't Bolsjewisme als groote Hinderpaal voor den Vrede Belangrijk Bericht D r4 Ae KTI fESkE ME TING 1111 PUROL RUWE HU/D Maak los die kou! TE POPERINGHE op Zondag 14 Maart 1937, NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT* DE NIEUWE LEENING VAN 1 1)2 MILLIARD ER BESTAAT NIET DE MINSTE BEDREIGING TEGEN DEN EUROPEESCHEN VREDE FRANKRIJK VERSTERKT ZIJN NOORDERGRENS Schrale Lippen Gesprongen Handen Doos4én750fr.ln alle Apotheken am po daar lucht ge van op I LANDBOUWKRONIEK. 17* JAAR. NUMMER 8. - WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 21 FEBRUARI 1937. GAZE YAH POPERINGHE ABONNEMENTEN Jaar. per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen r-e- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DUITSCHE POLITIEK NA DE REDEVOERI 4 GEN VAN HITLER EN GOEBBELS De rationalisatie van de Belgische Staatsschuld Als Hitier en Goebbels meenen wat ze zeggen, als elk hunner woorden tot zijn juiste beteekenis wordt herleid, dan staat niets anders den vrede op de wereld in den weg dan het bolsjewisme en speciaal dan Rusland. Laten wij allen tezamen het com munisme binnen de grenzen van het Soviët-rijk omschrijven, Rusland iso- leeren van de beschaving en dan zullen we vanzelf elkaar kunnen verstaan om den vrede onder ons op een vaste basis te vestigen. Aldus kan de bedoeling van dei. Fuhrer en zijn propaganda-minister: het kortst, en waarschijnlijk ook wel het nauwkeurigst worden samengevat. Doch, wie hen nu maar niet vertrou wen kunnen, die zoeken achter deze bedoeling het inzicht om, na Rusland dan op deze manier te hebben doen af zonderen, die landen klein te krijgen, welke nog voor hun verweer tegen Duitschland op de Russische hulp zou den kunnen rekenen. En in 't bijzonder in Frankrijk is dit wantrouwen groot. Zoo is in alle geval de toestand op 't -oogenblik, dat Frankrijk zich ge plaatst ziet Voor de keuze tusschen Duitschland en Rusland, maar dan is dat ook de keuze tusschen fascisme en communisme, en dat maakt haar tot een voor iedere democratie zoo lastig op te lossen problema. Dit problema zou zelfs voor de Fran- schen niet op te lossen zijn, indien Hit Ier hun voorstelde, hun bondgenoot schap met de Soviets te vervanger, door een met hem, doch zoo scherp wordt het dilemna door den Fuhrer niet gesteld. Wel vraagt hij, dat de Fraiischen i van hun alliantie met Moscou zouden afzien, maar niet, dat ze daarvoor in de plaats eenig verbond met Duitsch land zouden aangaan. ...Tenzij dan de wederzijdsche be lofte, dat ze elkaar niet meer aanval len zullen. En wij denken er dan ook van dat Frankrijk, terwille van den vrede, op zulk aanbod van uit Berlijn zou kun nen ingaan, indien het er dan maar gerust in zou mogen zijn, dat Hitier het geen nieuwe eischen zou gaan stel len, zoodra het zijn accoord met Rus land zou hebben-opgezegd, en men zich in Duitschland vrij in den rug zou ge voelen voor 't .geval, dat men deze eischen aan Frankrijk door wapenge rammel meer kracht zou willen bij zetten. Rond d eze - lang niet ongewettigde vrees draait op 't oogenblik heel de internationale diplomatie. Als Goebbels in zijn beruchte rede te Hamburg de pertinente vraag stel de «of Frankrijk nog den lust heeft om over den Rijn te komen dan zal hij zichzelven daarbij wel geen mo ment hebben ingebeeld, dat Frankrijk daar ooit werkelijk eens, en om eigen redenen, aan gedacht zou hebben. Dat zou ook al te zot geweest zijn 1 Wat kan Frankrijk nog, al ware 't tien maal zoo sterk als Duitschland, aan gene zijde van den Rijn te zoeken heb ben Maar Goebbels doelde hier onge twijfeld" op de gebeurlijkheid van een oorlog tusschen Duitschland en Rus land, waarbij Frankrijk dan, krachtens zijn bondgenootschap met de Soviets, wel verplicht zou zijn, te beproeven, over den Rijn te komen, zoowel inge val de Russen Duitschland aangerand zouden hebben als... in het tegenover gestelde geval. En jaat ons maar gerust gelooven. dat Goebbels zich een oorlog met Rus land het gemakkelijkst voorstelt, als