Los van Versailles D Koest en verkoudheid! ampo daar lucht ge van opl W JAAR. NUMMER 6. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. Uitgevers-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN HITLERS REDE EEN OVER 'T ALGEMEEN TELEURSTELLENDE INDRUK GROOTE WERKEN. DE VERBINDING VEURNE-ADINKERKE-DE PANNE. IDEEN EN DOCUMENTEN MARXISME EN SOW JETISME. NOG OVER OPENBARE WEGENISWERKEN. DE FINANCIEELE TOESTAND IN FRANKRIJK. Een Leening van 40 Millioen Pond Sterling. Een tekort van 50 Miljard Frank Borst inwrijven met Dam po. LEEST EN VERSPREIDT DE GAZET VAN POPERINGHE ZONDAG 7 FEBRUARI 1937. GA2ET YAH POPERIBGHE Jaar, per post Congo Frankrijk Amerika 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in *t post- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Poatcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De bijzonderste verklaring in de twee uren lange rede van Hitler is ge weest, dat hij de Duitsche handteeke- ningen onder 't verdrag van Versailles verloochent. Volgens hem werden deze handtee- keningen afgedwongen aan een zwakke regeering en tegen ieder recht in. Dat heeft zoolang er oorlog en vre- destractaten bestaan, elke verslagen partij kunnen zeggen. Welke regeering was nog sterk, na een neerlaag en kon zich verzetten te gen de voorwaarden van een vrede, dien zijzelve had moeten afsmeeken Hitier heeft gemakkelijk praten,maar wat zou hij wel te antwoorden hebben gehad,indien op de Rijksdagzitting van Zaterdag een lid hem beleefd de vraag hadde gesteld, wat hij zelf dan wel gedaan zou hebben, op 1 1 November 1918 in de plaats van Erzberger von Winterfeld en consoorten in den wagon van Foch te Réthondes, en in de plaats van Hermann Muller en von Brock- dorff-Rantzau tegenover Clemenceau in de spiegelgalerij te Versailles Wij mogen er zoo van denken, dat zijn eenig antwoord op een zoo perti nente vraag geweest zou zijn Soldaten, grijpt dezen kerel vast en stopt hem in een concentratiekamp Want hadde hij een antwoord willen geven, natuurlijk dat zulks zou hebben moeten luiden Ik hadde geweigerd de ons daar opgedrongen verdragen te onderteeke nen en de geallieerde troepen dus maar tot Berlijn toe laten oprukken en heel Duitschland bezetten. En dan ware het wel de moeite waard geweest, om te hooren uitleggen, op welke manier een te Berlijn gesloten vredestractaat voor de Duitschers min der ongunstig uitgevallen hadde kun nen zijn dan dat, hun opgelegd te Versailles. De clause die in dit laatste verdrag Hitier thans als de meest ergerlijke en vernederende geloochend heeft, is deze betreffende de schuld aan den oorlog. Duitschland weigert nog langer de bekentenis te handhaven, dat het deze schuld alléén zou te aanvaarden heb ben. Maar... is een dergelijke bekentenis niet in alle vredesverdragen voorgeko men Zelfs als ze er niet uitdrukke lijk in geformuleerd stond, spreekt het toch vanzelf, dat iedere verslagen par tij impliciet moest erkennen, dat zij aanleiding tot den oorlog had gegeven, ook indien ze hem niet zelf verklaard had. Er heeft toch nooit een vredestrac taat bestaan, waarin de overwinnaar erkende dat HIJ alle schuld aan den oorlog had en dat deze oorlog alzoo onrechtmatig was aangegaan Ware het verdrag van Versailles ge- likwideerd, dan zou Hitiers verlooche ning van de Duitsche handteekeningen erop nog slechts een theoretische betee- kenis hebben, en dan vooral als pre cedent betreurenswaardig en gevaarvol zijn. Er bestaat inderdaad geen voorgaan de van een regeering die zoo brutaal de verbintenissen van