|De Schitterende Viering van I 14 Juli in Frankrijk. De Resolute Britsche Politiek. De Bemiddelingsgeruchten over de Danzig-Kwestie in Europa. 19 JAAR. NUMMER 30. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 23 JULI 1939. ABONNEMENTEN I 1 Jaar, per post Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN Uitgevers-Eigenaars DUPONT GEBROEDERS Yperstraat. 2, POPERINGHE. AANKONDIGINGEN GEESTDRIFTIGE WAARSCHUWING. EEN GROOTSCHE HULDE AAN DE NIEUWE «ENTENTE CORDIALE» I Het is lang geleden, dat Parijs nog ftens zulk een viering van I 4 Juli mee gemaakt heeft Wij hebben het dan niet alleen op de drukte, die op dat oogenblik in de Fransche hoofdstad heeft plaats ge had, want de massa heeft steeds ge bruik gemaakt van dien feestdag, om de bloemetjes eens buiten te zetten en tot 's avonds zeer laat te dansen en te joelen. ij Neen, het gaat hier, om de gewel dige belangstelling, betoond rond de officieele viering zelf, waar een ge- .weldige menschenzee bijvoorbeeld sa mengestroomd was op de Place de la Concorde en tevens op alle plaatsen, tvanwaar men de boodschappen van nPresident Lebrun en van ministerpre- psident Daladier hooren kon. t Het is stellig, dat de spectaculaire skant van de viering dezen keer van tofficieele zijde nog méér verzorgd was dan in gewone omstandigheden. Daar waren niet alleen vertegenwoordigers Ivan alle Fransche gebieden, soldaten van alle regimenten, maar daar waren ook de Engelschen. De schitterende uniformen van de Britten hun martiale gang, de buiten gewone verzorging van die verbonde nen van den vredestijd, van de bo venste haartjes van hun haren mutsen itot aan de punten van hun schoenen, hebben diepen indruk gemaakt op de Parijzenaars en op al de Franschen. Het feest is in zijn geheel uitge groeid tot een grootsche hulde aan de nieuwe Entente Cordiale die de meeste Fransche bladen thans, als om een onderscheid te maken met het ver leden Alliance cordiale plegen te noemen. President Lebrun en minister-presi dent Daladier hebben de gelegenheid gekregen, om dan door hun redevoe ringen, waarin ze spraken over het roemrijke verleden van Frankrijk, over het machtige herstel in het heden en het vertrouwen in de toekomst, de ont roering, die de viering in de gemoe deren teweegbracht, te bestendigen en de Franschen terug te helpen naar het zelfbewustzijn, dat in de laatste ja ren verloren scheen gegaan. Scheen gegaan, zeggen we. Wij hebben inderdaad vroeger reeds de ge legenheid gehad er op te wijzen, hoe Frankrijk steeds in het uur van het ge vaar, doorheen heel zijn geschiedenis, zichzelf terug wist te vinden. Wij hebben het mede beleefd, dat op internationaal gebied het groote Frankrijk méér en méér van zijn pres tige verloor verlies, waartoe zijn eigen politieke leiders van enkele ja ren her niet zuinig hadden bijgedra gen. Inderdaad, hoe kan men willen dat er in het buitenland eerbied besta voor een land, waarvan de kopstuk ken niets meer te zeggen hebben, waar van de zoogezegde leiders steeds maar achteraan hun troepen moesten hollen, wanneer deze stakingen en relletjes uitlokten en ze maar één middel ken den, om schijnbaar het roer in handen te houden aan zulke schandelijke demagogie te doen, dat ze de eischen van de ontevredenen nog gingen over troeven. in de ure van gevaar is de reactie gekomen, een geweldige reactie, zoo als men er zelden ontmoet in de ge schiedenis en ze heeft geleid tot een verrijzenis, tot een herstel, waarvan de viering van 14 Juli het bewijs heeft gebracht. Het is als een geestdriftige waarschuwing geworden tot de heele wereld, dat Frankrijk zichzelf heeft te ruggevonden, dat er een einde is ge komen aan