Duitschland gaat zijn Koloniën terug eischen Waakt op uw Kiesrecht 17' JAAR. NUMMER 45. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 7 NOVEMBER 1937. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. een nieuw oorlogsgevaar. en italië zal dezen eisch steunen. OUDERDOMSPENSIOEN. vanwaar komt het woord fiscus de ter dood veroordeelde van den oorlog. OPGEPAST LANDBOUWKRONIEK verslag der GEMEENTERAADZITTING GAZET VAK POPERIHGHE Jaar, per poat Congo Frankrijk Amerika Loaae Nummer» 0.25 fr. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamtooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) R^uwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarder». Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. dan zij bevolken en tot waarde brengen kunnen, dan moet men ook wenschen, dat, tenminste door een eerlijk streven naar evenwicht in deze aangelegenheid zooveel mogelijk van 't gevaar voor een nieuwen wereldoorlog bezworen worde. R. van straf genoten als van de gefusilleerden en om spijtige vergetelheden te voorko men, verzoeken wij dringend de bloedver wanten, vrienden, medewerkers en advoka- ten van al deze ter dood veroordeelden alle nuttige inlichtingen dienaangaande mede te deelen aan de Vereeniging, 22, avenue des Gaulois, te Brussel. De taak die op 't oogenblik aan de Duitsche pers is opgedragen, is best te vergelijken met deze van de zware artillerie, ver achter 't front, als ze een stormaanval op de vijandelijke stellin gen voorbereiden moet. Haar trommelvuur van deze dagen over de koloniale kwestie gaat zonder twijfel een groot offensief van Hitier op dit terrein vooraf. Naar den vorm waaronder dit offen sief zal geopend worden, hebben we nog het raden, maar velen in de di plomatieke kringen denken ervan, dat de Fuhrer formeel den eisch tot terug gave, zooniet van alle, dan toch van bepaalde van Duitschlands vroegere overzeesche bezittingen stellen zal in een redevoering welke hij voor den Rijksdag zal uitspreken. ...Met de zekerheid, dat onze eisch onvoorwaardelijk door Italië zal wor den gesteund. Dat zal trouwens wel een van de bij zonderste aangelegenheden geweest- zijn waarop de Fuhrer en de Duce zich bij t bezoek van dezen laatste te Ber lijn t' accoord hebben gesteld. Door dit accoord zal nog meer on rust over de reeds zoo beroerde we reld gebracht worden dan door den eisch-zelf, waarover het gaat. Inderdaad zal in dezen eisch van Duitschland niets zijn, wat nog iemand tot verrassing of verbazing zou kunnen strekken. Hij ligt toch maar op de logisch ver lengde lijn van heel Duitschlands poli tiek, die tot uiteindelijk doel de totale vernietiging heeft van het Verdrag van Versailles. Duitschland, dat zich nooit heeft kunnen verzoenen met het idee van zijn neerlaag, wil, als iedere slechte speler, zijn knikkers terug. En de grootste van deze knikkers de ketten dat zijn dan wel zijn koloniën. Maar... deze zijn dan ook practisch het moeilijkst terug te krijgen, als de overwinnaars van 1918 ze niet goed schiks weer zouden willen geven. Wat de gebieden betreft, die recht streeks van het Rijk werden afgeknipt, als de Poolsche corridor, Memelland, Schleswig-Holstein, Opper-Silezie, El- zas-Lotharingen en Eupen-Malmedy, ziet het er voor Duitschland niet zoo moeilijk uit om zijn eisch tot teruggave in een daad om te zetten Het doet eenvoudig«eenvoudig» is natuurlijk bij manier van spreken, en zeker dan wat Elzas-Lotharingen be treft wat het met het door het trac- taat van Versailles gedemilitariseer de» Rijnland gedaan heeft Het valt er binnen en zet de tegenpartijen vóór 't voltrokken feit. Aldus zou het nu wel kunnen begin nen om terug aan zijn koloniën te ge raken. Op die manier zou het een oorlog ondernomen hebben zonder