IliMer aan hel Woord NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN I' GEBROEDERS DUPONT IDEEEN EN DOCUMENTEN EEN VOLK IN NOOD. - SPANJE 1938. LANDBOUWKRONIEK KOLONIALE LOTERIJ DRINKT KING STOUT 18 JAAR. NUMMER 9. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 27 FEBRUARI 1938. VAN 0PERINGHE ABONNEMENTEN Jaar, per post Congo Frank rijk Amerika Losse Nummers 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. EEN REDE VAN DRIE UREN. DE PERSCAMPAGNE van ENGELAND en 'T DUITSCHE ANTWOORD VERSTERKING DER WEERMACHT Eene Rijksdagzitting in Duitschland. Er werd Zondag niets achterwege gelaten om het Duitsche volk op te wekken, zijn liefde voor het regiem te toonen door mede te leven met de rijksdagzitting en te luisteren naar de rede van den Fuhrer. Men manifesteerde veel voldoening over de belangstelling, welke in het buitenland voor deze rijksdagzitting bleek te bestaan. De buitengevel van de Krollopera was op grootsche, indrukwekkende wij ze versierd. De leden der regeering namen op de voor hen bestemde banken in de ruime zittingszaal plaats. Feestelijk luidden de klokken. Wanneer Hitier de zaal binnentrad verhieven allen zich van hun zetels. De zitting voorgezeten door Rijks minister-president Goering, begon met de herdenking der gestorven Rijksdag leden, waarna het woord onmiddellijk 1 verleend werd aan Hitier. Hij sprak, in ons uur, van 12 uur tot 1 4 uur 5 5 Hieronder geven wij enkele uittrek sels uit deze belangrijke rede. DE REDE VAN HITLER. De Fuhrer begint zijn langdurige uit eenzetting met te verklaren, waarom de Rijksdagzitting vroeger verdaagd werd. De redenen hiertoe waren de ver anderingen in de regeering die hij eerst na 30 Januari wilde doorvoeren en de regeling der betrekkingen met een ze kere buitenlandsche mogendheid (hier wordt natuurlijk Oostenrijk bedoeld). Ophemeling van 't nationaal-socialisme Spreker zegt, dan dat het aan het be wind komen der nationaal-socialisten op 30 Januari 1933 een nieuw tijdperk in de Duitsche geschiedenis ingeluid heeft. Hij herinnert aan het tijdperk van I 3 jaar na den oorlog, en noemt het een periode van vernedering en verval. Het herstel was niet te verwezenlij ken alleen met economische middelen, maar door de verheffing van het ge- heele Duitsche volk. Toen alle anderen geen kans meer zagen, de leiding der regeering op zich te nemen, werd een beroep gedaan op mij, aldus Hitier. Het nationaal-socia lisme is toen begonnen met den op bouw van een geheel nieuw Rijk. Het programma van de nationaal- socialisten beteekende een revolutie op elk gebied. De Duitsche revolutie verliep zonder bloedvergieten. Het aantal slachtoffers, dat gevallen is bedraagt nog niet de helft van de nationaal-socialisten die in den vooraf- gaanden strijd vermoord werden. Spreker maakt een vergelijking met de bolsjewistische revolutie, welke zoo veel slachtoffers geeischt heeft. Verder gaat het in eene algemeene ophemeling van het Nationaal-Socia- lisme. De Kwestie der Koloniën. Ondanks alles is de economische toestand van Duitschland lastig en dit komt door de dichte bevolking en het gebrek aan vruchtbaren grond. Spreker veronderstelt dan, dat Groot Brittanie plotseling al zijn kolonies zou verliezen. Hij zou willen zien, hoe En- gegland zich dan aan den toestand zou weten aan te passen. Het zou dan meer begrip hebben van de Duitsche toe standen. Ook in de toekomst moet het de plicht zijn er het Duitsche volk op te wijzen, dat alles slechts bereikt wordt door arbeid. Het hoogste gebed, dat de geloovige met zijn God verbeiden moet, is Ar beid. Zelfs zonder goud en zonder devie- 1 zen is Duitschland er in gelukt zijn munt op peil te houden, terwijl andere landen, met groote goudbezit, gedwon gen waren hun eigen munt in waarde te verlagen. Het doel moet thans zijn aan de Duitsche arbeiders de noodige techni sche hulpmiddelen te verschaffen, ter vervanging van primitieve