cc L E U D A BURGERSTAND VAN Een winter zonder valling VERSLAG DER OPENBARE GEMEENTERAADZITTING c.o.o. de aangenaamste pastiel om purgeeren. Te verkrijgen in de Apotheek, ge legen Bertenplaats, 8, Poperinge. UIT HET LAND. STADSNIEUWS. BERICHT. JérÓme DELHAYE, Iaat aan het geacht publiek weten, dat hij met 15 JANUARI a.s. een RUNDSBEENHOUWERIJ zal openen in de POTESTRAAT, 5 Goede waar, trouwe bediening. LIBERALE JONGE WACHT AFDEELING POPERINGHE. t GEVRAAGD OPSCHORSING VAN VERVOER EN VERKEER TOONEELNIEUWS. VERMAKELIJKHEDEN Op Zondag 10 en Zondag 17 Januari, LOONBOEKJES De wet verplicht de Werkgevers aan ieder hunner Werklieden een loon- boekje te geven. Deze boekjes kan men verkrijgen bij Gebr. DUPONT, Yperstraat, 2, Pope* ringhe, tegen 0,75 fr. het stuk. STAD POPERINGHE. VAN DONDERDAG 31 DECEMBER 1936. De zitting wordt om 5.15 uur geopend door Schepen andooren. d d. Burgemeester Afwezig de Raadsleden H. Dr Brutsaert en H. V. Sausen. die de raadszaal binnenkomt bij de bespreking van het zevende punt. Men gaat aanstonds over tot de bespieknig van het dagotde. 1. Goedkeuring van bet Verslag der laatste zitting. De H. Secretaris Couttenier geeft lezing van bet verslag der laatste zitting, dat zon der opmerkingen aangenomen wordt 2. Goedkeuring van de Verordening door den d.d. Burgemeester genomen nopens de Opschorsing van Vervoer en Verkeer in de perstraat. De H. Secretaris geeft lezing van deze verordening. Zij wordt goedgekeurd, nadat de H. De- nys en andere Raadsleden hebben doen op merken dat de aanduidingen van de opschor sing van het verkeer duidelijker zouden kun nen geschieden. Er zal naar middelen uitgezien worden om hieraan de noodige verbeteringen te bren gen, daar waar zulks noodig schijnt. 3. Aansluiting der Stad aan de Gewes telijke Toeristische Federatie te Brugge er Aanduiding van een Afgevaardigde, die al Gevolmachtigde van 't Stadsbestuur optreedt. Schepen Vandooren. Zie hier waarvan er kwestie is. Een dienst van Toerisme i. bij het Departement van Verkeerswezen in gericht met bedoeling de vereenigingen var. vreemdelingen-verkeer, 't zij door raad, 't zi door geldelijke giften, te helpen bevorderen In zijn schrijven van 6 November 1936 vind de H. Gouverneur dat het wenschelijl ware dat de gemeenten en de als nu erken de vereenigingen zich zouden aansluiten in eene vereeniging zonder winstbejag Hij noodigde dus de gemeenten uit zich te laten vertegenwoordigen op eene vergadering welke te Brugge belegd werd op I 7 Decem ber 1.1., ten einde tot de stichting eener offi cieele Provintiale Vereeniging voor Vreem delingen Verkeer voor West-Vlaanderen over te gaan. Ik was daar tegenwoordig. Daar werd het ontwerp der Statuten der Vereeniging be sproken, zij bekwamen de algemeene goed keuring, zoodanig dat op deze vergadering zij reeds werden onderteekend. Bij zijn schrijven van 18 dezer, vraagt de H. Gouverneur dat men hem een afschrift zoude willen geven van eene beslissing van den Gemeenteraad waarbij de aansluiting van Stad bij gezegde Federatie word be sloten, en dat ik als uwen volmachtigde optreden zou. U al de artikelen van deze Statuten afle zen, acht ik niet noodig, 't zijn ten anderen de gewone artikelen van Vereenigingen zon der Winstbejag. Ik zal mij dus vergenoegen met te zeggen dat de jaarlijksche bijdrage vastgesteld is voor de gemeenten boven de 10.000 inwo ners, op 250 fr. minimum. Vroeger hebben wij 500 fr. besteed aan den Publiciteitsdienst van den Belgisch Lu- xemburgschen Dienst voor Toerisme. Deze som zou dus in het vervolg beschikbaar vallen. H. Denys. Hebt gij kunnen ondervinden dat dit organisme vroeger aan de stad voor deel gebracht heeft. Schepen Vandooren. Dat valt ons moei lijk te zeggen. Deze dienst hield zich voor zeker, buiten hare reklaam, bezig met ver betering te betrachten op gebied van verkeer vermindering van tarieven op reizigersver voer, enz. H. Denys. En de toelage welke de stad jaarlijks geeft aan de Vereeniging der West Vlaamsche Bergen 7 Schepen Vandooren. Daar op kan ik u voor het oogenblik niet antwoorden. Ik weet niet of zij zich bij het Provintiaal Organisme zal aansluiten. Dit is ten anderen eene Ver eeniging die ons Gewest bijzonder aanbe langd en waarvan wij de uitslagen dagelijks kunnen nagaan. Bij het nieuw Organisme aangesloten, zul len wij voorzeker over hare werking inge licht zijn daar wij op de Algemeene Verga dering ons woord te zeggen zullen hebben, omdat wij over één stem per 50 fr. bijdrage Zullen beschikken, met maximum 5 stemmen Ook zullen wij de verslagen der Vereeniging ontvangen. Schepen Gombert. Wij zouden kunnen inschrijven voor de som van 500 fr. welke nu aan den Belgisch-Luxemburgschen Dienst besteed worden. Schepen Vandooren. Men vraagt voor alsnu nog niet voor welke som wij zullen inschrijven. Er is nu nog maar spraak van opstel van den akt der Vereeniging. Het be drag der geldelijke tusschenkomst komt later. Al de leden geven hunne goedkeuring. 