Een Gentlemen's Agreement De Beteekenis van het Bexisme Oe Verplichte Verzekering van Auto- en Motorijders. N S B. V. S. K. Gratis WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN Men abonneert op «die belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN ITALIË. LONDEN EN ROME HEBBEN BEIDEN EIEREN VOOR HUN GELD GEKOZEN IDEEN EN DOCUMENTEN door Student Germain CNUDDE Rijksuniv. Gent). I. - STRUCTUUR VAN REX. II. - POLITIEKE FINANCIERS. Enkele bepalingen uit het wetsontwerp der regeering. III. - DICTATUUR. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE IV. - HET AKKOORD REX-V. N. V. - EEN AKKOORD MET HET ACTIVISME POPERINGHE noodigt zijn geachte leden uit tot het Luisterrijk BAL, gegeven in de prachtig versierde Zaal van Het Pa viljoen bij Maurice Deman, Statie, op ZATERDAG 9 JANUARI 1937. Jaar, per post Congo 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen tc- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De nieuwste overeenkomst tusschen Engeland en Italië gesloten, en die de hoofdzaak is aan de orde van den dag van heden, is geen verdrag, geen trac- taat, maar een gentlemen's Agree ment wat beteekent een afspraak tus schen lieden die elkaar voor fatsoen lijk houden. Hieruit zou dan al af te leiden zijn, dat de staatslieden en diplomaten, die met elkaar verdragen en tractaten af sluiten, elkaar niet houden voor fat soenlijk, en zich dus altijd de vrijheid reserveeren om het door hen ondertee kend papier als een vodje papier te beschouwen, zoo gauw het belang van hun land er niet meer door gediend wordt. De twee gentlemen die hun per soonlijk fatsoen borg gesteld hebben voor de naleving van deze Engelsch- Italiaansche overeenkomst, zijn Sir Eric Drummond, gezant van Groot- Brittanië te Rome, en graaf Ciano, schoonzoon en minister van Buiten- landsche Zaken van Mussolini. Het onderwerp van de besprekingen die zij wellicht maandenlang hebben gevoerd, was de toestand in de Mid- dellandsche Zee, en uit de wederzijd- sche schriftelijke bevestiging van het tusschen hen getroffen accoord blijkt, dat ze 't er tenslotte over ééns gewor den zijn, om dezen toestand te laten zooals hij is. Na de zaak langs alle kanten nauw lettend te hebben bekeken, maar voor al na eikaars macht en middelen be hoorlijk te hebben gewikt en gewogen, zullen beide partijen wel gevonden hebben, dat er voor elke harer te veel aan gewaagd zou zijn om de verhou dingen in de Middellandsche Zee vol gens haar wenschen te willen veran deren. Nu zal de wensch tot verandering van de zijde van Italië wel het grootst zijn geweest. Hoe dikwijls heeft Mus solini niet verklaard, dat Italië het na tuurlijk recht heeft op de souvereini- teit over de Middellandsche Zee En hoezeer moet het den Italianen dan niet een doorn in 't oog zijn, dat En geland er feitelijk de twee toegangs poorten van blijft bezetten en van op Malta dan nog, schier onder den rook der Italiaansche vulkanen, het centrum van deze Latijnsche binnenzee be- heerscht Wat een moment de kans of t gevaar heeft doen bestaan voor een vermindering van de Britsche voogdij over de Middellandsche Zee, en aan leiding gegeven tot de besprekingen welke op dit gentlemen s agreement, zijn uitgedraaid, dat was de burger oorlog in Spanje. En nu zullen de regeeringen te Ro me en te Londen wel goed overwogen hebben dat de voordeelen welke zij voor hun positie in de Middellandsche Zee uit den afloop van dezen burger oorlog zouden kunnen trekken in géén geval opwegen zouden tegen de kosten die zij zich te getroosten zouden