HEINLEIN contra BENES in Tsjecho-Slowakije. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT KOLONIALE LOTERIJ DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. DRINKT KING STOUT HET INDEX-CIJFER. IDEEEN EN DOCUMENTEN COMMUNISME FINANCIEELE TOESTAND IN BELGIE. WOöNST-VERANDERING HUIS OREEL-BATTHEU M O D E N 18 JAAR. NUMMER 18. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 1 MEI 1938. ABONNEMENTEN j 1 Jaar, per poat16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummer* 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De po*tabonnenten in Belgis, die vaa woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan on*. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verrocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaar® Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen. prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. ROND EEN CONGRES. EISCHEN DIE EIGEN PARTIJGENOOTEN ONMOGELIJK NOEMEN. Men heeft sedert vele dagen vol nieuwsgierigheid gewacht op het con gres van de Sudeten-Duitschers te Kar- lovy-Vary, het vroegere Karlsbad, om dat men er de programma-rede van Konrad Henlein tegemoet zag Zondag is die rede uitgesproken en eigenlijk heeft ze niemand verrast,want de leider van de congresseerende partij heeft de meest uitgebreide eischen ge steld, die neerkomen, op een volledige autonomie voor de Sudeten-Duitschers in het door hen betrokken gebied, dat duidelijk moet afgebakend worden, en op bijzondere juridische beschermings maatregelen voor die hunner lotgenoo- ten, die in gemengde gebieden huizen. In zijn rede heeft Konrad Henlein een bijzondere bedoeling nagejaagd voor zoover het met de door zijn partij beoogde oogmerken strookt, heeft hij punt voor punt geantwoord op de ver zoeningstoespraak van Benes, gehou den op 1 6 April, ter gelegenheid van de traditioneele Paaschplechtigheid van het Roode Kruis. In de ruimste kringen in heel de we reld vond de rede van Benes een gun stig onthaal. Zij werd gevolgd van een uitgebreide amnestie, waarin meer dan 4000 personen betrokken waren, maat regel die ook aan het buitenland den indruk gaf, dat men in Tsjecho-Slowa kije de toenadering betracht. Alleman was erover tevreden, behalve de Su deten-Duitschers. Of eigenlijk moeten we zeggen ze waren tevreden over de amnestie, ver klaarden ze, maar de regeering moest niet denken, dat zulke uitzonderings maatregelen iets veranderen zouden aan hun politieke betrachtingen. En in dit proces Henlein contra Be nes, dat we nu medemaken, is het cu rieus de stelling na te zien, die beiden innemen. De president der republiek die evenals zijn voorganger heel zijn leven gewijd heeft aan de oprich ting en het bestaan van het onafhan kelijke Tsjecho-Slowakije, stelde zich boven alle innerlijke moeilijkhe den, die hij wel van belang noemde, maar toch niet zoo belangrijk, als de wereldrol van zijn land den vrede van Europa dienen. Henlein, zooals zijn voorbeeld Adolf Hitler, kent echter maar één ding de partij. En hij durft het zelfs aan, in zijn rede uit te roepen, dat de Tsje- cho-Slowaaksche regeering dien vrede van Europa alleen maar dienen kan door toe te geven aan al de eischen van de Duitschers van het land. Benes verklaarde, dat zijn regeering niet wil, dat Tsjecho-Slowakije in het een, of in het ander ideologisch kamp gerangschikt wordt, daarmede dus dui delijk bedoelende, dat zijn land even min aan fascisme, als aan communis me doen wil. Henlein stelt daartegenover «Men moet niet trachten, opnieuw de onwe tende vreemdelingen