Hervorming var; het Telefoontarief. Groot Liefdadigheids-Feest 17e JAAR. NUMMER 33, WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 15 OOGST 1937. 1 ABONNEMENTEN j Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT YperstraaU 2. POPERINGHE. AANKONDIGINGEN DE ABONNEMENTSPRIJS VOOR HET HEEL LAND TERUGGEBRACHT OP 320 FRANK PER JAAR. Verlaging der bestaande tarieven. De huidige tarieven. DE ABONNEMENTSPRIJS WORDT GEBRACHT OP 320 FR. PER JAAR De prijs zal voortaan 320 :'r. per jaar en 40 centiemen voor ieder plaat selijk gesprek bedragen. Verruiming van het plaatselijk net De Intergemeentelijke Taksen, TOEPASSING OP 1 NOVEMBER. Hen welgtilukt 'T PARK SANATORIUM DE LOVIE te Poperinghe. IN Speicher, Vicini, S. Maes en K. Kaers gereed voor hun eereronde. De Uitslagen ONTHULLING VAN EEN AMERIKAANSCH GEDENKTEEKEN OP DEN KEMMELBERG. FINANCIËELE TOESTAND IN FRANKRIJK. IDEEN EN DOCUMENTEN HET STREVEN VAN DE JEUGD, door Liberaal Jonge Wachter Houtman. Jaar, per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan om Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poatzegel voor ant woord te voegen. Uitgeveia-Eigenaars Poatcheclt 484 S9 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. \aamlooze ingezonden artikela worden in de scheurmand gegooid Per regel 1.00 h. (minimum 3.00 fr. Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notariaaen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen r« klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. I Tijdens den laatsten ministerraad werd door den Minister van Posterijen Telegrafie en Telefonie medegedeeld dat een grondige hervorming van het telefoontarief zou doorgezet worden. De hervorming is thans geregeld. Zij komt neer op de eenmaking en tevens de verlaging van de bestaande tarieven Vrijdag had Minister Bouchery een onderhoud met de persvertegenwoor digers, om de aangebrachte hervor ming aan te kondigen. Eerst herinner de minister aan het thans geldende re giem Het jaarabonnement omvat een ba sisprijs bepaald volgens de belangrijk heid van het net. Men weet dat de netten verdeeld zijn in vier kategorieen 1) de netten met minder dan 301 abonnenten die 415 fr. (met besten digen dienst) of 3 75 frank (alleen met dagdienst) per jaar betalen 2) de netten met 301 tot en met 1000 abonnenten, die 450 frank per jaar betalen 3) de netten met 1000 tot en met 10.000 abonnenten die 525 frank per jaar betalen 4) de netten met meer dan 10.000 abonnenten die 600 fr. per jaar betalen Aan dien basisprijs dienen toege voegd de jaarlijksche afstandsbijtak- sen berekend tegen 30 fr. per 250 me ter buiten 3 km. van het centrum van het net behalve te Brussel, Antwerpen, Luik, Gent, Charleroi en Verviers, al waar de bijtaks van 30 fr. per 250 me ter maar wordt toegepast buiten 6 km. Op te merken valt dat, voor de eer ste hervorming van Februari 1937, die bijtaks eenvormig vastgesteld was op 50 fr. De eerste hervorming bracht die taks van 50 op 30 fr. en tevens werd het maximum ervan op 400 fr. vast gesteld. Die inlichtingen volstaan om er zich rekenschap van te geven dat het stel sel ingewikkeld is en daardoor voor sommige kategorien van abonnenten, het abonnement tamelijk duur wordt. Inderdaad, sommige abonnenten in af gelegen gewesten gevestigd, betalen 700 tot 800 fr. per jaar. Voor de in voering van den maatregel van Febru ari 1937, betaalden sommige abonnen ten 1 000, 1 1 00 fr. en zelfs nog meer. Daaraan dient toegevoegd dat de huidige basisprijs recht geeft op kos- telooze» plaatselijke gesprekken ten getalle van 400, 500, 600, 700, naar gelang de abonnent behoort tot de 1 e, de 2e, de 3e of de 4e kategorie. Vergeten wij echter niet dat veel abonnenten er zich over beklagen dat hun abonnement de verplichting op legt een vast getal gesprekken te be talen, wanneer zij