door Duitschland verklaard, en dan liefst verklaard... nadat hij reeds werd ingezet. Wanneer hij uitriep, dat er geen oorlogsgevaar bestaat, omdat niemand het nog wagen zal, het tot de tanden herbewapend Duitschland aan te val len dan erkende Goebbels daardoor impliciet, dat, wanneer er nog wel eens een oorlog komt, Duitschland de aan vallende partij zal zijn. En dan kunnen we gerust de bedoe ling van heel zijn tegenwoordige diplo matie aldus zien Zijn handen vrij ma ken in het Westen, om op het gunstige moment al zijn krachten te kunnen sa menvoegen tegen Rusland, om den haard zelf van het bolsjewistische vuur uit te dooveh, dat zich aan alle landen van Europa meedeelt. En dit moment schijnt vandaag na derbij dan ooit, nu we tot aan de uiter ste hoeken het gekraak hooren der in storting van het regiem te Moscou, dat zich nog slechts overeind blijkt te kun nen houden door een Schrikbewind, waarbij vergeleken de Fransche Ter reur hoogstens een operette was, en voor Stalin de Robespierre van van daag ook het rhermidor schijnt te zijn aangebroken. Binnen de omlijning van liet Duit- sche plan tot afzondering van Rusland om het dan des te béter te kunnen neer slaan, wordt ook het aanbod tot waar borging van Belgiës en Nederlands on zijdigheid en onafhankelijkheid betrok ken. Vooral dan door allen die Hitier niet verder vertrouwen dan ze hem zien. Dezen vreezen namelijk, dat het doei van dit aanbod vooral zou zijn België en Nederland maar vooral Belgie dan geheel en al van Frankrijk los te maken, opdat men er te Parijs vol strekt niet meer op zou kunnen rekenen om door België te trekken teneinde Rusland ter hulp te komen, en dus nog eerder geneigd zou zijn, om Rusland maar liever heelemaal aan zijn lot ovei te laten. Het gevoel dat deze eventualiteit ons, Belgen, inboezemen moet, behoeft er echter volstrekt geen van vrees it zijn. Niets inderdaad kan ons antipa thieker wezen, dan de mogelijkheid dat wij opnieuw in een oorlog zouden wor den gewikkeld die zou strekken i.o verdediging van het Russische bolsje wisme. En hun die ons zouden willen Vertel len, dat wij, door Duitschlands aanboc van den waarborg onzer onzijdigheid te aanvaarden, dan feitelijk het fascis me zouden helpen in stand houden zullen wij antwoorden, dat het in alle geval verkieslijk is, buiten den oorlog' tusschen fascisme en communisme ie blijven, dan er ons terwille van het communisme in te laten betrekken. Inderdaad zou het fascisme ons dan slechts om onzijdigheid vragen, terwijl het communisme van ons verkregen zou hebben, dat wij ons, te zijner ver dediging, met in t bloed en t vuur stortten, wanneer wij ons maar in het minst zouden solidariseeren met Frank rijk. ingeval de Republiek, terwille %ian Rusland, een aanvallenden of verdedi genden oorlog tegen Duitschland zou moeten voeren. Ieder bondgenootschap of militaire afspraak met eenig ander land kan ons, Belgen, welkom zijn, maar op deze uit drukkelijke voorwaarde, dat zij slechts van kracht wordt, ingeval België te houden. rechtstreeks aangevallen of anderszins in de" grond komt deze beslissende in zijn vrijheid bedreigd wordt. N. G. Zondag zijn in het Staatsblad het Koninklijk en het Ministerieel besluit verschenen betreffend de nieuwe 3 /i leening, die door de regeering wordt uitgegeven. De inschrijvingsvoorwaarden De openbare inschrijving wordt op Maandag 1 Maart 1937 opengesteld bij alle agenten van de Nationale Bank ze wordt gesloten zoodra de inschrij vingen het gevraagde nominaal bedrag bereiken, en ten laatst op Zaterdag 6 Maart 1937. Eventueel worden de inschrijvingen van den laatsten dag verdeeld. De inschrijvingen, tegen 970 frank per 1000 frank nominaal, zijn betaal baar 230 frank bij de inschrijving en 720 frank vanaf Woensdag 10 Maart tot en met Maandag 15 Maart 1937, tegen inlevering van voorloopige titels. De na 15 Maart 1937 gedane vrij makende stortingen worden met nala tigheidsintresten van 5 t.h. 