arbeidsme- thoden. De bodem van Duitschland is ech ter te klein en van jaar tot jaar zal de eisch om koloniën sterker worden. Spreker verwacht niet veel heil van de internationale plannen op econo misch gebied. Indien hij op een conferentie hac moeten wachten, om de Duitsche huis houding te redden zouden er 1 5 mil- lioen werkloozen geweest zijn. De Volkenbond als Waarborg van Onrecht. Hitier spreekt vervolgens over de wijze, waarop het vredesverdrag aan sommige landen werd opgedrongen De toestand, die hierdoor geschapen werd, werd door sommigen als blijvenc beschouwd. De Volkenbond was be stemd als instrument om dezen toe stand te doen voortduren. Het recht van de verdragen was gebouwd op ge weld. Indien geweld thans een onrecht is, was het dit vroeger ook. Dan is de Volkenbond een instelling die het on recht van I 000 jaren waarborgen moet Spreker betoogt dan, dat koloniale machten tot deze macht slechts geko men zijn door het gebruik van geweld en niet door het recht. Duitschland zal zich bescheidenheid opleggen in zijn aanspraken, maar het zal zijn verwachtingen niet bouwen op medewerking van den Volkenbond, doch zelf zijn eigen weg gaan. Duitschland is dan ook niet beslo ten, ooit weer in den Volkenbond te rug te keeren. Dit wil niet zeggen, dat het samenwerking met andere mogend heden uitsluit. De Toestand in Spanje. Duitschland zal nooit de vestiging van het bolsjevisme in Spanje dulden. Indien dit land een filiaal van Mos- cou wordt, bestaat het gevaar, dat het bolsjevisme nog verder uitbreiding zou nemen. Duitschland en Italië hebben gelijke opvattingen wat Spanje betreft. Toen Mussolini in 1922 Italië met ret fascisme veroverde, redde hij het voor het bolsjevisme. Daarom is de Duitsche sympathie voor hen zoo groot. Frankrijk en Engeland. Wat Frankrijk betreft, heeft Duitsch- and geen territoriale wenschen meer te stellen. Het Saargebied was het laatste vraagstuk, dat tusschen beide landen bestond. Ook met Engeland is geen geschil, tenzij men de koloniale eischen als zoo danig moest beschouwen. Hitier gaat dan hevig te keer tegen retgeen vooral de Engelsche bladen den laatsten tijd geschreven hebben over de gebeurtenissen in Duitschland. Hij noemt de vrijheid, die in sommi ge landen bestaat een zonderlinge vrij- reid, daar alle mogelijke onwaarheden verbreid kunnen worden. Het is te be treuren, dat een dergelijke ophitsing mogelijk is, dat allerlei brandstichtende berichten mogen verspreid worden, die tot oorlog kunnen aanzetten. Hij laakte onder meer de berichten over een accoord tusschen Duitschland talie, om Spanje te verdeelen, en tus schen Duitschland en Japan, om de Mederlandsche kolonies in te palmen. Engeland wil een beperking der be wapeningen en verbod van bommen- werpen. Ik heb hetzelfde voorgesteld, maar er toen bijgevoegd, dat er nog iets voornamers was men moet na melijk verhinderen, de openbare opi nie te vergiftigen door persartikels. Hij spreekt over de brutaliteit in En geland van aan een vreemd staats hoofd brieven te zenden, om uitleggin gen over de uitspraken van een vonnis te vragen. Ik beveel aan het Lager huis aan, zich bezig te houden met de veroordeelingen door de krijgsraden van Palestina uitgesproken. Men kan misschien de sympathie bgerijpen voor de Duitsche verraders, maar dit kan de Duitsch-Britsche betrekkingen niet verbeteren De Versterking der Weermacht. Daar deze perscampagne moet be schouwd worden, als het ondermijnen van den internationalen vrede, heb ik besloten de gewapende machten van Duitschland op zulke wijze te vergroo- ten, dat wij alle waarborgen hebben opdat deze veldtocht en die wilde oor logsbedreigingen op zekeren dag geen ruwe macht worden, uitgeoefend tegen ons op bloedige wijze. Die maatregelen zijn begonnen op 4 Februari en zullen snel en met al de gewenschte energie doorgevoerd wor den. De Taak van Europa. Duitschland is gelukkig normale en