heb ben om deze voordeelen tegen elkaar te verdedigen. Want zooveel is zeker, dat iedere, uit een verandering in Spanje voort spruitende wijziging, in de internatio nale verhoudingen in de Middelland sche Zee tot een oorlog tusschen Enge- Soviët-Rusland land en Italië zou kunnen leiden. En dat zou in de eerste plaats het geval zijn door een afstand van den archipel der Balearen aan Italië, welke aan Mussolini door generaal Franco zou toegezegd zijn geweest als prijs Voor den steun, dien hij van Italië hééft ontvangen. Inderdaad zouden de Engelschen niet kunnen dulden, dat Italië zichzel- ven een zoo belangrijke strategische positie verschaffen zou, die Malta voor hen feitelijk waardeloos zou maken. Nu heeft graaf Ciano in zijn brief aan Sir Eric Drummond bevestigd, dat Franco nooit zulk aanbod aan Italië heeft gedaan, en erbijgevoegd, dat het in de toekomst ook geen enkele on derhandeling daartoe zal ondernemen» Ware graaf Ciano nu een gewone di plomaat en geen gentlemen in dit geval, dan zou zijn tegenpartij hem misschien wel de vraag kunnen stellen, of Italië er niet achterbaks op rekent, dat onderhandelingen over den afstand van de Balearen wel eens van Spaan- sche zijde ondernomen zouden kunnen worden, en ol hij, voor zulk geval ook niet zou willen verzekeren, dat zijn gouvernement dan weigeren zal, erop in te gaan. Maar dan zou graaf Ciano hem kun nen antwoorden dat zulks zou verval len zijn in diplomatieke finanserijen die aan gentlemen niet passen. Ware de overwinning van de natio nalisten in Spanje zeker, dan zou Italië zich waarschijnlijk nog niet zoo toe schietelijk hebben betoond. Heeft het zoo gemakkelijk van zijn kans op het bezit van de Balearen afgezien, dan zal zulks wel beteekenen, dat het deze ei landen nog beschouwt als het vel van een ongeschoten beer, terwijl het nog altijd wel rekening zal houden met de mogelijkheid van een finale overwin ning van de rooden in Spanje. Voor dit berenvel zou Rome dan de vriendschap van Engeland hebben ver speeld, op welks hulp het toch het meest rekenen mag om te beletten, dat de Middellandsche Zee langs de West zijde zou worden afgesloten door een communistisch Spanje, dat in feite niets méér dan een vazalstaat van Soviët- Rusland zou zijn. Zoo beschouwd zou men kunnen ge- looven, dat bij 't sluiten van dit gent lemen's agreement beiderzijds mééi rekening gehouden werd met de mo gelijkheid van een mislukking dan van een succes voor den Spaanschen op stand. Dat Italië de verzekering van Enge- lands hulp tot verijdeling van alle kwaad dat voor zijn macht in de Mid dellandsche Zee uit een overwinning van het communisme in Spanje zou kunnen voortspruiten, verkozen heeft boven de kans op het bezit der Balea ren, na een overwinning van Franco. Dat wil allemaal nu niet beteekenen, dat in dit gentlemen's agreement al het profijt voor Engeland zou zijn. Zeker is het voor Engeland van ka pitaal belang, dat Italië erdoor afziet van alle pogingen om de Balearen, als tegenwicht voor Malta, in zijn bezit te krijgen, maar wat heeft Londen hier voor als tegenprestatie aan Rome moe ten leveren Twee verbintenissen, waardoor het fel misnoegen wekt bij allen, zoo bin nen en buiten Engeland, die tegen het fascisme gekant staan Ten eerste, dat het zich neerlegt bij de aanhechting van Ethopië bij Italië en ten tweede, dat het aan de zijde van het fascistisch Italië optreden zal om te beletten, dat over een mogelijk vanzelf begrijpen, dat het Fransch gou vernement er maar sip tegenaan kijkt. Wel mag het den indruk hebben, dat Engeland, langs Rome om, erdoor weer iets méér tot Duitschland genaderd is, terwijl het zich, als de regeering van de Middellansche Zee-mogendheid die Frankrijk toch ook is, wel eenigs- zins als quantité négligeable terzij de geschoven kan voelen. R. