I De DICTATOR als Triomfator ingehaald. l)e 11' Carnavalsloet Ie Yper. Hitier te Rome. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT BELASTINGBETALERS LANDBOUWKRONIEK DE STRIJD IN SPANJE MILITAIRE VERDEDIGING 18- JAAR. NUMMER 20. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 15 MEI 1938. ABONNEMENTEN 1 Jaar. per poat Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. i 0.25 fr. Men abonneert op alle belfische postkantooren. De postabonnenten in Belgis, die Tan woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaar» Yperstraat, 2, POPERINGHE Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Dear- waarders. Voor dikwijls te herhalen Pe- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Mussolini en Hitier hebben elkaar in hun hoofdstad als triomfatoren inge haald, omdat ze zichzelven en elkaar beschouwen als de twee groote over wonnenen in den wereldoorlog. De zegepraal van de nederlaag. Zoo althans zegt het Giornale d'I- talia Italië en Duitschland, aldus dit voorname Romeinsche blad, spreek buis van den Duce, zijn de twee groote naties, die door de vredesverdragen het zwaarst werden getroffen. Zij zul len nooit dit harde gedeelte van hun geschiedenis vergeten. Uit de gemeen schappelijkheid van hun belangen is de as Rome-Berlijn geboren Een merkwaardige toestand, als ge er zoo eens even over nadenken wilt en die door de Duitschers met het vol gend voorbeeld volmaakt duidelijk zou te maken zijn Een man wordt, in een gevecht tegen vele anderen, verslagen en van zijn bezittingen beroofd. Onder zijn over winnaars is er echter één die zich, bij de verdeeling van den buit te kort ge daan acht en zich zelf dus mede als overwonnene beschouwt. En nu slaat deze met den beroofde samen, om op zijn gewezen bondgenooten wraak te nemen. ...Terwijl de verslagene voor zijn wraakpleging natuurlijk gaarne de hulp aanvaardt van dezen zijner vijanden die hem ter onder brachten. Want veronderstel nu eens een oo- genblik, dat, bij het bepalen der vre desverdragen, Italië wel voldoening zou hebben gekregen. Wat zou dan de toestand op 't oogenblik zijn Wel eenvoudig, dat Italië in 't bezit zou wezen van nog veel méér grondge bied dat vóór den oorlog aan Duitsch land en aan zijn bondgenoot Oosten rijk toebehoorde dan nu dat het zich met Triest en Zuid-Tyrol tevreden heeft moeten stellen. Zijn macht zou hebben uitgebreid over den Oostelijken oever van de Adriatische Zee over de Bosnische en Dalmatische landen, die thans Joego- Slavisch grondgebied zijn en ook een deel van Duitschlands kolonies zou bekomen hebben. ...Waardoor het zich dan allicht niet tot de gewelddadige en ruineerende inpalming van Abessynie genoodzaakt zou hebben gezien. Maar nu is de vraag Zou Italië dan nog Duitschland zoo onrechtvaardig door de vredesver dragen getroffen en zijn aanspra ken op teruggave van zijn afgenomen gebieden in Europa en de kolonies,zoo rechtvaardig hebben geacht En als 't Mussolini zulk een diepen ernst is met de erkenning der gegrond heid van Duitschlands klachten en ei- schen, waarom begint hij dan al vast niet met aan Hitier, Triest en het land van den Brenner terug te geven, wanneer deze nu toch ook de Fuhrer van Oostenrijk is Maar dat zal niemand in Duitsch land wel ooit voor mogelijk hebben gehouden. Hitler-zelf zal er nooit van droomen, dat Mussolini hem ook maar het kleinste deel van Oostenrijks be zit, dat in handen van Italië is over gegaan teruggeven zal maar hij re kent erop, dat de Duce hem zal helpen om zich schadeloos te doen stellen ten