De Gangsters van de Diplomatie. Benoeming van Beer Julien Vandocren als Burgemeester onzer Stad. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT LANDBOUWKRONIEK» IDEEN EN DOCUMENTEN DICTATORS. honden PURGL Verk©ydsR - Cirsepgrig! LOONBOEKJES WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. GAZET TAK I5HE ABONNEMENTEN 1 Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummer* 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. AANKONDIGINGEN De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- hureel dat Ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. «v e.%- Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Per leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. OORLOGSTOKERS ALLE EXTREMISTEN ZIJN MISDADIGERS De internationale diplomatie kon vroeger haar dwazeriken, haar kort- zichtigen en verblinden, zelfs haar mis dadigers hebben thans heeft ze haar gangsters. Betere naam is niet te geven aan de onverlaten, zoowel langs den fascis- tischen als langs den bolsjewistischen, langs den Duitschen als langs den Franschen en den Engelschen kant, die in de pers elkaar bestoken met sensa- tieberichten en beschuldigingen, die in den grond geen ander doel hebben dan een excuus te zijn voor de misdaden die langs hun eigen kant worden be raamd. Een dergelijk brandstichtend bedrijf ligt wel op de lijn van de politieke ze den van dezen tijd, wanneer voor alle begane oneerlijkheid direct als eerste verontschuldiging wordt aangevoerd, dat zij gepleegd werd als verweer te gen een zelfde oneerlijkheid, door de tegenpartij bedreven of in 't schild ge voerd. Maar op zoo abominabele manier als tegenwoordig werd deze tactiek nog nooit beoefend. Wat we thans zien ge beuren, dat is oneindig erger dan alles wat oorlogvoerenden elkaar reeds als inbreuken op het volkenrecht ten laste hebben kunnen leggen om het terrein te effenen voor de inbreuken die zij - zeiven willen plegen. Veel erger dan de beschuldiging van gebruik van dum-dum-kogels door den vijand, als men zelf met zulke kogels in z'n patroontasch liep. Wat we de jongste dagen lezen als polemiek rond de Spaansche aangele genheden, dat is het werk van bandie ten, die de wereld, het koste wat het wil, in een nieuwen oorlog storten wil len, en die hun geduld schijnen te ver liezen bij al de moeite die door de ver- antwoordel^ke diplomatie wordt ge daan om den brand op den Zuid-Wes telijken uithoek van Europa binnen de Spaansche grenzen beperkt te houden. Het is om te gelooven dat die gang sters aan beide zijden van den dam welke hen scheidt, volgens een afge sproken plan elkaar in de hand werken om dezen dam door te steken. Wat konden dezen langs den Duit schen kant wel liever wenschen dan dat een casus belli langs den Franschen en den Britschen kant werd opgewor pen, zooals thans gedaan werd met onthullingen betreffende de zooge naamde militaire bezetting, door de Duitschers van Spaansch Marokko Tegen zulk een allergewichtigste be schuldiging mochten de Duitsche gang sters immers wel een even sterke koffie opschenken, en dan hebben ze er maar op gevonden, dat de Franschen de leu gen van een Duitsche bezetting in Ma rokko alléén maar hadden verspreid omdat zijzelven zinnens zijn, de hand op dit Spaansch protectoraat te leggen. ...Waarbij ze dan nog voegden, dat in het Zuiden van dit land een dezer dagen de Soviet-Republiek zou worden uitgeroepen, met Perpignan als hoofd stad Dit natuurlijk om vantevoren een voorbehoedend offensief tegen het bol sjewistisch Frankrijk te kunnen recht vaardigen. Als onze tegenpartij geen wanbe drijven plegen wil, die ons de gelegen heid kunnen geven om haar aan te val len, zoogezegd tot ons eigen verweer laat ons dan zelf maar de ergste uitvinden om haar in de schoenen te schuiven. Dat schijnt de methode, volgens wel ke de internationale diplomatie door de gangsters van de politiek in dezen onzaligen tijd