J^heumatkk Hl Een Klink in de As Rome-Berlijn VIER JAAR GELEDEN... Geen Vrede schijnt mogelijk dan door Overeenkomst. V41 9 Spit,Spierpijn? 18' JAAR. NUMMER 8. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 20 FEBRUARI 1938. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Yperstraat, 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN HITLER ONTVANGT SCHUSCHNIGG. DE UITSLAG VIEL NIET GUNSTIG VOOR DUITSCHLAND UIT. DE NIEUWE WET VOOR HET OUDERDOMSPENSIOEN. DE OORLOG IN SPANJE Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg en Ministerie van Financies. OUDERDOMSRENTETOESLAG VLAAMSCHE TOERISTENBOND neo de allerbeste balsem tegen LAAT U INSCHRIJVEN IN HET HANDELSREGISTER HET IS VERPLICHTEND. HIJ ZAL VAN ONDERAF WORDEN OPGELEGD ZEGT MAURA M. PIERRE DE SMEDT Katholiek Provinciaal Senator voor Brabant en Professor te Leuven wordt Minister van den Middenstand en Ekonomische Zaken. DRINKT KING STOUT DRINKT CASTAR BIER Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen Be klanten, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De zuinigheid der Duitsche pers met haar berichtgeving en haar com mentaren over het onderhoud van den Fuhrer met den Oostenrijkschen bonds kanselier Schuschnigg, op zijn villa te Berchtesgaden, mag doen veronder stellen, dat dit onderhoud niet alles opgeleverd heeft daar de Duitsche re geerders ervan verwachtten. Op verre na zelfs niet. Wat is de toestand Dat de as Rome-Berlijn of Ber- lijn-Rome, zooals ge wilt zoo so- lied kan zijn als men langs beide zij den maar wenschen kan, doch dat zij altijd toch door een opening heen moet die door 't lijf van Oostenrijk geboord moet worden. En... dat men langs den Duitschen kant nog altijd vreest, dat Oostenrijk dit gat wel eens zou kunnen toestop pen. De pessimisten vreezen zelfs, door een bondgenootschap te sluiten met Hongarije en met Tsjecho-Slowakije, hetwelk dan allicht naar den Franschen kant zou kunnen overhellen. Maar deze vrees zal voorloopig nog wel overdreven zijn, en zeker zoolang als Italië een beschermende hand over Oostenrijk zal willen houden. Want dit mag wel als vaststaand be schouwd worden dat ten opzichte der positie van Oostenrijk de verlangens en de wil van Mussolini in volkomen tegenstrijd zijn en blijven met deze van Htiler. In tegenstelling met den Fuhrer, die nog steeds van een opslorping van Oos tenrijk door Duitschland moet droo- men, moet de Duce meenen, dat de stevigheid van de as Rome-Berlijn althans langs den Italiaanschen kant veel beter gediend zal worden door een onafhankelijk Oostenrijk in haar midden. Hij ziet Duitschland liever als een verren vriend dan als zijn naasten buur. En uit verschillende verschijnselen van den dag van heden meent men te mogen opmaken, dat de zoo verras sende en sterk-intrigeerende Bonds kanselier en den Duitschen Fuhrer op aanraden van Mussolini plaats heeft gehad. Op dit moment, nu de nationaal-so- cialistische oppositie in Oostenrijk weer den kop begint op te steken en met nieuwe klem den eisch stelt, dat in de regeering te Weenen ook leden van haar partij zouden worden opgenomen, kan 't heel goed zijn, dat Mussolini tot Schuschnigg gezegd heeft Ga eens zelf met Hitier praten en breng hem nog eens krachtig aan t verstand, dat gij de absolute onafhankelijkheid van uw land zult handhaven, terwijl hij aan Hitier heeft gezegd Het is vol strekt noodig dat gij Schuschnigg ont vangt, of hem zelfs uitnoodigt. Er bestaat, sinds 1 1 Juli 1936, reeds een accoord tusschen Berlijn en Wee nen zoo iets wat men in 't Engelsch