gedeeltelijk vriendschappelijke betrek kingen te kunnen hebben met de na burige staten. Wij zien nog steeds de tragische gevolgen van het dwaze verdrag van Versailles op de kaart van Europa on der economisch en ethnisch opzicht. Twee der staten enkel gelegen aan onze grens omvatten een massa van meer dan tien millioen Duitschers. Zij werden er tegen hun wil in verhinderd door de vredesverdragen zich met Duitschland te vereenigen. Dit was zeer smartelijk. Maar er kan bij ons geen twijfel be staan de juridische scheiding van het Rijk kan niet beschouwd worden als een scheiding op het gebied van het volkenrecht, het is te zeggen het recht der volken om over hun lot te beslis sen, erkend in de veertien punten van Wilson, die tot basis dienden aan den wapenstilstand. Men kan het niet bui ten twijfel laten, vermits het maar om Duitschers gaat. Het is onverdraaglijk voor een groote mogendheid, aan zijn zijde een bevolking te hebben, behoo- rende tot hetzelfde ras en tot hetzelfde volk en die men mishandelt, uit oor zaak van haar sympathie en haar gees telijke vereeniging met dezelfde groo te natie. Wij weten allen, dat er geen recht vaardige grenzen in Europa zijn. Het is bewezen, dat men verzoening* en ver standhouding bereiken kan door goe den wil. Hij die deze verstandhouding zou willen verhinderen door het ge weld, zal het geweld doen ontstaan. Tet is waar, dat Duitschland verplicht werd in den tijd van zijn onmacht, die «schending» van Duitschers buiten zijn grenzen te dulden. Zooals Engeland zijn rechten heeft doen gelden op de aarde, zoo zal Duitschland de zijn, veel beperkter, doen gelden. Bij die belan gen behoort ook de bescherming der Duitschers, die niet in staat zijn hun vrijheid te verzekeren. De Fuhrer onderlijnt met genoegen de bestendige verbetering der betrek- cingen met Polen. Vanaf het oogenblik, dat de Vol- tenbond verzaakte aan zijn voortdu rende pogingen, om den vrede van Danzig te verstoren, heeft de spanning gevaarlijk voor den Europeeschen vre de, het dreigend karakter verloren. De Accoorden met Oostenrijk. Met een van aandoening trillende stem zegt Hitier, dat hij er in gelukt is de verzoening te verwezenlijken met een natie, die hem nauw aan het hart igt de Oostenrijksche. De besprekingen, welke onlangs tot de nieuwe overeenkomst met Oosten rijk geleid hebben, waren noodzakelijk geworden door de moeilijkheden, wel- ce bij de toepassing van de overeen- comst van 11 Juli 1936 aan het licht getreden waren. Indien de besprekingen niet waren gehouden, zou wellicht een ernstige ramp niet te voorkomen zijn geweest. De nationaal-socialisten hebben thans binnen het raam van de bestaande wet ten, dezelfde rechten als de overige Oostenrijkers. Door deze nieuwe over eenkomst zal een betere samenwerking met Oostenrijk mogelijk zijn. Spreker dankt bondskanselier Schuschnigg.voor de houding welke deze aangenomen eeft. De verhoudingen met de andere, Eu- ropeesche, zoowel als buiten-Europee- sche landen zijn zeer vriendschappelijk. Duitschland is gelukkig met elke ont spanning. welke zich op politiek gebied can voor doen. Laten de andere volken er echter wel aan denken, dat Duitschland den vrede lief heeft, maar dat het den oor log niet vreest. Aan het slot van zijn uitvoerige rede, drukt Hitier zijn vertrouwen uit in de toekomst, doet een beroep op de Voor zienigheid, om hem de noodige kracht te geven, evenals het Duitsche volk. om voor geen enkel gevaar te wijken en besluit met den uitroep Leve Duitschland Leve 't Duitsche volk Een geestdriftig gejubel en heil-ge- roep stijgt overal in de zaal pp. Zoo als dit dikwerf de rede onderbrak. Dankwoord van Goering. Maarschalk Goering nam nog het woord, om den Fuhrer te bedanken voor zijn uiteenzetting. Hij verzekerde hem, tevens van de afhankelijkheid van het Duitsche volk. Hij noodigde de Rijksdagleden uit een driewerf Sieg Heil te roepen. Als een man