'W Rusland... voor alles onbetrouwbaar Gaan we naar een Stellingenoorlog in het Westen Diplomatieke Maneuvers j OPOFFERINGSGEEST Koning Leopold III spreekt lot de Vereenigde Stalen 19 JAAR. NUMMER 44. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE. Het zal alleen maar t bolsjewisme dienen WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. 2ÖNDAG 29 OCTOBER 1939. YAH POPESIHGHE ABONNEMENTEN I Jaar. per poat16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonat veranderen, moeten dit aangeven in 't poat- bureel dat ben bedient, en niet aan om. Bij elk acbrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een poatzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars j Poatcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Mochten we ooit zooveel belang heb ben gehecht aan zekere corresponden ties in Zwitsersche, Deensche en Amerikaansche bladen, als de meeste bladen doen, omdat deze correspon denties beantwoorden aan hetgeen hun wensch is, dan zouden de overtuigen de tegenspraken die er telkens op volg den, ons dat sinds lang al hebben af geleerd. En zoo zullen we dan ook maar wijselijk sceptisch blijven staan tegen over al de tijdingen over de verwijde ring tusschen Duitschland en Rusland, en zeer in 't bijzonder tegen het nieuw ste sensatiebericht, als zou Hitier, op zijn vraag om 2000 vliegtuigen aan Stalin, een weigerend antwoord heb ben gekregen. Welk bericht dan moet dienen tot bevestiging van het vorige dat Rus land volstrekt geen militairen steun aan het Reich meer verleenen zal. Op deze bewering voortgaande, wil len vele gaarne gelooven, dat van Engelsche zijde pogingen worden aan gewend om zich van Ruslands verdere neutraliteit te verzekeren, door het verschillende voordeelen aan te bieden. Welke voordeelen dan zouden zijn De vrije hand in de Baltische Zee en leveranciers op groote schaal niette genstaande den oorlog van zijn producten aan Groot-Brittannie. Verder zou Stalin vanwege Frank rijk en Engeland de verzekering ont vangen, dat het zoo pas met Turkije gesloten verdrag in 't geheel geen vij andige bedoeling tegenover Rusland heeft en slechts beschouwd mag wor den als een instrument tot handhaving van den vrede op den Balkan en op de oevers van' de Zwarte Zee. En als toppunt dat zij bereid zijn om den terugkeer van Oekrainsch Polen bij de Sovietrepublieken te er kennen, en zulks wel in overeenstem ming met de Poolsche regeering-zelve te Parijs Al deze nieuwsjes vragen nog om officieele bevestiging, maar het is na tuurlijk niet onmogelijk dat het hier gaat over voelhorentjes, die vanuit Londen en Parijs in de richting van Moscou worden uitgestoken. Doch langs den anderen kant hoo- sen we dan weer van pogingen door Rusland gedaan om zich, voor zijn ver zet tegen de eventueele afsluiting der Dardanellen voor zijn oorlogsschepen en dezer opening voor de oorlogssche pen van Frankrijk en Engeland door de Turken, den steun der andere rand staten van de Zwarte Zee, met name Roemenie en Bulgarie te verzekeren, terwijl ook al verteld wordt, dat Stalin een dezer dagen de aanhechting van Bohemen en Moravie bij het Duitsche Rijk erkennen zal, door den Tsjecho- Slowaakschen gezant, die nog altijd te Moscou vertoeft, zijn paspoort te ge ven en den door de Slowaaksche re geering aangestelden gezant. Frank Tisso, bij zijn... Hof te aanvaarden. Van zooveel mogen we, bij t ken nisnemen van al deze berichten, wel zeker zijn dat Stalin bier zijn eigen spel speelt, hetwelk hierin bestaat op al de vakken van de diplomatieke rou lette te zetten ...Waarbij 't voor Frankrijk en En geland en voor allen in de neutrale landen, die met hen