Daar is nog altijd geen Oorlog Een zomerkleedje NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT OUDERDOMSPENSIOEN. ENGELSCHE PERSSTEM OVER BELGIE JONGE WERKLOOZEN. IDEEN EN DOCUMENTEN MUSSOLINI-HITLER, ALLE SCHILDERWERKEN LEUDA DE aangenaamste pas- tiel om te purgeeren. 17 JAAR. NUMMER 34. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 22 OOGST 1937. PERJHGHE ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Poatcheck 484 59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Kaamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen. prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. DE EUROPEANEN TUSSCHEN DEN HAMER EN 'T AANBEELD. BELANGRIJKE AANBEVELINGEN TOT HET BEKOMEN VAN HET Het aantal overleden slachtoffers van het luchtbombardement van Shangai is al gestegen tot 1 1 67. Van honder den moesten de uiteengerukte ledema ten letterlijk met een bezem worden samengeveegd en het bloed vloeide bij beken over de straten. Intusschen werd de hemel verduis terd door de rookwolken van branden in alle hoeken van de stad. Groote ho telcomplexen stortten in, al de bewo ners onder de puinen bedelvend, ter wijl buiten de stad, om het bezit van de voornaamste spoorlijn naar het bin nenland, gevechten werden geleverd, die in de officieele Japansche berichten als ontzettend worden genoemd. Maar, vergis u nu niet dat is nog altijd geen oorlog De zoogenaamde diplomatische be trekkingen tusschen Japan en China, zijn nog altijd niet verbroken. Het zal naar uit 1 okio gemeld wordt nog niet Seteekenen, dat ze verbroken zijn, ftls de heer Hidoka, Japansch gezant te Nanking, naar Tokio zal teruggekeerd zijn. De Japansche regeering vraagt ook niet, dat de bij haar geaccrediteer de Chineesche gezant zou vertrekken, e.p deze heeft trouwens zelf nog om geen reispas verzocht. Als 't er, terwijl de oorlog dus nog niet verklaard is, al zoo moorddadig toegaat, wat moet het dan worden, wanpeer de oorlog wel verklaard zal zijn Zoo zal menigeen zich huiverend af vragen maar met de speciale logiek, die de mentaliteit en de politieke ge bruiken van de gele volken kenschetst, kunnen we allicht veronderstellen, dat, na een verbreking van de diplomatische betrekkingen en een formeele oorlogs verklaring, Chineezen en Japanners el kaar in de armen zullen vliegen. Tot zoolang hebben we de kogels en de bommen die ze elkaar toezenden, slechts te beschouwen als argumen ten, gewisseld in hun «diplomatischen» redetwist over de geschillen die ze on der elkaar te regelen hebben. Menschen, die uit hun schooltijd ont houden hebben, dat Shanghai een Chi neesche stad in China is, zullen natuur lijk hebben gedacht, dat het ontzettend bombardement van uit de lucht op die stad, door de Japanners werd uitge voerd. Maar het behoort ook al bij de on- derstbovenstaande situaties in het Ver re Oosten, dat het de Chineezen zijn, die deze Chineesche stad zoo afgrijse lijk hebben toegetakeld. -..Om de goede reden, dat de Ja panners haar tot een operatiebasis heb ben kunnen maken, zonder haar ei genlijk ooit te hebben moeten verove ren of innemen. En, indien deze eerste demonstratie van de degelijkheid der Chineesche krijgsluchtvloot zoo verbazend overtui gend geweest is, dan hebben de Chi neezen er voor 't grootste deel zeiven de kosten in goed en bloed van te dragen. Maar 't is erger voor hen, dat hun vliegers, zij het niet opzettelijk, dan toch uit onbedrevenheid in 't mikken, het bewijs van de importancie der Chi neesche luchtmacht ook door de te Shanghai vertoevende Europeanen aan