De Dictaturen Ingetoomd BERICHT De Afkondiging derVeertien Puntenvan WATOU EN OMLIGGENDE bij GEORGES CROUSEL, President Wilson. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS - POPERINGHE. DRINKT KING STOUT HGPPEBELANGEN 19 JAAR. NUMMER 3. WEEKBLAD 26 CENTIEMEN. ZONDAG 15 JANUARI 1939. m FOPERIHGBE ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika 30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 ROOSEVELT'S REDE NA DE WAARSCHUWING UIT FRANKRIJK, DEZE UIT AMERIKA. Voor zooveel bij den Italiaanschen en bij den Duitschen dictator werke lijk nog aanvalszucht bestaan zou, zal de eene noch de andere zich daarin door de gebeurtenissen der jongste da gen gesterkt gevoelen. Mussolini zeker niet, door de over weldigende blijken van trouw en ge hechtheid aan Frankrijk, welke de be volkingen van de door hem opgeeisch- ke landen, bij 't bezoek van minister president Daladier gegeven hebben. En zeer in 't bijzonder dan deze van de Arabische inboorlingen van Tuni- sie, wier uitbundige en erkentelijke geestdrift voor hun Franschen pro tector den Duce die zich als be schermer van den Islam opwerpen wil, al bijzonder onaangenaam moeten zijn. Een van zijn bladen het Gior- nale d'Italia laat hij nog wel, aan t' adres van Daladier, dreigen, dat «de wolven van Rome op ieder oogenblik gereed staan om hunnne tegenstanders de tanden in het lijf te zetten maar door zulke domme snorkerij bewijst dit blad veel minder voor den moed van zijn land dan voor de bitterheid van de teleurstelling, die het ontzaglijk succes van Daladier's reis er gewekt heeft. En deze teleurstelling zal dan zeker niet verzacht zijn door de uitlating van de Ostdeutsche Morgenpost dat Duitschland natuurlijk getrouw is aan Italië, maar dat het zich tevens toch gebonden voelt door het zooeven af gesloten Fransch-Duitsch vredes-ac- coord Want, indien voor deze verklaring Hitier evenzeer verantwoordelijk zou zijn, als Mussolini voor de gereed- f staande wolven van het Giornale d'Italia dan kan zij in Italië allen twijfel erover wekken, of op Duitsch- lands solidariteit en hulp nog wel ge- 1 ekend worden kan, voor 't geval Mus- olini het toch eens zou wagen, om eze wolven op Frankrijk los te laten, 'ooral wanneer het slechts wezen zou HBn aan de Latijnsche Zuster Cor- :a en Tunisie te ontrukken. Het kan ook niet in Hitiers liefste fag nschen liggen dat de Italiaansche bondgenoot eens al te sterk zou wor den en tenslotte hemzelf over den kop zou groeien en de wet kunnen stellen. In alle geval zooveel kan voor de beide dictatoren dus wel vast staan, dat de tijd uit is, dat zij door slechts met hun sabel te rammelen,hun eischen ingewilligd konden krijgen en dat, in dien ze nu nog méér te vragen zouden hebben, zij daarvoor zullen moeten vechten. Te Munchen-zelf heeft Daladier Hit- Ier en Mussolini niet toegeroepen «Tot hier en niet verder maar de krachtproef, met de vaderlandsliefde en het weerstandsvermogen van zijn volk tegen de communistische onder mijning door de C.G.T. genomen, heeft hem in staat gesteld om het te Parijs te doen, en het op de direct- bedreigde plaatsen-zelve van het Fran- sche gebied met alle denkbare duide lijkheid te gaan herhalen. Het is zeker wel geen bloot toeval, dat op 't zelfde oogenblik, dat dit frissche bad over de Italiaansche furia wordt gegoten,Roosevelt een «douche» op dezelfde lage temperatuur op Duitschland richt. Het een zal wel verband houden met het ander. Zonder dat er sprake ge weest zal zijn van eenige afspraak tus- schen den president der Noord-Ameri- kaansche en deze van