Men houde steeds de Hoofden koel r Rexisme en Ter Zege Het naleven van de Sociale Wetten in ons Land. 18 JAAR. NUMMER 34. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 21 OOGST 1938. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN GEBROEDERS DUPONT Y per straat. 2. POPERINGHE. AANKONDIGINGEN NAAR RUIMER HORIZONTEN. EEN PRAATJE ROND DEN ALGEMEENEN TOESTAND. OPENING DER JACHT M. DE NIEUWE WET op de BETAALDE VERLOFDAGEN. Op 3 September voor de Patrijzen Op 17 September voor de Hazen. Op 1 October voor de Fezanten. Sluiting van de Jacht. MEDEDEELINGEN VAN HET PROVINCIAAL BESTUUR. IDEEEN EN DOCUMENTEN DE ARBEIDSPOLITIE STELDE IN JULI, 287 OVERTREDINGEN VAST AZET VAK POPERIHGHE Jaar, per post Congo Frankrijk Amerika Losse Nummers 0.25 fr. 16 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat ben bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheclt 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Bijdragen in te zenden tegen Donderdag .middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamiooze ingezonden artikels worden in de scheurmand gegooid. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen ce- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. In de laatste dagen, heerschte er op de beurs weer drukking op zekere wis selkoersen. De F.ngelsche munt stond onvoor- deelig tegenover den dollar en tal van andere munten, en ook de Fransche frank, die op het oogenblik nauw in verband staat met het pond sterling onderging er de drukking van. Financiers zullen voor die bewegin gen allerlei uitleggingen vinden. De zuiverste en voor de hand liggende uit leg is, dat de beurs steeds de gevoelig ste thermometer is, soms al te ge voelige weliswaar, van het vertrouwen der massa. Kapitaalvluchten zijn, in 't algemeen geen gevolg van snoode plannen door enkele menschen gesmeed. Ze zijn het eenvoudig gevolg van het wantrouwen van den kleinen spaar der, die met al de uitleggingen van groot-financiers of van politiekers en economisten, niets te maken wil heb ben, en die zijn geld verplaatst van bank naar huis, van speculatie-stuk naar staats-waarde of omgekeerd, naar ge lang zijn vertrouwen of wantrouwen in den algemeenen toestand of in 's lands regeering, hem naar de eene of andere zijde doet overhellen. En indien er dus, in de laatste dagen weer zware schommelingen plaats had- den, kunnen we het, voor het groot ste deel, ten laste leggen van den in ternationalen toestand, die, naar het heette, weer duister was geworden. De schermutselingen, indien we dien naam nog mogen geven aan de nog al hevige gevechten, die aan de grens van Mandsjoerije plaats hadden welke het Japansche en het Rus sische leger tegenover elkaar stelden, hadden de vrees doen ontstaan voor een uitbreiding van het conflict. Thans kunnen we het sluiten van een wapenstilstand tusschen beide landen melden. Het onmiddellijk gevaar is dus ge weken. En terwijl elkeen weer herademt, kunnen we ons de vraag stellen, of het gevaar op een internationale verwikke ling dan weer zóó groot was. Ons inziens, moeten we, in ons oor deel hieromtrent, heel voorzichtig zijn, maar toch kunnen we erop wijzen dat, in 't algemeen, de alarmeerende be richten door de menschen het gemak kelijkst worden rondgestrooid en i voortverspreid. Indien er redenen waren om te ver- s onderstellen, dat Japan en Rusland 't wel eens tot een krachtmeting zouden willen laten komen, dan waren er an derzijds redenen te over, om te den ken, dat het, alvast voor Japan, wel een heel slecht moment is, wanneer het met China reeds de handen vol heeft, om zich nog te laten meesleepen in een j oorlog met Rusland. Fn ook wat het bericht betreft, dat Duitschland Japan steun zou hebben beloofd, kan men er van denken, dat indien Duitschland werkelijk als een met Japan sympathiseerende mogend heid kan worden beschouwd, zulks nog