beoefend wordt. Het smeulend oorlogsvuur, dat door deze begieting met petrool langs weers zijden, een moment vervaarlijk was op gevlamd, schijnt vandaag weer te wil len luwen. Daartoe blijkt door de verantwoor delijke regeeringen op loyale wijze te zijn mee- en samengewerkt. Twee uiterst belangrijke elementen hebben tot het herstel van de kalmte bijgedragen Vooreerst de officieele mededeeling van de Duitsche regeering aan de pers van haar land, volgens dewelke de Führer aan den Franschen gezant te Berlijn, den heer Francois Poncet, de plechtige verzekering heeft gegeven, dat Duitschland volstrekt geen inpal ming van Spaansch Marokko beoogt, terwijl de Fransche gezant hem volko men gerustgesteld zou hebben, wat be treft het gedrag van zijn land in Ma rokko. Het 12 Uhr Abentblatt dat het eerst deze geruststellende mededeeling publiceeren kon, zette er in vette letters boven Klaarte in de zaak van Spaansch Marokko Verklaringen van den Führer en van den Franschen Ge zant. Een groote vredesdaad. Maar als dit blad hierop in zijn kop ook nog volgen liet De Fransche regeering wendt zich van de ophitsende pers af dan had 't er ge voeglijk aan kunnen toevoegen, dat de Duitsche regeering zich evenzeer van de pers van haar eigen land afgewend heeft, die zich in deze aangelegenheid als een Hetzpresse heeft gedragen. Als verontschuldiging voor den ra- zenden massa-aanval tegen Frankrijk door zijn bladen moet Hitier tegenover den Franschen gezant hebben doen gel den, dat deze bladen op dat moment nog niet ingelicht waren over het ver loop van hun beider onderhoud. Wat dan aldus verstaan kan worden: Hadden de Duitsche bladen geweten, dat Hitler en Francois Poncet elkaar gerustgesteld hadden, betreffende de bedoelingen hunner regeeringen in Ma rokko... dan hadden deze bladen niet geschreven, dat Zuid-Frankrijk op het punt staat, tot een Soviet-republiek te worden uitgeroepen 1 Het tweede voorname element nu tot de snelle bestrijding van het door de gangsters weer opgespookte oorlogs vuur is het aanbod, door de regeering van Franco van een bestendig en over heel Spaansch Marokko geldig vrijge leide aan den Franschen militairen at taché te Tanger. Dat beteekent toch heel duidelijk deze boodschap tot Frankrijk Laat uw militaire deskundige overal zelf ko men kijken, wat er waar is van de ont scheping van Duitsche troepen op ons Afrikaansch gebied, wat er waar is van versterkingen door Duitschers aange legd en van de exploitatie, door Duit sche techniekers en werklieden, van de Marokkaansche mijnen. Heeft een blad met wereldfaam als de Times zich met deze gangster- practijken willen inlaten, dan dient, tot eer van de Britsche pers, gezegd, dat andere groote gezaghebbende harer organen, hun uiterste best gedaan hebben om deze practijken te verijde len. Zooals bijvoorbeeld de Morning Post die op gezag van een eigen on derzoek ter plaats, meent te kunnen verzekeren, dat de meeste berichten over ontschepingen van Duitsche troe pen in Marokko valsch zijn, en dat in Spanje-zelf het aantal Franschen die in de rangen van het Frente-popular strijden wel vijf-zes keeren grooter is dan dat van de Duitschers en van de Italianen in de rangen van de natio nalisten. En dit blad legt den bijzonderen na druk op het gevaar van dergelijke alarmeerende ongegronde bericht geving. Alarmeerend Ongegrond De Morning Post is wel zachtmoe dig in haar kwalificaties Schurkachtig, moorddadig zijn de passende namen voor een dergelijk misbruik van de pers en iederen an deren vorm van berichtgeving. En wat leidt tot dergelijke schurk achtigheden Wat anders dan het extremisme Wie hun wenschen en hun wil als hun recht beschouwen en uit dit recht dan de kracht willen putten om alles wat hun in den weg staat, onschadelijk te maken, dat zijn, langs welken kant van de barrikade zij ook plaatsgenomen mogen hebben, even verachtelijke en gevaarlijke booswichten, die heel