De Wereld kan niet op Adem komen 0e Zomermaneuvers van het Belgisch Leger. 18 JAAR. NUMMER 32. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 7 OOGST 1938. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT YperstraaL 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN dreigende wolken in het verre oosten. japanners aan slag met soviet-troepen. de gordon-bennettbeker KOLONIALE LOTERIJ DE BEVOLKING van west-vlaanderen. plechtige inhuldiging van een gedenkteeken aan KONING ALBERT te parijs Zomersproeten SPRUTOL de groote verrassing voor de traditioneele diplomaten de herziening van DE ALKOOLVERKOOP MILITAIRE VERDEDIGING in duitschland. DRINKT CASTAR BIER Jaar. per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Beigie, die ras woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag middag. ICIrine berichten tegen den Vrijdag middag Naamlooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen pe- klamen. prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen Het wordt een gemeenplaats van te zeggen, dat we moeilijke momenten doormaken in onze huidige tijden. Maar waarop we nog wel eens bijzon- t der de aandacht kunnen inroepen is dat telkens en op de verst uiteen ver- i wijderde punten, weer nieuwe inciden- I ten uitbreken, en dan liefst op oogen- blikken, waarop men reeds waant, dat er ontspanning gekomen is. Alle indrukken, hoe scherp ze ook in den beginne zijn, slijten af na zeke f ren tijd, en zoo is het te verklaren, dat fhoe wreed het ook lijken moge oorlogen, zooals in Spanje en China, niet meer die schrijnende gevoelen ver- f wekken, zooals ze in den aanvang de den. Het is maar weer, wanneer er een bijzondere gebeurtenis plaats grijpt .zooals bijvoorbeeld in Spanje de laat ste dagen het gelukken van het repu- blikeinsch offensief rond Tortosa en Gandesa, dat we weer ten volle be seffen, dat de oorlog voortduurt. Het is maar weer, als we de uitslagen ver- i nemen van die onmenschelijke bom bardementen zooals men kan getuigen met de Tirranna dat we weer voe len hoe wreed die slachtingen zijn. Het feit van het slijten der scherpste 'bewustheid, hiervoor aangehaald, is ze ker nog meer waar voor de gebeurte nissen in China, dan voor die in Spanje Het is stellig, dat de toestanden ginds werkelijk zoo Chineesch zijn,dat we, hoe ver we ook teruggaan in de geschiedenis, daar steeds verwarring 'en oorlog geweten hebben, en zoo im- [pressionneeren ons de voorvallen in 't [Verre Oosten steeds minder, dan de .slachtoffers van de verwoede Japan- 'sche expansie het wel verdienen. Wat echter bij de menschen leven dige onrust blijft baren, is de kwestie Ivan het aanpalen van Soviet-Rusland, feenerzijds aan China, dat er volgens de Japansche berichten door gesteund 'wordt, en anderzijds aan Mansjoekwo, [de Japansche bezitting gevormd uit Irond de jaren 1931-1932 veroverde 'gebieden. T Niet alleen heeft Tokio reeds her haaldelijk protest aangeteekend te iMoscou tegen de hulpverleening aan de Chineesche legers, maar bovendien is er de reeds jarenlange wrijving, wat i de kwestie van de nauwkeurige bepa ling der grens tusschen Rusland en (Mansjoekwo betreft, f De. gespannen toestanden tusschen 'Moscou en Tokio worden er natuurlijk /liet beter om, wanneer bij alle oor zaken van ontevredenheid aan beide kanten, zich nog een grenskwestie komt ■voegen. Hetgeen op den duur onvermijdelijk was, is gebeurd. Japansche en Soviet- troepen zijn aan slag geraakt. Zooals .altijd werpen natuurlijk beide partijen 'dt schuld op malkaar. Het is dezen keer echter niet gebleven bij een een voudige