niet wil zeggen, dat het aan Japan mi- litairen steun zou gaan beloven, op een I oogenblik waar het, zonder een schot te moeten lossen, een heel land heeft ingepalmd en er nog altijd op zint om, op ongeveer gelijkaardige wijze, een deel van Tsjecho-Slowakije tot het zij - ne te maken. Iets wat nog steeds tot de mogelijk- heden behoort, indien er, van buitenuit geen paal en perk wordt aan gesteld, maar wat heelemaal in gevaar zou wor- den gebracht, moest Duitschland, op het huidig oogenblik, al zijn krachten wijden aan het voeren van een oorlog, waarvan we ons de verschrikkingen nauwelijks kunnen voorstellen. Zulks maar om te zeggen, dat, on danks den hoogmoedswaanzin, die ze kere politiekers in bepaalde landen wel kan aangegrepen hebben, we niet te gauw moeten gelooven, dat die hen zou kunnen drijven tot daden, die als een werkelijke zelfmoord zouden die nen beschouwd. En om er dan bij te voegen, dat we. in alles de hoofden koel moeten hou den en er steeds naar moeten streven, ruimer horizonten te overschouwen. We moeten er ons wel rekenschap van geven, dat het een zwartkijker heel wat gemakkelijker valt, door zijn eeuwig slecht humeur, de anderen ook ongezellige gedachten op te dringen, dan voor een optimist, om een groep zwartkijkers te doen lachen. En in dit opzicht, moeten we ons hoeden, voor de hebbelijkheid, die ve le menschen hebben, en meestal die welke zich het meest vredelievend noe men om juist die berichten te ver spreiden, die paniek kunnen zaaien en die nieuwsjes aan te dikken, die den menschen het kippenvleesch moeten bezorgen. Verre van ons de gedachte, dat het volstaat een gevaar te negeeren om den vijand buiten onze grenzen te houden of den. volkenbond op te hemelen, om den vrede onder alle aangesloten vol ken te bestendigen. Maar, wanneer onze regeerders er voor. gezorgd hebben, dat onze weer macht zoo sterk mogelijk is uitgerust, dat ze op eiken aanval is voorbereid, dan helpen, volgens ons, de palabers over donkere wolken aan het uitspan sel, of die er dan werkelijk zijn of niet, tot heel weinig. En indien wij, journalisten, nog méér misschien dan de gewone burger, toch over die zaken spreken moeten, dan bewijzen we, naa- onze meening, een slechten dienst aan het land en aan de zaak van den vrede zelf, door be richten te verspreiden, die, dikwijls ongecontroleerd, toen voldoende zijn, om een paniek te zaaien, die zich het eerst op de beurs doet voelen, waar ze dan al heel dikwijls vele kleine lie den het eerst naar den dieperik helpt, om zich dan uit te breiden tot het algemeen, waar ze een toestand van spanning verwekt, die den economi- schen toestand in de wereld niet roos- tleuriger maakt. Hoog de borsten zongen we in de school. Dit weze ook onze leus in het gewone leven en in 't bijzonder tegen over al de berichten, die de wereld worden ingezonden, met de snelheid, die de moderne techniek mogelijk maakt, doch die belet, dat ze tijdig worden tegengehouden, indien ze on juist of overdreven blijken. Zoodat de noodlotMge invloed dan blijft voortwoekeren, ook dan, wan neer ze, schier onmiddellijk, werden moeten plakken. De waarde der zegels zal 2 moeten vertegenwoordigen van het betaalde loon, wijl de werk gever dan nog /i zal dienen bij te voegen voor administratiekosten van bedoelde kas. Daarmede worden een nieuwe cate gorie zegels geschapen, en weeral meer administratiekosten voor de werkge vers. Veel moet evenwel nog geregeld worden, bij nog uit te vaardigen ko ninklijk Besluit. Provinciaal Bestuur te Brugge. Oproep wordt gedaan tot alle deskundigen im, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met andere vakmannen of enkel met een taal kundigen medewerker, een boek op te stel len over een belangrijke ambacht of land bouwbedrijf (ook groententeelt) dat in de Provincie West-Vlaanderen wordt uitgeoe fend. gelogenstraft. Op het