Éf Voor vrijwillige Tweetaligheid 0e sociale verplichtingen der werkgevers. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Het ziet er waarachtig naar uit, als- o! de internationale hemel met deze s^hoone dagen gaat opklaren. De machtsherleving van de zoogenaamde f democratische landen of liever van de I vroegere geallieerden schijnt den I Führer dan tóch aan het aarzelen te f brengen. Met Rusland loopen de zaken t niet erg vlot, maar er is toch niets in de rede van Molotof, dat ons mag doen vermoeden, dat Rusland zich aan de andere zijde scharen zou, moest het tot een uitbarsting komen en in die om- I standigheden zal Hitier er zich wel voor wachten het zaakje in gang te zetten. In September j.l. was hij te München van de vier aanwezige staatshoofden de eenige, die de macht meende te hebben zijn volk in een oorlog te drij ven, en die het er ook op wilde laten aankomen. Maar zoover kan de me chanisatie van Duitschland tot een reus achtig toejuiching'sapparaat nog niet zijn doorgevoerd, of het is toch ook wel tot den eenzame van Berchtesga- den doorgedrongen, dat de Duitschers al evenmin frisch und frölich ten strijde zouden zijn getrokken terwille van de Sudeten, als de Franschen en de Engelschen het zouden gedaan heb ben voor de Tsjechen, hoe zeer deze laatsten er dan ook in geslaagd waren aan deze zijde van den Rijn de groot ste sympathie te wekken. En het is een karakteristieke trek van Hitier, dat hij altijd de kruik precies zóó vol doet, dat er geen druppeltje meer bij kan. Zijn virtuositeit bestaat er in altijd het laatste druppeltje, dat de kruik zou doen overloopen. te weer houden. Dat te München dit laatste druppeltje al bijna doend was in de boordvolle kruik te vallen, dat heeft sindsdien iedereen kunnen merken. Zoodat wij gerust kunnen veronder stellen, dat de Führer zoo goed als wie ook moet inzien, dat Duitschland het op economisch gebied toch niet tegen de geallieerden haalt, zoolang Rus land zijn geweldige graanschuur en zijn reusachtige mijnen niet ten dienste stelt, vormen op het oogenblik de beste waarborgen voor den vrede, den voor- loopigen vrede althans. Onze eigen regeering, die over de bijna volstrekte volmacht beschikt, zoodat zij practisch zonder parlement zou kunnen regeeren, ziet men van de ze volmachten zoo goed als geen ge bruik maken. De dringende belasting- ontwerpen, die ons enkele weken ge leden nog van den onmiddellijken on dergang moesten redden, worden thans zonder blijkbare overhaasting bestu deerd en onderzocht, en het parlement gaat zijn gangetje, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De herleving van de liberalen is op ons eigen politiek schaakbord het best merkbaar. De liberalen hebben steeds de ruggegraat geleverd, waarop het Belgisch parlementair systeem steunde. Dit bleek eens te meer vóör de laatste Kamerontbinding, toen socialisten en katholieken wel over een groote meer derheid in de beide Kamers beschik ten, maar er daarom nog niet aan durf den beginnen, het experiment Poullet- Vandervelde van 1926 te herhalen door samen een regeering te vormen. Willen de liberalen echter deze rug gegraat nog langer blijven, dan moe ten zij hun sleutelpositie, zoowel in het Vlaamsche als in het Waalsc'he land, en in Brussel, handhaven. Met andere woorden dan moeten zij zoowel groo te Vlaamsche politieke figuren aan het land leveren, als Franschsprekende. Wij bedoelen niet, groote politieke fi guren, die de Vlaamsche taal gebrui ken, maar mannen, waarrond zich het Vlaamsche leven, de Vlaamsche ge meenschap, de Vlaamsche cultuur scharen kan. Want als iedereen voelt dat de liberalen in ons land nog