koste van zijn andere overwinnaars van 1918 van Engeland, van Frank rijk, van Belgie. ...Terwijl de berekening van Mus solini is dat hij met Duitsche hulp zijn droom van Italië's opperheerschap pij over de Middellandsche Zee zal kunnen verwezenlijken. Maar nu zouden we gemakkelijk kunnen gelooven, dat in dit bondge nootschap de Duitsche dictator de zwakste staat of, laat ons zeggen de minst sterke. En dus ook de meest wantrouwi ge Dit blijkt trouwens klaar genoeg uit de beschouwingen die de pers in aan de sympathie en den steun die het vanwege Duitschland heeft ondervon den, in de donkere dagen van zijn ex peditie naar Ethiopië. En dan zijn er Duitsche gazetten,die onthullen, dat de werkeloosheid van Mussolini bij de overrompeling van Oostenrijk voor welks onafhankelijk heid hij zich vroeger zoo vaak borg had gesteld, de tegenprestatie voor dezen steun en deze sympathie is ge weest Wij hebben u Ethiopië laten pakken. Laat gij ons nu Oostenrijk pakken. Doch het is ook duidelijk te merken in de commentaren van de Duitsche pers, dat voor haar oogen toch een lichte, alleszins verkillende schaduw drijft over den imperialen luister van Hitiers ontvangst in de Eeuwige Stad Deze van 't pas gesloten Italiaansch- Engelsch accoord en van de groote vol doening erover, die in het Engelsch parlement aan den dag is getreden. Sommige Duitsche bladen hebben 't niet ongepast gevonden. Mussolini te herinneren aan zijn verklaring, te Ber lijn uitgesproken, dat, indien hij naar de Duitsche hoofdstad gekomen was, zulks niet beteekende, dat hij ook nog op 'n ander zal gaan Want blijkbaar zien deze bladen het er nu wel van komen dat de Italiaansch Britsche verzoening zoo warm wordt, dat binnen afzienbaren tijd Mussolini nu ook eens naar Londen trekt. En zeker wanneer hij tot de overtui ging zou kunnen komen, dat, tot het bereiken van zijn doeleinden in de Middellandsche Zee en in Noord-Oost Afrika, Engelands hulp voor hem veel goedkooper en minder gevaarlijk zou zijn dan die van Duitschland. In den geest van het Duitsch-Ita- liaansch bondgenootschap is toch van zelfsprekend alle sentiment, alle ideo logie afwezig. Het is een zuiver zake lijke associatie, zooals beide partijen zelf erkennen, gebouwd op den nega tieven grondslag van gemeenschappe lijke misnoegdheid en revanche-zucht. En op de gemeenschappelijke vrees voor het bolsjewisme. ...Associatie waardoor ieder der vennooten het eerst en het meest aan zijp eigen belangen denkt, en zijn compagnon juist zoover betrouwt als hij hem ziet. Maar daaruit behoeft niemand te be sluiten dat dit bondgenootschap maar op losse schroeven zou staan de weergalooze geestdrift waarmee Hitier te Rome werd begroet, is eenvoudig moordend voor iederen hoopvollen twijfel, die nog betreffende de stevig heid van de as Rome-Berlijn geuit zou kunnen worden. Europa middendoor gesneden door een fascistisch blok ziedaar een toe stand, waarmee onze generatie best zal doen, zich maar te verzoenen althans er zich naar te schikken. Intusschen heeft de Paus zich aan Hitiers ontvangst onttrokken, en de uitlegging die hij voor zijn afwezig heid te Rome door zijn orgaan, de Osservatore Romano heeft doen geven, is wel bijzonder merkwaardig De Heilige Vader, zoo luidde de ze nota, heeft zich naar Castel Gan- dolfo begeven, niet om diplomatieke redenen, maas eenvoudig, omdat de lucht van Castel Gandolfo hem goed doet, terwijl die van Rome hem kwaad doet Bedoelt de Heilige Vader hier de lucht... die Hitier mee naar Rome heeft gebracht R. Japan in 1931, aldus