het eeuwige ontwijken, dat Frankrijk zijn troeven in handen houdt en niet meer als doode aanzit aan ;de kaarttafel... Er zijn trouwens .nog een paar an dere bewijzen van hetgeen we hier vooropzetten. Zoo de 14'' Juli dezen "keér de 150* verjaring was van de in neming van de Bastille, was die datum tevens de vierde verjaardag van den bcruchten eed van het Volksfront, De communisten hebben dan ook een stoet ingericht en uitnoodigingen verzonden. De radicaal-socialisten zijn daarop natuurlijk niet ingegaan, maar ook de partij van den heer Blum en dat is meer beteekenisvol in deze omstandigheden heeft niet eens de moeite genomen te antwoorden op dat verzoek Flet Volksfront, 'lat kwant als het toppunt van de neerlaag voor elk o- penbaar gezag, voor iedere poging tot herstel op moreel of op economisch gebied, hpeft dus voor hen, die het feit nog niet vastgesteld tiadden, ook zijn officieel einde zien bekrachtigen. Tevens was er dan die bespie dingszaak Het was spijtig, dat die vlek juist op den nationalen feestdag moest vallen, maar ze heeft haar goe den kant gehad. Deze zaak gaf name lijk de gelegenheid aan ministerpresi dent Daladier, om nog eens aan de wereld te getuigen, dat er iets in Frank rijk veranderd is, en dat de regeering vastbesloten is, te regeeren en zich niet te laten maneuvreeren. In zijn officieele mededeeling zegt hij toch De mi nisterpresident, die de verantwoorde lijkheid van deze noodzakelijke zuive ringsactie op zich genomen heeft, oor deelt het overbodig aan het land de verzekering te geven, dat zij zal door gevoerd worden zonder consideratie van personen. Hij is eveneens vastbe sloten, te verhinderen, dat die vervol gingen, die slechts ingegeven zijn door de bezorgdheid, Frankrijk te bescher men, kunnen uitgebuit worden op po litiek plan of kunnen dienen, om pole mieken te beginnen, die voor het minst onnuttig zijn, op het huidig oogenblik». Zoo heeft Frankrijk bewezen, inter nationaal terug sterk te staan door zijn eigen herstel en door zijn hartelijke verstandhouding met Groot-Brittannië en zoo geeft het tevens aan, dat ook binnen zijn eigen grenzen terug orde zal heerschen onder het waakzaam oog van het openbaar gezag. De wereld heeft lang gewacht op die reactie. Zij is er echter gekomen op een wijze, die de moeilijksten bevredigen kan. En de socialisten hebben eindelijk het is niets te vroeg ingezien, dat zoo ze mee willen helpen, den door hen zoo buitengewoon gevreesden vij and buiten te houden, dit enkel kan door Frankrijk eendrachtig te maken en sterk. Het is te hopen, dat het niet te laat is, om aan diegenen, die specu leerden op de zwakheid en den achter uitgang van Frankrijk èn van En geland te doen begrijpen, dat de redevoeringen der Fransche en Britsche politiekers van den laatsten tijd geen bluf zijn, maar gerugsteund worden door een wel voorbereide macht. N. G. pen zijn in vredestijd. Niemand weet waf de toekomst ons voorbehoudt, maar hoe beter wij klaar zijn, hoe steviger onze hoop is, om den vrede in deze troebele wereld te hand haven. DE INTERNATIONALE TOESTAND BLIJFT KALM. OM DEN VREDE TE HANDHAVEN De krachtdadige militaire maatregelen van Engeland De eerste 34.000 dienstplichtigen opgeroepen In Engeland heeft de eerste oproe ping plaats gehad van de jongelieden, die aan den militairen dienstplicht on derworpen zijn. In het geheel werden er 34,000 op geroepen, van de 200,000 die onder de wet vallen. De volgende kontingenten züllen de volgende weken hun dienstplicht gaan vervullen. In ieder kamp werden de schach ten begroet door Britsche persona liteiten. Te Folkenstone was het Koningin Mary, die deze taak op zich had ge