te bedriegen met enkele hoogdravende woorden en met een schijn van orde, en het vraagstuk te ontwijken door middel van denk beeldige oplossingen. Maar het zou ook een fout zijn, indien de Tsjechi sche politiek alleen maar rekenen moest op zijn verbonden met Frankrijk en met Rusland, zonder zelf haar decisief aandeel te willen bijbrengen tot den waarborg van den vrede in Europa Zoodoende stelt hij, die toch Tsje- cho-Slowaaksch onderdaan is, en die trotsch al zijn eischen de houding aan neemt, alsof hij het blijven wil, het wel degelijk voor, alsof zijn land in gelijfd is bij zulk een ideologisch front en dat hij het gaarne van kamp zou willen zien veranderen weg van Rusland en naar Duitschland. Daar waar Benes zegde, dat Tsje cho-Slowakije het verst is gegaan op het verleenen van voorrechten aan zijn minderheden, had Henlein het in het grootste gedeelte van zijn rede over het thema twintig jaar bestaat de re publiek en in die twintig jaar hebben de leidende staatslieden geen enkel van hun beloften gehouden is er niets gedaan tot gelijkmaking van de natio naliteiten is er enkel onderdrukking geweest van alles wat niet Tsjechisch is. En de twee redevoeringen op acht dagen afstand uitgesproken, bewijzen wat een kloof er tusschen beide partij en bestaat. Weliswaar heeft Henlein opnieuw de verzekering gegeven, dat de Sudeten- Duitschers eenvoudig de vrijheid vra gen zich aanhankelijk te bekennen aan het Groot-Duitsche Rijk en aan zijn Fuhrer binnen het kader van de wetten van Tsjecho-Slowakije ze vragen die vrijheid zonder de fondamenteele wet ten van het land te overtreden... Maar ze willen eerst die wetten zien veran derd, zoodat ze volledig afgezonderd staan van de Tsjechen. En wanneer Henlein zijn haat uit roept tegen de ophitsende pers van de Tsjechische terroristen, dan zou hij te vens er moeten aan denken, dat er na- tionaal-socialistische bladen zijn, die pas een paar dagen geleden geschreven hebben, dat de Tsjechische regee ring oppassen moet en niet meer van een minderheid der Sudeten-Duitschers spreken Dat ook is ophitsing I President Benes heeft in dat ver band gezegd Wij zijn van meening dat het slechts mogelijk is den vrede te redden, indien de verschillende re- giemen elkaar volledig eerbiedigen, en indien geen enkele staat noch recht streeks, noch onrechtstreeks tus- schenkomt in de binnenlandsche aan gelegenheden van een anderen staat En wat moet men dan zeggen van het bericht in de Britsche pers, waar uit blijkt, dat de Fuhrer het initiatief gaat nemen, om een onderhandeling tot stand te brengen tusschen Benes en Henlein Natuurlijk zal Hitier wel zeg gen, dat hij daar niet optreedt als staatshoofd, maar eenvoudig als de Fuhrer van alle Duitschers over de heele wereld, als de man, die niet wil, dat er over de grenzen rasgenoo- ten mishandeld worden. Maar na de gebeurtenissen in Oos tenrijk gelijkt zulk initiatief toch ge vaarlijk, zelfs al is er uit Duitschland de verzekering dat zoo Benes de ei schen van Henlein niet inwilligt, het Rijk niet optreden zal. En de eischen van Henlein inwilli gen, zooals deze ze nu Zondag gesteld heeft, lijkt niet alleen aan buitenstaan ders onmogelijk, maar zelfs aan eigen lotgenooten van den Sudeten-leider, want door sommigen onder hen is een veel gematigder programma opgesteld. Twintig jaar zal de Tsjecho-SIowaak- sche republiek in October-November bestaan en op die twintig jaar is er veel voorgevallen. Nochtans zijn het vooral de laatste jaren de opkomst van Hitier die de grootste moeilijkhe den hebben