4. Goedkeuring der Openbare Veiling van Hakhout en Boomen ten Verzoeke der Deze veiling bracht 13.135 fr. op. Het bedrag is frferkelijk hooger dan de schatting. Algemeene goedkeuring. Schepen Gombert onthoudt zich. 5. Verkoop door de C.O.O. van een Perceel Grond te Poperinghe, sektie E, nr 528, aan H. Julien Masselus te Poperinghe. Schepen Gombert. Er is hier spraak van een perceelken grond, 97 m2 groot, lig gende langs den Ouderdomssteenweg, en die H. Julien Masselus wenscht aan te koopen om zich een uitweg aan te schaffen tot zijnen grond waarop hij stallingen voor verkens komt op te richten. De aangebodene prijs beloopt 486.45 fr., 't zij 5 fr. de vkm. Een gunstig advies wordt verleend. Sche pen Gombert onthoudt zich. 6. Vaststelling van het Percent der Ge meentelijke Opcentiemen voor het Dienst jaar 1937. Schepen Vandooren. Het Schepencol lege stelt voor de opcentiemen van verleden jaar te behouden "t zij 80 voor de drie belastingen grondbelastingen, mobilienbe- lasting en bedrijfsbelasting. H. Denys. Het verwonderd mij dat gij dit jaar de Commissie van Fmantien niet ver gaderd hebt om deze zaak te bespreken. Kan voor 1937 dit cijfer niet verminderd worden. Schepen Vandooren. Met de menigvul dige openbare werken die aan gang zijn en deze die in den loop van 1937 nog zullen uitgevoerd worden, kunt gij zeer wel begrij pen dat er van vermindering geen spraak kan zijn. H. Lefebvre. Zullen de belastingen voor de s:ad niet meer opbrengen 7 Schepen Vandooren. De vermoedelijke cijfers ons door het Beheer der Belastingen verschaft, laten ons zulks niet vermoeden. Wat nu de opmerking van den Heer De nys betreft over het niet vergaderen der com missie van finanties. zal ik bem doen opmer ken dat zulks voor oorzaak heeft, dat wij tot nu toe, het budget voor 1937 niet hebben kunnen opmaken, uit reden dat de Rekening van 1935. welke wij op 28 September 1.1. naar Brugge opstuurden, door de Bestendige Afvaardiging nog niet is goedgekeurd. Vol gens men ons heeft laten weten, het on- rake be^w's' v^n de u 'a»v-n voor werkloosheid-ondersteuning ingesteld, is nog niet geëindigd. Had men de betwiste som uit de rekening getrokken om in een ander dienstjaar ge- b.acht te worden, wat nog somtijds gebeurd, oi.s Budget voor 1937 had reeds lang opge maakt geweest. De H. Goeverneur liet ons op 14 dezer weten dat ons Bestuur niet hoefde te wachten met de inzending betreffende de heffing van oi>ccntiemcn en dat de vermoedelijke cijfers der Begrooting voor het dienstjaar 1937, dsait're mogen tot gioudslag dienen. *t ls dus den weg die wij gevolgd hebben b.j de vaststelling van bet cijfer 80. Wij zijn verplicht de opcentiemen voor bet einde van het jaar te stemmen en het Bestuur der belastingen wacht er op om de rollen te kunnen opmaken. H. Denys. Deze inlichtingen zijn mij vsldoende. De voorgestelde opcentiemen worden als dan door al de Raadsleden goedgekeurd. 7. Advies nopens de Aanneming door ce Kerkfabriek van O. L. Vrouw van bet i egaat, aan Haar gedaan door Jufvrouw 1 ugenie Huygbe. Schepen Vandooren. Jufvr. Eugenie I .uyghe, alhier overleden op I Juli 1936 1 reft bij Kaar eigenhandig testament gift ge- c san aan de Kerkfabriek van O.L. Vrouw i in twee perceelen land gelegen bij Quintens Wandeling, mits de verplichting van een ze L :r getal missen te doen celebreeren ter ha- r ;r gedachtenis. Deze perceelen hebben eene (rootte van 17 a. en 37.60. De leden der Kerkfabriek vragen de toe ting dit legaat te mogen aanvaarden. Daar ilks voordeelig bewezen is, stel ik voor i sarover een gunstig advies uit te brengen. Zulks geschiedt bij algemeene stemmen I .its onthouding van Raadslid Devos, lid de- i:r Kerkfabriek. DE ZITTING WORDT GEHEIM. 