haar voorgang ster afgezegd heeft, en indien Hitier thans verklaart geen woord te erkennen dat verpand werd door de Duitsche re geerders van 1 9 1 8 en 1919, welk ver trouwen verlangt hij dan. dat het bui tenland nog kunne stellen in het zijne Zelfs indien hijzelf er trouw aan zou willen blijven, hoe kan hij dan nog waarborgen dat het nog zal worden nageleefd door hen die achter hem zul len komen en die dus krachtens zijn ei gen voorbeeld van vandaag, zouden kunnen zeggen, dat ook zij met de handeekeningen van hun voorgangers niets te maken hebben Zoo zou dit precedent al gevaarlijk genoeg zijn, zelfs na een .volledige li- kwidatie van het verdrag van Versail les. Maar deze likwidatie is nog lang niet voltrokken en nu wil Hitiers verlooche ning van de Duitsche handteekeningen onder dit verdrag natuurlijk bovenal beteekenen, dat Duitschland er niet meer aan denkt om nog welke verplich ting ook, erin vervat, na te leven of welke rest van zijn schulden ook nog te betalen. Vodjes papier dus Young- en Dawes plannen en iedere andere wissel dien Duitschland in betaling gegeven zou kunnen hebben voor de vervroegde ontruimingen van zijn gebied, voor ver leende credieten en voor allerlei ande re verlichtingen nog, door zijn over winnaars zeiven aan de verplichtingen van Versailles toegebracht. En als Yvon Delbos, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, te Chateauroux aan Hitier geantwoord heeft, dat de vrede slechts berusten kan op den eerbied voor de verdra gen en dat Hitier, door aan zijn vorige verloocheningen te herinneren en er nieuwe aan toe te voegen, geenszins het vertrouwen in handteekeningen versterkt dan kon hij genoeg we ten, dat hij daar een fraaie literatuur verkocht, maar die, onder Hitiers re giem, niet meer in het Duisch te ver talen is. Door iemand met een minder haat- vol verleden dan Hitier uitgesproken, zou er in des Fuhrers rede veel voor gekomen zijn, wat ons tot sympathiek nadenken zou kunnen stemmen. Zoo alvast alles wat hij gezegd heeft over het communistische gevaar. En dan was zeker niet de minst beteeke- nende van zijn verklaringen in dit ver band, dat Duitschland zich, in zijnen strijd tegen de communistische pest, volstrekt niet geisoleerd voelt, maar als de bondgenoot van Italië, van Oosten rijk, van Polen, van Hongarie, van Portugal, van Japan, en... hij voegde er zelfs ook van Spanje bij De heer Eden behoeft dus niet te gelooven, zoo besloot hieruit Hitier, dat Duitschland zich op 't oogenblik afgezonderd gevoelt. En dan waren verder nog hoogte punten in zijn rede de verzekering dat Duitschland volstrekt geen vijan dige bedoelingen tegenover Frankrijk koestert, dat hij zelfs een conflict tus- schen deze twee landen ondenkbaar acht verloochening alzoo van zijn eigen opinie in Mein Kampf uitge drukt dat Frankrijk eeuwig Duitsch- lands eerste en grootste vijand wezen zal en dan zijn verklaring dat Duischland steeds bereid zal gevonden worden om Nederlands en Belgie's neutraliteit en onschendbaarheid te waarborgen. Met eenig gevoel \^n humor zou hij hier hebben kunnen zeggen indien ik ook al de Duitsche handteekeningen onder het verdrag van Versailles verloochenen, dan wil ik anderzijds toch de Duitsche handtee keningen herstellen onder het verdrag van 1839, die de regeering van 1914 verloochend heeft. En... dan zouden wij, Belgen, wel kunnen vinden, dat de grootste winst hier voor ons is. Want dat dienen wij voor alles en tot iedereen zoo klaar en luid mogelijk te zeggen dat wij, na de opgedane ervaringen en