een gentlemens-agreement heet waardoor Duitschland zich verbonden heeft om af te zien van alle pogingen om Oostenrijk in te palmen, ook van alle steunverleening aan die Oos- tenrijksche onderdanen-zelven de nazis in Oostenrijk welke van bin- nen-uit op de annexatie van hun va derland bij het Reich aansturen. Maar het ziet er in den jongsten tijd weer niet naar uit, alsof tegenover dit agreement Duitschland zich als een gentlemen zou gedragen. Ongetwijfeld heeft het de hand in de heropvlamming van het nazisme in Oostenrijk. Zijn dc Duusche bladen spaarzaam met hun mededeelingen over het on derhoud te Berchtesgaden, de Oosten- rijksche betoonen er zich nog niet zoo veel milder mee. De officieuze nota, hun verstrekt, luidt slechts dat er geen sprake is van een afbreking der onderhandelin gen, en dat het accoord van 11 Juli 1936 aan de basis blijft van de Oos- tenrijk-Duitsche betrekkingen en dat de onderhandelingen tot opklaring van de atmosfeer tusschen de twee landen zul len voortgezet worden Zooveel is uit deze weinige woorden dus toch al te leeren dat de atmos feer tusschen Duitschland en Oosten rijk behoefte aan opklaring heeft dus dat er wel degelijk wolken han gen boven de fameuze as Berlijn-Rome en dat het reeds als een optimisti sche noot geldt, dat, na het gesprek tusschen Hitier en Schuschnigg, de on derhandelingen niet afgebroken zijn Dit gesprek heeft niet minder dan elf uren geduurd, wat dan wel een lengterecord zal zijn voor een onder houd tusschen twee staatshoofden. Maar dat Hitier ook na dit record, zijn zin niet gekregen had, was den zelfden avond reeds op te maken uit de verklaring, die toen te Weenen reeds werd afgelegd, door den heer Adam, Oostenrijksch minister van de Propaganda. In deze verklaring werd dan gezegd waarvan in het onderhoud te Berchtes gaden geen spraak geweest was. Hier werd natuurlijk bedoeld waar over de bondskanselier niet te spreken kon wezen In de eerste plaats al niet over de er kenning van de nationaal-socialistische Anschluss-partij, in Oostenrijk. Veel minder dus nog over opname van haar vertegenwoordigers in het gouverne ment. En om zijn bedoeling nog duidelij ker te maken en aan alle hoop den wortel af te snijden, die de samenkomst van Schuschnigg en Hitier bij de Nazis in Oostenrijk zou kunnen wekken,voeg de minister Adam daaraan nog toe dat de beginselen van het Vaderland- sche Front, die de basis van het hui dige regiem zijn, onwrikbaar gehand haafd zullen worden, dat de Oosten- rijksche staat dus volkomen onafhan kelijk zal blijven, onder een autoritair bewind op christelijken grondslag, dat alle terugkeer tot het partijenstelsel uit gesloten is, en dat slechts binnen het raam van het Vaderlandsche Front, po litieke bedrijvigheid ontwikkeld mag worden. Dat Mussolini vantevoren minstens op de hoogte gesteld geworden was van de samenkomst te Berchtesgaden, wordt afgeleid uit deze bijzonderheid dat het eerste bericht erover door het Italiaansche officieele persagentschap Stefani werd verspreid. En dan vindt zelfs de veronderstel ling veel crediet, als zou ook de Brit- sche regeering verwittigd zijn geweest. Zooveel is altijd zeker dat uit den mond van den Oostenrijkschen zaakge lastigde te Londen, minister Eden, ook Zaterdag nog, de verzekering heeft mo gen hooren, dat de bespreking tusschen Hitier en Schuschnigg geen wijziging aan Oostenrijks politiek heeft ge bracht Voor zooveel Hitier dus eenige vol doening bekomen heeft, zal deze zich wel moeten bepalen bij de gerustheid, dat de verhouding tot Oostenrijk er