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. Van «Rex» spreken is handelen over De- grelle, omdat hij de promotor is van die be weging. Allereerst betreft het een man, die in ons land handelwijzen overneemt, die in het bui tenland door grootscheepsche avonturiers toegepast worden, om de gevestigde orde omver te werpen en de dictatuur in te stellen De vorm van zijn stelselmatige inrichting in de verschillende steden van het land, zijn monstermeetings, waar duizenden op schan dalen beluste medestanders te koop loopen om «ter dood» te schreeuwen zulks heeft de aandachtige lezing van Hitler's geschriften geleerd. Hoe dikwijls heeft Degrelle hulde gebracht aan de politiek door Hitier gevoerd. Lees hier wat de franschtalige Rex van 10-1-36 schreef Niets zegt, dat het een grove fout van het Tractaat van Versailles was, Duitschland gaande de propaganda van Hitier Hij heeft de propaganda begrepen, zooals een handelaar de reklame opvat alle propaganda moet volksgezind zijn. Hij ge bruikte groote annonces in zijn bladen, dreef het idee op door monstermeetings in te rich ten, verschillende in éénzelfde stad bij korte tusschenpoozen. Volgt Degrelle niet letterlijk dezelfde me thode En wat is de schoone Leon te Berlijn gaan zoeken Daarop antwoordt hij geen gebe nedijd woord terwijl zijn «compagnon» P. De Mont in de «De Nieuwe Staat» onlangs ironisch verklaarde, dat de Rex-leider juist den tijd had de mis bij te wonen... Verklaarde de rexist de Grunne niet op 17-11-36 in den Senaat(Bekn. Versl. bl. 14) De heer Degrelle is te Berlijn geweest, Ik ook. Ik zou er belang in gesteld hebben, den heer Hitier en zelfs den heer Goebbels zijn kolonies te ontnemen. Maar in 1936 zou 1 te ontmoeten. Wat mij aanbelangde was de het een vreeselijke onbehendigheid zijn, niet toestand van het Duitsche volk te bestudee- enkele kolonies terug te schenken. En wat Degrelle ook komt verklaren, niet ren. Alle kommentaar overbodig De door- de richtlijnen van Hitler-Duitschland te vol- snee-Belg begrijpt volkomen wat die... studie gen, halen we de bewijzen in zijn destijds zooal kan omvatten... en zal omvat hebben uitgegeven blad «VLAN» van I 3-5-33, waar Hitier opgehemeld wordt als zijnde de chef, die met verstand en vastberadenheid reageert om de Duitsche fierheid wakker te schudden. In hetzelfde blad komt een relaas voor, aan- kaansche mis bij te wonen t Schijnt dat hij zoo eens naar Mexico ook is geweest. Studiereis, uitspanningsreis, dokumenta- tiereis of was het somtijds Om een... Mexi- Ziehier enkele bepalingen uit het wetsontwerp op de verplichte verzeke ring der houders van nummerplaten van motorvoertuigen, zoo juist aan de leden van de Kamer rondgedeeld. De bestuurder van een motorvoer tuig zegt het ontwerp is verant woordelijk voor de schade door dat voertuig veroorzaakt. Deze verantwoordelijkheid bestaat niet meer wanneer de bestuurder be wijst dat hij het feit, dat er aanleiding toe heeft gegeven, niet heeft kunnen beletten en, desgevallend, dat de scha de niet aan een gebrek van het voer tuig te wijten is. Zij bestaat nog slechts in een door den rechter te oepaien verhouding, in dien gebleken is, dat de schade gedeel telijk door de schuld van het slachtof fer werd veroorzaakt. De rechtbanken kunnen bij het