stonden de aanwezi gen recht en riepen als uit een borst driemaal Sieg Heil Het «Duitschland uber alles» en het Horst Wessel-lied weerklonk nog door de zaal, uit volle borst gezongen door de rechtstaande Rijksdagleden. DE EERSTE INDRUKKEN IN HET BUITENLAND. Verbazing en onrust te Weenen. De rede van Hitier heeft niet alleen de bevolking van Weenen ontgoocheld maar bovendien de politieke en regee- ringskringen. Het feit, dat de Fuhrer, niet, zooals men verwachtte, den eerbied voor de onafhankelijkheid en de souveriniteit van Oostenrijk heeft afgekondigd, wordt met verbazing en onrust vast gesteld. Langs den anderen kant waren de Oostenrijksche nazi's in groote geest drift. Londen is boos. De rede van Hitier heeft te Londen een ongunstigen indruk verwekt, voor namelijk voor den scherpen toon der gedeelten aan Groot-Brittanie gewijd. Parijs zal zijn verantwoordelijkheid nemen. De zorgvuldige bestudeering van de verklaringen van Hitler, waaraan de Fransche diplomatische middens zich gewijd hebben, heeft den eersten in druk niet veranderd. Men stelt vast, dat de Fuhrer geen enkelen bijzonderen aanval op Frankrijk heeft gedaan, dan wanneer hij Engeland minder spaarde. Maar men teekent ook aan, dat hij, buiten de oppositie op ideologisch ge bied tegenover de democraties, ten op zichte van Oostenrijk en Tsjecho-Slo- wakije dreigende inzichten te kennen heeft gegeven. Laatstgenoemd land is met Frankrijk verbonden door een pact van onder linge hulp, die al de draagkracht be waart, in den geest der Fransche re geering. Bovendien heeft hij tegenover Span je een stelling ingenomen, die volko men in strijd is met het princiep van het recht der volken, om over zichzelf te beschikken, recht, dat hij niet ver geet te zijnen voordeele aan te halen in dezelfde rede, in betrekking tot de tien millioen Duitschers aan de gren zen van het Rijk. Frankrijk stelde aan Londen voor, een gemeenschappelijke verklaring af te leggen aan het Derde Rijk, waarin zou aangegeven worden, dat iedere ter ritoriale wijziging in Midden-Europa op een vastbesloten oppositie zou stui ten. Frankrijk bewijst aldus, dat het vast besloten is zijn verantwoordelijkheden te nemen van groote mogendheid en trouw te blijven aan de noodzakelijke opvattingen van algemeene veiligheid. De betrekkingen met de Tsjecho-Slo- waaksche regeering zijn op dit oogen blik bestendig deze weet, dat de re geering en de bevriende mogendheid aan haar zijde staan. Deze rubriek i* bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. DOOR WILLY CALLEWAERT. Op Zaterdag I 8 December vertrekken wij uit het Zuid-Station te Brussel. Over Parijs en Perpignan gaat het naar de Spaansche grens en wij bereiken Zondag middag Port-Bou, de eerste Spaansche grens stad. Vooraleer wij, in een lange, koude trein waarvan alle vensters stuk zijn en waarin een stikkende rook hangt van slechte siga retten Barcelona bereiken, aan een gemid delde snelheid van 20 Km. per uur, werden wij voor de eerste maal gebombardeerd. We zijn in een voorstad van Barcelona zelf en alle zoeklichten zijn in volle werking, te midden van het onregelmatige batterijvuur en het doffe ontploffen van granaten. In Hotel Ritz aangekomen, wordt de stad opnieuw gebombardeerd en we zullen later vernemen, dat het station, dat we een 20-tal minuten vroeger verlaten hebben, ge raakt is en er 25 dooden vielen. Wij bezoeken te Barcelona de volgende da gen, de kuituurinstellingen en de hulp ach ter het front. s Avonds zijn alle lichten gedoofd of met blauw beschilderd, zelfs de lichten der auto's. Voor de komiteiten staan slierten vrouwen aan te schuiven met bons, om het aller noodzakelijkste in ontvangst te nemen. De straten zijn vol volk, ten gevolge der uitwijking naar de groote céntra heerscht inderdaad in Barcelona en Valencia een machtige overbevollking. Wij verlaten Barcelona en langs Tarra- gone gaat het in dolle vaart met een auto der carabineres naar Valencia. Onderweg plukken wij appelsienen en zien wij ongeveer elke kilometer een camion langs de baan iiggen, gemitrailleerd Men heeft ons trouwens den raad gege ven bij een mogelijken aanval de wagen te verlaten en plat tegen den grond te gaan liggen. Bij nacht bereiken wij Valencia en zoeken er kamers. 