niet door verslecht is geworden. En de verzekering, die hij van den Bondskanselier zal hebben gekregen, zal hoogstwaarschijnlijk wel niet ver der gegaan zijn dan tot hiertoe dat, indien Duitschland eerlijk het accoord van 1 1 Juli 1936 wil blijven nakomen en zich onthouden van alle inmenging in Oostenrijks huishouden, Oostenrijk van zijn kant niets zal doen wat aan Duitschland zou kunnen schaden, en alvast dan nog geen nieuw voedsel ge ven aan de grootste van alle Duitsche bezorgdheden ten zijnen opzichte, dat wil zeggen nog niet zal overgaan tot het herstel van de Habsburgers op zijn troon, dat natuurlijk de definitieve ter aardebestelling van den Anschluss zou beteekenen. R. Zondag 20 Februari, in autocar naar Rijs- sel. 's Avonds gelegenheid tot het bijwonen van de vertooning in de Theater. Vertrek van de markt om 13 uur. Reissom 22 fr. Onmiddellijk inschrijven bij den vertegen woordiger H. Gast. Feys. Boeschepestraat, I. DEN HOEST. Te verkrijgen in de Apotheek LEURIDAN, Bertenplaats, 8, te Popen age. De personen die wenschen met den Ouderdomsrentetoeslag (ouderdoms pensioen) te worden begunstigd moe ten een aanvraag indienen. Daartoe moeten ze zich PERSOONLIJK aan melden bij den Ontvanger der Be lastingen op de plaatsen, dagen en uren in den beneden opgegeven tabel aangeduid. In geval van ziekte of gebrekkigheid door een medisch attest vastgesteld, mag de aanvrager zich door een derde laten vervangen. De lasthebber dient meerderjarig te zijn en houder van een volmacht waarvan het model bij het gemeentebestuur kan worden verkre gen. De aanvragen mogen ten vroegste worden ingediend in den loop der maand waarin de belanghebbende den leeftijd van 65 jaar bereikt. Aan den aanvrager of aan zijn last hebber wordt een ontvangstbewijs af geleverd waarop de datum van indie ning der aanvraag wordt vermeld. POPERINGE In het Kantoor der Belastingen, Hondstraat, 2. Woensdag van 1 4 tot 1 6 uur. RENINGHELST In het Gemeen tehuis. Tweede Dinsdag van iedere maand van 10 tot I 1 uur. WESTOUTER In het Gemeente- luis. Tweede Donderdag van iedere maand, van 10 tot 1 1 uur. Tot 1 April aanstaande kan de in schrijving genomen worden mits beta- ing van 25 fr. Vanaf 1 April zal, voor aattijdige inschrijvingen 125 fr. ge- eischt worden. Middenstanders, stelt dus niet uit. Wie moet inschrijven Al wie handel drijft, dus alle han delaars, onafhankelijke ambachtslieden groot- en kleinnijveraars. Kosten van inschrijving Wie zich laat inschrijven binnen de 2 maanden der vestiging betaalt 25 fr. Alle wijziging ingeschreven binnen de 2 maanden, kost 1 2 fr. Wie langer wacht zal 125 fr. of 60 r. moeten betalen. Waar inschrijven Bij de Greffie der Handelsrechtbank te Yper. Welke voordeelen genieten de inge schrevenen 1 Indien U een handelsgeschil hebt dan kan uw zaak behandeld worden door de Handelsrechtbank. 2) Zelfde geval voor handelszaken die voor den Vrederechter aanhangig worden gemaakt, daar de Vrederech ter ingevolge de laatste hervorming van het proceduurrecht bevoegd is in ïandelszaken tot 1.000 frank. 3) Uwe handelsboeken kunnen niet geviseerd worden wanneer U niet voor afgaandelijk ingeschreven zijt in het dandelsregister. Dus zonder inschrij ving geen wettelijk bestaan. 4) Voor wie niet ingeschreven is be staat geen kiesrecht tot vorming van de Handelsrechtbanken. 5) Door de Minister werd een wets voorstel ingediend waarin de Voorzit ter van de Handelsrechtbank, de macht wordt toegekend een handel te doen sluiten indien er geen inschrijving ge nomen werd in het Handelsregister. Op deze wijze zal het mogelijk zijn te onderzoeken met wie U gebeurlijk han delsbetrekkingen wilt aanknoopen. 