hem for meel te verklaren, de verraste en over rompelde vijanden zouden dezen oor- og verliezen en liefst opnieuw te Ver sailles tot het aanvaarden van 'n nieuw Iractaat worden gedwongen, waardoor zij aan Duitschland en Italië alle ver langde voldoeningen zouden moeten geven. Het is mogelijk dat de Duitsche •publieke opinie» zich het verloop van een herkansing zoo eenvoudig en glo rieus voorstelt, maar Hitler-zelf en zijn militaire raadgevers zullen wel wijzer Zijn. ...Terwijl het aan grooten twijfel on derhevig is of zelfs de vurigst fascisti- he Italianen zich zoo bijzonder en- ousiast zullen gevoelen bij de ge dachte aan alweer een nieuwen oorlog waaraan zij alleen maar zouden moe- 'en meedoen terwille van Duitschland hun Duce-zelf toch zoo dikwijls •erklaard heeft dat, met Ethiopië, Ita- 'e s landhonger verzadigd is. Doch, moge Duitschland zich ook al °P een zeker moment sterk genoeg ge voelen om uit zijn grenzen te breken, om tegelijkertijd de begeerde kolo P'en zelf te gaan veroveren, daaraan Iiag, noch zal het natuurlijk een se inde kunnen denken. W'at het op t oogenblik aan oorlogs schepen bezit dat zou zich slechts bui ten het Kattegat Te vertoonen hebben om meteen... in een onderzeevloot te worden veranderd. En wat de Italiaansche vloot betreft, die zou al werk genoeg hebben om haar eigen kusten en haar verbindings wegen met haar eigen koloniën te ver dedigen. Maar Hitler en Mussolini kunnen nu wel zoo redeneeren Wat zullen Engelschen en Franschen hebben aan hun geweldige zeemacht, wat zal het ons kunnen schelen dat zij ons willen toeroepen Als gij onze koloniën begeert, komt ze dan halen wanneer zij thuis verslagen zullen zijn, wanneer wij Parijs ingenomen en Londen platgelegd zullen hebben Aan zulk een prachtig vooruitzicht is maar één steek los, maar dan ook een van belang Zou Duitschland tenslotte toch op die manier zijn koloniën teruggewon nen hebben welken prijs zou 't er dan hebben voor betaald En... welken prijs zou het zelf dan nog aan Italië voor dezes medehulp betalen kunnen Want, zuiver voor Hitiers schoone oogen zou Mussolini zeker niet zijn aandeel in het risico van deze onder neming hebben aanvaard. Want, ziet ge, het is niet alles, tot aan de tanden gewapend te zijn te land, ter zee en in de lucht, als ge er staat op maken kunt, dat de tegen partij cjat even goed is. Wat hebt ge eraan, de Fransche ste den van uit de wolken te gaan bombar deeren, als de vijand op dezelfde ma niet uw eigen steden bestoken komt Dan kan iedere partij even goed haar eigen huis in brand steken, 't Eindre sultaat is dan precies hetzelfde. Waarbij nog komt, dat men te Ber lijn en te Rome veel mogelijk kan achten Frankrijk nog eens op de knieën drukken, zooals in 1871 en, langs den anderen kant, Rusland te verpletteren maar dan toch nooit Engelands zeemacht knakken. En aan wie nuchter en zakelijk de kansen overziet, moet zich vanzelf de vraag opdringen, of de prijs niet al te duur uitvallen zou, zoowel voor Duitschland om zijn vroegere koloniën terug te pakken als voor Frankrijk en Engeland om deze te behouden. Wat zouden beide partijen, zoowel in geval van overwinning als van neer laag, nog gewonnen kunnen hebben aan wildernissen in Afrika, Azie en den Stillen Oceaan, als ze eikaars huis grondig zouden hebben vernield en el kaar op een berg van puin en van lij ken, plat-geruineerd Om dat even te overwegen, zal er den Fuhrer vooral den Duce nog wel gezond verstand genoeg overschie ten, en als Hitier binnen enkele dagen over de koloniale kwestie een mond openzetten zou als een Dicke Bertha, dan zal 't voorloopig nog wel zijn met de vurige hoop, dat de tegenpartij reeds voor dit woordentrommelvuur wijken zal, en zelf met voorstellen tot een minnelijke