DE NIEUWE PENSIOENWET. De nieuwe Regeering en onze Buitenlandsche Politiek Kerstmis Hel Pensioen van maximum 3200 fr. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN! GEBROEDERS DUPONT '932-1933, 1933-1934, 1934-1935, 1935-1936, 1936-1937, 1937-1938, en 1938-1939, eene storting van min stens 50 frank. HET VERSLAG KOLONIALE LOTERIJ Uw verkoudheid genezen met lil LANDBOUWKRONIEK NEO DE ALLERBESTE BALSEM TEGEN 17 JAAR. NUMMER 52. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 26 DECEMBER 1937. ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. - ■3*. De postabonnenten in Belgie, die vaa woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen ne- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Eene algemeene bemerking. Het Staatsblad heeft de nieuwe pen sioenwet afgekondigd. Deze wet komt invoege met terugwerkende kracht op 1 October 1937. Er dient opgemerkt dat heel de pen sioenkwestie hier gesteld is op den kosteloozen rentetoeslag 't is te zeggen de toelage welke de Staat ver leent aan de personen van 65 jaar oud, en die, gezien hun ouderdom, sedert de instelling der pensioenverzekering, in de onmogelijkheid waren door eigen stortingen hun pensioen te verzekeren als een recht, en die slechts eenige on voldoende stortingen hebben kunnen verrichten. Moest men op die personen de verzekering toepassen, 't is te zeggen hun pensioen berekenen op het totaal bedrag van hun stortingen, dan zouden die menschen maar enkele franken pen sioen genieten. Daarom springt de Staat bij met een toelage, een aanvul ling, een kosteloozen rentetoeslag welke dus niets gemeens heeft met het verzekeringsrecht De personen, die aldus dezen koste loozen rentetoeslag genieten, moeten nochtans een zeker aantal stortingen hebben verricht, zooals wij verder zul len uitleggen. Het maximumbedrag van den koste loozen rentetoeslag is 3.200 frank voor een mannelijk gehuwde en 2100 frank voor een ongehuwde. WIE KRIJGT ALDUS PENSIOEN De personen boven 71 jaar. Eerst en vooral die geboren zijn vóór I Januari 1867. De wet begint te rekenen met het geboortejaar van vóór 1 Januari 1863 en gaat in deze reeks tot vóór 1 Januari 1867. Die personen moeten de volgende stortingen gedaan hebben 1. - Voor de personen vóór 1 Ja nuari 1863 geboren geen storting. 2. - Voor de personen in 1863, 1864 of 1 865 geboren een storting van on verschillig welk bedrag 3. - Voor de personen in 1 866 ge boren een storting van 1 08 frank, in dien het een mannelijk verzekerde be treft of een storting van 36 frank, in dien het een vrouwelijk verzekerde be treft. De personen onder de 70 j. tot 65 jaar De tweede reeks begunstigden gaat dan van 65 jaar tot 70 jaar, dus ge boren vanaf 1 Januari 1867 en deze reeks wordt verdeeld in twee soorten 1Het pensioen zonder onderzoek naar de bestaansmiddelen 2. Het pensioen na onderzoek der bestaansmiddelen. Zonder Onderzoek. Het pensioen zonder onderzoek be- teekent dat ieder persoon van 65 jaar, die zekere stortingen heeft gedaan, en die de verbintenis aangaat niet meer te werken, den vollen kosteloozen toe slag krijgt (3.200 fr. voor een gehuw de en 2. 