6) De komende bedrijfsordening zal de inschrijving in het Handelsregister eischen om zich te mogen vestigen. Bij 't opmaken uwer faktuur let er op dat uw faktuur de melding draagt Handelsregister van.Nummer... Verders doet U goed te vermelden dat de verschuldigde som betaalbaar is te(uw gemeente of stad). In ge val van handelsgeschillen zal de zaak dan opgeroepen worden in het Vrede gerecht van uw kanton ofwel in de Handelsrechtbank van uw rechtsge bied. elen maken ook vermelding van volgende verkoopvoorwaarde Alle geschillen zullen beslecht worden door de Handelsrechtbank van Dien vroegen Zondagochtend werd alom in het land, de allerdroevigste mare bekend, dat Koning Albert ver ongelukt was. Het kwam als een onverwachte ruk wind. Zoo teneerslaand als somber klonk het kwade nieuws. De zon dook op, aan den weifelen den winterhorizon, en het leek wel of die morgenstond van roode rozen een verplichte maar graag gegeven af scheidskus beteekende voor Hem die dood neergevallen was te Marche-les- Dames. En omdat de Koning zoo geliefd was door gansch het volk, werd ook de treurnis en de rouw algeheel. Door allen werd het groote verlies aangevoeld. Te vroeg was de stond van Zijn heengaan bepaald, want geen twijfel, heel veel werk was voor Hem nog weggelegd. Het tragische gebeuren, echter scheurde dit koninklijke leven van een. En Hij ging heen, in het onbekende nevelenland, met allen stillen luister en praal. Met België buigde de oude en nieu we wereld vol eerbied voor het ver minkte overschot van Koning Albert. Zijn dood kwam zoo jammerlijk vroeg, als nog geen jaar later een nieuw ongeluk ons de volkslievende Konin gin onttrok. Maar de som van Zijn koninklijke loopbaan duidde den adel van Zijn ziel aan. De geheele menschheid was een getuige van Zijn onvermoeide heldhaftigheid. Vier bange oorlogsjaren stond Hij, met Zijn Frontsoldaten in het slijk en het bloed van den Yzer. Geen enkel Vorst heeft ooit dit edele voorbeeld getoond. Daarom noemt de geschiedenis Hem ook zoo prachtig, den Koning-Soldaat. Hem kwam de dood verrassen... Te gelijk werd om Hem heen een legende geboren. Het is reeds vier jaar geleden. Laten wij Koning Albert niet ver geten Dinsdag heeft M. Janson, eerste-mi- nister, de portefeuille van Ekonomische Zaken aangeboden aan M. Pierre De Smedt, katholiek provinciaal senator van Brabant, en hoogleeraar aan de Leuvensche Hoogeschool. M. De Smedt heeft dit aanbod aan vaard. De Eerste Minister heeft den Koning onmiddellijk op de hoogte ge bracht over de uitslagen van zijn laat ste pogingen. De Vorst heeft zijn goed keuring verleend aan den kandidaat van M. Janson. M. De Smedt werd in den loop van den namiddag ontvangen door Z. M. den Koning, aan wien hij voorgesteld werd door M. Paul-Emile Janson. De nieuwe minister van Ekonomische Za ken en Middenstand heeft den gebrui- kelijken eed afgelegd. M. P. De Smedt werd te Brussel ge boren op 22 Juli 1892. Hij studeerde aan de Leuvensche Hoogeschool en verwierf daar het diploma van inge nieur. Hij werd er professor en opziener der bijzondere scholen voor burgerlij ke ingenieurs. In 1936 werd M. De Smedt verko zen als katholiek provinciaal senator voor Brabant. \°r *.9.