De totale Wijziging in de Manier van Oorlogvoeren. De Oorlog woedt in het Westen Wat moet het worden Het Duitsch Offensief ingezet Een Engelsch-Fransch-Turksch Bijstandsverdrag te Ankara onderteekend NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Yperitraat, 2, POPERINGHE. OVER TURKIJE 1% JAAR. NUMMER 43. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 22 OCTOBER 1939. tiAZET VAN POPERINGHE ABONNEMENTEN Jaar, per post 16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. AANKONDIGINGEN De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 Per leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. De manier waarop de vorige laat ste »oorlog gevoerd werd, blijkt nu de allerlaatste nauwelijks een-en-twin- tig jaar later, begonnen is, al erg ou- derwetsch te zijn geweest. Wat toen voor zeer modern en ultra-volmaakt doorging, heeft thans nog slechts waar de als museumstuk, tenminste voor de legers die met den vooruitgang ge lijken pas hebben gehouden, of die thans verplicht zijn dit hals-over-kop te doen. De krijgskunde van den wereldoor log, zou thans nog slechts bitter weinig kans op succes hebben. Dit is duide lijk genoeg gebleken in Polen, waar de vroegere wijze van vechten, absoluut niet in staat gebleken is, om aan de huidige het hoofd te bieden. Een paar weken volstonden om het nochtans sterke, en moedig strijdende Poolsche leger, als het ware weg te vagen. En laat het waar zijn, dat de Russische aanval in den rug, zijn lot nog vlugger heeft helpen voltrekken, het blijft er niettemin zeker om, dat een verbluf fend snelle overwinning der Duitschers, reeds enkele dagen na het begin der vijandelijkheden voor iedereen vast stond. De luchtvaart en de automatische wapens, die in 1914 nog slechts in hun kinderschoenen liepen, zijn, dat ge ven de overwinnaars zeiven toe de voornaamste bewerkers van de schier .ongelooflijke verplettering der Polen geweest. En... welke rol hebben de spionnage en het verraad daarbij dan nog niet gespeeld En om dit resultaat te bereiken, was het dan nog niet eens noodig, gebruik te maken van het gruwelijk stikgas, zoodat de overwinnaar er prat op gaan kan, den oorlog o ironie menschelijk gevoerd te hebben. Alsof er aan zoo n slachting ook maar iets menschelijks ware Wat er ook van zij, zeker is het, dat wij ons voor het verloop der huidige krijgsverrichtingen, nog slechts in zeer geringe mate zullen kunnen baseeren op den vorigen Europeeschen massa waanzin. De Poolsche episode is inderdaad imaar een voorspel geweest, niet veel meer dan een practische oefening voor een der partijen. En het heeft ons al leen maar geleerd, dat persoonlijke moed van den soldaat, thans heelemaal niets meer te beteekenen heeft. Alleen in de lucht zijn nog eereteekens voor heldendaden te verdienen. Te land is het woord uitsluitend aan het zwaar geschut, de tanks, de ondergrondsche mijnen en de mitrailleuzen. I En zoo is de wereld zich dan ook met angst gaan afvragen, wat dit dit maal wel worden moet, als het tusschen twee gelijkwaardige tegenstanders nu Werkelijk tot een treffen gaat komen. Want hoewel het er aan het Westfront, tusschen de beruchte Maginot- en Sieg- j friedlijn al erg genoeg toegaat, is toch K de eigenlijke oorlog nog niet eens be- lt gonnen. fi. Zoo luidt tenminste de jongste ver klaring van generaal Gamelin, den op- i perbevelhebber der Fransch-Britsche strijdkrachten. Wat daar tot hiertoe gebeurde, waren slechts onbeduidende r schermutselingen, om het terrein voor te bereiden en te verkennen En, Voegde de generaal er dan nog aan toe -dit stellig om de menschen gerust te stellen men mag niet ongedul dig worden, want in