steeds toonaangevend zijn, dan moet het ook voor iedereen duidelijk ziin, dat men dit in het Vlaamsche land vooral slechts kan gelooven, als de liberale partij in haar rangen ook zoogenaamde Vlaamsche voormannen telt, en dan nog wel op vooraanstaande plaat sen. Want men moet het zich niet ont veinzen het lot van België wordt in de komende jaren in het Vlaamsche land beslist. De groote politieke mach ten in het Europeesch concert hebben wel België's grenzen kunnen bepalen, en zij kunnen dat nog doen, maar even min als zij ons hebben kunnen beletten, vijftien jaar na de aanhechting bij Ne derland, onze zelfstandigheid te her nemen, evenmin kunnen zij een inner lijk verdeeld België op den duur hand haven. En als in het Vlaamsche land de Vlaamsche nationalisten de meerderen worden van de katholieken, dan is het lot van België onherroepelijk bezegeld. Want ofwel zullen dan de Walen, of wel de Vlamingen verdrukt worden, en in beide gevallen staat een machti ge gebuur klaar om de verdrukte minderheid te komen beschermen. En er is nog nooit in heel de wereld een minderheid beschermd geworden, of de beschermer heeft daar altijd zelf het grootste voordeel bij gehad, en nooit de beschermde. Willen wij dus van deze voordee len verschoond blijven, dan moet dit in de eerste plaats zijn door een sterk gevoel van nationale saamhoorigheid. Dit gevoel bestaat in ons land tusschen Vlamingen en Walen, maar als de Vlaamsche nationalisten het pleit win nen tegenover de katholieken, dan zal dit niet lang meer duren, en dan gaan wij onvermijdelijk naar de scheiding. De belangrijkste slogan van de Vlaamsch-nationalistische propaganda in Vlaanderen is de leuze De katho lieken heulen met de liberalen, en de liberalen zijn franskiljons, zij willen de Vlaamsche taal uitroeien. Willen de liberalen dus dat daarin verandering kome, dan moeten zij den katholieken het argument in handen spelen dat het wèl gaat met de libera len, dat de liberalen in hun rangen weer als voorheen, de grootste Vlaam sche voormannen tellen, en dat zij het Vlaamsche leven tot den grootst mo gelijken bloei vullen brengen. Aldus kunnen de liberalen tevens het wachtwoord geven voor een nieuw soort Vlaamschgezindheid, een Belgi sche Vlaamschgezindheid, zooals die vóór den oorlog bestond. Een Vlaamschgezindheid die opbouwend werkt en in België aan beide culturen ook werkelijk alle mogelijkheden tot ontwikkeling biedt. Het motto voor een zoodanige Vlaamsch-Belgische beweging ligt voor de hand, het werd verkondigd in het parlement door een liberalen voorman die zich in het Fransch uitdrukt, maar steeds een juist begrip van de wen-> schen en de verlangens van de Vla mingen heeft gekoesterd de heer Paul-Emile Janson. Het luidt VRIJ WILLIGE TWEETALIGHEID. En dit motto is er een, dat zoowel Vlamingen, als Walen en Brusselaars kan begeesteren, en er is er wellicht geen tweede te vinden, dat zoozeer de gemoederen kan tot bedaren bren gen... en dat zoozeer voor toepassing METTERDAAD vatbaar is. N. G. Zooals men weet zijn de herbergiers een openingstaks verschuldigd, welke de eerste maal over vijf jaren loopt, waarna per jaar moet voort betaald worden. Een lezer verlangt nu te weten, of die taks ingaat van jaar tot jaar vanaf den datum dat hij begon te betalen, (in zijn geval vanaf de maand Mei), ofwel, of die taks telkens einde van het jaar vervalt Na genomen inlichtingen blijkt, dat een eerste taks, dus die van vijf jaar, gaat van datum tot datum, dus, van Mei 1939 tot Mei 1944. Vcor de volgende jaren wordt zij echter gerekend vanaf het einde van het jaar, zoodat de belanghebbende in dit geval in 1944, voor het tijdsbestek