nomen. In Augustus zullen een miljoen manschappen onder de wapens zijn Generaal-majoor Leith, bestuurder bij het Britsche ministerie van Oorlog, heeft tijdens een toespraak te Birmin gham verklaard, dat Engeland in het begin van de maand Augustus bijna één miljoen manschappen onder de wapens zou hebben. Het is een historische datum in de annalen van ons land zegde de generaal-majoor, want op dit oogen blik begeven zich 34,000 dienstplich tigen naar hun onderscheiden kampen om hun militairen dienst te volbrengen Hef zijn de eersten, die ooit opgeroe f Niemand die de laatste verklaringen van de Britsche staatslieden gelezen heeft kan twijfelen aan den vasten wil van dat lhnd om aan de machtspoli tiek die Duitschland en Italië in Euro pa willen voeren, een voet dwars te zetten. Mr. Neville Chamberlain, de eerste Minister, heeft herhaaldelijk verklaard dat Engeland niet langer meer de ver drukking der kleine staten, of hun be dreiging door de macht, zal verdragen. Lord Halifax, de minister van bui- tenlandsche zaken, heeft de klem ge legd op den ernst van Britanie om te weerstaan aan eiken verderen aanval en in een zijner jongste redevoeringen gaf hij een der meest overtuigende be vestigingen die ooit door Britsche staatslieden werden afgelegd. Hij verklaarde dat het eerste punt dat allen willen is te weerstaan aan eiken aanval. Het tweede is de erken ning van den wil der volkeren aan op bouwend werk te doen en zoo den vre de op vaste fundamenten, te vestigen. De rede was een nobele uiting re soluut en vrij, zonder een zweem van twijfel noch dubbelzinnigheid in woor den noch gedachten. Hij verwees naar de groote veran deringen die in een jaar tijds hebben plaats gegrepen en hoe deze politiek geleid heeft naar de accoorden met Polen, Turkije, Griekenland en Roe menie en tot de huidige besprekingën met Rusland. Er is geen bluff in deze houding en evenmin zou het naief zijn vanwege Engeland een groote mate altruisme en idealisme te verwachten. Maar Enge land weet te goed dat het verlies der onafhankelijkheid der kleine landen, zou leiden tot het verlies van eigen veiligheid en onafhankelijkheid. De beschuldiging dat Engeland Duitschland wil isoleeren houdt geen steek. Maar wanneer Duitschland hard nekkig weigert mee aan tafel te ko men zitten isoleert het zichzelf. Het isoleert zich eveneens door zijn poli tiek van autarkie en door zijn bloed en raspolitiek. Deze isoleering kan door Duitsch land met een daad worden te niet ge daan, namelijk door radikale frontver andering Maar Duitschland gelooft niet in sa menwerking der volkeren. Hitier heeft het bewijs geleverd dat hij slechts gelooft aan machtspolitiek, aan een doctrine die de wereld vult met haat, jaloerschheid en hardvoch tigheid Om deze politiek schaakmat te zet ten is er, gezien den Duitschen onwil om te confereeren, slechts een tegen- machtspolitiek mogelijk. Het is daarom dat Engeland zich op Kolossale wijze bewapent te lande, op zee en in de lucht En deze be wapening zal voortgaan ZOOLANG HET NÖODIG IS. De Britsche overtuiging dat de tijd gekomen is om te weerstaan is versterkt geworden door de jongste aanvallen. Hun vredeswil werd in 't belachelijke getrokken. Laster werd hun niet ge spaard. Het Britsche volk werd voorgesteld als een massa weekelingen, een bende parvenu's te laf om zich te verdedi gen. Japan heeft daaraan den jongsten tijd meegedaan onder andere te Tien- Tsin waar honderden leden van de Britsche concessie ontkleed werden in 't bijzijn van benden brallende en spu wende Chineezen en Japansche solda- teska. Het heeft lang geduurd vóór de Britsche dog zijn tanden heeft ge toond. Maar wij mogen ons