sympathiseeren, een soort van geruststelling kan wezen maar die IS er dan ook naar dat, indien Rusland onbetrouwbaar is voor hen, het al even onbetrouwbaar is voor hun tegenstander. Op het verwijt tot Hitier, dat hij een bondgenootschap met de bolsje wieken heeft gesloten, is door hemzelf, maar ook door velen die heelemaal niet aan zijn zijde willen staan, geant woord geworden, dat Frankrijk en En geland toch ook naar een bondgenoot schap met de bolsjewieken hebben ge hengeld. Alleen verzuimen of vergeten zij hierbij te zeggen, dat deze onderhan delingen langs de zijde der Franschen en der Engelschen werden afgebroken en dan op juist die Russische voor waarde, welke Hitier aanvaard heeft op den eisch van Rusland om oogen- blikkelijk een deel van Polen militair te bezetten. Liever dan op zoo n manier den wal tegen een bolsjewistische overstroo ming door te steken, hebben de re geerders te Parijs en te Londen van de hulp van Rusland afgezien, met het dadelijk verwezenlijkt gevaar om het tegen zich te krijgen. Het kan zeer goed zijn, dat Stalin er alle profijt in ziet om over zijn in zichten zoo lang mogelijk twijfel te doen heerschen, in 't eene oorlogskamp als in 't andere. Door aan Duitschland alle militaire hulp te weigeren of te doen alsof en dus een oorlogsverklaring uit Parijs en Londen te vermijden, wint hij in alle geval al zooveel, dat hij ongehin derd de Baltische republieken aan zijn wil onderwerpen en de oude Russische heerschappij over de Oostzee herstel len kan. Een doel, dat hij door een formeel bondgenootschap met Frankrijk en En geland nooit bereikt zou hebben, ver mits deze landen nimmer uit vrijen wil de vreedzame Baltische staatjes die zich hun onafhankelijkheid zoozeer waardig hebben gemaakt en die zulkj een sterken dam tegen het bolsjewisme voor Westelijk Europa vormden aan Moscou zouden hebben overgeleverd. Zoo is in de combinatie tusschen Hitler en Stalin tot hiertoe alles winst voor den man van het Kremlin ge weest, en het laat zich begrijpen, dat hij thans wel zijn zoo sterk geworden positie te baat wil nemen om ook uit een of andere combinatie met Cham berlain en Daladier, op kosten van Duitschland dan, profijt te trekken. Want dit zullen alle staatslieden, die met Stalin onderhandelen, zich steeds onwrikbaar in den geest hebben te prenten dat hij volmaakt onbetrouw baar is, dat geen enkel van zijn woor den of handteekeningen eenig crediet verdient. Zijn doeleinde zal onder alle om standigheden blijven de overrompe ling van heel Europa door het commu nisme, en dan is het ook de puurste dwaasheid, op eenige daad van hem ook te rekenen, waardoor de vrede zou kunnen worden hersteld. Integendeel past het volkomen bij zijn ideologie, en dus bij zijn tactiek dat'deze oorlog zoo lang mogelijk du re, zooveel mogelijk rouw, ellende en verwoesting stichtte, dat zooveel mogelijk bloed strekke tot bemesting van den grond der nog vrije volken voor het zaad van 't bolsjewisme. En als ze deze tactiek zoo goed be grepen hebben, dan is 't geen wonder, dat de communisten in alle landen ook zoo snel bereid zijn geweest, om al hun wapens tegen Hitier weg te gooien en het monsterverbond tusschen hun geloof en het nazisme te verdedigen als een magistraten zet van Stalin tot vestiging van een duurzamen vrede. Want dezen vrede bedoelen ze als dien in Rusland De verslaving van heel Europa on der den Aziatischen knoet De vrede van den kerker Of van 't kerkhof N. G. R. EEN BR1TSCHE WAARSCHUWING De Daily Telegraph schrijft Het is waarschijnlijk dat Hitier zal trachten de verbondenen te verlokken tot besprekingen over voorbarige vre desvoorwaarden. Dat is een