doen ontstaan. Men vraagt zich af, of president Be nes op de zes maanden, die hem over blijven vóór dien verjaardag, erin ge lukken zal, terug de door hem zoo be trachte eendracht te verwekken in zijn land Wijs staatsmansbeeld alleen is daarvoor niet voldoende Er moet ook goede wil zijn... en van alle twee de kanten 1 W. Trekking der Vierde Schijf 1938. Zaterdagavond had te Brussel de trekking plaats der Vierde Schijf 1938 der Koloniale Loterij. Hierna de uitslagen Winnen 100 fr. al de billetten ein digend met 48, 84, 60, 87, 23, 31, 58, 52 en 33. Winnen 200 fr., al de billetten ein digend met 21. Winnen 1000 fr., al de billetten ein digend met 221. Winnen 2000 fr., al de billetten, eindigend met 425. Winnen 5000 fr., al de billetten, eindigend met 234. Winnen 10.000 fr., al de billetten eindigend met 5285, 1352, 5430, 1268 en 3168. Winnen 20.000 fr., al de billetten eindigend met 06935, 00364, 92747 32239, 84364, 11315, 65274. Winnen 50.000 fr., al de billetten eindigend met 79985 en 13192. Winnen 100.000 fr. de acht billetten die de volgende nummers dragen 482805, 246227, 442399, 115170, 510702, 376298, 336596, 178488 Het billet dragend nummer 509324 wint het groot lot van 1 millioen fr. Vijfhonderd Vliegtuigen per Maand «TOEKOMENDE JAAR, ZAL DUITSCHLAND MACHTIG GENOEG ZIJN... Een daling van 6 punten voor het Rijk. Ziehier de indexgetallen voor April vergeleken met die van Maart April Maart Voor het Rijk 751 757 Brussel en omgeving 819 825 Antwerpen en omgeving 790 794 Gent en omgeving 749 753 Luik en omgeving 753 761 Provincie Brabant 759 765 Provincie Antwerpen 772 777 Prov. West-Vlaanderen 742 745 Prov. Oost-Vlaanderen 742 746 Prov. Henegouwen 769 778 Prov. Luik 752 759 Prov. Limburg 748 752 Prov. Luxemburg 735 749 Prov. Namen 742 742 De stabilisatie-index is 96.3 tegen 97.5 voor de maand Maart. voeren, terwijl de provinciale admini stratie van het land Oostenrijk, naar Linz zou worden overgebracht. Lins is de hoofdstad van Opper-Oostenrijk. Ten voordeele van dit ontwerp doet men vóór alles uitschijnen, dat in Wee- nen meer dan 100.000 joden wonen, en dat, niettegenstaande de verklarin gen van maarschalk Goering, waarbij deze zijn wil te kennen gaf om Wee- nen van de joden te bevrijden, men niet hoopt deze zaak tot een goed ein de te brengen dan binnen zeer langen tijd. Daarenboven herinnert men zich,dat kanselier Hitler, van zijn verblijf te Weenen tijdens zijn jeugd, een diepe, maar weinig aangename herinnering heeft bewaard. Men heeft opgemerkt dat hij zijn twee verblijven te Weenen na de voltrekking van den Anschluss tot het uiterste minimum beperkte. Linz is de stad waar Hitier den An schluss uitgeroepen heeft op 1 3 Maart, en alle belangrijke decreten over de vereeniging van Oostenrijk met Duitsch land, zijn van uit Linz gedagteekend. Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van het blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht hun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. André ROMMEL over BELGISCHE LOTENLEENING 1932. Trekking van 25 April 1938. Reeks 237829 wint 230.000 frank. De 25 volgende loten winnen elk 25.000 frank 144813, 221332, 296564, 182295, 296465, 155847, 297409. 