- '4' v>- '4 %-»• -4* '4 -4* 4' •O*«O» «O»C»O»«O»O■O*"C*"COmO"C *C «O» «O» «r» •t* «T» «y. V Dan de pijnlijke plaatsen inwrijven met i Doos 5 fr. Pot 10 fn. In oHe ApottiÉ f n. Wij zullen ons altijd een teekening herinneren, die een beeld moest geven van den oorlogstoestand in l 9 l 7. Zelfs nog tot in het midden van l 9 l 8 Twee geweldige locomotieven op een brug, tegenéén optornend in wol ken van stoom, maar zonder elkaar een duimbreed te doen wijken Inderdaad schenen aldus de twee fronten gestold en hetzelfde zouden we thans van de fronten in Spanje kunnen denken. Als een succes, een overwinning, wordt het door beide partijen beurte lings geboekt, wanneer ze een grooter aantal dooden en gevangenen bij den vijand hebben gemaakt, dan ze er zei ven verloren hebben, maar de doel einden van deze moordende en ver nielende inspanningen worden telkens niet bereikt. ...Zooals nu dat weer van het of fensief van Franco tegen Teruel, dat den republikeinen werkelijk wel bij zonder duur zal te staan zijn gekomen. En, ook als in l 9 l 7 en 18 dringt al dieper en dieper de overtuiging in alle menschén, dat aan dezen oorlog slechts door een vergelijk een eind gesteld zal kunnen worden. Een vergelijk, waarvan de heer Mi guel de Maura, oud-minister van Span je, die naar ons land is uitgeweken, tot een confrater van den Soir ge zegd heeft, dat het, volgens hem, van onder af, door de massa van het volk langs beide zijden van de barrikade, tenslotte aan de leiders zal worden op gedrongen. Dat de heer de Maura, Spanje veria ten heeft en er niet aan denkt er terug te keeren vóór dat de vrede er hersteld zal zijn, kan niet anders dan aan zijn meening een bijzondere waarde geven. Zulks bewijst dan toch, dat hij zich bij gééne der vechtende partijen aan sluiten wil. Ook niet bij die van Fran co, hoe absoluut vijandig hij dan ook tegenover het Frente Popular moge staan. Zijn oordeel over de macht, de mid delen en de kansen van beide kampen is in volkomen evenwicht. Zoo komt hij tot deze eigenaardige vaststelling dat, wanneer de republi keinen dezen oorlog begonnen zijn in een volkomen wanorde, anarchie en gruwelen van allen aard, en de natio nalisten in een atmosfeer van orde en van tucht, bij de eersten thans een volmaakte discipline heerscht, terw»j. bij de tweeden al méér en méér on- eenigheid en krakeel aan den dag tre den. En dat de republikeinen den achter stand van hun leger, op het gebied van zijn bewapening vooral, thans ruim schoots hebben ingehaald. Nochtans acht de heer de Maura hel volmaakt onmogelijk, voor de repu blikeinen om Franco te verslaan. Deze beschikt op 't oogenblik ove. een half millioen beproefde soldaten, die op voorbeeldige wijze door be kwame officieren zijn omlijst, terwij de verovering der provincie van Astu rie hem ruim voorzien heeft van grond stoffen voor zijn oorlogsindustrie. Maar zelfs, indien Franco moes. overwinnen, dan zal hij, volgens de Maura, nooit de vruchten van zijn ze gepraal kunnen plukken. Daarvoor is de verscheidenheid on der zijn huidige volgelingen te groot, zijn de tegenstellingen al te zeer on overbrugbaar. De gemeenschappelijke nood, de ge meenschappelijke haat tegen de com munisten, kan de phalangisten de carlisten de royalisten aanhan gers van den laatsten koning Alfonso XIII, (die nooit formeel afstand gedaan heeft van den troon) nog gebundeld houden, maar, zoodra zouden ze den rooden beer niet hebben geveld, of ze zouden onder elkaar aan 't vechten gaan voor zijn huid. Inderdaad mag men zich afvragen, hoe 't wel mogelijk zal zijn, voor Span je een nieuw regiem te vinden, dat én de voorstanders van een fascisme op zijn Italiaansch, én de koningsgezinden van verschillende pluimage, én de li beraal-denkende republikeinen, én den j adel, die aan zijn grondbezit zal