vervolgde de mi nister, is het begin geweest van een reeks gebeurtenissen, zooals de Duit sche herbewapening, de militaire be zetting van het Rijnland, de oorlog in Ethiopië en dit in Spanje en verder de aanval van Japan op China. Op het oogenblik zijn de democratieën vrede lievend. Doch wanneer te sterke druk op hen wordt geoefend, worden zij verbitterd en dan is het moeilijk den vrede te handhaven. Er moet een ein de komen aan de voortdurende aan vallen, wil men de kontrool over den toestand niet verliezen. Ik geloof niet, dat er gevaar voor oorlog bestaat, of dat deze onvermij delijk is, doch de toestand in de we reld is zoodanig dat de Vereenigde Sta ten aan hun verdediging moeten den ken. Wij kunnen ons niet afzonderen van het overige van de wereld, want wanneer er ergens oorlog is, dan is ook voor ons de vrede niet veilig De tegenstelling tusschen de be zittende en niet-bezittende lan den is overdreven, zegde Woodring, ten slotte. De levensstandaard is ge daald, niet wegens gebrek aan grond stoffen, doch omdat de deviezen voor de bewapening zijn gebruikt. DE BETOOGING DER WERD VERBODEN. Bij Beslissing der Regeering. Zaterdag viel het besluit der regee ring, waardoor burgemeester Max, ver zocht werd, een besluit te nemen,waar door de groote betooging van den Zon dag, ingericht door het Front der Be lastingbetalers, verboden zou worden. Het zal elkeen opgevallen zijn, dat, in tegenstelling met wat dikwijls, bij vorige gelegenheden gebeurde, het dus niet de burgemeester der hoofdstad is, wien nochtans de zorg voor de goe de orde te Brussel, is toevertrouwd die dit besluit, uit eigen autoriteit, uit vaardigde. Zijn besluit was inderdaad slechts 't gevolg van het uitdrukkelijk verzoek der regeering en de heer Max zegt het dan ook duidelijk in zijn besluit, dat het genomen wordt ten gevolge het besluit der regeering, besluit dat door den minister van Binnenlandsche Za ken medegedeeld werd aan de gemeen ten der Brusselsche agglomeratie Zooals men ziet, ging het verzoek nog niet ééns uit van den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Dierckx zelf, en nergens wordt even min melding gemaakt, dat het, op zijn voorstel, zou zijn, dat de regeering haar beslssing nam. De conclusie, die voor de hand ligt is dat, aangezien de heer Max de betooging had toegelaten, dan wanneer hij, bij vorige gelegenheden, getoond heeft op tijd en stond, zijn verant woordelijkheden te durven nemen aangezien er verder nergens spraak van is, dat de minister van Binnenlandsche Zaken wien de zorg voor de algemee- ne orde in het Land is toevertrouwd, daaromtrent eenige vrees uitdrukte, er wellicht een ander inmenging is ge weest, die deze betooging heeft doen verbieden. AMERIKAANSCHE MINISTER WAARSCHUWT DE DICTATUURSTATEN. Seizoenwerken in de Maand Mei. Landbouw. Tijdens de eerste helft van de maand Mei gaat men voort men suikerbeeten en voederbee- ten te zaaien en aardappelen te planten Zoodra de rijen suikerbeetplantjes zichtbaar zijn zal men hakken. Gezien den hoogen prijs der veevoe ders, zal de landbouwer zijn uiterste best doen, om er zelf zooveel mogelijk te winnen. Daarom zal hij vanaf 14 I Mei, om de drie weken voedermais zaaien. Voorafgaandelijk zal men den grond bemesten met 40.000 kgr. stal- I mest en een mengsel van 300 a 400 kgr. ammoniaksulfaat. 