vooral na de ondervon den teleurstellingen, volstrekt niet meer in welken oorlog onze eigen onafhan kelijkheid niet in rechtstreeksch en on middellijk gevaar zou worden gebracht Als ieder groote mogendheid egois me als een nationale deugd beschouwt, dan hebben wij, Belgen, ook wel het volle recht om er een nationaal egois me op na te houden en om dus iedere verbintenis te aanvaarden, waardoor we onze veiligheid verhoogd kunnen achten. Indien Hitier nu het koloniale vraag stuk heeft aangetoetst, dan is hij toch nog steeds in gebreke gebleven, wat de opgave betreft van de overzeesche ge bieden, die hij terug verlangt. Alleen heeft hij gezegd, dat hij niet luimt op kolonies van landen die er aan Duitsch land geene afgepakt hebben. Dat doel de dan natuurlijk klaar op Spanje en was een antwoord op de vrees dat hij zijn hulpverleening aan Franco met Spaansch Marokko zou willen doen betalen. En als hij er zoo sterk den nadruk op lei, dat Duitschlands herbewapening hem de kracht verleend heeft om zoo fier en zelfbewust tot de wereld te spreken, hoe hebben we dan de konse- kwenties te verstaan, die hij uit zijn op zegging van het tractaat van Versailles trekken wil Wij denken dat hij liefst zijn woor den aldus verstaan zal willen zien Wilt gij nog iets verkrijgen, wat in ons bezit is... probeert dan maar, het uit onze handen te komen halen, en wat nu dat betreft hetgeen wij be- geeren en wat nog in uw bezit is... praat liever met ons over afstand er van, voordat wij sterk genoeg gewor den zijn, om het uit uw handen te komen halen. R. Reeds vroeger werd gesproken over de eerstkomende uitvoering van het ontwerp voor het aanleggen eener laan welke de stad Veurne zal omsingelen, van aan de Waasbrug, over de Nieuw- poort-Vaart.dan verder, langs de plaats genoemd Adam en Eva over de Violon. Nog andere voorname wegeniswer- ken zijn besloten, namelijk de recht trekking van den weg De Panne-Adin- kerke tot aan de vaart Veurne-Duin- kerke. Men weet dat er op Adinkerke plaats bochten bestaan van aan den Kerkhoek tot aan de bestaande brug over de Duinkerke-vaart. Die weg, die door al de autoverders, die zich langs daar van De Panne naar Duinkerke of naar Veurne begeven, is veel te smal en verwekt, door de bestaande bochten een groote vertraging in het verkeer. Moeilijk of liever onmogelijk ware het die straat te verbreeden, uit oor zaak van het bestaan der talrijke hui zen op de Plaats die allen, althans op één zijde, zouden moeten worden onteigend. Daarom werd er door den dienst van Bruggen en Wegen beslist, bedoel den weg in rechte lijn, aan den Kerk hoek, door te trekken tot aan de vaart, met aanleggen van een nieuwe brug aan 't uiteinde van den ontworpen weg de oude bestaande brug moetende afgebroken worden. De nieuwe vaste brug in béton armé zal 25 meters breed zijn. Van aan den zuider oever van de vaart, zal de weg in twee richtingen gesplitst worden, derwijze dat zoowel de autovoerders die uit Veurne komen als deze die van Duinkerke zouden aan komen er gemakkelijk over de brug zullen kunnen rijden. De brug zal een benuttigbare breedte hebben van 19 meters, waarvan 9 meters zullen voor behouden blijven tot het verkeer van de voertuigen. De oude brug zal misschien vervan gen worden door een voetbrug voor de voetgangers. Daarenboven zal van aan de oude brug tot aan de nieuwe brug een weg aangelegd worden langs den noorder oever van de vaart. Men weet ook dat de openbare aan besteding voor het verbreeden, op ze kere plaatsen, van de vaart reeds heeft plaats