MN HEER BURGEMEESTER NESTOR den afgestorven Volksvriend van 7 Westland brengt de "Gazet van Poperineen laatste hulde Burgemeester Nestor Lahaye tijdens den Oorlog Steeds 1 Hij ïn onze herinnering voortleven NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT 16' JAAR. NUMMER 50. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN Jaar, per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 16 ft. 25 fr. 2 5 Fr 30 fr. 0.25 fr. - Men abonneert op alle belgische postkantooren. ZONDAG 13 DECEMBER 1936. De poatalx>nnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in *t post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij -elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel vóór ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 h. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. I V" - fr* Burgemeester's Sympathie bij de Engelsche Overheid. Heer Burgemeester Nestor Lahaye op zijn sterfbed. Echte Ppperingsche Figuur, de God der streek, en misschien wel de populairste Burgemeester van Belgie. I lo \J Hionrlrtn vtn» O LïO .'If 1 De Vrienden van onzen Heer Burgemeester Lahaye, hebben gedurende /:ijne ziekte, bij zijn afsterven, en op de begrafenisplechtigheden, herhaal delijk op de loffelijkste wijze over de talrijke verdiensten van hun Burger vader gesproken. Allen, zonder onderscheid van politieke kleur, hebben ge wezen op het wijs beleid van Heer Burgemeester, zijn helderen en schran- deren geest, zijn taaie wilskracht, zijn alombekende rechtschapenheid waar mede hij zich aan 't welzijn van volk en stad (hééft tóegewijd. De broederliefde en de verdraagzaamheid waren zijne leus, onder dit motto heeft hij zich de stadszaken aangetrokken, hij bleef zijn woord ge trouw, van hem mag en zal er immer gezegd worden Hij heeft zijn volk gediend n - - De menschen uit de straat zullen hetzelfde gedacht weergeven met de woorden Het was een goede Burgemeester, zoo een krijgen wij niet meer Aan anderen was de taak opgelegd Heer Lahaye als Burgemeester te beschouwen en te beoordeelen, zij hebben het gedaan en zicjh eervol van dezen plicht gekweten. Als persoonlijke vriend van Heer Nestor Lahaye, kan en moet ik alleen hun onbevooroordeelde zienswijze bijtreden. Uit de intieme en gemoedelijke gesprekken die ik de eer had met den Heer Nestor Lahaye te hebben, kan ik alleen dit besluit bijvoegen, dat Heer Bur- gemeester zeer bescheiden en zeer voorzichtig was. Bij iedere moeilijkheid die opdaagde verkoos hij dè Zaak eerst grondig te onderzoeken, en na alle noodige inlichtingen te hebben genomen kwam de dégelijke en welgepaste beslissing. Nooit nam hij eenige beslissing alvo rens de Heeren Schepenen geraadpleegd te hebben, maar zijne zienswijze verdedigde hij met kracht, zelden gebeurde het ook dat Hij Hen niet kon overtuigen. De Heer Vandooren, eerste schepen der stad, kon in zijn lijkrede zich hieromtrent niet beter uitdrukken In het bestuur der stad was zijn tus- schenkomst voor ieder zaak van groot belang, kostbaar en doeltreffend m alle moeilijkheden vond zijn schrander geest een doelmatige oplossing De Heer Baels, goeverneur der Provincie West-Vlaanderen, kon in zijn rouwbetuigingen geen gepaster uitdrukking vinden Verdienstelijke Burge meester De laatste huldegroet van de bevolking aan hun afgestorven Burgervader was de rechtzinnige uiting van dankbaaif.ieid en erkentenis. Al wie het goed meende heeft' spijt uitgedrukt bij dit vroegtijdig heengaan. Aan Heer Nestor Lahaye werd de lof gegeven die hij als Burgemeester verdiende. Gedurende den oorlog heb ik den Heer Burgemeester het best