100 fr. voor een ongehuwde), al weze hij dan ook miljonnair. Het is genoeg dat hij de vereischte stortingen heeft gedaan en plaats maakt voor een Werklooze. Er moeten echter een aantal stortin gen gedaan zijn. De wet bepaalt deze als volgt 1. - Voor de periode ingaande met I Januari 1926 tot en met 31 Decem ber 1931 een totale storting van 72 frank indien het een mannelijk verze kerde betreft, of van 24 frank indien het een vrouwelijk verzekerde betreft 2. - Voor het verzekeringsjaar 1931 1932 een storting van 50 frank, indien het een mannelijk verzekerde betreft, of v~n 24 frank, indien het een vrou welijk verzekerde betreft 3. - Voor elk der verzekeringsjaren Daar zijn nu echter personen die AL die stortingen niet verricht hebben. De wet voorziet dan dat de aanvra ger, die ontbrekende stortingen heeft, v°lgende verlaging zal ondergaan Voor ieder ontbrekend of onvolle dig stortingsjaar 300 fr. verlaging, als het een gehuwd mannelijk verze kerde betreft. Indien het gaat over on- gehuwden, weduwnaars of gescheiden verzekerden 200 frank verlaging voor een gehuwd vrouwelijk verzeker de 150 fr. verlaging. Iemand, geboren in 1867, en die 1 jaar niet gestort had, verloor met de vorige wet de helft van het pensioen. Nu zal hij maar van 1 50 tot 300 frank volgens het geval, verliezen. Na Onderzoek. De kostelooze toeslag wordt ook ver eend na onderzoek naar de bestaans middelen. Het betreft hier dus perso nen van 65 jaar, die blijven werken, en die de noodige stortingen hebben ge daan. Het kosteloos pensioen zal vermin derd worden in verhouding met hun in- comsten of met hun bestaansmiddelen. Als bestaansmiddelen komen in aan merking 1). Voor de hand- en geestesarbei- ders hun bezoldiging op het oogenblik der aanvraag 2). Voor de buiten dienstverband- staande arbeiders het bedrag der in- comsten met de bedrijfsbelasting be- astbaar 3). Voor de gebouwde en niet-ge- Douwde onroerende goederen, eene som van 8 t.h. van de verkoopwaarde der onroerende goederen indien deze verhuurd zijn 4). Voor de roerende goederen eene som van 8 t.h. der belegde of losse capitalen of het werkelijk inkomen in dien dit laatste hooger is dan vermelde 8 t. h. 5). Voor de invalieden wordt hoog stens 1 00 t.h. in rekening gebracht er wordt dus geen rekening gehouden met wat aan derden voor hulp wordt ver eend 6). Wanneer de aanvrager of de echt- genoote binnen de 1 0 jaar de aanvraag voorafgaand, goederen heeft afgestaan, tomen deze in aanmerking voor een aedrag van 6 t.h. der koopwaarde op ret oogenblik van den afstand. Schul den vóór of na den afstand gemaakt, mogen echter afgetrokken worden 7). Wanneer de afstand waarvan in vorige bepaling sprake, geschiedde op voorwaarde dat in zijn onderhoud moet worden voorzien, wordt in plaats van 6 t.h. het bedrag van 10 t.h. in rekening gebracht. Hierbij dienen twee bemerkingen gemaakt a) Dat voor verkochte eigendom men vroegere of nadien gemaakte schulden kunnen afgetrokken worden, wat niet het geval was met de vorige wet b) Dat voor de landbouwers de toe stand zeer veel verbetert. Eene bepa- ing der vorige wet valt weg, bepaling welke als volgt luidde Wat de landbouwondernemingen aetreft, wordt den aanvrager of diens echtgenoot, als bedrijfsinkomsten van ret land dat zij bebouwden jaarlijks een bedrag aangerekend, gelijk aan vier maal de huurwaarde, zooals die is repaald in de landbouwtabellen, op gemaakt tot vaststelling der landbouw- winsten. Dit zal voor gevolg hebben dat zeer vele landbouwers tot nog toe uitgeslo ten van de voordeelen der wet, thans het pensioen zullen kunnen genieten. Eens de bestaansmiddelen aldus vast gesteld, wordt daarop een zekere vrij stelling verleend, 't is te zeggen een bedrag dat niet in rekening wordt ge bracht. In de vorige wet was de algemeene vrijstelling 2.100 frank voor twee per sonen en 1.400 frank voor één per soon, of 1.050 frank als deze persoon met anderen samenwoonde. Deze vrijstelling wordt nu gebracht op 2.800 fr. voor twee personen en 1.400 frank