Proeft den Nieuwen Een vereischt Antwoord DRINKT KING STOUT VERSLAG DER OPENBARE GEMEENTERAADZITTING BERICHT. DRINKT KING STOUT KOLONIALE LOTERIJ evenaart het beste Engelsch Pabrikaat UIT HET LAND. VERMAKELIJKHEDEN HOPPEBELANGEN BURGERSTAND VAN LIBERALE JONGE WACHT STAD POPERJNGHE VAN ZATERDAG 22 JANUARI 1938. Om 5 uur opent de Heer Burgemeester V'andooren de zitting. Afwezig de HH. Raads leden Brutsaert en Desmyter. Op voorstel van den Heer Burgemeester, wordt de bespreking van het Vierde punt, betrekkelijk de uitbreiding van het Electrici- teitsnet te Lande, onmiddellijk begonnen, daar de HH. Ingenieurs der uitbatende Maat schappij seffens de gevraagde inlichtingen zouden kunnen verschaffen, vóór hun vertrek uit Poperinghe. 4. Inlichtingen te geven door den heer Ingenieur Monteigne betrekkelijk de uitbrei ding van het electrisch net over gansch het grondgebied Poperinghe. H. Burgemeester. De bevolking, voor namelijk van het landelijk gedeelte, dringt bij het Gemeentebestuur voortdurend aan om vooruitgang aan deze zaak te zien bewerk stelligen. Om te bewijzen dat het Schepen college met de uitvoering dezer werken be kommerd is en bij de Maatschappij alle noo- dige voetstappen doet om zoohaast mogelijk tot eene oplossing te komen, hebben wij het geradig gevonden de vertegenwoordigers der Electriek-Maatschappij uit te noodigen om hier, in openbare zitting, allen uitleg te ge ven over den staat van vooruitgang van dit gewichtig werk. Uit den uitleg gegeven door H. Ingenieur Monteigne, vernamen wij het volgende De plans voor de leiding langs staatsbanen en gemeentewegen zijn definitief opgemaakt. Het volledig plan wordt aan de Raadsleden voorgelegd. De lengte van deze aanleiding beloopt omtrent 83 kilometers. Voor wat de leiding aangaat langs kleine aardewegen en uitwegdreven, (lengte 36 kilometers 800), zijn de plans maar voorloopig opgesteld, daar op verzoek van het stadsbestuur de uit gestrektheid dezer lijn kan gewijzigd wor den in min of meer. De stad zou dus moeten onmiddellijk zor gen voor de leening die moet gedaan worden aan het Gemeentekrediet voor de eerste 83 kilometers. Deze leening moet gedaan wor den om de uitbatende Maatschappij het noo dige geld ter hand te stellen, deze betaald afkortingen en intresten. De onkosten dezer leiding zullen bedragen 2.200.000 fr. Voor wat de overige 36 km. 800 betreft zouden de kosten tot 552.000 fr. beloopen Hiervoor moet de stad eene gewone leening aangaan waarop Staat, Orec en misschien de Provintie, toelagen kunnen verleenen. Er wordt door de hoogere overheid geen toelating meer gegeven om deze laatste plaat singen nog te begrijpen in deze langs banen en wegen, om reden dat zij op privaten ei gendom geschieden. De aansluitingen van aan de leiding langs de straten tot aan de gebouwen zouden 15 duizend fr. per kilometer kosten min dan 50 m. geschiedt deze kosteloos. Al de aangewende gebouwen en materiaal blijven den eigendom der maatschappij. Het totaal bedrag der onkosten, het op richten van 10 kabienen, staken en draad wOrdt geraamd op 4.200.000 fr. Zoodra de kwestie der leeningen opgelost is, zal men aanstonds de werken beginnen en de stroom zal geleverd worden naarmate de vooruit gang der werken. De Kw. verlichting in stad zal gebracht worden op 2.60 fr. Voor de drijfkracht is er geen verhooging. De tarief komt in voege in stad van zoodra de eerste aansluiting te iande zal geschieden. In de bergstreek onder ander en in vele steden betaalt men min stens zooveel per Kw. De werken zullen één jaar duren, zoo men met Augustus begint zal er een derde van de leiding bediend zijn tegen den Winter. Tegenwoordig is het verbruik in stad 250.000 Kw. en men rekent op 50 te lande om den prijs van 2.60 fr. aan te nemen. Is het min, de prijs zal in verhouding ge bracht worden, neemt het verbruik toe, en als de prijzen verlagen, daarbij rekening houdende van de driemaandelijksche vast stelling van den H. Gouverneur, dan zal de prijs ook dalen. De H. Burgemeester dankt om de gege ven uitleggingen en verhoopt op de welwil lendheid der HH. Ingenieurs te mogen re kenen in het vervolg, daar de oplossing de zer ingewikkelde kwestie, nog dikwijls raad van doen zal hebben. N. d. R. Voor vandaag houden wij ons aan dezen uitleg over deze belangrijke zaak, daar we voorzien dat nog menige onderhan delingen met de Electriciteitsmaatschappij zullen moeten plaats hebben. Men gaat daarna over tot de bespreking der andere punten van het dagorde. I. Verslag der laatste zitting. De H. Secretaris Couttenier geeft lezing van dit verslag dat algemeen goedgekeurd wordt. H. Sansen zal in geheime zitting, opmer kingen voorleggen over de benoeming der twee nieuwe politieagenten. 