4 maal tijdens één nacht worden wij in onze rust gestoord door alarmsignaal, tel- Tens door luchtbombardementen gevolgd. Wij vertrekken naar Madrid, waar we tien dagen zullen vertoeven. Hotel Victoria ontvangt ons gastvrij en we vinden hier de vertegenwoordigers an verscheidene agentschappen en dagbla den. Eén wijk van Madrid, die de studen- cen van de universiteit ons toonen, is totaal vernield. Wij bezoeken de Universiteitswijk, waar thans de loopgrachten zich bevinden. Onder mitrailleuzevuur en het regelmatige gebrom van kanonnen bezoeken wij den ge vechtssector van de Casa del Campo. Hier naderen de loopgrachten tot op 30 meter van elkaar en kunnen langs beide zijden radiomeetings gehouden worden, met het doel soldaten te laten overloopen. Wij bezoeken het front van Pardo, nabij de Guadarama. Hier komen de loopgrachten tot 10 m. van mekaar en kan de eene sol daat de andere zelfs toeroepen. Op 300 meter van den vijand bevindt zich, in de loopgraven, een school voor analfabeten, waar de soldaten tijdens hun vrijen tijd zich unnen begeven om er lessen te ontvangen. Wij bezoeken het Eskuriaal en begroeten er Vlamingen en Walen, die in grooten ge- alle hier aanwezig zijn en er deel uitmaken an de internationale brigades. Wij bezoeken verder de volksuniversiteit, het propagandasekretariaat, de polytechni sche school in volle werking voor den re- kuperatiedienst, kazernes, waaronder één ge- 1 eel ingericht tegen gasaanvallen. Wij vergeten tevens niet elke dag een the ater, music-hall of cinema te bezoeken, want lies is in deze stad, die dagelijks verschil lende kanon-bombardementen verdraagt, in volle werking, zoowel de vermaaksinrichtin- gen, als de metro's, de trams, de scholen, enz. De holte, door een bom in een straat ge maakt, nabij de Puerta del Sol is geheel dichtgemaakt en reeds gaat het verkeer langs daar ook alweer zijn gang. Bijna alle huizen vertoonen de merktee- kens van den oorlog. Alle muren zijn be- plekt met overgroote affiches en foto's van Staline en Lenin bevinden zich zelfs hier en daar op openbare pleinen. De woorden evacuad Madrid ontruimt Madrid, beheerschen de heele toestand, en niettegenstaande dat, zullen de Madrilenen hun stad niet verlaten Het befaamde No Passaran, Passaremos (Zij zullen niet doorkomen, wij zullen door breken is eveneens niet van de lucht. In de schouwburg ontmoeten wij den po- pulairen generaal Miaja, die ons enkele har telijke woorden toespreekt, precies zooals gister de alomgekende Campesino gedaan heeft. Men meldt de overwinning der Republi keinen te Teruel. Represaille maatregelen blijven niet uit en gedurende enkele dagen volgt het eene bombardement het andere op. Kenmerkend is hierbij het feit, dat deze ter reurdaden de menschen niet terneer druk ken, maar wel veel meer haat doen ontstaan en den drang naar strijd erdoor vergroot wordt. Zoo heeft bij een luchtaanval op Barcelona een vrouw mij bij de beide han den gevat en geroepen nos batterias I 1 2>, (onze batterijen), alsof zij geen oor had voor het doffe ontploffen der granaten, maar alleen het afweergeschut, ons afweergeschut hoorde Intusschen ontmoeten wij hier massa's menschen met rouwband en elke dag wordt het getal slachtoffers grooter en grooter. Het sneeuwt te Madrid en wij teekenden vanmorgen een temperatuur aan van min I 5 graden. Binnen zelfs, in de grootste ho tels is geen verwarming en elke week kun nen de voornaamste journalisten en verte genwoordigers in Madrid in een hotel ge durende enkele uren een warm bad nemen. Wij hebben een groot tekort aan voedsel en