NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT ZOEKENDE WERELD. HET OPHANGEN DER PRIJZEN IN WINKELS EN UITSTALRAMEN. HET NOORDERLICHT boven onze Streek. neo de allerbeste balsem tegen IDEEEN EN DOCUMENTEN HET ZOMERT IN VLAANDEREN. TWINTIG JAAR VREDE LANDBOUWKRONIEK. Onvergeeflijke onvoorzichtigheid. 18 JAAR. NUMMER 5. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pc klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Hoe langer de wereld zal bestaan hoe meer we zullen vaststellen dat de menschen naar verbeteringen en naar uitvindingen zullen zoeken. De strijd van de menschen is eeuwig, altijd heb ben de menschen, heeft de heele we reld gezocht naar betere bestaansmid delen, naar doeltreffender uitvindingen En nog altijd voort staat de weten schap op de bres in dienst van de menschen. Zoo zal de zoekende wereld voortgaan tot op den dag des oordeels Daar is al heel wat uitgevonden en verbeterd en niet minder in deze laat ste eeuw, die gerust de eeuw van de uitvindingen mag betiteld worden. Daar is bij voorbeeld de eeuwen oude strijd van het menschdom, van /!e wereld, tegen het klimaat. Deze strijd kennen we al van uit de oudste tijdstippen van de geschiedenis. Er werden afgodsbeelden opgericht die de zoogezegde weergoden moesten tot be daren brengen of verzoenen. Dit ge bruik is nog in voege bij vele heiden- sche volksstammen. De moderne mensch kan tegenwoor dig al het onweder wegschieten en dit is ten andere een gewoon feit bij de wijnbouwers. Nn de laatste tientallen van jaren is er heel wat verbetering gekomen in den kweek van graangewassen en zoo werden in de laboratoriums door kruissing en teelt tal van betere ge wassen gekweekt, die tegen weder en grond veel beter bestand zijn en daar bij veel meer kunnen opbrengen. Wat aangaat de voeding wat is er al niet ontdekt in zake moderne voe dingsleer en hoe gelukkig mag men zich thans niet achten dat het rijk der vitaminen ontdekt werd. Wat al verbetering heeft de heel kunde voor de menschen niet teweeg gebracht. De radio is een uitvinding die alle gedacht is te boven gegaan en dit in enkele jaren tijd Waarachtig er zijn geen afstanden meer en in enkele oo- genblikken weet men al het nieuws van de wereld. Lucht en zee, land en grond moet buigen voor de techniek en de weten schappelijke uitvindingen. Er wordt gereisd in de lucht, op en onder het watei, het verkeer is mogelijk zoowel boven als onder den grond. De zoekende wereld staat evenwel nog niel stil en al maar door hooren we van nieuwsgierigheden en verbe teringen. Het rijk der wetenschap is waar lijk zonder einde en schier iedere week vernemen we opzienbarende ontdek kingen. Zoo lazen we onlangs in een blad In de Vereenigde Staten van Ameri ka worden er thans, na langdurige proeven en opzoekingen, door een in genieur pogingen aangewend om elec- trische energie of kracht langs draad- loozen weg ovei groote afstanden uit te zenden Zoo zouden machienen en treinen, vliegtuigen en stoombooten van op af stand in gang kunnen gestoken wor den. Straks vindt men uit dat het licht eveneens zonder draad of buis kan in huis gebracht worden. Indien deze uitvinding practisch kan toegepast worden, dan zouden vele nuttelooze krachten kunnen aangewend worden om drijfkracht te bezorgen. Bedenken we eens dat de Niagara- watervallen en de groote stroomver snellingen in Afrika een groot aantal landen van licht en van kracht zouden kunnen voorzien. Om weer in de medicale wereld te komen, zeggen we, om te eindigen, dat het een oude wenschdroom is van de geneesheeren een tot stilstand gebracht hart weer op