De Poililel Is een noonzateiljl Kwaan FEESTELIJKHEDEN Eerste HAHDELSFOOR Nationalen Feestdag van Belgie 17 JAAR. NUMMER 29. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 18 JULI 1937. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Uitgeveis-Eigenaars GEBROEDERS DUPONT Yperstraat. 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN RECHT EN RECHTVAARDIGHEID MOETEN DE GRONDSLAG ZIJN VAN ALLE BEKOMMERNISSEN. STAD POPERINGHE. OP WOENSDAG 21 JULI 1937. PLECHTIGE OVERHANDIGING VAN EERETEEKENS. 's Avonds UITVOERING VAN TWEE KUNSTCONCERTEN IDEEN EN DOCUMENTEN LUCHTVAART KRONIEK door André Rommel, Oostcamp. Van 2^2 tot 26 Juli OP HET STADHUIS en in de STAATSMIDDELBARE SCHOOL. DE REGEERINGSKRISIS IN BELGIE. PROGRAMMA Donderdag 22 Juli Om 14 u. Plechtige Opening der Handelsfoor Vrijdag 23 Juli om 17 u. Ballonwedstrjid voor kinderen beneden de I 2 jaar, gegeven op de speelplaats der Staatsmiddelbare School. Zondag 25 Juli vanaf 14.30 ure Muziekfeest gegeven in de Han delsfoor respectievelijk door de Muzieken van Dranoutre, Watou, Rousbrugge, Dickebusch en Vlamertinghe. Ieder Muziek geeft een Concert van ongeveer één uur. Maandag 26 Juli Sluiting der Handelsfoor. GROOT ACROBATISCH FEEST met VUURWERK op gespan nen ijzerdraad op 12 meters hoogte, uitgevoerd door den beroemden Acrobaat Heer GABELLONI en zijne onovertrefbare medewerkster. Al de dagen der Handelsfoor, GROOTE VERLICHTING der Groote Markt en de bijzonderste gebouwen. Daarna, TREKKING DER TOMBOLA. M. COUTTENIER. J. VANDOOREN. LANDBOUWKRONIEK. M. de Laveleye neemt ontslag. Algemeen Ontslag. Alleen de Heer de Laveleye gaat heen. Wie wordt de Nieuwe Minister Nog steeds onderhandelingen. M. Maistriau aanvaardt de Portefeuille van Justitie. Jaar. per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummer» 0.25 fr. De poatabonnenten in Belgie, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat Ken bedient, en niet aan ona. Bij elk achrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poatzegel voor ant woord te voegen. Pottcheck 484.5^ Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3 00 fr.) Kouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re klamen. prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De verbrokkeling in de onderschei den politieke partijen, doet bij velen den waan ontstaan dat, door de ver brokkeling en de partij ondermijning, het verdwijnen van de partijen een natuurlijk gevolg moet zijn. Dit is totaal verkeerd. Het Belgische volk wordt voor de keuze gesteld ofwel een parlementair regiem ofwel het regiem van een dik tator, de alleenheerschappij van een persoon, een fractie, van een «kaste». De alleenheerschappij komt niet overeen met den geest van het Bel gisch volk, dat vrij wil leven, vrij wil handelen, vrij wil spreken en schrijven. Wie aan die heilige vrijheid tornt is de vriend niet meer van het volk Hoewel wij geenszins te vinden zijn voor onbeperkte vrijheid, die eindigt op wanorde, moeten wij toegeven, dat in die landen waar het parlementaire regiem heeft uitgediend, een stelsel ge huldigd wordt dat ons terug brengt tot de eeuw der barbaarschheid. Herinne ren wij even aan de talrijke terecht stellingen van politieke personen in Duitschland, Italië en Rusland. De po litieke moorden schandvlekken voor eeuwig de aldaar gevestigde alleen heerschappijen. Van twee kwalen blijft het parle mentaire regiem het beste en de po litiek is en blijft een noodzakelijk kwaad. En moesten alle menschen het zoo ver gebracht hebben dat zij de binnenlandsche