a Italië is bestand tegen eiken Slag van het Lot 17 JAAR. NUMMER 35. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Acht broeders en zusters in leven tellen 554 Jaar 1 OUDERDOMSPENSIOEN. IDEEN EN DOCUMENTEN HET INDEX-CIJFER. ALLE SCHILDERWERKEN LEUDA DE aangenaamste pas- tiel om te pl'rgeeren. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 29 OOGST 1937. OPERIHGHE ABONNEMENTEN Jaar. per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Meri abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat. 2. POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. KJeine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberrchten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen MUSSOLINI SPREEKT TE PALERMO I De Duce schildert de betrekkingen met de Europeesche Landen. Zij moeten met twee werkelijkheden rekening houden het Italiaansche Keizerrijk en de as Berlijn-Rome. DE REDE VAN MUSSOLINI TE PALERMO. Over Sicilië, over Italië, over Europa Verleden week heeft de Duce voor een overgroote menigte te Palermo zijn aangekondigde rede gehouden. Hij zegde Sicilië moet en zal te rug een der meest vruchtbare oorden van de wereld worden. Sicilië is zoo goed verdedigd te land, ter zee en in de lucht, dat het een dwaasheid zijn zou het te willen overrompelen. Een der meest gelukkige periodes zijner ge schiedenis van vierduizend jaar vangt thans aan. Van nu af zullen al de krachten van den staat volop aan het werk gesteld worden voor Sicilië, dat het aardrijkskundig centrum is van het Keizerrijk. Daarna verklaarde hij Iedereen moet er thans van overtuigd zijn, dat het fascistisch Italië een concrete vre despolitiek wil verwezenlijken. Het wil zijn betrekkingen met al de naties verbeteren, en in het bijzonder met de naburige staten. Hij wees dan op de goede betrek kingen met Joegoslavië, met Oosten rijk en Hongarie, met Zwitserland. Met Frankrijk. Wat Frankrijk betreft, het laatste der landen, dat een gemeenschappelij ke grens heeft te land met Italië, moe ten wij bekennen, wanneer men met kalm hoofd en helderen geest de al- gemefene tabel overschouwt van onze betrekkingen met dit land, dat die be trekkingen niet het onderwerp vormen voor een drama. Die betrekkingen zou den stellig beter zijn, indien men in sommige nogal invloedrijke middens van Frankrijk niet volledig slaaf ware van het afgodsbeeld van Genève en indien er eveneens in Frankrijk geen stroómingen moesten bestaan, die se dert vijftien jaar, met een hardnekkig heid, waardig van een betere zaak, wachten op den val van het regiem. Tegenover Engeland. Hij zegde verder Wanneer ik denk over de laatste jaren van onze betrekkingen met Groot Brittanie, kom ik tot het besluit, dat het in den grond gaat om een groot gebrek aan begrijpen. De Britsche opinie is nog steeds ge bleven bij het begrip van het schil derachtig Italië een begrip, dat ik verafschuw. Men kent nog niet, dat jonge Italië, zeer sterk en zeer vast besloten. De regeling van Januari j. 1. bracht een opheldering van den toestand. Er zijn dan nieuwe betreurenswaardige episodes gekomen, die niet moeten her innerd worden.Heden moet de gezicht einder opgeklaard worden. De gemeen schappelijke koloniale grenzen in over weging nemende, geloof ik, dat men tot een duurzame en vaststaande ver zoening komen kan tuschen den «weg» en het «leven». De werkelijkheden, waarmee Europa moet rekening houden. De Duce zegde dan