voor één persoon. Met de vorige wet waren uitgesloten degenen die 4.200 fr. inkomen hadden (man en vrouw), 2.800 fr. voor al leenstaande of 2.100 fr. voor iemanc die samenwoonde met andere personen Met de nieuwe wet wordt het pen sioen maar geweigerd wanneer men over 6.000 fr. inkomen beschikt (man en vrouw) of 4.000 fr. (1 persoon). men Wat men meer heeft aan inkomen dan de vrijgestelde cijfers, wordt in rekening gebracht tot vermindering van het pensioen, derwijze dat het pensioen plus andere inkomsten de cijfers van 4.000 fr. of 6.000 fr., volgens het 1 of 2 personen geldt, niet overtreffen. Een paar voorbeelden Geval van 1 persoon a) Heeft minder dan 1.900 fr. in- hij heeft recht op volledig pensioen b) Heeft meer dan 4.000 fr. inko- geen recht op pensioen c) Heeft meer dan 1.900 fr. en min der dan 4.000 fr. inkomen het meer dan 1.900 fr. wordt afgetrokken van iet pensioen. Geval van 2 personen a) Hebben minder dan 2.800 fr. in komen recht op volledig pensioen. b) Hebben meer dan 6.000 fr. in komen geen pensioen. c) Hebben meer dan 2.800 fr. en minder dan 6.000 fr. inkomen het meer dan 2.800 fr. wordt afge trokken van het pensioenbedrag. Voorb. Man en vrouw hebben 4.200 fr. inkomen zij ontvingen met de oude wet geen pensioen. Nu zullen zij ontvangen 3.200 1.400 fr. n naam van de nieuwe regeering, ïeeft de eerste minister Janson, zeer aelangrijke verklaringen afgelegd. Wij willen ons hier een oogenblik, blijven stilhouden bij de verklaringen omtrent ne zeer duidelijke beteekenis. Wat be- 1.800 frank. Dit zijn de bijzonderste bepalingen van de wet. HET INDIENEN DER AANVRAGEN Deze wet is dus van toepassing se dert 1 October 1937. Moeten de belanghebbenden die her ziening van hun toestand wenschen.een aanvraag doen of zal de herziening van ambtswege worden gedaan Wie herziening verlangt moet de aan vraag zelf doen, en moet zich hiertoe wenden tot den Heer Ontvanger der Belastingen. Bij vroegere herzieningen was het gebruik dat de herziening van ambts wege werd gedaan. Dit had voor ge volg dat honderdduizenden dossiers moesten herzien worden en dat recht hebbende ouderlingen soms 2 tot 3 jaar op de te nemen beslissingen moesten wachten. Met het huidig systeem zal men slechts de gevallen der aanvragen die nen te onderzoeken en zal men veel spoediger de noodige beslissing kunnen nemen. Dus, de aanvragen rechtstreeks rich ten tot den ontvanger der belastingen. BELGIE ZAL VOORTGAAN MET HET VOLGEN VAN EENE ONAFHANKELIJKHEIDSPOLITIEK. dat geen enkele gelegenheid zal wor den verwaarloosd om s lands veilig heid te verstevigen Deze woorden hebben evenwel gee iet buitenlandsche politiek beleid van ons land. M. Janson heeft gezegd dat Bel- gie voortaan zal voortgaan met het voeren eener onafhankelijkheidspoli- tiek, overeenkomstig zijne zending in uropa Deze verklaring komt nage noeg overeen met de principes, welke in 's Koning rede van 14 Oktober 936 werden vastgesteld. Men kent de voorliefde van M. P. anson voor het gematigde en voor het ledachtzame. Wij kunnen ons dus be trouwen "op deze verklaring en wij heb- ien den indruk, dat M. Janson, die zijn neef als medewerker heeft in het departement van buitenlandsche Za ten, zijne daden zal weten te stellen naar zijne woorden. Wij zullen overi gens niet lang moeten wachten, voor aleer deze verklaringen aan de feiten te kunnen toetsen. Wij verhopen, dat ons land zich strict zal houden bij eene onafhankelijke stelling in 't huidig Sino Japansch geschil. Belgie heeft talrijke industrieele en commercieele belangen in 't Spaansch gedeelte dat