gang te kunnen brengen. Men gebruikte hiertoe naast het mid del der massage in het bijzonder al lerlei eigenaardige toestellen, welke eigenlijk de kunstmatige ademhaling dienden op de eerste plaats. Het eer ste apparaat dat werkelijk rechtstreeks op het hart werkt werd in 1921 uit gevonden. Nu is een Amerikaansche dokter er in gelukt door middel van een electrisch apparaat menschen die reeds voor dood golden te doen her leven D. W. DEN HOEST. Te verkrijgen in de Apotheek LEURIDAN, Bertenplaats, 8, te Poperinge. BIJZONDERE BEPALINGEN IN ZAKE HET OPHANGEN DER VLEESCHPRIJZEN. (K.B. van 16 Juni 1924). Art. IArtikel 5 van het K. B van 18 October 1923 wordt aangevulc als volgt Voor vleesch is men bovendien er toe verplicht 1 - In groote letters aan te duiden op het uithangbord der slagerij, en voor alle slag van vleesch, of het te koop gestelde vleesch Bevrozen is, of wel, of het versch en bevrozen is 2). - In geval versch en bevrozen vleesch te koop worden aangeboden of verkocht, een en ander vleesch bin nenshuis en in de toonvensters der sla gerij duidelijk en afzonderlijk te groe peeren en, op zichtbare en ondubbel zinnige wijze, door middel van de woorden Versch Vleesch en Be vrozen Vleesch de plaatsen aan te duiden, waar een en ander te koop wordt aangeboden en verkocht 3). - In geval van verkoop ten huize in groote letters buiten aan de voer tuigen, de te koop gestelde vleesch- soort of vleeschsoorten Bevrozen Vleesch ofwel Versch Vleesch en Bevrozen Vleesch aan te duiden (K.B. van 26 Januari 1932). Art. 1Elk kleinhandelaar in rund-, schapen- en varkenvleesch, is ertoe gehouden, de herkomst ervan te laten kennen, door middel van een der volgende aanduidingen Versch In- landsch Vleesch Versch vreemd Vleesch Bevrozen Vleesch Die bepaling is nochtans niet toepas selijk op het gehakt, gezouten, gekookt, gebraden of gerookt vleesch. Art. 2. Die aanduidingen moeten op klare en zichtbare wijze worden aan gebracht, met letters van minstens VIJF centimeters hoogte (K. B. van 4 Februari 1933). Art. 1Ieder kleinhandelaar in rund- of varkenvleesch is ertoe ver plicht, het publiek, door middel van een prijslijst, voor elke vleeschsoort, op een klare zichtbare wijze in te lich ten, omtrent de verkoopprijzen der verschillende stukken. Art. 2.Deze lijst dient op zulke wijze geplaatst en de aanduidingen groot genoeg, om gemakkelijk van bui ten, door de klanten te worden gelezen Art. 3. Zonder te letten op de algemeene prijslijst, waarvan spraak in artikel Idienen de te koop gestelde stukken van een etiket voorzien, dat duidelijk de juiste benaming van het tuk vermeldt, alsmede de prijs per eenheidsgewicht Koninklijk Besluit van 17 Maart 935, waarbij aan de kleinhandelaars in vee- en varkenvleesch de verplich ting wordt opgelegd, zich een her- comstattest te doen afleveren door den verkooper van levende of geslachte slachtdieren Art. 1Elk kleinhandelaar in vleesch van slachtvee en varkens is er toe verplicht, zich door zijn leveran cier van vleesch van slachtvee en var- cens op voet of na slachting, een her- comstattest te laten afleveren, gelijk vormig aan het model, dat als bijlage gevoegd is bij dit besluit Model van Herkomstattest lk ondergeteekende Deroepwoonplaats verklaar verkocht te heb ben aan den heer woonachtig te Bepaling van de koopwaar Gewicht Prijs Ik verklaar dat deze opgave juist en volledig is. Datum (Handteeken van den verkooper). «-> Bijzondere bepalingen voor wat betreft het ophangen der Prijzen van de Melk. (K.B. van 4 October 1933). «Art. I. De prijzen voor den verkoop in 't klein van de melk, wor