de Fransche Re publiek, zal de eerste wel in de mani- festaties van den weerstand tegen dc aanmatiging der totalitaire staten in Europa de gunstige gelegenheid hebben gezien om te kennen te geven, dat ze niet al te veel op de neutraliteit van Amerika behoeven te rekenen. Het is niet de eerste maal, dat Roo sevelt deze verwittiging uitspreekt. In zijn rede van den 5 October 1937 te Chicago, die over heel de wereld zulk._ diepe sensatie wekte, had hij reedc voor zijn eigen volk uitééngezet, dat de Monroe-leer, de politiek van afzonde ring van de rest van de wereld, voo. Amerika niet langer houdbaar is, en dat het zich, vooreerst al in zijn eigen belang en voor zijn veiligheid, aan sluiten moet bij een internationale sa menwerking van de democratische sta- i ten, die den vrede willen, tegen de dictatuuren, waaronder de oorlogszucht als een maatschappelijke deugd wordt aangekweekt. Over deze dictaturen zeide hij toen zelfs, dat ze in karan- tijn gesteld moeten worden. Aan deze gedachte heeft hij thans nog een duidelijkeren vorm gegeven. Had hij zich toen te Chicago slechts bij theorieën bepaald, zonder eenige sanctie tegen de vrede-storende dicta turen in 't vooruitzicht te stellen, dat is zonder te zeggen, dat Ame rika zich met zijn wapenen aan de zij de scharen moet van iedere democratie die door een totalitairen staat zou wor den aangevallen, thans heeft hij duidelijk verklaard, dat de Amerikaan- sche Republiek breken moet met den Neutrality-Act waardoor haar, in geval van een buitenlandschen oorlog, zoowel verboden wordt, de aangeval len als de aanvallende partij van wa pens en anderen voorraad te Voorzien. Door dezen Act zou tenslotte de aanrander, de dictator tegen den de mocraat bevoordeeld worden, en aldus begrepen, zoo heeft thans Roosevelt gezegd, zou de onzijdigheid al zéér dicht bij de medeplichtigheid staan Het onthaal, aan deze woorden van den president door het volk in de Ver- eenigde Staten bezorgd, mag den Duit schen en Italiaanschen machthebbers erop voorbereiden, dat het Congres der Vereenigde Staten ze wel bekrach tigen zal door een wet, die de regee ring te Washington de volle vrijheid geeft om, in een oorlog dien zij tegen een democratisch land ondernemen zouden, partij tegen hen te kiezen. En... indien er iets is, wat de re geerders in het Duitsche rijk niet on derschatten, dan zal het wel 't kwaad zijn, dat hetzelfde Amerika hun land wéér eens zou kunnen doen, dat hun in 1918 toch den genadeslag gegeven heeft. Ook zijn de Duitsche bladen merk waardig bezadigd in hun reacties op Roosevelt's waarschuwingen. Hoog stens klagen ze er bitter over, dat men in het buitenland het Derde Rijk maar niet begrijpen wil, en schrijven ze dit onbegrip bij president Roose velt toe aan de macht van den Jood- schen invloed in zijn onmiddellijke omgeving. ...Wat van een graad van belache lijkheid is, waartoe slechts het totali taire fanatisme een mensch kan op drijven. Zooals de internationale verhoudin gen zich thans verschuiven, stijgen zon der twijfel de kansen op het behoud van den vrede en als de economische toestanden in Duitschland en in Italië zoo gespannen worden, dat de banden moeten springen, die zij zichzelven door hun begoocheling van autarkie hebben omgelegd, dan mogen we ho pen, dat zij binnen zeer korten tijd reeds zeiven deze banden losser zullen willen maken, en zich vrijwillig weer inschakelen in het internationale leven, in plaats van te ontploffen en dan heel de wereld in brand te steken. Als Duitschland van een zijner il lusies spoedig genezen zal, dan