gekend, alsdan heb ik mijn vriend aan 't werk gezien, steeds öp de bres, ten dienste van eenieder, beste en trouwe raadgever, stoere en keikoppige werker, minzame burger. Mijn vrienden en ik. zochten toen ook steun en schuilplaats, gelijk al de anderen moesten wij in 't Zwynland bij Heer Burgemeester aanlanden. Daar alleen kregen wij troost en opbeuring, wij namen onzen intrek in de graan- kelders, een week nadien waren we reeds geinstalleerd in het huis zelf van Juin I 928. Mo nsieur le Bourgmestre, Au moment de quitter pour toujours la direction deü services de la Commission Impériale des Sé- pul.ures Militates Bntanniques en Belgique c4ue j ai exercée pendant ces neuf dernières années, je tiens a vous exprimer ma sincere reconnaissance pour i'aide que vous m'avez apportée dans l'ac- ^...piissenierir deT rria ïacl.eV et pour ia sympathie que vous m'avez témoignée. Je garderai toujours le meilleur souvenir des cordiales relations que j'ai entretenues avec vous, et je puis vous assurer que 1'amabilité des autorités beiges, 1 amitié de mes anciens compagnons d'ar- mes ët la sympathie de la population envers moi comme envers mes subordonnés m'ont été constam- ment d'un précieux réconfort. Ainsi vous m'avez fait aimer doublement la Belgique, ma seconde pa- trie depuis 1914. A vous, a votre beau pays, je dis un tres affectueux adieu. Colonel Goodland, Deputy Controller, Imperial War Graves Commission. Onze goede Burgemeester als Grootvader In zijn intiemen familiekring vond Hij het grootste genot. Heer Burgemeester. Als gij de bommen niet vreest en daar durft slapen, dan moogt gij het gansche huis voor u Ihouden zei Heer Burgemeester. Wij hadden het een tijd goed, doch eenige dagen nadien was het huis proppend vol, en ik zelf moest de helft van mijn bed aan een nieuwen gast afstaan. Scharen vluchtelingen kwamen de Brouwerij binnengestroomd, aandoenlijke tafereelen mannen die vrouwen, ouderlingen en gebrekkigen met een stootkarretje vervoerden, vrouwen met halfgekleede en gekwetste kinderen in de armen. Voor eenieder had Burgemeester Lahaye het gepaste woord, den noodigen steun. De overheid, zoowel Burgerlijke als militaire, had voor den Heer Nestor Lahaye het meeste ontzag. Hoe dikwijls heb ik bij de militaire overheid de loffelijkste woorden over Heer Burgemeester Lahaye hooren uitspreken. Het werd van dag tot dag gevaarlijker in Poperinghe te verblijven. De stad zou zijn kruisberg ondergaan, de buitenmenschen verschrikt en opge jaagd ontvluchtten hun hoeven, de woningen die het doel van het vijandelijk geschut schenen te geworden, werden ijlings verlaten. Doodelijke angstval ligheid bedrukte eenieder, levensgevaar voor de menschen, gebouwen en monumenten werden stuk geschoten, huizen brandden af. De oorlog duurde steeds voort, de algemeene toestand bleef hachelijk, de vreeswekkende aanhoudende beschietingen verplichtten het nog overge bleven stedelijk bestuur een beslissing te treffen, dat moest leiden tot het overbrengen van de stadsbureelen naar veiliger haven. Naar waarheen naar 't Zwynland natuurlijk 't was immers bij den Braven Nestor dat de cen tralisatie van alle bestuurlijke macht moest gebeuren. De stadsbureelen bleven er gevestigd gedurende het gansche oorlogstijd perk in de bijgenaamde binnenplekke van 't Zwynland. Ontroerende herinnering, het is daar, in dit oorlogsstadsbureel, in die vermaarde «binnenplekke» dat de nooit te vergeten Burgemeester zijn laatsten adem uitblies. Men zegge thans van hem Hij sneuvelde op het slagveld daar waar hij gedurende de vier helsche oorlogsjaren met hard nekkigheid de belangen van zijn volk verdedigde. 