's jaars ver hoogd, zegge 10 centiem per dag en per 1000 frank toegewezen kapitaal, berekend vanaf 1 1 Maart 1937. De inschrijvers die ten laatste op Zaterdag 10 April 1937 hun inschrijving niet geldig zullen hebben volgestort, wor den zonder dat een ingebrekestelling noodig is, van hun rechten vervallen verklaard de Minister van financiën heeft het recht de niet-volgestorte titels na dezen datum voor rekening en op risico van de nalatige inschrijvers te gelde te maken. De amortisatie Deze leening beteekent voor de re geering een zeer belangrijke stap. Twee jaar geleden, toen de heer van Zeeland pas het Staatsroer onder eigen verant woordelijkheid in handen nam, heeft men hem herhaaldelijk hooren verkla ren, dat het in zijn bedoeling lag, te komen tot een ware rationaliseering van de Staatsschuld. Hij wilde de tal rijke leeningen met verschillende pre mies, rentevoet en stelsels voor aanzui vering vervangen door een groote staatsrente, waarvan slechts één type zou bestaan. Dit om de regularisatie van de geldmarkt mogelijk te maken, het beheer van de Staatsrente te ver gemakkelijken en, .ten slotte, met het groote doel den huurprijs van het geld verlagen. Men kan aannemen, dat de beslis sende stap naar de verwezenlijking van dit programma afhankelijk is van het al of niet slagen van deze nieuwe lee ning. Uit het Koninklijk besluit, waarbij zij wordt aangegaan, blijkt inderdaad dat deze leening een eerste stap is naar het oprichten van de groote, eenvor mige «-Staatsrente die geleidelijk al de leeningen zooniet zal opslorpen, dan toch opvolgen. Inderdaad wordt voor zien, dat deze huidige 1 Yi milliard zullen kunnen versmolten worden met nieuwe sneden, later uit te geven, waar uit duidelijk de bedoeling van de re geering naar den voorgrond treedt, om van deze leening het type van de Staatsrente te maken. Ook de aanzuivering is in dien zin voorzien. De terugbetaling zal namelijk niet door middel van trekkingen gebeu ren, maar enkel door aankoop van ti tels op de markt, aan of beneden pari. Indien de rente beneden pari daalt, zai de Staat terugkoopen, indien zij echter boven pari blijft, zal niet worden te ruggekocht en dan zal de Staat, indien hij het noodig acht integendeel nieuwe sneden van de rente kunnen uitgeven. In het Koninklijk besluit over de uit gifte wordt voorzien dat het bedrag- van Zi van het kapitaal dat jaar lijks zal uitgetrokken worden voor de aanzuivering, voor de terugbetaling van andere leeningen zal kunnen gebruikt worden, indien het gedurende minstens zes maanden niet werd aangewend voor het terugkoopen van rentetitels van de huidige uitgifte, m.a.w. indien de toestand van de markt zoodanig is, dat de rente aan pari of boven pari blijft. De regeering zal dus, practisch ge sproken, deze leening niet terugbetalen maar zij neemt de groote verantwoor delijkheid op zich haar steeds aan pari enkel kan worden doorgevoerd als de toestand van onze geldmarkt van dien aard blijft, dat het kapitaal werkelijk in voldoende mate beschikbaar is om dien betrekkelijk lage rentevoet te handhaven. HESi Aldus luidt een verklaring van baron von Neurath Tijdens een interview, toegestaan aan een reporter van het dagblad Hamburger Fremdenblatt ver klaarde de heer von Neurath, Minister van Buitenlandsche Zaken van Duitsch land dat er niet het geringste gevaar bestaat voor den Europeeschen vrede. Er is in de wereldpolitiek een ontspan ning gekomen. Alleen de oorlogsgeest die zorgvuldig onder de menschen wordt gekweekt, is gevaarlijk. Deze toestand maakt allen opbouwenden ar beid onmogelijk. Verder verklaarde von Neurath, in verband met de ontwapening, dat alle aanbiedingen van den Fuhrer schip breuk moesten lijden omdat de meer derheid der Ministers van Buitenland sche Zaken, voor redenen van binnen- landschen politieken aard, hen niet wil den aanvaarden. Onder andere, was dit het geval met het memorandum van Maart 1934 wanneer Adolf Hitler aan den heer Eden verklaarde dat Duitsch land met een leger van 300.000 genoe gen kon