Was het Rook zonder Vuur Ontspanning in de Wereldpolitiek Nuttige Inlichtingen. handen 17 JAAR. NUMMER 50. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT iRuwe kifo de allerbeste balsem tegen noodzakelijk geworden onderneming IDEEEN EN DOCUMENTEN den hoest. DRINKT KING STOUT WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 12 DECEMBER 1937. ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. ONZE KOLONIE IN GEVAAR OF... MAAR EEN AFPERSINGSMIDDEL De heer Spaak, onze minister van Buitenlandsche Zaken, heeft het dus toch de moeite waard geacht, 't stand punt van onze regeering tegenover de berichten over Duitschlands koloniale eischen voor den Senaat uiteen te zet ten Zij weigert aan deze berichten te ge- looven. Zij houdt zich aan de verkla ring, door Rijkskanselier Hitier afge legd op 30 Januari jl. nog en luidende dat Duitschland niets vraagt aan die landen welke het geen van zijn kolo niën hebben afgenomen En tenslotte zeide minister Spaak, dat de regeering te veel vertrouwen heeft in den geest van rechtvaardig- heid^ en in den politieken zin der be trokken regeeringen, om de meening te koesteren, dat de integriteit van ons koloniaal domein in gevaar komen kan Maar, mocht zulks toch ooit eens ge beuren, dan zou de regeering deze integriteit verdedigen met alle midde len, die in haar macht zouden staan en zonder één uitzondering Welke kordate verklaring reeds was voorafgegaan door een hulde aan het genie van een zijner Koningen, waar-* aan Belgie zijn kolonie verschuldigd is Als we bedenken dat de nutteloos heid voor Belgie van een koloniaal be zit, veertig jaar geleden een der axio- mas was, een der heiligste punten van het socialistisch geloof en wij nu door een socialistischen minister hooren zeg gen, dat wij de integriteit van Congo zullen verdedigen met alle ons ten dien ste staande middelen, zonder uitzon dering met duidelijker woorden ervoor vechten zullen als 't mocht noo- dig zijn dan mogen we ons afvra gen wat er binnen veertig jaar voor de socialisten-zelven nog overblijven zal van de stellingen die zij vandaag als definitieve waarheden en wijsheden vooruitzetten Intusschen blijkt uit de verklaring van gezel Spaak, dat een gebeurlijke terugeisching door Duitschland der dis tricten van Ruanda en Urundi, waar over Belgie slechts een mandaat uitoe fent, voor onze regeering geen aanlei ding zou zijn om naar de wapens te grijpen. Zelfs niet om aanspraak te ma ken op den bijstand van Frankrijk of van Engeland. Tenzij misschien, ingeval deze twee landen zelve over geen afstand var hun mandaatgebieden te spreken zou den zijn zooals Japan bondgenoot nu van Duitschland nochtans het niet is, en de Belgen alleen zouden willen dwingen tot het teruggeven van een gewezen Duitsch gebied, dat zij tot een zoo hoogen graad van welstand hebben gebracht. Zelfs niet zonder gevaar voor de be langen van de kolonizeerders op zijn eigen Afrikaansch gebied. Maar in alle geval heeft Belgie zich, ook volgens minister Spaak en onze huidige regeering, te rekenen tot die landen, welke Hitier... niet bedoelde, toen hij sprak van landen die aan Duitschland geen koloniën ontnomen hebben En dus ook met de moge lijkbeid van een formeelen terugeisch van Ruanda en Urundi door Berlijn rekening te houden. En... dan zouden we er wel ee groot spijt van kunnen hebben, ten koste van zooveel offers en met gevaar voor onze eigen directe belangen, een zoo zacht bed voor Duitschland in den Noord-Oostelijken hoek van onze kolo nie te hebben gespreid. Maar op hoeveel verschillende ma nieren de zoo alarmeerende berichten nit Londen ook, én aan gene én aan deze zijde van den Rijn, in twijfel ge Lokken en formeel gelogenstraft mo gen zijn zooveel is in ieder geva zeker, dat hier geen rook geweest is bonder vuur. Als vaststaand mag worden aange- tnmen, dat er wel degelijk sprake ge ^■'nest is over zulk een soort schik- 'ng in het onderhoud met den En- gekchen afgezant, Lord Halifax en den uhrer. Doch... wie heeft de eerste dit a"etje opgegooid