schikking voor den dag komen. Doch men rekene er nu nergens op, dat, na aanvaarding van welke schik king ook, na alles te hebben aangeno men wat men het maar zou willen aan bieden, Duitschland zich voldaan ver klaren en zich verder nu ook rustig houden zal. Door alwat men het reeds te eten gegeven, of met het zelf reeds te eten heeft genomen, is zijn appetijt slechts gescherpt kunnen worden. En zelfs mocht men het in heel zijn overzeesch bezit herstellen, dan zal het er nog wel wat bij willen. Dit alles neemt echter niet weg, dat wij vasthouden aan de meening die wij op deze plaats reeds herhaalde malen over de koloniale eischen van Duitsch land hebben uitgedrukt, namelijk dat zij niet klakkeloos dienen te wor den afgewezen. Als men eenmaal aannemen moet dat voor het overkropte Duitschland koloniaal bezit een levensbehoefte is, terwijl Engeland en Frankrijk oneindig meer overzeesche bezittingen hebben. Mededeeling van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg. De bij de lijfrentekas, met het oog op de vestiging eener ouderdomslijf- rente verrichte stortingen, worden ge daan onder afstand van kapitaal, doch niet mits volledig verlies er van. Volgende berekeningen laten het op afdoende wijze blijken 1Door de storting van één frank elk jaar, door een mannelijk verzeker- re, van den leeftijd van 18 jaar af ver richt, wordt op 65 jaar, een jaarlijk- sche rente van 8.926 fr. verkregen. In dien de betrokkene geregeld 240 fr. per jaar stort, zal zijn rente beloopen tot 8926 x 240 2142.00 frank, en waarbij de Rijksbijdrage (50%) dient gevoegd dit is 1071.20 fr. Het totaal pensioen zal dus 32 1 3.60 fr. bedragen. Omdat hij 240 fr. per jaar heeft ge stort, dit is 20 fr. per maand, zal de voor de toekomst bezorgde man gere geld 32 I 3 fr. per jaar ontvangen, dit is 268 fr. per maand, 't zij meer dan I 3 maal de waarde zijner stortingen, en de totale som van 1 1.280 fr. die hij zonder groote inspanning, in den loop van 47 jaar zal hebben gestort, zal hem alzoo, in minder dan 3 /z jaar worden terugbetaald. 2. Een vrouw doet van den leef tijd van 1 8 jaar af, tot op dien van 65 jaar, geregelde stortingen van I 20 fr. per jaar. Door middel van een door een vrouw gestorten frank, van den leeftijd van I 8 jaar af, wordt haar een jaarlijksche lijfrente van 20.981 fr.ver zekerd. Jaarlijksche storting van 120 fr. verzekeren dienvolgens een rente van 20.981 x 120 2517.72 fr., waarbij de rijksbijdrage (50%) dient gevoegd (dit is 1258.86 fr.) Het totale pensioen zal dienvolgens 3776.58 fr. beloopen. Bedoelde vrouw zal dus, elk jaar, meer dan een en dertig maal de waar de harer stortingen optrekken en het totaal bedrag dier stortingen zal haar in minder dan anderhalf jaar worden terug betaald. Zooals men zal opmerken, is het ba- rema, door de lijfrentekas opgemaakt veel voordeeliger voor de vrouwen. Dit vloeit hieruit voort buiten de vestiging van een persoonlijke lijfrente, wordt door de stortingen der mannen tevens de vestiging beoogd van een weduwrente, die, in geval van over lijden van den man, aan de overledene echtgenoote betaalbaar is. Er wordt aan herinnerd dat de stor- tingskaarten der verzekerden, in Ok tober geboren, vóór 26 November e.k. aan de Lijfrentekas dienen overge maakt. Fiscus is een Latijnsch woord dat letterlijk beteekent geldman. Bij de Romeinen was dit de kas van den Kei zer, die zijn inkomsten haalde uit de kas van den Staat. Tot in de Middel eeuwen en ook later nog was er geen duidelijk verschil gemaakt tusschen de kas van den Staat en die van de Vorst". Nu is dat veranderd, daar de Vorst een civiele lijst heeft. Nu is de fiscus de administratie, die belast is met het innen van de belastin gen. De fiscus geldt voor de meesten als 'n