politiek kunnen opvat ten, niet in de uiterst beperkte gezicht einder van een bepaalde politieke par tij, maar in den eenen waren geest van orde en rechtvaardigheid, dan zou de politiek niet een kwaad maar een zegen zijn voor het land en voor iedereen. De politiek, zooals zij tot heden werd gevoerd, lijdt aan volgende ge breken Het geestelijke en het stoffelijke worden dooreengestrengeld. Het a,lgemeen belang is onderge schikt aan de persoonlijke belangen. Bevoegdheid en verdienste worden niet meer gehuldigd. Wanneer we hier schrijven per soonlijk belang dan is dit in den breeden zin van het woord. Wij be doelen het persoonlijk belang van een groep of van bepaalde groepen, die regelrecht in strijd zijn met elkander. Regelrecht in strijd is een slechte uit drukking, die wij gebruiken omdat de feiten en daden dezen strijd bewijzen, strijd die in den grond niet zou mogen bestaan. De strijd tuschen standen en klassen in de maatschappij bewijst slechts dat klas en standenbelang pri meert boven het algemeen belang. En juist dat is de oorzaak van zoo veel binnenlandsche botsingen die ons openbaar leven vergallen en onrust in de harten brengen. Standen en klassen zijn niet weg te cijferen. Het kommu- nisme, dat aanstuurt op het verdwijnen ervan is daarin niet gelukt. In Rusland bestaan de standen net zoo goed als hier en elders. Wat echter al te scherp klinkt is de geweldige groote afstand tusschen de klassen en standen van de bevolking, vooral in onzen naoorlogschen tijd. In de akelige oogenblikken in de loop graven aan den Ijzer, waren standen en rangen afgeschaft. Edelman of sjouwer, burger of ar beider, het slijk van de loopgrachten kende noch rang noch klas. De echte broederlijkheid heerschte in 't gezicht van den dood. Waarom moet dit nu zoo veranderen in t zicht van de vei lige haven, in 't zicht van den vrede, waarom moet die broederlijkheid plaats maken voor haat en nijd tus schen de menschen. Het is bewezen, en dat ook herha len wij nogmaals, dat er in de wereld eten genoeg is om alle menschen te spijzen. Bouwmaterialen om iedereen behoorlijk te huisvesten. Kleerstof om iedereen van 't noodige te voorzien. Waarom moet er dan armoede geleden worden, moeten de menschen in krot ten van woonsten huizen en in lompen gekleed loopen Heel zeker, er zijn zekere menschen die in armoede zullen leven zoolang ze hier op aarde loopen. 't Is gelijk wij schrijven, haast een gewilde armoede. Maar er zijn er duizenden en dui zenden die strijden, strijden van des morgens tot 's avonds, jaar uit, jaar in om de armoede van den drempel te houden en waar 't toch niet lukt. En de reden De inkomsten te laag, een groote familielast, ziekten en andere tegenkomsten. Die menschen worden te veel aan hun lot overgelaten en wanneer private of openbare besturen ingrijpen, dan ligt in dit ingrijpen een soort vernedering die niet strookt met het eergevoel van veel noodlijdenden. Vandaar de noodzakelijkheid sociale wetten in het leven te roepen die voor doel hebben de nood te voorkomen. Onze landbouwers, die meer dan wie ook het zware juk voelen, moeten beschermd worden door goede land- bouwwetten te moeten maken, er be lang bij hebben dat een degelijke wet geving niet tot stand komt. Het per soonlijk belang primeert het algemeen. En onze burgerij Heeft die geen wetten noodig die haar moeten in de gelegenheid stellen het hoofd te bieden aan alle mogelijke en onmogelijke kon- kurrenties aan groot warenhuizen, enz. Hier rijst ook de vraag wie zal die wetten stemmen Primeert