2. Afkondiging van den verkoopprijs van het Kwu electrische verlichting voor het le kwartaal 1938. Voor het le kwartaal 1938 is deze prijs vastgesteld op 1.90 fr. per Kw. voor de ver lichting en op 1.50 fr. per Kw. voor de drijf kracht, dus 8 en 7 centiemen meer. Deze prijs wordt voor eiken trimester, bepaald door den H. Gouverneur, dit volgens den prijs der kolen en het bedrag der daguren. Algemeene goedkeuring. 3. Besluit te nemen nopens het uit varen der werken van rioleering der Gast huis-, Noord- en Casselstraat. H. Burgemeester. Wij hebben u maar slecht nieuws mede te deelen over deze wer ken. Aan het voorstel door onzen H. Schepen van Openbare Werken aan het Bestuur van Bruggen en Wegen gedaan, wordt er gewei gerd verhoor te geven. Gij weet waarin dit bestond. Om alle moeilijkheden te voorko men, die zich in deze straten zouden kunnen voordoen, wegens de diepte der riolen en den slechten ondergrond op sommige plaatsen meer dan 4 m. en misschien wel veel drijfzand werd er uitgezien naar eene afleiding van een gedeelte der waters door het aanleggen van bijkomende riolen in de Keer van den Ommegang. Boeschepestraat, O. L. V. Kruisstraat en Hondstraat, met af lossing in de Vleterbeek op de Deken De Bo- laan. Op deze manier zouden buizen, op rond de 2 m. diepte, in de Gasthuisstraat, Noord en Casselstraat voldoen. Het Bestuur van Bruggen en Wegen wil daarvan niet weten, de werken dienen uit gevoerd te worden zooals zij voorzien wer den en wij moeten onmiddellijk laten weten of wij daarmede akkoord gaan. Zoo niet geen riolen en geen tusschenkomst voor rio leering. Men liet ons verstaan dat wij in geen geval subsidiën zouden bekomen voor de rioleering. daar deze niet op gepasten tijd aangevraagd werden. Wij moeten dus eene beslissing nemen, want er zal vanaf 15 Februari a.s. aan de werken begonnen worden. Schepen Gombert. De reden van het weigeren van toelagen, die ons ten laste ge legd wordt, is onze schuld niet. De plans en bestek werden te Brussel opgemaakt. Wij hadden enkel drie dagen tijd om de zaak te onderzoeken en konden maar alles goed keuren in den Gemeenteraad, den dag vóór de aanbesteding der werken te Brussel. Zoo wij een nieuw voorstel deden, was het om dezelfde tegenkomsten niet te hebben als in de Yperstraat. De aannemer zegde ons zoo hij moeite zou hebben met het drijfzand hij de werken zou stilleggen. H. Burgemeester. Dan zouden wij na tuurlijk bijwerken te doen uitvoeren hebben, zooals in de Yperstraat tusschen het huis Hosdey en de St Janskruisstraat, waar wij voor vele duizende franken moeten tusschen- komen. Bij ons onderhoud met Hoogere Ambte naren van het Bestuur van Bruggen en We gen, deed ik aan deze opmerken dat het spij tig was dat ons nieuw voorstel door hun niet kon aangenomen worden. Het gaf een uit breiding van rond de 900 m. aan de riolee ring in stad. De Staat vraagt dat de gemeen ten werken voor openbare gezondheid zou den doen uitvoeren en hier in Poperinghe schijnt hij tegen te werken. Welke beslissing dient er nu genomen te worden, er is haast bij. H. Sansen. Gij zult voorzeker die voor ziene werken niet laten schieten. Men zou deze toch moeten uitvoeren. Schepen Gombert. Laat ons nog eens aandringen en naar Brusiel gaan om tot eene betere oplossing te geraken. Iedereen gaat daarmede akkoord. 