Aan den Berlijnschen correspondent "l de Nieuwe Rotterdamsche Cou- heeft men ingeblazen, dat het de Britsche afgezant zou kunnen KOMT MEN TOT BEDAREN zijn, terwijl de diplomatieke bericht gever van de Londensche Daily Te legraph verzekert dat de Duitsche ambassadeur von Ribbentrop naar het Foreign Office zou zijn gegaan om te zeggen, dat het voorstel, hetwelk zoo veel stof heeft doen opwaaien, wel door doctor Schacht aan Lord Halifax gedaan geworden is, maar slechts in persoonlijken naam en zonder eenig of ficieel karakter. Uit deze elkaar tegensprekende be richten kan dus toch als conclusie wor den getrokken, dat er zoowel in Enge land als in Duitschland menschen zijn, die eraan denken om aan de koloniale eischen van het Reich tegemoet te ko men door de stichting van een groot centraal-Afrikaansch gebied, dat niet direct een kolonie meer zou zijn, maar een onderneming, te expioiteeren door een soort naamlooze landengenoot- schap, waarin Duitschland dan de meerderheid der aandeelen zou hebben En het breedste deel van dezen in ternationalen riem zou dan gesneden moeten worden uit het Belgische Ieder Zeker is het niet zoo ondenkbaar, dat een idee als dit uitgegaan is van ngelsche zijde, waar men dan op die manier hopen kan, aan wederafstand van de gewezen Duitsche gebieden in Oost- en West-Afrika te ontsnappen en vooral dan van diegene welke onder mandaat van de Zuid-Afrikaansche Unie zijn gesteld, waar men langs geen oor nog voor dit idee toegankelijk is. Maar zou het thans, op rekening van Schacht-alleen geschoven voorstel van Duitsche zijde zijn gekomen, dan kan ret ook wel beschouwd worden als... een zet maar op het politieke schaak- aord, met de voornaamste bedoeling om andere zetten voor te bereiden. Het is bijvoorbeeld niet onmogelijk, dat men een gebaar van bedreiging in de richting van Belgie's Afrikaansch aezit slechts gedaan heeft, om in Bel- gie-zelf een krachtige beweging tot vol doening van Duitschlands eischen door de andere, de groote mandaatmogend- ïeden te verwekken. Op zoo n manier dan, dat Engeland en Frankrijk tenslotte vanzelf genood zaakt zouden zijn, zich; voor de terug gave van een deel of van al hun man daatgebieden, door Duitschland te la ten aanspreken, indien ze 't niet van hun fatsoen zouden kunnen verkrijgen om Belgie te laten berooven, en dan nog wel zeiven tot deze berooving me de te helpen. Een andere, ook niet principieel te verwerpen hypothesis mag nog zijn, dat achter heel deze kunstmatig ge wekte beroering de bedoeling steekt om aan zekere territoriale eischen van Duitschland in Oostelijk Europa nieu we kracht bij te zetten. Dat wil dan zeggen de gewezen Duitsche koloniale gebieden te doen dienen als ruil-objecten voor de lap pen van het Russische, van het Pool- sche en van het Tsjecho-Slovaaksche rijk, die Duitschland voor zijn expan sie geschikter en nuttiger acht dan zijn gewezen koloniën in Afrika en de Stille Zuidzee. En de maneuver zou dan zijn Nu Italië reeds ervoor gewonnen is, ook Frankrijk en Engeland winnen voor het idee van een grenswijziging in Oos telijk Centraal-Europa, door de voor spiegeling, dat dan Duitschland voor goed ophouden zou, een gevaar te zijn voor den vrede. Maar vooral ...een gevaar voor het rustige bezit, door Frankrijk en Enge land, van zijn gewezen overzeesche ge bieden. Wij, Belgen, zouden hier kunnen zeggen Alles wat gij wilt, maar op conditie dat WIJ de kosten ervan niet moeten meebetalen N. G. Er zijn ernstige dingen gebeurt in de laatste dagen, waarop wij eene bij zonder aandacht dienen te vestigen. In Spanje heeft generaal Franco zijn militaire verrichtingen tot positieve uit slagen weten te brengen. Het kan niet ontkend worden, dat de Engelsche re geering zich zeer tegemoetkomend aan gesteld heeft tegenover de regeering van Salamanca en reeds semi-diploma- tieke betrekkingen met het nationalis tisch Spanje heeft aangeknoopt. Italië is overigens bereid zijn vrij willigers terug te trekken, terwijl ook Duitschland het einde van den