Italië is dus geneigd zijn medewer king te verleenen voor al de vraag stukken die de Europeesche politiek aanbelangen. Het is nochtans noodza kelijk dat men rekening houde met en kele werkelijkheden. De eerste daarvan is het Keizer rijk. Men heeft gezegd, dat we de er kenning vragen door den Volkenbond. Dat is verkeerd. Wij vragen niet aan de bedienden van den burgerlijken stand van Genève een geboorte op te teekenen. Wij gelooven echter, dat het oogenblik is gekomen, om een overlij den vast te stellen.Sedert zestien maan den, inderdaad, is daar een doode en indien gij hem niet wilt begraven voor redenen van ernstige politiek, begraaft hem dan eenvoudig voor redenen van hoogere gezondheid Alhoewel wij er niet kunnen van ver dacht worden een al te groote teeder- heid te koesteren voor den Volken bond, oordeelen wij het inderdaad on- noodig bij de talrijke scheuringen, daaronder dit organisme lijdt, nog die 'e voegen tusschen de naties die het Keizerrijk erkend hebben en die het niet gedaan hebben. Een andere werkelijkheid is dat, wat men de as Berlijn-Rome noemt. Men komt niet naar Rome, indien men Berlijn niet kent of wanneer men te gen Berlijn is. En men gaat niet naar Berlijn, wanneer men Rome niet kent of tegen Rome. Er bestaat tusschen de twee regiemen een doeltreffende soli dariteit. En wanneer ik zeg doeltref fende solidariteit weet gij wat ik daarmee beduiden wil. Ik heb op de meest categorieke wijze verklaard, dat wij in de Middelland- sche Zee noch bolsjewisme, noch welk soortgelijk ding ook zullen dulden. Wanneer zal die troebelheid uit de mid- dellandsche zee verwijderd worden, die troebelheid die den oorlog roept Italië is bestand tegen eiken slag van het lot. En de Duce besloot Ik zou mijn rede willen eindigen met een beroep te richten tot alle lan den, wier kusten besproeid worden door deze zee, waar drie vastelanden hun cultuur tezamen gebracht hebben. Wij hopen dat dit beroep zal aan hoord worden. Indien dit niet het geval zijn moest, zijn wij volmaakt gerust, omdat het fascistische ftalie zulke intellectueele en materieele krachten bezit, dat het het hoofd kan bieden aan welken slag ook van het lot en hem kan te boven komen Werkgevers gestraft wegens het niet naleven van hun verplichtingen. In Juni heeft het Ministerie van Ar beid en Sociale Voorzorg aan de par ketten 62 klachten overgemaakt, ten laste van werkgevers die, niettegen staande de herhaalde waarschuwingen, hun verplichtingen in zake ouderdoms pensioenen niet zijn nagekomen. Onder de jongst gevelde vonnissen, vestigt een mededeeling van voor- naamd ministerie de aandacht op de Veroordeeling van een werkgever tot het betalen van 980 boeten van tel kens 35 fr. dus in het geheel 34.300 fr. Een ander werkgever werd veroor deeld tot het betalen van 1 54 boeten van telkens 70 fr. dus 10.780 frank. In den loop van dezelfde maand heeft het fonds voor weduwen en wee zen 951 aanvragen om weduwerente- toeslag onderzocht daarvan mochten 269 niet worden ingewilligd, omdat een of meerdere stortingen ontbraken of ontoereikend waren. Er wordt aan herinnerd, dat de stor- tingskaarten aan de Lijfrentekas dienen overgemaakt voor den 26e der maand volgende op de verjaringsmaand van den verzekerde. Wat betreft de personen in Juli ge boren, dient de kaart uiterlijk op 25 September overgemaakt. Van link» naar rechts, zittend, Louise (1869) Michel (1856) Jules (1863) Marie (1868) Van links naar rechts, staande, Reine (1876); Camille (1874); Emma (1872). In den inzet Juliette (1864). Poperinghe telt een zeldzaamheid in de kinderen Brabandts-Peutevinck. Hun vade'r Edward, was gedurende meer dan 36 jaar torenwachter op St Bertinus, openbaar boterweger en hop- pezakker in de Stadsschaal. Uit zijn huwelijk met Vrouw Hor- tense Peutevinck, sproten 1 2 kinderen, waarvan drie stierven na korte weken leeftijd en een vierde op zes-jarigen ouderdom. De acht andere zijn nog in leven en hebben thans een gevorder den ouderdom bereikt. Meestendeels verkeeren nog in bloeiende gezondheid en tellen samen 554 jaar. Het zijn MICHEL, wed. Bauw Marie-Louise, geb. 17 Dec. 1856, wonende te Lier. JULES, wed. Bucqoye Virginie, geb. 30 Maart 1863, wonende Casselstraat. JULIETTE, wed. Debyser Henri, geb. 10 Aug. 1864, verblijvende in het Gasthuis. MARIE, echt. Bottez Camille, geb. 22 Juli 1868, wonende Casselstraat. LOUISE, echt. Wullepit Pros., geb. 28 Dec. 1869, wonende Casselstraat. EMMA, wed. Clabau Petrus, geb. 16 Oct. 1872, verbl. St. Michielsgest. CAMILLE, wed. Liétaert Romanie, geb. 30 Sept. 1874, won. Komstraat. REINE, echt. Lava Maurice, geb. 2 7 Maart 1876, won. Peperstraat. We wenschen hen allen van harte geluk en hopen dat zij nog allen veel gelukkige jaren mogen slijten. MUSSOLINI'S BEZOEK AAN DUITSCHLAND. De plannen voor een bezoek van Mussolini aan Duitschland schijnen nu vasteren vorm aan te nemen. Men leidt dit af, uit het feit, dat de geruchten, die over deze aangelegenheid de ronde doen, noch te Rome, noch te Berlijn in politieke kringen worden tegenge sproken. Volgens sommigen zou de Duce zich naar Nurenberg begeven om daar het nationaal-socialistisch partij-congres bij te wonen. Indien dit niet het geval is, zou het bezoek aan Hitier onmiddellijk na het congres plaats vinden. Musso lini zou zich dan eerst naar Berchtes- gaden begeven voor het voeren van de eigenlijke diplomatieke besprekin gen. Vervolgens zou hij naar Berlijn gaan, waar dan aan het bezoek het karakter van een betooging van poli tieke solidariteit zou worden gegeven. Het congres te Nurenberg zou onder meer bijgewoond worden door den Italiaanschen minister van Pers en Pro paganda, den heer Dino Alfieri. LIBERALE JONGE WACHT BURGEM. NESTOR LAHAYE POPERINGE. De Jaailijksche reis ingericht door de Solidaristische keikoppen, gaat door op heden Zondag 29 Augustus. Te diep. einde werd volgende omzendbrief aan de leden der Liberale Jonge Wacht Burgemeester Nestor Lahaye besteld BLAUW KAMPEN IS HEERLIJK STREVEN Poperinghe, 20 Augustus 1937. GEACHT MEDELID, De lustige reis naar Zee, die we verleden jaar ondernamen, is bij U ongetwijfeld niet vergeten. Iedereen herinnert zich met genoegen de gezellige uurtjes die wij aan de zeekust beleefden. In haar vergadering van heden besluit het bestuur dezelfde reis op Zondag 29 Augustus te ondernemen. Het weze een algemeene optocht Ons strijdlied weergalme weer al eens aan de boorden van de Vlaamsche Noordzee UURROOSTER Te I I uur Vergadering in het lokaal Ons Huis Yperstraat. Te I 1.25 uur zeer stipt Vertrek uit Poperinge per speciale Autorail. Rond 12.45 uur Aankomst in De Panne Voorstad. Te 1 3.20 uur Huldebetoon op het graf van ons diepbetreurd Beschermster, Juffrouw Jeanne V anhoutte, vroegtijdig afgestorven in de kliniek te Lier, in den jeugdigen ouderdom van I 9 jaar. Korte toespraak door Arthur