250 kgr. chloor- potasch en 500 kgT. superfosfaat. De thans vredelievendedemocratieën varjeteit zullen we nemen «Paar- zouden verbitterd kunnen worden dentand> of «Evergreen». Geen gevaar voor oorlog wordt rond half Mei gezaaid Ik waarschuw de dictatuurstaten men gebruikt 200 a 240 kgT. zaad per Duitschland, Italië en Japan, den boog Ha. Deze plant is zeer gevoelig voor Duitschland wijdt aan de samenkomst tegen de democratische landen niet te potasch. Daarom zullen we per Ha. te Rome. sterk te spannen, aangezien dit tot oor- lnderdaad leggen alle Duitsche bla- log zou kunnen leiden», aldus de Ame- den thans opvallend sterk den nadruk rikaansche minister van Oorlog, Wood- op het belang dat Italië heeft bij de ring, in een rede voor de Amerikaan- handhaving van de as Berlijn-Rome. sche Kamer van Koophandel. 300 a 400 kgr. potaschsulfaat gemengd met 400 kgr. ammoniaksulfaat toedie nen. De metaalslakken werden voor den winter .-toegediend. Veeteelt. De overgang van win- wijze geschieden, zoodanig dat de ver- andering na tien dagen volledig is. De koestallen, paardenstallen, var kenshokken en schaapskooien moeten degelijk gereinigd worden. Hoenderteelt. De kuikens moeten beschermd worden tegen koude en vochtigheid. Ze mogen niet loopen in bedauwd gras. Om het ongedierte te verdelgen, zal men de jonge kuikens bepoederen met versch pyrethrumpoe- der de zitstokken wrijft men in met petroleum. Alle dagen geeft men versch drink water en om de 8 dagen voegt men er 5 gram ijzersulfaat bij, om de ziek ten te voorkomen. Het is ook aan te raden, pyrethrumpoeder te strooien in de legnesten. Gustaaf Gillekens EEN UITPUTTINGSOORLOG GEWORDEN waarbij ze niet vergeten te herinneren De bezetting van Mansjoekwo door ter- naar-zomervoeding moet trapsge- De Tegenstand der Regeeringstroepen. Zoolang de weersomstandigheden niet beter worden, zal weinig verande ring komen in den strijd in Spanje, die een soort uitputtingsoorlog is gewor den. Wanneer men zich herinnert, dat de rechtschen in Maart en April tever geefs getracht hebben hun tegenstander tegenover zich te krijgen om geregeld slag te leveren, kan men zich afvragen of de zeer hevige tegenstand, die de regeeringstroepen thans bieden slechts een episode vormt van een voorbij gaande opleving, welke samenvalt met de hardnekkige regens, die het defen sief begunstigen, dan wel of dit het gevolg is van plotselinge vastbesloten heid der regeering krachtig stand te houden tegenover de rechtschen. Wan neer men dan overweegt, dat er geen enkel sensationeel doel ligt in het klei ne gebied, waar de weerstand der re geeringstroepen tot uiting komt, zou men geneigd zijn de tweede veronder stelling aan te nemen. De Krijgsverrichtingen. Op 1500 kilometer van het front wordt, sedert de rechtschen de zee be reikt hebben, dus sedert I 5 April, nog slechts in drie sectoren gestreden. Deze sectoren vormen een aaneen sluitende lijn van 80 kilometer, gaan de van Alcala de Chivert naar het Noorden van Teruel. Tegenover gene raal Aranda en zijn Galicische troepen, die langs de Middellandsche Zeekust naar Castellon dringen, generaal Vali- no en zijn Navarreezen, die in de stre ken van Albocacer, Morella en Castel- lote druk uitoefenen in Zuidelijke rich ting en generaal Varela met zijn Castil- liaansche brigades, die den weg van Teruel naar Agunto gepasseerd zijn, hebben de regeeringstroepen een leger opgesteld, dat het rechtsche opperbe vel praamt op ruim 25.000 manschap pen. Het is een harde strijd, die dage lijks meer omvang krijgt. Hij wordt gevoerd in een zeer heuvelachtig ter rein, terwijl het weer uiterst slecht is. Ten koste van groote moeilijkheden zijn de rechtschen er in geslaagd den beruchten zak van Teruel tot de helft te verkleinen. De