dezen oorlog zal het er voornamelijk opaan komen, veel geduld te oefenen... Dat belooft voor de toekomst J En inderdaad Wat weten wij ten slotte van dezen oorlog af Niets méér dan hetgeen de dagelijksche laconieke J stafberichten ons ervan vertellen. En f dat is al bitter weinig kalme nacht op het Westfront geschutvuur van bei- de zijden vijandelijke aanval afge slagen zooveel Fransche en zooveel Engelsche vliegtuigen neergeschoten, en de loodsen met militaire eer begra- - ven, en meer dergelijke dingen. Tot éénig werkelijk offensief is het i nog nergens gekomen, en massale aan- f vallen uit de lucht, waarvoor men, zoo in Duitschland als in Frankrijk en En geland, het meest bevreesd is, bleven tot hiertoe volledig uit. Maar, tenzij een mirakel het nog voorkomt, zullen zij toch eenmaal moe ten lcskomen, want men mag er bijna zeker van zijn, dat een beslissing nooit tusschen den Westwall en de Maginot- lijn zal afgedwongen worden. Beide fortengordels beletten volkomen iedere doorbraak van de vijandelijke macht, en zijn practisch niet in te nemen. Zoodat de strijd zich tenslotte on mogelijk kan blijven bepalen tot het betrekkelijk korte front op de Fransch- Duitsche grens. En daarin juist nu, ligt het gevaar, dat Luxemburg, Belgie en Nederland bij dezen oorlog loopen.Wij weten bij ondervinding genoeg, wat beloften en waarborgen te beteekenen hebben, om alleen maar op de sterkte van ons leger en onzer grensverdedi- ging te rekenen, voor het geval een der vechtenden onder de bekoring komen mocht, het eens over Belgisch grond gebied te beproeven. Blijft het dus nog steeds een vraag- teeken, wat een echte moderne strijd te land en in de lucht zijn zal, dan wordt het ons daarentegen met den dag duidelijker, dat de oorlog ter zee zooals wij hem tot hiertoe gekend heb ben, vrijwel afgedaan heeft. Tot wat bijvoorbeeld heeft de rol van de machtige Britsche vloot zich tot hiertoe bepaald Tot het lamleggen der handelsscheepvaart van den vijand tot contrabande-controol op de sche pen der neutrale landen en tot den strijd tegen de duikbooten. Zeker, Brit- tannie is nog alleen meester op zee. De Duitsche vloot ligt machteloos opge sloten, en langs den gewonen weg kun nen geen voorraden Duitschland berei ken. Wat in een uitputtingsoorlog na tuurlijk een geweldige factor is. Maar... er zijn de duikbooten Spreekt het geen boekdeeien en stemt het niet tot nadenken, dat ge weldige eenheden als het vliegtuigmoe derschip Courageous en nu pas .'t zwaarbewapend drijvend fort dat de Royal Oak was, door zoo'n sar dienenblikje van een duikboot naar den kelder gezonden worden, zelfs zonder dat verdediging mogelijk is En als men dan nog verneemt, dat de Royal Oak juist speciaal gepant serd was om aan de uitwerking van torpedo's te weerstaan, kan men zich afvragen, welk oorlogsschip nog wel voor de duikbooten veilig is. Binnen enkele minuten moet de trotsche pant serkruiser gezonken zijn, anders valt het niet te verklaren, hoe zoowat acht honderd man er het leven bij inschoten Is zoo n schip dan niet overal van wa terdichte schotten voorzien, die het in staat stellen, om tenminste nog een tijd lang drijvend te blijven Of is de uit werking van een torpedo, zelfs op een geweldig dikke pantsering, werkelijk zoo verschrikkelijk Hoe dan ook de feiten zijn er, en voor de Engelschen, die zoo rotsvast op hun vloot betrouwen, moeten het geweldige zware slagen zijn. En de Eerste Lord der Admiraliteit, die juist Winston Churchill is, zal er spoedig iets op te vinden hebben om dergelijke rampen in de toekomst onmogelijk te maken, wil hij de openbare opinie niet tegen zich krijgen. Wij gelooven ervan, dat