105613, 1 14718, 170199, 251502, 143870, 275287, 285375, 154673, 2521 71, 108412, 190569, 1 10143, 164272, 1821 77, 127993, 1 76622, 254529, 286550, Reeds drie duizend vliegtuigen meer dan Groot-Brittanie. De heer Robert Bootby, een der invloedrijkste leden van de conserva tieve partij in Engeland, heeft in Aber deenshire (Schotland) een redevoering uitgesproken voor zijn kieskorps. Daarin heeft hij onder meer gezegd We kunnen enkel tot Duitschland spreken wanneer we even machtig zijn als dat Rijk en dat is op het oogenblik niet het geval De heer Boothby heeft verklaard dat het Reich reeds drieduizend vliegtuigen meer bezat dan het Britsche Rijk en dan men in Duitschland 500 vliegtui gen per maand bouwde. In die voorwaarden, ging de heer Boothby voorts, zal Duitschland toe komende jaar machtig genoeg zijn op dat de hypothese van gewelddaad niet moet als onmogelijk beschouwd wor den. Dat is een toestand dien we niet kunnen laten bestaan. Ofwel moeten we onze vliegtui- genvoortbrengst onmiddellijk verdub belen, ofwel moeten we vliegtuigen in het buitenland aankoopen ZAL MEN IN DUITSCHLAND AL DE IJZEREN HEKKEN AFBREKEN TEN VOORDEELE DER WAPENFABRIEKEN Een omzendbrief van den Duitschen minister van Binnenlandsche Zaken, verklaart, naar Havas uit Berlijn meldt dat de bouw van nieuwe fabrieken, welke noodzakelijk is geworden in het kader van het vierjarenplan en de be- wapening, groote hoeveelheden ijzer eischt. Maar tengevolge van den deviezen- toestand doen zich moeilijkheden voor om ijzer en schroot in te voeren. Ten einde binnen een vastgestelden tijd al le politieke en economische doelstellin gen te kunnen verwezenlijken, moeten alle mogelijkheden, om zich ijzer te verschaffen, worden gebruikt. Derhalve noodigt Goering. de ge meenten in het Duitsche Rijk uit vóór 1 Augustus a.s. alle ijzeren hekken te doen afbreken, waarvan het niet vol strekt noodzakelijk is, dat zij blijven bestaan. Aanbevolen wordt de hekken welke tuinen omgeven, te vervangen door lage muurtjes. De afgebroken hekken kunnen verkocht worden aan handelaars in oud ijzer, die zich dan schriftelijk moeten verplichten het ijzer onmiddellijk te leveren aan de fabrie ken, welke voor de bewapening werken LINZ ZOU DE HOOFDSTAD VAN OOSTENRIJK WORDEN. Omdat Hitier niet van Weenen houdt. Thans onderzoekt men te Berlijn de mogelijkheid om de stad Linz tot ad ministratieve hoofdplaats van Oosten rijk te maken in de plaats van Weenen. Weenen zou den titel van hoofdstad der Zuid-Oostelijke Provincie blijven DE NIEUWE BELASTING OP DE SIGARETTEN. De fabrikanten protesteeren bij de leden van de Kamercommissie van Financies. Een groep sigarettenfabrieken bij dewelke zich de agent der Fransche Tabakregie heeft gevoegd, heeft na een vergadering te Brussel gehouden, een betoog gezonden aan de leden der Commissie van Financies van de Ka mer, waarin betoogd wordt dat de voorgestelde verhooging van de ver bruiksbelasting op sigaretten een aan zienlijke vermindering van het verbruik zal voor gevolg hebben. Uit de statistieken blijkt dat het ver bruik van rookproducten in ons land in de negen laatste jaren als volgt is gewijzigd 1929 1937 Sigaren (millioenen) 289 191 Sigaretten (millioenen) 6.108 5.258 Pijptabak (duiz.kil.) 12.730 12.945 Uit deze statistieken halen de fa brikanten de volgende conclusies De verkoop van sigaren vermindert als gevolg van de mode Het verbruik van de sigarillos is ver dubbeld dank zij de lage takseering en de mechanisatie der productie Er is geen wijziging in het verbruik van pijptabak. De verkoop van sigaretten echter is aanzienlijk gedaald. Dit feit deed zich in geen ander land voor. Overal stijgt het verbruik der sigaret. Het is dus bewezen dat de belasting reeds te hoog is en de sigaret te duur is gewor den. Een nieuwe verhooging der ver bruiksbelasting zal die vermindering nog doen aangroeien en een groote