. LE TROTTEUR BELGE schrijft in vol genden zin Nous avons appris avec une infinie tris tesse la mort de Monsieur Nestor Lahaye, bourgmestre de Poperinghe et Président de la Société locale des Courses. Miné par une longue et implacable mala die, il a fini par succomber au inal qui le terrassait et jeudi matin alors que l'aube ve- nait de poindre a l'horizon, il a rendu le der- EEN KORDATE ONTMOETING Ier gelegenheid der stichting van het Talbot-House te Poperinghe. Lord Wakefield in gezelschap van Burgemeester Lahaye. Poperinghenaren Die onvergetelijke glimlach, hoeveel malen werd hij tot U gericht LEES IN ONS NUMMER VAN AANSTAANDE WEEK NESTOR LAHAYE, ONDER DEN OORLOG GEKIJKT NESTOR LAHAYE, ALS BURGEMEESTER nier soupir en présence de sa femme éplorée et de ses quatre fils qui n'ont cessé de Tcn- tourer jusqu'a la dernière minute de leurs soins affectueux. Avec Nestor Lahaye disparait une des fi gures déja anciennes comme aussi des plus populaires du trotting beige. T ous ceux qui fréquentent les courses depuis trente cinq ans avaient appris a connaïtre eet hómme de bien dont les manières charmantes et distin- guées révélaient le gentilhomme dans la vé- ritablè acception du mot. Universellen^ent respecté et aimé, ie bourgmestre comme les sportsmen ai- maient de 1 appeler restèra comme un exemple de droiture, d'afFabilité, de bonté et de grande modestie. Nestor Lahaye était de la trempe de ceux pour qui Tamitié, la fidélité, le respect de la parole donnée sont choses sacrées. II ne ces- sa de témoigner a notre Syndicat des propri- étaires et éleveurs de chevaux de demi-sang le plus grand intérêt et ii apprit a ses fils le chemip de notre groupement. Propriétaire et éleveur lui-même, cavalier accompli, nous nous souvenons avec émotion de 1 époque, qui s'estompe déja au bout des ans ou il participa, avec son trotteur pré- féré Romulus, a une course de gentlemen a Ostende. Hélas nous ne reverrons plus le cher bourgmestre a la journée traditionnelle des courses de Poperinghe, journée que mal- gré l'état chancelant de sa santé, il atten- dait chaque année avec impatience pour re- cevoir a sa table une multitude de convives. II pratiquait 1 hospitalité comme une vertu et était aux petits soins pour tout sans dis tinction aucune. Nos confrères politiques ne manqueront pas de dire que Nestor Lahaye, dans sa gran de simplicité, fut un grand bourgmestre, ai- mant tous ses administrés sans s'inquiéter de leur opinion, comme il convient a un esprit libéral. lis rappelleront sans doute que ce fut surtout pendant la grande guërre que s'af- fiirmèrent les hautes qualités du défunt qui afïectionnait les déshérités du sort et qui fut un père pour les milliers de soldats qui fré- quentèrent son home. C est dans la belle propriété de Nestor La haye que séjournèrent le roi George V d'An gleterre, le Président de la République. fran- gaise et de nombreux généraux des différen- tes armées alliées. II eüt pu briguer des dé- corations. II estima toujours que celles-ci étaient incompatibles avec son caractère in accessible au fallacieux et vain prestige de quelques rubans de soie que Ton voit sou vent de nos jours porter ostensiblement par des gens tarés. Ce geste seul dépeint bien Nestor Lahaye Au nom du Syndicat des propriétaires et éleveurs, au nom du Conseil d'administration de notre journal et en mon nom personnel, je prie Madame Nestor Lahaye et ses quatre fils de trouver ici Texpression de nos bien vives condoléances en même temps que celle de notre profonde affliction. M.H. Het Laatste Nieuws Vooruit De Wekker De Poperingenaar enz. geven in t kort melding van zijn droevig afsterven. «De Vrijheid» van Kortrijk, schrijft o.m.: Sedert 1 6 jaar bestuurde de betreurde burgemeester de stad met de meeste onpar tijdigheid en tot voldoening van eenieder. Zijn wijze van werken, zijn goed hart, maakten van hem de meest geliefde man van allen welke hem kenden. Zijn heengaan zal door gansch de bevol king en door al wie met hem in aanraking kwam diep betreurd worden, en ïn de Libe rale partij een groote leemte teweeg bren gen «De Strijd», van Yper, schrijft o.a.: Hij laat niets dan goed, niets dan vrien delijk aandenken op zijne levensbaan. De stad Poperinghe verliest in Hem een zijner beste zonen, een ongeëvenaarden Bur gemeester. De Socialistische bladen Vooruit en Voor Allen schrijven volgend artikel vol lof aan de nagedachtenis van Burgemeester Lahaye BIJ DEN DOOD VAN DEN HEER BUR GEMEESTER. Alhoewel sedert enkelen tijd lijdende, kwam het nieuws van den dood van den burgemeester als een pijnlijke ver rassing. Als ik zeg iedereen, bedoel ik even eens de socialistische partij in 't algemeen. Een spreekwoord zegt Van de dooden mag men niets dan goed zeggen Dat was bijzonder voor hem het geval. Alhoewel onze gedachten niet deelende, mogen wij gerust verklaren, bij ons weten nooit in hem iemand gevonden te hebben die zich door fanatisme liet leiden, integendeel. Met breede gedachten bezield, kon hij ook best verdragen dat er iemand andere gedachten op nahield. Hij was m een woord the right man on the right place en steeds voor ieder bereid, diensten te bewijzen waar het mogelijk was. Met bijzonder genoegen kondei^ wij dan ook vaststellen dat, wat onze partij betreft, bij ons steeds bereidwillig heeft toegelaten onze propaganda openbaar te voeren, in te genstelling met zoovele andere steden en ge meenten waar ons op alle mogelijke manie ren het leven onmogelijk gemaakt wordt. Kortom, een loyaal en eerlijk mensch is heengegaan die zijn taak gedurende zoovele jaren met zooveel takt en goedheid heeft op gevat, dat hij als voorbeeld in gansch Vlaan deren mag gesteld worden. Geen wonder dan ook dat hij drie naeen- volgende malen als burgemeester werd ge kozen en dat zijn populariteit spreekwoor delijk geworden was. Wij buigen dan ook nederig en eerbiedig het hoofd voor den man, die voor al zijn in gezetenen een vader was in den echten zin des woords en zelf in het leven de waardee ring heeft genoten waarop zijn burgerdeug-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1