is 't wel van deze dat het het vraagstuk der werkloosheid zou hebben opgelost. Hoe deze oplossing werd beko men Dat er geen werkloosheid meer is, zoodra iedereen elk werk aan vaarden moet, dat hem wordt opge legd, en tegen elk loon, dat hem daar voor wordt aangeboden R. leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. AAN DE INWONERS VAN De personen die zaken hebben met het AGENTSCHAP van het GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE te WATOU, worden hier door verwittigd dat zij zich voortaan mogen wenden tot het AGENTSCHAP VAN HET GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE TE POPERINGHE, 14, Guido Gezellestraat, 14 THANS IN UITGIFTE KASBONS OP EEN JAAR 3 NETTO sm GOED BEDOELD, MAAR GROOTE MANEUVERS voor 1939. In i 939 zullen de Vereenigde Staten groote maneuvers houden in den At- lantiek van aan West-Indie tot aan den Evenaar. Daaraan zouden deelnemen I 40 oorlogschepen en 600 vliegtuigen. Uit Parijs komt ook de tijding dat Frankrijk een monstering zou geven op zee en in de lucht in de Middelland- sche Zee, vroeg in 't jaar. De maneuvers in den Atlantiek zijn de eerste in vijf jaar. Van begin 1939 zal de Amerikaansche Vloot de weste lijke kusten bereiken. Het bijzonderste punt is wel Panama om "vandaar Bra zilië te bereiken. Tegen Februari zijn de 3chepen en machienen volop in werking. OM DEN VREDE EN DE ORDE IN DE NIEUWE WERELD TE DOEN HEERSCHEN. EEN KORTE LOOPBAAN. De eerste dagen van het jaar 1918 waren dagen van koude... een hevige Noordenwind blies over de Yzerstreek en, we herinneren ons nog, dat op ze keren dag van Januari, den 1 On of den 1 I n, wanneer we van de Violet terugkwamen, (alle oud-strijders zul len zich nog dien vermaarden voorpost te Ramscapelle herinneren), aan de statie van Ramscapelle zelf (zoodus aan de eerste lijn) een vriend ont moetten, een officier, gehecht aan den staf onzer divisie. Een groet, een kopje warme koffie... en we begonnen te kouten, over het weder, over de verloven, over alles waarover militairen gedurende den oorlog konden spreken... Ook stelden we de eeuwige vraag Zal het nog lang duren Onze vriend schokschouderde Ik weet het niet... doch er is iets nieuws President Wilson heeft een vertoog kenbaar gemaakt, waardoor indien het door al de oorlogvoerende landen aan vaard wordt, de vrede spoedig zou kunnnen komen. Wat zijn het voor voorwaarden Dat weet ik niet. Zoo was het dat wij persoonlijk voor de eerste maal hoorden spreken over de vermaarde Veertien punten van Wilson Later hebben we er nog over ge hoord... doch ginds, te Ramscapelle, hechtten we geen erg groot belang aan dit vertoog We hadden reeds zoo dikwijls gehoord van vredes-moge- lijkheden dat we van dit alles niet veel meer geloofden. -«o»- Die veertien punten die als ba sis moesten dienen voor den wereld vrede en voor de herinrichting van het modern Europa, die punten welke eerst zoo veel vreugde, en later zooveel te leurstelling verwekten, zijn dus gebo ren in 1918, een-en-twintig jaar gele den. Het was op 8 Januari dat de heer Wilson, president der Vereenigde Sta ten van Amerika, een boodschap aan het Amerikaansche congres zond waar in hij de beginselen neerlegde voor den algemeenen vrede en voor de nieu we wereldorde. Ziehier die veertien punten 1Vredesverdragen gesloten na openbare, openhartige onderhandelin gen einde der geheime diplomatie 2. Onbelemmerde vrijheid van de zeescheepvaart in vredes- en oorlogs tijd 3. Het zoover mogelijk uit den weg ruimen van alle economische belem meringen en het verkrijgen van gelijke