verheugen dat ten slotte uit al het kwade mis schien het goede geboren wordt. En wanneer Hitier en Musso tot de bevinding zullen komen dat zij voor zich een blok van een driehonderd mil- lioen hebben die de as kunnen plooien en breken, zullen zij vooraleer zij het spel als met Albania, Oosten rijk en Tsjecoslovakije herbeginnen, tweemaal nadenken, DE BEMIDDELINGSGERUCHTEN IN EUROPA. Bevestiging niet te verkrijgen. Berichten over pogingen, om de kwestie-Danzig door de vreedzame methode van onderhandelingen op te lossen hebben deze week in geheel Eu ropa de ronde gedaan. Officieele be vestiging er van was echter nergens te verkrijgen doch het is teekenend, dat telkens weer een der hoofdsteden van de As, Berlijn of Rome, als bron wer den genoemd. Op dit laatste feit wijzen de Engel- sche bladen in het bijzonder met na druk overigens behandelen zij de kwestie met vrij groot voorbehoud. Te Berlijn, aldus de Daily Mail deed het bericht de ronde, dat Groot- Brittannie en Duitschland onderhande lingen voerden over de kwestie van Danzig. Men achtte het mogelijk, dat, indien eventueele bemiddeling noodig mocht zijn, Mussolini of ook de Paus als bemiddelaars zouden optreden. De Berlijnsche correspondent van de Dai ly Telegraph wist mede te deelen, dat volgens de verklaring van politieke kringen te Berlijn er pogingen ge daan worden om tot onderhandelingen tusschen Duitschland en Polen te ko men. Volgens dit bericht schijnt men minstens van Duitsche zijde, meer ge neigd te zijn een matiger standpunt in te nemen. Wantrouwen in Polen. In Polen gelooft men niet veel van dit bericht en beschouwt men volgens de Daily Telegraph alle berichten over Duitsche-Poolsche onderhande lingen in zake Danzig als een maneuver van de Duitsche propaganda, met het doel Engeland en Polen van elkander te verwijderen, door wantrouwen tus schen beide mogendheden te zaaien. Volgens het standpunt van Poolsche kringen is er geen grondslag voor on derhandelingen aanwezig, zoolang Hit- Ier de inlijving van Danzig bij het Duitsche rijk blijft eischen Te Rome werden de berichten over de Duitsch-Britsche onderhandelingen door Italiaansche officieele kringen niet bevestigd. Men achtte het mogelijk, aldus de Daily Mail dat deze be richten van Duitsche bron afkomstig waren. Inmiddels werd het United Press- bericht uit Berlijn, dat er tusschen Lon den en Berlijn reeds een accoord zou zijn getroffen in zake de kwestie-Dan zig, door belangrijke Italiaansche bla den, zooals de Tribuna en de La- voro F ascista overgenomen. Daarte genover meldde het Giornale d'Ita lia slechts dat United Press een der gelijk bericht gegeven had zonder in bijzonderheden van het bericht te tre den. Engelsche Vliegtuigen naar Polen. Bevestigd wordt, dat Engeland, in den loop van de volgende maand, vliegtuigen aan Polen zal leveren. De ze vliegtuigen zullen echter een groo- ten omweg moeten maken over Frank rijk, Egypte, Turkije en Roemenie. De Daily Mail weet in dit ver band nog mee te deelen, dat de En gelsche productie zoo groot is, dat en kele fabrieken hun voortbrengst reeds hebben moeten verminderen. Engeland beschikt reeds over voldoende reserve vliegtuigen om de gapingen, die er zouden ontstaan indien er oorlog moest uitbreken, te vullen. Het Vraagstuk Danzig kan door een Vergelijk opgelost worden. De Berlijnsche medewerjcer van de Times vestigt de aandacht op het feit, dat in de Danziger bladen veel minder aanvallen tegen Polen verschij nen dan korten tijd geleden, en dat de officieren van de nationaal-socialisti- sche stormafdeelingen aldaar, voor de eerste maal sedert verschillende we ken, verlof hebben gekregen. Dit zou het