te leurstelling op fiscaal gebied meebren gen. De sigaret aan 4 frank de twintig vertegenwoordigt 5 t.h. van het ver bruik. De hoogste prijs aan denwel ken er nog een aanzienlijke verkoop is, is 3 frank de twintig. Deze categorie tot 4 frank willen verhoogen staat ge lijk met haar te doen verdwijnen. De tabak die voor dit artikel ge bruikt wordt, wordt in Bulgarie en in Griekenland gekocht en door middel van het clearing betaald. Koopen wij geen tabak meer in die landen, dan zal onze uitvoer naar die landen ook verminderen. Verder wordt er op gewezen dat in de laatste negen jaren de aan tabak uitgegeven som steeds zeer dicht bij één milliard twee honderd millioen blijft. Zulks bewijst dat de Belgische verbruiker maar over die som beschikt voor dit genotsmiddel en dat het dus uitgesloten is dat de verhoogde belas ting een veel hoogere opbrengst voor gevolg zou hebben. Naar loffelijke gewoonte in de Unie werd gemeld dat al die personen werden terecht gesteld nadat ze hadden bekend den moord op Kirov te hebben gepleegd of minstens er rechtstreeks deel te hebben aan genomen. Zoo volgt dan het eene proces het andere op, de eene reeks terechtstellingen de an dere. Niet altijd kan de moord op Kirov inge roepen worden. Misschien herinneren er zich onder U het fameuze geding van de «16» van Oogst 1936,waarbij Citrine, de Brouc- kère en andere vooraanstaande personen uit de Socialistische Internationale werden ver weten als verkocht aan Hitier en het fascis me omdat ze het waagden voor Zinoviev, Kamenev, Smirnov en andere vooraanstaan de kommunisten in het proces van de 16 betrokken, een wettige verdediging te vragen en na het vonnis de mogelijkheid tot beroep. In Oogst 1936 begon dit fameuze geding waarin de 16 aangehoudenen werden ver volgd wegens samenzwering tegen het leven van Staline met als doel het kapitalisme op nieuw op te dringen. Hoe belachelijk zulk voorwendsel wanneer we weten dat die naas te en getrou'wste medewerkers van Lenine met meer overtuiging aan de heropstanding van het proletariaat hadden gewerkt dan Staline. De serie processen was ingezet, evenals een matroos moest Staline varen. Een tweede groot proces volgde van 23 tot 29 Januari 93 7, waarin Radek, Piatakov, Sokolnikov en Serebriakov de voornaamste beschuldig den waren. De uitspraak was dertien te rechtstellingen, drie veroordeelingen tot I 0 jaar, en een tot 8 jaar gevang. Andere processen, andere figuren, in Juni '3 7 werden 8 personen ter dood veroordeeld waaronder Toukatchevsky en Yakir. Met 2 Maart begon het vierde groot ge ding van de reeks, een en twintig staan te recht, waaronder Bouckharine, Rykov, Kres- tingsky, lagoda. Zooals u ziet, gaat de reeks voort. Een 5e, 6e en meer processen volgen noodzakelijk, wellicht krijgen dan ook Lit- vinoff, Vorochilov, de zoo hevige procureur Vichinsky hun beurt. Wat blijft dan nog over Of liever wat blijft nu nog over van het Politiek Bureau van de kommunistische partij die met de October-revolutie van 1918 zegevierde Lenine is gestorven in 1924, in een glazen kist ligt hij te Moskou begraven en in dichte rangen komen de Sovjets voor zijn graf de- fileeren. Zinoviev en Kamenev werden den 25 Oogst gefusiljeerd. Trotsky leeft sinds 1929 in het buitenland verbannen en vervolgd. Kirov werd vermoord op I December 1934. Tomsky was genood zaakt zich te zelfmoorden op 23 Oogst 1936. Rykov en Bouckharine staan sinds 2 Maart voor hun rechters en geen twijfel is over hun lot mogelijk, het zijn vogels voor de kat zooals ons volk het zoo schoon