gehad. Daardoor, zullen, op de verbreede plaatsen, zekere gronden en zelfs hui zen moeten worden onteigend zulks zal namelijk geschieden voor de hui zen die in de onmiddellijke buurt van de oude brug bestaan. Die werken zullen een onbetwistba re en aanzienlijke verbetering uitma ken voor het verkeer tusschen het bin- Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van IDEEEN EN DOKUMENTEN worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer H llaire LAHAYE. Jeugd-Solidarist ALBERT CLAES Hoofdopsteller Neohumanisme Gent. nenland en de noorderlijke inwoners 'van Frankrijk met onze kust. Nog andere voorname openbare werken dan deze welke we hooger hebben gemeld, worden ook besloten, wel namelijk het aanleggen van een nieuwe brug in béton-armé over de ha vengeul te Nieuwpoort, ter vervanging van de bestaande voorloopige houten brug. De nieuwe brug zal een lengte van 80 meters tellen, in drie boogen verdeeld. De voornaamste boog over de be vaarbare geul zal 33 meters lang zijn, de andere twee 25 meters. De breedte zal I 7 meters tellen, waarvan I 1.50 m. voor het berijbaar gedeelte voorbehouden. Men verhoopt dat men daarmede klaar zal kunnen zijn voor Paschen 938. Men weet dat daar ook zal opge richt worden, door de zorgen der In- valieden bonden, het monumentaal gedenkstandbeeld van Z. M. Albert I Hetzelve zal opgericht worden ten zui den den weg Oostende-Nieuwpoort, in Nieuwpoort-stad, tusschen den Yzer- stroom.den steenweg Oostende-Nieuw poort en den weg die langs het En- gelsch monument, leidt naar de ach ter-haven. Dit monument is het werk van bouw meester Julien De Ridder uit Brussel. Het zal gebouwd worden op 60 me ters afstand van de baan om aldus eene wijde esplanade te behouden als verzamelplaats voor de huldebetoogin- gen. Het wordt opgevat in den vorm van eene groote krans, op 20 meters hoog te, gesteund door een gestel van zuilen. Van op deze gaanderij zal de bezoe ker het uitgestrekt Yzerplein kunnen in oogenschouw nemen. Te midden dezer krans zal het stand beeld opgericht worden van Z. M. Al- bert I., den Koning-Held. Het geheel zal uitgevoerd zijn uit Vlaanderens baksteen en met hardsteen uit Wallo nië, als symboliseering van den een- drachtigen weerstand van het Belgisch veldleger, gekramponeerd aan zijn laat ste brokje grond. Melden wij ook dat welhaast de velo weg Nieuwpoort-De Panne, langs de Koninklijke baan, weg die heden maar 1.30 m. breed is, tot 2 m. breedte zal gebracht worden, hetgeen het kruisen zal vergemakkelijken. Ten anderen, zal er voor de voet gangers, op de andere zijde van den weg, een wandelgang aangelegd wor den in béton, op een breedte van 1.60 m. Die verbeteringswerken zijn reeds aan den gang tusschen Oostduinkerke- Baden en Coxyde-Baden. Ziedaar voorname veranderingen die aan velen voldoening zullen schenken. Kant had een onoverbrugbare scheiding gemaakt tusschen geest en werkelijkheid, tusschen Denken en Zijn. Hij beschouwt ze als twee heel verschillende werelden. Hegel daarentegen kent slechts een we reld de geest. Hij identifieerde het reëele en het rationeele, het Zijn en het Denken, tot één enkel beginsel de Idée. De ont- wikkeling van de Idée determineert het We zen. Aldus vergeestelijkt hij de materie. Marx en Engels vormen de antithese van deze theorie, keeren de theorie van Hegel om en materialiseeren den geest, en dit op de volgende wijze Volgens Engels is het maatschappelijk le ven gevormd uit een onderbouw en een bo venbouw. De onderbouw wordt gevormd uit een onderbouw en een bovenbouw. De