verlokking waartegen wij en Frankrijk zonder in te slapen op onze hoede moeten zijn. Vredesvoorstellen, welke ook, elke bespreking over vrede geba seerd op erkenning van geslaagden aanval, zou neerkomen op het laten varen van de fundamenteele zaak, waarvoor de verbondenen de wapens hebben opgenomen en Hitier tijd te geven, om zijn hulpbronnen weer op peil te brengen voor de onvermijdelij ke hervatting der vijandelijkheden op een nabijgelegen datum. Een publicist van groot gezag en zeer op de hoogte van economische en financieele vraagstukken, schreef enke le dagen geleden in een dagblad der provincie De donkerste zijde van den huidigen toestand is dat het land totnogtoe niet schijnt te hebben begrepen dat er iets veranderd was en dat onze levenswijze anders moest worden. Wij zullen een financieele crisis slechts ten koste van een heldhaftige krachtinspanning ver mijden en de bevolking voelt niet dat die inspanning noodzakelijk is. De Re geering zelf laat de zaken op haar be loop, veeleer dan richting aan te ge ven Het verwijt dat aan de Regeering wordt toegestuurd, is, minstens, over dreven. In talrijke mededeelingen heeft zij telkenmale getracht den moeilijken toe stand, waarin de oorlogsverklaring Bel gie geplaatst heeft, uiteen te zetten. In persconferenties heeft zij de ernstige moeilijke, onverwachte vraagstukken toegelicht die zij met vaak ontoerei kende middelen moet oplossen. Doch, het lijdt geen twijfel dat, om over de gevaarvolle hindernissen heen te geraken welke ons land thans kent en waarvan er onder nog dreigender aspecten méér kunnen oprijzen, de vol le medewerking van de heele openbare meening noodig zal zijn. Zonder deze massale en eensgezinde toetreding van de bevolking kan het goed verloop van de ondernomen taak in het gedrang komen. Voorzeker beelden velen onzer me deburgers zich in dat wij niet in oor logstoestand leven omdat wij geen oor log voeren. Eenieder moet eiken dag steeds be ter begrijpen wat een welbegrepen bur gersplicht van allen vergt. Er moet afgezien worden van de ge dachte dat elkeen zal kunnen leven zooals hij het twee maand geleden deed. Er is iets veranderd in Europa en in de wereld en dat iets heeft ons leven veranderd, ongeacht of wij het nu wil len of niet. Den dag van heden leven zooals vóór twee maand, zonder zich eenige beperking op te leggen, zonder zijn ge noegens en zijn comfort te begrenzen, is een utopie en misschien een slechte daad tegenover het land. Een bekend Vlaamsch dagblad schreef onlangs onderstaande regels In Nederland heeft de mobilisatie stellig in even groote mate als bij ons het openbaar leven verlamd en de eco nomische bedrijvigheid aangetast. Toch zal men in Nederland geen critiek hooren ten opzichte van de le- geroverheden en iedereen spant zich in, opdat de voorgenomen maatregelen zoo spoedig mogelijk zouden uitge voerd worden. In zekere gebieden is reeds over gegaan tot vrij belangrijke overstroo mingen, en alhoewel dit een zeer aan zienlijke schade moet berokkenen, zijn er geen klachten. Wie het zou beproe ven de openbare meening op te hitsen, zou onmiddellijk op zijn plaats gezet worden. Daaruit blijkt op overtuigende wij ze, hoe de Nederlandsche natie tot alle offers bereid is en dat de verwoestingen en de ellende van een oorlog het Ne derlandsche volk niet afschrikken wan neer het er op aan komt de vrijheid en de toekomst van het land te ver zekeren. Maar deze taak wil de Nederland sche Regeering in volle onafhankelijk heid volbrengen rekening houdend met de Nederlandsche belangen. De vaak onaangename en strenge regeeringsmaatregelen treffen alle staatsburgers in ongelijke