5. MEDEDEELINGEN. DE HOPPEKWESTIE. H. VANDOOREN, Burgemeester. Ver leden Woensdag werd ik in verhoor ontvan gen door den H. Minister van Landbouw, in zijn kabinet, om 10 i/2 uur. Hij had mij den Maandag in den namiddag per telefoon ver zocht hem te gaan spreken over de hoppe- kwestie. Benevens drie hooge Ambtenaren van het Ministerie was de H. Landbouw-In genieur Simoens van Yper, op deze bijeen komst aanwezig. Ziehier nu zoo nauwkeurig mogelijk een verslag over deze samenspraak. De H. Minister begon met de verzekering te geven dat de hoppekwestie door hem per soonlijk alsook door zijne Diensten aanzien was als eene zaak van het allergrootste be lang, hij voegde erbij dat er dringende maat regelen dienden genomen te worden om den erbarmelijken toestand waarin de teelt der hoppe verkeert, te verhelpen, ook dat er naar redmiddels diende uitgezien te worden, die zoo vroeg mogelijk hun toepassing moesten vinden. Landbouwers, Handelaars en Brouwers doen mij voorstellen die ieder van hen het best geschikt vindt om aan de heropbeuring van den hoppekweek mede te helpen. De H. Minister deed mij opmerken dat deze zaak van zeer ingewikkelden aard is. De intresten van Kweekers, Handelaars en Ge bruikers dienen zooveel mogelijks in acht gehouden te worden. Dat is nochtans voor hem geen reden om tot geen verstandhou ding te kunnen geraken. Eene afvaardiging van hoppeboeren uit het Poperingsche werd onlangs op de bureelen van zijn Ministerie in verhoor ontvangen. Zij legde aldaar hare noodwendigheden voor oogen en drong met nadruk op de mogelijk heid van het stellen van inkomrechten op de vreemde hop. Dit scheen voor haar het meest doeltreffende middel. De kwestie van inkom rechten, zoo sprak de Heer Minister, is zoo als eenieder weet van gansch bijzonderen aard Belgie heeft akkoorden gesloten voor bepaalde termijnen met andere landen op punt van tolrechten en dit op menigvuldige produkten die contrakten maken een ge- neel uit en men stelt zich aan vele verwik kelingen bloot zoo men er wil veranderingen aan brengen. Voor wat de kwestie van het toekennen van premiën aan de kweekers van nieuwe hopsoorten betreft, beloofde de H. Minister dit welwillend te onderzoeken en ter studie te leggen; hij vindt dat er daar iets te doen is. Hij trok bijzonder mijne aandacht op het inrichten van vrije markten, zooals zulks ge schiedt in de streek van Assche. Op vastge stelde dagen komen de hoppeboeren daar ter markt met hunne hop in balen, deze wordt daar gekeurd volgens hunne hoedanigheid en aan de aanwezige brouwers verkocht. Hij is er van overtuigd dat bijeenkomst van kweekers en gebruikers voorzeker voordee- lige gevolgen na zich sleept. Kan zulks te Poperinghe ook niet geschie den De Heer Minister eindigde met de belofte al het mogelijke te doen om voor de hop kwestie aan eene voldoende oplossing te ge raken en hij voegde erbij dat hij bij de Bel gische Brouwerij al zou doen wat in zijne macht was om haar het gebruik van inland- sche nieuwe hopsoorten aan te prijzen. Hij drukte de hoop uit dat de hoppekweekers voorts hun best zouden doen om hun kweek te verzorgen verbeterde soorten aan te leg gen, de ziekten doelmatig te bestrijden, ver zorgd te plukken en drogen en vooral de mannelijke hoppeplanten uit hun hoppevel den te roeien. Op verzoek van den Heer Minister deelde ,k hem daarna mijne zienswijze mede, in de ze belangrijke kwestie voor ons gewest. In de streek van Poperinghe heerscht er eene zekere misnoegdheid ten opzichte der Belgische Brouwers en wel uit volgende re den. Op aanraden dezer laatsten, die stellig beloofden betere waar aan hoogere prijzen bij onze hoppekweekers aan te koopen, werd er noch onkosten noch werk gespaard om daaraan voldoening te geven. Door het aan leggen van nieuwe plantsoorten, door menig vuldige kostelijke besproeiingen tegen ziek ten, door een zorgvuldiger pluk en door het verbeteren der droogasten, al wenschen wel ke gij daar zoo even uitdrukte, zijn zij tot een resultaat gekomen dat hunne waar he den kan wedijveren met de vreemde hop soorten die tot nu toe in de Belgische Brou werij de voorkeur genoten. Onkosten en werk kregen maar weinig belooning dit jaar daar de prijzen door de Brouwers betaald geen tastbaar bewijs le verden dat de Brouwers aan hunne belofte getrouw bleven. Zoo er dus naar geene betere middelen uitgezien wordt tolrechten en premiën onder andere zal de hopkweeker dezen .eelt die den rijkdom dezer streek sedert on heugelijke tijden uitmiek moeten laten varen. In plaats van de uitgestrekte hoppevelden rond zijne hofstede met genoegen te mogen gade slaan zal hij nog twee of drie hoppe planten in zijnen moestuin bewaard hebben, die aan hem en zijne nakomelingen zullen .