onderbouw wordt gevormd door de economi- sche struktuur der maatschappij de boven bouw door de politieke en rechterlijke in stellingen en door de godsdienstige en wijs- geerige voorstellingen. Dit vat hij echter niet op als een tsoort statische bouw. De ekono- mische toestanden, immers zijn in voortdu rende verandering. Daar hij nu de geeste- lijke bovenbouw beschouwt als een reflexie van den ekonomischen bovenbouw, zullen al de veranderingen van den bovenbouw hun dieperen grond vinden in ekonomische ver anderingen.De bovenbouw bestaat dus slechts in functa van den onderbouw. Aan de hand van deze opvatting leggen Marx en Engels de ontwikkeling der maat schappij uit. De bourgeoisie is door sommige ekonomische en materieele voorwaarden er in geslaagd de feodaliteit te vernietigen. De Bourgeoisie heeft net kapitaal in haar bezit haar leden zijn kapitalisten. Daar nu in ieder kapitalist een neiging ligt om zooveel kapi taal mogelijk in zijn handen te koncentree- ren, verarmen de niet kapitalisten gedurig (theorie van de pauperisatie van het prole tariaat) en vormt zich stilaan tot een groote massa het proletariaat. Opdat de kapitalis tische minderheid haar kapitaal zou kunnen bijhouden en verdedigen tegen de proletaire meerderheid gaat zij over tot het inrichten van instellingen die dus slechts bedoeld zijn als onderdrukkingsmiddel tegen de rtieerder- heid nl. de staat en alle afhankelijke instel- .ingen als recht, leger, politie, enz... Zoo even zagen wij dat het proletariaat gedurig verarmt. Dus zal ook zijn misnoegd heid aanwassen. Zij zal kómen tot een zeker onbepaalbaar hoogtepunt en dan plots uit breken onder vorm van sociale omwentelin gen tegen de kapitalistische uitbuiters. Doch wordt hiermede onmiddellijk de algemeene socialisatie verwezenlijkt Natuurlijk is dat onmogelijk men kan er slechts toe komen langs verscheidene overgangsstadia. Wij noteeren de volgende stadia I. De diktatuur van het proletariaat De Bourgeoisie overwinnen, haar macht omwerpen kan de revolutie ook zonder de diktatuur van het proletariaat. Maar de te genstand van de bourgeoisie onderdrukken, de overwinning behouden en verder te schrij den op weg naar de definitieve overwinning van het socialisme, daartoe is de revolutie reeds niet in staat, indien zij op een zekere trap van hare ontwikkeling geen speciaal or gaan, in den vorm van de diktatuur van het proletariaat, als haar fondamenteel steun punt in het leven roept. Wanneer het proletariaat de macht der bourgeoisie omvergeworpen zal hebben, zal zij zich zelf inrichten als domineerende klas, onder vorm van diktatuur van 't proletariaat. Misschien zal men opwerpen dat het fei telijk alleen op een Umwerfung der wer- ten op aan komt. Nochtans a) Het is nu de proletarische meerderheid die haar wil opdringt. Vroeger was het de kapitalistische min derheid. b) De diktatuur van het proletariaat stelt zich als doel op te gaan naar volkomen so cialisatie, dus naar het oplossen van haar macht. 2. Nationalisatie der produktiemiddelen. De produktiemiddelen zijn niet lang meer privaateigendom, doch werden eigendom van heel de gemeenschap, leder proletariër ver richt dan een zekere kwantiteit arbeid, en naar deze kwantiteit wordt hij beloond. Twee beginsels halen de bovenhand Qui ne travaille pas, ne mange pas. A travail égal, salaire égal. 3. Ethisch kommunisme. Met deze twee beginselen is het kommu nisme niet verwezenlijkt. Men kan immers niet eischen van alle menschen dat zij de zelfde behoeften en dezelfde smaak zouden