handelsvoorwaarden voor alle volke ren 4. Volledige waarborgen voor de vermindering der nationale bewapenin gen tot het laagste peil, dat voor de binnenlandsche zekerheid veieischt is 5. Vrije, openhartige en onpartijdige vereffening van alle koloniale aanspra ken 6. Ontruiming van het door de Cen trale mogendheden bezette Russische grondgebied 7. Ontruiming en wederopbouw van Belgie 8. Ontruiming en wederopbouw van het door Duitschland bezette Fransche gebied, teruggave van Elzas-Lotharin- gen aan Frankrijk 9. Verbetering van de Italiaansche grenzen volgens de duidelijk te onder scheiden grenzen der nationaliteiten 1 0. Zoo groot mogelijke onafhanke lijkheid van de volken der Oostenrijk- Hongaarsche monarchie 1 1Ontruiming en wederopbouw van de door de Centrale mogendheden bezette gebieden van Roemenie, Ser- vie en Montenegro voor Servie een vrije en veilige toegang tot de zee 1 2. Eigen soevereiniteit van de Turk- sche deelen van het Ottomansche Rijk; volledige vrijheid van zelfstandige ont wikkeling van de overige onder Turk- sche heerschappij staande volken blijvende openstelling van de Darda- nellen tot vrije doorvaart voor de schepen van alle volken 1 3. Oprichting van een onafhanke- lijken Poolschen staat onder aaneen sluiting van alle door onbestreden Poolsche bevolking bebouwde gebie den voor Polen een vrije en veilige toegang tot de zee 1 4. De oprichting van een algemee nen bond van volken met bepaalde verplichtingen tot wederzijdsche waar borging van de politieke onafhanke lijkheid en de territoriale onschend baarheid van de kleine en de groote staten. -«o»- Veertien punten, veertien beginse len, die echter later nog aangevuld werden, na langdurige besprekingen met de geallieerden door 1 3 andere be ginselen, in de wereld gestuurd door redevoeringen. Zoodat de 14 punten... eigenlijk ten getale van 2 7 zijn De voornaamste dezer bijkomende beginselen zijn voorzeker die, welke betrekking hebben op de «annexaties» en dit aangaande de rechtvaardig heid Dit aangaande annexaties was bevat in een redevoering door presi dent Wilson op II. Februari 1918 in den Senaat uitgesproken. Daarin zegde hij onder meer «Geen annexatie, geen aanhechting van vreemde grondgebieden, maar enkel wijziging van grenzen in verband met het nationaliteitsbeginsel. Verder nog verklaarde spreker dat geen oorlogsschatting zal moeten uit betaald worden Op 27 September van hetzelfde jaar zoodus eenige dagen voor de ineen storting van het Duitsche Keizerrijk, sprak hij over een volstrekte onpar tijdige rechtvaardigheid volgens de welke geen enkel volk zou bevoordeeld worden, en tevens gaf hij bijzonderhe den aangaande den Volkenbond op. Onder hen klasseerde hij het recht van zelfbeschikking der volken Men ziet dat een frissche bries van menschelijkheid en rechtvaardigheid over al die punten woei, doch wat later gebeurde zou bewijzen dat de practi- sche geest afwezig was en dat de toe passing van talrijke punten zeer moei lijk, zoo niet onmogelijk was. Op 4 October 1918 verzocht prins Max von Bade, die dan Rijkskanselier van Duitschland was, president Wilson een wapenstilstand te bewerken. Het antwoord klonk Eerst mijn 14 punten aanvaarden als basis voor de vredesonderhandelingen. De Duitsche regeering aarzelde, gaf geen antwoord en op 8 October liet President Wilson haar weten dat de vredesonderhandelingen enkel zouden dienen om de 2 7 punten practisch uit te werken. Op 12 October verklaarde Duitsch land zich t'accoord daarmede... indien de Geallieerden dezelfde punten aan- vaardden. j Onderhandelingen werden