lichaam dat inhaalt zonder het minste gevoel en zonder onderscheid, zoo dat het volk vergeet, dat de fiscus in laatsten aanleg slechts uitvoert, wat de regeering hem heeft opgelegd. In den loop der bezetting werden ongeveer driehonderd vaderlandminnende Belgen door de Duitsche krijgsraden ter dood veroordeeld Meer dan tweehonderd onder hen werden doodgeschoten voor de overigen werd de doodstraf veranderd in levenslangen dwang arbeid het meerendeel zijn bezweken na hunne vrijlating. In het e Staatsblad zijn zoo juist de standregelen verschenen van de vereeniging zonder winstbejag waarin zich de enkele overlevenden hebben gegroepeerd. Om aan het Bestuur toe te laten de vol ledige lijst van al deze dapperen samen te stellen zoowel van hen die verandering Nu de aanstaande gemeenteverkie zingen stilaan naderen, denken wij het geradig, de aandacht van de menschen te vestigen op hun kiesrecht. Het gebeurt inderdaad dikwijls dat personen van gemeente veranderen zonder de noodige formaliteiten te ver vullen en heel verwonderd zijn te ver nemen, wanneer de verkiezingen daar zijn, dat zij niet op de kiezerslijsten van hun nieuwe verblijfplaats opge schreven werden, daar waar zij noch tans sinds meer dan 6 maanden ver blijven. De fout ligt slechts aan henzelf en kiezers of kiezeressen, die tusschen den 2 Januari en 20 Maart 1937 van woon plaats veranderden, en die alle onaan gename verrassingen willen vermijden, raden wij aan de volgende regels aan dachtig te lezen Men weet dat om op de kiezerslijs ten van een gemeente te kunnen wor den ingeschreven, men minstens sedert zes maanden in deze gemeente moet gehuisvest zijn. De persoon, man of vrouw, die slechts van 2 Januari tot en met 20 Maart 1937 in de bevolkings registers ingeschreven werd, kan echter volgens artikel 5 der wet, van 1 5 April I 920, op voorwaarde dat hij ten laat ste op 20 September 1937, zes maan den domicile in de gemeente verwor ven heeft, en dat hij natuurlijk de an dere voorwaarden vereenigt, vereischt om het gemeentelijk kiesrecht te be zitten, zijne inschrijving op de kiezers lijsten vragen aan het College van Bur gemeester en Schepenen, op voorwaar de dat dit ten laatste vóór 20 Novem ber 1937 gebeurt. Deze aanvraag moet gesteund wor den door het bewijs dat de aanvrager reeds zes maanden in de bevolkings- boeken ingeschreven is, en anderzijds moet hij natuurlijk kunnen bewijzen, dat hij niet ingeschreven is als gemeen tekiezer op de lijsten van zijn vorige woonst, of dat hij als dusdanig ge schrapt werd. De nieuwe kiezerslijsten kan men alle dagen nazien op het Gemeentese- kretariaat, of in Ons Huis Yper straat, 1 1Poperinghe. Onze kiezerslijsten bevatten 3862 mannelijke kiezers en 4119 vrouwelij ke kiezers. Gaat dus vandaag nog nazien of ge op deze lijsten staat, want binnen één maand is het te laat STAD POPERINGHE. VAN ZATERDAG 30 OCTOBER 1937, om 5 uur namiddag, op het Stadhuis. Kan de kunstmest de stalmest vervangen. Het is reeds lang bekend, dat de orga nische stoffen aanwezig in de grond, groo ten invloed uitoefenen op de vruchtbaarheid van den bodem zonder dit bestanddeel is het bijna onmogelijk goede vruchten te win nen het is hierom, dat in de meeste gron den men geen goede resultaten verkrijgt door alleen scheikundige meststoffen te ge bruiken en dat de landbouwers er vooral aanhouden hunne gronden nog rijkelijk te voorzien van stalmest. De stalmest is en blijft sinds eeuwen bij voorkeur de best ge- scbikste en voordeeligste stoffen in de grond brengt maar bij die organische stoffen zijn ook andere voedende bestanddeelen noodig die de stalmest niet voldoende aan de grond kan geven en daarom moeten we die ont brekende stoffen aanvullen dbor het gebruik van scheikundige meststoffen. Het