ook een totale omwenteling in de krijgskunde ter zee, er het gevolg zal van zijn. CR. BELGISCHE LOTENLEENING 1933 Trekking van 18 October 1939 De reeks 326.942 wint 1 millioen frank. De volgende 45 loten winnen elk 25.000 frank 296561 286178 351754 173530 14761 1 286139 313270 334505 136256 233136 142323 325550 114437 268969 339374 350194 334633 149685 197427 390715 145001 233271 344953 360267 363436 192903 20044 1 310103 181896 104250 254755 374366 226708 265225 239892 3 185 32 256986 185821 371875 272970 165527 221942 336310 295648 293097 GEEN NIEUWE VREDESVOOR STELLEN VAN DUITSCHLAND TE VERWACHTEN. De correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant te Berlijn meldt dat Duitschland noch recht streeks, noch onrechtstreeks nieuwe vredesvoorstellen zal doen. Hij verzekert dat het Reich zelfs de ze kwestie niet meer opwerpen zal en dat de neutralen, in geval zij eventueel pogingen tot het bekomen van den vrede zouden willen aanwenden, als dan gehouden zouden zijn zich recht- streeksch tot Frankrijk of tot Engeland te wenden. De Duitsche middens oordeelen dat een actie voor den vrede slechts zal kunnen uitgaan van deze twee laatste landen, maar men gelooft dat het ui terst onwaarschijnlijk is dat zij daar toe zullen besluiten. Het Reich houdt nu nog slechts re kening met de oorlogsmoeilijkheid, al hoewel de origineele voorstellen van den Fuhrer hun gansche waarde behou den. DE OFFICIEELE DUITSCHE MIDDENS ERG MISNOEGD Meeningsverschillen tusschen de nazi-leiders en de legeroverheden. Belga meldt uit Londen Volgens de «Times» zouden de jong ste anti-Duitsche betoogingen in Bohe- men-Moravie en de voortduring der ontevredenheid door Rusland aange moedigd wodren. De correspondent van de Daily Telegraph te Kopenhagen verklaart uit goede Berlijnsche bron vernomen te hebben dat de officieele middens erg misnoegd zijn ten gevolge van de activiteit en den invloed van Rusland in de Baltische staten en in de Balkan- landen alsook ten gevolge van de af zijdige en onzekere houding van Italië in het huidige conflict. Een Reuter-telegram uit Kaunas meldt dat, volgens een telegram dat uit Berlijn verzonden is betreffende de jongste conferentie welke Hitier gehouden heeft op de kanselarij, er meeningsverschillen zouden opgerezen zijn tusschen de nazi-leiders en de le geroversten over de kwestie der sa menwerking met Soviet-Ruslarrd. HEEFT HITLER NIEUWE VREDES VOORSTELLEN OVERWOGEN De Parijsche Matin verneemt uit Londen, dat Hitier zijn vredesvoor stellen heeft herzien. Zijn nieuw vre desplan dat reeds in zekere hoofdste den van neutrale landen zou toegeko men zijn, omvat de volgende punten 1Oprichten van een Poolschen Staat, welke een ethnografische basis heeft, met internationale waarborgen en een uitweg langs de zee. Die Staat zou echter, onder economisch en stra tegisch oogpunt nauw verbonden zijn met Duitschland en afgescheiden van de Poolsche door Duitschland bezette gebieden 2. Behoud van het statu-quo, wat betreft al de Europeesche grenzen 3. Teruggave aan het Rijk van de oude koloniën, of minstens verlee ning van voordeelen in die koloniën 4. Erkenning van zekere Italiaan- sche territoriale eischen 5. Herziening der handelsover eenkomsten en tracten in Europa 6. Verleening in ruime mate, van autonomie aan Bohemen-Moravie 7. Algeheele herdeehng der Eu ropeesche minderheden 8. Sluiten van een langdurig pact tusschen Frankrijk, Groot-Brittannie, Italië en Duitschland, In Britsche kringen zegt men, dat deze nieuwe voorstellén, waarvan zij nog niet officieel kennis namen, niet aanneembaar zijn. Zij herhaalden zelfs, dat als mini mum-voorwaarden voor het