ïerinneren de vervlogen tijd waarop de hop- .eelt winstgevend viel voor hem, terwijl gansch het Poperingsche gewest er mede leefde. Gij ziet. Heer Minister, den akeligen toe stand, welk ik U voor oogen leg, gelief dus bij de Brouwers aan te dringen opdat zij meer en meer onze verbeterde en vernieuwde hopsoorten zouden gebruiken. Ik begrijp dat de kwestie van invoerrech ten van zeer ingewikkelden aard is. maar zij is misschien niet onoplosbaar. Wildet gij premiën aan de vooruitziende kweekers toekennen, zulks ware voorzeker bij hen welkom. De inrichting van vrije markten, zooals er te Assche bestaan, ware moeilijk te verwe zenlijken in Poperinghe. Te Assche komen de boeren naar die markten met gansch hunnen opbrengst een of twee balen op een kruiwagen. De hop aldaar door een Jury onderzocht en ver kocht aan de tegenwoordige Brouwers aan prijzen verschillend volgens hare hoedanig heid. In de streek van Poperinghe is de op brengst veel grooter bij het meerendeel der Kweekers, wel verscheidene duizende kilos, dus onmogelijk met zulke groote hoeveel- e d naar de markt te komen. Eene goede oplossing ware misschien wel deze tegenwoordig gebruikt voor de jaar- lijksche hoptentoonstelling te Poperinghe. Stalen op den zolder der hofstede genomen door bevoegde mannen en in een der zalen •an het Stadhuis ten toon gesteld op ver scheidene dagen, alwaar de Brouwers uitge- noodigd zouden worden om hunne aankoo- pen te doen. Om te eindigen beloofde ik aan den H. Minister, in naam van ons Stadsbestuur, dat wij geen kosten zouden sparen om magazij nen, asten en pressen aan te passen aan de hedendaagsche noodwendigheden, ten einde de bewerking der hoppe in de Stadswaag aangebracht, met al de vereischte zorg te verhandelen. Daarvoor vroeg ik de geldelijke tusschenkomst van den Staat. Na een woord van dank aan den H. Mi nister eindigde deze samenkomst om I 1 u- Ziehier nu mijn persoonlijk gedacht over deze bijeenkomst Van tolrechten zal er moeilijk iets te ver krijgen worden. Van toelagen of premiën aan de planters verwacht ik eene goede oplossing. Van de zijde der Brouwers geloof ik aan meer belangstelling. En aan de kweekers zeg ik Help u zelf, zoo helpe u God. Schepen Vancayseele. - Wij moeten maar altijd de vraag naar tolrechten vernieuwen, gedurig dient er aangedrongen te worden om ze te bekomen. Schepen Bossaert. - Laat ons eene motie in dezen zin stemmen en ze naar den Heer Minister opsturen. H. Sansen. Dat ware een goed gedacht. Bedanken wij den Heer Minister over zijne toewijding aan de Hoppekwestie en over den uitleg welke hij te Brussel aan den Heer Bur gemeester gaf en laten wij Hem weten dat het algemeen gedacht van den Gemeenteraad is dat het leggen van tolrechten op den in voer van vreemde hoppe het doeltreffendste middel is om tot den heropbloei van den hoppekweek te geraken. Misschien zouden wij de hulp van de Kamerleden onzer streek kunnen inroepen. De Raadsleden, ieder op zijne beurt geven hun gedacht op deze kwestie en er wordt besloten zoohaast mogelijk zulkdanige Motie op te sturen naar het Ministerie van Land bouw. (Deze Motie geven wij verder). WATERPLAATSEN. H. Lefebvre vraagt of er geen middel ware om meer openbare waterplaatsen in te rich ten langs de openbare wegen in stad. Van de Statie tot aan de Groote Markt bijvb. is een groote afstand. H. Sansen. Als zulks kan gedaan wor den moet de inrichting ervan goed en proper zijn, anders ben ik er tegen. H. Burgemeester. Er dient daarvoor een geschikte plaats gevonden te worden. Nie mand ziet dat gaarne aan den gevel van zijn huis plaatsen. Nog deze week zag ik te Brus sel dat de waterplaatsen aldaar zeer gering in getal zijn, en dat is eene groote stad. Schepen Gombert. Wij zullen de mo gelijkheid inzien om aan het publiek voldoe ning te geven. WEGENIS. Schepen Gombert. Voor het aanleggen van de nieuwe straat die den Ouderdomsteen weg met de Staatsbaan zal er binnen kort eene oplossing kunnen komen, daar een der aanpalende eigenaars met wien geen akkoord kon gemaakt worden tot nu toe, tot inschik keiijker gedachten gekomen is. De Keizei der Nieuwe Militaire Kerkhof straat, is in erbarmelijken toestand door he groot gerij komende van Reninghelst en Westouter, 't is al water en modder en voor de bewoners der straat is hij bijna onbruik baar. Wij zullen de middenweg vernieuwen van macadam en de zijkanten