einde van Juli 11. werd door de Senaat ook de nieuwe wet op de betaalde verlofdagen goedgekeurd.Het zal ongetwijfeld voor onze lezers be langrijk zijn eens in groote lijnen te vernemen welke wijzigingen aan de vroeger bestaande wet werd aange bracht. Bij de wet van 1936 konden slechts van betaald verlof genieten de arbei ders van werkhuizen waar minstens 1 0 personen werkzaam waren. De Regee ring mocht deze beperking terugbren gen tot op 5. Bij de nieuwe wet wordt alle beperking uitgesloten en alle in richtingen, hoe ook hun belangrijkheid weze, zullen moeten verlof betalen aan hun werkvolk. De arbeiders zullen ook niet meer een jaar bij denzelfden baas moeten gewerkt hebben. Het is hun genoeg een jaar gewerkt te hebben, al is het bij verschillende patroons. Zoo de financieele mogelijkheden van de op te richten kas het toelaten, mag het aantal verlofdagen, bij Kon. Besluit, verhoogd worden. Voor de jongelingen van min dan 1 8 jaar w<-»rdt het aantal verlofdagen van nu reeds verhoogd van 6 tot 12 dagen. De manier van uitbetaling der be taalde verlofdagen wordt eveneens veranderd. De patroons zullen die niet meer zelf mogen uitbetalen. Hiervoor zal een Nationale Kas der betaalde verlofdagen worden opgericht, die als tusschenpersoon zal optreden tusschen werkgever en werk nemer. Een verlofkaart zal moeten gehou den worden. Op deze kaart zal de werkgever, bij iedere loonuitkeering. of minstens eens per maand zegels De datums van de opening en de sluiting van de jacht op de verschil lende soorten van wild, bij ministerieel besluit vastgesteld, zijn in het Staats blad verschenen. Deze datums zijn 3 September, om 8 uur 's morgens, voor den patrijs, den kwakkel, den kwartelkoning en de houtsnep I 7 September voor den Haas, het Schotsch sneeuwhoen en de korhanen, alsook voor de jacht met den drijfhond 1 October voor de fezanten, de her ten, de hinden, de reebokken, alsook voor de grove jacht. In de kantons Eupen, Malmedy en St. Vith is het schieten van volwassen hert, bij aannadering en met scherp toegelaten van I 7 September af. 29 October voor reegeiten. Het schieten van spitherten, van damherten en damhinden, van moe flons, van korhennen, van korhoenen (hanen en hennen), alsook de jacht met den hazewindhond, zijn verboden. De Sluiting van de jacht is bepaald als volgt Na 30 October voor den patrijs, het Schotsche sneeuwhoen en den kwar telkoning. Na 1 8 December voor fezanthennen en den haas. Na 3 1 December voor de herten met gewei, de reebokken, de reegeiten en voor om het even welke jacht in open veld, mits enkele uitzonderingen. Na 31 Januari 1939 voor de hinden en de hertjes, de korhanen, het hazel hoen, den kwakkel, de fezanthanen, de jacht met den drijfhond, de eenden kooien met netten. Na 28 Februari 1939 voor de step- penjacht in de bosschen, voor de blok eenden en voor alle andere jacht op het waterwild, uitgezonderd de eenden andere dan blokeenden, de talingen, ganzen, goud-plevieren, watersneppen, doovers, blauwe reigers, aalscholvers, meerkoeten en waterhennen, waarvan het schieten tot en met 1 5 April toe gelaten blijft. Na 30 April 1939 voor de groote jacht met koppel jachthonden en zon der vuurwapen. PRIJSKAMP VOOR TOONKUNST. De Provinciale Commissie van Schoone Kunsten van West-Vlaanderen brengt ter kennis van de belangstellenden, dat in 1938, een prijs van 5.000 fr. zal toegekend worden aan den kunstenaar, die het beste werk, op gebied van toonkunst (muzikale compositie) zal voortgebracht hebben. Als bijkomende aanmoedigingspremiën zal een som van 2.500 fr. beschikbaar zijn. Mogen om prijs en premie mededingen, al de toonkundigen die in West-Vlaanderen ge boren zijn of er sedert vijf jaar verblijven. Zij die begeeren aan den wedstrijd deel te nemen, moeten op hun kosten, de hand schriften of gepubliceerde werken, vóór 15 September 1938 indienen