uitdrukt. Staline regeert als heer en meester over de Unie. Wat kunt U daaruit besluiten als 7 van 9 het slachtoffer worden van een onder hen Gij allen Sovjets, zijt wel de woorden in dachtig door UW procureur-generaal Vi chinsky uitgesproken op UW congres in No vember 1936 «de Sovjetrechters zullen in alle onafhankelijkheid het overschot van het Troskistische slijk van den aardbol weg vagen maar vraagt U dan ook af met Car- lyle of de revolutie niet bezig is met haar eigen kinderen te verscheuren Te recht zult U opmerken, hoe is het mo gelijk dat zoovelen, niet alleen veroordeeld worden, maar zelfs bekentenissen afleggen nopens één en hetzelfde feit, zooals bijvoor beeld de drie eerst genoemde categorien no- saris, die thans te Warschau verblijft, aan een reporter van de Sunday Express toe gestaan en waarin hij een gedacht geeft over het leven der gevangenen. Hij zelf heeft twee jaar in zoo'n gevang doorgebracht en kan er dus van spreken. Een feit staat ech ter vast en het is dat de gevangenissen en de gevangenen in de Sovjet-Unie veel tal rijker en meer bevolkt zijn dan waar ook. Aan sommige kameraden, die hun opge- loopen straf hebben uitgedaan, hun verban ning of gevangenisstraf niet hebben zien hernieuwen, maar die toch nog gevaarlijk schijnen voor het regiem, k^n een speciale regel opgelegd worden, aan hen wordt het verblijf verboden, het land mogen ze even min verlaten, vindt U voor die menschen een oplossing De vrede rust nog in de concentratiekam pen. Slaven en tot dwangarbeid veroordeel den werden vroeger als roeiers in de galeien gebruikt. De geschiedenis heeft U geleerd hoe afschuwelijk die straf was. De concen tratiekampen zijn niets anders dan het ver- moderniseeren van die zoo geduchte galeien. De gevangenissen werden te klein, het on derhoud van de gevangenen te kostelijk, hun aantal neemt dagelijks in groote mate toe, zoo is het dat de G.P.U. op het gedacht is gekomen dat, waar vroeger de misdadigers als roeiers werden gebruikt, het moderner en winstgevender zou zijn die nu in com- mercieele ondernemingen te gebruiken concentratiekampen te noemen. De opgeslotenen worden er gebruikt om moerassen droog te leggen, bosschen te ont ginnen, kanalen te graven ze worden be taald volgens het door hen geleverde werk met 600, 400, 200 gram brood. Het natuur lijk en noodzakelijk gevolg van die behan deling is dat degenen die geen sterken li chaamsbouw hebben rap bezwijken. Als zich geen belangrijke gebeurtenissen voordoen, moeten de «galeiboeven» aan geen redding denken, zoodat hen alleen zelfmoord of ont vluchten mogelijk is. Ontsnappen uit een concentratiekamp is onrechtstreeks zelf moord plegen, zoo'n kamp immers is om ringd door minstens 1000 km. woestijn, on doordringbare bosschen of sterke bewaking. Om U een gedacht te geven van hun aan tal, citeer ik even het volgende uit Yvon nous n'exagérons pas en disant des een- taines de mille puisque dans un seul des camps de concentration soviétique, celui qui construisit le fameux canal de la mer Blan che a la Baltique, 12.484 détenus furent li- bérés a la fin des travaux pour leur conduite exemplaire, tandis que 59.516 autres virent leur peine diminuée pour la même raison. II est évident que si 72.000 bagnards ont pu se distinguer des autres, e'est que la mas se de ces derniers atteignait au moins 2 ou 300.000, ce que confirme d'ailleurs l'impor- tance des travaux effectués par le camp en question Zénon Schaefs beweert dat bij het uit graven van hoogervernoemd kanaal 47.000 man er het leven hebben bij