van Mei tot het einde van het jaar, de openingstaks voor een vol jaar zal te betalen hebben. Een weinig aanlokkend vooruitzicht als men weet, dat men voor vijf maan den extra taks zal hoeven ce betalen. Hier is echter nog een troost bij Als de openingstaks in de maand Novem ber ingaat, dan zou de belanghebben de, voor de twee laatste maanden van j het jaar, de taks voor het gansche jaar verschuldigd zijn. Om aan de vraag van vele onzer le zers te voldoen, geven we hieronder de volledige en aangepast opsomming van de sociale verplichtingen die de werk gevers na te leven hebben. Iedere werkgever is verplicht zich aan te sluiten bij een compensatiekas voor familievergoedingen en dit vanaf den eersten dag dat hij een werkman in dienst neemt. Deze kas zal een bij drage per dag werkelijk volbrachten arbeid vragen, die, indien het totaal der gedurende een zelfde maand uit gevoerde werkdagen geen 22 overtref fen, zal zijn 11 0 fr. per werknemer en 0.60 fr. per werkneemster. Indien in den loop eener maand het aantal door een persoon werkelijk volbrach te arbeidsdagen ten minste 23 be draagt, wordt de dagelijksche bijdrage vervangen, voor wat hem betreft, door een forfaitaire maandelijksche bijdra ge die 2 7.50 fr. beloopt voor de ar beiders en 15 fr. voor de arbeidsters. Buiten deze bijdrage vragen de Com pensatiekassen aan ieder aangesloten lid een tusschenkoms: in de algemeene onkosten welke gewoonlijk 4 tot 5 ct. per dag en per werknemer bedraagt. Daarbij dient nog 5 p.c. van de bij drage gestort voor het Voorzorgsfonds. Hetgeen de werkgever betaait aan de Compensatiekas mag in geen geval af getrokken worden van het loon van den werkman. Iedere werkgever moet zich verze keren tegen de burgerlijke verantwoor delijkheid die op hem weegt door deze hoedanigheid, t.t.z. tegen de geldelijke schade, die een zijner werklieden zou kunnen lijden tengevolge van werk ongevallen. Deze verzekering moet afgesloten worden bij een maatschappij, die wet telijk daartoe erkend werd. Hiervoor kan men zich wenden tot een of ander verzekeraar volgens ceuze. Indien de werkgever niet verzekerd is, tegen de burgerlijke verantwoorde lijkheid of dit is bij eene niet wettelijk erkende maatschappij, dan moet hij per werknemer een bijdrage van 50 fr. storten voor het waarborgfonds. Deze bijdrage wordt geind op de zelfde wijze als de belastingen en is jaarlijksch verschuldigd. Te koop bij iederen drukker. Bij iedere betaling moet het loon- aoekje ingevuld worden zooals voor zien op de eerste bladzijde ervan, en samen met het loon afgegeven worden om den werkman toe te laten na te zien of het regelmatig ingeschreven werd. Dit boekje moet op het bureel teruggebracht worden op den datum voorzien op de eerste bladzijde ervan. Indien de werkman hieraan te kort comt, heeft de werkgever het recht een nieuw boekje op te stellen en de prijs ervan af te trekken aan het loon. Deze prijs mag geen drie frank over treffen. Bij iedere betaling van loon aan een werknemer moet men Bedrijfsbelasting en Nationale Crisisbijdragen afhouden volgens barema's die men gratis bij den ontvanger der rechtstreeksche be lastingen kan bekomen. Voor het jaar 1939 dienen de in de aarema's aangegeven bedragen voor Nationale Crisisbijdrage met 50 verhoogd te worden voor de loonen welke overeenstemmen met een jaar lijksch brutobedrag van min dan 25.000 frank. Voor 31 Januari van het volgende jaar moet een fiche 281 C en een bor derel 325 ingevuld worden en over gemaakt aan den ontvanger, waar men dan ook gratis deze twee formulieren kan bekomen. Voor groote ondernemingen kan van deze regel afgeweken worden mits het