vaak op verre na niet de gesprekken voeren die hen zijn toebedeeld. Zoo werden in den loop van het dienstjaar 1936-1937, nage noeg 22 miljoen kostelooze plaat selijke gesprekken niet benuttigd, wat met verscheidene miljoenen frank o- vereenstemt. De hervorming, waartoe de minis ter heeft besloten, bestaat uit een een- vormigen abonnementsprijs, vastge steld voor het gansche land. De abonnent die zulks wenscht kan den abonnementsprijs per kwartaal be talen. Het nieuwe stelsel brengt de ophef fing mee van de indeeling der abonne menten in kategorien. Het heft even eens de afstandsbijtaks op. De prijs zal dezelfde zijn voor al de abonnen ten, welke de plaats van de aansluiting ook zij. Wat de taks van 40 centiemen be treft, de abonnent zal ze betalen tel kens als hij een verbinding aange vraagd en bekomen heeft. Daaruit volgt dat zoo hij eenerzijds geen recht meer heeft op «kostelooze» gesprekken, hij anderzijds geen vaste ^ks meer van te voren zal betalen Voor een bepaald aantal gesprekken. Hij zal juist betalen wat hij verbruikt De plaatselijke verbinding is thans deze welke de abonnent bekomt binnen een kring van 1 0 km. van het centrum uit van zijn net. Het land is verdeeld in 440 netten. Voortaan zal men beschouwen als plaatselijke verbinding waarop de taks van 40 centiemen verschuldigd is, deze welke de aanvrager bekomt binnen den sektor waartoe hij behoort. Er zullen voortaan 102 sektoren zijn over het geheele land. Dit wijst er reeds duidelijk op dat het getal verbindingen die thans als intergemeentelijke verbindingen wor den beschouwd en voor welke men 80 centiemen betaalt, plaatselijke verbin dingen zullen worden waarvoor dien volgens slechts 40 centiemen zal te be talen zijn. De wijziging van den basisprijs, de opheffing van de afstandsbijtaks en de verruiming van het plaatselijk net bren gen een verlichting mee van 10 mil joen voor de verbruikers. De minister had het verder over de taks betaald voor iedere verbinding buiten den plaatselijken kring. Zij wordt thans berekend volgens een stelsel dat door tal van gebruikers kostelijk genoemd wordt. Inderdaad, de abonnent betaalt thans voor drie opeenvolgende minu ten gesprek Wanneer de afstand be draagt 10 tot 20 km. (van het cen trum van het net tot het centrum van "iet ander net) bij dag (van 8 tot 19 u.) en bij nacht (van 19 tot 8 u. 0.80 frank. 20 tot 30 km. bij dag 1.20 fr., bij nacht 1.20 fr. 30 tot 40 km. bij dag 2.00 fr., bij nacht 2.00 fr. 40 tot 50 km. bij dag 3.50 fr. bij nacht 2.50 fr. 50 tot 75 km. bij dag 5.00 fr., bij nacht 4.00 fr. meer dan 75 km. bij dag 6.00 fr., bij_nacht 5.00 fr. Dit tarief wordt eveneens door het nieuwe stelsel verlaagd en vereenvou digd. Het zal in 't vervolg vastgesteld worden naar de volgende regelen Buiten den sektor en tot 20 km. (van het centrum van den sektor tot het centrum van den anderen sektor), bij dag (van 8 tot 19 u.) en bij nacht (van 19 tot 8 u.) 0.80 fr. 20 tot 30 km. id. bij dag 1.20 fr., bij nacht 1.20 fr. 35 tot 50 km. id. bij dag 3 fr., bij nacht 1.80 fr. Meer dan 50 km., id. bij dag 5 fr., bij nacht. 3 fr. Men merke daarbij op dat, onder 't huidig regiem de intergemeentelijke verbinding die meer dan 3 minuten duurt een dubbele taks betaalt van de eersten bijkomenden minuut af. Wan neer de afstand 50 km. beloopt, wordt de prijs van de verbinding berekend op grond van een derde van den ta- riefprijs voor eiken bijkomenden mi nuut. Onder het nieuwe regiem zal deze berekening op grond van een derde van den tariefprijs toegepast worden van 35 km. af. Dit is een nieuwe maatregel ten gunste van den verbruiker. De voorgaande tariefwijzigingen brengen een nieuwe ontlasting mee van 3 miljoen. Anderzijds is het zeker dat deze uit breiding van het telefoongebruik in ons land, binnen afzienbaren tijd het uit De groote