De Economische Toestand van ons Land. De YcFffiip voor de Persooeeiradsn Dij opennare diensten P sxu we handen NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT BELANGRIJKE REDE IDEEEN EN DOCUMENTEN TUINBOUWBOND POPERINGHE ECONOMISCH PLAN DRINKT CASTAR BIER PROEFT CASTAR BIER 18* JAAR. NUMMER 2. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 9 JANUARI 1938. ABONNEMENTEN Jaar, per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwbenchten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. MEER DAN OOIT IS VOORZICHTIGHEID GEBODEN. VAN PRESIDENT ROOSEVELT. Men is voor het oogenblik in de Kamers begonnen met de begrooting van 's Lands middelen te bespreken. Iedereen in het Parlement is er van bewust, dat het land op dezen oogen blik een vrij ernstig tijdperk door maakt. Er wordt veel gesproken in het Par lement. Er wordt veel goedkoope the orie verkocht langs alle zijden. Er worden dingen gezegd die iedereen weet. En alles wat gezegd wordt, valt wanneer de taal der cijfers klinkt. Het aantal gekontroleerde werkloo- zen in het land steeg in een week met achttienduizend drie honderd zeven en veertig eenheden En dat wij daarom trent voor een toestand komen te staan zooals voor een jaar Wat met andere woorden beteekent, dat al de vruch ten van de muntontwaarding van de devaluatie weg zijn Dat is klare taal. En alle theoriekers zoo van rechts als van links, zoo van uiterst rechts als van uiterst links, kunnen nu de oor zaak nagaan van die werkloosheid, daarmede zullen zij niet kunnen weg cijferen dat vijf en twintig duizend gezinnen volledig ten laste van de ge meenschap vallen en dat daardoor alle begrootingsvooruitzichten als kaarten huisjes ineenstorten. De minister van financies sprak nu kort geleden een rede uit voor de Beurskommissie. Hij herhaalde daar dat de regeering voornemens was in den loop van de bespreking van de begrooting geen nieuwe lasten toe te laten die het gevolg zouden zijn van door Kamerleden gedane voorstellen. Hij voegde er aan toe dat de Regee ring van haren kant, geen aanvraag tot kredietverhooging zou indienen Van nu voort dus, kunnen de par lementairen alle initiatief op zak ste ken, de begrootingen bespreken, of beter ze zonder bespreking goedkeu ren, vermits geen enkele wijziging zal aanvaard worden, en dan eenvoudig met verlof naar huis gezonden wor den Wat er intusschen zal gebeuren is ons een raadsel. De begrooting van 's lands middelen hangt af van den eco- nomischen toestand. Niemand heeft dien toestand in handen en zooals de feiten zich nu voordoen, hoeven wij niet lang te dralen om te besluiten. Ten andere de minister van finan cies zelf neemt voorzorgen. Wat be teekent anders de leening in Engeland aangegaan aan 4 ten honderd Het is moeilijk akkoord te gaan met den minister, daar waar hij verklaart dat men van gunstige gelegenheid ge bruik moet maken om, aan voordee- lige voorwaarden geld te leenen. Dit bewijst wel dat ons krediet in den vreemde niet geschokt is, doch de lee ning op zichzelf zegt ons, dat het land tekort heeft aan geld. Men leent niet als men er financieel sterk voor staat. Dat doet niemand. Dat is een put maken om een ander te vullen. En het is opmerkenswaardig hoe men tracht alles zooveel mogelijk te verbloemen om... bij het volk den jammerlijken indruk niet te verwekken dat den toestand erger is dan men denkt. De vrees werd geopperd, aldus de Verslaggever bij de Kamers dat een nieuwe krisis voor de deur staat. Zijn de toeneming der werkloosheid en de daling van de beurs te New-York, de voorteekenen van een nieuwe en