ver- oordeelen wegens een misdrijf tegen de politie op het rijverkeer of wegens een verkeersongeval de vervallenverklaring van het recht een motorvoertuig te be sturen, uitspreken Indien de veroor deeling wordt opgelegd ter zake van dooding of verwonding of Indien de schuldige, in den loop van drie jaar vóór het misdrijf, vijfmaal werd ver oordeeld wegens misdrijf tegen de re glementen op het rijverkeer. Zij zijn verplicht die vervallenver klaring uit te spreken Bij de tweede veroordeeling ter zake van dooding Bij de derde veroordeeling terzake van dooding of verwonding Indien de schuldige zich in staat van dronken schap bevond op het oogenbiik van het misdrijf, of lichamelijk onbekwaam wordt erkend om een motorvoertuig te besturen. De vervallenverklaring is, volgens de beschikking van den rechter, defi nitief of tijdelijk. Melding van het vonnis waarbij de vervallen-verklaring en de duur er van wordt uitgesproken, zal gemaakt wor den op de identiteitskaart. In geval van tijdelijke verbeurdver klaring, wijst de rechter de bergplaats aan waarin het voertuig aan de ketting zal worden gelegd, op kosten en risico van den dader van het misdrijf. De verzekering van de verantwoor delijkheid voorzien in het Burgerlijk Wetboek is verplichtend voor ieder houder van een nummerplaat van een motorvoertuig, behalve wat betreft de schade veroorzaakt aan den echtgenoot de nakomelingen en bloedverwanten in Belgie zijn grootheid en faam heeft te danker, vast, dat het verblijf van den rexistischen de opgaande linie van dien houder, ol j Zij willen het klerikaal fascisme in ons leider, over drie jaar in Duitschland, rijke van den bestuurder van het voertuig, land aan de macht brengen, zooals in Oos- vruchten schijnt te dragen dewijl Degrelle tenrijk, waar elk persoonlijk initiatief aan met volle succes het Hitleriaansch stelsel in Wat Degrelle's aanvallen op de hooge fi- nantie aangaan, had hij een groote keus tusschen de redevcreringen van Mussolini vóór 1921. Toen in den kiesstrijd van 1932 de Schoone ziel van 't kind werd aangewend, was Degrelle hiervan de propaganda-leider. Onmiddellijk daarna stichtte hij het week blad Vlan waarin hij op 19 Oogst 1933 Staatsminister Segers huldigde. In 1935 en 93 6 schandvlekt hij dezelfde Segers als de gemeenste politico-financier. Rex vermeldt n.l. doelend op zekere ka tholieke parlementairen Zij moeten ge rekend worden, tusschen het afschuwelijkste gespuis van het verrot regiem. Nochtans stonden deze katholieken in 1933 insgelijks in betrekking met financieele instellingen. Maar 't jaar 1933 was nog een jaar van zaligheid. Papa Degrelle, raadslid van de buurtspoorwegen, administrateur van de So- delux, administrateur van Oostende-Thermal en politiek mandataris, mocht rustig zijn zaakjes voortzetten, zonder door zijn «zoon- zuiveraar verontrust te worden. Leon is reeds handelaar geweest in Beau- raing-verschijningen. Terstond verklaarde zich een Antwerpsch pater tegen deze ex ploitatie. Mechelen reageerde eerst na langen tijd, wel wetende, dat, door de oprichting van handelszaken, er door zekere heeren een schoonen stuiver aan te verdienen was. De Rex-fuhrer heeft het tot heden niet aangedurfd te spreken over zijn cumulaties in 1932 1Als bestuurder van Rex (kath. actie) 36.000 fr. 2. Als bestuurder van Soirees 12.000 fr. 3. Van «Radio Catholique» (alle weken 1 5 min. spreekbeurt) 6.000 fr. 4. Reiskosten (Soirees) Leuven-Brussel 6.000 fr. ■5. Schrijversrechten bij Rex I 5.000 fr. 6. Diensten van kath. actie 7.000 fr. In totaal 82.000 