hebben, dat alle menschen hun leven zouden inrichten volgens een zelfde voorbeeld. Daar om zal het kommunisme slechts in dit begin sel volledige verwezenlijking vinden De chacun selon ses moyens A chacun selon ses besoins. Dit veronderstelt een gansche ommekeer in het maatschappelijk ethos. Het aanwervingsmobiel (een kapitalist wil kapitaal verzamelen) dat de basis vormt der kapitalistische maatschappij zal vervangen worden door het gevoel van socialen dienst en menschelijke rechtvaardigheid. Het nieuw ethos zal winnen bij het ver dwijnen van alle klasonderscheid. Doch de vorige bladzijde zagen wij dat de staat nu juist een produkt is van de tegen stelling tusschen de verschillende maatschap pelijke klassen. Bij het verdwijnen van de klassentegenstelling zal dus de staat uitster ven als ook de uiting ervan, o.m. het recht. Au gouvernement des personnes se sub- stituent l'administration des choses et la di rection du processus de production. De Sowjetstaat nu, is de manier waarop de diktatuur van het proletariaat als over gangsvorm van de revolutie, naar de volle dige socialisatie in U. R. S. S. verwezenlijkt werd. Deze staat is extra-juridisch hij ne geert de wezenlijke waarde van het recht, negeert de opvatting dat het recht is de ver wezenlijking van een gerechtigheid in ethi- schen zin. Algemeene objectieve rechtsbe grippen bestaan er dus niet, wel bestaan er rechterlijke uitingen van dien buitenrechter- lijken staat. Uit deze rechterlijke uitingen kunnen wij, zoowel op publiekrechterlijke als op privaat rechterlijk gebied, een algemeene theorie op bouwen. WIE BRENGT ER ONS EEN NIEUW ABONNENT AAN De Fransche spoorwegen hebben met een groep Engelsche banken, be stuurd door de Gebroeders Lazard, Morgan Grenfell en Rothschild, een credietverrichting gesloten van 40 mil lioen pond sterling voor den duur van 10 maanden aan een intrest van 3 /i ten honderd. (Het bedrag dezer lee ning beloopt 5.800 millioen Belgische frank) Spijts de heftige debatten over het vraagstuk der Landsverdediging in de Fransche Kamer, had men het de laat ste dagen in de wandelgangen van het Palais-Bourbon bijzonder druk over den financieelen toestand in verband met de dubbele leening welke, door toedoen der regeering Blum, te Lon den en te Amsterdam wordt gesloten. De Kamerleden der oppositie ver wijten den minister van Financies, dat hij niet, zooals hij beloofd had, de commissie van financien van Senaat en Kamer heeft gewaarschuwd. Volksvertegenwoordigers uit regee- ringskringen verklaarden, dat de re geering, met de hulp van deze vijf mil liard hoopt tot 1 Mei haar terugbeta lingen te kunnen doen op de vervalda gen, waarna de wereldtentoonstelling van Parijs een geldstroom in kas zou brengen. Verder heeft men de periode van het binnenkomen der belastingen. Dit tijdstip vangt aan in Juli en het loopt tot in December. Aldus hoopt de socialistische regeering gansch het jaar het roer in handen te houden. Wat zal 1938 echter aan Frankrijk brengen. Inmiddels is men het er in bevoeg de financieele kringen in Frankrijk over eens, dat de devaluatie volkomen mislukt is. Geen enkel der vooropge stelde doeleinden werd bereikt. Men is er ten zeerste over verwon derd dar de regeering nieuwe omvor mingen aankondigt, welke met groote uitgaven gepaard gaan, terwijl Frank rijk juist door een nieuwe inflatie wordt bedreigd. Men aarzelt zelfs niet het Fransche tekort op 50 milliard frank te ramen. Pot 10 fr.. Doos 5 fr. In alie Apotheken.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1