8. Aanveerding der eeuwige Grond i srgunningen, toegestaan op het Kerkhof ii bet jaar 1936. 46 Vergunningen, voor een bedrag van 3.280 fr. worden goedgekeurd. Schepen Vandooren. Een vierde dezer t >m komt ten bate der C.O.O. De prijs der fuwige vergunning is 200 fr. de vkm. H. Denys. Ware er geen middel om van I et Kerkhof den afval van grafsteenen en (ebroken zerken te doen weghalen door de f imilieleden van de afgestorvene 7 Op an cere gemeenten geschiedt zulks ook. Schepen Gombert. Wij zullen daarvoor lirgen, mits natuurlijk de familien daartoe enigen tijd toe te staan. Voldoen zij niet, zoo zullen wij zelf dit werk verrichten. 9. Benoeming van eenen Geneesheer- I ledischen Toeziener in de Gemeenteschool er Stad. Heer Dokter Pierre Beck, eenige kandidaat t 'ordt benoemd met algemeene stemmen. 10. Toekenning aan Mme. Wed. Ger- I er Gustaaf van een bijkomend pensioen ten 1 iste der stad. Een bijkomend jaarlijks pensioen, ten 1 iste van de Stad, van I 500 fr., wordt haar I aegestaan, benevens eenen toeslag van I i vpril laatst tot den dag van indiensttreding tan haren opvolger. Van de omslagkas van den Staat trekt zij 1 iet ingang I April 1.1. een pensioen van 2.156 fr. Algemeene goedkeuring. 11. Kiezing van de Plaatsvervangende 1 .eden der C.O.O. Werden aangewezen als plaatsvervangende 1 :den Voor H. van Merris Léon de H. Benoit hevelin met 8 stemmen. Voor H. Boucquey Emile de H. Theo- I hile Sohier met 8 stemmen. Voor H. Bataille Oscar Ide H. Adrien I ,ava met 6 stemmen, 2. de H. Maurice Van- ayseele-Decorte met I stem. Voor H. Rommens Félix Ide H. Désiré I ahaye met 6 stemmen, 2. de H. Arthur La- haye met I stem. Voor H. Gombert Willy I. de H. Albert T lasschelein met 6 stemmen, 2. de H. Geor- l es Crousel met I stem. Voor H. Beheyt Emile Ide H. Georges 1 ouckenooghe met 6 stemmen, 2. de fl. Al- 1 ert Dallequin met I stem. Er waren vier witte briefjes. 1 'E ZITTING WORDT OPENBAAR. 12. MEDEDEELINGEN. i WITCH ROAD. Schepen Gombert. Voor het aanleggen an de nieuwe baan der Sw'*chroad, van aan een Ypersteenweg tot aan den steenweg naar Proven, aan de Melkerij werk welke de i taat van zin is weldra uit te voeren zou ten er vele onteigeningen noodig zijn om c'ïzen weg op de ontworpene breedte te bren gen. Er is bepaald dat de onkosten der on- t .-igeningen ten laste der Stad vallen. Ik ben van gedacht dat dien weg, voor ens, breed genoeg is en zoo de Staat er ver andering wil aanbrengen, hij zelf de onkos- t:n ervan diende te betalen, onteigeningen inbegrepen. In andere plaatsen van het Land ooet de Staat vele werken zonder tusschen komst der gemeenten, waarom hier voor Po- f eringhe zou er een ander besluit genomen -orden. Wij zouden kunnen afzien van die i erken. H. Denys. Ik ben ook van dat gedacht. Schepen Vandooren. Wij zouden deze ziak eerst in het Schepencollege kunnen on- cerzoeken. C ASLEIDING. Schepen Vandooren. In onze laatste z tting hebben wij besloten, in kwestie der ernieuwing der gasbuizen welke onder de i kaatsbanen liggen, tusschen te komen in de c nkosten. Onder de verschillende voorstellen ons c oor de uitbatende Maatschappij gedaan, i reeg het voorstel van verhooging van den rijs der gas, op den voet van 2 centie- i len per kubieke meter en dit zonder ver- i nging van contrakt. de voorkeur. Wij blijven daarbij akkoord en zullen dus t in de Maatschappij vragen bet bijvoegsel in bet bestaande contrakt op te stellen, en i et ons zoohaast mogelijk te laten geworden m dit door den Raad te laten goedkeuren. RAND WEERKORPS. Schepen Vandooren. Wat deze zaak 1 streft overhandigen wij u een exemplaar in de Algemeene Organisatie der Gemeen- t lijke Brandweerdiensten waarin gij onder t ider een model zult vinden van Intercom- t .unale overeenkomst. Gelief deze stukken eens nauwkeurig te iderzoeken tegen de eerstkomende raadszit- t ,ig. Intusschen zal bet Schepencollege eene irgadering beleggen met de H.H. Burge- eesters der Gemeenten bij de groep Pope- t ngbe aangesloten. 