I De Totale Oorlog NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR - POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Gazet Yan poperinghe DRINKT CASTAR BIER HET INDEX CIJFER. DRINKT KING STOUT LANDBOUWKRONIEK, I ECONOMISCH PLAN ID E EEN EN DOCUMENT E N EEN JAAR ARBEID AMBTELIJKE BERICHTEN 18 JAAR. NUMMER 1. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 2 JANUARI 1938. ABONNEMENTEN jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr (minimum 3.00 fr.) Rouwbencbten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorband te betalen. biedt aan al haar Sezers en jCezeressen haar beste wenschen van gelukkig Jïteuwjaar VOORUITGANG DER BESCHAVING Nogeens zijn we een nieuw jaar be gonnen Voor de zooveelste maal reeds bieden we U, achtbare Lezeres sen en Lezers, onze beste wenschen. Telkens bij deze gelegenheid is het ons een aangename plicht U alle heil toe te wenschen dat het jaar U niets dan geluk en voorspoed mochtet voorbe houden en U moge leiden naar betere toestanden en een meer geruste levens wandel. In de laatste jaren scheen de crisis zich wel eenigzins terug te trekken, en plaats te maken voor bloeiender tijden, doch de spannende toestanden welke heerschen over de heele wereld brengen lamheid bij den handel en on gerustheid onder de volkeren ook wij blijven daarvan niet gespaard. Laat ons hopen dat dit nieuwe jaar méér vrede in de harten der menschen zal brengen en meer broederlijkheid onder de volkeren zal doen heerschen, opdat de toestanden helder worden en het vertrouwen onder de menschen herschapen. Dit zijn onze vurigste wenschen. Laten wij hopen dat ze dit jaar we zenlijkheid mogen worden. Gazet van Poperinghe N. B. Aanstaande week geven wij onze wandkalender voor het jaar 1 938. HET VRAAGSTUK DER PRONOSTIEKEN. Zal de Regeering ingrijpen Het vraagstuk van een regeerings- tusschenkomst in verband met de sport pronostieken, die, zooals men weet, aanleiding gegeven hebben tot mis bruiken, waaraan men een einde wi' stellen, wordt thans grondig onder zocht in het ministerie van justicie. Minister du Bus de Warnaffe onder zoekt persoonlijk het lijvig dossier, dat z'n diensten hebben samengesteld over deze kiesche zaak waarvoor tamelijk tegenstrijdige oplossingen werden in gediend. Verscheidene oplossingen worden overwogen. Maar zij gaan van het een voudig verbod, tot streng toezicht. Het vraagstuk is overigens zeer be- angrijk van fiskaal standpunt uit. 'li Men meent te weten dat bij den anvang van het nieuwe jaai 't vraag stuk reeds zoover zal bestudeerd zijn lilt de regeering het op haar beurt kar t'jderzoeken en een houding aannemen ALLES IN DEN SMELTKROES VAN DEN STAAT. ■-LGISCHE LOTENLEENING 1932 rekking van 24 December 1937. De reeks 173.030 wint 250.000 fr. e 20 volgende reeksen winnen elk ||000 frank. j5 ?839 297270 71722 201441 42502 135428 41721 169213 f79337 278421 113309 264119 172672 279034 137693 271624 294266 298017 292716 284193 üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiüiiii JIIIIIIIIIIIIIIIIIIII]|l!ll!liilllllllll!!!!l||||||||l!l|||l!lllillil!lllllllll!IHI!i Ziehier de indexgetallen voor de naand December vergeleken met deze ,an November foor het Rijk ussel en omgeving itwerpen en omgeving jfent en omgeving Jrovincie Brabant 3rov. Antwerpen prov. West-Vlaanderen "'rov. Oost-Vlaanderen 3rov. Henegouwen 3rov. Luik 3rov. Limburg 3rov. Luxemburg 3rov. Namen De stabilisatie-index voor het Rijk gedraagt 96.7, zooals in November. f Het feit dat het index-getal voor het •Rijk ongewijzigd is gebleven, spruit j'oort uit de omstandigheid dat De- fember gewoonlijk het einde mee- engt van de seizoensverhooging der I rijzen. Nov. 758 821 799 759 764 782 750 750 774 759 755 743 747 Dec. 758 824 799 760 763 781 750 749 774 760 755 745 748 In de oude tijden was een oorlog voeren een speciaal beroep. De vorsten wierven vechters aan, die ze betaalden Solde gaven vandaar nog het woord soldaat Of meestal geen solde ga ven, maar hun toelieten, zichzelven te betalen door plundering