mate. Honderdduizenden gemobiliseerde lichaamskrachtige mannen worden on gelijkmatig door de mobilisatie getrof fen. De eenen verliezen hun broodwin ning en het is voor hen dat men trou wens de vergoeding aan de gezinnen van gemobiliseerden ingevoerd heeft. Anderen verliezen absoluut niets en hebben de zekerheid dat zij, wanneer de storm zal geluwd zijn, hun toestand bijna onaangeroerd zullen terugvinden. I Een andere categorie valt tusschen deze twee uitersten. Dit geldt eveneens voor alle maat regelen van materieelen aard, genomen om 's lands veiligheid te verzekeren. Een absoluut billijke verdeeling van een de gevraagde offers zou menschelijke taak wezen. Ook betreffende de opeischingen waarbij duizenden paarden, voertuigen gemoeid zijn, beeldt men zich in, van het strict persoonlijk egoistisch stand punt uit en met het eigen geval alleen vóór oogen, dat de nabuur bevoorrech- tigd is. Offers werden aan iedereen ge vraagd. Krachtens de wet zelf heeft men voor militaire werken en voor de uitvoering van bestellingen voor het leger de toepassing van den 8-uren-ar- beidsdag opgeschorst. In deze onder nemingen zullen de arbeiders tot en met 10 uur per dag geen bijloon trek ken. In bepaalde gevallen is opeisching van werkloozen voorzien. Sommige gezinnen van gemobiliseer den, wier middelen het vastgestelde minimum overschrijden, zullen geen mobilisatievergoeding ontvangen. De landbouwers worden in de nor male uitoefening van hun bedrijf ge stoord door de bezetting van hun paar den- en koestallen, door het graven van verdedigingswerken op hun ak kers, door de opeisching van paarden en voertuigen. De opeisching van voedingswaren hebben, aanvankelijk, niemand bevre digd. Men heeft getracht hierin verbe tering te brengen, met inachtneming van het algemeen belang en niet van het belang van deze of gene Belgische staatsburgers. Aan de ambtenaren ook worden of fers opgelegd. Men voorziet en dit is maar bil lijk dat zij die, dank zij de abnor male. tijden die wij doormaken, uit zonderingswinsten mochten maken, een aanzienlijk deel daarvan aan den Staat zullen moeten afstaan. De oorlogstoestand heeft talrijke overeenkomsten verbroken hij heeft ze gewijzigd, zooniet geschorst. Op dit oogenblik is het onmogelijk normale voorwaarden in te roepen. Alles is veranderd en in de war gestuurd. Wij moeten met de mogelijkheden reke ning houden. De uitgaven zijn in de hoogste mate gestegen. Zij zullen 6 milliard frank bereiken, de buitengewone begrooting inbegrepen, voor de landsverdediging 1939 alleen. En terzelfdertijd zijn de inkomsten in verticale lijn gedaald. ledereen moet zich offers getroosten. Zeker, de offers worden niet gelijk matig verdeeld. Dit is ook niet nieuw. In normale tijden gebeurt het reeds. Er heerscht wat ongeduld omdat de soldaten niet spoedig genoeg naar hun haardsteden keeren. De Regiering heeft besloten diegenen naar huis te sturen die, wegens hun leidende func tie, aan anderen werk zouden kunnen verschaffen. Tienduizenden aanvragen zijn bij het bestuur binnengekomen. Iedereen wil de eerste zijn. En wil men in alle rechtvaardigheid handelen, dan moe ten die aanvragen zeer nauwkeurig onderzocht worden, en zelfs dan nog zullen er zeer te verontschuldigen ver gissingen zich voordoen. In enkele dagen tijd werden 18.000 aanvragen tot invoer- en uitvoerver gunningen afgegeven. Heeft men er 18.000 uitgereikt, dan wil dit zeggen, dat er vermoedelijk minstens 50.000 aanvragen werden ingediend. En men vergete niet dat het aantal ambtenaren verminderd is vermits zij ook aan het mobilisatiebevel moesten gehoor ge ven. De strijd tegen de prijzenstijging en den woekerhandel