is dus te verstaan, dat we, als we graag schoone groenten willen winnen, wij van tijd tot tijd stalmest aan de grond moe ten toedienen zoo men zelf over geen stal mest beschikt, kan men zelf heel voordeelig een kunstmest aanschaffen. Men neemt hier voor een deel strooi en legt een laag van 30 cm. dik (goed vastgedrukt), dan giet men er een oplossing over van 500 gr. ammo niak sulfaat voor 10 liteT water vervolgens maakt men hierop een tweede bed en strooit er kalk overheen en begiet weer met water dan maakt men weder een derde bed en begiet het nogmaals met een oplossing van ammoniaksulfaat dan nog een vierde bed als het tweede en een vijfde bed als het eerste. Deze mesthoop kan dienen om zonnebar- men te bemesten, voor volle grond is het goed van er nog cloorpotasch onder te men gen, dat een goeden invloed beeft op de groei der planten. Op 1000 kgr. kunstmest gebruikt men 10 kgr. cloorpotasch. Na drie maanden is deze meststof rijp en heeft het uitzicht van stalmest en mag als dusdanig gebruikt wor den. Gustaaf Gilleken® Op het gestelde uur opent de Heer Bur gemeester Vandooren de zitting. Afwezig de HH. Dr. Brutsaert en E. Desmytter, Raads leden. Men gaat aanstonds over tot de be spreking van het dagorde. 1. Verslag der laatste zitting. Dit verslag wordt door den Heer Secre taris Couttenier voorgelezen en wordt ron der opmerkingen goedgekeurd. 2. Advies nopens den staat, de ver- beteringswerken voorstellende die gedurende het dienstjaar 1937-1938 zouden dienen uit gevoerd te worden in de bosschen der C.O.O. onzer stad. H. Burgemeester. Zooals gij weet staan de Bosschen der C.O.O. onder toezicht van het Woudbeheer, hetwelk telken jare de werken van delvingen en beplantingen aan wijst, dewelke de C.O.O. verplicht zijn op hare kosten, uit te voeren. De beraming ervan beloopt voor 1937-38 tot de som van I 736 fr. Algemeene goedkeuring. 3. Advies nopens den Staat, de vellin gen aanwijzende die gedurende het jaar 1939 dienen uitgevoerd te worden in de bosschen van de C. O. O. onzer stad. H. Burgemeester. Om zelfde reden, als voor punt 2, maakt het Woudbeheer de lijst der kappingen van houtgewassen die in de bosschen dienen gedaan te worden. Voor 1939 bedraagt de schatting van schaarhout 6250 fr., en deze van hooghout 1000 frank. De veiling dezer houtgewassen zal in het openbaar geschieden. Algemeene bijtreding. 4. Advies nopens de goedkeuring der begrooting van de Kerkfabriek van O.L.V. voor het dienstjaar 1938. De H. Secretaris geeft lezing dezer be grooting ONTVANGSTEN 20.1 32.70 UITGAVEN 20.132.70 Een gunstig advies wordt uitgebracht. De H. Devos, lid der Kerkfabriek onthoudt zich. 5. Invoering eener premie, te verleenen door de Stad ter bestrijding der noodwonin gen op grondgebied Poperinghe. H. Burgemeester.Wij komen een schrij ven te ontvangen van den H. Gouverneur, waaruit wij vernemen dat de Provintieraad van West-Vlaanderen, eene belangrijke be slissing genomen heeft onder dit opzicht. Nadat de H. Secretaris van dit rondschrij ven kennis gegeven heeft, geeft de H. Bur gemeester verder den kortbondigen inhoud van dit stuk De Provintie is bereid aan de bewoners van noodwoningen, die een nieuw huis bou wen, of er een aankoopen, aan bijzonderen, of bij eene aangenomene Bouwmaatschappij, aan den bouwer of aan den kooper, eene premie te verleenen welke tot 5000 frank kan bedragen. De bewoners van noodwoningen kunnen hun nieuw huis ook huren aan een parti culier, of een openbaar bestuur, of eene aangenomene Bouwmaatschappij. In dit ge val, wordt eene tegemoetkoming verleent aan den eigenaar van maximum 40 fr. in den maandelijkschen pacht en dit gedurende een tijdperk van 10 jaren. In elk geval dient de ontruimde noodwo ning onmiddellijk na het