fr. In 1933 was de katholieke senator A. Carnoy reeds gewikkeld in de zaak de C.l.L. Maar het blad Soirees van 25-8-33 was uiterst gelukkig de felicitaties van A. Carnoy te vermelden, gericht aan 't adres van De grelle, aangaande de katholieke actie. En nochtans berustte de groei der Rex- beweging op het uitbuiten van al of niet ingebeelde schandalen. Is het aan een man als Degrelle wel gepermitteerd over schan dalen te spreken Kondigde niet een katholiek kiesblad af, dat hij tot tweemaal toe, aan zijn geldelijke verplichtingen, door hem onder zijn hand- teekening aangenomen, te kort is gebleven In Anti-Rex van 9-4-36 lezen we In 1932 kocht hij de Edities Rex voor I 50.000 fr. Twee jaar later teekende zich een failliet af, met een passief van meer dan 1 millioen frank. In April 1934 aan vaardden de schuldeischers een konkordaat die de zaak van het frauduleus failliet redde. De schuldeischers trokken 40 r/r van hun gelden, terwijl Leon zoo maar ampertjes 82.000 fr. per jaar werd toegezegd. Heeft Rex reeds deze beweringen weerlegd? Is rexisme dictatuur De rex-bladen ont dant Jean-Renard, ter gelegenheid van een kennen dit. Doch laat ons enkele bewijs- neeting ingericht door den Franschen fascist voeringen onderzoeken. Je suis de tout cceur avec Jean-Renard Deze heeren willlen een corporatieven pour son oeuvre de redressement moral, so Staat. Het corporatisme leidt tot uitschake- cial et national. ling (zie Italië, Oostenrijk, Duitschland) van Het Duitsche blad Angriff orgaan van de regelmatige raadpleging van het volk, Dr. Goebbels kan zijn heimelijke voldoening door afschaffing van het Alg. Stemr., ver nietiging van onze democratische instellingen door 't Liberalisme opgericht en waaraar. niet inhouden bij het zien van de Rex-me thode (1936) Met een zeker genoegen stellen we Zij mag slechts bij een bij Konink lijk besluit toegelaten verzekeraar wor den aangegaan en moet, wat betreft het bedrag der aan personen veroor zaakte schade, onbeperkt zijn en, ten opzichte van het bedrag der aan goe deren veroorzaakte schade, vijfhon derd duizend frank ten minste beloo- peni De nummerplaat wordt slechts af geleverd mits voorlegging van een be wijs vanwege den verzekeraar, dat de bij de wet voorgeschreven verzekering werd aangegaan door den persoon die de aflevering van de plaat aanvraagt. Par. 2. De verzekeraar heeft verhaal op den verzekerde tot een twintigste van het bedrag der schade, met een maximum van vijf duizend frank. Dat verhaal is verplichtend en kan vanwege de verzekerde tot geen nieu we verzekering aanleiding geven. Par. 3. Ieder afwijking van de bepalingen van dit aTtikel is nietig Art. 1 0. De Koning kan de open- banden wordt gelegd door de gedachte, door Belgie in zwang heeft weten te brengen, het woord en door de daad van één man, die a priori geloofd en gevolgd moet worden. Was het niet Degrelle die aan den Fran schen parlementair Philippe Herriot diets maakte Wanneer ik de macht zal ver overen, zal ik de terreur gebruiken zekere oogenblikken moet men vrijen loop laten aan de volkswoede ik zal het doen eenige hoofden zullen terstond vallen De Solidarité fran^aise is een fascis tische organisatie. Degrelle stuurde in April 1936 volgend telegram aan Comman- communistisch Spanje heen, eenig meesterschap zou kunnen verwerven over de Middellandsche Zee. l u i j l bare besturen or sommige onder hen, In alle geval zijn de oogmerken van evenals de Nationale Maatschappij der deze Engelsch-Italiaansche afspraak Belgische Spoorwegen, van den verze