den aangeplakt op de rijtuigen dienen de tot het vervoer van dit product, alsook op de kruiken welke voor de voorziening aan de verbruikers moeten dienen. Een zonderling luchtverschijnsel deed zich Dinsdag avond over onze streek voor. Omstreeks 20 uur was de hemel in het Noorden over een groot deel van het gespansel helderrood gekleurd, wijl witachtige gebogen lichtstralen er doorheen schoten. Het verschijnsel liet zich waarnemen tot rond 1 uur, wijl de kleuren zich beweegden van zacht groen naar violet. Eerst dacht men dat ergens een he vige brand aan het woeden was. Ver der deden allerlei gissingen de ronde. De eenen beweerden dat het een kunstmatige nevel was, opgejaagd door oefenende troepen van het luchtver- weer te Mariakerke, anderen zagen in het verschijnsel de voorbode van al lerhande onheil ziekten, oorlog en zoo meer, nog anderen beweerden dat het de weerschijn was van de groote vreugdevuren aangestoken ter gelegen heid van de geboorte van het konink lijke kind in Nederland. Niemand wist er het fijne van tot we later vernamen dat dit verschijnsel niets anders was dan het Noorderlicht, dat heel zelden in onze streken waar te nemen is. Wij meenen dat het voor onze lezers zeker wel interressant zal wezen een en ander meer over dit verschijnsel te vernemen. Het Poollicht of Noorderlicht is een lichtverschijnsel dat men in zijn volste pracht in de poolstreken kan waarne men, maar dat ook soms op onze areedten wordt gezien. Het poollicht treedt onder zeer verschillende vormen op. De normale kleur is witachtig met een zacht groene of violette tint, bij somber weer echter vaalgeel. Men onderscheidt in de wetenschap de rustige en de bewegelijke. Wat de eigenlijke vorm betreft het poollicht can voorkomen onder vorm van bogen die zich verheffen boven een donker ïemelgedeelte, ook onder vorm van stralen en draden. Ook kan het pool- icht een gordijnen- of draperievorm aannemen, soms ook wel, maar dan Dij rustige verschijnselen, gelijkt het op een nevel. Het poollicht komt meest voor in de zone, welke op een afstand van -f- 1 5° van de magnetische polen verwijderd is, daar kan men het poollicht meer dan 100 dagen per jaar waarnemen, terwijl Zuid-Duitschland slechts 1 maal per jaar dit natuurverschijnsel waarne men kan. In Nederland daarentegen, wordt soms wel 10 keer per jaar het poollicht waargenomen. De hoogte van het poollicht werd door Vegard op 80 tot 160 km, na tuurlijk de onderkant, de bovenkant can moeilijk de grens bepaald worden, men heeft reeds 1 000 m. hoogte vast gesteld voor een nevelvorm. Andere geleerden beweren dat zij iet Noorderlicht wel eens onder wol- cen en voor bergen of heuvels hebben gezien. Volgens de opvattingen van Birke- and-Stormer worden de poollichten zoowel als de magnetische storingen veroorzaakt door electronen, welke door de zon uitgezonden, de aardat mosfeer bereiken en wier banen door de krachtlijnen van het aardmagnetis me gekromd worden. Het poollicht kan noorderlicht of zuiderlicht zijn, naar gelang het in de noordpool- of zuidpoolstreken wordt waargenomen. planten als borduur en er onder nog lage groenten kweeken. In houten of ijzeren sta- leen trekt men ijzerendraden waar men ge makkelijk nog andere jonge boonrjen kan tusschen planten op 2 a 2.50 m. afstand. Deze appelaars van 1 tot 2 jaar moeten op gele paradijs van Metz gegriffeld zijn. Tegen het einde van de zomer worden de jonge scheuten aan de ijzerdraden vastgemaakt. De vruchtdragende twijgen worden gesne den als de perelaar, uitgenomen de lange dunne twijgen die uitgeschoten zijn boven aan de snoer zelf, ze