Spaan- schen strijd met goede oogen aanziet. Rusland, dat in groote moeilijkheden gerocht is in het Verre Oosten, en rechtstreeks kan bedreigd worden in Siberie, zou niets beters vragen dan zijne gewaagde onderneming in Span je te laten schieten. Volgens de laatste aerichten, welke ons bereikt hebben, zou de regeering van Moscou er abso- uut geen lust meer in vinden de on dernemingen van Spanje in een ander and van West-Europa te hervatten. De Komintern meende een nieuw experiment te moeten wagen in Belgie maar ons land heeft zich met de groot ste krachtdadigheid tegen dergelijke onderneming verzet, en van uit Enge- and zou men een Frente Popular in 3elgie met zeer kwade oogen hebben aangezien. Ook in hrankrijk komt het einde- ijk aan het licht, dat de bevolking ïeelemaal niet hoog oploopt met aller- ande communistische drijverijen en eensdaags zou het verzet tegen het Volksfront in een ernstiger stadium cunnen treden. Het ontdekken van talrijke wapen depots en de aanhoudingen van talrijke vooraanstaande personen, toonen op voldoende wijze aan, dat een staats greep in Frankrijk wel tot het mogelij- ce behoort. De Franschen'hebben er genoeg van steeds onder de plank te moeten staan van vreemde communistische elemen ten, die in hun eigen land sedert de aatste jaren overal het hooge woord voeren. Wij wenschen ons evenwel volgens onze gewone gedragslijn niet in te laten met de specifieke bin- nenlandsche aangelegenheden van een anderen staat. Wanneer Europa eindelijk beslist schijnt te zijn een einde te stellen aan de communistische propaganda welke zoo deuk gevoerd wordt in al de krin gen en in al de landen door de Komin tern, dan mag men deze kentering grootelijks danken aan het krachtda dig optreden van het Japansche leger in China. Wij herhalen het eens te meer. Wij zijn tegen het gebruik van het geweld en van de wapens. Wij zijn voor de rust en voor de vrede. Wij stellen het zedelijk gezag van het recht boven de stoffelijke macht. Maar volgens de ze delijke moraal is het soms noodig, de macht ten dienste te stellen van het recht, teneinde een verdere uitbreiding van het kwaad te verijdelen. Wel nu, de bolchevistische ondermijnende propaganda richtte in de laatste jaren verschrikkelijke verwoestingen aan in al de landen van het Verre-Oosten, niet alleen in China, maar tevens in Mengolie, Indo-China, Java, Cambod- ge, Britsch en Nederlandsch Indie, enz. Deze verwoestingen waren des te dieper en des te breeder, daar de com munisten hier meest te doen hadden met zeer verachterde en ongelukkige volksstammen, die het virus van het bolchevisme gemakkelijk opnamen. Het zijn de Japanners, die zich met deze taak hebben belast, ten minste in China. De val van Sjanghai en de be dreiging van Nanking, de zetel van de beruchte regeering van Tchang Kai Shek, zal wel voldoende zijn om be daren te brengen. Het komt ons im mer voor, dat de groote Mogendheden seffen, dat eene mogelijke bolchevisa- tie van China, weldra bedreiging zou uitmaken van hunne eigene bzeettingen Er kan immers hier geen spraak zijn dat Japan het oog heeft op de over- heersching in China. China is een on metelijk land, waar nog alles te doen is, en waar de beschaving nog niet is doorgedrongen. De Chineezen hebben zeker veel verwaandheid. Vele Chinee- sche studenten zijn op de Europeesche hoogescholen komen studeeren, zonder eens het lager en het middelbaar on derwijs te hebben uitgedaan... Het is verkeerd te meenen, dat de Chineezen het schietpoeder hebben uitgevonden. Dit werd ingevoerd in China door Portugeezen in de 1 6e eeuw. Zonder orde, tucht en regeling kan dit land zich niet ontwikkelen. Wel integendeel, moet het ten prooi vallen van het communisme en van de ellendige anarchie. Japan heeft door zijn krachtdadig ingrijpen, een einde willen stellen aan de verschrikkelijke verwoestingen, aan gericht door de bolchevistische propa- gand. Het was meer dan tijd geworden. Ook de Europeesche mogendheden hebben in het Verre-Oosten eene rol van beschaving en van