alge meen erge krisis, zooals sommigen ge- looven Ik denk het niet. De toene ming van de werkloosheid is te wijten aan een louter seizoen verschijnsel, dat zich elk jaar opnieuw voordoet. W..L de krisis te New-York betreft, is iedereen akkoord dat haar terugslag nauwelijks merkbaar is in Europa en dat zij niet lang zal duren Niets gemakkelijker dan dergelijke goedkoope theorie voor te schotelen. Omdat de verslaggever niet denkt dat een toeneming van de werkloosheid en de daling van de beurs te New-York de voorteekenen zijn van een nieuwe en algemeene krisis. volstaat de ge dachte om gerust te zijn over de fi nancies van het land. Neen, wie het tegenovergestelde denkt, is even ge loofwaardig. De toeneming der werkloosheid in het land baart onrust. Waarom heeft de regeering Van Zeeland zelf niet meer werkloozensteun voorzien over het jaar 1937. Was het niet omdat zij overtuigd was dat men nooit meer zou j komen tot het peil waarop we heden gekomen zijn. Wij werpen den steen niet naar de regeering. Wij stellen de feiten vast. Toekomende week zal het aantal werkloozen nog toe genomen zijn. De heer Van Glabbeke zei het heel juist Alle voorzeggingen zijn nutte loos. Niemand kan voorzien hoe het binnen enkele maanden met de zaken zal staan. Men mag dus niet te veel optimisme aan den dag leggen. Na ons met de cijfers der ontvang sten en der uitgaven den toestand dui delijk gemaakt te hebben, diende de minister van financies ons een koud stortbad toe. Hij zegde ons dat de be grooting slechts dan in evenwicht zou zijn, indien de conjunctuur stijgend bleef. Welnu, uit al de feiten der laat ste maanden blijkt dat de bedrijvig heid verzwakt. Ten andere, iedereen ziet en onder vindt het, hoe de zaken afnemen en hoe wij komen te staan voor een toe stand die weinig verschilt van deze van voor één paar jaar. De uiterste voorzichtigheid geldt hier als gebod. Van nieuwe belastin gen kan noch mag sprake zijn. In 1 927 bedroegen deze 7 miljard 896 miljoen. In 1937 bedroegen zij reeds 9 miljard 425 miljoen. Welke betalingen zou men nog kun nen verhoogen of invoeren De uitgaven van het land moeten dus verminderen. Ziehier hoe in tien jaren de uitgaven immer stegen. De begrootingen van arbeid en economi sche zaken zijn gestegen van 547 mil joen tot 1 miljard 689 miljoen. De begrooting van openbaar onderwijs klom van 65 7 miljoen naar 1 miljard 63 miljoen. Deze van landsverdedi ging en rijkswacht van 779 miljoen tot 1 miljard 299 miljoen. Deze cijfers stemmen tot nadenken. En wij zijn van oordeel, dat de mi nisters zelf op het punt staan een voor beeld te geven dat een jammerlijken nasleep zal hebben. Er is namelijk spraak de wedde van de ministers te brengen op 250 duizend frank. Wij willen deze wedde niet beknib belen. Maar het oogenblik is slecht ge kozen. Er zijn bedienden die sedert jaren wachten om een aanpassing van hun wedden te bekomen. En nu nog wordt hun gezegd Wij kunnen niets voor U doen Welken indruk moet dat verwekken bij die personen, waarvan de minister zelf zijn bewondering uit drukte voor hun zelfbeheersching. Het oogenblik is slecht gekozen om dat er besloten werd geen enkele uit gaaf goed te keuren waar geen inkom sten als tegenwicht gesteld worden. En dat het vooral nogmaals van hoog moet komen, is een zeer belang rijk iets. Iedereen zal toegeven dat een poli tiek dient gevolgd van uiterste voor zichtigheid. Wij herhalen het voor de derde maal, omdat wij overtuigd zijn dat een andere politiek ons regelrecht naar den afgrond leidt. De heer Joris, die een zakenman is, heeft in de Kamers