de per soonlijke belangen ook deze niet van de burgerij Er is slechts een stand die het moet aandurven een gebaar te doen om toe nadering in de hand te werken 't is de stand van het groot kapitaal. Klein in getal maar machtig door het geld, hoeft die stand zich tevreden te stellen met wat min rijkdom op te stapelen en wat meer af te staan ten bate van het algemeen belang. En op dit gebied mag deze 3tand een voorbeeld nemen aan Engeland, waar de machtige rijke edellieden, ten bate van de algemeenheid, 't groote ge baar deden hun persoonlijk fortuin aan te spreken. Alle standen en klassen hebben el kander noodig. Niemand kan afzonder lijk leven. In plaats van te strijden te gen elkander, vermits men elkander noodig heeft, moet alles er op gericht zijn in vrede te leven en zooveel goed mogelijk te doen. Zoolang echter een stand of klas al het laken naar zich wil trekken, moet daar noodzakelijk wrijving door ont staan. En nu de bevoegdheid en de ver dienste Het is waarlijk een wraak roepende vaststelling, hoe onze poli tiek bevoegdheid en verdienste mis kent. Een onbevoegdheid zal tot de hoog ste bedieningen van het land opklim men wanneer hij een vooruitstrevende politieker is en zijn partij aan 't be wind is. Bij benoemingen, hoe klein en nietig ze ook wezen, wordt niet gezien naar bekwaamheid of naar verdienste. Men vraagt eenvoudig tot welke partij be hoort gij. En dit zelf wordt over het algemeen niet gevraagd, omdat de in gewonnen inlichtingen daarover uit spraak deden. Wij zouden voorbeelden bij de vleet kunnen aanhalen om onze woorden kracht bij te zetten. Iedereen kent ten andere zelf wel gevallen, waar zeer bevoegde en weldienstelijke personen op zij worden geschoven om politiekers te benoemen. Daaraan dient eveneens 'n einde ge steld. En het zou wel moeten worden dat voor te begeven plaatsen, bevoegd heid en verdienste twee faktoren zijn die doorslag geven. Dat de kandidaat op politiek gebied alles is wat hij wil, wanneer bevoegdheid en verdienste in niets te wenschen overlaten dan is hij de man. Aldus zou veel meer geijverd wor den om het opgelegde werk gewetens voller te vervullen. Er zou meer en be ter gearbeid worden ten bate van d algemeenheid. Wij besluiten ons parlementair re giem staat onbetwijfelbaar boven een autoritair regiem. Dit parlementair regiem zou er nog veel bij winnen moesten onze politieke partijen er ernstig aan denken de groote kwalen, waarover wij het hoo ger hadden, te doen verdwijnen. Is dit het werk van de jongeren en mogen wij de verbrokkeling aldus ver klaren Een nieuwe ziel in het oude lichaam Wij hopen het ten bate van elkeen. G. V. B. TER GELEGENHEID VAN DEN Om 10.15 ure Vergadering der Stedelijke Overheid, Ambtena ren, Beambten, Bedienden, Invalieden, Oud-Strijders, Maatschap pijen en Schoolkinderen aan het Stadhuis. Om 10.45 ure OPTOCHT van den Stoet met Vaandels en Muziek naar de Hoofdkerk, langs de Gasthuis-, Noord-, en Casseïstraat, O.L.Vrouw Kruis, Boeschepestraat en Bertenplaats. Om 11 ure Plechtig TE DEUM, gezongen in de Hoofdkerk van Sint Bertinus. Na den Ie Deum, terugkomst in stoet met muziek en vaandels naar het Stadhuis. Om 19.30 uur door de Koninklij- Om 20.45 uur door het Muziek van ke Philharmonie onder de leiding van den Katholieken Kring onder de Heer Constant Moreau, Gepension- j leiding van Heer Karei Heylbrouck, neerd Luitenant-Kapelmeester van Het leeraar aan het Koninklijk Conserva- 3" Linie-Regiment. torium te Gent, Officier der Kroonorde. 1. Saiut a la Belgique, marche, H. Maquet. 