ontwikkeling te vervullen. G.v.B. DE KWIJTINGZEGEL. Er wordt ons dikwijls gevraagd het kwijtingzegel nader toe te lichten. Al is deze maatregel reeds sedert meer dere jaren van toepassing, dit belet evenwel niet dat sommige belangheb benden, gezien de onderscheiden wij zigingen hieraan gebracht, niet al te zeker van hun stuk meer zijn. Kwijtingen beneden de 30 fr., zijn Vrij van zegel. Van 30 fr. tot 1 00 fr. wordt een zegel vereischt van 20 cen tiemen. Boven de 100 fr. tot 300 fr. moet een zegel van 30 centiemen aange bracht worden. Van meer dan 500 fr. tot 1.000 fr. is een recht van 50 centiemen toepas selijk. Boven de 1.000 fr. is een taks vereischt van 24 centiemen per schijf van 500 fr. Deze taks wordt afgerond tot de hoogere deciem, zoo bijvoor beeld voor 1.4 75 fr. is er te plakken 0.50 -F 0.30 of 80 centiemen. (30 centiemen is dus de aangegeven 24 centiemen gebracht tot de hooger de ciem, zijnde 30 centiemen). Op te merken dat het zegelrecht toe passelijk is op elk geschrift, geteekend of niet, dat bestemd is om als bewijs van betaling te dienen. Vroeger ook was het maximum van kwijtingstaks bepaald op 10 fr., zoo dat er nooit meer dan 10 fr. diende geplakt. Deze maatregel vervalt. Wanneer men ontvangst meldt van een check of overschrijving, moet er slechts een zegel van 30 centiemen aangebracht worden, welke ook het bedrag van check of overschrijving weze, nochtans mag men enkel het be drag en de wijze van regeling (check, overschrijving, bank of postcheck) vermelden. Indien men de reden van betaling insgelijks vermeldt, dient het gewone zegelrecht, zooals hierboven vermeld, toegepast. Het kwijtingzegel dient ook in zijn geheel geplakt. De aangegeven zegelrechten zijn wel ver staan toepasselijk wanneer voor kwij ting afzonderlijk bescheiden gebezigd worden, zooals kwijtingsformulier, brief, enz. GEZINSVERGOEDING. Koninklijke Besluiten in verband met de laatste wet op den Gezinstoe slag. Een Kamerlid ontving daarover on- derstaanden brief van den h. Minister van Arbeid en Sociale Voorzirg <r Ik heb de eer u te berichten dat het organiek koninklijk besluit te ge ven in uitvoering van de wet van 10 Juni 1937, tot uitbreiding van de kin dertoeslagen tot de werkgevers en de niet-loontrekkenden, de toepassing per gedeelten zal regelen. Het organiek koniklijk besluit zal in den loop van December 1937 ver schijnen en de volgende twee tijdstip pen vaststellen 1 Januari 1938 de werkgevers, (landbouw, nijverheid, handel, vrije beroepen, enz.) Te verkrijgen in voor de blijvende rust in het Verre j Julj 1938 de ontzaglijke massa de Apotheek LEURIDAN, Bertenplaati, 8, te Oosten. Engeland, Holland en Erank- zelfstandige werkers (landbouw, nij- Poperinge. rijk; en zelfs Amerika beginnen te be- verheid, handel, vrije beroepen, enz.) genezen vlug met begrepen hebben, dat zij op het punt 1 stonden een verkeerden weg in te slaan U vJ L. I In plaats van de militaire actie van Doos 4 en 7.50 fr, In alle Apotheken Japan te belemmeren en onmogelijk te willen maken, zien wij hierin eene llltll 1 11U t\ C. 11, Z. I C I 1 1J 1HCI 111 V— 11 V— Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. IS EUROPA'S VERVAL NAKEND door Robert Aernaut, Voorzitter der Federatie van L.J.W., Arr. Antwerpen. (VERVOLG) De dictatuurlanden hebben het schip ver laten dat zij aan 't zinken waanden. Twee nieuwe richtslijnen zijn in Europa ontstaan ten gevolge dezer vreespsychose veroorzaakt door de meening van het snel naderend ver val 1- Bepaalde landen vereenigen zich tot gesloten economische éénheden, in overeen stemming met de les welke de oorlog aan de centrale landen heeft geleerd Dat zij konden leven zonder in- of uitvoer vermits zij het tijdens den oorlog moesten doen. Duitschland is bezig deze proef te nemen. Het laat een volk leven op een bodem die te klein geworden is. En het wil dit volk niet wijsmaken dat het zijn levensstandaard dient op te geven. De groote massa wordt gevoed door den staat. (De geweldige leger- inrichting). De levensproducten worden méér uit het scheikundig vernuft van den mensch dan uit de natuur gehaald. Een sterke politiemacht, concentratiekampen, staan gereed voor het geval dat het paar denmiddel faalt. In een ander dictatuurstaat, Italië, is men tot de conclusie gekomen dat deze formuul niet deugdelijk was. En men is op rooftocht naar een kolonie gegaan. Duitschland, kan mijns inziens, hiermede niet lang meer wach ten. De nood zal het dwingen. 