Liefdadigheidskoers van met 9 klassementen. Zondag laatst, in De Lovie bracht De ,rennor,8 berden een harden strijd en t i beurtelings komen op kop Van Schil, dan eens te meer de groote sportmassa bij- Bekaert, vervolgens Em. David. Dan komt een. Met zulk prachtig lot renners, een schitterend weertje als dit van Zondag en de puike inrichting kon het dan ook niet anders dan de gansche massa be geesteren. Het was onder een oorverdoovend gejuich dat het feest aanvang nam met een eereronde van Speicher, de Fran- sche kampioen, S. Maes en Vicini, de helden uit de laatste Ronde van Frank rijk en onzen Nationalen kampioen K. Kaers, de groote belgische hoop voor Kopenhagen. De verschillende koersen werden allen even vinnig betwist en schoon sport kregen we er te zien. Voorwaar een prachtig feest dat stilaan een vaste plaats heeft verwor ven op het sportkalender der streek. le KOERS Snelheid met 5 renners. Ie Reeks I. De Ryck Leo 2. Bekaert 3. Raes 4. Van Schil 5. De Caluwé. 2e Reeks I. Bekaert 2. De Ryck Leo 3. Van Schil, 4. Raes, 5. De Caluwé. 3e Reeks IDe Ryck L., 2. Raes, 3. Bekaert, 4. Van Schil, 5. De Caluwé. Uitslag Snelheid IDe Ryck L. 4 punten 2. Bekaert 6 p., 3. Raes 9 p., 4. Van Schil II p., 5. De Caluwé 15 p. 2e KOERS Puntenwedstrijd 5 ronden I. SLAATS 23 p. 2. Vlaemynck 1 5 p. 3. Kaers II p. 4. Pellenaars 3 p. 5. Vi cini 2 p. 6. Daneels I p. 7. S. Maes en Speicher 0 punten. Klassement I. Vreemdelingen met 28 p. 2. Belgen met 27 punten. 3e KOERS Afvallingskoers met 12 ren. Vallen beurtelings af Duerloo, Dictus, Woets, Rebry Denys, Vandaele, Decroix, David, D'Alleine, Lievens (plat) en eindelijk wint Jef Somers van Vandepitte Emile. 4e KOERS 80 KM. OP EIGEN KRACHT. Deze koers werd betwist over 45 ronden Slaats uit zijn schelp en neemt zelf 100 me ter voorsprong, doch deze vind het nog wat vroeg en laat zich inloopen. Aan de 16" Ronde komen Raes en Em. David met een I 00 meter voorop, doch oök zij worden vervoegd. Nu loopt Vicini uit en neemt zelfs 20 sec. voorsprong, doch hij valt plat en verdwijnt Opeens komt E. Vandepitte onder doom en gaat loopen doch kan het niet bolwerken tegenover de groep die geweldig jaagt. Kaers heeft intusschen zijn wiel gebroken en moet dus opgeven. Aan de 34'' ronde komen op kop S. Maes, David, Raes en Vandepitte, een schoon groep je dat goed stond houdt. Zou het geloopen zijn Maar zie, Danneels doet een aanval en zelfs zoo geweldig dat hij het viertal inloopt. Dat noemen we prachtwerk. Gust vergenoegt zich hiermede niet en hij gaat er zelfs over, waardoor hij verscheidene premies van 100-200 en 400 fr. meeschaaft. De laatste ronde komt hij met een 200-tal meter voorsprong de aankomstlijn over. De toeschouwers denken dat Danneels ge wonnen heeft, doch het reglement voorziet 9 klassementen, die volgenden uitslag geven 1" Klassement Woets. 2 Klassement 3. Raes. 3' Klassement 3. Rebry. 4' Klassement Slaats. 5' Klassement 3. Vlaemynck. 6' Klassement 3. Van Schil. 7' Klassement 3. S. Maes. 8' Klassement Vandepitte. 9' Klassement Em. David. UITSLAG I. RAES Maurice 2 u. 2 min., 13 punten 2. Vandepitte, 9 p.; 3. Em. David, 7 p.; 4. Van Schil, 6 p.; 5. Slaats, 4 p.; 6. Dan neels, 3 p.; 7. Bekaert, 3 p.; 8. S. Maes, 1 p. Op I ronde 9. Somers, 2 p.; 10. Rebry, I p.; II. Woets, I p.; 12. De Caluwé; 13. Dictus 14. Pellenaers. I. Bekaert 2. David 3. I. Slaats 2. Van Schil I. Van Schil 2. Raes I. Raes 2. David 3. I. Vicini 2. Vandepitte I. Vandepitte 2. Somers; 1. Vandepitte 2. Raes IRaes 2. David 3. I. Danneels 2. Raes 3. 