hou den, én de geestelijkheid, die van het herstel harer vroegere macht droomt, én de groot-financie, én de burgerij, die even wantrouwig moeten staan te genover de fascistische als tegenover de communistische strekkingen, zou kunnen bevredigen en verzameld hou den. Maar juist dezelfde vraag stelt zich voor de republikeinen, in geval zij overwinnen mochten. Het ziet er nu wel naar uit, alsof de socialistische mi nister Prieto de communisten en anar chisten onder den duim houdt en ra zende honden, zooals de beruchte Pa- sionara, heeft gemuilband, maar dat zijn slechts veeren, die met des te grooter geweld weer openspringen zul len naarmate ze langer en forscher naar beneden gedrukt geweest zullen zijn. Op welke manier de oorlog ook ein digen moge, hij kan niet anders dan tot nog grooter wanorde leiden, en naar des heeren de Maura's overtui ging... tot zoo mogelijk nog grooter gruwelen als één der partijen aan de andere den vrede zou kunnen opleggen. Na een overwinning van de Marxis ten uitmoording op groote schaal van alles wat rebel geweest zou zijn. Na een zegevierenden intocht van Franco te Madrid niet minder wree- de repressailles tegen het Frente Popu lar, dat te Madrid alléén niet minder dan 90.000 menschen heeft doen om brengen, van wie de twee derden be hoorden tot den intellectueelen stand, en in het nationalistische kamp tallooze verwanten en vrienden hebben achter gelaten, die verteerd worden door den lust om hen te wreken. Hoe kan een dergelijke calamiteit, kunnen dergelijke naweeën van den oorlog, verschrikkelijker dan de oor log-zelf, nog te bezweren zijn De heer de Maura meent, hoopt, ge looft zelfs, door een regeering, waaruit allen geweerd zouden worden, die op 't oogenblik een leidende rol spelen in beide kampen. Het zijn in de eerste plaats dezer ambities, dezer haat- en wraakgevoe lens, die moeten uit den weg geruimd. ...Zooals we het hier al zoo dikwijls gezegd hebben. Maar de heer de Maura is er zeker van, dat een oplossing als deze uit de loopgraven stijgen zal. Dat langs weerszijden van de barricade 't volk den vrede-door-vergeiijk zal opdringen In den wereldoorlog sprak men van een vrede zonder overwinnaars en zonder overwonnenen Nu zullen we wel geleerd hebben, dat iedere andere vrede er een is zonder overwinnaars en met niets dan overwonnenen. En, zoo overtuigde republikein en democraat kan de heer de Maura zich zeiven nog altijd niet heeten, of toch drukt hij onbevangen als zijn overtui ging uit, dat Spanje slechts en dan na zeer langen tijd zal kunnen her stellen van de wonden, die het zichzelf megebracht heeft, onder een regiem Jat hij kenschetst als een liberale dic tatuur, zonder socialisten of fascisten, en... zoolang mogelijk zonder parle ment En dan voorspelt hij, dat het eerste «vaarover de Spanjaards het weer ééns zullen worden, de noodzakelijkheid zal zijn om alle vreemdelingen uit hun land te verjagen, die zich met hun fa milietwist komen bemoeien zijn. Op hen zullen beide partijen het eerst al de teleurstelling en al de spijt uitwerken, die hun oorlog hun zal heb ben berokkend. En zoo zal weer eens de waarheid worden bevestigd, dat wie zich mengt in een ruzie tusschen man en vrouw, den vrede tusschen hen be reidt ...op zijn eigen rug. Als de heer de Maura dat allemaal zoo schoon uitlegt, dan zijn we niet verplicht, hem ervan te verdenken, zijn eigen candidatuur als liberaal dictator te willen stellen, maar nie mand kan 't ons verbieden. N. G. •j* T- - - - Sr» «-r» V

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1