2. - De andere richtslijnen tegenover het besef der ineenstorting is deze aangekleefd door Engeland en Frankrijk. Men geeft aan het volk een schijn van weelde waarmede het tevreden is. Serie productie van woningen, van klee ding, zelfs van amusementsgelcgenheden. De ze formule zou eventueel een oplossing kun nen brengen, omdat Europa aldus den kost prijs van zijn levensstandaard verlaagt, zon der in schijn den levensstandaard zelf aan te tasten. Mijns inziens is dit de beste formule van hergezondmaking eener zieke economie, ver mits zij ten slotte de minst kwade van twee bittere pillen is die den zieke voorgelegd worden. Hier beseft het volk de bezuiniging die zich opdringt als redmiddel en ondergaat haar zonder morren. Hier heerscht berusting in het lot... dat lot dat alleszins nog vatbaar .s voor een gunstig eindslot. In het andere kamp, de dictatuurstaat, heerscht geen optimisme... omdat men goed weet dat de aangewende reddingsformule toch niet zal baten. Het is spijtig voor het oude Europa aldus zijn eigen verval stap voor stap te moeten medemaken, tusschen de twee buffers van de Amerikaansche en Japansche culturen die op het oogenblik wachten waarop Europa ten aller laatste door middel zijner innerlijke verdeeldheid zelfmoord zal plegen... om dan de vacant gekomen plaats, uit oorzaak van sterfgeval»... die plaats van overheersching over den aardbol... onderling te betwisten. Dat zal dan misschien het laatste bloed bad worden dat de wereld zal teisteren. Doch Iaat ons ten allerlaatste met ver trouwen de toekomst inblikken. Laat ons gelooven dat de volkeren tenslotte uilen tot het besef komen dat zij allen kin deren van EEN groote familie zijn die elkaar n tegenspoed zoowel als in vreugde dienen bij te staan. Laat ons hopen dat bij de ziekte van het gezinshoofd... het oude Eu ropa, dat krachtens het genie zijner telgen recht heeft op het vaderschap der wereld, men begrijpen zal dat het dient verzorgd te worden totdat het genezen is. Laat ons hopen dat de familieleden... dc rijke familieleden... hulp en bijstand zullen verjeenen. Laat ons hopen dat de volkeren die reeds dep eersten stap gedaan hebben op het pad der vertwijfeling... de dictatuurlanden... ten allerlaatste hun missing zullen inzien en terug zullen keeren tot de Europeesche gemeen schap, in wier cultuurkapitaal zij nog tal rijke aandeelen bezitten. Want slechts een gezamenlijk overleg over de reddingswijze onzer Europeesche bescha ving kan Europa nog redden van het snel naderend verval. De voorteekens van dit ver val staan duidelijk geschreven aan den Oos terlijken en Westenijken einder. En het valt sierk te betwijfelen of, in geval van onder gang, het oude Europa zal mogen rekenen op men8chenlievende hulp. Ik geloof dat hier het Help U Zelve de eenige reddingsfor mule kan wezen. -- Tenslotte wil ik mijn vaste geloof hier uit drukken in het gezond verstand van den Europeaan in 't algemeen dat toch, aan een ieder afzonderlijk, de overweging in moet geven dat onze wereld nu, krachtens de na tuurwetten zelve, krachtens hetgene er in de structuur van ons intelligent wezen ondanks eeuwen van beschaving nog aan dierlijk in stinct overgebleven is en dat onuitroeibaar is... steeds zal bestaan in twee klassen van volk De verdrukten en de overheerschers. De verdrukten zijn zij wier intelligentie het minst ontwikkeld is, de zwaksten dus. De overheerschers zijn de sterken van geest. Het zijn deze sterken van geest die een overheer sching over de werelddeelen tot een zegen van het menschdom maken. Wat heeft de Eu ropeesche colonisatie