't Zwynlands binnenplekke werd aldus Poperingsch stadhuis, van daar misschien, na den oorlog, de gewoonte bij den Heer Burgemeester van iedereen op 't Zv/ynland te ontvangen. In die zaal waar het stadsbureel ge vestigd was, stak er alles, niets te kort, zelfs... een oude piano die daar nog al bespottelijk voorkwam te midden archieven, dossiers en eenige gevluchte meubels. Het vallen van den avond, het kanongeschut, het oprukken der leger- troepen wier beweging in de duisternis door den vijand onopgemerkt voor kwam, dit waren de gewone voorteekens die de trouwe vrienden van 't Zwynland bijeenriepen. Zij vergaderden in 't Zwynlands stadsbureel, herinneren wij ons aan de Heeren Hector Glorie uit Brugge, Cyriel Smidt uit Yper, de stadsgenooten M. Couttenier, V. Dezuttere en stadssecretaris Oct. Van den Berghe, de ko- Een laatste uitstapje van Volksvriend Heer Burgemeester Nestor Lahaye lonels van het geneeskundig korps HH. Lorriers en Vigneron uit Brussel, de Heeren De Coninck, Bossier en nog veel anderen. Heer Nestor Lahaye was steeds de meest opgeruimde geest van 't gezelschap, meestal voerde hij het woord. Een pijnlijke mare uit 't front het verlies van een familielid op het slagveld en Burgemeester wist de getroffen vrienden te troosten. Vernam men een overwinning van onze dappere jongens een blijde familietijding Bur gemeester was weeral de geestdriftige, de spits van het feest, men schonk en dronk een goed teugje, men zong een liedje. Burgemeester Lahaye was een flink musicus, hij erfde een prachtig orgaan (hieraan was wel ook zijn be koorlijk redenaarstalent te wijten). Men was blijgezind, en spontaan zette Heer Burgemeester zich aan de oude piano, toen zong hij zijn beste liedje Bene Venito welk hij op meesterlijke wijze wist te zingen. Ik hoor nog altijd de woorden uit dit lied met den klemtoon die den Heer Burgemeester hem eigen was Splendeur immortelle... rêves insensés... mes yeux ne vous verront plus 't was effenaf goed en niemand durfde roeren uit vrees den volksvriend te onderbreken. Gedurende die vreeselijke oorlogstijden, toen wij op ieder oogenblik van den dag gevaar liepen stuk geslagen te worden, hebben we toch vroolijke en gezellige oogenblikken beleefd. De zittingen van den Krijgsraad brachten van tijd tot tijd in die vrien delijke en hartelijke atmosfeer van 't Zwynland een officieel gedoe. De autoritaire magistratuur, de bedrukte soldaten, de burgers die ook voor den raad verschijnen moesten ('s avonds na 8 uur, mocht niemand op straat gevonden worden, de vensterluiken moesten dicht zijn en geen licht door laten) de bestraffing van al die lieden die onder het strenge militaire regiem leefden, dit alles veranderde 't Zwynlands gewoonten en zeden. Toen zag 't Zwynland voor eenige dagen er anders uit. Maar de Heer Burgemeester trad alsdan ook op als bemiddelaar, talrijke diensten heeft Hij aan vele onge- lukkigen, die 't slachtoffer waren van het veeleischend Militair bestuur, kun nen bewijzen. Menige zaken heeft hij toen moeten pleiten, niet te verwon deren dat hij zeer dikwijls aan de winnende hand was. Nooit vergeet ik Heer Burgemeester Lahaye, die goede vriend uit den ooriog, te recht mag er van hem gezegd worden Die hem kende moest hem beminnen het was een edel burger, rechtschapen in zijn handel en wan del, vriend van de armen, gebrekkigen en ongelukkigen, 'eerlijke Politieker. De stadsgenooten verliezen een waren Vriend, een beste Burgervader Redaktor.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1936 | | pagina 1