80 km. in Zondag namiddag om 3 uur, had op de groote baan Yper-Kemmel, op het gehucht «Vierstraete», de inhuldiging plaats van een gedenkteeken, welk over een zestal jaren opgericht werd ter nagedachtenis van de aldaar gesneu velde Amerikanen. Dit monument is vervaardigd uit wit zandsteen en stelt een blok voor die veel gelijkenis vertoont met de al taren geplaatst op de Engelsche kerk hoven. Trappen verleenen er toegang gangspunt zal kunnen zijn van een nieu- toe en het is omringd van rolzuilen we verlaging van het intergemeentelijk van dezelfde steenen welke verbonden tarief. zjjn door een ijzeren afsluiting. Om het hoofd te bieden aan de ver- Redevoeringen werden er uitgespro- meerdering van de aansluitingen, laat ken. Het «Te Velde werd door de de minister, van nu af, de noodige klaroenen geblazen. Het Amerikaansch maatregelen onderzoeken. De studie en Belgisch nationaal lied weerklonk, van dit uitzicht van het vraagstuk zal De Nationale Invaliedenbond was er met ijver voortgezet worden op zulke vertegenwoordigd door den heer ar- wijze dat er kan aan gedacht worden rondissementskommissaris R. Clincke- het nieuwe stelsel toe te passen rond maillie. die een prachtigen bloemen- 1 November van dit jaar. krans, door Prinses de Merode gezon- Bij die studie komt er een andere, den, op het gedenkteeken neerlegde, namelijke de studie van een vraagstuk De heer Bruneel de Montpellier, bur- waarvan eenieder de beteekenis zal m- gemeester van Kemmel, bood insgelijks zien de veralgemeening van de auto- een krans aan in naam der gemeente, matische telefonie. Een lid van de Amerikaansche afvaar- diging legde ook bloemen neer alsook een lid der Belgische afvaardiging na mens het Belgisch leger. De plechtigheid sloot met het spelen van het vaderlandsch lied, uitgevoerd door het gemeentemuziek van Kem mel. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van «Ideën en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. De naoorlogsche generatie heeft thans een plaats in het sociaal leven van het land in genomen, zij neemt deel aan den economi- schen strijd, zij ijvert in de politieke par- i n 1- J r r beider; in te richten. De lichamelijke en ze tijen. Het is niet van belang ontbloot hare II. - VRIJE TIJD. De Staat dient zich er om te bekommeren, Jen vrijen tijd van de hand- en geestesar- opvattingen te doorgronden, hare eischen te leeren kennen, haar ideaal nauwkeurig te omlijnen. Die ontleding zullen wij op bondige wijze trachten te doen, en ons tevens als woord voerder aan te stellen van de strekkingen en de gevoelens van de generatie waartoe wij bebooren en meer in het bijzonder van de liberale jeugd. In den loop der zitting van het con gres der onderwijzers van frankrijk heeft de heer Jouhaux, algemeen secre taris van de Algemeene Arbeiderscon federatie (C.G.T.), het woord geno men om den ernst van den toestand zoowel op binnenlandsch als buiten- landsch gebied te onderlijnen. Als we de algemeene actie van het land niet kunnen sturen in de richting van die doeleinden die ons heilzaam rchijnen, hebben wij de grootste geva- len te vreezen zegde hij. Spreker drukte op de noodzakelijk heid van het invoeren van enkele ver anderingen om over te gaan tot de be spreking van het financieele vraagstuk. Het is niet de politiek die ons te rug brengt naar de inflatie, die ons de mogelijkheid zal verschaffen de huidige moeilijkheden te boven te komen. Wij gelooven niet, vervolgde hij. EISCHEN VAN STOFFELIJKEN AARD. I. - WERKLOOSHEID. De werkloosheidskwaal heeft vooral de jeugd op gevaarlijke wijze aangetast. De gedwongen ledigheid doet allen werk lust te loor gaan en bederft het zedelijk ge moed. Het sociaal uitzicht der werkloosheid beheerscht dus het economisch van dit vraag stuk. In dit opzicht, houden wij er aan hulde te brengen aan de werking van de regeering van Zeeland. Die regeering van nationale eendracht is er in geslaagd, op prachtige wijze de economie van het land herop te beuren, door de werkloosheid te verminderen in de verhouding van 60 t.h. (120.000 werk- loozen instede van 350.000 in Maart 1935). Wij