regeeringstroepen be palen zich tot het defensief met van tijd tot tijd zeer krachtige reacties. Noch Wapenstilstand, noch Bemiddeling De Spaansche minister van buiten- landsche zaken, Alvazer del Vayo, pu bliceerde een verklaring waarin hij on der meer zegt Bij mijn aankomst te Genève ter verdediging van de zaak van het Spaansche volk voor de recht bank der openbare wereldmeening, stel ik er prijs op te verklaren dat niemand gemachtigd is besprekingen of onder handelingen te openen, welke strekken tot het sluiten van een wapenstilstand in den strijd, welke zich in Spanje af speelt. De Spaansche republiek strijdt ter verdediging tegen den overval van Duitschland en Italië en er is geen wa penstilstand noch bemiddeling moge lijk tusschen een onafhankelijk volk, dat trotsch is op zijn onafhankelijk heid en zijn aanvallers. Laat men eens voor altijd goed be grijpen. dat de Spaansche republiek weerstand zal bieden tot het einde, 't is te zeggen, tot de overwinning. Volgens een officieele verklaring van de zijde van Franco, kan echter de Spaansche burgeroorlog slechts ein- digen met de onvoorwaardelijke over gave der regeeringstroepen. De jaarlijksche Carnavalstoet van Yper, kende Zondag laatst zijn gewoon succes. Het weder dat zich 's morgens niet al te best aanstelde, verbeterde met den middag, zoodat de stoet door een prachtig weertje werd begeleid. Te 2 u. 30 zette de stoet zich aan de Diksmudepoort in gang. Een dichte menigte verdrong zich langsheen den ganschen doortocht Verscheidene mooie groe pen vielen in den stoet op, o. m. De Gilles der Zee, uit Oostende, de Mephistos van Heule, de Dochter van het Regiment, uit Lokeren, de Lustige Carnavalvrienden, uit Hamme, de Negro-Club uit Selzaete, de Carnavalprinsen en de Normandiers, uit Aalst. Een groote belangstelling ging echter naar de groep on zer Poperingsche vrienden Poperinghe-Vooruit met hun schitterende groep Het Kaartenspel Het mooie bal let, gedanst op de tonen der vermaarde Quadrille des Lan- ciers, lokte daverend applaus uit vanwege de talrijke toe schouwers. Voorzitter Albert Baudrez mag terecht fier gaan op zijn groep en tal van lau weren liggen nog voor onze Poperingsche vrienden weg gelegd. Bij de Afzonderlijken ook waren prachtige nummers uit gebeeld, zoo ging een groot succes naar Joyeux Retour» die ten andere ook den eer sten prijs in deze reeks wist te veroveren. Verders hadden we nog als pracht- nummers De Jacht in Congo, Cleo patra, De Vroolijke Nachtridder, L'E- ventail, enz. Ook de Reuzen waren flink verte genwoordigd. Benevens den Yperschen Goliath, waren ook Belle van Wulve- ringhem en Le Géant Roland van Ha- zebrouck van de partij. Na afloop van den stoet, voerden de verschillende deelnemende groepen hun dansen uit op de Groote Markt, waarna het Reuzenlied weergalmde en den vreugdedans rondom de Reuzen den optocht besloot. 's Avonds, in de Stadsschouwburg, voerde het Balletkorps van Nieuwker- ke, een reeks prachtige balletten op, terwijl de Heer Georges Pieters, als intermezzo, enkele prachtige zangnum mers vertolkte. Aldus besloot deze heugelijke dag voor Yper, die eens te meer voor de handelaars en neringdoeners van Yper een goede dag was. UITSLAG VAN DEN PRIJSKAMP. 1 Reeks. Groepen van 30 man. 1Gilles der Zee, Oostende, met ge- lukwenschen der jury. 2. Het Kaartenspel, Poperinge. 3. Ballerinnen van West-Nieuwkerke met speciale gelukwenschen der jury voor de balletten. 4. De Mephistos, Heule. 5. De Lustige Carnaval vrienden van Poperinghe-Vooruit voor de Jury. Hamme. 