krijgen elke dag hetzelfde kunnen op koop toe nergens iets koopen, tenzij zeer vet betaalde snoeperijen Van tabak althans van rookbare ta bak is geen sprake I Wij rijden I 8 uur lang om naar Valencia terug te komen. De wegen zijn door dikke sneeuwmassa's onderbroken en wij moeten omwegen nemen en met de ketens rond de wielen rijden. Te Valencia, waar bijna dagelijks lucht aanvallen werden gedaan en waar, evenals te Madrid vele wapenfabrieken in de heele stad verspreid, in volle werking zijn, komen wij 's nachts toe en blijven in hotel Metro- pole logeeren. Hier kunnen we naar hartelust appelsie nen eten en mandarijnen. Wij bezoeken de universitaire instellingen van de F.U.E. en vertrekken per trein bij valavond. Aan een gemiddeld van I 5 Km. per uur en op een open platform, de trein immers zit gestampt vol, gaat het verder naar Bar celona. De heele weg ontmoeten wij dorpjes in ruine, zooals trouwens op elke weg, en, bevroren, zoeken wij tegen den morgen een plaatsje in de trein binnen, waar een zware lucht hangt, allen zijn van de partij Het lijkt een ware uittocht naar Siberie. Na een slapelooze nacht en een doodver moeiende reis bereiken wij 's namiddags Barcelona. De volgende dag zullen wij, na een trein reis van 14 uur in ongeveer dezelfde om standigheden, de grens bereiken. De Halve-Suikei<beet. Voordeelen der planting op kleinen afstand. Het vee houdt veel van Wortelen en knollen die de melkgifte en de vetaan- zetting bevorderen. De halve suikerbeet is daartoe zeer geschikt. De gewone voederbeeten be vatten veel water en weinig droge stof ze zijn minder voedzaam. Het is door proeven bewezen dat we vooral moeten letten op den inhoud droge stof. Daarom verkiezen we de halve suikerbeeten. De eerste geven minder bruto gewicht maar meer ge wicht aan droge stof. De voederbeeten worden gewoonlijk op een afstand van 60 of 50 cm. geplant. De halve sui kerbeeten daarentegen worden best ge plant op 40 a 45 cm. op 30 cm. Door proeven van het Belgisch In stituut voor de beetenveredeling werd aangetoond dat dicht planten niet al leen de opbrengst verhoogt maar ook het suikergehalte. Tijdens de twee laatste maanden van den groei verdubbelt ongeveer het gewicht van den knol. Op dit oogen blik vooral neemt de plant den noodi- gen voedervoorraad voor het 2e jaar, namelijk voor de zaadvorming. We zullen die tweede groeiperiode bevor deren, door flink te bemesten. Voor het zaaien werkt men 40 a 50.000 kgr. welverteerden stalmest onder en een mengsel van 500 kgr. chloor potasch, 500 kgr. ammoniaksul- faat en 800 kgr. superfosfaat per Ha. Deze meststoffen zijn zeer opneembaar en voldoende om het noodige voedsel te leveren voor de beeten gedurende gansch den groei. De stikstof van ammoniaksulfaat is van groot belang voor den beetenteelt; de potasch verhoogt vooral het suiker gehalte en de opbrengst. Gustaaf Gillekens. Trekking der Tweede Snede. Zaterdag had te Brussel de trekking plaats voor de Tweede Snede 1 938 der Koloniale Loterij. Winnen 60 frank, de biljetten waar- het nummer eindigt op het cijfer 7. Winnen 100 frank, de biljetten ein digend op de cijfers 69, 82 en 20. Winnen 500 frank, de biljetten ein digend op het cijfer 26. Winnen 10.000 frank, de biljetten eindigend op het cijfer 525. Winnen 20.000 frank, de biljetten eindigend op het cijfer 5500. Winnen 40.000 frank, de biljetten eindigend op het cijfer 43530. Winnen 100.000 frank, de biljetten eindigend op de cijfers 445301, 327665, 342286, 161502 Wint 1 miljoen frank het biljet met Nummer 395526. Troostprijzen Winnen een trootstprijs van 12.500 frank, de biljetten met de nummers 145301, 245301, 345301, 545301, 127665, 227665, 427665, 527665, 142286, 242286, 442286, 542286, 261502, 361502, 461502, 561502. Winnen een troostprijs van 50.000 frank de biljetten met de nummers 195526, 295526, 495526, 595526.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1