de Menschheid andermaal in een nieuw monsterbloedbad willen dompelen. Elke extremist is van huis-uit een gangster. R. DE ERWTEN. De kleine erwten -worden door zeer vele personen gewaardeerd. Er wordt beweerd dat ze het denkvermogen na- deelig zouden beinvloeden zelfs waarschuwt men voor mannen of vrou wen die al te zeer belust zouden we zen op kleine erwten. Niettegenstaande al deze bemerkin gen raden we aan zoolang mogelijk erwten te eten tijdens het goede sei zoen. We zullen zeer vroeg zaaien om te oogsten rond half Mei. Als goede variëteit bevelen we aan Michaux de Hollande, gewone Michaux of de St. Katherina-erwt. Deze variteiten wor den tot 1.10 m. hoog. Om schoone opbrengsten te beko men moeten we niet enkel goed bemes ten maar ook goed zaad gebruiken, dat voortkomt uit peulen die meer dan I 0 erwten bevatten. Daardoor bekomt men een veel grootere opbrengst. Het is dus verkeerd de laatste peulen te behouden voor zaad. Deze peulen zijn meestal onvolgroeid en bevatten ook weinig en misvormde erwten, die niet als zaaizaad mogen gebruikt worden. Om een hooge opbrengst te beko men mag de grond niet te veel stikstof bevatten, want dit is nadeelig voor den bloei Daarom zullen we per are een mengsel onderwerpen van 6 kgr. Su perfosfaat, 4 kgr. potaschsulfaat en 2 kgr. ammoniaksulfaat. Het verwisselen van zaaizaad is ook zeer aan te bevelen. We ondervinden dikwijls dat de opbrengst afneemt na 3 a 4 jaar. Dit is een ontaarding, die te wijten is aan het voortdurend zaai en in dezelfde omgeving, 't is te zeg gen zelfden aard van den grond, lig ging, verzorging, enz. Hoe kleiner de tuin, hoe nuttiger het verwisselen van zaaizaad. Hooge variëteiten zaait men op bedden van 2 rijen op 40 cm. af stand. Tusschen de bedden laat men een afstand van SO cm. tot 1 m. Om de erwten gauw te doen kiemen laat men ze weeken in water gedurende 24 uren. Om de vogels te verwijderen voegt men er wat petroleum bij, men kan de erwten ook vrijwaren tegen de vogels door roet te strooien over de rijen. Gustaaf Gillekens. Het is met het grootste genoegen dat langloosheid, het beste zijner krachten wij aan de bevolking mogen mededee- ten bate van het stadsbestuur, len dat Zijne Majesteit de Koning, bij Reeds van zijne jonge jeugd hield besluit van 6 Januari laatstleden, de hij zich met administratie bezig en gaf Heer JULIEN VANDOOREN, Eerste Schepen, als Burgemeester benoemd heeft onzer stad, in vervanging van den alombetreurden en onvergetelijken Heer Nestor Lahaye, overleden. Door deze benoeming blijft het re giem van het bestuur onzer stad onver anderd, regiem welke gehuldigd werd bij de kiezing van 24 April 1921, en tot heden onafgebroken door de ge- meenteraadkiezingen bekrachtigd werd Geen twijfel dus dat de bevolking deze benoeming verwelkomt en als de eeni- ge goede oplossing aanneemt in deze omstandigheden. De bevolking blijft nu, zooals voorheen, onder hetzelfde vrije bestuur, waar verdraagzaamheid en onpartijdigheid gekenmerkt zijn. dadelijk treffende bewijzen van be voegdheid en doorstralende kennissen. Hij bemint de plicht, is zeer vlijtig en werkzaam, eerlijk, rechtschapen, openhartig en vrank. Zijne diensten tot opbeuring en bloei onzer stad zijn onschatbaar en steeds streeft hij dage lijks voor beter en meer, tot welzijn onzer bevolking, zijne eigene belan gen opofferende. De bevolking mag dus onvoorwaar delijk zijn betrouwen stellen in dezen nieuwen Burgervader en de verzeke ring is van nu af gegeven dat de Heer Julien Vandooren, de voetstappen vol gende van wijlen Heer Nestor Lahaye, de achting en genegenheid zal blijven behouden der gansche bevolking, tot Heer Julien Vandooren is steeds de welzijn en bloei van onze geliefde stad. goede raadsman en de machtige me dewerker, op administratief gebied, geweest van onzen betreurden afge storven burgervader. Door raad en daad bracht hij, met de grootste be- Met betrouwen en