bijvoorbeeld niet aan Afrika, onder vorm van wetenschap bijge bracht De formule van overheersching van de sterke vuist... de dictatuur... is geen Europeesch product, want op vrees alleen kan men geen cultuur vestigen. Het is in het gezond verstand van den Europeaan enkel en alleen dat de reddings formule onzer stervende overheersching overheersching die zich slechts op de wereld voelen liet door aan het menschdom de slot som van het Europeesche genie op te drin gen te vinden is. En op dit Europeesch gezond verstand doe ik een beroep zal de Europeaan zwijgzaam dulden dat hij van de klasse der overheerschers naar deze der ver drukten overga Heeft hij al eens in overweging genomen en zich de vraag gesteld of In geval zich een nieuwe cultuur, 't zij .uit het Oosten, 't zij uit het Westen, zich aan de wereld zal opdringen deze nieuwe cultuur wel de eenige ware de eenige blijvende cultuur... t.t.z. Overheersching door de kracht van den geest zal zijn Zal deze cultuur zich opeens aan Europa opdringen... bij middel van een massaslachting zonder voorgaande in de geschiedenis Want vergeten wij het niet In het Oos ten zijn de geesten fel ontwikkelt, en de eetlust nadert er met rasse schreden... en het benauwende vraagstuk van overbevol king zou die geesten wel eens het wapen, als oplossing,van' het cultuurvraagstuk, doen verkiezen. Het Oosten heeft nog niet veel goed op gebied van geestesproducten geexporteerd Het communisme bijvoorbeeld... uit Rusland is alvast niet bruikbaar voor Europa. In het Westen dreigt de dictatuur van de heerschappij van het geld boven de kracht i van den geest. Daar wil men Europa op de knieen zien liggen voor het gouden kalf en afstand zien dien van fijnvoeligheid ten voor- tieele van het materialisme. Tusschen deze twee buffers nu... zit Eu ropa... en het staart wezenloos op de nog zwakke overblijfsels van het monument zij ner overheersching. En wat nu kleine man DAT is de vraag die zich meedoogenloos.aan alle ho rizonten vertoont. Robert Aernaut. en de andere categorien van personen voor wie het organiek koninklijk be sluit van toepassing zal zijn. Maar terwijl voor de werkgevers de verplichting een bijdrage te beta len en eventueel het recht op toelagen op 1 Januari 1938 zullen ingaan., zal de bijdrage natuurlijk slechts geind en zullen de toelagen natuurlijk slechts uitgekeerd worden na afloop van het halfjaar, dat is van de maand Juli van bedoeld jaar af. De eerste zes maanden van het jaar 1938 zullen te baat genomen wor den om de onderlinge kassen en af- deelingen in te stellen, ze toe te laten, ze in te richten, voor de lokalen, het materieel en het personeel die noodig zijn te zorgen, de leden aan te werven, enz., zoodat zij wezenlijk in werking kunnen treden, dit is de bijdragen in nen en de toelagen verstrekken, van I Juli aanstaande af. INSCHRIJVING OP HET HANDELSREGISTER. De inschrijvingen op het- Handels- register, waartoe alle middenstanders j gehouden zijn winkelier? herbergiers, coiffeurs, en allen die voor eigen re- kening werken, kunnen geschieden, (Zonder Boete tot 1 April 192 3. Enkel iet vastinschrijvingsrecht van 25 fr., wordt geeischt, terwijl de boete voor aattijdige inschrijving zijnde 100 fr. vervalt. Wie zich vóór gemelden datum niet in regel stelt, staat bloot aan boete en pijnlijke moeilijkheden. Men late dus niet na zich tijdig in regel te stellen. BERICHT. Met het oog op het gebeurlijk bege ven van eene plaats van tijdelijk be diende bij het provinciaal bestuur, zal een examen van schrijver op 21 De cember a.s. afgenomen worden. Vereischte ouderdom 18 tot 30 jaar (45 jaar voor oudstrijders en de daarmede gelijkgestelden) Aanvragen om inschrijving tot dit examen mogen ingediend worden tot 1 6 December a.s. ter provinciale griffie alwaar ook alle inlichtingen betreffende het programma te bekomen zijn. Inschrijvingsrecht 20 fr. te storten op het postkantoor waar de formulieren voor de aanvraag kunnen verkregen worden.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1