wenken gegeven, die men niet uit het oog mag verliezen. Onze handel en onze nijverheid heb ben tot op heden kunnen weerstaan aan al de ongelegen maatregelen wel ke de Staat getroffen heeft. Maar dat aanpassingsvermogen heeft grenzen. Men weze op zijne hoede die grenzen niet te overschrijden. De noodzakelijke hervorming is in een waar ministerie van economische zaken al de diensten vereenigen die nu verspreid liggen en zich met het rege len van ons economisch leven bemoei en. Dit moet onverwijld verwezenlijkt worden. Het is het eenige middel om meer vastheid aan alles te geven. G. v. B. M F O DE ALLERBESTE balsem tegen DEN HOEST. Te verkrijgen in de Apotheek LEURIDAN, Bertenplaats, 8, te Poperinge De vrede is vooral bedreigd door de naties en in de naties die de democratie verworpen, of nooit gekend hebben President Roosevelt heeft bij de opening van den zittijd van het Ame- rikaansch Congres te Washington een gewichtige rede uitgesproken. Hij heeft de buitenlandsche vraag stukken behandeld en heeft vastgestelc dat incidenten, die uitdagingen zijn oorlog hadden kunnen uitlokken, den president verplicht hebben op te mer ken dat de Vereenigde Staten onder de eersten waren om vredesmethoden voor te stellen alsook besprekingen en conciliatie om de internationale mis verstanden te doen verdwijnen. Ze hebben ook de vermindering der ge wapende macht gewild. Maar, ging hij voort, in de hui dige internationale spanning en de wanorde die de stabiliteit der bescha ving in gevaar brengt, moet elke natie die den vrede wil, sterk genoeg zijn om de grondbasis van een vreedzame oplossing der conflicten te doen aan vaarden. De President viel dan de dictaturen aan, want, zei hij, de vrede is vooral bedreigd door de naties en in de naties die de democratie verworpen of nooit gekend hebben, maar de democratie zal hersteld worden in de naties die haar heden niet kennen. De vrede van het menschdom ligt in die hoop. De heer Roosevelt had het dan over de problema's van binnenlandsch be lang. Hij stelde voor de koopkracht der massa te verhoogen, door de verhoo ging der lage loonen en de samenwer king tusschen kapitaal en arbeid. De president vroeg dat het Congres de wet zou stemmen die de begrenzing van den werktijd en de minimum-sala rissen vaststelt, alsook de wet die de controol op de landbouwvoortbrengst verlangt. De heer Roosevelt verklaarde dat de begrooting van 1939 nog met verlies zou sluiten, doch dat dit verlies kleiner zou zijn dan in 1938. Hij beloofde aan het Congres een zending mede te deelen over de sa menwerking van kapitaal en regeering. Over het budget van 1939 spreken de, verklaarde hij dat hij de politiek van federale hulp aan de noodlijden den zou voortzetten en dat hij bezui nigingen zou zoeken op administratief terrein. Hij Voegde daarbij dat hij het totaal der belastingen aan het bedrag van 1938 zou houden, doch dat de verdeeling ervan zou gewijzigd worden Over het geschil sprekende dat zich heeft voorgedaan tusschen kapitaal en regeering, verklaarde hij Het kapitaal is noodzakelijk en de inkomsten ervan ook, maar een slecht gebruik van dit kapitaal of een ego- istische schorsing van dit gebruik moet eindigen of 't kapitalisme zal sterven». De president viel dan zekere groote kapitalisten aan die weigerden hun ver antwoordelijkheid te nemen en de vruchten der maatschappij plukken zonder deze te betalen. Hij onderzocht ook het werklieden probleem en vroeg een onmiddellijke verhooging der laagste loonen alsook een betere jaarlijksche verdeeling der wedden. Hij besloot zijn rede met op de