1 LECTRICITE1T TE LANDE. H. Liétaert. Hoe ver staat die zaak nu. Schepen Vandooren. In naam van het hepencollege houd ik eraan daarover vol- g :nde verklaring af te leggen. Sommige menschen van buiten stad die c ïie dagen de werken van de rioleering in c: Yperstraat aan den gang zagen, deden de vlgende opmerkingen Nog eens openbare erken in Stad; wanneer komt de Electri- c ïeit te Lande dit werd ons al lang beloofd. De landslieden mogen overtuigd zijn dat d* werken van rioleering in stad geen oor- z ak zullen zijn van vertraging voor de zaak der Electriciteit op den buiten. Zoo de rioolwerken eerder begonnen zijn, komt zulks grootelijks voort omdat zij de werken van bekalsijding moeten voorafgaan welke in de Y perst raat dienen uitgevoerd te worden. A! de noodige pleegvormen waren voor deze laatste werken reeds vervuld. Voor wat de Electriciteit te lande betreft, de Electriek uitbatende Maatschappij houdt zich bezig met bet opmaken van de defini tive plans en het vaststellen der kosten van de werken. Het 1» gemakkelijk te begiijpen dat zulks veel werk viaagt. Lr is hier kwestie van iond de 50 kilometers leiding, terwijl het voor de riolen slechts eenige honderden meters geldt. Men dient dus een weinig geduld te heb ben. de Maatschappij zal zich haasten om de zaak te bespoedigen en wij zullen er bijzijn om Kaar aan hare beloften te herinneren. Onze collegas van den Raad alsook de plaatselijke weekbladen zouden wel doen de belanghebbenden daarover gerust te stellen. BESTEEN ICING. Schepen Gombert. Ons collega H. Van Caeyseele komt ons daar zooeven een ver zoekschrift overhandigen van de inwoners die langs de Hooge Noenstraat wonen, of langs die straat land gebruiken. De onderteekenaars doen den slechten staat van dezen aardeweg uitschijnen en drukken de hoop uit aldaar eenen gravier te zien aanleggen. Alhoewel wij reeds in het vooruitzicht hebben de Kraaiestiaat (weg die de Woesten steenweg aan de Westvleterensteenweg ver bindt) en daarbij nog inziende dat al de gevraagde werken niet al hetzelfde jaar kun nen uitgevoerd worden, zal het Schepencol lege deze aanvraag nochtans willen onder zoeken. OPENBARE VERLICHTING. Raadslid Lefebvre dient ook eene aanvraag in geteekend door bewoners der Sw**ch Road tusschen de Groeninghe- en St. Sixtusstraat, om een gaslantaarn te bekomen op dat ge hucht. Schepen Gombert. Wij zullen die zaak eens onderzoeken en zoo mogelijk voldoening geven. STRAATNAMEN. Schepen Gombert. lk druk den wensch uit den naam van onzen betreurden Burge meester aan een der straten van stad te zien geven, uit teeken van herkentelijkheid voor de diensten welke hij aan de bevolking be wezen heeft. Schepen Vandooren. De weg leidende van aan de Statie, al over de Nieuwe Militaire Kerkhofstraat en verder tot aan de Renin- ghelatsteenweg nieuwe aan te leggen baan zou misschien den naam kunnen dragen van Nestor Lahaye laan. Schepen Gombert. Men zou beter Zijn naam geven aan de Straat waar hij woonde. Van aan de Groote Markt tot aan het Zwijn- land verandert dezen weg nu driemaal van naam. H. Denys. Ik vind het beter dat men de oude namen eerbiedige, die hebben nogal dikwijls hunne beteekenis op gebied van plaatselijke geschiedenis. Schepen Vandooren. Ik ook. Bijvoor beeld de Schaalstraat werd veranderd in Gui- do Gezellestraat. De naam van Schaalstraat had zijne beteekenis door het feit dat de weegschaal van stad vroeger op den koer van het oude stadhuis stond. Die naam had volgens mij beter gegeven geweest aan de Vlamingstraat waarvan men voor de bena ming geen bepaalden oorsprong kent. Schepen Gombert. De Casselstraat had ook wel Hazebrouckstraat kunnen genoemd worden. Schepen Vandooren. Deze weg draagt die naam sedert jaren en jaren, daar hij bij den wegenisdienst gekend staat als de groo te Staatabaan van Brussel naar Kassei. Verscheidene leden nemen aan de bespre king deel. Waar zou die straat nu moeten beginnen en eindigen Eenigen zijn van gedacht aan De Wijngaard van aan het huis van Dr Van Walleghem, om te eindi gen aan I let Zwynland Men geraakt daarover moeilijk t'akkoord. H. Liétaert. Laat ons vandaag eene be slissing nemen. Schepen Vandooren. Ik moet u doen opmerken dat de bel>aming van nieuwe stra ten en de naamverandering van oude straten, in de uitsluitelijke bevoegdheid valt van het Schepencollege. Natuurlijk, in gevallen als deze vind ik het goed het gedacht der Raads- heeren te hooren. Laat ons nog eens die zaak verder over wegen. RIOLEERING. Schepen Gombert. Deze zaak is veel ingewikkelder dan men wel meent. Wij beko men moeilijk vaste inlichtingen. Bij de dien sten te Brugge, waar ik mij begaf met M. Carpentier, kregen wij sommige gegevens die op verschillende manieren kunnen op gevat worden. Een projekt