nemen. Duitschland wil alleen op zich zelf rekenen. Als Engeland kerke, waar slechts de bergplaats blij - meer dan vijf milliard mark aan bewa- ven zal der regimentsdiensten. Enkel peningen wil besteden is dat zijn zaak fusiljiers-marins der verdediging van maar wij ons op. De West-Vlaamsche Zuivelbond, Verbond, der Samenwerkende Melkerijen van West-Vlaanderen, in algemeene vergadering bijeen geroepen te Yper, op 11 Februari 1937. Overwegende dat er nog van tijd tot tijd lieden zijn die ver telsels uitstrooien in den tijd uitgevonden door personen met kwade inzichten en met het doel de samenwerkende melkerijen in hun be langen te benadeeligen en in hun ontwikkeling te belemmeren door een systematische lastercampagne Dat die valsche geruchten dan voortvertcld worden door per sonen die niets afweten van het doel en de werking der samenwer kende melkerijen 1 eekent hevig protest aan tegen de valsche aantijdingen Verklaart dat het doel der samenwerkende melkerijen is door moderne inrichting en doelmatige technische leiding een beter pro- dukt te maken dan elke landbouwer afzonderlijk op zijn hoeve zou kunnen maken Dat er geen wet bestaat, nooit bestaan heeft en ook niet moet bestaan die aan de samenwerkende melkerijen het vermeende voor recht zou geven een zeker percent margarine in hun boter te men gen en dat zulke praktijken in onze melkerijen nooit hebben plaats gehad, zooals die lasteraars zouden willen beweren Dat iedereen die onze boter koopt evenveel recht heeft de zui verheid van onze waren te doen onderzoeken als iemand die boter bij een boer of bij gelijk welken winkelier koopt En ten einde door tusschenkomst der rechtbanken dien laster uit te roeien verzoekt iedereen die er aan houdt dat ieder in zijn handel geëerbiedigd wordt, aan het bestuur van ondergeteekende melke rijen de personen aan te duiden die nog dergelijke valsche tijdingen zouden uitstrooien of helpen verspreiden. De Samenwerkende Melkerijen van Ardooie, Elverdinge, Heestert, Langemark, Poperinge, Veldegem en Vlamertinge. ten. Gansch de Noordelijke grens zal in het begin van Maart door infanterie- posten zijn bezet. Deze posten worden geleverd door het garnizoen van Duin- eischen ook dit recht voor de Kust, zullen deze stad bewaken. De posten der versterkte linies zullen al- In verband met den Spaanschen bur- dus worden ingericht, dat slechts een geroorlog verklaarde von Neurath dat handvol manschappen zullen volstaan Duitschland alle niet-inmengingsac- coorden wil aangaan en eerbiedigen in dien op alle deelnemende landen een daadwerkelijke controol werd uitgeoe fend. Duitschland had in Januari jongstle den de verzekering gegeven dat het de soevereiniteit van Spanje niet zou schenden, nochtans zijn de fransche dagbladen hun ophitsenden veldtocht begonnen nopens de zoogenaamde be zetting van Marokko door Duitsche troepen. De betrekkingen met Oostenrijk zijn zeer bevredigend en mijn bezoek aan Weenen heeft voor doel de betrekkin gen tusschen beide landen nog te ver beteren. Er kan geen kwestie zijn van besprekingen die tegen een bepaalde Natie gericht worden. stap naar de rationalisatie t> van de Belgische rente neer op een nieuwe conversie, maar dan een conversie die ln zijn jongste rede in de Fransche Kamer heeft M.Deladier, minister van Oorlog, gezinspeeld op de versterkings- werken, waarmede onlangs werd aan gevangen op de grens van Fransch- Vlaanderen. Men weet dat de door slaande oorzaak van deze werken heet het besluit van België om terug te kee- ren tot de onzijdigheidspolitiek. De toestand der versterking van Frankrijk's Noordelijke grenzen kan als volgt worden samengevat. Van Duinkerke tot Bailleul en Armentières is de Fransche grens door de natuur verdedigd, aangezien de waters lager liggen dan de zeespiegel. Het is overi gens deze hindernis, welke 20 jaar ge- eden, de Duitschers tegenhield in de vlakten van den Yzer. Het stelsel van nauwere samenwerking tusschen de mi litaire en burgerlijke genie bestaat in