volgen van bijzondere regels. Zoohaast het totaal der afgehouden belasting I 00 frank bereikt dient men binnen de 1 5 dagen het bedrag ervan te storten bij den ontvanger, 't zij op zijn bureel en in geldspeciën of bij overschrijving op zijn postrekening. Indien het totaal der afhoudingen geen 1 00 frank bedraagt op het einde van het jaar, dan moet het bedrag er van aan den ontvanger betaald wor den voor den 15 Januari daaropvol gend en in dezelfde voorwaarden als hierboven voorzien. Iedere werkgever, zelfs als hij maar een enkele werknemer heeft, is ver plicht een werkhuisreglement op te hangen en dit op eene plaats langs waar iederen werknemer dient te ko men. Deze werkhuisreglementen zijn te bekomen bij bijna alle drukkers. Een exemplaar ervan dient gezonden te worden tot goedkeuring aan den Werk- rechtersraad van het gebied en een an der aan de Politie van den Arbeid te Brussel, Lambermontstraat, 2. Iedere werkman die in dienst treedt, moet zijne pensioenkaart afgeven. Bij iedere eerste betaling der maand dient men een afhouding te doen volgens ta- belen. Bij voorbeeld een werkman krijgt den 5n der maand een werkloon van 48 x 5 is 240 hierop dient afgehou den te worden volgens de tabel 12.50 fr. blijft te betalen 227.50 fr. Wanneer men 12.50 fr. afhoudt dan dient men er evenveel bij te leggen en een lijfrentezegel bij te koopen van 25 fr. om deze te plakken op de bruine pensioenkaart van den werkman. Deze zegels moeten vernietigd wor den door er een handteekening en den datum overheen te plaatsen. Dit moet geschieden binnen de acht dagen na de betaling van het loon. In de maand van den verjaardag van den werknemer moet men een nieuwe bruine kaart koopen en er de gegevens van de oude kaart op over schrijven. Ten laatste den 25n van de daar opvolgende maand moet men de oude pensioenkaart samen met een formulier 2 A tegen ontvangstbewijs afgeven op het postkantoor. De lijfrentezegels, pensioenkaarten en formulieren 2 A zijn te koop in alle postkantoren. Mocht het gebeuren dat een werk man zijn pensioenkaart terugvraagt, 't zij om den dienst te verlaten of om ze zelf op te sturen, dan mag men ze en kel afgeven tegen het ontvangstbewijs van officieel model en van den vol genden inhoud De ondergeteekende erkent hierbij van den Heer testraat, Nr zijne stortingskaart Nrjaar 193... te hebben ontvangen. De waarde van de op deze kaart geplakte zegels beloopt tot fr. Gedaan teden 193 (Handteekening of kruis). Is de belanghebbende ongeletterd, dan zal het ontvangstbewijs door twee getuigen geteekend worden. Iedere werkgever is verplicht zijn personeel, dat een jaar bij hem in dienst is, een jaarlijksch betaald verlof van ten minsten zes dagen te geven. Zijn uitgezonderd de ondernemingen en inrichtingen waar enkel de leden van het gezin onder het gezag, 't zij van den vader, 't zij van de moeder, 't zij van den voogd arbeiden. De werkgevers moeten voor ieder werkman een verlofkaart houden waarop zij ten minste eens per maand 2 plakken van het loon. De kaarten en zegels zijn te koop in de bijzonderste postkantoren. Voorloopig en in het bijzonder voor de twee eerste trimesters van 1939 moeten de werkgevers een supplement van 35 van hunne gewone bijdrage aan de Compensatiekas voor familie vergoeding bij betalen. Dit ten titel van bijdrage tot het crisisfonds. Ieder werkgever is verplicht een re gister te houden waarin voorkomen volgnummer naam en voornaam kunne naam van den echtgenoot echtgenoote, weduwe geboorteplaats en datum verblijfplaats, gemeente straat en nummer datum van indienst treden en van buiten dienst treden nationaliteit aard der betrekkingen