6. Negro-Club van Selzaete, en De Prinsen van Carnaval, Aalst. 8. De Dochter van het Regiment, Lok eren. 9. De Normandiërs, Aalst. 2" Reeks Afzonderlijken. 1. Joyeux Retour, Rijsel. 2. De Jacht in Congo, Kortrijk. 3. Cléopatra, Rijsel. 4. De Reus van Bissegem. 5. De Vroolijke Nachtridder, Kor trijk. 6. L'Eventail, Rijsel. 3 Reeks. Reuzen. 1Belle van Wulveringem. 2. Le Géant Roland d'Hazebrouck. 3. Het Reusje van den Yzer, Renin- ge. 4. De Dixmuidsche Boterboer. Buiten Wedstrijd Reus Goliath, Les Husards Modernes, De Iepersche Schotten, De Vliegende Kanonniers, Het Muziek van den Reus Goliath. IN FRANKRIJK. EEN STERKE VERDEDIGINGSLIJN De Fransche Maginot verdedi gingslijn is er gekomen. Ze strekt van aan de grenzen van Belgie tot aan Zwitserland. Van 80.000 tot 1 50.000 mannen zijn er dichtbij ingekwartierd en elk hunner leert zijn vak kennen zonder nochtans te kunnen nagaan tot hoever de lijn loopt, 't Is kwestie van alle verklappen of verraad te ontwijken Boven den grond liggen de velden, het bebouwbare land, dorpen en wij ken. In die breede en diepe tunnels is er van alles wat met een oorlog en het beheeren eens legers meegaat en ver bazend is het hoe dat alles samen hangt. En zeggen dat de Duitsche wapen fabrieken van Essen en Dusseldorf nog geen uur in vogelvlucht van de Magi- not-lijn liggen Het Fransche leger is 750.000 man sterk, waarvan een achtste gewoonlijk dienst doen in de Maginot-lijn. 300.000 man in Frankrijk zelf zijn met de overige over de bezittingen verspreid. Nog geen 48 uren na eene oorlogs verklaring, bij voorbeeld, kunnen er 250.000 man te wapen zijn en op hun nen post in die onderaardsche vestin gen. EEN GASBOM VEROORZAAKT EEN BEGIN VAN VERSTIKKING TE YPER. Te Yper heeft zich een ongeval voorgedaan dat in de streek druk besproken wordt. De heer B. kantoorbediende, had bij een ijzer handelaar, zekere H., buiten de Rijselpoort wonende, een oude gasbom gekocht, van 50 cm. lang, en 20 cm. doormeter. Hij wenschte het tuig te gebruiken als pletrol voor zijn tuin. De bom scheen geheel ontladen te zijn. De heer B. bracht ze naar een smid, om er een gat te laten in boren, en er een buis te kunnen in steken. Op zeker oogenblik, werden de personen die in de smidse aanwezig waren, een hevi- gen gasreuk gewaar, en werden in zooverre bedwelmd, da; ze moeite hadden om te blij ven rechtstaan. De smid, die onmiddellijk begreep wat er aan de hand was, had de te genwoordigheid van geest, het tuig naar bui ten te dragen. Hij legde het op den grond neer, doch hierdoor ontsnapte een groote hoeveelheid gas, welke zich in den omtrek verspreidde. Een vijfjarig kindje erg getroffen. De gasreuk was binnengedrongen in het huis Bruwier, buurman van den smid. Het vijfjarig "kindje werd zoozeer door het gas getroffen," dat het bloed begon op te geven. In een nabijgelegen school, werd de be stuurster van het gebeurde verwittigd. Ze deed onmiddellijk de schoollokalen ontrui men en stuurde de kinderen terug naar huis. Zaterdagnamiddag, kwam de opruimings dienst van het leger ter plaatse en haalde het gevaarlijk tuig weg. De soldaten waren voorzien van bijzondere gasmaskers. Uit het onderzoek blijkt, dat de bom tijdens den oorlog diende, en nog gedeeltelijk gevuld was met het gevaarlijk Yperite-gas, dat door de Engelschen werd gebruikt. Twintig jaar na den oorlog had het dus nog niets van zijn kracht verloren. Op bevel van den geneesheer, werden al de eetwaren, welke in de buurt voorhanden waren, verwijderd.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1