van aanvraag door de inwoners te doen om aansluiting te bekomen met al de nuttige regelingen er bij, was reeds door ons opgesteld, toen wij dezen morgen een brief ontvingen van den Heer Hoofdingenieur Claeys, die ons verplichtte dit projekt in te trekken. Ziehier nochtans eenige voorloopige in lichtingen I. De afleiders der daken, thans uitmon dend aan de oppervlakte der straat, 't zij in de greppels der voetpaden. *t zij in de bestaande ijzeren buizen of duikers, worden door den aannemer der werken in de nieuwe riolen afgeleid zonder dat de eigenaars dit hoeven aan te vragen 2. De eigenaars die eene aansluiting met de riool verlangen op zekere diepte onder de voetpaden, kunnen deze door den aan nemer der rioolwerken laten uitvoeren, voor zooverre de diepte der riolen zulks toelaten, mits bijgaande aanvraag, behoorlijk ingevuld in te doenen mits... en mits zich te ver binden hiervoor aan den aannemer de ver goeding te betalen voor meerdere kosten, hierdoor noodzakelijk. Deze vergoeding bedraagt Voor diepte van 0.50 m- tot 1 m.vanaf den rug der baan) 75.00 fr. Voor diepte van I m. tot 1.50 m. 120 fr. Voor diepte van 1.50 m. tot 2 m. 200 fr. Voor diepte van 2 m. tot 2.50 ra. 300 fr. Na de voltooiing der rioolwerken en bet betonneeren en paveeren der baan. zal deze laatste niet meer mogen opgebroken worden zoodat latere aansluitingen niet meer moge lijk zijn. Al deze werken van aansluiting zijn slechts gerekend vanaf de rooilijn of den voorgevel, 't is te zeggen dat alle werken achter de rooilijn of binnen het gebouw door den ei genaar en te zijnen koste moeten worden uitgevoerd. Voor afleiding van vuilwater of aalputten is de stad nog in het bezit niet van vaste verplichtingen vanwege de eigenaars. Daarvoor schreven wij nog eens naar Brug ge. en zullen de inwoners, zoohaast moge lijk. op de hoogte houden van betgeen hun zal te doen staan. Schepen Vandooren brengt aan de H.H. Raadsleden de gebruikelijke nieuwsjaarwen- schen over. waarop de H. Lefebvre. in naam der minderheid, bedankt. De zitting wordt geheven om 7 /i ure. ZONDAGRL'ST. Aile Apotheken ope. tot middags heden Zendag r.anoen alleen Apotheek KESTEL1JN. Gasthuisstraat. DOOR GAS ONTSTELD. ln een hu.s dei Bruggestiaat waren de bewoners onge steld zonder de ooizaak ervan te kennen. Een vriend van den huize die op bezoek kwam werd getroffen door een gasreuk en vond aldus de oorzaak der ongesteldheden van de buisbewoners. TUIN BOUWBOND POPERINGHE. Op Zondag 10 Januari 193 7, algemeene verga dering in ons lokaal, bij A. Ostyn. Dagorde Aanvaarding van nieuwe "leden. Besprekingen. Voordracht door M. Doom. Tombola. Het Bestuur. DAAR ZUN ER NOG die aan hoofd pijn. Migraine. Rhumatiek en Grippe willen lijden, wij hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 7.00 en 12.00 fr, VELO BOVENGEHAALD. Toen Anuré Debyser, Donderdag laatst, nabij de Kom, de auto van zijn broeder aan 't kuischen was en water slaande met een emmer in de vaart, brak de koord door en verdween de emmer in het water. Hij wilde met een haak de em mer bovenhalen, doch tot zijn groote ver wondering trok hij een splinternieuwe velo op waarvan de banden nog hard geblazen waren. Hij bracht de politie op de hoogte van zijn vondst. CHELUWE. Ernstig motG-ongeval. Zondag avond, rond 9 uur, reed de motorij der A. D. uit Poperinghe, huiswaarts met op de duo-zitting zijn vriend E. D. uit St Jan-ter- Biezen. Gekomen ter hoogte der Cruyseecke- straat, kwam de moto terecht op een hoop steenen, waardoor de berijders op de steen weg terecht kwamen. A. D. bekwam eene diepe hoofdwonde, terwijl zijn vriend ernstig ekwetst werd aan de beenen. Beiden werden verzorgd door een geneesheer. De moto werd beschadigd. BRUGGE. Het nieuwe station. ln betrek met bet bouwen van het nieuw Station te Brugge, kunnen we mededeelen dat er te Brussel goed wordt doorgewerkt om het op bouwen zoo vroeg mogelijk te beginnen. Het voorloopig nieuw stationnetje te St Andries is bijna klaar en tegen 1 Februari zullen er een aantal treinen stoppen. Alles wordt goed overwogen en uitgewerkt om zoo goed en zoo spoedig als het maar zijn kan de wer ken in gang te zetten. Het spreekt vanzelf dat de aanbestedingen nog moeten plaats hebben. Wanneer de werken zullen vooruit gaan zooal het te Blankenberghe het geval is dan is het niet uitgesloten dat einde 1938 het nieuw