Lahaye, Solidaristisch leider uit het arrondissement Yper. Ie 13.35 uur Pick-Nick in tien Duinhoek. Ie 14 uur Stoetsgewijze optocht naar De Panne, onder geleide van ons koene Trompetterskorps. Neerlegging van een bloemenkrans aan den voet van het Ge- denkteeken der Gesneuvelden. Daarna Kort bezoek op den Zeedijk aan ons aller-beschermend Eerelid, Mevr. Van de CasteeleA aleke. *s Namiddags Vrijaf tot 19.30 uur. Te 19.30 uur Vergadering :n het Liberaal Huis», Groote Markt, De Panne. Te 20 uur Terugreis. NIEMAND ONTBREKE Namens het Bestuur Voorzitster GERARD A LAUWERS. Jeugds.didarist HILAIRE LAHAYE. Nog slechts enkele plaatsen z jn beschikbaar De laatste inschrijvingen woi len aanvaard bij vriend Marius Lauwers, Groote Markt, Poperingne. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Dtrze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. •>e (Correspondenten van «Ideën en Documenten worden vriendelijk verzocht hun i dragen in te dienen hij den Heer Hilaire LAHAYE. LANDBOUW, door Raymond Lebrun, Voorzitter der liberale jonge wachten van het arrondissement fhienen. (Vervolg) Onze landbouwproductie dekt 80 lot 85 t. h. van onze behoeften in 1935, in volle crisis, verschafte zij nog bezigheid aan on- teveer 600.000 Belgische gezinnen, da.i wan neer de metaalnijverheid, d? koolmijnen en Je glasblazerijen samen slechts 460.000 w iklieden bezigen. 1 i 1934, krisisjaar bij uitnemendheid voor den landbouw, bedroeg nochtans de begroo ting van dit departement slechts 76.825.000 fr., terwijl die van Nijverheid en Sociale Voorzorg meer dan 2 milliard bereikte. Alhoewel hij verschillende millioenen ver lies had ondergaan, bracht de landbouw nog tijdens ditzelfde jaar ongeveer 1 70 millioen op aan de schatkist, onder den vorm van al lerlei belastingen. Sinds twee jaar beleven wij een ware na tionale heropbeuring, en wij willen op geen wijze onze stem vermengen met die van de onruststokers die op laaghartige wijze den bewonderenswaardigen man dien wij hebben aan den heer van Zeeland, onzen eerste-mi- nister, aanvallen. Gewis heeft hij veel goed gedaan, en wij zijn overtuigd dat niemand het had beter kunnen doen noch zelfs zoo goed. Sedert enkelen tijd werden gunstige maatregelen getroffen om den benarden toe stand der vetweiders herop te beuren, en wij hopen dat dit maar een begin is want wij moeten niettemin bekennen dat de crisis vooral ten nadeele van de landbouwers werd overwonnen. Inderdaad,zoo in de nijverheid de verkoop prijzen op enkele jaren werden verdubbeld, ..onder overeenstemmende stijging van de kostprijzen, dan heeft daarentegen de regee ring, op landbouwgebied, met goed gevolg ,;e'rarht de stijging van de verkoopprijzen te voorkomen, dan wanneer de kostprijzen aanzienlijk waren gestegen. Aldus, bij voor beeld, klom de prijs der potaschmeststoffen (chloorkalium, 40 t.h.) van 36 fr. bij den aanvang van 1935 tot 76 fr. in Maart 193 7. Worden wij er toe gebracht te besluiten dat een diepgaand antagonisme bestaat tus schen landbouw en nijverheid Geenszins. Er bestaat slechts een mangel aan begrip, want wij zijn van oordeel dat de landbouw alleen de maat geeft aan de wereldwelvaart, de nijverheid zij volgt. 