en brand schatting van den vijand. En zelfs van 't eigen volk op hun doortocht. Later, onder de Fransche revolutie en bepaaldelijk onder Napoleon, kwam de gedwongen dienstneming. Eerst door loting een systeem dat tot voor een kwart eeuw ook in ons Land heeft voortbestaan, wanneer het door een algemeenen en persoonlijken dienst plicht werd vervangen. Maar tot dan toe zelfs tot van daag toe wordt nog altijd een on derscheid gemaakt tusschen soldaten en burgers in den oorlog. Er bestaan nog steeds oorlogswetten die dit on derscheid duidelijk omlijnen. Non-combattanten, allen die niet tot het leger behooren, dienen buiten de krijgsoperaties te worden gehouden. Een niet versterkte stad mag zelfs niet worden gebombardeerd. En voor alle opeischingen aan niet-strijdenden moe ten de soldaten een rekwisitiebon ge ven. Wie dezen betalen moet, dat zal de oorlog wel uitmaken. Wel te verstaan Zoo is 't nog op papier. Maar in den jongsten wereld oorlog hebben we kunnen zien, hoe veel respect voor de zoogenaamde wet ten van den oorlog nog overgebleven is In 't bijzonder van de onschend baarheid, waarvan onversterkte plaat sen moeten genieten. Een van de eer ste staaltjes der nieuwe opvatting van dit oorlogswetsartikel hebben wijzel- ven, in 1914 reeds mogen ervaren, toen wij 't bezoek ontvingen van de Zeppelins en vliegers, die zoogezegd militaire werken kwamen bombardee ren en slechts levens en eigendommen van burgers vernielden. We moeten natuurlijk toegeven, dat hoe verder en breeder de moord- en verwoestingskracht van het oorlogstuig zich uitstrekt, des te moeilijker de na leving der krijgswetten en de bescher ming der niet-strijdenden zal worden. Als de moderne techniek het middel ontdekt heeft om van duizend meter hoog in de lucht of op honderd kilo meter afstand, op een punt van mili tair belang in een niet-versterkte plaats te schieten, is het onmogelijk te ver mijden, dat non-combattanten worden gedood door de scherven die in de buurt der ontploffing vliegen. Maar nu zien we een strekking ont staan om alle excuus voor het treffen van niet-strijders in den oorlog onnoo- dig te maken, eenvoudig door het on derscheid tusschen hen en de strijden den af te schaffen. Nu spreekt men van den totalen oorlog van den oorlog waarin, van 't eerste moment af tot het bittere ein de toe, het heele volk zich moet laten betrekken. En waarop het zich ook voorberei den moet en immer gereed moet hou den. Vooral in de dictatoriale staten wordt de gedachte aan den totalen oorlog thans met den grootsten ijver verspreid. Men is er zelfs al zoover geraakt, het volk aan het verstand te willen brengen, dat de oorlog feitelijk de normale staat van de menschheid is, en de vrede slechts de uitzonderlijke Dat de periodes van vrede slechts pauzes zijn, om den menschen de ge legenheid te geven, weer wat op adem te komen, en hun krachten te herstel len om opnieuw aan 't vechten en aan 't moorden te gaan. En dat zij dus slechts op te bouwen hebben, om te kunnen vernielen. Aan deze fraaie theorie hebben tal van, natuurlijk eminente, Duitsche ge leerden reeds diepzinnige studies ge wijd, maar niet één misschien is in zijn cynisme zoover gegaan als een zekere G. Fischer, leeraar aan de Universiteit te Munchen, in zijn zooeven versche nen boek Begrip en Wezen van de Verweer-economie In dit werk wordt het Duitsche volk klaar volgehouden, dat het al zijn krachten, op ieder uur van dag en nacht, in te spannen heeft op den «oor log», die zijn hoogste ideaal dient te Het si vis pacem, para bellum als verontschuldiging voor den oorlog heeft uitgediend. Niet meer zij die den vrede willen, moeten zich ten oorlog bereiden, maar... zij die den oorlog willen, en den oorlog willen, dat moet iedereen Om daartoe te geraken, dienen, al dus professor Fischer, die nieuwe ge slachten zich te ontdoen van de «libe rale begrippen» die tot nu toe nog al te zeer het «economisch denken» beïn vloeden. Hiermee bedoelt hij, dat de mensch het zich goed in 't hoofd moet gaan steken, dat