worden weggesneden daar ze anders te veel ontwikkeling van de plant innemen. Zoohaast men bemerkt, dat de opbrengst van de fruitboomen vermindert of dat de vruchten er minder schoon uitzien, zal men de beplanting vernieuwen b.v. alle 5, 6, 7 of 8 jaar. Dit is wel een groot werk, maar wordt wel terug betaald door de groote en schoone vruchten die de boomen opbrengen. Vooraleer te planten zal men zorg dra gen de grond goed te bemesten door er een goede dosis goed geteerde stalmest in te werken later zal men per boom nog 2 kgr. superphosfaat met I kgr. cloorpotasch en kgr. ammoniaksulfaat inwerken. De een variëteit is ook beter dan de andere de Transparente de Croncles is vooral aan te bevelen deze is een groote smakelijke appel die rijp is einde Augustus tot einde December en kan zeer goed tegen de kan ker en bladluis. Als men een goede variëteit of lux appel wil hebben doet men best van Peasgood' nonsuch (Peasgood zonder weerga) te ne men de vrucht is zeer groot, geel-roos ge kleurd en is rijp in den Herfst. Gustaaf Gillekens. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. DE STAND VAN DE LIBERALE VLAAMSCHE BEWEGING door Arthur Vanderpoorten, Senator. HET ZOMERUUR. Het Zomeruur zal dit jaar in voege treden op Zondag 2 7 Maart, dus twee weken vroeger dan de datum vastge steld bij Koninklijk Besluit van 1 5 September 1928. Een Plan van den Engelschen Eersten Minister Neville Chamberlain. WAARBORG VAN IN EUROPA. Om een goede gezondheid te hebben moeten we Appelen eten. Liefhebbers, die een klein plaatsje in den hof hebben, zullen gewoonlijk een perelaar planten, alhoewel de appelaars ook bestaan kleine vormen verder zijn deze laatste zeer vruchtbaar, smakelijk en bevorderen onze gezondheid. Volgens Dr Stotzer (Zwitser) heeft het verbruik van een appel, voor het slapen gaan, een gunstigen invloed op de hersenen en op den lever. Deze gewoonte verzekert een rustigen slaap, ontsmet den mond, bindt de maagzu ren, bevordert de werking van de nieren voorkomt stoornissen in de spijsverteering, eelpijn, en vorming van steentjes in de nieren. Dr Stotzer kent dus veel voordeelen toe aan het verbruik van appelen. Wat er ook van zij, wij zullen in geen geval nalaten zoo mogelijk enkele appelaars te planten in n~e tuinen als horizontale of verticalen De prijzen worden in cijfers en snoer ofwel als leiboom, zoodoende nemen letters van minstens twee centimeters I ze wein,8 plaats in. hoog aangeduid i De horizontale snoer is de vorm die meest geplant wordt, men kan ze langs de wegen Stopzetting der bewapening, hervorming van den Volkenbond, omwerking van het Verdrag van Versailles. De Sunday Chronicle komt met een sensationeel bericht over een plan van den Britschen eersten Minister. De heer Neville Chamberlain zou zinnens zijn in Juni aanstaande een Conferentie bijeen te roepen van de voornaamste Europeesche naties, en waarop in het bijzonder Frankrijk, Duitschland en Belgie zouden uitge- noodigd worden. De heer Chamberlain zou aan die conferentie voorstellen voorleggen, er toe strekkende een einde te maken aan de huidige spanning in Europa en het waarborgen van den Europeeschen vre de gedurende twintig jaar. Met dit doel zou de Britsche Eerste Minister vragen 1- De bewapeningen niet meer te verhoogen na het voleindigen van de huidige militaire programma's. 2. - Volledige hervorming van den Volkenbond, door het afschaffen onder meer van de schikkingen betreffende de sancties, ten einde van de inrich ting van Genève een zuiver raadple gend comiteit te maken. 