grensscheiding, met een paar .slachtoffers, maar het incident is uit gegroeid tot een werkelijk gevecht, tot een veldslag om het bezit van de heu vels van Tsjang-Koe-Feng en Shat-Sao- Ping, waarbij men voor de Soviets op verliezen wijst van 200 man, waarvan 30 dooden, terwijl de Japanners erbij voegen, dat hun verliezen nog grooter zijri. Bovendien gingen volgens latere be- rkhten na het heroveren door de Ja panners van de betwiste heuvels, de Soviets over tot het bombardeeren van de dorpjes van Korea, Kojo, en Sozan, een bewijs, dat de bolsjewisten dus de kwestie niet schijnen te willen regelen langs diplomatischen weg... f En thans komen berichten toe van een nieuwen veldslag, die op dezelfde pi^ats, in de omgeving van het Khas- sanmeer, losgebroken is. Iedereen wist reeds lang, dat er ge vaar dreigde in het Verre-Oosten, nog buiten het Chineesch-Japansch conflict om. Niemand vermoedde echter de scherpte van dit gevaar, zooals die nu gebleken is. De laatste berichten in verband met den Japanschen veroveringsoorlog in Cl.ina, schenen veel meer te wijzen op geweldige financieele moeilijkheden en op een uitputting, die goed aannemelijk Has door de monsterachtige opofferin gen, die Tokio zich getroosten moest, om zooveel militairen op de been te houden, niet alleen, om den strijd voort te voeren, maar ook om de be zette gebieden te behouden, waar steeds weer guerilla-gevechten uitbre ken. Men dacht er dan ook niet aan, dat Japan zich op dit oogenblik nog meer moeilijkheden op den hals zou willen halen, en nochtans beticht de Soviet- regeering Japan ervan de grenzen ge schonden te hebben en zelf 4 kilometer diep in Soviet-gebied te zijn gedron gen. Waat gaat dit eindigen En op hetzelfde oogenblik, dat die berichten de wereld ingezonden wor den, sprak de heer Daladier, de Fran- sche eerste-minister, ter gelegenheid van de feesten van den wijn te Avi gnon, een rede uit, waarin hij onder meer zegde Op de meest angstige oogenblik- ken van de buitenlandsche moeilijk heden, heb ik voor mijn part nooit ge loofd aan de onvermijdelijkheid van den oorlog. Ik heb steeds vertrouwen willen stellen in de vredelievénde ver klaringen, zoo dikwijls betuigd door de volken zelf Verder wees hij erop, dat de meest gevreesde klippen van onzen tijd voor bijgevaren werden, dank zij de metho de, waarin flinkheid en gematigdheid aan elkaar gepaard zijn. Verschillende staatslieden hebben vroeger in dienzelfden zin gesproken, en wij treden hen gaarne bij, wanneer zij vertrouwen hebben, dat de oorlog niet fataal uitbreken moet. Op de vredelievende verklaringen van vele volken is echter in dien zin weinig te steunen, en de diplomatische middens zullen t'allenkante moeten uit zien naar middelen, niet om recht streeks den oorlog te vermijden, dat is niet eens noodig, maar wel naar mid delen, om te verhinderen, dat er steeds weer door kwaadwilligen, op alle mo gelijke punten van den aardbol, in het dein en in het groot, incidenten in het leven geroepen worden, die telkenmale de wereld brengen tot op het randje van een algemeene uitbarsting. En zoo zou men niet moeten pala- beren over het stopzetten van oorlogen of geen schandelijke conferenties hou den over het menschelijker-maken van een krijg, alsof men die twee woor den hoppelen kan, maar men zou moe ten uitzien in onzen tijd van vooruit gang naar middelen om oorlog te voorkomen. We kunnen van nu af aan vaststellen, dat het niet is met de men schen te catalogeeren in meer- en min derwaardige rassen, dat men dit be reiken zal... W. Negen Ballons zullen er aan deelnemen Op Zondag 1 I September aanstaan de zullen te Luik negen ballons den Gordon-Bennettbeker betwisten. Hier volgen de inschrijvingen, die toekwa men op de Belgische Luchtvaartclub Frankrijk 1 e ballon c Maurice Mallet Jean-Marie Dolfus en Pierre Jacquet. 