fierheid roepen wij dus als één man Leve Heer Ju lien Vandooren, Burgemeester van Po- peringhe Leve onzen nieuwen Bur gervader Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van IDEEEN EN DOK.UMENTEN worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. Jeugd-Solidarist FRANS DE HONDT Nieuw Voorzitter V.L.S.V. Gent Volgens het werk van J. Bainville Les Dictateurs genezen vlug met Doos 4 en 7.50 fr, In alle Apotheken Zooals zooveel andere zaken is ook de diktatuur geen verschijnsel, alleen aan onzen tijd eigen het spreekwoord zegt het im mers, er is niets nieuws onder de zon. In dien het waar is, dat het oude Griekenland, de moeder van onze beschaving, aangezien mag worden als de eerste beoefenaar van den republikeinschen staatsvorm, dan is 't toch niet minder waar dat ook daar de dik tatuur gekend was, zij het dan onder den naam van tyrannie. Rond de achtste eeuw vóór Christus werd ook daar de tegenstel ling aristocratie-plebs scherper. Deze anti these moest onvermijdelijk op bloedige bur geroorlogen uitloopen, hetgeen het inrich ten van een diktatuur dan als nu zeer ge makkelijk maakte. De diktator was dan voor eerst een man die, uitmuntend door verstand persoonlijkheid en onafhankelijkheidszin, al thans voor enkelen tijd de goedkeuring van beide partijen kon meedragen en hun tegen strijdige problemen een oplossing geven. Doch het behoeft niet gezegd, dat wie voor twee goed wil doen, de vijand van beiden wordt dat ondervond ook Solon. Pisistrates en de Pisistratiden kunnen wij het voorbeeld noemen van de diktatuur, steunend op ge weld het is de gekende en zoo gevreesde tyrannie. Met Pisistrates was de tyrannie het werktuig van het volk, terwijl de patri ciërs de zaak der vrijheid verdedigden. Dat inwendige en buitenlandsche oorlogen onder dezen vorm van diktatuur veelvuldig voor kwamen verwondert niemand. De overheer- sching van Pisistrates, die vijftig jaar duurde werd gevolgd door een reeks van staatsgre pen, die Athene ten slotte zouden leiden naar een zuiver demokratisch regiem. Was de antithese aristocratie-plebs ver zacht, toch bleef ze bestaan en hield slechts op voor dreigend buitenlandsch gevaar. Uit dezen toestand werd de diktatuur van Per- cles geboren. Niettegenstaande sociale ver schillen verdwenen en de gelijkberechtiging eindelijk een feit werd, werd men in Athene dat juk moe. Pericles trachtte de gedachten af te leiden door den oorlog met Sparta. De nederlaag beteekende meteen het einde van zijn diktatuur en den ondergang van de Atheensche hegemonie. Ook het oude Rome kende de gezagsre- geering. De praktische Romeinen streefden er naar de gebreken van de republiek door gezagsversterking te verbeteren. Een w*ette- lijke diktatuur was voorzien om bij dreigend gevaar op te treden. Voor 6 maanden gaf zij alle macht, uitgenomen de financieele, aan een vooraanstaand burger. (Cincinnatus, Fabius, Maximus). Doch wanneer onder de groote weelde, door de groote overwinnin gen de zuiverheid der politieke zeden ver dween, kreeg men natuurlijk de militaire diktatuur, voortspruitende uit de talrijke bur geroorlogen. Hier zijn Marius en Sylla de meest typische vertegenwoordigers, mannen die hun gezag bouwen op het uitmoorden van tegenstrevers. Beiden zochten én per soonlijke roem én volksverblinding in de Asiatische en Afrikaansche oorlogen. De verovering van Numidie door Marius biedt meer dan een treffende gelijkenis met het moderne Abyssynsche avontuur. Pompeius was misschien wel de eerste die treffend juist begreep dat de sympathieën van het leger te zamen met deze van het volk de zekerste basis zijn voor de macht voor hem die handig beide kan uitbuiten. Doch hij ook was verplicht afleiding te bezorgen door zijn oorlogen tegen Mithridates. Caesar zou aan deze demagogie een einde maken, maar gaf in de plaats het Caesarisme, dat zooveel gelijkenis toont met het huidige Ita- liaansche fascisme. De