bouwen, koopen of huren, afgebroken te worden, zoodanig dat zij niet meer heropgebouwd kan worden. Voor deze afbraak kan er aan den bewo ner van de noodwoning, onder zekere voor waarden, eene vergoeding toegestaan wor den welke tot 1000 fr. kan bedragen. De tusschenkomst der gemeenten is ver plichtend wil men de tegemoetkoming der Provintie genieten. De tusschenkomst der Gemeente bepaalt zich 1. tot hoogstens 500 fr. voor de be woners van noodwoningen die een nieuw huis bouwen, of er eene afkoopen aan eene erkende Maatschappij. Ofwel 2. tot een maandelijksche tegemoet koming van ten hoogste I 0 fr. in den pacht prijs gedurende 5 jaren ten gunste van de bewoners van noodwoningen die een nieuw huis huren. De nieuwgebouwde Kuizen moeten het ka rakter hebben van goedkoope werkmanswo ningen. Kostprijs ervan, met inbegrip van den grond, mag niet meer dan 30.000 fr. bedragen en de huurprijs berekend aan 4% mag nimmer de som van 105 fr. per maand overtreffen, belasting en taksen niet mede- gerekend. De Staatspremie ter begunstiging van het bouwen en aankoopen van goedkoope wo ningen blijft bestaan. Deze premie bedraagt 2000, 2500, 3000 fr.. volgens de Kategorie der Gemeente voor Poperinghe is het 2500 fr., daarboven als kindertoeslag 250 fr. per kind. Er kan ook vermindering van V4 der grondbelasting aangevraagd worden. De Staatspremie mag vervangen wor den door eene vrijstelling van grondbelasting gedurende 10 jaren. Gij ziet dus welke belangrijke voordeelen er verleend worden en wij durven verhopen dat onze bevolking uit dezen maatregel pro fijt zal weten te trekken, want het getal noodwoningen is in Poperinghe nog veel te groot. H. Lefebvre. Er kan van deze voor deden dikwijls geen gebruik genomen wor den daar de noodige bouwgronden niet ge vonden worden. Schepen Gombert. De noodige gron den kunnen beschikbaar komen bij het aan leggen van nieuwe wegen onder ander. H. Burgemeester. Zou de H. Lefebvre ons niet kunnen zeggen of de Provintie alsnu nog eene toelage van 50*^ zal geven op de Staatspremie voor het bouwen van goedkoo pe woningen, waarop de Stad eveneens 25 toekende H. Lefebvre. Neen, maar zij is gene gen om hare tusschenkomst, voor het ver dwijnen van noodwoningen en krotwonin gen, te vermeerderen zoo het noodig ge vonden wordt. H. Burgemeester. Zullen wij in de Staatspremie nog moeten tusschenkomen. Schepen Bossaert. Neen, ik meen dat onze tusschenkomst weg valt. H. Lefebvre. Er zou moeten ruchtbaar heid van dezen maatregel gegeven worden, om de ingezetenen op de hoogte te stellen van de pleegvormen welke zij te vervullen hebben. H. Burgemeester. Er zal daarvoor ge zorgd worden. Men raad ons aan in onder handeling te treden met eene erkende Maat schappij van Goedkoope Woningen. Van de ontworpene Maatschappij voor Poperinghe hebben wij geen nieuws meer. Bestaat de Maatschappij nog die te Veurne haren zetel had Het Schepencollege stelt aan den Raad eene gemeentelijke tusschenkomst voor van 1/10 van de Provintiale premie, met een maximum van 500 fr., ofwel eene tusschen komst van 10 fr. te maande in den huur prijs. Een krediet zal daarvoor in de begroo ting van 1938 ingeschreven worden. Men doet ons opmerken dat geene nieuwe noodwoningen op het grondgebied der ge meente meer mogen opgericht, of bewoond worden. H. Denys. Wat verstaat men alhier door noodwoningen H. Burgemeester. Oude foorwagens, wagons van den ijzerweg buiten gebruik ge steld, en allerhande barakken en tenten met alle soorten van afval of afbraak opgetim merd. Het voorstel van het Schepencollege, ter stemming gelegd, wordt eenparig aangeno men. DE ZITTING WORDT GEHEIM. 