onder de beheersching staat van generaal Franco. Het is een plicht voor onze regeering deze belan gen niet in 't gedrang te laten komen door eene eenzijdige en kortzichtige politiek waarbij we niets te winnen hebben, maar integendeel veel kunnen verliezen. Hetzelfde geld voor onze belangen in Japan en voor de menigvuldige Bel gische ondernemingen van allen aard in 't verre Oosten, 't Is te zeggen in Corea, Mandchoukwo, Jehol, Hopé, Chantoung, Nanking, enz., daar al de ze gewesten onder den Japanschen in vloed gekomen zijn en zelfs onder de controol staan van Tokio. De Belgische regeering heeft tot plicht te zorgen, dat onze buitenland sche belangen niet in gevaar worden gebracht door eene verkeerde houding tegenover vreemde mogendheden. De zelfstandigheidspolitiek mag geen ijde woord zijn. Onze buitenlandsche poli tiek mag in dien zin onder geen voor wendsel, onder den invloed van gelijk welke politiek partij of club. De bui tenlandsche politieke gebeurtenissen moeten buiten elke betwisting blijven voor ons land, en zij dienen niet te worden aanzien als troebele waters, waarin onze politieke avonturiers hun ne netten meenen te mogen uitwerpen. Niemand, in het land, bezit de vrij heid, noch het recht door een intem- posief optreden, onze nationale belan- I gen in den vreemde te ondermijnen. M. Janson heeft verder verklaard c De buitenlandsche politiek van Bel gie moet realistisch zijn in dezen zin. VAN DEN HEER VAN ZEELAND. doelt feitelijk dit gedeelte van de mi- nisterieele verklaring Zal de regeering ervoor zorgen, dat onze politiek van zelfstandigheid door eiten wordt gekenschetst Daarmede stemmen wij volledig in. Of beteeke- nen die woorden, dat de regeering streeft naar, nieuwe waarborgen, of naar nieuwe pacten of nieuwe verbon- !en Wij zijn geenszins tegen dit idee, dat onze machtige naburen onder el- caar 'n West-Europeesch Pact van vre- deswaarborg zouden insluiten, maar wij vinden er op geen gebied voordeel in, bij dergelijk pact Verdragsluitende -"artij op te treden. De onschendbaar- leid van ons grondgebied moet als een axioma worden aanzien. Zij is niet voor verhandelingen vatbaar. Eindelijk besluit de verklaring met de woorden De buitenlandsche po- itiek van Belgie zal niet egoistisch zijn in dien zin, dat de regeering ge trouw aan de principes uit het pact van den Volkenbond, steeds bereid zal zijn om aan elk opbouwend vredeswerk mede te werken. Deze woorden hebben hunne innige beteekenis. Zij stellen klaar en duide lijk aan het licht, dat Belgie getrouw blijft aan de principes van den Vol kenbond, en niet aan den tekst van het Pact, die op vele punten zeer duis ter en dubbelzinnig is. Belgie is zeker bereid mede te wer ken aan opbouwend werk, maar niet meer aan nuttelooze palabers, zoo als deze die het vredesorganisme van Genève, onteerden in de laatste jaren. In dien zin genomen, zijn de ver klaringen van M. Janson, omtrent het buitenlandsche politiek beleid van Bel gie van dien aard, dat men er goede dingen kan van verwachten, wanneer deze verklaringen eerlijk in de werke lijkheid worden omgezet. Maar zulks dienen wij toch eerst af te wachten vooraleer aan de regeering een satisfeciet over te maken. G. v. B. Het zou bepaalde voorstellen bevatten voor besprekingen tusschen verschillende landen. Naar bericht wordt, zou het ver slag van den heer Van Zeeland on geveer vijf-en-dertig bladzijden be slaan en te Brussel niet verschijnen, wijl het een persoonlijke opdracht geldt aan het gewezen hoofd der Bel gische regeering. Het stuk zou slechts bondig de stap pen van