75 t.h. van de wereldbewoners leven recht streeks van de opbrengst van den grond, en terecht zegde de heer Roosevelt, in Juli 1934 Het ligt voor de hand dat indien wij er toe komen de koopkracht te vermeerderen van de tientallen millioenen lieden die van den landbouw leven, wij het verbruik van de nij verheidsproducten zullen doen toenemen. Ten buidigen dage kunnen wij de gegrond heid van die bewering nagaan. Verleden jaar, ten gevolge van het dreigend oorlogsgevaar, werden door verschillende landen groote boe veelheden graan aangekocht om bij hen in voorraad te worden opgestapeld. Aldus zijn de voorraden van de voortbren gende landen verminderd geworden, zoodat deze gebruik hebben gemaakt van de groote opvraag en de ongunstige weergesteltenissen om de prijzen op te drijven. Andere producten volgden de beurs was ook van de partij, en dit was een van de diepgaande oorzaken van de heropleving van de wereld. Laten wij er anderzijds op wijzen hoe de nijverheidscrisis is voortgesproten uit de graancrisis. Gedurende den oorlog en tot in 1925, werden de markten van Westelijk Europa niet meer bevoorraad door de Donaulanden en Rusland. Hieruit volgde een uitbreiding van de oppervlakten van de met graan be zaaide gronden in de Vereenigde Staten, in Canada, in Argentinië, enz... om aan de be hoeften der markt te voldoen. Daar, sedert 1926 de Donaulanden en Rusland opnieuw vasten voet kregen op onze markten, is hier uit een overproductie ontstaan in de beide Amerika's, hetgeen de daling van de prijzen heeft veroorzaakt en den ondergang van den landbouw. De toestand ging om langer hoe slechter en veroorzaakte, in 1931, de nijver heidscrisis ingevolge de aanzienlijke inkrim ping van de koopkracht der landbouwbevol kingen. Landbouw en nijverheid hebben er alle Lelang bij, hand in hand de welvaart te ge- moet te treden doch er dient ingezien dat zoo men geen gehoor wil geven aan de bil lijke eischen der landbouwers fataal een dag zal komen waarop deze in hun ellende zullen samenslaan in machtige inrichtingen welke gauw diegenen zouden hebben verpletterd die hen hadden willen verdrukken. Wij wenschen dergelijke buitensporighe den te voorkomen wij blijven getrouw aan de scboone liberale leerstelling der samen werking en wij zijn overtuigd dat het Con gres onze besluiten zal aannemen en eenparig onze wenschen zal goedkeuren, dewelke die zijn van alle Belgische landbouwers. Besluiten en Wenschen. Besluiten I Na een lange crisisperiode, I eeft de Landbouw zware offers moeten bren gen om de snelle prijsstijging te voorkomen welke uit de devalvatie moest volgen 2) De huidige staat van onze markt maakt de orienteering van onzen landbouw naar de zuivelspeculaties niet mogelijk 3) Daar de graanteelt vooral die van het koren, opnieuw winstgevend is geworden, mogen wij hopen dat eerlang het evenwicht zal worden hersteld tusschen de speculaties wat de dieren betreft en de gewassen. Wenschen I Aandachtig toezicht over de markt van het graan ten einde gebeurlijk door gepaste tijdelijke maatregelen de inzin king te voorkomen van den verkoopprijs be neden den nationalen kostprijs 2) Verplichte opneming van 20 tot 30 t. h. van het inlandscb koren door de Belgische maalderijen 3) Reglementeering van den melkhandel, in natuurlijken vorm, door alle middelen van aard om het gedeeltelijk afroomen onmoge lijk te maken door de nijverheidsmelkerijen 4) Oprichting van hoogere zuiveltechni- sche scholen 5) Aanmoediging tot de oprichting van boterfabrieken en kaasfabrieken onder den vorm van kredieten door den D.E.H. (Orec) deze vastleggingen zouden rentegevende zijn; 6) Reglementeering