bijeenroe pen van een Vredesconferentie, eerst en vooral al de door Duitschland be zette gebieden ontruimd zouden moe ten worden en vervolgens, dat nieuwe waarborgen tegen een nieuwen Duit- schen aanval zouden worden gegeven. DE GROOTSTE ONTGOOCHELING VAN HITLER'S LEVEN... Dit is de oorlog tegen Engeland Het Deensche blad «Politiken» ver neemt uit Berlijn De oorlog tegen Engeland is de grootste ontgoocheling van Flitler's le ven dit wordt thans door de Reichs- kanselarij verklaard. De omgeving van Hitier verklaart verder, dat hij bleek van woede was, toen hij, na kennis genomen te hebben van den inhoud der redevoering van Chamberlain, 's nachts de conferentie zaal verliet. Men kon het hem aanzien, dat hij nu alle hoop op vrede had opgegeven, aldus het blad te Kopenhagen. DE OORLOG PAS BEGONNEN. Wat de Generaals zeggen over de Fransche Krijgsverrichtingen op het Westfront. De Temps publiceert de volgen de verklaringen door verschillende ge neraals in het hoofdkwartier van gene raal Gamelin afgelegd en opgeteekend door den heer Jacques Boulenger, bij zondere medewerker ter plaatse van hoogergenoemd blad. Geef aan het publiek goed te ver staan dat de oorlog pas begonnen is en dat het geduld, veel geduld moet heb ben. Twintig dagen zijn noodig ge weest om de samentrekking van het Fransche leger te verwezenlijken. Wij hebben contact genomen en zijn vooruitgegaan op een front van 38 kilometer breedte. Onze krijgsverrich tingen hebben zoowel uit strategisch als uit tactisch oogpunt nuttig geweest. De verliezen, die wij geleden hebben, zijn gering te noemen in vergelijking met de bekomen resultaten. Onze vooruitgang werd krachtig gesteund door tankwagens en artillerie. In de Duitsche dorpen, die wij vero verd hebben, was alles getruqueerd Soms raakte men een deursleutel aan en het gansche huis vloog in de lucht. Een Fransch kerkhof was in mijnen veld herschapen. De eersten, die de graven gingen bezoeken, werden door vreeselijke ontploffingen gedood.Over al dreigde doodsgevaar. Al deze ge varen moesten een voor een verwij derd worden De generaals besloten hun verkla ring met te wijzen op de goede moraal van den Franschen en den Engelschen soldaat. Zij haalden verschillende hel dendaden aan en maakten een verge lijking met den oorlog van 1914-18. Zij maanden het publiek aan vertrou wen te stellen in de geallieerde legers. HET BRITSCHE PANTSERSCHIP ROYAL OAK GETORPEDEERD Een zwaar verlies voor de Engelsche vlaat. Naar verluidt, werd de «Royal Oak» Vrijdagmorgen, toen het nog donker was, tot zinken gebracht. Een Duitsche duikboot kon, dank zij de duisternis, tot dichtbij het pantser schip naderen en ten minste twee tor pedo's afschieten. De Royal Oak had een voltallige bemanning, het is te zeggen 1 200 man aan boord. Na het torpedeeren van 't Britsche vliegtuigmoederschip «Courageous» is dit het tweede zwaar verlies voor de Engelsche vloot. De «Royal Oak» had een waterver plaatsing van 29.1 00 ton.Het schip was in 1914 van stapel geloopen en was in de jaren 1921-1924 gemoderniseerd De bouwkosten van de «Royal Oak» hebben 2.468.269 pond bedragen. In 1936 werd de «Royal Oak» uit gebreid herzien, wat een millioen pond sterling heeft gekost. De «Royal Oak» had een standaard-waterverplaatsing van 29.1 30 ton en indien volledig be laden een waterverplaatsing van 33500 ton. De lengte was 580 voet op de waterlijn, de diepgang 28.5 voet en de breedte 102.5 voet. Het schip was be wapend met 8 kanons van I 5 inch, 1 2 van 6 inch en had 8 luchtafweerkanon- nen van 4 inch, plus een aantal lichtere vuurmonden en machienegeweren. Be neden de waterlijn had het vier torpe- do-lanceerbuizen