beleggen met oude kasseisteenen. Wat betreft de nieuwe keizei die zou loo- pen langs de hofstede van M. Emile Desmyter daar ook zal er voor gezorgd worden, daar is eene lengte van 658 m. op Poperinghe te besteenigen. Op den Valkenberg zullen wij de noodige verbeteringen aan den weg uitvoeren. Ik ben gaan zien naar het gehucht St. Jan ter Biezen, wegens de besteeniging van den weg leidende van den Steenweg van Watou langs de School en de Kerk verder op, I 80 m. lang. De gemeente Watou wil ons de steenen geven ongeveer 38.000 die zullen uitvallen bij de vernieuwing van de baan naar Poperinghe, tusschen Watou en St. Jan ter Biezen. Poperinghe zou het werk uitvoeren op zijne kosten. Misschien wel bij eene kleine aanbesteding. De vergadering wordt geheven om 7.30 u. KING STOUT i lillllllflIIIIMIIIIIIÜIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllilüllllllllllllllllflIlllllllllHlllllllillllii liiliilllllilllHlllllülüllüllllillillllllll Vrouw Weduwe HONORE PYCK, maakt haar geachte klienteel kenbaar dat, zooals vroeger, er bij haar alle slag van KOORDEN, be?te kwaliteit, zullen te verkrijgen blijven. Spoedige en trouwe bediening. Dank op voorhand. In Ter Zege rexistisch weekblad, van Zondag laatst, komt Schepen Gombert terug aangedraafd met de benoeming (nagenoeg vijf jaar geleden) gedaan in de Commissie van Openbaren Onderstand te Poperinghe. Toentertijde hebben we hierover onze meening in ons blad uitgedrukt en de han delwijze van Schepen Gombert besproken. Sedert repten we er niet meer over. Geda ne zaken hebben geen keer, en we benijden geenszins den persoon wien het ambt werd toegewezen. Het gaat er bij ons niet op deze zaak op nieuw in 't lang en *t breed te behandelen. Op de aanhalingen van Schepen Gombert zullen we ons vergenoegen volgende opmer kingen te doen Schepen Gombert werd door niemand aan gesteld om een kandidaat te zoeken, dus nog m nder zijn woord te geven. Het klaarste be wijs hiervan is het feit dat de andere Hospi- ceheeren van zijn gewezen groep hem niet gevolgd hebben. Verder kunnen we verzekeren dat al de bezoeken bij hem gebracht (dit om hem zijn dwaling voor oogen te leggen) gedaan wer den UIT EIGEN INITIATIEF en niet op aan vraag van kandidaat Dupont. En voor wat betreft de gesprekken tus schen hem en onzen alom geachten en be treurden Heer Burgemeester Nestor Lahaye, kunnen we volgende woorden aanhalen uit den mond van Burgemeester Lahaye «Toen Schepen Gombert bij mij thuis was, een half uur voora eer de stemming zou beginnen, zegde ik hem Ik zal nu gaan stemmen voor Dupont gij zelf moet nu weten wat er u te doen staat Dat is de waarheid. En om te eindigen zullen we niet doen zooals den brieschenden man die weieens op de tafel sloeg en uitriep Ik zal maken dat hij (Dupont) geen kerste brood meer heeft» doch zullen hem volgenden goeden raad ge ven Raak de schoone gedachtenis van onzen te vroeg ontrukten Heer Burgemeester Nestor Lahaye niet aan den duurbaren af- geslorvene zal steeds als een der verhevend- ste Burgers onzer geliefde stad aanzien wor den De Uitgevers. Trekking van de Eerste Snede 1938 Zaterdagavond had te Brussel in het Paleis voor Schoone Kunsten de trek- kir.g plaats van de Eerste Snede 1938 van de Koloniale Loterij. Winnen 60 fr. alle nummers eindi gend op 8 Winnen 100 fr. alle nummers ein digend op 70, 08, 39 Winnen 500 fr. alle nummers ein digend op 09 Winnen 10.000 fr., alle nummers eindigend op 810 Winnen 20.000 fr., alle nummers eindigend op 4930 Winnen 40.000 fr., alle nummers eindigend op 34602 Winnen 100.000 fr., de nummers' eindigend op 232380, 222871, 466191, 448819. Winnen een troostlot van 12.500 fr., alle nummers eindigend op 132380, 332380, 432380, 532380 1C6191, 266191, 366191, 566191j 122371, 322871, 422871, 522871 148819, 248819, 348819, 548819 Wint één miljoen frank, het nummer 228825 Winnen een trootslot van 50.000 fr. de nummers 128825, 328825, 428825, 528825. Uitslag der Aanbesteding voor het bevloeren der Speelplaats van de Tusschengemeentelijke School te Abeele-Poperinghe. Er waren vijf aanbiedingen 1. Vandevoorde Lucien, Poperinghe (steenen uit Lauwe) 11.363,23 2. Laconte Camille, Poperinghe (steenen uit Gilly) 12.125,07 3. René Snick, Brielen (steenen uit Gilly) 12.837,30 (steenen uit Lauwe) 11.851,80 4. Butin Elie, Poperinghe (steenen uit Lauwe) 10.807,78 5. Verhaeghe Jeremie, Poperinghe (steenen belgische afk.) 18.579,50 1 ■Hill 15——1 STADSNIEUWS. ZONDAGRUST. Alle Apotheken ope.