hij als individu niets be- teekent, geen rol te spelen heeft, maar dat hij slechts een onderdeel is van de gemeenschap, een min of meer belang rijk radertje in de groote machiene die «Staat» heet, en dat hij dus slechts een hem meegedeelde beweging heeft te ondergaan, en geenszins eenige eigen drijfkracht te ontwikkelen. En, wanneer deze Staatsmachine in de eerste plaats een oorlogsmachine wezen moet, dan heeft het individu ook tegenover de behoeften van den oorlog aan al zijn persoonlijke verlan gens, aan heel zijn levensgenot 't zwij gen op te leggen. Professor Fischer zegt dat zoo «De menschen van de wetenschap moeten de geesten in een andere richting voe ren, het volk op een geheel andere behoeftenbevrediging voorbereiden en een vrijwillige wijziging in de manier van leven uitlokken ...Wat dan wel aldus te verstaan zal zijn De burger van den Staat, naar de modernste opvatting, moet den oorlog als zijn hoogste «behoefte» leeren voe len en aan de bevrediging van deze behoefte alles ten koste leeren leggen en liefst zijn leven. Als de frissche en vroolijke oorlog komt, dient iedereen er met blijdschap aan mee te doen. Alle krachten zijn dan te gebruiken ook die van vrou wen en kinderen. De volken moeten op elkaar instormen als kudden razen de jakhalzen, en dooden, dooden, doo- den moet het doel van de hoogste in spanning hunner verstandelijke en li chamelijke vermogens zijn. Geen wetten in den oorlog meer Geen pardon Het woord «gruwel» tot de wet van den oorlog gemaakt. Zooveel mogelijk tegenstanders neer slaan, en den verslagen vijand slechts z'n oogen laten om te weenen. Oorlog met het hoofddoel om uit te roeien, te verdelgen, de wereld te hul len in vlammen en te overdekken met puin. Zoodat dan het hoogste ideaal van den totalitairen staat is... alle andere staten, totalitair of niet, te vernietigen, en het eenig ideaal dat in den totali tairen staat nog aan het individu ge laten wordt een heel leven van ont bering voor de behoeften van den oor log te mogen bekronen door in dezen oorlog dan zelf te sneuvelen. Zoover is de beschaving er alweer op vooruitgegaan. N. G. zijn. rij en op 5 m. afstand tusschen de rij en daartusschen plant men aardbe ziën of aalbessenstruiken. Als appelvarieteiten kunnen we aan bevelen Transparente de Croncels (rijpheid Augustus-December), Bas- goods Nonsbuch (Herfst) Bismarck begin van den winter, Rambour (win ter), van de late variëteiten krijgt men de hoogste prijzen. Als perelaars planten we Doyenné du Cornice, Beurré Durondeau, Doyen né d'hiver en Beurré d'Hardenpont. We mogen niet te veel variëteiten planten hoogstens een of twee soor ten, dit vergemakkelijkt de verkoop aan de groothandelaars. Om geen vorstschade te hebben zal men soorten nemen die laat bloeien. Om veel vruchten te kunnen dragen, hebben de boomen stikstof, fosfoor^ zuur en potasch noodig. Om de boomen goed te doen groei en, geeft men 5 a 6 kgr. ammomaksul- faat per are. De vruchtbaarheid ver hoogd door 't fosfoorzuur toegediend onder den vorm van superphosphaat (8 kgr. per are). De potasch wordt toegediend onder de vorm van Cloorpotasch (5 a 6 kgr. per are). De potasch doet de vruchten verdikken, zij bevorderd het rijpwor- den en verbeterd de kwaliteit. Gustaaf Gillekens. ROND HET VAN DEN HEER VAN ZEELAND. Voor Boomgaarden zeil men laagstammige fruitboomen kiezen. Op dit oogenblik worden veel boom gaarden aangelegd daaruit volgt on vermijdelijk een overproduktie van fruit, vooral als men enkel de hoeveel heid nastreefd. Als we de kv4aliteit beter verzorgen, zullen wij loonende prijzen krijgen vooral als men het fruit sorteert en schoon verpakt. Om met voordeel fruit te kweeken moeten de boomen gemakkelijk kun nen verzorgd worden, daarom /rullen we voor appelaars en perelaars kleine vormen verkiezen, dan kan men ge makkelijker snoeien de insecten ver delgen en de zkrkten bestrijden. Voeg daarbij dat lage vormen vroeg vruch ten dragen, vooral als de appelaars ge griffeld zijn op geel paradijshout van Metz, en de perelaars