een vliegtuigkata pult bezat het schip op zijn derden geschutstoren. Het liep 23 mijl. De bepantsering was zeer zwaar. De huid was voorzien van zware «blisters» een soort van uitwassen buiten de scheepshuid, waartegen de torpedo's alvorens den scheepswand te treffen, tot ontploffing moesten komen. Boven dien was de waterdichte indeeling zeer goed, zoodat de «Royal Oak» geacht kon worden sterk beveiligd te zijn te gen aanvallen van duikbooten. De Britsche admiraliteit deelt offici eel mede, dat de volledige lijst van de overlevenden thans 424 namen geeft van officieren en manschappen, die konden gered worden. DUITSCH OFFENSIEF INGEZET Maandag zijn de Duitschers ovef- gegaan tot het offensief op het Wester- fron. Het agentschap Havas meldt hier over het volgende Het Duitsche offensief, in contact gekomen met de eerste Fransche ver dedigingslinie, schiet niet op. De twee groote Duitsche aanvallen. Maandag losgebroken, de eerste bij den aanvang van den namiddag, in den Moezel sector, op een front van 6 kilometer, de tweede ten Oosten van de Saar, op een front van 30 kilometer, zijn erin gelukt op te rukken in een zone die vooraf reeds ontruimd werd door de Fransche troepen. Maar sedert Maandagavond zijn ze letterlijk geblokkeerd in hun voor- waartsche beweging door het ononder broken vuren der automatische wapens opgesteld in de verdedigingslinies, se dert meer dan twee weken aangebracht door de Fransche soldaten achter een gordijn van vooruitgeschoven posten. Vóór deze posities gekomen, konden de Duitsche soldaten niets anders, wat ook hun geest van vastberadenheid mocht zijn, dan zich plat op den grónd uit te strekken in de hoop over den waren stalen muur te geraken die voor hen oprijst. Op geen enkel punt zijn ze in con tact gekomen, noch van nabij, noch op den vereischten afstand om den strijd met granaten aan te vatten, met de verdedigers der Fransche posities, dank zij het rusteloos vuren van deze laatste. De aanvallers kunnen zich slechts ingraven op de punten waar ze aange komen zijn en op hun beurt de auto matische wapens opstellen om het vuur der verdedigers te beantwoorden. Ze worden echter niet alleen be stookt door het rechtstreeksch vuren van de Fransche linie-troepen, maar eveneens door een geweldig spervuur van de artillerie. In deze omstandigheden is het waar schijnlijk dat de Duitsche divisies in deze krijgsverrichtingen betrokken, van nu af reeds aanzienlijke verliezen heb ben geleden, des te meer dat ze in den loop van haar vooruitrukken tot nabij de Fransche stellingen, de Duitsche sol daten dichte mijnvelden moesten over schrijden, midden een geweldig artille rie-bombardement van alle kalibers en doodt-nde vlagen van zware mitrail- leusekogels, op een terrein dat meter voor meter werd verkend en verschanst in de» loop der laatste weken. Ten slotte meldt men nog, dat de gevechten nog steeds op Duitsch grondgebied plaats hebben en dat de Magitiotlijn nog 20 kilometer achter de ontruimde stelling ligt. DE RUSSISCH-TURKSCHE ONDERHANDELINGEN De Turksche Minister van Buiten- landsche Zaken verlaat Moscou. De Turksche minister Saradjogloe is Dinsdagavond uit Moscou naar An- i kara terug vertrokken, zonder een pact met de Soviet-regeering te heb ben onderteekend. Van gezaghebbende zijde verneemt United Press, dat de Turksche minister voorstellen naar Ankara meeneemt, I welke door het Turksche kabinet over wogen moeten worden. Verder wordt Saradjogloe's vertrek niet als een mislukking der onderhan delingen uitgelegd, maar als de afslui ting van een bepaald stadium der be sprekingen, welke, naar men hoopt, mogelijkerwijs tot het sluiten van