den heer Van Zeeland in de verschillende Europeesche hoofdsteden vermelden, doch het zou concrete be- sluitselen bevatten, die reeds in feite de goedkeuring der leidende kringen te Parijs, Londen en Washington hebben verworven. Het document zal te Rome, en te Berlijn worden meegedeeld. Het behelst allereerst een voorstel tot onmiddellijk onderhandelen tus schen Frankrijk, Groot-Brittanie, Italië Duitschland en de Vereenigde Staten. Men mag overigens aannemen dat die gesprekken reeds begonnen zijn door de reizen, samenspraken en offi cieuze verslagen waarmede de heer Van Zeeland thans bedrijvig is. Een economische internationale conferentie zou later belegd kunnen worden. Bovendien zou de heer Van Zee land de gedachte voorop zetten tot het oprichten van een gemeenschappelijk egalisatiefonds, waartegenover presi dent Roosevelt niet vijandig staan zou. Die oprichting zou gepaard gaan met het te gelde maken der bevroren credieten De Bank voor internatio nale regelingen zou eveneens tusschen- komen voor een gedeelte der maatre gelen, strekkend tot verbetering van het clearing-stelsel. Het rapport zou ten slotte dc op richting in overweging geven van een internationaal economisch studie-cen trum, zooals Koning Leopold in uit zicht stelde door een brief aan den heer Van Zeeland, toen deze eerste-minis- ter was. De Heer Van Zeeland van Rome naar Parijs. Dinsdag morgen is de heer Van Zee land, de gewezen eerste minister van Belgie, komende van Rome, waar hij verschillende gesprekken heeft gevoerd in verband met zijn economische zen ding, te Parijs aangekomen. De avonden zijn tragisch. De zon kleurt het Westen bloedrood, terwijl de opkomende avondwind u bij de keel grijpt en dichte duisternis om de aarde zendt. Met sneeuwbeladen wolken suisen door 't ruim. Men vermoedt dat in de verte de wolven huilen en in de ijle ruimte drama's zich afspelen. In de steden rond warme vuren, doen huisgenooten zich te goed aan lekkere spijzen,eerlijk geestesvermaak, terwijl elders ondanks krachtinspan ning en offervolle daden, armoe in schamele gezinnen en vertwijfeling in beproefde harten sluipen. Zware winterdagen, met uw nasleep van kommer, of uw stoet van zonnige weelde, wie kan het geheim van uw blind beleid verklaren En toch schuilt er wat grootsch in de nakende lichtgloor, in de opwel lende levensbelofte. Alle beschaafde volken, officieeren in deemoed. De harten verbroederen. Moge hij die door het lot bedeeld is, niet vergeten dat hij geen waar ge- uk kan smaken indien hij zijn hart niet opent voor zijn broeder. Moge hij die min bedeeld is, ten minste dezen dag zijn nood niet te nij pend voelen en hoop koesteren. Stoffelijk bezit kan geen onverdeeld geluk brengen. Hoogere vreugd dient veroverd, n Edel gevoel is sterke stuwkracht. Het verrijken zijner zielsgaven irengt klaar bezit. Waar 'n goede wil is, is gewoonlijk een weg. Waar deze schipbreuk lijdt dient geholpen dit is een wet die in ieders hart geschreven staat. In deze dagen van grootsch gebeu ren voelt men de natuurwet der broe derlijkheid zeer sterk in zich spreken En deze wet bindt over staatsgren zen en overtuigingen heen 3 ■v3§ Doos 5 fr. Pot JOfr./n alle Apotheken. DEN HOEST. Te verkrijgen in de Apotheek LEURIDAN, Bertenplaatn. 