- tot s nnddags heden Zondag nanoen alleen Apotheek 1NGHELRAM, Yperstraat. DAAR ZIJN ER NOG die aan hoofd pijn, Migraine, Rhumatiek en Grippe willen lijden, wtj hebben hun nochtans genoeg de MONO POEDERS aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperingne. in doozen van 7.00 en 12.00 fr. WIELRIJDERS PAST OP Het is streng verboden 's avonds te rijden zonder licht. Door de Rijkswacht werden niet minder dan tien personen biervoor in overtreding ge nomen deze week. Art. 37 van bet Provinciaal Besluit van 17 October 1928, zegt dat geen overtredingen zullen vastgesteld worden voor bet rijden zonder taksplaats vóór 1 Februari van het loopende jaar, dit is dus Dinsdag aanstaan de. Opgepast dus IN SINT SEBASTIAAN. Zondag laatst vierde de aloude Schutters-Gilde van Sint Sebastiaan den Jaarlijkschen Feestdag. 's Morgens werd den Feestdagwenscb der Le den gebracht aan Hoofdman Auguste Tim perman. Daarna werden een paar Confraters Herbergiers bezocht en om I Zz uur namen een 40-tal leden deel aan het lekker Banket dat opperbest opgediend werd in 't lokaal bij Alidore Decadt. Eene oprechte gezellig heid heerschte onder al de aanwezigen, een gulhartig woord werd er tot allen gericht door den gevierden Kapitein, menig geestig liedje werd er gezongen en de schoonste vooruitzichten werden er gemaakt voor bet aanstaande zomerseizoen, hetwelk verleden jaar reeds schitterend was en dat thans be looft nog beter te zijn. Den Maandag avond werd den Feestdag gesloten met een aangename Prijsschieting voor de Leden aan de liggende pers vac Emile Decrock. Verschillende schoone prij zen werden er geschoten en enkele lukke- boonen mochten zich naar huis begeven met een lekker present voor moeder de vrouw. DE NIEUWE PENSIOENWET. Belang rijke wijzigingen zijn aan de Pensioenwet aangebracht. Meerdere personen kunnen nu van het pensioen genieten andere kunnen een verhooging worden toegekend. Daartoe dienen zij een nieuwe aanvraag te doen. Wij raden de belanghebbenden aan zich te wenden HEDEN ZONDAG 30 JANUARI, van 9.30 uur tot II uur, in «ONS HUIS waar de afgevaardigde Firmin Cappoen, allen noodigen uitleg zal komen geven nopens het indienen dezer aanvragen. DE LEURKAARTEN. De aanvragen om HERNIEUWING van leurkaart en -herkenningsteeken moeten in gediend worden ten stadhuize (bureel nr 3) in den loop der maand Januari. De aanvragers moeten voorzien zijn van Kun eenzelvigbeidskaart, van een fiskaal ze ge! van 6 fr. (te verkrijgen in het postbu- reel). een getuigschrift van goed gedrag en zeden (te verkrijgen in het politiebureel) en van hun leurhandelskaart en -herkennings teeken. WERKLOOSHEID. De stand der werk loosheid in onze stad was voor de vorige week Mannen Vrouwen Totaal Maandag 404 20 424 Dinsdag 369 13 382 Woensdag 380 12 392 Donderdag 377 12 389 Vrijdag 381 12 393 Zaterdag 384 12 396 VALSCH 20-FRANKSTUK. In het post- bureel alhier werd deze week een valsch stuk van 20 frank aangeslagen. Het stuk was er een met de beeltenis van Koning Albert I. Oppassen is dus de boodschap. TELLING DER PAARDEN. Wegens de heerschende muil- en pootplaag, werd de telling der paarden geschorst. Naar we uit goede bron vernemen zal, nu de ziekte ge weken is, in de eerste weken tot deze tel ling worden overgegaan. GEVONDEN. Handtasch in bruin leder. VERDWENEN. Duitsche schapershond, groot 60 cm. Terug te bezorgen bij Georges Bakeroot, Abeele. TRABOL. De wedstrijden om de bekers betwist in de boltra bij René Cappoen, lie pen Woensdag avond ten e»:nde. De ploegen M. Papegaey-Jos. Van Bruwaene en M. Sa- myn-Jer. Vandermarliere hadden den titel te betwisten. Na een vinnige partij kwam de overwinning toe aan de ploeg M. Papegaey- Jos. Van Bruwaene, die het haalde met 30 punten tegen 28 voor hun tegenstrevers. Hartelijk proficiat. D1CKEBUSCH. Man stervend aange troffen langs de baan. Zekere Godderis Hector, afkomstig van Dickebusch, werd door voorbijgangers bewusteloos op de baan aan getroffen. Een dokter ter plaats geroepen, stelde benevens een beenbreuk ook een sche delbreuk vast. Zijn toestand zeer erg oor deelend, deed