2e ballon Aéro-Club de France Charles Crombez en een nog aan te duiden helper. Zwitserland Ballon Zurich 111 Erick Tilgenkamp en helper. Polen 1 e ballon Lopp Antoni Janusz en Franciszek Janik. 2e ballon Warszawa II Leszek Krzyszkowski en Marian Lancucki. 3e ballon Polonia luitenanten Stanislaw Koblanski en Stanislaw Po- talan. Belgie I e ballon Belgica Er- nest Demuyter en Pieter Hofmans. 2e ballon Wallonië Philip Quersin en Martia an Schelle. 3e ballon S.II kapitein 1 hon- nard en helper. Trekking van 30 Juli 1938. Winnen I 00 frank, de billetten waar van het nummer eindigt op de cijfers 21 02 85 98 25 70 14 76 10 Winnen 200 frank, de billetten waar van het nummer eindigt op de cijfers 51. Winnen 1000 frank, de billetten waarvan het nummer eindigt op de cijfers 928. Winnen 2.000 frank, de billetten waarvan het nummer eindigt op de cijfers 400. Winnen 5.000 frank, de billetten waarvan het nummer eindigt op de cijfers 515. Winnen 10.000 frank, de billetten waarvan het nummer eindigt op de cijfers 1229 1635 4031 2573 2314. Winnen 20.000 frank, de billetten waarvan het nummer eindigt op de cijfers 21846 05705 68118 27097 63226 33553 33754 Winnen 50.000 frank, de billetten waarvan het nummer eindigt op de cijfers 09976 24834. Winnen 100.000 frank, de billetten waarvan het nummer eindigt op de cijfers 418732 471030 344127 440690 476819 292653 494240 121433 Wint één millioen frank het billet 587.319. Het Staatsblad van I I Juni 11. bevat de officieele opgave van het bevolkings cijfer van het Rijk op 31 December 1937. Uit de gepubliceerde cijfers lichten wij volgende bijzonderheden betreffen de de Provincie West-Vlaanderen. Het geboortecijfer voor West-Vlaan deren is 19.17 geboorten per 1 000 in woners, tegen 15.01 voor Belgie. Tus schen de negen provincies komt West Vlaanderen op de 2e plaats, na Lim burg, met geboortecijfer 25.73 per duizend. Het sterftecijfer voor West-Vlaan- deren is 1 1.78 sterfgevallen per 1000 inwoners, tegen 12.46 voor Belgie. Hierdoor komt West-Vlaanderen op de 3" plaats, na Limburg met sterfte cijfer 10.29 per duizend. West-Vlaanderen telt 8 arrondisse menten, welke als volgt kunnen ge rangschikt worden 1. Arrond. Kortrijk 266.233 inw. 2. Arrond. Brugge 188.105 inw. 3. Arrond. leper 121.242 inw. 4. Arrond. Roeselare I 18.500 inw. 5. Arrond. Oostende 104.747 inw. 6. Arrond. Tielt 71.987 inw. 7. Arrond. Diksmuide 46.920 inw. 8. Arrond. Veurne 42.948 inw. Het Arrondissement Kortrijk is dus het meest bevolkte. De beide Arron dissementen Kortrijk en Brugge bevat ten bijna de helft van de West-Vlaam- sche bevolking. In West-Vlaanderen vindt men 19 steden waarvan de bevolking meer dan 9.000 zielen telt Brugge 51.773 Wervik 12.215 Oostende 49.781 Harelbeke 11.841 Kortrijk 40.774 Wevelgem 11.718 Moeskroen 35.910 Torhout 11.653 Roeselare 30.025 Waregem 11.636 Meenen 22.349 Assebroek 10.181 Izegem 16.253 St. Andries 9.957 leper 16.137 Meulebeke 9.700 Tielt 12.417 Knokke 9.172 Poperinge 12.316 ?"dwijnen spoedig door 'n pot In alle Apotheken. Zooals gemeld zal binnenkort op de Place de la Concorde te Parijs een Ruitersstandbeeld onthuld worden, ter nagedachtenis van Koning Albert. De datum van deze plechtigheid staat nog niet vast. alhoewel gesproken wordt van Zaterdag I 5 of Zondag 16 Octo ber aanstaande. Bij deze gelegenheid