noodzakelijkheid te wijzen van een sa menwerking tusschen arbeid en kapi taal. DE WEERKLANK DER REDE IN DE WERELD. Slecht onthaal te Berlijn en te Rome, maar vreugde te Londen. De rede van president Roosevelt heeft een ver van gunstig onthaal te Berlijn genoten, en vooral het gedeel te ervan waarin de president het heeft over de dictaturen. Het is begrijpelijk, zegt men in de Duitsche middens, dat president Roo sevelt den lof zingt van de democra tie, 't regiem van de Vereenigde Staten Langs den anderen kant is het een bewijs leveren van verwaandheid door te spreken over andere politiek-syste- men in de bewoordingen, die Roose velt gebruikt heeft. De Duitsche middens voegen er aan toe, dat de dictatuurregiemen den vre de willen en dat langs den anderen kant het zoogezegde vredeszending. In alle geval kan Duitschland de cri- tieken van president Roosevelt niet aannemen en erkent aan de andere landen niet het recht op deze wijze te oordeelen over een politiek regiem, dat Duitschland zich vrijwillig heeft opgelegd. De rede van Roosevelt heeft in Ita lië een slechten indruk verwekt, maar geen enkele verrassing teweeg gebracht De officieele of officieuse reacties, zoo als na de rede van Roosevelt van 4 October 1.1. zullen eerst later komen. Nochtans doet men van nu af reeds opmerken, dat Italië democratischer is dan de groote democraties dat het meer een regeering van het volk heeft, dan de ploutocratische regiemen. Men bevestigt, dat het fascisme al de democratische «coalities» zal te bo ven komen, die tegen haar den heili gen oorlog vporbereiden. Te Londen werd de rede van Roo sevelt met vreugde begroet. De Brit- sche diplomatische middens zien in de Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. Krachtens de bepalingen van het Ko-1 op vurige en krachtdadige wijze voe- ninklijk Besluit van 15 December 1937 ren, overtuigd dat het ernstig en beza- heeft het beginsel van de oprichting van de personeelraden bij de Open bare Diensten een officieele en alge meene toepassing bekomen. Ondanks den uitgesproken ongunsti- gen aard van de toepassingsmodali teiten van bedoeld besluit, voor de minderheidsgroepeeringen, doordat het namelijk een stelsel van verkiezing in den tweeden graad voorziet, zonder rechtstreeksche aanwijzing van candi- daten, heeft het Liberaal Syndikaat boodschap van Roosevelt een nieuw van het Staats_ en Spoorwegpersoneel, bewijs van de groote krachtsinspan ning van den President, nu bij het Amerikaansche volk het geweten van 'n internationale verantwoordelijkheid te ontwikkelen en vooral van een de mocratische solidariteit. De algemeene vergadering van Zon dag 9 dezer, is uitgesteld iat LATERE DATUM, wegens onvoorziene omstan digheden. Het Bestuur. ROND HET VAN DEN HEER VAN ZEELAND. De heer Van Zeeland ontmoedigd. De heer van Zeeland heeft werke lijk geen geluk en zijn plan tot econo mische hervorming in de wereld en tot beëindiging van den economischen oorlog, nog minder. Men zal zich nog herinneren, welk een geestdriftig onthaal de opdracht genoot, waarmede hij gelast werd, om een economisch onderzoek in te stellen nu ongeveer een jaar geleden. Zijn plan ontmoet allen mogelijken tegenstand. Te Rome werd de heer van Zeeland, gewezen Eerste Minister van Belgie, zelfs niet door Mussolini ont vangen. Te Londen, trots de verdediging in iet Lagerhuis door den heer Eden, dat Ingeland zich niet desinteresseert van iet plan van Zeeland, wordt het scherp aevochten. De heer van Zeeland stelt voor, een gemeenschappelijk fonds voor egalisatie van den wissel te schep pen, maar geheel