bericht bevestigen, vol gens hetwelk Hitier aan den Danziger gouwleider Forster zou verklaard heb ben, dat het vraagstuk van Danzig door een vergelijk kan opgelost wor den. In bevoegde Duitsche kringen zegt men overigens openlijk, dat het vraag stuk van Danzig tot geen oorlog met de westelijke mogendheden zal leiden. Zijnerzijds verneemt het Reutera- gentschap uit Danzig, hoe Hitier aan gouwleider Forster verklaard heeft, dat de kwestie van Danzig kan gere geld worden door onderhandelingen tusschen Duitschland en Polen, indien geen andere mogendheden tusschen beide komen. Met verklaart dat, in verband met den ernst van het vraagstuk, voort mi litaire maatregelen in de Vrije Stad zullen getroffen worden, mtiar voor het oogenblik komen te Danzig geen wapens meer aan. Anderzijds heeft de Gestapo Dins dag te Danzig 60 politieagenten aan gehouden, zonder mee te deelen waar om. POLEN ZAL VOOR DANZIG VECHTEN. Geen herhalingen van Tsjecho- Slowakije, aldus verklaart Generaal Smigly-Rydz. Uit Warschau wordt bericht «Polen heeft besloten om voor Dan zig te vechten, al zou het alleen moe ten vechten heeft maarschalk Smig ly-Rydz aan een journalist verklaard. Wanneer alle andere methoden om het vraagstuk van Danzig op te lossen falen en Danzig door de Duitschers bezet wordt, zal Polen dat als een re den tot oorlog beschouwen Er zal hier geen herhaling komen van Tsjecho-Slowakije de Polen zul len niet werkeloos bij de kachel blij ven zitten. Zij zullen meesters van hun eigen lot blijven, aldus de generaal GRAAF GRANDI ZOU ALS ONDERHANDELAAR OPTREDEN. Hij zou in voeling moeten treden met Fransche en Britsche staatslieden. Berichten uit verschillende hoofdste den van het vasteland zouden, indien zij bevestigd worden erop wijzen, dat een zekere ontspanning in de interna tionale betrekkingen zou kunnen intre den. In de eerste plaats wordt uit Rome gemeld, dat Mussolini graaf Grandi uit Londen teruggeroepen en tot mi nister van Justjtie benoemd heeft, om hem gebeurlijk met officieuze en zelfs officieele onderhandelingen met Frank rijk en Engeland te kunnen belasten. Graaf Ciano, die vooral de man van de as is, zou daartoe minder geschikt lijken en nu graaf Grandi eveneens in de regeering zetelt, zou het gemak kelijker zijn, hem gebeurlijk op te dra gen, met Fransche en vooral met Brit sche onderhandelaars in voeling te treden. Vooral met Britsche want Mus solini zou zich tot eerste taak hebben gesteld Londen aan te spreken over een mogelijk vergelijk met Berlijn. De spanning tusschen beide is inder daad ondragelijk geworden, en deT>u- ce geeft zich rekenschap van de drin gende noodzakelijkheid iets te onder nemen, om een opklaring te bewerken. Dit te pogen zou de eerste taak van Grandi zijn. IS ER TOCH GEEN KWESTIE VAN ONDERHANDELINGEN Teekenen welke er op wijzen dat het Reich aardige plannen koestert. Te Parijs zegt men dat de strijd krachten van het Reich ongeveer mid den Augustus paraat zullen zijn Thans hebben reeds groote troepen bewegingen onafgebroken van de ka zernes naar strategisch gelegen punten plaats. Het aantal Duitsche reservis ten, dat tegen het einde van Juli on der de wapenen zal zijn, zal het mil joen hebben bereikt. Het binnenhalen van den oogst in Duitschland wordt bespoedigd en de versterkingswerken in het Rjinland worden met spoed vol tooid. Anderzijds hebben de SS.