1. En Avant, marche. 2. Si j'étai» Roi, ouverture. 3. Ballet de Fauat »(7 parties) Ch. Gounod 4. Marche aux Flambeaux, P. Gilaon, 5. Coppélia, selection sur le ballet, L. Delibes. A. Adam. 2. Firenza, openingstuk, 6. Le Sommeil, suite de valsea, 3. a) Droomerij, b) Amina, (serenade), 4. Ballet Egyptien (4 deeleii)^ 5. Carnten, (fantaisie). Menzel. G. Allier. P. Benoit. P. Lincke. Luigini. G. Bizet. Deze rubriek is bestemd tot bet opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdbeden vragen uit te leggen aan de lezers van de «Gazet van Poperinghe», ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ona het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van «Ideën en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. Apicius. 6. Dolorès, (Concert Walzer), Waldteufel. Om 22 uur PRACHTIG VUURWERK, afgeschoten door het alombekend Huis V. De Riemaeker en Zonen uit Ardoye. Het is toegelaten op 18 en 21 Juli dansfeesten in te richten onder de voorwaarden ten Stadhuize te verkrijgen en in de plaat selijke weekbladen vermeld. De Inwoners worden vriendelijk verzocht tot blijk van deelneming aan de Feestelijkheden en Nationalen Feestdag hunne huizen met de Nationale Driekleur te bevlaggen. Sinds de machtsprestatie van Lindbergh die het eerst den doodsprong America-Eu- ropa per vliegtuig gelukte, zijn 10 jaar ver- loopen. Menigeen na hem hebben hetzelfde be proefd, de eenen slaagden, de anderen zijn verdwenen. Door Frankrijk zou die verjaring op groot- sche wijze worden herdacht door een rallye New-York-Parijs in Augustus 1937. De Americaansche overheden weigeren echter de toelating te geven op hun land te starten. Zoodat de rallye America-Euro- pa voor onbepaalden tijd is afgelast. Is dit een droevige beslissing geweest, des te meer mogen we ons verheugen over het Ameri- caansch-Engelsch initiatief voor een regel matige verbinding New-York-Southampton. Op Maandag 5 Juli werd de eerste ver binding ingehuldigd. Eenerzijdsch is uit Toy nes (Ierland) de «Caledonia» van de Imperial-Airways opgestegen te 19 uur 5 7, na I 5 uur 9 werd de Americaansche kust bereikt. Anderzijdsch steeg de Clipper van de Pan American Airways op te Botwood (U.S.A.) »e 22 uur 10, onderweg kruiste hij de «Ca ledonia om na I 2 uur 40, te Foynes te landen. De eerste proeven mogen bevredigend ge noemd. De Clipper die van het wind- voordeel kon genieten, gelukte erin de over tocht te doen in 2 uur 30 minder dan de Caledonia Voorloopig zullen alleen proefvluchten on dernomen worden met vracht en post. Mocht dit welslagen dan zou een vaste uurregeling opgemaakt worden en ook reizigers vervoerd. De eerste verbindingen zullen de kortste weg volgen, de rechte lijn Foynes-Botwood, het is echter ook de gevaarlijkste, daarom zou gedurende de wintermaanden een om weg worden gemaakt, meer naar het Zui den toe over de Azoren en de Bermuden. De Air-France en de Deutsche Lifthansa hadden tot nu toe verbinding op Zuid-Ameri- ka. Binnenkort zullen ook zij de proeven op de Noord Atlantische Oceaan beginnen. De Deutsche Lifthansa zal enkele schepen in den Oceaan vastleggen die als vlottende vlieghavens zullen dienst doen. Wellicht herinnert ge U dat zulke proeven verleden jaar zijn gelukt. Voor dezen zomer nog krijgen we dus een echte wedloop. Wie zal het meesterschap over den Noord Atlantischen Oceaan beha len De Pool Pan-American-Imperial-Air- ways, of die tusschen de Air-France en de Deutsche Lufthansa. De Engelsch-Americaansche pool hebben het eerste gedeelte gewonnen. De Clipper