van de productie en van den verkoop van margarine, inzonder heid door de afschaffing van de kleuring en door de verplichte vermelding van de samen stelling van het product op de verpakking 7) Verlenging van den schoolplicht tot op 16 jaar, tijdens het Winterseizoen, in de landbouw gemeen ten. Het was ons niet mogelijk den toestand te onderzoeken van de landbouwers met het oog op de sociale wetten en de belastingen. Daar dit geldt als een van de belangrijkste kwesties, besluiten wij met hierna den eigen lijken zin uiteen te zetten van de wenschen der landbouwers op dit gebied. 8) Wat de sociale wetten betreft, zijn wij van oordeel dat alle voordeelen welke door deze worden opgeleverd voor de andere maat schappelijke categoriën dienen uitgebreid tot de landbouwers en de landbouwwerklieden. Wij eischen Op het stuk van loon: voor hetzelfde werk, hetzelfde loon Op het stuk van ouderdomspensioenen voor dezelfde stortingen, dezelfde pensioen bedragen. Op het stuk van kindertoeslagen bij ge lijke lasten, gelijke voordeelen. 9) Wat de fiscale lasten betreft, vragen wij dat bij gelijkheid van inkomsten dezelf de belastingen zouden worden toegepast. VERWOESTE GEWESTEN 1923. BELGISCHE LOTENLEENING 1932 Trekking van 20 Aug-ustus 1937. De reeksen 393332 nr. 2 en 284 I 37 nr. 2 winnen elk 100.000 frank. De drie volgende reeksen winnen elk 50.000 frank 265890 n 5 89040 n 5 306.580 n 2 De i 5 volgende reeksen winnen elk 10.000 frank 243326 n 5; 60058 n 21 37981 n 2 377596 n 4; 1 10106 n 5; 321602 n 2 386382 n 5; 368756 n 3; 229510 n 3 378807 n 2; 376729 n 4; 337687 n 3 76206 n 2; 390351 n 4; 304621 n 3 Trekking van 25 Augustus 1937. De reeks 148.130 wint 250.000 fr. De volgende reeksen winnen elk 25.000 frank 125.085 100.893 171.783 120.285 283.327 201.140 177.762 216.295 154.583 239.201 121.661 157.468 106.048 175.362 176.905 211.074 146.483 110.076 141.190 283.402 102.914 226.333 290.131 188.921 286.652 Ziehier de indexgetallen voor de maand Augustus vergeleken met die van Juli. Voor het Rijk Brussel en omgeving Antwerpen en omgeving Gent en omgeving Luik en omgeving Provincie Brabant Prov. Antwerpen Prov. West-Vlaanderen Prov. Oost-Vlaanderen Prov. Henegouwen Prov. Luik Prov. Limburg Prov. Luxemburg Prov. Namen Het stabilisatie-indexgetal van het Rijk bedraagt 95.2 tegen 94.4 in Juli Aug. Juli 746 740 801 795 790 786 746 743 744 736 748 743 772 766 740 734 740 736 759 752 745 738 740 738 735 729 731 724 EMILE DEN UT, YPERSTRAAT, 42, POPERINGHE. DE BAJONNET VERDWIJNT UIT DE MODERNE LEGERS. Evenals de stormloopen der ruiterij, zullen in korten tijd de bajonetaan- vallen onder het voetvolk tot het ver leden behooren. In Engeland wordt de bajonet een voudig afgeschaft. In Duitschland is de bajonet nog slechts gedregen onder het voetvolk en het afschaffen der bajonet wordt ernstig in overweging genamen. Met den ransel op den rug moesten de soldaten soms lange, lastige mat chen aanvangen. Weet rnen dat de Fransche infanterie er het ergst aan toe is met een vracht van 31 kgr. Na hen komen in volgorde de Duit- scher, de Italiaan, de Zuid-Slaviers, de Pool, de Rus en de Nederlander. De Belgische infanterie komt aan het staartje. En de Brit heeft het nog het gemakkelijkst, want dezë vertrouwt liefst zijn ransel aan 't vervoerwezen. Te verkrijgen in de Apotheek LEURIDAN, Bertenplaats, 8, Poperinge.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1