bij voornoemde Commissie waarvan gewenschte inlichtingen kunnen bekomen worden. MUZIEKTORNOOIEN. De belanghebbenden worden er attent op gemaakt dat de Provincie West-Vlaanderen voor de muziekmaatschappijen (fanfare of Harmonie) gevestigd in de gemeenten van de rechterlijke arrondissementen Brugge en leper gedurende het jaar 1938. muziektor- nooien zal inrichten. De maatschappijen, welke hieraan wen- schen deel te nemen, kunnen het reglement verkrijgen op het Provinciaal Bestuur, te Brugge. De aanvragen tot deelneming moeten in alle geval vóór 25 Augustus aanstaande wor den ingestuurd. VLAAMSCHE VAKBOEKEN. Er wordt aan de belanghebbenden ter ken nis gebracht dat de Provincie Wesï-Vlaan- deren, van 1938 af, opnieuw premiën uit looft voor het opste.len van Vlaamsche vak boeken. welke betrekking hebben tot de nij verheid of den landbouw van de Provincie West-Vlaanderen. De voorwaarden voor het verkrijgen dezer premiën kunnen bekomen worden op het Deze rubriek is bestemd tot het opnemen der argumenten welke wij aan verschillende bevoegdheden vragen uit te leggen aan de lezers van de Gazet van Poperinghe ten titel van documentatie. Deze artikels verplichten geenszins de gedragslijn van bet blad en wij weerhouden ons het recht deze desnoods in onze kolommen te kritikeeren. De Korrespondenten van Ideëen en Documenten worden vriendelijk verzocht bun bijdragen in te dienen bij den Heer Hilaire LAHAYE. Van officieele zijde wordt medege deeld in den loop der maand Juli 11. en on danks menigvuldige waarschuwingen, heeft de Arbeidspolitie zich genood zaakt gezien 287 processen-verbaal op te stellen wegens overtreding van de sociale wetten. Zeven van die processen-verbaal hebben betrekking op het niet naleven van de wet op de Zondagrust en 7 an dere op de wet betreffende den vrou wen- en kinderarbeid. Wat betreft de voorschriften op den arbeidsduur werden 75 overtredingen vastgesteld op de wet tot invoering van den achturendag en van de acht-en- veertigurenweek. Vijf en dertig overtredingen werden vastgesteld op de veertigurige week in de diamantnijverheid. Anderzijds heeft het niet-uithangen van een werkhuisreglement en het niet- bijhouden van een regelmatigen staat van het personeel aanleiding gegeven tot het opmaken van 45 processen- verbaal. Het te werk stellen van vreemde ar- beiskrachten zonder voorafgaandelijke toelating werd in 7 7 gevallen vastge steld. In 3 ondernemingen werd er proces opgemaakt voor het niet regelmatig bij houden van de loonboekjes. Het niet naleven van het kollektief akkoord betreffende de loonen voor de thuiswerkers in de diamantnijverheid ïeeft aanleiding gegeven tot het op maken van 6 processen-verbaal. 32 overtredingen werden vastgesteld ten laste van werkgevers welke opzet telijk het naleven der voorschriften van de wet op de betaalde verlofdagen verwaarloosden. Gedurende dezelfde maand hebben de rechtbanken van Eersten Aanleg 37 veroordeelingen uitgesproken ten laste van werkgevers uit hoofde van een of andere inbreuk op de sociale wetten. Naar aanleiding daarvan meldt de Arbeidspolitie dat zij een memorandum ïeeft uitgegeven, waarin de voornaam ste verplichtingen van de bedrijfshoof- den worden samengevat. Exemplaren van dit memorandum worden gratis toegezonden aan hen, welke er de aanvraag voor doen aan iet adres van het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, Controledienst- Arbeidspolitie, 2, Lambermontstraat, Brussel. Alle inlichtingen betreffende de Arbeidspolitie kunnen tevens aan het zelfde adres worden ingewonnen. Overtreding van de voorschriften in zake Ouderdomspensioenen. Het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg deelt mede dat, in den loop van de verstreken maand Juni. aan de parketten 124 verzoeken om vervol ging werden toegestuurd, ten laste van werkgevers die verzuimd hebben de wetsbepalingen