werd reeds beproefd op de Miami lijn en heeft voldoening geschon ken. De vliegtuigen van het type Caledonia werden tot heden gebruikt op Alexandrie, zoodat we met hoop op welslagen de eerste proeven mogen te gemoet zien. Ook meen ik dat die pool de bovenhand zal houden, tenzij tusschen de vier voornoemde maat schappijen een nieuwe pool ontstond. Om 18.30 u. Concert gegeven door het Muziek van Oostvleteren, in de Handelsfoor. Om 20.30 uur Kunstconcert gegeven door het Muziek van den Katholieken Kring te Poperinghe, met medewerking van den Peter Benoitkring, gegeven op de kiosk, Groote Markt. (Programma wordt afzonderlijk uitgegeven). Vanaf 17 ure tot 20 ure Concerten gegeven door de Muzieken van Westouter, Abeele en Proven in de Handelsfoor. Om 20.30 uur Kunstconcert gegeven door de Koninklijke Phil harmonie van Poperinghe, op de Kiosk, Groote Markt. (Programma wordt afzonderlijk uitgegeven). TOT SLOT Op Woensdag 28 Juli 1937, om 19.30 ure in de Feestzaal van het Stadhuis Kostelooze Cinemavertooning, gegeven door het Huis Ernest Leeuwerck, Photograaf, Gasthuisstraat, 40, Poperinghe. Aldus vastgesteld en goedgekeurd door het Schepencollegie der Stad Poperinghe, in zitting van 13 Juli 1937. Bij Bevel De Sekretaris, De Burgemeester en Schepenen, HOE DE TEELTWIJZE VAN DE HOP VERBETEREN. Op een vergadering gedurende de Land- bouwweek in Maart laastleden, beeft M. F. Hoed, Rijkslandbouwkudige aan de schooi van Gembloux, in zijn voordracht gesproken over de verbetering bij het kweeken van de Hop. Hij hield proeven aan. van Belgi sche Brouwerijen die beweren dat wij in onze streken even goede variëteiten van hop kunnen voortbrengen als de andere landen. Op een vergadering in een bierproeflo kaal gehouden in een brouwerij met lage gisting, bad men een brouwketel met Hal- lertau (geaclimateerde) hop, voortkomende van Mr. L. Van Droogenbroeck van Assche geproeft dit bier was veel beter dan die welke gefabrikeerd worden met Tetuang Poolsche hop of Duitscbe Hallertau. Wat de hoeveelheid en de verbetering in opbrengst betreft mag men zeker zijn dat de organische en minerale meststoffen bier een grooten invloed op de goede opbrengst uitwerken. Men gebruikt van 20 tot 30 duizend kil. per hectare en jn gejijd maten scheikun dige meststoffen. De uitslagen der laatste jaren hebben be wezen dat men door een degelijke bemes ting eene verhooging van 19.09 a 35 Ce kan verkrijgen volgens de toegediende meststoffen (stalmest, aal, stikstof of po- taschmesten Het is vooral de potasch, die grooten in vloed heeft op het gewicht der hopbellen de stikstof, vooral bet ammoniaksulfaat draagt veel bij tot de ontwikkeling van de Hop. Gustaaf Gillekens. Maandag avond te 5.30 uur verliet Minister de Laveleye het kabinet van den Eersten Minister en kwam de jour nalisten volgende verklaring afleggen In strijd met wat de laatste dagen gezegd en geschreven werd, heb ik herhaalde malen den Eerste Minister ;mijn ontslag aangeboden. Ik voeg er- j Hij tot verduidelijking dat het wel ging om mijn onmiddellijk ontslag, en Iniet om mijn aftreden in Oktober. Ik heb vandaag mijn besluit onherroepe- ijk staande gehouden. De Eerste Mi nister heeft zijne beslissing voorbe- louden. De minister wilde er niets anders bijvoegen. M. van Zeeland heeft den Koning iet gezamenlijk ontslag der Regeering aangeboden. De Koning weigert dit ontslag te aanvaarden en de Vorst aanvaardt al- een het ontslag van Minister de Lave- eye. De leden van de regeering hebben Dinsdag een vergadering gehouden. Na de