den lijve hebben doen gevoelen. Tal van bommen zijn in de Europee- sche wijken,in de concessies van Frank rijk, van Engeland en van de Vereenig- de Staten terechtgekomen, en nu ziet het er niet naar uit, alsof men te Parijs, te Londen en te Washington bereid zou zijn, om met een dergelijke behande ling zonder meer genoegen te nemen. Al wordt nog nergens gesproken over een gezamenlijke strafexpeditie, als die in 1900 tegen de Boksers, toen dezen zich ook aan de Europeesche conces sies te Peking vergrepen hadden, toch is zooveel al zeker, dat deze lucht- operatie tegen Shangai den Chineezen heel wat heeft doen verspelen van de sympathieën welke zij, in dit conflict, in Europa en Amerika genoten. Alvast hebben de Fransche, de Bri.- sche en de Amerikaansche regeeringen maatregelen genomen tot verwijdering uit Shanghai van hun burgerlijke land- genooten. Oorlogs- en passagiersboo ten zijn daartoe ter beschikking gesteld Maar daartegen doen ze er sterke con tingenten soldaten aan den wal zetten. En in de Fransche concessie werd reeds het luchtafweergeschut tegen de Chi neesche vliegers in actie gebracht. En aldus hebben de Chineezen dan den ook weeral echt Oostersch-para- doksalen toestand geschapen, dat de Europeanen zich genoodzaakt zien, het eerst en het hardhandigst op te treden, tegen die partij, welke zij, in het huidig conflict, eigenlijk het liefst gekozen zouden hebben Want het gaat hier toch, boven alles om een veroveringsoorlog van Japan, om de vestiging van een politieke en economische hegemonie door Japan over China, waarbij natuurlijk al de belangen in het gedrang zouden gera ken, die de verschillende Europeesche mogendheden in het Hemelsche Rijk kunnen hebben. Maar indien de zuivere logica dus al deze Europeesche mogendheden naar de zijde van de Chineezen zou moeten drijven, dan wordt in dit geval nog weer een nieuwe knoop gelegd door t feit, dat achter China direct Soviet- Rusland staat, en dat Frankrijk, Enge land en Amerika dus 't gevaar loopen, hun belangen in China alleen maar tegen de Japanners te verdedigen om ze... den communisten van Moscou in handen te spelen. Intusschen doet de Japansche regee ring nog steeds haar uiterste best om al de aansprakelijkheid voor de tegen woordige gebeurtenissen op de Chinee zen af te wentelen. Immer, zoo luidt de verklaring, die zij verleden week nog wereldkundig heeft gemaakt, is zij verlangend ge weest om den vrede te handhaven en de vriendschappelijke samenwerking tusschen Japan en China te bevorderen Maar, zoo klaagt ze dan verder de Chineesche openbare meening is door de anti-Japansche actie van de Nankin- regeering opgezweept, zoodat in ge heel China een geest is ontstaan, die Japan vijandig gezind is Wel, wel, die Chineezen toch Hoe is 't mogelijk, dat ze maar niet willen begrijpen, dat, als de Japanners stuk na stuk van Hun land komen af scheuren, zich van hun spoorweglijnen meester komen maken en in hun eigen steden garnizoenen komen leggen, dit alles slechts tot doel heeft, den vrede te handhaven en de vriendschap pelijke samenwerking tusschen Japan en China te bevorderen Zouden de Chineezen dan al zoo sterk met Europeesche begrippen door trokken zijn De jongste nota van de regeering te Tokio verwijt hun ook, al te veel ver trouwen te hebben in de kracht van hun land en al te veel de kracht van Japan te minachten. En, natuurlijk ten gerieve van de Europeanen, die met hun sympathieën nog aan China's zijde staan wordt eraan toegevoegd dat de Chineezen zich ook te veel ver trouwen op hun verbond