station er zal staan. NE0 DE ALLERBESTE BALSEM TEGEN DEN HOEST. Te verkrijgen in de Apotheek, gelegen Bertenplaats, 8, te Poperinge. WERKLOOSHEID. De stand der werk loosheid in onze stad was, voor de vorige week Maandag, 286 Dinsdag, 288 Woensdag, 2 75 Donderdag, 288 Zater dag, 3 I 5. DIEFSTAL. Woensdag nacht hebben onbekenden de automatieke chocolade ver- deeler van het huis Wwe Sansen, Gasthuis straat, opengebroken en verscheidene regels chocolade gestolen. Een onderzoek is inge steld. BERICHT AAN DE LEURHANDELAARS. Alle leurkaarten moeten hernieuwd wor den. De aanvragen om hernieuwing moeten ingediend worden ten stadhuize vóór I Fe bruari 193 7. De aanvragers gelieven, onder meer, volgende stukken mede te brengen een fiscaal zegel van 6 fr., het trouwboekje, de leurkaart, hun grondbelastingsbrief, het bewijs van inschrijving in het handelsregister. VARIËTEIT-A VOND. Het varieteits feest van Dinsdag laatst, gegeven door de Beschermingsbond van het Officieel Onder wijs en de Oud-Leerlingenbond der Staats middelbare School, lokte een bomvolle zaal. Al de verschillende nummers van het pro gramma werden schitterend uitgevoerd en wekten de groote belangstelling onder de verrukte toeschouwera. Herhaaldelijk hand geklap begroette elk nummer en de balletten uitgevoerd door de juffers-leerlingen onzer Middelbare School brachten het publiek in vervoering. De meisjes mochten dan ook het grootste deel van het succes voor zich ne men. STADHUIS. De bureelen zijn slechts 'S VOORMIDDAGS toegankelijk voor het publiek. ABEELE. Kerstfeest. De Kerstfees ten zijn een echte triomf geweest. Den Vrij dag en den Zondag mochten wij ons verheu gen in een bomvolle zaal. De schoolkinderen, de Heeren spelers uit Watou en de muziek maatschappij van Abeele, behaalden een wel verdiend succes bij de bevolking. En wat gezegd van den kerstboom Of onze kleinen genoten hebben I Blinkende oog jes, lachende gezichten bij klein en groot. Niemand had zulks durven droomen. Tot een volgende maal, niet waar, Abee- lenaars Hartelijk dank aan allen die tot het wei- lukken van onze vertooningen en kinderfeest hebben bijgedragen. Wie goed doet, goed ontmoet En nu, mannen van de Tooneelgilde, aan den arbeid YPER. Jonge Man gekwetst op de baan. Op de groote baan van Yper naar Mee- nen, rechtover het Waterkasteel vond men een man gekwetst ten gronde liggen. Een weinig verder lag een fiets. De politie werd verwittigd en de man bij hoogdringend heid naar het gasthuis overgebracht. Uit de eenzelvigheidspapieren bleek dat de gekwets te Gerard Vandemaele is, ongehuwd, 29 jaar oud, wonende te Zillebeke. Hij had een erge schedelbreuk opgeloopen en hem werd de heup gebroken. De politie staat hier voor een raadsel. Was de man langs de baan ge vallen en blijven liggen en werd hij zoo door een voorbijrijdende auto verrast Of is het ongeval te wijten aan den dikken mist Het zal een moeilijke taak wezen, daar niemand getuige was van de aanrijding en dat de per soon in kwestie niet kon ondervraagd wor den. In elk geval draagt de man de sporen van een aanrijding. Gerard Vandemaele is intusschen overleden, zonder tot het bewust zijn te zijn teruggekeerd. MEESEN. Obusklopper deerlijk ver minkt. Zondag morgen, rond 8.30 uur, was Florent Lucas, 35 jaar oud, gehuwd en vader van 3 kindertjes, wonende te Wyt- schaete, op zoek om obussen te bemachtigen, daar hij absoluut in het bezit van geld moest geraken om zich een fietsplaat te kunnen verschaffen. Te Meesen had hij de voor hem zoo rijken buit gevonden en zette zich dan ook dadelijk aan het werk. Met een hamer mokerde hij voortdurend op den koperen kop. Helaas de obus ontplofte en slingerde zijn slachtoffer een heel einds ver weg. Op den harden knal kwamen talrijke buren toe gesneld en na lang zoeken, vonden ze den ongelukkigaard badend in zijn bloed. Hij was afzichtelijk verminkt, hem werden beide handen afgereten en het gelaat deerlijk ver minkt. Hij bekwam ook talrijke wonden over gansck het lichaam. De veldwachter, van het ongeluk verwittigd, kwam ter plaatse en deed de ongelukkige per auto naar het hospitaal van Yper overbrengen, waar zijn toestand als Keel erg beschouwd wordt. Men vreest zelfs voor zijn leven. Wanneer toch Zullen wij van dat oorlogs tuig verlost w*orden NIEUWPOORT. Vreeselijk vermorzeld. M. A. Lahaye, 27 jaar oud, was w oens dag