inzake ouderdoms pensioenen na te komen. De rechtbanken passen de bij de wet voorziene straffen toe. Onder de jongst gevelde veroordeelingen, dient de aan dacht gevestigd op de veroordeeling van een werkgever tot boeten die in totaal 7.840 fr. beloopen, of in bijko mende orde, tot een gevangenisstraf van 224 dagen. Bedoelde werkgever werd bovendien veroordeeld tot het storten op de rekeningen van de be trokken verplichte verzekerden bij de Lijfrentekas, eener som van 3.746 fr. Een ander werkgever werd veroor deeld tot een totale boete van 10.689 fr., of. in bijkomende orde, tot een ge vangenisstraf van 509 dagen en daa renboven, tot het storten bij de Lijfren te kas eener som van 7.875 fr. Er wordt aan herinnerd dat de stor- tingskaarten der verzekerden ver- i plichte of vrijwillige verzekerden aan de Lijfrentkas dienen toegestuurd vóór den 26e der maand die volgt op de maand waarin de betrokkene ver jaart. De kaarten der in Juli geboren verzekerden moeten dus, ten laatste op 25 Augustus worden overgemaakt. door Dr in de Rechten HILAIRE LAHAYE, Liberaal-Solidarist, Arrondissement Yper. Bij de laatste verkiezingen voor Senaat, Kamer en Provincie, trad een groep pseudo politiekers in het strijdperk, geleid door een individu, welke als voornaamste heldendaad in zijn leven verrichtte de redding van de ziel van het kind 't Was het fameuze rexisme. Als onder grond van deze beweging lag naast de per soonlijke ambitie van le beau Léon de warboel, waarin de staatskatholieke partij door de Boerenbond-aftruggelarij en het on verantwoordelijk optreden van vele leiders verzonken was. Het wonderkind (proza Ter Zege), dat den dreigenden dolk had kun nen afwenden welke, tijdens de vorige stem ming op de ziel van het kind gericht was ge worden en aldus het heiligste op aarde had misbruikt om stemmen te ronselen, zou thans ook beletten, dat de ontrouwen aan de ka tholieke partij naar andere groepeeringen zouden overloopen. Dus trad Degrelle op zoogezegd als be strijder van het konservatieve klerikalisme en terzelfdertijd als aanklager van de schandalen welke Belgische politiekers van alle pluimage op hun kerfstok hadden. Een heele lastercampagne begon, waarin, naast tal van smeerpoetsen, ook vele eerlijke staatslieden door den modder werden ge sleurd. De methodes uit totalitaire staten werden met veel ijver gecopieerd. Het slag woord der eeuw korporatisme werd over genomen, de strijd tegen jodendom en vrij metselarij in de vaagste termen gehouden en als geheimzinnige, ondermijnende groot machten voorgesteld werd gepredikt. De persvrijheid werd misbruikt en aldus in diskrediet gebracht, propagandamiddelen uit Hitlerije werden nageaapt en tal van on- noozele kinderen meegesleept door unifor men, straatbekladderij en massameetings, waarop een poesjenel zich als een afgod liet veTeeren en met een niet te ontkennen rede naarstalent allerlei prietpraat de onzin nigste eerst uitkraamde. Een een domme kudde volgde. Na de verkiezingen echter kwam de ware gedaante van het Rexisme te voorschijn, eerst door het beruchte akkoord met V.N.V. dat in dubbelzinnigheid en wederzijdsch be driegen ten onder ging daarna door de veelbesproken concentratie. Voor ieder objectief-oordeelend mensch is het thans wel duidelijk dat de redding van het klerikalisme zij het dan ook onder een andere benaming het hoofddoel van Degrelle is geweest en dat er thans velen ernstig aan denken het rechtsche front door een samengaan van V.N.V., Rex en Katholie ken door te trekken om een einde te maken aan onze demokratische vrijheden 2n het katholieke fanatisme weer over Belgie te doen heerschen. Verdwaalde kuddenaturen vooral vrijzinnigen begrijpt ge nog steeds niet hoe deerlijk ge bedrogen werdt. Zij, die hun steun en hun stem aan het rexisme schenken, kunnen we in verschillen de kategoriën indeelen we hebben vooreerst