wederzijdschen bijstand zullen leiden. Gedurende de verschillende weken, dat Saradjogloe te Moscou heeft ver toefd. had hij, voor zoover officieel bekend is, slechts vier keer een bespre king met Molotof en Stalin. De Turksche minister-president heeft Dinsdag in 'n verklaring medegedeeld waarom Saradjogloe geen pact heeft kunnen sluiten met de SovieFregeering De minister-president zeide, dat de Russische - Turksche regeeringen reeds overleg gepleegd hadden over de be langrijkste punten, vereischt voor het sluiten van een verdrag. Hij zeide, dat Saradjogloe echter bij zijn laatste be zoek aan de Russische regeeringleiders geheel nieuwe voorstellen te hooren kreeg, die in het geheel niet strookten met de verdragen, welke Turkije heeft met Engeland en Frankrijk. DUITSCHE GEZANT VON PAPEN PLOTSELINGS UIT ANKARA VERTROKKEN. Reuter meldt uit Ankara, dat de h. von Papen, Duitsch gezant in 1 urkije, in den nacht van Dinsdag op Woens dag plotselings naar Berlijn vertrok ken is. Goed ingelichte Turksche kringen zijn zeer verbaasd over dit zoo plotse vertrek. Verondersteld wordt, dat deze on verwachte reis van den Duitschen ge zant, verband houdt met het afbreken der Turksch-Russische besprekingen te Moscou. Het stopzetten der I urksch-Russi- sche onderhandelingen doet gelooven dat gesprekken tusschen Rusland en Duitschland plaats hebben gehad over den Balkan. Men vraagt zich af of het vertrek van den heer von Papen naar Berlijn, met heel zijn familie, niet in verband staat met de aankondiging van de Turksche beslissing, trouw te blijven aan het drielandenaccoord met Frank rijk en Engeland. DE WEERMACHT VAN TURKIJE. EEN LEGER VAN GEBOREN SOLDATEN. Kemel Ataturk, de bevrijder van Turkije na den wereldoorlog, is de schepper geweest van de Turksche eenheid en van de nieuwe Turksche weermacht. Hij begon de opbouw van zijn leger uit Anatolie het kerngebied van Turkije, met een klimaat van stren ge winters en heete zomers, met een armen bodem, daar is een hard ge staald volk uit gegroeid, waaruit sinds vele eeuwen de beste soldaten konden worden gevormd. Kemal Ataturk kende de geest van zijn volk, en kende ook de geest van het moderne Europa. Zijn troepen heb ben weinig gelijkenis met de Maham- medanen, waarmede de Kruisvaarders te kampen hadden. Zij zijn voorzien van moderne wapens. Bovendien heeft men er een goed verkeerswezen. De grenzen worden grootendeels omspoeld door de Zwarte en de Middellandsche Zee. Hier kan de vijand alleen aanvallen door zijn troepen te laten landen. De aanleg van spoorwegen is een der grootste werken welke de Turksche regeering op zich genomen heeft. Ook op economisch gebied is de ver- keersuitbreiding een aanwinst voor de landsverdediging. In den wereldoorlog die Turkije aan de zijde van Duitsch land streed, was het voor hen zeer moeilijk het benoodigde oorlogsmate riaal aan te voeren. Nu is hierin voor zien. Turkije heeft eigen ijzermijnen en wapenfabrieken. Ook voor andere legerbenoodigheden beschikt Turkije nu over eigen industrien, zoo zijn er fabrieken voor de bewerking van wol, boomwol, zijde, stoffen, glas, suiker, papier en cement. Zoo staat er Turkije veel gunstiger voor dan iq 1914. De bevolking staat voor een gedeel te op een lagen trap van ontwikkeling. Talrijke recruten zijn meer vertrouwd met de wapenen dan met potlood en papier, en is het leger voor hen de beste levensschool. Zij leeren er niet alleen hun dienst maar ook lezen en schrijven. Turkije heeft de algemeene dienstplicht, deze duurt anderhalf jaar en voor de speciale troepen meerdere jaren. De grootste zorg wordt besteed

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1