met de communisten Waarmee natuurlijk gedoeld wordt op de hulp, die hun door Soviet-Rus- land toegezegd en misschien ook al wel werkelijk verleend zou zijn. ...En gespeculeerd op de zeer be grijpelijke vrees van Engeland, van Frankrijk en van Amerika voor een eventueele openbare bemoeiing van Rusland in dit conflict, die aan Japan dadelijk Duitschland en misschien wel Italië als bondgenooten bezorgen zou en allicht dezen brand in het Oosten naar ons oude werelddeel zou doen overslaan. Zitten de Europeanen in China thans tusschen den hamer en het aanbeeld, dan Hooren ze zich hier in 't Japansch zeggen, dat ze niet beter kunnen doen dan ervoor te zorgen, dat ze er zoo snel mogelijk tusschenuit geraken. Zonder meer. N. G. Vele personen denken, dat de inza ke ouderdomspensioenen door den man alleen gedane stortingen volstaan opdat het aan beide echtgenooten on derscheidenlijk mogelijk zou zijn al de bij de wetgeving voorziene voordeelen te genieten andere meenen dat wan neer de man met het pensioen is be gunstigd, de vrouw er niet toe gehou den is voor eigen rekening, de storfin- gen voort te zetten. Dit is een zware vergissing. Ten eerste is de door midde! der stortingen gevestigde rente streng per soonlijk zij wordt aan den man uit betaald indien de laatst genoemd in de daartoe gestelde voorwaarden ver keert. Zij zal aan de vrouw, woiden uitbetaald, zoodra deze den leeftijd bereikt dien ze heeft verkozen om daarvan te genieten, onafhankelijk van de sommen die haar man mocht op trekken, indien zij zelf, inzake voor zorg, de noodige inspanning heeft ge daan. Anderzijds, wat betreft het verlee- nen van den ouderdomsrentebijslag, hebben de stortingen van den man slechts uitwerking zoolang deze in le ven is. Bij overlijden van laatstgenoem de, zal de vrouw, die niet zou hebben gestort of die haar stortingen niet zou hebben voortgezet tot op den leef tijd van ingenottreding van het pen sioen, dit is uiterlijk tot op 65 jaar, alle aanspraak op bedoelden bijslag verliezen. Zij zal enkel de weduwerente mogen optrekken, gebeurlijk verhoogd met den weduwerentebijslag, die niet mag worden verward met den ouder- domsrentebijslag. De gehuwde vrouwen kunnen er dus niet genoeg toe worden aangezet al de voorziene stortingen te verrichten met het oog op het vestigen van hun per soonlijk pensioen. Er wordt aan herinnerd dat de stor- tingskaarten der verzekerden in Augus tus geboren, voor 26 September, aan de Lijfrentekas dienen overgemaakt. van economischen en politieken aard, om den terugkeer van normale toe standen te bespoedigen. Indien er één man is, die daarin verbetering kan brengen, is het voorzeker de heer van Zeeland. VOOR DE een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincrême doet Uw huisk'eur spoedig wijken. Flacon frs. 15. Tube fis. 12, Doos frs. 5,-. De Financial News wijdt een artikel aan den heer van Zeeland. Het Engelsch blad «Financial News» dat doorgaat voor de officieuse spreek buis van de financieele kringen der City, wijdt, in haar nummer van Zon dag, een hoofdartikel aan den politie ken en economischen toestand in Bel gie. Deze wordt als zeer bevredigend beschouwd. De grootste nadruk wordt gelegd op de rol van den heer van Zeeland, als herinrichter van onze na tionale economie en de samenordening van de productiemogelijkheden, voor al wat den uitvoer betreft. Van den heer van Zeeland wordt gezegd, dat hij beter in het zadel zit dan ooit De voornaamste deelen uit het artikel. Den economischen vooruitgang van Belgie behandelend, schrijft