meenen nochtans dat de regeering zich nog te bedeesd aanstelt bij hare verwe zenlijkingen. Drastische maatregelen dienen aange wend. Het vraagstuk dient niet fragmentarisch beschouwd doch moet, in technisch opzicht, over zijn geheel opnieuw worden onderzocht. Het komt er eigenlijk op neer, door sta tistische gegevens, volgens den huidigen toe stand van onze binnenlandsche en buiten- landsche economie, den omvang te bepalen van den beschikbaren arbeid. Eens dien omvang bepaald, dient de «ver deeling» er van aangeduid, derwijze het grootst mogelijk aantal individuen terug op te nemen in den cyclus van het economisch leven. Dergelijke tusschenkomstmethoden leiden ons ver van de verouderde opvattingen van het laten begaan Wij meenen nochtans dat het sociaal uit zicht der vraagstukken, zooals inzonderheid het recht van eenieder om arbeid te beko men het levenloonminimum, hoofdzakelijk een eng en vervlogen doctrinal isme over- heerscht. Dergelijke sociale politiek zou kunnen worden doorgevoerd door I de intensificatie van den kleien land eigendom 2) de vermindering van den werkduur 3). een stoutmoedige kolonisatiepolitiek in Belgisch Congo 4). de verlaging van den datum der op pensioenstelling 5). de afschaffing der cumulaties. Wij drukken vooral op de laatste twee her vormingen (4 en 5) die van essentieel belang zijn, daar de verwezenlijkingen van de regee ring op dit gebied nagenoeg zonder uitwer king zijn gebleven. De gezamenlijke politiek zou op zeer gun stige wijze kunnen worden aangevuld door de oprichting, voor de intellectueele jeugd, van een Instituut voor Beroepskeuze, in den aard van de leerlingscholen voor de jonge handwerkers. Die dienst zou de jongelingen bijstaan in de keuze eener loopbaan, zou hen van raad dienen rekening houdende met de geschiktheden der candidaten, de overbe volking in het beroep, de behoeften aan per soneel in de nijverheids- en handelsberoepen, enz. Ten huidigen dage, werpt de jeugd zich n massa op de volbezette beroepen waar haar diepgaande en bittere teleurstellingen wachten. Dient men derhalve verwonderd te zijn over het succes geoogst door de autoritaire bewegingen, waarin eene in hare verwach tingen bedrogen jeugd vooral hare hoop stelt om in de maatschappij de haar toekomende plaats in te nemen De betrekkelijke bijval van de op avontuur gebouwde regimes bij de nieuwe generaties is vooral te wijten aan het feit dat de Staat zich niet voldoende inlaat met dit vraagstuk spiritueel°herstel van het allereerste belang, te weten de toekomst van de jeugd. del.jke gezondheid van het volk is te dien prijze. Het gaat er niet om den vrijen tijd van de arbeiders in te richten op dezelfde wijze als de kettingarbeid in de fabriek. De beste rust is die welke men zelf ver kiest. #Doch de Staat dient te zorgen om de mo gelijke economische en financieele voor waarden te verwezenlijken die aan de arbei ders van elke categorie moeten toelaten zich periodiek een verblijf in de openlucht te verzekeren, noodzakelijk voor hunne ge zondheid. De betaalde verloven dienen veralgemeend. De jonge inteJectueelen dienen in de moge lijkheid gesteld in den vreemde een stage te doen (studiebeurzen, stichting voor weten schappelijk onderzoek, enz.). Gelijktijdig met deze sociale werking dient de sport aange moedigd. Gelukkige initiatieven werden ge nomen op het gebied van kampeering, van toerisme. Op dien weg dient voortgegaan. Het ware, bij voorbeeld, wenschelijk dat de groote sportvereenigingen op officieele wijze door de Regeering zouden worden gesteund. In dit opzicht, stippen wij het initiatief aan van de Fransche regeering die het Sportief brevet heeft ingevoerd. De democraties dienen, in gelijke mate als de dictators, bezorgdheid aan den dag te leggen om de toekomst van het ras. Doch aan het politiek en achterlijk