zal de Koning zich naar de Fransche hoofdstad bege ven. Naar verluidt zouden Koningin Elisabeth en prins Karei hem verge zellen. Vóór het gedenkteken zullen twee groote tribunen opgericht worden, één voor de Fransche o\ erheidspersonen. en de andere voor de Belgische kolo nie te Parijs. De heer Albert Lebrun, president van de Fransche republiek, zal eveneens aanwezig zijn, evenals eerste-minister Spaak en de Belgische gezant de heer Le Tellier In officieele Parijsche kringen meent men, dat de Koning omstreeks het middaguur te Parijs zal aankomen en eerst op het lysée zal ontvangen wor den. Onmiddellijk na een feestmaal zou hij de onthullingsplechtigheid bij wonen en daarna misschien een bezoek brengen aan het stadhuis. Denzelfden avond nog zouden de Koning en de Koninklijke genoodigden terug naar Brussel afreizen. Reeds is er in de Fransche hoofdstad sprake van een officieel bezoek van den Koning in het begin van 1939, na de reis van den heer Lebrun naar En geland. O? NIEUWE WEGEN. De Kabinetsraad zette Dinsdag zijn onderzoek voort in verband met de al- koolkwestie. Ziehier de bijzonderste bepalingen van het nieuw alkoolontwerp De verkoop van alkooi in de herber gen, hotels en gasthoven zal toegelaten worden bij middel van vergunningen te verleenen bij openbare aanbeste ding, en op de volgende voorwaarden 1 vergunning per 1000 inwoners in de steden met meer dan I 00.000 inwo ners. 1 vergunning per 750 inwoners in de gemeenten met 50.000 tot 100.000 inwoners. 1 vergunning per 600 inwoners in de gemeenten met 20.000 tot 50.000 inwoners. I vergunning per 500 inwoners in de andere gemeenten met minimum van een drankhuis per gemeente. De minima-prijzen der vergunningen zijn vastgesteld op 20.000 fr. in de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. 10.000 fr. in deze met meer dan 20.000 inwoners. 5.000 fr. in de andere gemeenten. Het stelsel der openbare aanbeste dingen bij opbod kan deze prijzen nog aanzienlijk opdrijven. Aldus hoopt men den alkooi zeer duur te maken, ten einde Het verbruik te beperken. Voor de badsteden zal een bijzon der regiem voorzien worden voor de maanden Juni, Juli, Augustus en Sep tember en voor de Kerst- en Paasch- eesten. De overtredingen van de wet zullen gestraft worden als misdrijven van ge woon recht. De nieuwe wet zal gelden als proefneming en zal dan ook maar voor een duur van drie jaar van kracht alijven. De vergunningen voor het schenken van sterken drank, voorzien in 't voor stel dat op dit oogenblik door de re geering wordt overwogen, zullen de toelating niet verleenen den ganschen dag alkool te verkoopen, maar s'echts gedurende zeven uur per dag, welke uren door Kon. Besluit zullen worden aepaald. Verder zal het verboden zijn sterken drank te verkoopen aan jonge lieden van minder dan 18 jaar, en zal ook worden opgetreden tegen bandeloos- ïeid. Het houden van drinkprijskam- pen b.v., zal verboden worden, terwijl personen, die in staat van dronken schap verkeeren, verbod zullen krijgen gedurende zekeren tijd bijvoorbeeld een auto te besturen. Verder zal de rechterlijke macht, zeer streng op te treden hebben voor iet naleven van de wettelijke bepalin gen, en zal o.m. jacht gemaakt worden op de geheime drankgelegenheden. De Verdedigingswerken aan de grenzen zij verboden gebied. Het Deutsches Nachrichtenburo deelt mede Het Duitsche Staatsblad zal binnen kort een verordening afkondigen waar bij de toegang tot de verboden zones wordt ontzegd aan de aKtieve leden van de buitenlandsche legers. De ver ordening. die onmiddellijk zal van kracht