op kwee. De struikvorm is te verkiezen men plant de boomen op 2 a 4 m. afstand in de Belangrijke Duitsche persstemmen. Verschillende Duitsche bladen bren- een meening over het plan van den heer Van Zeeland, zooals het tot hier toe gekend is uit de inlichtingen in de wereldpers. Men zal moeten erkennen, schrijft onder meer de Frankfurter Zeitung dat enkele concrete gedachten kunnen verbonden worden aan de maatrege len voorgesteld door den gewezen Belgischen eersten minister. Tot hier toe biedt het plan van den heer Van Zeeland stellig een vooruitgang op die onderzoeken van Genève, die steeds geleid hebben tot de schepping van een nieuwe studiecomissie. Nochtans klinkt de formuul van een tolwapenstilstand weinig aanmoe digend. Wapenstilstand beteekent in derdaad in feite de onbeweeglijkheid en van dan af kunnen de volken niet genieten van het welzijn, dat vrijhan del brengen zou. De munttoestand van Duitschland en de moeilijkheden in betrekking tot de grondstoffen en voor de afschaf fing van de muntcontrool, heeft dus des te meer belang voor Duitschland. Niets zou beter onthaald worden dan de afschaffing van de clearing stel sels, maar die clearings zijn een ge volg van het gebrek san grondstoffen, en dat hun afschaffing bijgevolg niet kan verwacht worden uit financieele maatregelen, maar alleen uit een hulp middel voor dit gebrek aan grondstof fen. De bevoorrechte koloniale maat schappijen, waarvan het kapitaal zou geleverd worden door de landen, rijk aan grondstoffen, en de materieele uit rusting door de landen, arm in die stoffen, zouden aan dit doel kunnen beantwoorden, maar zulkdanige maat schappijen zouden toch niet kunnen beschouwd worden, als plaatsvervan ger van koloniën. De «Kolnische Zeitung» is van oor deel dat het plan Van Zeeland realis tischer is, dan de vorige, maar het blad vreest, dat politieke overwegingen zijn doeltreffendheid zullen belemmeren. Het plan Van Zeeland, schrijft dit blad, erkent, dat het een illusie is, te dllen terugkeeren tot den toestand an voor den oorlog, om de hinder palen aan den wereldhandel weg te ne men. Indien het plan een zelfde begrip etoont, tegenover de grondstoffen en 'e kolonies, dan zou men kunnen spre- ,en van een vooruitgang. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. o u d- Joos 5 fr. Pot 10 fr. In alle Apotheken door M.-H. JASPAR, Gewezen Minister van Verkeerswezen. - Eerelid der L.J.W. Pop. Het Departement van Verkeerswezen biedt een veelvuldigheid en veelzijdigheid van uitzichten die den oningewijde voorzeker met verwondering moet slaan het vergund vervoerwezen van de tram en de autobus af tot den spoorweg, de controle over het wegvervoer, het zeewezen met de lijn Oos- tende-Dover, de kustpolitie en de vraagstuk ken der visscherij, de luchtvaart en de con trole der Sabena, de Dienst voor de Noord- Zuidverbinding, de dienst van toerisme met de controle van den Belgisch-Luxemburg- schen Dienst en de toepassing van het sta tuut van het hotelwezen, ziedaar een nog onvolledige opsomming van de opdrachten aan het departement toevertrouwd waaraan ik het beste van mijzelf heb willen wijden. En nochtans bleek het mij, kort na mijn intrede in het Ministerie van Verkeerswe zen, ten gevolge van de stemming der wet van 8 Juli 1936 tot het verleenen van be taald verlof aan de massa loontrekkenden uit handel en nijverheid, dat de bestanddee- len ter oplossing van het omvangrijk vraag stuk van toerisme en volksvacanties gesteld door de nieuwe wetgeving, vereenigd waren in de verschillende diensten van mijn be stuur vervoer en goedkoop verblijf, toe risme toegankelijk voor de massa, dit waren de gebiedende eischen die naar voren traden en die, weinige weken vroeger, niet te voor zien waren... Aldus werd ik ertoe gebracht, bij ministerieel besluit de Commissie voor Arbeidersvacanties op te richten eensgezind werd mijn oproep beantwoord door de pa troons- en werkliedenorganisaties, de vrou wen- en jeugdgroepeeringen, de toeristische en cultureele organismen. Tot in