de City verzet er zich ten formeelste tegen. Wat de Vereenigde Staten betreft, deze willen eenvoudig niet hooren spre- cen over een wijziging van de pariteit van het oogenblik van pond sterling en dollar. Zoo lijkt het er erg op, dat de in ternationale geestdrift over het econo misch onderzoek fel geluwd is en dat er geen internationale solidariteit op gebied van economie en financies be staat. Men kan aannemen dat de heer van Zeeland ontmoedigd is, na dien nieu wen tegenslag. van N.I.R. en Openbare Diensten, niet geaarzeld om zijn candidatuur te stel len. De stemmingen zullen moeten uit gebracht worden ten gunste van de er kende groepeeringen, en de vereenigin- gen, in aanmerking komende voor de vertegenwoordiging zullen hunne wer kelijke en plaatsvervangende afgevaar digden slechts na de verkiezing moe ten aanwijzen. Tegen deze bedrieglijke handelwijze heeft het Liberaal Syndikaat niet opge- nouden protest aan te teekenen het systeem werd aangenomen onder den druk van de groote meerderheidssyn dicaten, met de niet uitgesproken be doeling de vertegenwoordiging van el ke verminderheidsvereeniging practisch uit te schakelen. Deze syndikaten stre ven er aldus naar, de gedachte van den sterkste te doen zegevieren, en niet een waarlijk democratische stelsel,van aard alle gewettigde beroepsbelangen in overeenstemming te brengen. Wat zouden zij zeggen, die autori tair aangelegde leiders van groepeerin gen, die zich nochtans voor democraat uitgeven, moest een dergelijk stelsel worden overgeplaatst op het terrein der Algemeene, Provinciale of Ge meentelijke verkiezingen Voor een voldongen feit gesteld, zal het Liberaal Syndikaat den strijd digd personeel der Openbare Diensten het niettemin zijn vertrouwen zal be tuigen. Het Liberaal Syndikaat groepeert trouwens reeds een niet te versmaden aantal leden van het personeel der Openbare Diensten, Staat, Spoorweg, Regieën van P.T.T., Provinciën, Ge meenten, N.I.R.bewust van hunne ge beurlijke plichten zoowel als van hun ne rechten, en aan welke de werking van de andere beroepsvereenigingen niet het vertrouwen, noch de gewensch- te sympathie inboezemd, hetzij inge volge de vroeger door deze aangeno men houdingen, hetzij wegens verschil van politieke of andere opvattingen. Bij al zijne uitingen, houdt het Li beraal Syndikaat rekening met het de mocratisch beginsel der gezond opge vatte solidariteit, en voert het strijd om, in alle omstandigheden, het recht, de vrijheid, de billijkheid, en het ge zond verstand te doen zegevieren. Bezield met een geest van verstand houding en verdraagzaamheid en hier bij geleid door hun Vaderlandsche ge voelens, staan zijn leiders er op, bij elke gelegenheid, blijk te geven van een gelijken eerbied voor onze beide landstalen. Het Liberaal Syndikaat, van nu af aan, waarschuwt de leden van het per soneel en de ambtenaars van Liberale gedachte tegen de handelingen van zoogezegde neutrale syndikaten, voor de gelegenheid opgericht, en die slechts een verkapt middel zijn om de stemmen van het Liberaal aangelegd personeel te misleiden. Ook hoeft dit laatste niet te aarze len het moet inzien dat zijn plicht gebiedt, uit alle kracht, in zijn eigen belang zoowel als in dit van de partij, de candidatuur van het Liberaal Syn dikaat te steunen. E. MOYAERTS, WAT ANDEREN VAN DENKEN. ONS DE EX-KEIZER TERUG NAAR DUITSCHLAND In verband met een bericht, versche nen in een buitenlandsch blad, volgens retwelk de ex-keizer zich voorgeno men heeft terug naar Duitschland te ceeren, verklaren de bevoegde mid dens te Berlijn niets af te weten