zijn. zal meteen de verboden gebieden bepalen, en vreemde miltai- ren zullen zonder uitstel deze strooken moeten verlaten, om geen strafvervol- Duitschland ziet van de voorgeno men groote legermaneuvers af. Belgie gaat de grootste inzetten, die wij sinds de maneuvers van 1914- 1918 hebben gekend. Een veeg teeken des tijds zouden wij het noemen. En het doorslaand bewijs dat er een vergaande kentering in onze buiten landsche politiek kwam sinds de his torische onafhankelijkheidsverklaring van Koning Leopold in 1936. De algemeene legerstaf, onder het opperbevel van den Koning, stelt in den loop der maand Augustus zeven tig duizend man in het gelid, wat drie klassen der actieve divisies uitmaakt en het thema voor de maneuvers luidt twee Staten kwamen in gewapend conflict, de eerste doet de troepen in Zuid-Westwaartsche richting oprukken De tweede heeft een front in Noord- Oostelijke richting opgesteld. Beiden kozen de streek tusschen Herve en de Amblève als slagveld. Belgie wil de vreemde strijdkrachten van ons grond gebied weghouden en desnoods ver drijven De eenvoud zelf en het is niet eens noodig, tusschen de regels te lezen. Iedereen heeft begrepen wie bedoeld wordt en waar het kalf gebonden ligt. De kanselarijen en legerstaven van onze buurstaten weten nu precies dat het Hoofd van den Belgischen Staat niet zinnens is, een tweede maal zijn land te zien platbranden, leegplunde ren, stukschieten en drie generaties den last op te leggen om de zaak op te knappen. Indien zij niet beven zullen voor het Belgische wapengeweld, wat overbodig is, zal het tot hun brein, hoe acade misch verwaand en glorieus opgeblazen ook, wel doordringen dat een radicaal snelle overrompeling voortaan voor geen tweede uitgaaf in aanmerking kan komen. De Tsjechen hebben, wat hun land betreft, zulks nog onlangs bewezen. In één nacht hebben Benes en Hodza een militairen Staat overeind gezet waaraan de Duitsche Rijksweer we kenlang de handen zou hebben vol ge had. Een veroveringspolitiek is nog slechts succesvol wanneer zij op het Anschlusspatroon geknipt werd. Jarenlang ondermijningswerk door betaalde agenten, liefst eigen volk,dan opname door zwakke Staatslieden van verdachte Seyss-Inquartten in carna- valregeeringen, een paar uren heen en weer getelegrafeer met echte en val- sche ultimata en de prooi komt zich zelf aan den voet van den arend neer leggen. Gaat het zóó niet, dan is de verove ring een slechte zaak als het geen ramp wordt voor den veroveraar. Japan is daar een goed voorbeeld voor. Dat is een der redenen, zooniet de voornaamste die de kentering in onze buitenlandsche politiek ten grondslag liggen en door een jongen vorst wer den ingeluid. Wiens ietwat schuchter uitzicht vroeger heel wat oude diplo matische vossen superieure manieren te Brussel gaf en... in de val liet loopen Is het inderdaad niet opvallend, dat wij ieder jaar in de hoofdstad de beste krachten der diplomatische wereld zien opdagen, enkele maanden zien ijveren voor de belangen van hun regeeringen om dan meer makke middens op te zoeken nadat zij de overtuiging opde den dat Belgie zichzelf zocht, heeft gevonden en wil blijven. Is het niet opvallend dat Koning Leopold de meest gevierde vorst is geworden van het vasteland Te Londen viel hem vanwege de kroon en het Britsche Keizerrijk een onthaal te beurt dat in hoffelijk gezag, in spontanen eerbied voor een zelfstan dige houding door geen voorgaande werd geëvenaard. Nederland, dat maar zuinig met Staatsieontvangsten omspringt, omdat het zijn Kroon als de meest hoogstaan de van den aardbol