Maart 193 7 kwamen technische afdeelingen bijeen om het nieuw terrein te ontginnen. De door hen voorgestelde oplossingen vonden, in zoover mogelijk onmiddellijke toepassing onder lei ding van het werkzaam secretariaat der Com missie, thans geworden het Nationaal Bureau voor Arbeidersvacanties. Dit Bureau is een der verwezenlijkingen die mij persoonlijk het meest zal verheugd hebben tijdens mijn verblijf aan het Departement van Verkeers wezen het waarborgt de bestendigheid eener activiteit die van voorbijgaanden aard had kunnen zijn, sociale activiteit die het volk onder een driedubbel oogpunt lichamelijk, zedelijk en geestelijk moet verheffen. Zonder een technisch artikel te willen schrijven, wou ik niettemin vluchtig schet sen wat in 193 7 voor de arbeidersvacanties gedaan werd. Vooreerst werd het Nationaal Bureau voor Arbeidersvacanties opgericht het werkt thans normaal, met een beperkt doch jong en geestdriftig kader, bestaande uit keuramb- .enaren die op het algemeen secretariaat van iet Departement gevormd werden. Tot ver vulling van zijn zending, die duidelijk be paald werd bij koninklijk besluit, vindt het op de gewone begrooting van het Ministerie van Verkeerswezen al de artikelen die noo dig zijn tot een degelijke uitvoering. Het oudget voor 1938 van het Bureau overtreft ichtjes de twee millioen frank. Dit tijd schrift bewijst hoezeer de rol van het Bu reau vruchtbaar zal kunnen zijn, alleen op gebied van documentatie en propaganda. Aan andere propagandavormen, o.m. door middel van plakbrieven, pers en radio wordt r.'J do laatste hand gelegd. Anderdeels heeft het seizoen 1937 toe gelaten een stelsel van vermindering op de „poorwegen te beproeven voor de betaalde verlofgangers en hun familie vanaf dit jaar heeft de gezinsverlof kaart gelegenheid ge geven tot het afleveren van 184.000 biljet- en met meestal 35 en 50 vermindering. Lijsten van hotels die speciale prijzen voor de betaalde verlofgangers vroegen in Mei, uni, Spetember, werden op groote schaal verspreid, alsmede lijsten voor verblijf bij Isn inwoner in de gemeenten der provincie Luik. Ik vergat er op te wijzen dat meer dere uitbaters van autocars bijzondere tarie ven toegestaan hebben voor de groepeerin gen van arbeiders met verlof. Het Departement van Landsverdediging heeft, in samenwerking met het Ministerie van Volksgezondheid (dat tusschenkomt voor een vierde) en het Bureau voor Ar beidersvacanties (eveneens voor een vierde) de talrijke en ingewikkelde maatregelen be studeerd, voorbereid en getroffen om aan de kust een groote, lachende en moderne verlofwijk op te richten, met eethuizen, club boekerij en sportplein. Reeds werden twaalf millioen ingeschreven in de buitengewone begrooting voor deze grootsche en indruk wekkende verwezenlijking. Het Fonds tot opslorping der werkloosheid heeft de moge lijkheid geboden om, met de medewerking van het departement van Volksgezondheid sn het Bureau, dat slechts tusschenkomt voor het beheer en zekere inrichtingskosten, het kasteel van Wégimont, een der schoonste domeinen der provincie Luik, om te bouwen tot een vacantieoord dat een model in zijn aard wordt. Ik zou nog andere verwezenlijkingen kun nen aanhalen en vooral andere ontwerpen, doch ik ga over tot de Jeugdherbergen. De beweging werd in zekeren zin, van openbaar nut erkend door de oprichting eener Nationale Federatie waarin vertegen woordigers van den Staat zetelen. Ik heb gemeend dat het toerisme te voet of per Wat telt, het is de uiteindelijke om zetting der wetgevende daden in mensche- lijke waarden. Jules ROMAINS. fiets, met gelegenheid tot oponthoud vol gens een nationaal net van jeugdherbergen die een betrouwbaar, vriendelijk en goed koop tehuis bieden, een der beste vormen van toerisme voor de jongeren is. Dank zij ie jeugdherbergen kunnen de jonge hand en geestesarbeiders, waarvan de middelen al te vaak zeer beperkt zijn, hun week be- .aald verlof wijden aan het bezoek van het land, leven in contact met de natuur, in de vroolijk-broederlijke