vergadering heeft de heer van Zeeland aan de pers de volgende verklaring afgelegd Gij kent de gebeurtenissen die zich gisteren hebben voorgedaan. Na door den heer de Laveleye te zijn verwittigd, dat zijn besluit om ont slag te nemen onherroepelijk was, heb ik tijd gevraagd om na te denken. Ik leb toen overwogen dat het, gezien iet vaste besluit van den heer de La veleye, onmogelijk was mij tegen zijn wil te verzetten. Maar van een anderen kant meende ik, dat gezien de omstandigheden waarin zich dat ontslag voordeed, het noodig was dat ik er tevens het mijne aan verbond. Ik heb toen audiëntie gevraagd bij den Koning en heb de eer gehad dezen morgen te woraen ontvangen. Ik heb Zijne Majesteit verzocht het gemeen schappelijk ontslag van de regeering te mogen neerleggen. Tegenover het onwrikbaar besluit van den heer de Laveleye heeft hij diens ontslag wel willen aanvaarden, maar hij oordeelde het oogenblik niet geschikt om een regeeringscrisis te doen ontstaan in de gegeven omstan digheden, en hij heeft mij verzocht niet te willen aandringen. Ik heb er nochtans aan gehouden u mede te deelen wat er gebeurd was om aan den heer de Lavelej'e, op het oogenblik dat Hij ons verlaat, een he wijs te meer te geven van de gevoelens van achting en solidariteit die tegen over hem al zijn collega's aan den dag legden. Het gerucht was in omloop dat M. Van Zeeland zijne regeeringsploeg vol ledig zou wijzigen. Zoo dit wel het in zicht is van den Eerste-Minister, dan is hij toch niet zinnens op dit oogen blik tot zulke diepe omvorming over te gaan. Hij zou zich tevreden houden, voor loopig het ministerie van Justicie ad interim te doen waarnemen, door een liberaal minister, in afwachting van de groote regeeringswijzigingen in Okto ber aanstaande. Met dit doel heeft M. Van Zeeland Dinsdag nog onderhandeld met de li berale ministers, doch deze zouden niet te vinden zijn voor een interim Alsdan besliste de Eerste Minister zijne ploeg onmiddellijk te volledigen. Dinsdag heeft hij dan ook de por tefeuille van Justicie aangeboden aan den liberalen volksvertegenwoordiger VI. Maistriau, burgemeester van Ber gen, gewezen minister van Onderwijs in de regeering Theunis. M. Maistriau heeft dit aanbod om gezondheidsredenen afgewezen. Woensdag morgen heeft de Eerste Vlinister langdurig onderhandeld, eerst met Minister Spaak, daarna met de Vlinisters Hoste en Jaspar. Er was op dit oogenblik nog altijd cwestie van M. Maistriau, die, Dinsdag weigerde. De heer Maistriau is inderdaad lan gen tijd zeer ziek geweest. Het is bijna een jaar geleden dat hij nog in de Ka mer is verschenen. Hij is nu echter aan de beterhand. Woensdag morgen werd bij hem op nieuw aangedrongen dat hij het aan bod van M. Van Zeeland zou aan vaarden, al ware het maar voor een paar maanden, in afwachting dat in Oktober de regeering volledig om- vormd wórdt. Donderdag avond is de heer Van Zeeland er toe gekomen een plaatsver vanger te vinden voor den heer Victor De Laveleye. Van in den beginne had hij bij M. Maistriau, volksvertegenwoordiger en burgemeester van Bergen, aangedron gen opdat hij de portefeuille van Jus titie zou aanvaarden. Na een eerste weigering had de heer Van Zeeland opnieuw aangedrongen en Donderdag avond heeft M. Mais triau aanvaard. De Koning heeft on middellijk het voorstel van den heer an Zeeland bekrachtigd en de benoe ming van M. Maistriau als minister van Justitie, verscheen in het Staatsblad van Vrijdag. Hiermee is de krisis opgelost

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1