ingeschoten. Wanneer dezelfde schrijver verklaart dat aan het graven van de kanalen Volga-Don en Volga-Moskou respectievelijk 248.000 en 125.000 galeiboeven werkten, dan mogen we het voor waar aannemen wanneer Wal ter Duranty verklaart dat hun getal in 1931 de 2 millioen overtrof, het hoogervernoemd interview aan de Sunday Express schat bij de 4 millioen. De vrede in de Sovjet-Unie ligt ook en het zekerst in de doodstraf. Reeds meer dan eens en meer dan een persoon heb ik U aangewezen, onnoodig daarop terug te komen. Het is zelfs onmo gelijk een gedacht te vormen van de dui zenden en nog duizenden die om den vrede pens den moord op Kirov. Wellicht kenden in Rusland te bewaren de doodstraf hebben de eenen de anderen niet, en nochtans heb- ondergaan. ben allen bekend. Alvorens een einde te maken aan die Voor ons blijft dit een raadsel, de bu- reeks afstootelijkheden, die een schande zijn reaucratie in U.S.S.R. nochtans heeft er een voor ons menschdom, wil ik nog aanhalen handje van weg om na maandenlange, zelfs I dat volgens Zénon Schaefs en bevestigd door jarenlange bedreigingen en folteringen het een leider van de G.P.U. in de dienst voor menschelijk zenuwstelsel en wil naar hun statistieken van Kasakstan, dat in Maart '35 hand te doen draaien, zoodat eindelijk de alleen voor de republiek Kasakstan (vroeger betichten smeekend vragen wat hun belie- Turkestan) op de 11.500.000 inwoners meer ven zou dat ze bekennen. Zoo bekennen die j dan 3.500.000 een politieke veroordeeling onschuldigen dan hetgeen de bureaucratie hadden opgeloopen. zelf heeft misdaan. Laat me toe de woorden van Jean Del- Volgens een bericht uit Moskou zouden vigne in het socialistische blad La Wal- tusschen de I Mei 1937 en 1 Februari 1938, lonie van 10-2-1932 over de verbanning dus binnen de 9 maanden, 6238, wel Zes in Rusland aan te halen en nemen we zijn duizend Twee Honderd Acht en Dertig per- woorden tot ons besluit van deze paragraaf sonen den vrede hebben genoten, dank het Alors on meurt, on se suicide, on devient doodsvonnis tegen hen uitgesproken door de fouen evenals Jean Delvigne laat hoogste rechtbank uit de U.S.S.R. en dit al- ik eenige puntjes opdat gij U zelf een oor- leen wegens spionnage of politieke misdrij- deel zoudt vormen over den vrede in de ven. Volgens hetzelfde bericht zou de krijgs- Unie van de Socialistische Sovjet Republie- raad aan minstens zooveel gelukkigen den ken. (Wordt voortgezet), sovjet-vrede hebben geschonken. Ziedaar hoe we in de Unie den vrede kennen. Maar ik heb U gezegd dat de vrede in het roode paradijs berust op wapengeweld Den vrede ligt in de verbanning, in de ge vangenissen, in het regiem van de mindere, in de concentratiekampen, doch vooral in de doodstraf. De vrede ligt in de verbanning naar een- traal Azie, Siberie en het Verre Oosten, streken waar het klimaat zoo streng en on houdbaar is dat een vrij mensch er niet heen wil en waar de tsaren alleen hun grootste misdadigers stuurden om de streek te kolo- niseeren. De vrede rust in de gevangenissen van de Unie, waar de toestanden heel zeker niet be ter zijn dan bij ons, een bewijs daarvan is het interview door een gewezen commis- Veurnestraat, 59, T/S, laat hare geachte Klienten weten dat met ingang van 1 APRIL 1938, de zaak overge bracht wordt naar de GARENSTRAAT, Nr. 5, T S. (Tegenover St. Bertinuskerk) GROOTE KEUS van MODEL, ROUW en FANTASIE-HOEDEN. Alle toebehoorten. Men maakt alle Kinderhoeden en aanvaard steeds alle veranderingen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1