in waren en goede ren werd door de meeste Parket ten met voorbeeldige krachtdadigheid doorgezet. Maar ook op dit gebied kan geen volle rechtvaardigheid heerschen, omdat de ambtenaren niet overal te gelijk kunnen aanwezig zijn. Begrijpe lijk ook is de verontwaardiging van hen die, over weinig geld beschikkend, hun meer bemiddelde medeburgers le vensmiddelen tegen allen prijs zien op- koopen. Opofferingsgeest is de grondslag zelf van onze veiligheid. Men denke een oogenblik aan de zwaardrukkende lasten die Engeland zijn belastingplich tigen komt op te leggen, belastingen die, in zekere gevallen meer dan het derde van het inkomen beloopen. verbruikt het verkeer van particuliere auto's is er radicaal verboden aan wending van ijzer in openbare of pri vate bouwwerken is er eveneens ver boden in de steden mag men slechts 7 uren op 24 gaslicht gebruiken. En de rest is naar verhouding. De Belgische bevolking moet ten spoedigste haar plichten tegenover de gemeenschap begrijpen en heldhaftig tot de vrijwaring van onze stoffelijke en geestelijke belangen medewerken. M. v. V. BELGISCHE LOTENLEENING 1932 Trekking van 25 October 1939 De reeks 21 3.237 wint 250.000 fr. De 25 volgende reeksen winnen elk 25.000 frank 281.575 252.049 I 79.^39 186.243 284.477 165.268 278.245 1 10.421 280.319 145.014 1 13.561 247.684 I 32.937 138.597 273.499 151.648 151.760 240.122 152.161 145.1 12 232.822 152.953 274.485 216.408 261.475 CSRWB DE ACHTERWAARTSCHE BEWEGING DER FRANSCHE TROEPEN. De plannen van het Duitsche Hoofdkwartier in de war gestuurd Reuter verneemt uit Parijs, dat men in Fransche militaire kringen de mee ning is toegedaan, dat een knappe strategische zet van den Franschen op perbevelhebber, generaal Gamelin, de plannen van het Duitsche hoofdkwar tier voorloopig in de war gestuurd heeft Te Parijs heeft men namelijk ver nomen, dat de Duitschers een groot offensief voorbereiden tegen de Fran sche troepen, die op Duitsch gebied ge- egerd waren. Zoodra dit vernomen werd, trok generaal Gamelin, alle troe pen weg met uitzondering van de voor posten, die zooveel gebruik van muni tie en zoeklichten maakten, dat de Duitschers niet op de gedachte kon- len komen, dat. de Fransche troepen eitelijk reeds twee dagen te voren in ille stilte vertrokken waren. De Fransche lijnen vallen ongeveer samen met de grens. Afgezien van enkele observatiepos ten op Duitsch gebied, vallen de Fran sche lijnen thans ongeveer samen met de grens, terwijl de Duitsche troepen voor het overstroomde gebied van Rijn Moezel en Saar staan. De achterwaartsche beweging van de Franschen. Het is altijd gemakkelijk na een aan passing van het front bij een wijzjging in de omstandigheden te zeggen, dat deze beweging verwacht werd. In dit geval is het de zuivere waarheid. Van het begin af aan is rekening gehouden met een toestand, welke de Franschen kon nopen de vooruitgeschoven stel lingen terug te nemen. De actie, welke troepen en materieel tot hier gevoerd hadden, was vooral ondernomen om de Polen lucht te verschaffen. Het is zoo min de schuld van de Polen als van de Franschen, dat dit niet het ge hoopte succes had. Dit houdt geen en kele critiek op de Poolsche legerleiding in. Zelfs als deze, wellicht om den te genstanders geen enkel voorwendsel in handen te spelen om hen te kunnen aanvallen, op zekere punten in vooruit ziend beleid te kort geschoten is, dan is het nu niet de tijd om haar daar hard over aan te vallen. De Franschen be seffen wat zij den Polen te danken en jegens hen goed te maken hebben. In dit verband kan aan de Petit Parisien ontleend worden, dat maar schalk Rydz-Smigly naar Roemenie ge komen