republiek zou Caesar niet overleven Rome ging nieuwe banen op en bracht het tot den onbeperkten regee- ringsvorm van Augustus. In de westersche middeleeuwen schijnt de idee van de diktatuur heelemaal verloren. Het feodaal regiem berustte op een geheel van rechten en verplichtingen, zoodanig ge regeld dat er geen mogelijkheid gegeven werd voor wederrechterlijke regiemen. Dat de eerste diktatuur der moderne tijden in Engeland bakermat van het parlemen tarisme verscheen is verwonderlijk. Crom well was een echte persoonlijkheid en bezat het militaire genie en gezag. Maar evenals onder zoovele andere diktatuurvormen, was de godsdienstkwestie hem een voortdurende struikelblok. Mystikus, fanatiek-puritein, ligt zijn succes in de eerste plaats bij zijn «Iron- Sides (cfr. zwarthemden van Mussolini, en stormtroepen van Hitler»). Flier ook vin den wij moderne klanken in zijn uitlating dat de moord op den koning een «wreede noodzakelijkheid was. Niet goed wetende welk regiem best aan zijn aspiraties kon voldoen, richtte hij een militair despotisme in. Na den onvermijdelijken val van zijn zoon krijgen wij het herstel van de Stuarts. 14 jaar wanorde, burgeroorlog, moordaan slagen en tyrannie hadden slechts gediend om het parlementarisme te verstevigen en de voordeelen er van scherper in het licht te stellen. De diktatuur van Richelieu (le ministe rial) bracht het bijna onbeperkt gezag van den eersten minister, waarvan de daden de bekrachtiging van den souverein ontvingen. Hij steunde zich vooral op de toen zoo ster ke monarchistische en nationale idee. Ook hij nam, als Mussolini nu, de leiding der voornaamste ministeries in handen. Met on verbiddelijke strengheid trad hij op tegen diegenen, die zijn plannen dwarsboomden of schenen te dwarsboomen. Wij kunnen er aan herinneren dat ook hier de oorlogen niet vergeten werden de dertigjarige oor log is om meer dan één reden niet te ver geten. Richelieu's politiek werd voortgezet door Mazarin. Spoedig echter wilde het Fransche volk niet meer hooren van het «ministeriat» Richelieu en Mazarin hadden het onbeperkt koningschap sterk gevestigd, maar in die ab solute monarchie hadden zij tevens een ge zag uitgeoefend, strijdig met het beginsel ervan. Daarom volgde het autokratisch be stuur van Lodewijk XIV, koning en dikta tor (l'état, eest moi.) De XVIIIe eeuw brengt dan het tijdperk van het verlicht despatisme, de eeuw van de koning-diktators. Eén persoon dringt zich zen en slagwoorden. In feite hadden ze maar één doel hun macht versterken. Hun ideologie heeft echter een grooten invloed uitgeoefend op het verder verloop van de geschiedenis, doet zich nog in onze eeuw gelden vooruitgang kan niet bewerkt wor den door de lichtgeloovige en domme massa, maar moet opgelegd worden door hoogstaan de individuen. Napoleon Bonaparte zal deze gedachte overnemen. Ook de Fransche revolutie heeft diktators gekend, vooral Robespierre. Andere figu ren als Danton, of Mirabeau waren slechts voor bijgaand en daarenboven verdacht om hun privaat leven en geldmanipulaties. Voor Ro bespierre echter telde slechts één idee de Revolutie, de moeilijkheden veroorzaakt door den godsdienst, wilde hij omzeilen door den kultus van être suprème Bij hem be stond de groote zuivering in naar het schavot leiden van alle tegenstanders. Met hem ver dween de eerste poging tot revolutionnaire diktatuur in Frankrijk. De 18de Brumaire is het uitgangspunt ge weest van de meest beroemde diktatuur van onze tijden deze van Bonaparte. Hij zelf bekende dat zijn macht was «tout d'imagi- nation». En inderdaad, wij hebben het zelf wel kunnen nagaan dat een goed diktator tot de verbeelding moet kunnen spreken om te gelukken (denk aan I Mei feesten, de reizangen bij Hitier). Een tweede element van de diktatuur vinden wij hierin dat Na poleon er zelf de grenzen van aanvoelde. Hij herhaalt steeds dat zijn dynastie niet oud genoeg