het verbeteren en vervolledigen dezer natuurlijke verdediging. Hiertoe tracht men grondig den rol te onderzoeken, welke de moerassen van Vlaanderen en Saint-Gond in den loop van den wereldoorlog gespeeld hebben. Anderzijds denkt men er aan, aan het ander einde der verdedigings lijn, posten van versterking, toezicht en bescherming aan* te brengen. Men zou betonnen muren oprichten, welke bij machte zijn den aanloop van gelijk welke tank te breken. V erder zouden er ook loopgrachten worde^ aange bracht. De technici van Landsverdedi ging en Bruggen en Wegen houden zich thans druk bezig met de studie der plannen van dit verdedigingswerk. Reeds maakt men toebereidselen tot deze werken in verscheidene gemeen- om deze versterkingsposten te bewa ken. Inmiddels worden ook de wegenis- werken verbeterd in het hinterland, ten einde de snelheid van het vervoer te vergemakkelijken. De bochten van de baan Parijs-Duinkerke zullen verwij derd worden en de baan zal, zoo goed mogelijk, recht getrokken worden. Nieuwe bruggen zullen geworpen wor den en tenminste 1 3 meter breed zijn. NAAR MEER BESCHERMING VOOR ONZE REISDUIVEN. Door inwrijving en inademing van Dampo. Pot 10 fr.. Doos 5 Ér. In alle Apotheken. Notelaars hebben veel Kalk noodig om vruchtbaar te zijn Het gebeurt dikwijls dat, notelaars die eerst veel vruchten gaven, later in opbrengst verminderden. De noten worden kleiner en de schelpen week en dun. Dit is te wijten aan kalkgebrek in den grond. Dat de notelaars veel kalk noodig hebben werd bewezen door M. Ginet, Fransch vakkundige, die de weefsels van jarige notelaars ontleedde. Op één deel fosfoorzuur, waren er 3.5 deelen stikstof, evenveel potasch en 2 deelen kalk. Een notelaar in volle opbrengst neemt tweemaal meer potasch, 3.5 maal meer stikstof en kalk op dan fos foorzuur. De kalk bevindt zich vooral in 't hout en in de bladeren. De kalk is ook nuttig om te voorko men dat de wortelen zouden aangetast worden door zwammen die rotting ver oorzaken. Grondontledingen hebben aange toond dar de notelaars veel kalk aan den grond ontnemen. Op initiatief van den Belgischen Duiven-1 Daarom zullen we om te beginnen bond werd tot het Ministerie van Lands- 400Ö kgr. kalk toedienen per Ha. Deze verdediging, in datum van 17 September I I. kaJkjng wordt nogmaals toegepast, maar niet met de zelfde hoeveelheid, want jaarlijks moeten we 500 kgr. me- een verzoekschrift gestuurd om beter toe icht te houden op den aan- en verkoop van reisduiven. Dit verzoek werd overgemaakt aan het ministerie van Justitie in wiens bevoegdhe den de toepassing van de wet op de be scherming der reisduiven valt. Uit een brief door minister Bovesse aan senator Criquelion gericht, blijkt thans dat het departement van Justitie de aandacht der Prokureurs-generaals gevestigd heeft op de aangeklaagde feiten door den Belgischen .Duivenbond. Misschien komt er eindelijk toch iets in huis van de wet op de bescherming der reisduif, die tot nu toe immer over 't hoofd gezien werd. taalslakken toedienen per Ha. deze meststof bevat ook kalk. De metaal slakken worden in den Winter onder gewerkt, daarbij voegt men ook 600 kgr. Sylviniet-Kainiet. In de Lente werkt men nog 400 kgr. Ammoniak- sulfaat onder. Als we op deze manier bemesten, zullen de notelaars schoone opbreng sten geven tot ieders voldoening. Gustaaf Gillekens. FEDERATIE DER LIBERALE JONGE WACHTEN VAN HET DISTRICT POPERINGHE-MEESEN-ROUSBRUGGE om 5 uur namiddag, in het lokaal ONS HUIS Yperstraat. Zullen er als Sprekers optreden Z. EXCEL. MINISTER JULIUS HOSTE Heer VICTOR DE LAVELEYE, Voorzitter van den Liberalen Landsraad. De politieke redenaars zullen aan het publiek voorgesteld worden door de Gebroeders Liberaal-Solidaristen ART HUR en HILA1RE LAHAYE. NAMENS HET FEDERAAL BESTUUR De Voorzitter HILAIRE LAHAYE. De Onder-Voorzitters Dr LAMBELIN, Meesen BOGAERTS, Waasten MENET, Ploegsteert POLLET, Nieuwkerke, en VANDELANOTTE, Rousbrugge.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1