hij den ongelukkige naar het Hospitaal van Yper overbrengen. Niettegen staande eene heelkundige bewerking en de beste zorgen is Godderis Donderdag morgen aan de opgeloopen wonden overleden. Een onderzoek is ingesteld. ZONDAG 30 JANUARI 1938. HERBERGKERMISSEN Au Café Beige bij Camille D'Amour, perstraat. !n de Lustige Bolders bij Camiel Thee ten, Pottestraat. Maandag Kandeel. A la Cour du Commerce bij Louis Vandommele, Maurice De Wulfstraat, I. Maandag Kandeel. In den Hommelzak bij Maurice Ver- mote, Paardenmarkt. Maandag Kandeel. In Cambrinus bij E. Bocquet-Bonduel- le, Maurice De Wulfstraat, 26. In den Gouden Arend bij Alphonse Despeghel, Groote Markt (boek Veurnestr.). Op ZONDAG 30 JANUARI 1938 om 3 uur namiddag, bj André Ghesquière Bij den Footballist Gouden hoofdstraat, PRIJSKAMP OP DEN BILJART 300 FRANK PRIJZEN waarvan 100 fr. aan den eersten prijs, Gewone voorwaarden. Inleg 4 frank. Verleden Zaterdag werd, in de zit ting van den Gemeenteraad, nogmaals gesproken over de Hoppebelangen. Er werd besloten opnieuw eene Motie op te sturen aan den heer Minister van Landbouw. Dinsdag laatst werd dan volgende Motie opgestuurd Poperinghe, 25 Januari 1938. AAN ZIJNE EXCELLENTIE DE HEER MINISTER VAN LANDBOUW, BRUSSEL. EXCELLENTIE, Wij nemen de eerbiedige vrijheid Ued. de volgende Motie te laten geworden, be trekkelijk de hoogst gewichtige kwestie van den Hoppekweek en den Hophandel in onze streek. De gemeenteraad van Poperinghe, ver gadert in openbare zitting van 22 Januari 1938 Gehoord bet verslag dat de Heer Bur- gemeester onzer Stad hier ter zitting geeft over het onderhoud dat de Heer Minister van Landbouw hem op Woensdag 19 de- zer verleende te Brussel Bedankt uit ter herte de Heer Minister voor de bijzondere toewijding welke Hij aan den dag legt om de Keropbeuring van den Hoppekweek en den Hophandel in ons gewest te helpen, om alzoo dezen tak der nijverheid tot zijnen voorgaanden bloei te zien wederkeeren Bidt eerbiedig de Heer Minister wel te i willen in acht nemen dat het algemeen gevoelen en den wensch van de Hoppe- kweekers door al de leden van den ge- meenteraad bijgetreden wordt, om den kwijnenden hoppekweek en hophandel te verhelpen door het leggen van rechten op den invoer van vreemde hopsoorten, dit in verhouding van de rechten opge- legd door andere landen en daarbij nog door het toekennen door den Staat van premiën of toelagen voor het aanleggen, kweeken en bezorgen van vernieuwde hoppesoorten in de streek van Poperinghe BESLUIT deze Motie te richten tot den leer Minister van Landbouw, opdat deze zienswijze door Hem in acht zou genomen worden bij het toepassen eener afdoende oplossing dezer zeer gewichtige kwestie die als een der bijzonderste bronaders mag aanzien worden van den voorspoed en rijkdom eener gansche streek Wij bidden de Heer MINISTER, met den besten dank voor al het goede welke Hij aan deze g-w -htige zaak zal aanbrengen, te willen de ve-zekering aanvaarden onzer groo s'e 1 oogachting en diepsten eerbied. Namens de Gemeenteraad Bij bevel De Secretaris, De Burgemeester M. Couttenier, J. VANDOOREN. POPERINGHE, VAN 21 TOT 28 JAN. 1938. GEBOORTEN Pareyn Martina, d.v. An dre en Pinceel Martha, Crombekesteenweg. Ingelaere Magda, d.v. Maurice en De- smicht Judith, Peperstraat. Becquoye Ro- main, z.v. Albert en Bulcke Antoinette, Adin- kerke. Billiau Alice, d.v. Maurice en Van- denbriele Maria, Elverdinghe. Sohier An dré, z.v. Honoré en Angillis Bertha, Vlamer- tinghe. Deschuytter Roland, z.v. Gaston en Vanhee Maria, Watou. OVERL1JDENS De Byser Magdalena, 57 j., wed. Questroy Oscar, Pottestraat. De Scheemaecker Victoria, 34 j., echt. Scheer- linck Alidor, Korte Reninghelststraat. Vervaeke Maria-Theresia, 92 j., ong„ Boe schepestraat. Logie Anna, 51 j., echt. Scherpereel Hector, Casselstraat. HUWELIJKSBELOFTE: Paesschesoone Je rome, landwerker van Poperinghe en Ca- poen Julia, huiwerkster V. Westvleteren. Familie, Vrienden en Kennissen worden vriendelijk uitgenoodigd tot het bijwonen van den LIJKDIENST en BEGRAVING, op Maandag 31 Januari, om 9 uur, in O. L. V. Kerk, van Vrouw ANNA LOGIE, echtgenoote van Heer HECTOR SCHERPEREEL. Familie, Vrienden en Kennissen worden vriendelijk uitgenoodigd tot het bijwonen der EESTE ZESWEKENMIS op Maandag 31 Ja nuari, te 