de Fi nancial News dat, na verschillende maanden met moeilijkheden van bin- nenlandschen aard te hebben gekampt, de politieke orde is teruggekeerd, zon der dat noemenswaardige schade aan de belangen van het land werd toe gebracht. Het is zeer lang geleden, dat de toe stand van Belgie zoo gunstig was als nu. In zijn taak van politiek hervormer werd de heer van Zeeland veel gehol pen door den algemeenen vooruitgang op economisch en sociaal gebied. Maar zijn grootste verdienste ligt in het scheppen van het vertrouwen der openbare meening in het nationaal cre- diet. Ook de gunstige toestanden in de staal- en ijzernijverheid hebben niet weinig bijgedragen tot de heropleving van handel en nijverheid. De instelling van een uitgebreid Staatscrediet voor den kleinhandel heeft den snellen terugkeer van voor spoedige toestanden in de hand ge werkt. Voor wat de internationale zending van den heer van Zeeland betreft, j wordt den Eersten Minister de groot ste aandacht vanwege de betrokken naties beloofd, lederen dag brengt vooruitgang in de wereldeconomie, maar er zijn nog te veel hinderpalen Ruime gelegenheid technisch onderwijs te genieten wordt hun geboden. De dringende noodzakelijkheid om de gevolgen van de werkloosheid te keer te gaan bij de werkloozen, jonger dan 21 jaar, heeft den Nationalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid er toe aangezet de plaat sing van jonge lieden te bevorderen door hen vakonderwijs te laten vol gen, om zoodoende geschoolde arbei ders te vormen. Vooreerst zal de N.D.A.W. een on derzoek instellen naar de oorzaken van de werkloosheid bij eiken verze kerde, die minder dan 21 iaar oud, reeds ten minste 3 maanden werkloos is, hij zal inlichtingen inwinnen over zijn technische bekwaamheid, over zijn bijzonderen aanleg, over den omvang van de werkloosheid in zijn beroep en over de kans daarin nog werk te vin den. De N.A.D.W. zal zich in betrekking stellen met de bestuurders van al de vakscholen en aanleeringsateliers om ingelicht te worden over de toelatings- vereischten, den duur van de cursus sen, het kostelooze of betalende ka rakter van het onderwijs. Hij zal de betrokkenen samenroe pen, hen opmerkzaam maken op het nut van een beroepsvorming en op de voordeelen die hen verleend «vordert, namelijk I elkenjare schenkt de N.D.A.W. een premie van 300 frank aan den leerling die de leergangen met vrucht heeft ge volgd de onkosten voor benoodighe- den vereischt door het reglement van inrichting worden terugbetaald wan neer het onderwijs niet kosteloos is, wordt het schoolgeld betaald. Tenslotte zal de Nationale Dienst met hen de practische mogelijkheid onderzoeken om vakonderwijs te vol gen en het vooruitzicht op werk na de leergangen nagaan hij zal optreden tegen degenen die zonder wettige redenen zouden weige ren van het voordeel dat hen geboden wordt gebruik te maken. De bestuurders der inrichtingen Tul len verzocht worden den Dienst Sn te lichten over de toewijding en de vlijt van hen, die het voordeel van deze schikkingen genieten en op het einde van het jaar aan de verdienstelijke leerlingen een bewijs van voldoening af te leveren. Duitsch Italiaansche Betrekkingen. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van «Ideën en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. LANDBOUW, door Raymond Lebrun, Voorzitter der liberale jonge wachten van het arrondissement Thienen. NAAR EEN ONDERHOUD Denkelijk in de maand September. Uit Berlijn wordt gemeld, dat het gerucht er opnieuw de ronde doet, dat Mussolini binnenkort naar Duitschland zou gaan. Volgens men in zeer goed ingelichte middens denkt, zou het onmiddellijk na het congres van de nationaal-socia- listische partij te Nurenberg zijn, dat de Duce Hitier zou ontmoeten, dus ongeveer rond 1 5 September. Yoorloopig is men nog niet bekend met de bijzonderheden van Mussolini's bezoek, maar men meent toch dat zijn reis, waarbij hij o.a. zal vergezeld zijn van zijn schoonzoon, Graaf Ciano, niet langs Berlijn zal gaan. Zijn onderhoud met den Fuhrer zou te Obersalzberg, nabij Berchtesgaden, persoonlijke verblijfplaats van Hitier, plaats hebben. Men heeft anderzijds ook reeds de bedenking geopperd, dat het nieuwe aerodroom van Obersalzberg aan Mus solini zou toelaten zich per vliegtuig van Rome naar Hitier te verplaatsen. Herinneren wij eraan dat na den zomer van 1933, tijdens denwelke Hit ier zich naar het paleis van Venetie begaf om met Mussolini een onderhoud te hebben, de twee staatshoofden niet meer met mekaar in aanraking kwa men. Het onderhoud van September 1937 zal ontegensprekelijk belangrijker zijn dan dit van 1933. I Wij zullen ons bepalen bij het onderzoek van de twee hoofdzakelijke kwesties, te we ten het graanvraagstuk en de zuivelkwestie. Laat ons, in enkele regels, den toestand samenvatten zooals hij het meest wordt voor gesteld Belgie, land van nijverheidsuitvoer, dient graan in te voeren, hetwelk, in zekeren zin, tot ruilmunt dient bij het opmaken der han delsbalansen. Bijgevolg dient de invoer van graan begunstigd en de productie er van in Belgie niet aangewakkerd. Daar er gebruik moet worden gemaakt van de vroeger met graan bezaaide gronden, dienen deze omgezet in weiland en de zuivel- vei handelingen uitgebreid. Ongel ukkiglijk staan wij onmiddellijk voor d" vraag Wat zal er geschieden met de overtollige zuivelproductie Kan deze on- siiddellijk aan een winstgevenden prijs door de markt worden opges orpt Zooniet, zal er onder gunstige voorwaarden worden uit gevoerd De melkstaking die zich voor enkelen tijd heeft voorgedaan in de streek van Tusschen Samber en Maas, en de groote gedruktheid welke thans nog bij de voortbrengers blijft bestaan, bewijzen in voldoende mate dat de zuivelspeculaties weinig winstgevend zijn ge bleven. Ziehier enkele cijfers 1. In prijsopzicht In Januari 193 7, kon de kostprijs per liter melk, vastgesteld door tien pachters van uit de streek van Tusschen Samber en Maas, worden bepaald op 1.22 fr. te dien tijde, betaalden de nijverheids- melkerijen, zijnde distributieinrichtingen, h ervoor 0.80 tot I fr. aan de voortbrengers. Indien wij tot de vergelijking overgaan van die koopprijzen met die van voor den oor'og, dan stellen wij vast dat deze laatste sléchts wérden vermenigvuldigd met den coefficient 4 of 5, dan wanneer door de twee achtereenvolgende devalvaties de koop kracht onzer munt met 9/10 werd vermin derd. 2. In kwantitatief opzicht Er kon worden beweerd dat de zuivelverhandelingen niet merkelijk zijn toegenomen sedert den oor- og. Dit belet nochtans niet dat van 1928 ,ot 1936, een vermeerdering is waar te ne men van circa 10 t. h., hetzij ongeveer 100 000 koebeesten meer, dewelke jaarlijks 250.000.000 liter melk op de markt laten brengen. Een andere zeer belangrijke factor dient in aanmerking genomen, namelijk de te ge ven bestemming aan de opgeleverde melk. Indien wij in dit opzicht de jaren 1908 en 1934 vergelijken, dan stellen wij vast dat nagenoeg I 7 t. h. van de melk die in 1908 werd bestemd voor het vervaardigen van bo ter, in 1934 niet meer voor dit