naam en voornaam van den vader of voogd en van de moeder verblijf plaats van den vader en van de moe der of van den voogd nummer lijf renterekening waarde van de zegels bij het overmaken van de kaart aan den verzekeringsplichtige den datum waarop het betaald verlof genomen werd duur van het verlof waarop ieder reelat heeft bezoldiging voor het betaald verlof opmerkingen. DE BRITSCHE DUIKBOOT THETIS VERGAAN De nieuwe Britsche duikboot The tis hield Donderdag oefeningen in de baai van Liverpool. Te 1 3 u. 40 ging de boot onder water en zou eerst drie uur later terug boven komen. Na verloop van het voorzien tijd bestek, is de boot niet aan de opper vlakte verschenen. Aan boord van de Thetis bevonden zich vijf officie ren en 48 matrozen van haar eigen be manning, benevens vier andere offi cieren en verschillende techniekers ge recht aan de firma die de duikboot gebouwd heeft. Dadelijk werd het alarm gegeven en de opzoekingen aangevat. Verscheide ne oorlogsschepen en duikbooten, als mede talrijke vliegtuigen kwamen aan de opzoekingen deelnemen. De Thetis beschikte over vol doende lucht om 48 tot 60 uur onder water te blijven. De opsporingen welke tot het vallen van den avond van Donderdag met grooten spoed waren doorgedreven, radden de ligging van de Thetis nog niet kunnen aanduiden. Vrijdag in den vroegen morgen werden deze dan ook opnieuw aangevat. Vier boeien, omhoog gelaten door de Thetis werden door een vlieger ontdekt, zoodat de positie van de duik- root gekend was. Twee duikbooten, voorzien van machtige installaties van samengeperste lucht kwamen ter plaats. Duikers werden neergelaten en kon den de romp van de gezonken duik- oobt bereiken. Hun kloppen op de romp werd dadelijk van binnenzijde uit beantwoord, zoodat de bemanning nog steeds in leven was. De eerste geredden van de The tis zijn kapitein Oran en luitenant Woods, die de gezonken duikboot heb- ren verlaten bij middel van de Davis- ong. Men weet dat de bemanning van alle Lngelsche duikbooten voorzien is van een toestel, genaamd Davis-long waarmede'men langen tijd onder wa ter kan ademhalen om aldus van uit gezonken duikbooten de oppervlakte te bereiken. Elke Britsche duikboot is daarom ook uitgerust met twee speciaal ge bouwde noodluiken, door middel waar van de opvarenden zich in geval van nood door luchtsluizen in veiligheid kunnen brengen. Hiertoe begeven de te redden per sonen, ten getalle van vier tot zes, in een waterdichte kamer der duikboot, waarin zij, voorzien van de Davis-long, zich opsluiten. Een luik wordt openge draaid en langzaam komt het water in de kamer gestroomd. Wanneer nu de drukking binnen de kamer gelijk staat met buiten het schip, dan wordt de luik verder opengedraaid en de man nen die zich in de kamer bevinden ver laten hierlangs de boot om de opper vlakte te bereiken, waar zij alsdan wor den opgepikt. De luik wordt terug toegedraaid en het water uit de kamer overgepompt naar hiertoe speciaal voorziene tanks. Hierop kan de bewerking herhaald worden, tot dat alle opvarenden gered zijn. Enkelen tijd nadat kapitein Oran en luitenant Woods de duikboot hadden verlaten en behouden waren opgepikt. Verschenen nog vier mannen aan de oppervlakte. Deze werden aan boord van de in de nabijheid bevindende schepen opgepikt. Later werden nog twee mannen ge red. Aldus hoopte men al de opvaren den aan de oppervlakte te zien ver schijnen, doch het bleef bij deze hoop. Wat zou er gebeurd zijn Zou de wer king van de redkamers gestoord zijn, of is de bemanning niet meer bij mach te de werking ervan te verzekeren De laatste geredden spraken van giftige uitwasemingen aan boord, en van een