6. Jaarlijksche vergoeding, toe te ken nen aan de hoppekeurders. H. Burgemeester. Gezien de tegen woordige wedde, ten gevolge der geringe hoeveelheid te keuren hoppe, in de laatste jaren niet meer in verhouding is met het geleverde werk, zullen de keurrechten, die lot nu toe de veranderlijke vergoeding uit- mieken van de Keurheeren, in 't vervolg ten bate vallen van de gemeentekas en zouden vervangen worden door eene jaarlijksche vaste vergoeding aan de leden van 't Bureel. De hoppekeuring is nu gedaan dcror keur ders, die in de kwestie geen persoonlijk be lang hebben en dus gansch onpartijdig op treden, terwijl in eene nieuwe instelling, misschien wel belanghebbende personen zou den gemengd zijn, waarvan één of meer vreemd aan de streek zouden zijn. Naar wij vernomen hebben is men in het Ministerie van Landbouw bezig met het sa menstellen eener Commissie, die haar zal belasten met het regelen van nieuwe schik kingen die men noodzakelijk acht voor het aanleggen van nieuwe hopsoorten in de streek van Poperinghe schikkingen voor wat betreft hoofdzakelijk de bewerking dezer hopsoorten en het vaststellen van een spe ciaal certificaat van herkomst. Tot op heden werd ons Stadsbestuur nog niet over deze zaak ingelicht, noch door het Ministerie in kwestie, noch door deze be voegde diensten. Bij de laatste hoptentoonstelling zagen wij met verwondering zekeren nieuwen maatre gel toegepast, verschillend van die van voorgaande jaren, namentlijk voor wat de nieuwe hopsoorten betreft. En toen wij nu, over enkele dagen, ver namen dat de scheidsrechterlijke Kamer der Hophandelaars van Poperinghe uitgenoodigd werd een afgevaardigde aan te duiden om l.aar te vertegenwoordigen te Brussel in de voornoemde Commissie, die aanstelling gebeurde reeds zoo heeft het Schepencol lege het noodig gevonden handelend op te treden. Het Stadsbestuur heeft nog nooit gewei gerd de aangevraagde verbeteringen te bren gen aan het Reglement der Hoppeschaal, alsook aan de gebouwen of het materiaal aldaar gebezigd, dit in de mate van het mo gelijke en tevens rekening houdende van de gegrondheid der eischen van handelaar en planter. In het vervolg wil het Stadsbestuur op dien weg voortgaan, al moesten de kosten daaraan besteed, hoog beloopen, om de he- dendaagsche noodwendigheden aan te passen. De bestaande gebouwen zijn daarvoor groot genoeg. Over enkele jaren hebben wij reeds groote verbeteringen gedaan en wel alswanneer er een tweede lood ingericht werd, en de hop der buitengemeenten alhier ter keuring en pressing toegelaten werd. Dit waren onkosten waarin het Ministerie van Landbouw zelf niet tusschenkwam en waarvan den bekomen uitslag maar zeer ge ring is geweest. Het Stadsbestuur heeft er dus alle belang bij, zich op de hoogte te houden van wat er zal gebeuren en daarbij te zorgen dat een voorrecht, waarvan onze Stad sedert ver scheidene honderden jaren geniet, niet ge krenkt wordt.. Wij kunnen zoowel en nog beier dan wie ook, de ondervinding be wees zulks immers zorgen voor de hop- voortbrengst die altijd den rijkdom onzer streek uitmiek. Het inrichten van eene tweede instelling door bijzonderen uitgebaat, is dus overbodig en dient bijgevolg vermeden te worden. De uitbating der Hoppeschaal was lange jaren eene bron van inkomsten voor de Stad. in 1929 48.000 fr., in 1932 was het cijfer gevallen op 20.000 fr. in 1936 was het maar 15.000 fr. meer en in 193 7 zal het onbe duidend zijn. Ehwel, moest deze bron van inkomsten voor Stad zelf te niet gaan, mochten de uitgaven de ontvangsten overtreffen, toch ware het voor het Stadsbestuur een zware verplichting haar deze opoffering te getroos ten. Immers de welvaart van gansch onze streek staat hier op het spel, want Landbou wers, Handelaars. Neringdoeners. Werklie den, laat ons zeggen gansch de bevolking,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1