begonnen 1 en het duurde lang alvorens Amerika erin gelukte zijn verbondenen te over halen. Eindelijk, op 5 November, kon een nota van den staatssecretaris Lansing uit naam van al de Geallieerden aan Duitschland overgemaakt worden, en waardoor verklaard werd dat vredes onderhandelingen konden aangevan gen worden op de basis van de ver klaring van 8 Februari en van de la tere redevoeringen. Eenige uitzonde ringen werden gemaakt voor wat de vrijheid der zeeën betreft en voor de oorlogsschatting. Er werd aangenomen dat geen oorlogsschatting dit is te zeggen geen boet zou opgelegd worden, doch dat de oorlogsschade zou moe ten betaald worden. Duitschland antwoordde niet, doch een commissie werd samengesteld, die Berlijn verliet om op 1 1 November te Rhetondes (Frankrijk) maarschalk Foch te gaan vinden. Daar werd dan de wapenstilstand gesloten. Doch de geschiedenis van de 14 punten was dan nog niet gedaan. Er werd geredetwist te Versailles, te St. Germain. Oude staten werden ontbonden, nieuwe staten werden in het leven ge roepen... oorlogsschaden werden ge deeltelijk betaald, doch niets werd on herroepelijk geregeld. De veertien punten werden in het verdrag van Versailles opgenomen, de Volkenbond werd opgericht, doch dan barstte de eerste, en de grootste bom, die, welke den dood moest beteekenen voor het Verdrag en de ontoereikend heid van de 1 4 punten Amerika wei gerde deel uit te maken van den Vol kenbond, nadat het Amerikaansche parlement in 1920 het Verdrag aan vaard had. Van dit oogenblik af hadden de fa meuze Veertien punten geleefd. Ze worden soms nog wel eens aan gehaald, doch, dan is het om aan ze kere mogendheden toe te laten an nexaties te doen onder het motto het recht van zelfbeschikking der volken of onder dit van wijziging van grenzen in verband met het na tionaliteitsbeginsel Met den Volkenbond, het groote gedacht van Wilson het groote voornemen van de eeuw, dat den Vrede op aarde zou brengen, weten we hoe het gesteld is. Het princiep blijft bestaan, doch de instelling zelf heeft getoond dat ze machteloos is. We weten wel dat alles verganke lijk is, dat geen gedachte geen instel ling, geen methodes eeuwig duren kan doch wanneer men een-en-twintig jaar na de afkondiging, ziet wat er gebeurd is met de Veertien punten moeten we zeggen dat de grootsche gedachte van Wilson toch spoedig schipbreuk geleden heeft P. Onthullingen in een Engelsch Blad. DE INHOUD VAN DE GEHEIME DU1TSCH-ITALIAANSCHE OVEREENKOMST. Voor volledigen wederzijdschen steun en automatische militaire hulp. In de Daily Express leest men onder de handteekening van een di plomatisch medeweker De termen van de overeenkomst, in het geheim in de Lente 1937 ondertee kend tusschen Duitschland en Italië, zouden de volgende zijn 1. De contractsluitende partijen verbinden er zich toe geen enkel ver bond aan te gaan, dat tegen een van beiden zou gericht zijn 2. Zij verbinden er zich toe in j bestendige raadpleging te blijven, be- j treffende alle politieke economische of I cultureele aangelegenheden, waarin zij 'een gemeenschappelijk belang hebben. 3. Indien een hunner het slacht offer is van een niet uitgelokten aanval vanwege een derde mogendheid, zal de andere, indien het gevraagd wordt, te zijner hulp komen en al zijn hulpmid delen te zijnen dienste stellen. 4. Indien een hunner, zonder rechtstreeksche uitdaging van zijn kant aangevallen wordt door twee of meer groote mogendheden, zal de ander zich automatisch en onmiddellijk in staat van oorlog beschouwen met die mogendheden. 