is en hij het als onmogelijk be schouwt hieraan te verhelpen. Met boven- menschelijke kracht heeft hij getracht zijn macht te vestigen en in den tijd uit te strekken. Gedeeltelijk slaagde hij hierin door de fascinatie, die hij op vele geesten uitoe fende, door de Napoleontische mythe, die dan later door zijn neef zou worden uitge baat. Want dank hieraan zou zich in de 19e eeuw de diktatuur in Frankrijk hernieu wen, onder den naam van Keizerrijk en in den persoon van Napoleon 111. Deze bezat niet het talent van Bonaparte hij twijfelde aan zichzelf «Comment voulez-vous que les affaires marchent L'impératrice est légi- timiste, je suis républicain et il n'y a que Persgny qui soit Bonapartiste». In Sedan ging de tweede Napoleonistische diktatuur ten on der op een wijze die Frankrijk voor langen lijd van het persoonlijk gezag afkeerde. Uit het werk van Bainville, al is het niet steeds met de vereischte objektiviteit geschre ven, vooral ten gevolge van zijn bewonde ring voor de monarchie, komt toch op een treffende wijze duidelijk naar voren, dat onze huidige diktators slechts de gedachten en de methodes hebben overgenomen van menschen, die lang vóór hen een autokra tisch regiem verwezenlijkten. Geen enkele diktatuur heeft in den loop der eeuwen stand gehouden. Ofwel maakten ze uit eigen beweging een einde aan de gezagsregeering, ofwel ging de diktatuur roemloos ten onder in buitenlandsche oorlogen. Napoleon vooral heeft de onbestendigheid van zulke regimes aangevoeld. Dit deed hem, met zijn ken schetsend realisme en met het oog op het uiteindelijk resultaat zeggen, dat het beter zou geweest zijn, indien hij nooit geboren was. Steeds is de diktatuur geboren uit wan orde, uit anarchie. Onder welken vorm ze zich ook voordoet, zij steunt op geweld en zij weet slechts in het leven te blijven door het ongenadig uitmoorden van de tegenstre vers. Men vestigt zich niet als diktator met al te goede manieren en met witte hand schoenen. Primo de Riviera heeft daarvan in Spanje een sprekend bewijs geleverd. En ook daarin ligt het voorbijgaand karakter der diktatuur. Wel kan het geweld voor een tijd de idee uitschakelen maar in den strijd tusschen geweld en idee zal deze laatste ten slotte toch steeds de overwinning behalen. Overal krijgen wij trouwens de zekerheid, dat diktatuur gewoonlijk gepaard gaat met oorlog. Tijdperken van diktatuur beteekenen meestal periodes van bloedige buitenlandsche twisten. Dikwijls hebben die slechts als doel persoonlijken roem voor den heerscher en afleiding vaar het volk. Rusland, Italië, Duitschland geven thans ook maar al te voldoende zekerheid, dat de massa, opge zweept door slagwoorden, door de fatale kracht, die uitgaat van die stelsels, welke meestal steunen op verbeelding maar toch een echte geloofsbelijdenis zijn geworden, zich blindelings ten dienste stelt van zijn Fuhrers, welke aldus, ook thans nog, een voortdurend gevaar voor den wereldvrede beteekenen. Het gezagsbeheer ontstaat uit reaktie te gen wanorde ofwel uit een revolutie. Anar chie doet Caesars opstaan omdat orde 'een noodzakelijk element is voor iedere maat schappij. De democratie heeft dus als eersten plicht de orde in het land te handhaven het par lementarisme dient met vaste hand de anar chie te verhinderen. Zoo alleen kan ze er in gelukken de vrij heid te bewaren zoo alleen zal ze elke auto- kratie kunnen ontberen of er niet onbewust in vervallen. Dan Dam po in wrijven en diep inademen. Pot 10 fr.. Doos 5 fr. - lo alle Apotheken. luchiop cn geneestI De wet verplicht de Werkgevers aan ieder hunner Werklieden een loon- boekje te geven. Deze boekjes kan men verkrijgen bij overal op (Frederic II van Pruisen, Catha- Gebr_ DUPONT, Yperstraat, 2, Pope- rina van Rusland, Joseph II). Zij gingen reeds waarde hechten aan zekere handelwij- finghc, tegen 0*75 fr« het Stuk. 4

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1