anti-communistisch, dus tisch dan wel in den geest van de Volksfronten en zoo laat het zich meer fascis- keringsplicht vrijstellen. Hier volgt nog een uittreksel van Rex- Illustré van 19-2-36 Het wezen van Rex is duidelijk re- volutionnair. Het gaat om niets minder dan hef politiek aangezicht van dit land te ver anderen. Het gaat om niets minder, dan het rampzalig werk van politiekers te likwideeren met dewelke wij niets gemeens hebben, of willen hebben. Elke dictatuur-in-wording gebruikte de zelfde taal. Dat is nog het meest onverstaanbare van zetten zich altoos tegen de vrijheid van den het Rexisme. We zullen over het akkoord huisvader inzake onderwijs, onder voorwend- niet reppen, gezien we 't niet kennen. Nie mand, ten andere, buiten de enkele Rex- V.N.V. onderteekenaars. Is de bekendmaking misschien een formeel verbod van Berlijn Het eenige wat Rex over het akkoord weet te vertellen, is, dat V.N.V. de kultu- reele zelfstandigheid van Vlaanderen en van Wallonië in het Staatsverbond Belgie heeft aanvaard. Brusselsche bladen vroegen om meer dui delijkheid, gezien De Schelde het S*«*a-.s verbond Belgie nogal spottend opnam. Die duidelijkheid blijft tot hiertoe achterwege. V.N.V. verklaart, dat, ingevolge het ak koord, de franschgezinde Vlamingen in de Vlaamsche volksgemeenschap terugkeeren, doch dat het einddoel van den nationalisten toch altijd de Dietsche Staat blijft. Welke beteekenis heeft dan het akkoord Rex-V.N.V. Het V.N.V. heeft voortdurend gesproken over Brussel, Vlaamsche grond Zij ver te goed dat wij, Vlamingen, ons te dikwijls hebben laten paaien met ijdele woorden en beloften. En laat ons nu enkele epistels afdrukken van de hand der Vlaamsch-Nationalen. Hun kiesbladen vermelden tekstueel Dat de volksvreemde franskiljonisme werd in Vlaanderen vogelvrij verklaard en ligt thans op zijn stroo Wij zullen niet dulden dat het zich be- diene én van Rex, én van den Waal Degrelle die voor het Vlaamsch Volk een vreemdeling is, en van den cultus van het schandaal, om weer den kop boven te steken. En verder Onder de bondgenooten van Degrelle prijken op de eerste rij de Vlaminghater Pierre Daye, en de fameuze Labrique die met zijn vliegtuig en schandbriefjes de ijzerbede vaart kwam storen. En vier maanden later liggen ze in eikaars armen onscheidbare tweeling-broeders 1 Wat is eigenlijk het V.N.V. Wanneer en hoe vond die beweging haar oorsprong Laat ons dan een verklaring geven en de actie uiteen zetten van 't activisme tijdens den wereldoorlog. Toen Duitschland ons land had overrom peld, namen een handvol menschen de teu gels in handen. De Duitschers oefenden even wel het oppergezag uit. De activisten zooals die leiders werden genoemd richtten een Raad van Vlaande ren in. De leden ervan werden niet door het volk benoemd, vermits er geen verkiezingen plaats hadden. Die raad werd door de acti visten als de wettelijke volksvertegenwoordi ging aanzien. Deze raad riep de onafhanke lijkheid van Vlaanderen uit, terwijl de Ko ning werd vervallen verklaard. Op 7 Maart 1917 reisde een afvaardiging van den Raad van Vlaanderen naar Berlijn om de hulp der Duitsche regeering af te smeeken. Die afvaardiging bestond uit de hh. Borms, Tack, Lambrichts, Joz. Van den Broeck, Dumon, Verhees en Vernieuwe. Zij bekwamen er van den Rijkskanselier Beth- mann-Hollweg, de belofte dat Duitschland ook na den oorlog de Vlamingen steunen zou. Op 20 Juni 1918 nam de Raad van Vlaan deren een proclamatie aan, die in alle Vlaam sche steden werd aangeplakt. Daarin leest men o.m. De