gebruik werd voorbehouden. Grif geven wij toe, dat de toestand sindsdien merkelijk is verbeterd, doch het staat vast dat door dit feit groote hoeveelheden melk op de markt worden ge bracht. Anderzijds, zoo wij de streek van Luik tot voorbeeld nemen, dan kunnen wij vaststellen dat deze wordt gevoed door een grond die rijk is aan vetweiden, waar ongeveer 80.000 eikkoeien worden geteld, dan wanneer er per dag slechts 75.000 liter melk onder na tuurlijken vorm worden verbruikt. Men kan gemakkelijk de neerdrukking der prijzen begrijpen, veroorzaakt door de jaar- lijksche overtollige productie welke zich voordoet tusschen de maanden Mei en Juli, e'zij gedurende het voederseizoen. 3. In handelsopzicht ~De onstuimige be weging, bij den aanvang van dit jaar in het zuiden van het land van Charleroi ontketend, werd niet alleen teweeg gebracht door de lage prijzen waaraan de pachters hun melk aan de melkerijen moesten verkoopen, doch ook door het schandaal bestaande in de mo nopolie welke zich de nijverheidsmelkerijen vooral in die streek hebben voorbehouden. ?,iet tevreden met de betaling van onvol doende prijzen aan de voortbrengers, om daarna hun waar aan de kleinhandelaars der groote steden voort te verkoopen met een winst schommelend tusschen 40 en 50 t.h., leveren de me'kerijen zich nog over aan een practijk welke, zoo zij niet als bedrog mag worden bestempeld, niettemin volkomen van gewetensbezwaar is ontbloot. Zooals men weet, bevat de gewone melk een zeer afwisselend percentage aan vetstof fen, gaande van 2.5 t.h. tot 4 t.h., soms zelf meer, met een gemiddeld percentage van 3.1 voor het Land. De pachter moet zijn melk leveren zooals zij uit de uier van de koe komt, en dit is maar redelijk. Doch de melkerij, van haren kant, moet slechts melk leveren die 2.8 t. h. aan vetstoffen inhoudt. Daaruit volgt dat de melkerijen niet nalaten protest aan te tee kenen bij de voortbrengers wanneer, in zeld zame gevallen, het gehalte van de door dezen geleverde melk lager is dan 2.8 t.h., dan wanneer elders door dezelfde melkerijen de melk gedeeltelijk wordt afgeroomd als zij dit wettelijk minimum overtreft, om met de aldus uitgetrokken vetstof boter te bereiden, en zoo een bijkomende winst te verwezenlij ken die soms zeer aanzienlijk is en, in lo gisch opzicht, slechts aan den voortbrenger ze'f had moeten ten goede komen. Een factor van het allereerste belang bij l et melkvraagstuk is de boterverkoop. Sedert 1932, nam de boterverkoop in Bel gie af met ongeveer 10 t.h. ten nadeele van onzen invoer die terugging van 20.451.000 ■r. tot 3.717 kgr. in 1936, hetgeen betee- kent dat wij de overproductie nabij zijn. j De prijzen schommelen van 19.19 fr., jaarlijksch gemiddelde in 1932, tot 18.75 fr. in 1936, in gedevalveerde munt. Sedert en kele maanden zijn de prijzen verbeterd, doch reeds wordt een verlaging van den koers waargenomen, en het is te voorzien, zooals ieder jaar, dat zij met het goede seizoen een zeer voelbare daling zullen ondergaan. Anderzijds is het ons onmogelijk het bo- terverbruik in Belgie te vermeerderen uit oorzaak van het verbruik van margarine, dewelke meer in het bereik valt der kleine beurzen. Wij zouden evenmin een gebeurlijke over productie voor den uitvoer kunnen bestem men, uit oorzaak van de strenge bescher mingsmaatregelen onzer naburen. Kortom is de droevige toestand onzer vet- weide-speculanten te wijten 1aan de onvoldoende verkoopprijzen, die merkelijk lager zijn dan den kostprijs 2. aan de op de markt gebrachte te groote hoeveelheden. En het