begin van verstikking der bemanning. De achtersteven van de duikboót, die bij lage tij boven water uitstak, werd doorboord en hierlangs zou men pogen zuurstof in het vaartuig te pom pen. Tezelfdertijd werd gepoogd het schip te lichten. Alles bleef echter vruchteloos. De duikboot scheen vast te zitten met de voorsteven in het wrak van een gezon ken schip, waardoor het lichten onmo gelijk was. Tot overmaat van ongeluk, kantelde, door de felle stroomingen die op die plaats heerschen, de duik boot om, en verdween aldus ook de achtersteven onder water. De 99 overblijvende opvarenden vonden aldus hun graf op den bodem der zee, op nagenoeg veertig meter diepte. De Thetis was een der nieuwste duikbooten van de Britsche vloot en was pas verleden jaar van stapel ge- loopen. Zij was 85 meter lang en be droeg een tonnenmaat van 1 500 ton. DRINKT GASTAR BIER Valsche bankbiljetten van 1000 fr. en ook van 50 frank zijn in omloop te Westcapelle, Oostende en te Brugge De valsche briefjes van 50 frank zijn te herkennen aan een zwaarderen groenen druk van de banden die op de paardenkoppen zijn aangebracht. Het Parket van Brugge heeft een onderzoek ingesteld. Het blijkt thans vast te staan, dat het kiezerskorps in I 940 zal opgeroe pen worden voor de verkiezing van nieuwe provincieraden. De provincieraden, die in I 939 niet ontbonden werden, moeten toekomend jaar worden hernieuwd. Dan zal de Senaat, waarvan de provinciale sena toren door de huidige provincieraden werden verkozen, geenszins opnieuw ontbonden worden. Maar in 1943, wanneer het mandaat van de Kamerle den en de Senatoren ten einde loopt, zal moeten overgegaan worden tot een algemeene ontbinding, waarin ook de provincieraden zullen begrepen zijn. Aldus zal de abnormale toestand, die nu bestaat, genormaliseerd worden. De provincieraadsleden, die toeko mend jaar zullen verkozen worden, zul len dus slechts een mandaat van drie jaar te vervullen hebben. Waarschijnlijk zal men voor de pro vinciale verkiezingen van 1940 niet overgaan tot de herziening van de kie zerslijsten, die dit jaar moest plaats hebben. Men denkt deze herziening ditmaal te kunnen prijsgeven, omdat het slechts provincieraadsverkiezingen geldt en omdat aldus ook een ernstige bezuiniging kan worden verwezenlijkt. Buitendien is ^n wetsontwerp in voorbereiding tot herziening van de wet op de provincieraadsverkiezingen en zou men het in beginsel eens zijn om ook de vrouwen er aan deel te laten nemen. Dit althans geldt voor de regeering Maar deze zal haar lot daaraan niet verbinden en de Kamers vrij laten be slissen. 19 JAAR. NUMMER. 24. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 11 JUNI 1939. VAN POPERIHCHE ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. mi w i i—i De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yperstraat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. DE OPENINGSTAKS VOOR DE HERBERGIERS. Familievergoedmg. Verzekering. Waarborgfonds. Loonboekje. Bedrijfsbelasting en Nationale Crisisbijdrage. Storting der afgehouden belasting. Ouderdomspensioenen. Betaalde Verlofdagen. Verzekering tegen onvrijwillige Werkloosheid. Register van het te werk gestelde personeel. Bij haar eerste proefnemingen zou de boot voor drie uren onder water varen, doch kwam niet meer boven 99 opvarenden omgekomen De ligging van de duikboot ontdekt De reddingswerken De bemanning in leven De Davis-long Nog meer geredden Alle hoop op redding verloren VALSCHE BANKBRIEFJES VAN 1000 Frank en 50 Frank. PROVINCIALE VERKIEZINGEN IN 1940 Maar deze raden zullen slechts drie jaar zetelen

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1