de vlottende massa, zij die, zonder rijp over wegen, aanhangers werden van hen, die wat nieuws brengen of beloven en vooral veel lawaai maken de groote hoop van ontevre denen, die gulzig toebijten, telkens het hui dige regiem als verouderd wordt voorgesteld, die in Degrelle den man zagen, welke in alles orde ging scheppen en een hemel op aarde voorbereidde de ontmoedigden, wil- en ka- rakterloozen, die terugdeinzen voor verant woordelijkheid, vrees hebben voor elke maat schappelijke actie en die niet beter vragen dan dat anderen zouden denken en handelen in hun plaatst (Cfr, Italië Wij hebben het niet noodig te denken, onze uitstekende Duce denkt en handelt voor ons»). Een tweede kategorie bestaat uit idealisten personen die het rexisme ernstig opnemen en in die beweging een strijd zien of zagen voor een ideale maatschappij, een ideale sociale ordening en een ideale verstandhou ding onder de menschen. Bij hen moet de ontgoocheling wel groot zijn, nu ze zien hoe weinig originaliteit er zit in heel het optre den van onzen would-be Fuhrer, hoe weinig opbouwend werk zijn gekozenen in de op positie verrichten en van hoe weinig politie- ken werkelijkheidszin al zijn daden getuigen. En een laatste reeks bestaat uit de politie ke haaien, de arrivisten, die behendig het af brokkelen der klerikale partij en het succes van het rexisme uitbuiten om tot leidende posten te geraken, daar waar ze in andere groepeeringen mislukten of te Hcht bevon den werden. In deze kategorie hehooren zon der twijfel de meesten van hen, die rexist werden NADAT ze den onloochenbaren tri omf van deze beweging in 1936 hadden mee gemaakt en die, met het oog op de aanstaan de gemeenteverkiezingen, met het oog op eventueele verdeeling van plaatsen in con centratie-bewinden, zich zoogezegd door ede le bedoelingen tot het rexisme bekeerden *t zijn dezen die om hun kwade trouw om de ijverige toepassing van het c om der wille van het smeer likt de kat den kandeleer slechts ons misprijzen en onze verachting ver dienen. De liberale ideologie, die reeds jarenlang stand houdt en als vergroeid is met den aard van ons volk, is natuurlijk voor de verdedi gers der diktatoriale opvatting, de groo'e vijand. En als Ter Zege schrijft, dat voor las- tenbetalers. middenstand, enz., de liberale partij de vijand nr I is, dan is zulks niet omdat de betooging tegen de lasten door li beralen zou verboden zijn (lieg maar er zal toch iets van overblijven) maar dan is het in de eerste plaats omdat de vrijheidsgedachte de door de liberalen werd ingevoerd en wordt verdedigd, zoozeer in het diepste we zen onzer bevolking is gedrongen, dat het autoritaire gedoe van den naaper van Hitier er niet veel vat op heeft. En dus moeten de giftigste pijlen tegen het «demo-liberalisme» worden afgeschoten. Als liberalen, Ter Zeever zijn wij vrij in onze beoordeeling. Principieel keuren wij het verbod dier bewuste betooging af. Maar de aanleiding tot dit verbod was eens te meer 't afbrekend werk der regeeringsoppositie.Zij toch wou weer deze manifestatie van haar oorspronkelijke bedoeling afleiden om ze te maken n et tot een protest tegen de nieuwe belastingen, maar tot een betooging tegen het geves.igd staatsgezag, tegen de demo- kratie en tegen de vrijheidsidee. En dus zijn het niet de liberalen, mijnheeren, maar gij, die doelbewust elk rechtvaardig streven van onze middenstanders tracht te fnuiken. En Neen. Wij moeten niet trouw een gedrags lijn volgen, welke ons van uit Brussel wordt voorgehouden. Wij bezitten, Goddank, hier in dit land nog het recht van vrij onze mee ning te uiten en vrij alle daden te beoordeelen Ter Zege, gij hebt hier een gelegenheid gemist om te zwijgen, gij, waarvan alles, maar alles gedikteerd wordt door Brussel en waarvan de opperbaas zelf de noodige capaciteiten mist om iets waardevols op te bouwen en dus