voordeelen, door de Duitsche wapenen behaald brengen ook hen, die tot nog toe twijfelden, tot het besef dat de uiteindelijke zege van Duitsch- and nabij is. En verder De Vlamingen heb ben erkend dat niet het Duitsche Rijk hun werkelijke vijand is, maar wel de Belgische Regeering. Vlaanderen weet dat zijn zelf standigheid zonder Duitschland hulp niet tot stand komen kon. Onder al de activisten werd Borms zeker het meest vernoemd. Op 6-5-17 zei Borms in den Raad, aangaande de wegvoering van de werklieden De Duitschers moeten overwinnen en hebben dus veel volk noodig.Van de Duit- r.che overwinning hangt ook het lot van Vlaanderen af. Wij mogen eischen dat onze menschen goed behandeld worden. Indien we. r dat bekomen, is het al veel Bij 't einde van den oorlog verdween het activisme... om onmiddellijk onder een an deren vorm op te duiken het frontisme. In feite zijn ze eenvoudigweg de opvolgers van 't activisme. Beiden streefden en streven nog naar de verbrokkeling van het land en de ontbinding van den Belgischen Staat- Sindsdien is het kind gedurig van naam veranderd, frontpartij, Vlaamsch front, Vlaamsch-Nationalen en V.N.V. Het V.N.V. koestert nog altijd de grootste sympathie voor de activisten. Ward Hermans, Leuridan en De Backer hebben verschillende malen de activistische leiders voorgesproken. Laat ons hier een officieel document aanha len. In de Kamer van Volksvertegenwoordi gers had volgend incident plaats op 1 1-4-35 (letterlijk volgens Bekn. Verslag blz. 380) De heer Housiaux Deze heeren der frontpartij hebben inderdaad altijd Groot- Nederland opgehemeld. Zij hebben altijd de vijanden van het land verdedigd, en, name lijk, een man die in vollen oorlog zijn steun verleende aan den vijand. De heer Leuridan. Leve Borms Leve Borms De Voorzitter. Ik roep u tot de orde. En verder De heer Debacker. Ik hoop niet te vroeg tot de orde te worden teruggeroepen. Eerst breng ik uit gansch ons hart een hulde aan Borms, een hulde die hem door t gansch Vlaanderen gebracht wordt, en vele grootheden die nu zetelen zullen lang ver geten zijn als de naam van Borms... De Voorzitter (in 't Fransch). Dit is geen persoonlijk feit. Ik ontneem u het woord. Het is met die heeren dat de Superpatri otten van Rex een akkoord aangaan om 's Lands instellingen te ondermijnen. Degrelle en Staf De Clercq met Borms hand in hand En als voedstervrouw het Duitsch fascisme Propere kombinatie 1 sel, dat deze vrijheid een deuk was voor de Vlaamsche kuituur te Brussel. Welnu, de leider van Rex heeft geschreven in Le Pays reel dat de vrijheid van den huisvader door het akkoord Rex-V.N.V. gewaarborgd is. Dus laten de trawanten van De Clercq de verove ring van Brussel vallen Als de rexisten plots zoo goed bevriend zijn met het V.N.V. moet achter de scher men zekerlijk iets schuilen. Hebben ze in den kiesstrijd elkander niet verfoeid als gespuis De Vlaamsche Rex van 28-2-36 schreef als volgt Het bepalen van de verhouding Rex- V laanderen lokt verontwaardigd protest uit vanwege de Waalsche pers, en wordt op een sceptisch lachen onthaald door «De Schelde» Wat de Waalsche pers daarover schrijft, kan ons niet erg schelen. Dat <De Schelde» niet met open armen de "Rex-beweging» begroet, kan ons niet verbazen. Wij weten maar al Om ook kennis te maken met onze voortreffelijke Purolpoeder voor een ideale huidverzorging, ontvangt U bij koop van een doos Purol van 7 1/2 fr. tijdelijk een busje Purolpoeder gratis. Purol verkrijgbaar in alle Apotheken. 1

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1