ia naar die verslapping in den za- kengang, dewelke tijdens de nationale her- opbeuringsperiode is blijven voortbestaan, dat men onzen landbouw wil leiden. Heelmiddelen bestaan er voor dien toe stand. Het is een feit dat wij de naar ons oordeel vooral meest practische heelmiddelen aan het einde van deze uiteenzetting zullen vermel den, doch uit bovenstaand overzicht blijkt •enoegzaam dat elke aanwakkering op gebied van zuivelproductie in den huldigen toestand van zaken zou leiden tot den ondergang van de speculanten van dien bedrijfstak. Uit dit alles blijkt, dat het onmogelijk is onder gunstige voorwaarden de gronden die tot op heden door de graanteelt werden ingenomen, en in hoofdzaak de tarweteelt, in weilanden om te zetten. Aldus komen wij er toe van zeer nabij de redenen te onderzoeken welke pleiten ten gunste van het behoud van de graanteelt in Belgie. Op het huidig oogenblik, overtreft de ver koopprijs van de tarwe haren kostprijs de tarwecrisis is voorbij. Die toestand is het gevolg van de ongunstige weergesteltenissen in de groote productie-landen en van het opstapelen van voorraad door de verbrui kers ingevolge dringende oorlogsgevaren. De oop dient gekoesterd dat tijdens het komend jaar de landbouwers er zullen toe worden aangezet, een gedeelte van hun vet- weilanden opnieuw voor de teelt te bestem- men, ten ware de prijzen der zuivelproducten merkelijk zouden beteren, hetgeen niet is te voorzien. Het evenwicht tusschen de specu laties wat de dieren en de gewassen betreft zal dus automatisch worden hersteld zonder dat nog premies zouden worden uitgegeven aan de graanbouwers. Wij wenschen ten zeerste dat die toestand zou behouden blijven, doch voor de toekomst dienen wij het stelligst voorbehoud te ma ken en de wederinvoering te eischen van de nkomrechten en de premieverleening aan de voor brengers, in geval de verkoopprijs rv?n nieuwe inzinking moest ondergaan en beneden den kostprijs moest dalen. Men heeft lang staande gehouden dat die maatregel slechts als een nutteloos lapmiddel gold, waardoor de levensduurte toenam, en dat de eigenlijke oplossing bestond in een be'ere orienteering van onzen landbouw. Wij stelden zoo pas vast dat thans niet tot de zuivelspeculatie kan worden aangespoord. Wat dient er dan gedaan indien zich de ca- tastrophische toestand van nauwelijks voor een jaar opnieuw moest voordoen In elk geval zijn wij van oordeel, dat het moeilijk, zooniet onmogelijk zou zijn, de tar weteelt in Belgie af te schaffen, eerst en vooral uit hoofde van den wisselbouw, en vervolgens uit oorzaak van de aloude ge woonte onzer landbouwers. Anderzijds beweren wij dat Belgie steeds he' and is geweest waar het brood het goedkoopst was dat de inlandsche tarwe tot voor 30 t.h. in ons meel kan worden opge nomen, en dat, toen de landbouwers zware verliezen ondergingen, gaande tot 20 fr. per zak. de molenaars van hunnen kant een winst verwezenlijkten van 46 fr. op een zelfden zak en de bakkers een winst van ongeveer 50 fr. (November 1935). Wie dan draagt de schuld van de levens duurte I aat ons thans tot het basisvraagstuk te- rugkeeren. Wij zegden dat men onzen landbouw wenschte te vermeerderen om onzen nij verheidsuitvoer te vergemakkelijken, hetgeen er op neerkomt den landbouw ten onder te brengen ten gunste van de nijverheid. Verdient de landbouw niet meer waar deering EM1LE DEN UT, YPERSTRAAT, 42, POPERINGHE. ('t vervolgt) Te verkrijgen in de Apotheek LEURIDAN, Bertenplaats, 8, Poperinge,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1