aan den arbeid in een pannenbakkerij te Nieuwpoort, wanneer zijn kleederen door J een machien werden gevat. Werkgezellen zetten de machien stil, maar het slachtoffer was reeds een tiental malen rondgeslingerd. Wanneer men den ongelukkigen arbeider uit zijn neteligen toestand verloste, was hij vreeselijk verminkt. Enkele oogenblikken later wat de arme man een lijk. 1 FEBRUARI. Nog slechts een paar weken en het stich tingsbal der Vrouwenafdeeling heeft plaats. De bolling voor de vrouwen, welke vooraf zal plaats hebben, wekt van nu af reeds de grootste belangstelling. Reeds tal van mooie prijzen werden ons overhandigd. Ze belooft dus iets buitengewoons te worden, en of onze vrouwtjes in hun schik zullen zijn valt niet te betwijfelen. Wij houden eraan onze leden opmerkzaam te maken, dat slechts de vrouwen, welke per soonlijk lid zijn, aan de bolling mogen deel nemen de lidkaart van den man komt dus niet in aanmerking. Ook het bal belooft iets eenigs te worden. Reeds werd een flink Jazz-Orkest aangewor ven, welke vast en zeker niet zal moeten onderdoen voor dit van verleden jaar. Onze nationale Jef, de ware kampioen in het versieren van feestzalen, heeft ons ver zekerd er voor te zorgen, de zaal eens ter dege te versieren dat iedereen er van ver stomd zal staan. De verrassingen zullen van het allerbeste gehalte wezen, nog fijner dan verleden jaar, en natuurlijk zal er ook een prachtige koste- looze tombola aan de aanwezigen aangebo den worden. Wie zou er willen aan deze feestelijkheden ontbreken, te meer daar wij er zeker van zijn dat ze een ongeëvenaard succes te ge moet gaan. Juffers en Jongelingen, liefhebbers van buitengewone feesten laat niet na U te la ten inschrijven in de Liberale Jonge Wacht (bij Mariua Lauwers, lidgeld 5 fr.) te meer daar onze feesten slechts toegankelijk zijn voor leden in bezit eener lidkaart, andere personen zullen den toegang geweigerd wor den, en op dat punt zullen we streng zijn. Jonge Wachtster» en Wachters Gedenkt 2 en 3 Februari 1936, en op I Februari moe ten we minstens een even groot succes be leven. We rekenen op U EEN TERECHTWIJZING. Enkele weken geleden deden we een op roep tot dc Juffers welke denken het bal met hunne tegenwoordigheid te vereeren, om zich :n 't blauw te kleeden. Dit schijnt echter door verscheidene leden mis begrepen te zijn ge weest. We hadden geenszins de bedoeling de Juffers te verplichten zich in 't blauw te klee den, iedereen kleede zich zooals hij het zelf verkiest. Maar tot de Juffers welke over een blauw kleed beschikken, roepen wij kleedt U in 't blauw, teneinde een zoo groot moge lijke Liberale atmosfeer te scheppen op ons feest. WIE GEEFT NOG EEN PRIJS Allo I wie heeft er nog het zijne niet bij gebracht voor het wellukken onzer feesten Wie heeft er nog geen prijs gegeven voor de bolling en voor de tombola Liberalen! We doen beroep op Ul Schenkt om een prijs, hoe klein ook en hij zal met dankbaarheid aanvaard worden. PROPAGANDA Verscheidene andersdenkende bladen heb ben gelijk verleden jaar de taak opgevat op- n.euw propaganda te voeren voor onze Jonge Wacht. We kunnen niet nalaten hen er har telijk om te danken, want verleden jaar ken den we een groot succes met onze feesten, en nu zal het nog beter wezen. Nogmaals besten dank. POPERINGHE, VAN 1 TOT 8 JAN. 1937. GEBOORTEN: Peel Giselle, d.v. Valere en Logie Agnes, Boeschepe, Fr. Blanckaert Adrienne. d.v. Leon en Grlmonprez Gode- lieve, Zillebeke. Deroo Raphael, z.v. Eti- enrie en Lebbe Maria, Crombékesteenweg. Catteeuw Roza, d.v. Maurice en Pareyn Ma ria. St Sixtusstraat. Baes Lena, d.v. André en Heyse Yvonne, Woesten. Deroo Roger, z.v. Maurice en Verstraete Angela, Westvle- teren. Vandeputte Christiane, d.v. Mar cel en Legrand Ida, Hollebeke. OVERLIJDENS Vantomme Georges. 