8, te Pope ri age. De druivenserre van den liefhebber. In de serren gebruikt men druive laars die in pot opgekweekt werden, omdat deze gemakkelijk hunne groei zouden hervatten. Druivelaars worden eenigszins anders geplant dan gewone houtsoorten de wortels moeten zich ontwikkelen op kleine diepte, 't is te zeggen op 10a 15 cm. om minder te lijden van de vochtigheid en beter te genieten van de warmte. Bij het plan ten stellen vele liefhebbers zich de vraag of de druivelaars binnen of bui ten de serre moeten geplant worden. Iemand die niet over veel tijd beschikt zet de planten liefst langs den buiten kant, op voorwaarde, dat de grond niet laag gelegen of vochtig is, want dit is zeer nadeelig voor de groei. Als de serre dient als veranda, plant men ook langs den buitenkant in alle an dere gevallen worden de druivelaars langs den binnenkant gezet. Buiten zal men den grond goed om werken en bemesten per m2 zal men 1 0 kgr. welverteerden stalmest onder werken, 15 gr. metaalslakken en 70 gr. potaschsulfaat dit potaschzout is best voor druivelaars. Om den groei te bevorderen zal men in de Lente 50 gr. ammoniaksulfaat lichtjes onderwerken. Bij feilen vorst zal men den grond be dekken met een laag stalmest, op de plaats waar de wortelen zich ontwik kelen voor de planting langs den bui tenkant, zet men de potten op 80 cm tot op 1 m. van de muur van de serre en men legt de stengel in een groefje van 1 0 a 1 5 cm. diepte en men maakt ze vast met een wilg en twijgje. Het gedeelte van den druivelaar dat binnen de serre komt, wordt gesnoeid op oogen. tijdens den groei nijpt men de minst krachtige oogen weg en men laat de andere opkomen. De rechte snoe; vorm is te verkiezen, men plant ze op 80 cm. of 1 m. afstand volgens de min of meer sterke ontwikkeling van de variëteit. G. Gillekens. 270 de bilj et- 9337 Trekking der Twaalfde Snede. Zaterdagavond had te Brussel in 't koninklijk Circus de trekking plaats van de Twaalfde Snede 1937 van de koloniale Loterij. Ziehier den uitslag Winnen 60 frank, al de biljetten eindigende met 5 Winnen 100 frank, al de biljetten eindigend met 59, 72, 70 Winnen 500 frank, al de biljetten eindigend met 04 Winnen 10.000 frank, al de biljet ten eindigend met Winnen 20.000 frank, al ten eindigend met Winnen 40.000 frank, al de biljet ten eindigend met 72147 De biljetten dragend het nummer 442513, 367521, 242267, 113441, winnen elk 100.000 frank. Winnen elk een trootstprijs van 12.500 frank, al de biljetten dragende de volgende nummers 142513, 167521, 142267, 213441, 242513, 267521, 342267, 313441, 342513, 467521, 442267, 413441, 542513 567521, 542267, 513441, Het biljet dragend nummer 572805 wint het groot lot van 100.000 frank. Winnen elk een troostlot van 50.000 frank, de volgende nummers 172805, 272805, 372805, 472805. BELGISCHE LOTENLEENING 1933. Te Brussel heeft Zaterdag de 57e trekking plaats gehad van de lotenleening 1933. De Reeks 118.081 wint vijf millioen fr. 70 loten van 25.000 frank zijn toegekend aan de 'reeksen 185887 388291 392481 213254 178299 269365 295407 274151 141027 100948 284888 324592 289333 267220 284265 248602 116299 113798 261095 183424 332908 177959 202852 341216 295989 363004 297299 185608 128220 266016 160840 252975 144069 112243 371997 131653 256427 106599 297740 327288 292454 247734 272140 327115 253933 197091 247072 330091 I 19281 376987 38706 146089 228432 294830 214918 .82805 347075 193149 308914 238266 VERWOESTE GEWESTEN 1923. Trekking van 20 December 1937. De Reeks 17.791 nr I wint 500.000 fr. De reeks 313.033 nr 3 wint 100.000 fr. De reeks 70.560 nr 5 wint 50.000 fr. De reeks 38.629 nr 3 wint 50.000 fr. De reeks 281.057 nr 2 wint 50.000 fr. De andere obligaties der bovenstaande reeksen zijn uitkeerbaar met 575 of 550 fr. volgens dat zij al dan niet omgezet werden.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1937 | | pagina 1