- en SA- mannen bevel gekregen, om hun ver lof tegen 10 Augustus te beeindigen Denkelijk zal er een periode van grootere spanning tegen 10 Augustus intreden, die dan geleidelijk tot het einde van September zal toenemen wanneer, zoo hoopt men in Duitsch land, de jaarlijksche sneeuwval het den Franschen onmogelijk zal maken, om een offensief in de Alpen te ope- nefi. I Het Reich zal trachten den indruk te wekken, dat men de gedachte om het Europeesche probleem met de wa penen te regelen, heeft aanvaard, maar dat Duitschland in werkelijkheid niet de bedoeling heeft, om den oorlog te ontketenen. Het Fransche Leger is thans ongemeen sterk. In een Parijzer blad is een artikel verschenen van de hand van een Pool- schen medewerker, die een bezoek gebracht heeft aan generaal Gamelin en van hem te hooren kreeg, dat het Fransche leger thans ongemeen sterk is. Wij arbeiden, verklaarde de gene raal, zonder ophouden en daaraan is ons welslagen toe te schrijven. Frank rijk is uit zijn moeilijkheden geraakt en heel het land is doortinteld van va derlandsliefde ieder is bereid gelijk welke opoffering te doen voor de landsverdediging. Generaal Gamelin drukte tenslotte ook zijn groot vertrouwen uit in het Poolsche leger. DRINKT CASTAR BIER DE MELKKWESTIE REGELING VAN DEN HANDEL Koninklijk besluit (ontwerp) betreffende de verdeeling van de melk Artikel 1 bepaalt dat elke melkver- kooper vanaf 1 September 1939 moet voorzien zijn van een bijzondere ver gunning, afgeleverd door den Minister van Landbouw. Art. 2 behelst de uitzondering, zoo als de personen die alleen conserve- melk verkoopen de boeren die hunne melk ten huize zelf verkoopen de boe ren, die hunne melk leveren aan mel- kerijen. Art. 3 zegt dat de minister van Landbouw de voorwaarden tot afleve ring of intrekking der vergunning vaststelt. Art. 4 bepaalt de straffen bij over treding 8 dagen tot I maand gevang en 26 tot 1,000 frank boet. Met 1 5 dagen tot 6 maand gevang en 1,000 tot 2,000 frank boet wordt gestraft wie een vergunning namaakt of vervalscht of wetens gebruik maakt van een vervalschte vergunning wie weigert zich aan de kontrool te onder werpen. Bij hervalling worden de straffen verdubbeld. Art. 5 legt aan de politie en de gen darmerie, aan de agenten van den Zui veldienst, aan de agenten van de afzet- vefeeniging en de Eetwarenopzieners den plicht op te waken over de toepas sing van dit besluit daartoe hebben zij vrijen toegang tot alle winkels en lokalen voor melkverkoop. Het vetgehalte Een tweede besluit regelt het vetge halte van de melk 30 gram per liter. Ministerieel besluit van uitvoering Een ministerieel besluit regelt de ten uitvoerlegging van deze Koninklijke Besluiten. Art. 1 bepaalt dat alle voortverkoo- pers van melk een VERGUNNING moeten aanvragen in den Nationalen Zuiveldienst de boeren, die zelf hun ne melk ten huize verkoopen of aan een melkerij leveren, moeten een SPE CIALE KAART in denzelfden dienst aanvragen. Deze vergunningen en kaarten zullen afgeleverd worden aan de gemeentebesturen. Art. 2 vergunningen en kaarten zijn geldig voor 1 jaar. De vergunning kost 100 fr. en de speciale kaart 20 fr., te storten in de Gemeentekas, die de sommen (verminderd met 5 fr. per vergunning en per kaart) moet over maken aan de Nationalen Zuiveldienst. Art. 3 bepaalt dat de houders van vergunning en van kaarten Belg moe ten zijn, of sedert drie jaar ten minste in België gevestigd zijn. De belangheb benden mogen hunne aanvragen indie nen langs het gemeentebestuur om. Er moeten nog andere besluiten ge reed gemaakt worden, betreffende de vaststelling van den melkprijs, en de bevoegdheid daartoe van den Zuivel dienst. AZET TAN POPERIHCHE 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk 25 fr. Amerika i0 fr. Losse Nummers 0.25 fr. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ona Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen.

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1