9 y2 uur, in Sint Janskerk, voor Mijnheer HECTOR ORBIE, echtgenoot van Mevrouw ANGELE STAELEN. Die bij vergetelheid geen rouwbrief moch ten ontvangen hebben gelieven dit bericht als dusdanig te willen aanzien en de familie hierover te verontschuldigen. BEDANKING. Heer en Vrouw Felix DENUT-QUESTROY en Kinders De Familiën DE BYSER, QUES TROY en BATTHEU, bedanken de talrijke Vrienden en Kennissen om hun aanwezig heid op den Lijkdienst en Begraving van Vrouw MADELEINE DE BYSER, weduwe van Heer OSCAR-EMIEL QUESTROY. BURGEMEESTER NESTOR LAHAYE POPERINGHE. ONZE FEESTDAG. De belangstelling voor ons bal groeit met den dag. Al de Jonge Wachtsters en Wach ters zijn er op bedacht zich te vermaken zoo als het jonge liberalen past. Dagelijks laten nieuwe leden zich inschrij ven wat dus een goed voorteeken is voor 7 Februari. De prijzen voor de bolling stroomen toe, talrijke geschenken werden ons reeds toe gezonden, en nog steeds zijn de Bestuursle den in de weer om er bij te krijgen. Na 7 Februari zal het bestuur een zeer korte maar wel verdiende rust mogen genieten en of zij het zullen verdiend hebben I De bolling zal aanvang nemen te 4 uur zeer stipt. We herinneren er nogmaals aan dat alleen de vrouwelijke leden er mogen aan deel nemen. De lidkaarten der mannen komen dus niet in aanmerking. Het bal zal wel de clou van den avond wezen. Het Jazz-orkest verzekert ons van een gansch nieuw succesvol repertorium. De attracties stapelen zich op, we mogen ze niet allen noemen, het zou voor onze le den geen nieuwigheid meer wezen, maar toch willen we ons laten ontvallen dat een groep danseressen ons op mooie balletten zal ver gasten. Verders nog talrijke surprisen, die we liefst maar verzwijgen, doch kunnen ver zekeren dat ze voor deze van vorige jaren niet zullen moeten onderdoen. Komen en... zien, is dus de boodschap. En de zaal hooren we er reeds enkelen vragen. Wel deze zal versierd zijn zooals het op een blauw bal past, dus piekfijn. Jef heeft het ons beloofd en we houden hem aan zijn woord. Het bal zal aanvang nemen om 9 uur, ten einde de vrouwtjes toe te laten zich te gaan versterken en mogelijks... zich in 't blauw te kleeden. Op de lidkaarten zal vooral streng toezicht worden gehouden.Wie geen lid is zal absoluut NIET toegelaten worden, iedereen 't zij man of vrouw moet zijn lidkaart bij hebben. We steunen er bijzonder op, te meer dat een vreemd persoon al de lidkaarten aan den in gang zal eischen. BEDANKINGEN. Daar het ons onmogelijk is de talrijke mil de schenkers afzonderlijk te bedanken, hou den we er aan hen langs dezen weg onze hartelijkste dankbaarheid te betuigen voor de prachtige prijzen welke ze ons geschonken hebben, alzoo hun genegenheid betuigende voor de Liberale Jonge Wacht. Het is ook vooral dank zij hunne vrijgevigheid dat de bolling en de tombola een groot succes te gemoet gaan. LIBERALEN. Nog slechts enkele dagen scheiden ons van ons feest. Zijt ge dit reeds indachtig geweest? Ge kunt ons bewijzen dat ge er aan denkt, door ons een prijs te schenken. Laat niet na het ten spoedigste te doen, ten einde onze schikkingen te kunnen treffen. We rekenen op U en danken U op voor hand. OFFENSIEF Liberalen I Abonneert U op «Offensief». Stort onmiddellijk 6 franken op postcheck 3778.43 van Hilaire Lahaye, Poperinge. LIDKAARTEN. Talrijke klachten komen ons toe van leden welke nog niet hun nieuwe lidkaart hebben verkregen. We verzoeken deze leden zeer vriendelijk ons te willen verontschuldigen, immers 1300 lidkaarten ter hand stellen vergt heel veel tijd. We doen dan ook beroep op de leden welke nog niet in bezit zijn van hun nieuwe lid kaart, deze te komen afhalen bij makker Marius Lauwers, Groote Markt, Poperinge. NIEUWE LEDEN. Tientallen nieuwe leden kwamen zich ver leden jaar op den avond van ons feest aan bieden. Ten einde ons feest tot in de puntjes te kunnen verzorgen, verwittigen we de perso nen welke het voornemen zouden hebben zich in onze Jonge Wacht te laten inschrij ven, dit zoo spoedig mogelijk te doen, want, na 2 Februari worden de lijsten gesloten en geen nieuwe leden meer aanvaard. Iedereen neme daar nota van. We werken er voor, we strijden er naar, 1500 leden tegen 't einde van 't jaar. LEON CARRON.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 2