racisme der •.utoritaire regimes dient een gezond ra cisme tegengesteld, namelijk een kruistocht lot bevordering van de openbare gezondheid. MOREELE ASPIRATIES De liberale jeugd blijft hartstochtelijk ge- 1 echt aan de democratische vrijheden en in stellingen. Wij willen slechts deel uitmaken van een maatschappij van vrije lieden. Wij gelooven aan de opvatting van het sociaal leven die verkondt dat de menschelijke persoon het einddoel is van elke politiek. Van daar onzen afkeer voor de autori taire regimes die inbreuk maken op de ver heven waardigheid van den mensch. In het raam van de eerbiediging van de rechten van den mensch zijn wij bereid om alle vraagstukken in oogenschouw te nemen, zoo van politieken als van economischen of socialen aard, die voor ons tijdperk zijn ge steld, en om uit al onze krachten mede te werken aan de noodige oplossingen. Die op lossingen willen wij verwezenlijken binnen het raam van het algemeen belang en niet in den zin van een dorps- of partijgeest. De sociale moraal van onzen tijd dient voor alles een solidariteitseeredienst te zijn. Elk vraagstuk dient technisch ingestu deerd, daarna opgelost in den zin van het ruimst ingezien belang van het grootste aan tal. Dit is de opvatting de ware Politiek. Al het overige is maar openluchtvertooning. Naast het persoonlijk bestaan, moet ieder van ons in zich een collectief bestaan kunnen onderscheiden. Dit collectief bestaan vindt haar concreet uitzicht in de mutualistische werken, de in- r chtingen tot steunverleening, de jeugdher bergen, enz. In de plaats van het begrip van de winst dient de opvatting van den socialen dienst te komen. De jeugd brandt om dienst te be wijzen. Zij is bereid om de innerlijke tucht in menschelijken zin te aanvaarden die veel gebiedender is dan de oekasen der politieke clubs. De ingewikkelde economische en sociale vraagstukken onzer eeuw vergen de samen werking van alle gezonde krachten. Wij dienen alle extremistische ideologieën uit den weg te ruimen, die aanleiding geven tot het ontstaan van bloedige conflicten, om te zamen en met een goed inzicht deel *e nemen aan een opbouwend werk. Men leeft om opbouwend werk te verrich ten en niet om te vernielen. De jeugd dient eendrachtig samen te werken om de nood lottige bewegingen te stremmen die van ver nielenden aard zijn voor onze vrijheden en onze tradities. Zij heeft tot plicht hare me dewerking te verleenen aan het moreel en van het land. (get. M. Houtman. KB dat men nog iets in 't liberalisme zien kan en durven beweren dat de terug keer naar het vrij verkeer der kapita len een verslechting in den financiee- len toestand van 't land gebracht heeft. De regeering Blum heeft zeer naief gehandeld door dit vrije verkeer van vermogens terug in te voeren. Het ant woord op dit besluit was de vlucht van veertig milliard frank uit Frankrijk. Eindelijk drukte de heer Jouhaux op de noodzakelijkheid voor het Volks front zich herin te richten. Het is dat wat de C.G.T. zich voor oogen stelt, vragende dat het programma zou ge wijzigd worden. Om een nieuw programma «.ot stand te brengen, moeten wij liet wachten naar nieuwe verkiezingen. Wij willen niet dat het leven van een land wachten moet op de uitslagen van kantonale verkiezingen. Om de noodige sociale hervormin gen in te voeren zullen terzelfdertijd ook andere veranderingen door de C. G.T. voorgesteld, moeten gedaan wor den. Wat den buitenlandschen toestand betreft, de C.G.T. volkardt in haar houding trouw aan den Volkenbond, als beste middel ter verdediging van den vrede. De zekerste maatregel hiertoe is wel er voor te zorgen dat het fascisme de hand niet kan leggen op de kleine naties, waarvan een basis zou kunnen gemaakt worden van bestendige aan vallen tegen de democratie.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1