was, in de hoop vandaar uit nieuwe krijgsverrichtingen te kunnen leiden, maar in die verwachting bedro gen, er als uitgewekene gebleven is. Een zeldzame gebeurtenis in de krijgsgeschiedenis. L'Ordre bekent, dat het in de krijgsgeschiedenis zelden is voorgeko men, dat een leger aan den vijand het deel van diens grondgebied prijsgeeft, om op zijn eigen grens te wijken, zon- der een stap verder te gaan, terwijl het andere leger geen stap verder voor- Men denke eens aan de radicale ont- ujj tracht te doen. beringen welke een groot neutraal land zware regenval en dientengevol- zijn bevolking zoo pas heeft voorge- ge was van rivieren in de laat- schreven. Daar wordt geen koffie meer ste dagen moet het Fransche comman- do hiertoe mede hebben aangezet. Volgens alle berichten is het maneu ver in volkomen orde uitgevoerd. En kele posten bleven op Duitsch gebied, met name bij het veel genoemde bosch van Warndt. Hoofdzaak was, dat de voorhoede in geval van nood geen steun van het gros had kunnen krijgen wegens de overstrooming, die een ver sperring opgeworpen had. Waar zij nu zitten, zijn zij beter be schermd. Aldus heeft de bevelvoering den toestand ten behoeve van de eigen mannen omgekeerd. Voor de eerste groote werken van de Siegfriedlijn, aldus nog de Petit Parisien waren hun formaties heel kwetsbaar. De anderen gaan nu in de nabijheid van de weerstandslijn van de Franschen de moeilijkheden kennen, waarop de Franschen zonder die ach terwaartsche beweging gestooten zou den zijn. Dezen schijnen de tegenpartij thans onder het rechtstreeksche en ge stadige vuur van hun automatische wa gens en batterijen te kunnen houden, omdat zij niet meer de bescherming van de betonnen schuilholen genieten. De Maginot-lijn is veel sterker. Bijna overal, zegt de Excelsior liggen wij nu op de hoogtestellingen die ons zoowel tegen het kruisvuur van den tegenstander als het insijpelen van het water beveiligen. Het Journal erkent, dat het Duit sche en het Fransche leger beide sterk genoeg zijn voor een zegevierend de fensief, zij zijn het niet om aan te val len. Hitier weet wel, dat dit evenwicht enkel te zijnen nadeele verstoord kan worden en wel omdat de Maginot-lijn veel sterker is, Frankrijk en Engeland hun oorlogspotentieel nog niet tot het Duitsche peil hebben opgevoerd en dit volk wegens de blokkade aan een snel lere slijtage bloot staat. Men verwacht dus voor de naaste toekomst een stelling-oorlog. Voor de rest moet de diplomatieke ontwikkeling worden afgewacht. GEEN INTERNATIONALE CONFERENTIE MOGELIJK Het Britsche blad Manchester Gu ardian heeft de hoop, die door som migen nog gekoesterd wordt, om een opbouwende vrede te zien oprijzen uit een internationale conferentie, krank zinnig geheeten. Hitier zou in dergelijke conferentie, met een nog ongewijzigde macht, ten overstaan der deelnemende landen, zijn toevlucht nemen tot de uitbuiting van zekere factoren, zoo bijvoorbeeld zekere verzuchtingen tegenover de ge varen van het bolsjewisme stellend. Het blad schrijft verder Het eenige feit dat Rusland op de ze conferentie vertegenwoordigd zou zijn, stelt voor de personen, die nog op een mogelijken vrede rekenen, de zekerheid daar, dat een bevredigend accoord zou kunnen getroffen worden. Maar Rusland, met hooghartigheid en terughoudendheid door onze regeering bejegend en ook, in mindere mate door Frankrijk, heeft geen redenen, om vriendschappelijk gestemd te zijn ten opzichte der vrijheidszaak in West- Europa, Rusland streeft de verwezen lijking van zijn eigen belangen na en wat er in het Westen voorvalt, laat het onverschillig

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1