waant, bereidt on zen Koning een onthaal waarvoor de Beatrixfeesten als de hors-d'oeuvre mochten gelden. Parijs wil, zouden wij zeggen, durft, niet meer achterwege blijven, want de onthulling van het Koning Albertge- denkteeken op de Place de la Concor de waarop de Koning én de nagedach tenis van zijn doorluchtigen Vader zal eeren en tevens zijn land zal vertegen woordigen, is tot een officieel Staats bezoek uitgegroeid. Hitier, de pangermaan, van Mein Kampf de onfeilbare Paus van de Drittes Reich-religie, stuurt op 2 1 sten Juli zijn hartelijkste gelukwenschen naar den Koning der Belgen ter gele genheid der 1 08ste verjaring van onze onafhankelijkheid Zóó naief om de beteekenis van dit gebaar te overschatten zijn wij niet, maar wij mogen het effect niet onder schatten dat het initiatief van den Fuh- rer op zijn eigen volk heeft gemaakt. Honderd en acht jaren onafhanke lijkheid erkennen en huldigen. Daarin zijn ook de vier jaren bezetting gere kend toen de Duitschers meenden dat Belgiën voor goed een Reichsprovincie was geworden. Niet het minst de feld- webel Adolf Hitler die in de West- Vlaamsche moerassen voor den Keizer vocht en daar ook zal geleerd hebben dat de Belgische druiven voor den Duitschen vos steeds te groen zullen blijken. In de Noordelijke Staten waar praal vertoon meer in den intiemen kring dan in het openbaar leven welvoege- lijk i3, en men slechts eerbied koestert voor sportieve Staatshoofden die ook kalme, vastberaden bedrijfsleiders blij ken, is dé jonge Koning der Belgen een der weinigen die ginds van den hui ze wordt genoemd en de Scandina- ven naar den zin is. Het is dan ook zooveel erger.dat wij bij al dit moois de hatelijkheden moe ten voegen die door de Truffauts en andere activisten van het nieuwste brouwsel worden uitgekraamd in hun onverbeten woede omdat Belgie voor taan al de gezanten met den hoed in de hand laat antichambreeren en onze Natie een buitenlandsche politiek volgt die niet meer om hulp vraagt maar slechts aanvaardt inzoover deze onze belangen niet kan schaden. Deze honden zullen weer aan 't blaf fen gaan naar aanleiding van de ko mende legermaneuvers. De vraag is echter of uit de Wetten op de veilig heid van den Staat geen stevige, sleet- vrije kettingen kunnen gesmeed wor den waarmede razende honden die de handen bijten waaruit zij eten moeten, voor goed worden vastgelegd. Maar het is ook waar dat al wat het nationaal gevoel, het zelfbewustzijn dient, al wat een Vorstenhuis ten goe de komt en een Volk slechts in zichzelf doet vertrouwen, nooit sterker wordt ondermijnd, dan door diegenen, die er alles aan te danken hebben. N. G. - F. gingen op te loopen. Het gebied waarvan de toegang aan buitenlandsche militairen is ontzegd omvat 1den ganschen linker Rijnover 2. nagenoeg gansch Baden 3. de Pruisische distrikten Hanau, Gelnhousen en Hechingen 4. negen distrikten in Hessen, vijf in Beieren en achttien in Wurtemberg. Deze maatregelen staan stellig in verband met de versnelde uitvoering van verdedigingswerken in de betrok ken gebieden. Naar de grenzen vertrekken steeds meer arbeiderstreinen. Zooals men weet, kan ingevolge een onlangs ge troffen verordening van maarschalk Goering. ieder Duitscher onmiddellijk opgeeischt worden voor arbeid van na tionaal belang. Te Berlijn erkent men, dat aan de grenzen belangrijke verdedigingswer ken worden uitgevoerd maar men staat er natuurlijk op, dat over die werken zelf zoo weinig mogelijk in j het buitenland bekend wordt. »i* *-*« V- 9 v v v v v v 0 9 0 0 0

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1