3. Zij zullen alle noodige maat regelen nemen voor de onderteekening van de militaire overeenkomsten, die de practische uitvoering toelaten van de hierboven aangestipte verplichtin gen. 6. Indien een hunner met de hulp van den ander, voldoening krijgt voor zijn eischen, zoodat er een aangroei van zijn grondgebied of van zijn in vloed uit volgt, zal de ander het recht hebben een zelfden bijstand te eischen om een overeenstemmenden aangroei van gebied of invloed te bekomen. 7. Zij komen overeen, dat het huidig accoord een grooter waarde zal bekomen, indien andere Europeesche mogendheden er eveneens onderteeke naar van worden en in het bijzonder, indien de bijzonderste groote mogend heden tot accoord komen, cm een po litiek van raadpleging, niet-aanval en onderlinge hulp te volgen. 8. Zij komen overeen, de termen van het huidig accoord zoo lang ge heim te houden, als zij daar niet an ders beslissen zullen. De nieuwe be slissing zal eensgezind moeten zijn. 9. Het huidig accoord wordt voor onbepaalden duur afgesloten, maar zal kunnen opgezegd worden met een vooropzeg van één jaar. De medewerker van het blad de Daily Express voegt erbij, dat hij redenen heeft, om te gelooven, dat de militaire overeenkomsten, waarover gesproken wordt in artikel 5, korten tijd voor de Tsjecho-Slowaaksche cri sis ook onderteekend zijn. Door Kamerlid Butaye werd aan de heer Minister van Economische Zaken volgende vraag gesteld Sedert vele jaren kweeken onze hop- boeren met verlies, zelfs met groot ver lies. Sinds vele jaren ook strijden wij in 't parlement, zoo goed in den Se naat als in de Kamer, om rechten te bekomen, die de inlandsche hoppen moeten beschermen. Veel ministers zijn gekomen en heen gegaan, zonder ooit veranderingen aan dezen jammerlijken toestand te wil len brengen. Ik zeg met nadruk willen omdat het bij mij niet in den bol wil, dat aan dergelijke wan verhouding niet zou te verhelpen zijn. De opbrengst in de streken van Po peringe.en Aalst, samengerekend, be draagt nagenoeg 1 5.000 kubieke me ter, terwijl men er van 43.000 tot 50.000 kubieke meter voor het ver bruik in Belgie noodig heeft. De ver koopprijs dit jaar gaat van 400 tot 500 frank de 50 kilo, dus niet genoeg om de kweek te bekostigen, laat af van winst te maken. Vooraleer het te laat is, en men, spij tig genoeg, heelemaal van den vreem de zal moeten afhangen, kom ik op nieuw, en meer dan ooit, aandringen op een douanepolitiek (dus rechten op de vreemde hoppen) die onze markt zou beschermen. Mag ik den heer minister eerbiedig vragen, aan deze' zeer gewettigde ei schen te willen voldoen Daarop heeft de heer Minister vol gend antwoord gegeven Ten einde de handen vrij te hebben om de gepaste maatregelen te kunnen treffen ter opbeuring van de Belgische hopteelt, heeft het departement van landbouw stappen gedaan om de tol rechten op den invoer van vreemde h'op te deconsolideeren. Een gunstig gevolg is daaraan gege ven geweest ter gelegenheid der onder handelingen met Frankrijk. Het is tot nu toe niet mogelijk ge weest, om reden van internationale moeilijkheden, onderhandelingen met Tcheco-Slowakije aan te vangen. Anderzijds heeft het departement de hopcommissie belast voorstellen in te dienen voor de saneering en de stan- dardiseering van den hophandel. De grondige onderzoekingen naar aanleiding van die voorstellen zijn bij na voleindigd. Intusschentijd worden door het de partement premiën aan de hoptelers toegekend voor het planten van uitge lezen hopvariëteiten en het moderni- seeren der hopasten, f

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1