atmosfeer der jeugd herbergen, het eenvoudig leven deelen eener gezonde en optimistische jeugd. Vooreerst komt het er op aan het net te verbeteren en aan te vullen dat tot stand gebracht werd door de belanglooze en doordrijvende krachtsinspanningen van de pioniers der jeugdherbergbeweging reeds konden enke le schakels gevoegd worden in het nationaal net Moerbeke, leper, het kasteel van Rij - Kei, Wégimont, Doornik, Hoei, Kessel-Loo, v'irelles, reeds geopend of in aanbouw. En kele honderdduizenden frank worden thans aangewend om de jeugdherbergen te ver beteren en de propaganda onder de volks massa te verbreiden. Een gelijkloopende werking geschiedt met volharding en geestdrift voor het kampee ren Een Nationale Federatie heeft de me nigvuldige organismen vereenigd die aan jamping doen de arbeiders-jeugdgroepee- ringen zetelen in haar raad van beheer. In 1938 zal een federale kaart van kampeer der toelaten een nationaal net te gebruiken van kampen door de verschillende gefede reerde clubs en door de openbare besturen opengesteld. Reeds werden twee modelter reinen ingericht, te Wégimont en te Door nik (dit laatste dank zij de vruchtbare wer- ,-ing der «Amis de Tournai»). Zekere af gunstige lieden hebben in de uitbreiding der Kampeersport en vooral der jeugdherbergen een mededinging gezien voor het klein hotel wezen... Daar is niets van aan I Het tegen gestelde is waar. Camping en jeugdherbergen trekken in derdaad, over het algemeen, slechts een jeugdige clienteele tot zich die door haar geringe verlofmiddelen, aan het hotelwezen ontsnapt maar deze vormen van toerisme geven aan de jeugd de liefde tot de natuur, het villegiatuurleveri en de reizen. Wanneer de jonge lieden die heden, gebruind door de zon, langs de banen trekken, met den zak op den rug of het kenteeken der jeugd herbergen op den wandelkiel, een weinig op leeftijd zullen gekomen zijn en hun inkom sten verhoogd, wanneer hen de lust naar een wat al te eenvoudig geworden leven zal ver gaan zijn, dan zullen zij vurige vrienden van de natuur en het toerisme blijven zij zul len naar de hotels gaan die zij in hun jeugd met misprijzen voorbijgingen. Ik zou nog moeten spreken over de proe ve met de kampeerrijtuigen en over dui zenden andere uitzichten en ontwerpen be treffende de arbeidersvacanties... De plaats ruimte overgelaten aan den Minister in het tijdschrift van zijn Bureau is evenwel streng beperkt. Ik kan nochtans niet sluiten zonder met vreugde vast te stellen dat de groote syndicale organisaties de nieuwe plichten Legrepen hebben die de wetgeving op het betaald verlof hen oplegt. Overal in het land richten zij secretariaten, diensten, tijdschrif ten op dit belooft veel voor de toekomst anzer werkende klassen. Ik schrijf dit artikel tijdens een onrustige politieke week en bedenk daarbij dat, moest ik het departement van Verkeerswezen ver laten, een mijner schoonste herinneringen zou zijn, met geestdrift medegewerkt te heb ben aan het in het leven roepen eener groote nationale beweging, tot verheffing van het lichamelijk, geestelijk en zedelijk peil der volksmassa. De arbeidersvacanties s> staan aan hun begin. Morgen, door de omstandigheden zelf, zullen de syndicale en toeristische organis men evenals de openbare besturen, den om- zang en de diepte hunner tusschenkomsten ■noeten vermeerderen. Brussel, 8 November 1937. Marcel-H. JASPAR. NEQ DE ALLERBESTE BALSEM TEGEN DEN HOEST. Te verkrijgen in le Apotheek LEURIDAN, Bertenplaats, 8, te 'operinge. SLUITINGSUUR. Ter gelegenheid van Nieuwjaar, zal er geen politie-uur toegepast worden op het sluiten der herbergen en drankgelegenheden tus schen den Vrijdag 31 December 1937 en Zaterdag 1 Januari 1938. DANSFEESTEN. Het is toegelaten publieke dansfeesten in te richten op Zaterdag I Januari en Zondag 2 Januari 1938. De drankhuizen zullen noch tans op het gewone uur moeten gesloten zijn en het dansfeest een einde nemen met mid dernacht. De Burgemeester J. Vandooren.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1