3. - Uitnoodiging aan Duitschland en Italië om weer te keeren naar den aldus gewijzigden bond. Het Londensche blad voegt er ten slotte bij, dat de heer Chamberlain ook de afschaffing van de bepalingen van het verdrag van Versailles zou vragen, waarover Duitschland zich be klaagt, behalve die betreffende de ou de Duitsche koloniën, daar het vraag stuk aan een bijzonder comiteit moet onderworpen worden. De intrede van het Winterseizoen, met zijn gure en vochtige dagen, be- teekent voor velen eveneens een te rugkeer der zoo met recht gevreesde rheumatische pijnen. Deze rheumatiek kan echter ge makkelijk worden vermeden door, zoodra het weder ongunstig wordt, meermalen daags 1 of 2 Aspirine ta bletten te nemen. Het is inderdaad van overwegend belang in dezen tijd het bloed te zui veren. Dit bereikt men met de Aspi rine tabletten die uitscheiding der schadelijke stoffen bewerkstelligen en daardoor het kwaad in den wortel aantasten. Aspirine is eveneens het geneesmiddel bij uitnemendheid in geval van jicht, gewrichts-, zenuw- en spierpijnen, hoofdpijn, enz. (VERVOLG) Maar Belgie gaat niet dood omdat Vlaan deren zij'n rechten krijgt, want Belgie staat nu sterker dan ooit, nationaal en internatio naal gezien. Belgie groeit en bloeit samen met Vlaanderen, en in dat Belgie bekleedt Vlaanderen, trots alles, van dag tot dag een ruimere plaats. Economisch zijn wij, Vlamin gen, reeds de sterksten in dit land. De nij verheid verplaatst zich meer en meer naar het Noorden het onderwijs, de democra tie en de vruchtbaarheid der Vlaamsche moe ders doen de rest. Wij zijn niet meer arm Vlaanderen daar heeft de democratie groo- tendeels voor gezorgd. De machtigen gaven aalmoezen destijds, de democratie schonk een sociale wetgeving aan ons volk. En trots alle wantoestanden groeien de Rijks-gedachte en de aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis samen met het Vlaamsche bewustzijn. Moest het referendum in dit land ingevoerd worden en zou men de vraag stellen of men al dan niet Belgie kapot wil maken, dan zou trots alles over heel Vlaanderen de kreet Leve Belgie weerklinken, maar dan meteen met dezen grondtoon Leve zulk Belgie, waar Vlaanderen in ademen en zich ontwikkelen kan. En dat is nu, Geachte Toehoorders, het groot problema van dit oogenblik. Hoe zullen wij het voortbestaan van Belgie en den opbloei van Vlaanderen best verze keren Het kan niet geloochend worden dat de oplossing van dit vraagstuk onvermijdelijk beïnvloed worden zal door de politieke en filosofische wereldbeschouwing van den on derzoeker zelf. Zoo ik als Vlaming zou verkiezen een land te bewonen eentalig in feite en eentalig in al zijn uitingen, dan beteekent dit nog geens zins dat ik het in het leven roepen van zulken Staat goedkeuren zou, zoo dit voor gevolg moest hebben dat mijn vrijzinnig of demo cratisch gevoel in het gedrang moesten ko men. Inderdaad, wat is de toestand De neiging ot staatshervorming op cultureel en zelfs op bestuu rlijk en politiek gebied bestaat in hoofdzaak bij de katholieke Vlamingen, zij ,/ezen aangesloten bij de Katholieke Vlaam sche Volkspartij, bij het V. N. V., bij Ver- dinaso, of andere dergelijke groepeeringen. Voor hen is de droom van zelfstandigheid of autonomie bekoorlijk en gevaarloos. Een federaal statuut zou hun onloochen bare meerderheid in Vlaamsch Belgie tot een voor hen verleidelijke machtspositie besten digen. Omgekeerd is de reactie bij de vrij zinnigen, zij wezen liberaal, socialist of com munist. Komt daarbij nog dat het streven naar autonomie of zelfstandigheid bij de meest dynamisch aangelegde Roomsch-ka- hoLeke Vlamingen een onmiskenbaren 18- 3 ag