zijn directieven uit het bui tenland moet halen. Ter Zege, gij hebt hier een gelegenheid laten voorbijgaan om te zwijgen, toen ge uw gal uitspuwde tegen de vier solidaristen alle oneerlijke middelen gebruiken, iemand belasteren... Is er ooit een grooter laster- veldtocht aan den gang geweest, dan deze geleid door de rexisten Zijn er ooit lieden geweest d!e op een meer laffe, zelfs mensch- onwaardige wijze eerlijke personen tot in hun innigste wezen hebben gekrenkt door ver dachtmakingen en uit de lucht gegrepen be schuldigingen, die rechtvaardige staatslieden zelfs tot in hun kinderen zochten te treffen Eerlijke politiek voeren en door klare rede neering andersdenkenden trachten te over tuigen is een demokratisch beginsel. Ver dachtmakingen, achterklap en valsche aan tijgingen zijn de wapens van het rexisme, dat hierdoor synoniem wordt van valschheid, lafheid en onverantwoordelijkheid. En voor hen die niet weten bij wien aankloppen en daarom maar in de Ter zege-rangen ver zeilen, past hetzelfde etiket. 'Ier Zege, gij hebt hier een gelegenheid 'aten voorbijgaan om te zwijgen, toen ge schreeft over wonderkinderen, bluff en groote gedachten over uw kostelijk persoon tje Als er ooit aan eigenwaan, bluff en opgeblazen pretentie werd gezondigd, dan was het wel door den ersatz-Fuhrer Degrelle. Als er ooit iemand is geweest, die zich tot een halve god verheven waande, die zoozeer ingenomen was met zijn eigen figuur, dat hij meende door sex-appeal en holle woor denkramerij, door cirkusvertooningen en speechen voor vreemde radio-uitzenders,reeds een plaats in den Olympus te hebben ver worven, dan was het wel diezelfde beau Léon Ter Zege, gij hebt hier een gelegenheid laten voorbij gaan om te zwijgen, toen ge schreeft over heerschappij van vrijmetselarij en jodendom. Hierdoor hebt ge weer klaar aangetoond, dat al wat ge opdischt, slechts kruimels zijn, die van Italiaansche of Duit- sche tafels vallen. Wat weet gij voor kwaads over de vrijmetselarij En is het niet juist omdat g'er niets over weet, dat ge er de schuld van al de ellende wilt aan geven Mystiek, zooals alles waarmee ook Hitier zijn volgelingen lijmde. Vroeger waren heksen en toovenaars de zondebokken, moesten zij dienen om de schuld te dragen van alle misdaden, die niet op te helderen waren of was de beschuldi ging van kwade hand de weg die gevolgd werd om ongewenschten uit de baan te rui men. Zooals de totalitaire opvatting al zijn edele gedachten uit de middeleeuwen is gaan opdelven, zoo ook moest er een nieu we zondebok gevonden worden, die, met het zelfde geheimzinnig was omgeven, moest die nen om diegenen te nekken, tegen wie geen enkel bewijs van schuld te vinden is. Daarom vrijmetselarij en jodendom. Waarom, Ter Zege, vraagt ge de ophelde ring van al de ellende niet in den peereboom van Beauraing Vrees voor handeling, vrees voor of gebrek aan eigen meening, moedeloosheid en onbe redeneerd geloof in breedsprakerige wonder- doktoors, ziedaar de kenmerken van de rexis ten, zooals trouwens van fascisten, nazisten en ancferen. Wij, liberalen, we durven fier zelf de ver antwoordelijkheid voor onze woorden en da den opnemen. We weigeren onderdanig te bukken voor ai wat ons gedikteerd wordt, te kruipen voor iemand, die maar mensch is als wij. We weten, dat leven in demokratie gevaar lijk leven is. Dat dit beteekent zich steeds om zoo te zeggen herschapen, steeds evo- lueeren. steeds nieuwe wapens smeden. Maar juist omdat we, naast haar oneindige schoon- en goedheid, de broosheid in den strijd voor waarhe d en recht beseffen, aanvaarden we met genoegen iedere nieuwe verantwoorde- lijkbeid en verachten wij de laffe beschuldi gingen van onverantwoordelijke sukkelaars. Met hand en groet aan de Rexisten van het arrondissement Yper. HILAIRE LAHAYE.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1938 | | pagina 1