1-1 dagen, Ploegsteert. De Ridder Amand, 72 j., wed. Poreye Marie, Yperstraat. De- clerck Willy, 7 j., Provensteenweg. Car- doen Marie, 84 j., wed. Aeck Servais, West vleterensteenweg. Pinceel Julius, 67 j., echtg. Beddeleem Emma, Vijfgemetenstraat. Accaert Luciaan, 3 j., Crombeke. Schaballie Romania, 78 j., echt. Permeke René, Priesterstraat. HUWELIJKSBELOFTEN: Duran Julius, on derwijzer van Pop. en Van Elslande Gode- lieve, z.b. van Vlamertinghe. HUWELIJKEN Moncarey Antoine, han delaar en Decante Marie-Louise, z.b. b.v. Pop. Bakeroot Octave, handelaar van Wa tou en Theeten Alice, z.b. van Pop. BEDANKING. De Familie DE R1DDER-POREYE, bedankt de talrijke vrienden en kennissen om de blij ken van genegenheid betoond door hun aan wezigheid op den lijkdienst en begraving van Heer AMEDEE DE RIDDER, weduwaar van Vrouw MARIE POREYE. Zij verontschuldigt zich bij dezen welke bij vergetelheid geen rouwbrief zouden ont vangen hebben. STAD POPERINGHE. STAND DER BEVOLKING VOOR 1936. Geboorten Mannelijke I 20 Vrouwelijke 97 217 217 Daarbij dienen gevoegd 2 70 kinders van ouders uit andere gemeenten meest al in het Moederhuis. Sterfgevallen Mannelijke 8 7 Vrouwelijke 100 187 187 Daarbij dienen gevoegd 38 personen van buitengemeenten. Winst 30 Aankomsten Mannelijke 201 Vrouwelijke 255 r Vertrokken Mannelijke V rouwel ijke 456 456 166 202 368 368 Winst 88 88 Gezamentlijke aangroei der bevolking 118 Bevolking op 31 December 1935 12.206 Aangroei gedurende 1936 I 18 QOEDE BEKWAME SERVEUSE voor café, 18 tot 20 jaar. Adres ten bureele. STAD POPERINGHE. De d.d. Burgemeester der Stad Poperinghe, Gezien de wetten van I Augustus I 899 en van I Augustus 1924. alsook de alge meene verordening van I Februari 1934, op de Politie van het verkeer en het vervoer; Gezien de herstellingswerken en de riool werken welke zullen uitgevoerd worden in den doortocht der stad, langs den Rijksweg nr. 9, Brussel-Duinkerke. Gezien die werken aanvang zullen nemen op Maandag 21 December 1936 Gezien art. 78 en. 90 van de Gemeentewet BESLUIT, Alle verkeer met voertuigen, auto's, beestialen en zelfs met velo s, wordt gestremd opgeschorst en streng verboden op de Staats- I baan nr. 9, Brussel-Duinkerke, tusschen de Statie van den spoorweg en de Groote markt I te Poperinghe, vanaf Maandag 21 December' 1936 tot den 15 Februari 193 7. De omleiding zal geschieden voor het in komen naar de Markt langs de St. Joris- straat, Bruggestraat en Guido Gezellestraat en voor het uitgaan der Stad, langs de Guido Gezellestraat, Bruggestraat en Prootstraat. De overtreders van deze schikkingen zul- len de straffen ondergaan door de wet van I Augustus 1899 bepaald. De agenten, vermeld door art. 50 van het Koninklijk Beslu.t. datum 26 Augustus 1925 zij gelast de overtredingen te bestatigen. Bovenstaande schikkingen van vervoer en verkeer bij hoogdringendheid genomen zullen in de eerstkomende zitting van den Gemeen teraad voor goedkeuring voorgelegd worden. Poperinghe, 19 December 1936. De d.d. Burgemeester, J. VANDOOREN. Bevolking op 3 1 December 1936 12.324 Huwelijken voltrokken 103 Echtscheidingen uitgesproken 2 (Medegedeeld) De Koninklijke Tooneelkring Roeysche Barbaristen, zal de eer hebben op Zondag 10, Maandag 11 en Dinsdag 12 Jan. 1937, telkens om 6 uur zeer stipt, in de Schouw burg van Poperinghe, op te voeren het beroemd drama in vijf bedrijven van Frede- rik De Stoop DE BEDELARES met de kundige medewerking van Mevrouwen A. Van Besien en B. Van Overbeke, tooneel- speelsters te lseghem en Brugge, en Mejuffers M. Questroy en A. Hernaert, liefhebsters uit stad. Tot slot BIJ DEN DENTIST blijspel in één bedrijf door Eug. Deraedt. Kaarten aan 6 en 4 fr. zijn te verkrijgen bij R. Devos-Pieters, In den Gouden Appel Duinkerkestraat, 4. - Tel. 129. ZONDAG 10 JANUARI 1937. HERBERGKERMIS In 't Molentje bij Marcel D'Amour, Casselstraat. HERBERGKERMIS In de Vink bij Joseph Papegaey, Cas selstraat. HERBERGKERMIS In de Nieuwe Statie hij Oscar Maes- Bonduelle. Nieuwstraat. TE VERBOLLEN DOOR DEN UIL. SCHOONE VELO In de Stad Veurne bij Julien Lava, Veurnestraat. Gegeven door Gustave Thee- ten en Albert Bottez. TENTOONSTELLING VAN REISDUIVEN van 9 tot 12 uur, in het «Café des Sports» bij Ferdinandt Louis, der duiven van Maurice Vankernmel en Ferdinandt Louis. BIJ G. VAN BRUWAENE, TENTOONSTELLING DER DUIVEN VAN HET HOK MICHEL FACHE, die op Zondag 24 Januari, zullen verkocht worden in Brussel. dank zij Dampo-verkoudheidsbalsem, die zelfs bij de zwaarste valling van hoofd, neus, keel en borst, direct ver lichting geeft en geneest. Gebruik tij dens het gure jaargetijde Dampo-hoest- bor.bons, die U en Uw kinderen be schermen tegen infectie en kouvatten. Verkrijgbaar bij alle Apothekers. Dampo doos frs. 5.- Pot frs. 10.- Dampo-hoestbonbons groote doos 5.- Dampo daar lucht ge van op. N.V. Ph. Fabr. A. Mijnhardt, Antw.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 2