van verzuchting naar totalitaire staat»- nrichting of minstens corporatisme naar den _,eest van Quadragesimo-Anno vertoont. De .eest onpartijdige en objectieve beoordee- aar van toestanden, feiten en doelstellingen zal moeten toegeven dat onder zulke omstan- Jigheden een zekere vrees der vrijzinnige democratische Flaminganten gewettigd en ge grond is want men vergete toch niet dat in le schaal der waarden die ons dierbaar zijn, !e verdediging der vrijheid van geweten, der parlementaire inrichtingen en der democra tie even hoog staan als ons Vlaamsch ideaal. Ik achtte het noodzakelijk in alle eerlijk heid en in alle oprechtheid deze verklaring af te leggen, omdat de geesteshouding hier- oor vooropgezet, voor wat ons betreft alle verdere bespreking en beslissing beinvloeden zal. Het komt er ten slotte op aan de cultuur waarde van het Vlaamsche volk te verhoogen >n daarenboven de volledige gelijkberechti ging van Vlamingen, Brusselaars en Walen e verwezenlijken. Ik geloof dat deze doelstellingen kunnen ereikt worden in het kader der Belgische /eigeving en dat de tijd hier ook een groote heelmeester zal zijn. Politieke scheiding van Vlaanderen en Wallonië dient absoluut vermeden en be vochten. Belgie is door de geschiedenis geworden een eenheidsstaat, een economische, een po- i.leke, een diplomatische noodzakelijkheid. Belgie is een natie geworden. En wij moe- en toegeven dat ondanks onze Vlaamsche miseries, wij ons op velerlei gebied veel meer rangetrokken gevoelen door onze Waalsche landbroeders, dan door onze Noordneder- andsche taalverwanten. Er is een Belgische 5eest gegroeid in gemeenschappelijk wel en wee er is een Belgisch gemoed geboren, er zijn Belgische zeden en gewoonten, er is een economische ineenstrengeling, er is een geo grafische ligging, en er is Brussel, verfransch- e hoofdstad in Vlaamsch Brabant. Het feit Brussel alléén verbiedt de scheiding. En er zijn onze parlementaire en democratische in stellingen. Alles komt er bij ons op neer, ons zelf burgers van eersten rang te gevoelen, in dit, ons eigen land. Het feit der ethische dualiteit van Belgie en het principe der evenwaardigheid der ras sen die het gemeenschappelijk vaderland be wonen diene als grondslag der politieke en cultureele structuur van dit land al 't an dere is uit den booze, moet op mislukking, vernedering, verdrukking en verkrachting uitloopen. En daarom een nog scherpere administratieve vervlaamschingswetgeving met sancties en onder controol. Wij willen niet langer door vertalingen geregeerd en bestuurd worden. De bestuurlijke kaders moe ten absoluut vervlaamscht worden, vooral aan de toppen. Hoogstens een goed honderdtal hoogere functionnarissen zullen bijgevolg tweetalig moeten zijn of worden en een hon derdtal hoogere officieren. Als de Walen er dat niet voor over hebben, dan is hun vader landsliefde platonisch. Trouwens, de eenta ligheid der volksgemeenschappen in Belgie is een Waalsche uitvinding, niet een Vlaam sche, want wij zouden ons misschien de twee taligheid hebben laten welgevallen. Maar nu zij eenmaal door de Walen opgeeischt wordt, kunnen wij geen duimbreed op dat gebied toegeven. Wij moeten deze doelstellingen nastreven langs wegen van geleidelijkheid. Het rijpen der vruchten vraagt zijn tijd. Voorloopig dus geen grondwetsherziening, al behoort deze iot de mogelijkheden van een niet te ver vji wijderde toekomst. Onze eerste doelstel- ngen zijn, naast de vervlaamsching van het bestuursapparaat, het doorvoeren van cultu* reele autonomie te beginnen met het Minis erie van Openbaar Onderwijs, vooral in de