van een dergelijk bericht, dat ze evenwel noch logenstraffen, noch bevestigen cunnen. Dezelfde middens voegen er aan toe dat, indien de ex-keizer het inzicht moest uitdrukken, naar zijn land terug te keeren, de regeering de kwestie niet onder politiek oogpunt zou onderzoe- democratische ken, maar dat zij ten opzichte van Wil- Amerika en zijn instrument, den Vol- helm II een loyalere houding zou aan- kenbond, volkomen mislukt zijn in hun nemen dan de regeering van 1918. In de New-York Times is een artikel verschenen over Belgie, waar aan wij het volgende ontleenen De Belgen hebben thans bepaald hun weg gekozen. Zij hebben de ex tremistische bewegingen van links en van rechts verworpen en volgen den middenweg, den weg van de demo cratie een conservatieve democra tie. De politieke stabiliteit van t land werd bewezen tijdens de jongste re- geeringscrisis. Inderdaad, tijdens de maand dat er geen regeering was, bleei het land niettemin volkomen kalm. De nieuwe regeering is gelijk aan de vori ge, ze is een coalitie van de belangrijk ste partijen en zij heeft hetzelfde pro gramma. De heer van Zeeland, werd vervangen door den heer Paul-Emile Janson en deze heeft, evenals zijn mi nisters, geen ander doel dan de for mule van Zeeland voort te zetten, die een zoo buitengewoon succes kende. Het is eveneens merkwaardig dat, onder economisch oogpunt, dit kleine land, in minder dan drie jaar, het even wicht heeft kunnen herstellen, dank zij orthodoxe methoden. De groothandelsprijzen zijn ver dubbeld, maar de kleinhandelsprijzen hebben in verre na niet dezelfde ver hooging ondergaan. De loonen werden verhoogd en de arbeidsduur werd ver minderd. Ondanks deze ontlasting en ook ondanks de verhooging der mili taire lasten ook Belgie heeft zijn Maginot-lijn gebouwd vertoont de begrooting een aanzienlijk overschot». Laat het beeld misschien wat al te optimistisch zijn, toch mogen wij er uit leeren dat het nog niet zoo slecht bij ons moet zijn, als de Amerikanen de burgers van God's own coun try het reeds de moeite waard vinden de toestanden bij ons te roe men. NIEUWE BENOEMINGEN. In regeeringskringen bevestigt men dat de heer de Man, minister van Fi nancies, besloten heeft den heer Geor ges Janssens tot gouverneur der Nat. Bank te benoemen. De heer Franck was ook gouverneur van de Bank van Congo. Zijn opvol ger zou de heer Paul Charles zijn, al gemeen beheerder der Kolonie en ge wezen minister. Indien de heer Charles gouverneur der Bank van Congo wordt zou dit toelaten het ambt van beheer der der kolonie, dat opgericht werd door de heeren Arnold en Charles bij hun aftreden als minister, af te schaffen De regeering zal ook een bestendig algemeen secretaris aanduiden voor de aanwerving van het personeel, naar aanleiding van het koninklijk besluit voor de bestuurlijke hervorming. Dit mandaat zal vervuld worden door den heer Halewyck de Heusch, algemeen bestuurder van politieke, bestuurlijke en rechterlijke zaken van het ministe rie van Kolonies. Anderzijds wordt medegedeeld dat de heer Michel Levie, voorzitter van den beheerraad der Buurtspoorwegen, die 89 jaar oud is, op rustgeld gaat. Het voorzitterschap zou toevertrouwd worden aan graaf Louis de Lichtervel- de, gewezen kabinetshoofd van de hee ren de Broqueville en van Zeeland. De heer Gheude, lid der Bestendige Afvaardiging van Brabant, zou aan zijn mandaat van ondervoorzitter ver zaken en opgevolgd worden door den heer De Bruyn,schepen van Antwerpen genezen v)ug*mefc Doos 4 en 7.50 fr, In alle Apotheken

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1