aldeeiing Klunst en Wetenschap. De techniek dezer doorvoering is niet zeer ngewikkeld en moet niemand afschrikken .;j eischt slechts goeden wil en vastberaden heid. Ziedaar het offer te brengen op het al- caar der nationale eenheid. Later komt dan de deconcentratie der cen trale bestuurlijke diensten en de hervorming van het provinciaal bestuursapparaatzoo dat b.v. de visschers van Oostende en Blan- kenberge door Vlaamsche deskundigen, die .n hun onmiddellijke nabijheid wonen, en de Waalsche boschontginners uit de Ardennen door daar gevestigde landgenooten zullen aestuurd en beheerd worden. Wat in Zwit serland mogelijk is, behoort niet tot de on mogelijkheid in Belgie. Wat ik voor doel had in deze reeds al te lange en toch noodgedwongen schematische uiteenzetting, is den geest belichten die ons, vrijzinnige Vlamingen, bezielt. Wij willen one Vlaamsch-zijn een vasten grondslag geven, zonder daarom sociale, economische, poli tieke of filosofische dierbare waarden te offe ren. Een ultra-montaansch of een Hitleri- aansch Vlaamsch Vlaanderen schrikt ona evenzeer af als een franskiljonsch Belgie. Er zijn waarden die vergroeid zijn met het diepste van ons gemoed. Gelijkwaardig on der hen zijn onze vrijzinnigheid, onze volks gezondheid en onze Vlaamschgezindheid. Wij zullen ze weten te verdedigen en te handhaven Het zomert in Vlaanderen, ook voor ons Want in den Kroonraad van dit land zetelt 3en der besten der onzen. De Eerste-Minister, 1 is hij Waal, begrijpt onze verzuchtingen. En niemand minder dan de Eerste Burger \an dit land, onze geliefde Vorst zelf, heeft voor hooge doelstelling van zijn zware ko ninklijke taak, de zelfstandigheid van Belgie jp het internationaal terrein te vrijwaren en meteen de gelijkwaardige cultuurontplooiing der volken die dit land bewonen, gelijkbe rechtigd te verzekeren. Wij hebben een Vlaamsche Hoogeschool, Jie jaarlijks cultuur-Vlamingen over het land j.tguipt wij hebben een begin van Vlaam- jcl.e wetgeving. Het jong Vlaamsch gemoed .ruist van geestdrift en liefde tot land en /olk, de Vlaamsche wil, de Vlaamsche rïatio lale fierheid zijn onvernietigbaar geworden, i alrijke genootschappen en instellingen lei den de Vlaamsche cultuur en de Vlaamsche economie in Viaamsche wegen. Flandria fara da se Vlaanderen helpe zich zelf I Ook ons oude Willems-Fonds herleeft in den stralenden krans van zijn jeugdafdeelin- ^en. De Vlaamsche macht is niet meer te fnuiken, zij zal haar rechten volledig weten e i.eroveren. En zij, die zich er tegen ver- zetLen, zullen doodeenvoudig uitgeschakeld worden in Vlaanderen. Onze taak is klaar aangeduid wij zullen ze volbrengen door hen, die onze gekozenen zijn in de Openbare Machten, te volbrengen elk van ons in de vrije uitoefening van ons urgerschap, als de waardige opvolgers van deze voorvaderen, wier lijfspreuk was Klauwaert en Geus geleid door het mo tief Een schooner, beter, rijker, volledig ^aaf Vlaanderen in een sterker Belgie I BERICHT AAN DE SCHRIJVERS VAN VAKBOEKEN. De Provincie West Vlaanderen schrijft in 1938 een SPECIALE Wed strijd uit voor het opstellen van twee Vlaamsche vakboeken het eerste over landbouwkunde het tweede over veeteelt. Deze vakboeken zijn bestemd om te dienen tot handleiding voor de leer lingen der lagere landbouwafdeelingen voor jongens. Om inlichtingen te verkrijgen over de gestelde voorwaarden en de uitge loofde Belangrijke Premien, gelieve men te schrijven naar het Provinciaal Bestuur Commissie voor landbouw voordrachten en voor veredeling der veldvruchten, te Brugge,

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1