Hei Welzijn van Volk en Land. BELGIE EK NEDERLAND De oorlog in het Westen nog niet begonnen Bomt er nog een Vredesinitiatief Duitsch Vlhgmachien neergeschoten hij Hasehroek 0m ii llT" 19" JAAR. NUMMER 45. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ABONNEMENTEN NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE. I BELGIE'S FINANCIEELE TOESTAND DRINKT KING STOUT OUDERDOMSPENSIOEN ZONDAG 5 NOVEMBER 1939. GAZET TAK POPERIHGHE Jaar, per po»t16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Numnmri 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. m Uitgevers-Eigenaars Poatcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Midden het internationaal conflict dat Europa teistert, heeft Belgie voor- alsnu zijn neutraliteit op militair gebied kunnen behouden. Nochtans is ons landeke onvermij delijk zeer getroffen wegens de nabu righeid van groote oorlogvoerende mogendheden. De Regeering heeft dan ook tot taak in deze moeilijke omstandigheden, angstvallig toe te zien en de noodige maatregelen te treffen om "s lands wel zijn op de doelmatigste wijze te be vorderen. In het volbrengen dezer taak ont moet zij heel wat moeilijkheden 1Een gedeelte der bevolking schijnt nog niet voldoende te begrijpen dat wij niet meer in vredestijd leven. Benevens diegenen die in paniekstem ming verkeeren en dan ook paniek maatregelen treffen, zooals opstapeling van allerlei voedingsmiddelen, leven de meeste staatsburgers juist alsof er geen geweldige strijd wordt uitgevoch ten op I 50 km. van onze hoofdstad. Zij schijnen niet ervan bewust te zijn dat, zelfs indien de oorlog buiten onze grenzen wordt weerhouden, ons in elk geval nog zeer moeilijke dagen te wachten staan. Omdat zij nog geen kanongebulder hooren en in hun slaap nog niet gestoord worden door het ge ronk van dreigende vliegtuigen, mee- nen zij dat zij mogen leven en doen en spreken alsof er niets bijzonders gebeurd was. De soms strenge maatregelen die door de Regeering worden getroffen, worden dan ook meermaals op schok schouderen, op critiek en zelfs op ver ontwaardigende wijze onthaald. 2De Regeering moet het hoofd bieden aan de talrijke problemen die zich voordoen ten gevolge van de ont reddering der nationale economie. Acht millioen menschen wonen hier in een overbevolkt land. Waanzin zou het zijn te meenen dat wij ons in een ivoren toren kunnen opsluiten zonder ons iets aan te trekken van wat er rondom ons gebeurt. Wij hebben het buitenland noodig om sommige pro ducten te verkoopen en om levensmid delen en grondstoffen aan te koopen. De losgebroken oorlog heeft gansch onze economie ontredderd. De Regee ring staat dan ook voor de ontzaglijke taak een oplossing te vinden voor de tallooze problemen die zich op dat ge bied opdringen. 3). De Regeering wordt in haar werking gehandicapt dor de vele val- sche berichten die regelmatig worden verspreid. Wanneer de menschen gaan geloo- ven dat een vijandelijk leger aan de grens gereed staat om ons land te over rompelen, wanneer men zegt dat som mige essentieele levensmiddelen spoe dig gaan ontbreken, ontstaat er weldra een paniekstemming die de actie van de Regeering bemoeilijkt. Het is onbetwistbaar dat uit sommi ge verdachte bronnen berichten wor den verspreid die tot doel hebben het moreel der bevolking te ontzenuwen. De Regeering heeft tot taak deze po ging tot defaitisme te bekampen. 4). De bevolking begrijpt soms niet goed waarom sommige getroffen maatregelen nadien worden gewijzigd of ingetrokken en schrijft dit toe aan gemis aan samenhang in het regeerings- beleid. Zij zou nochtans moeten begrijpen dat er soms zulkdanige wijzigingen ko men in den toestand, dat sommige ab- soluut-noodzakelijke maatregelen niet meer noodig zijn wanneer deze om standigheden zich wijzigen. Zoo bij voorbeeld, wanneer de graantoevoer onderbroken wordt wegens oponthoud van schepen, moeten maatregelen ge troffen worden om de verdeeling van dit graan te regelen en kunnen deze maatregelen ingetrokken worden wan neer de toevoer opnieuw regelmatig wordt. 5). Het onder de wapens roepen van een half millioen manschappen brengt onvermijdelijk veel storingen mee in het economisch leven. Bedrijfsleiders, werkkrachten, vaders van kinderrijke huisgezinnen, werden gemobiliseerd en verhoogen de moei lijkheden die het normaal leven in de huishouding van den Staat in den weg staan. Het is daarbij zeer moeilijk de offers voor elkeen gelijk te maken. De Mobilisatie van een leger kost ontzaglijk veel geld. Hierdoor wordt de begrooting van den Staat ten zeer ste bezwaard. De Regeering staat voor de ondankbare taak de inkomsten te vinden die een financieele ondergang van het land moeten vermijden. o Ziedaar een onvolledige opsomming van de groote moeilijkheden die de Regeering moet overwinnen in het vol brengen harer taak. Aan de bevolking mag dan ook ge vraagd worden tuchtvol de besluiten der Regeering te aanvaarden. Zij moet met de openbare besturen meewerken om het gemeenschappelijk nationaal goed te vrijwaren. Als men even wil nazien wat er in AL de omringende landen van de be volking wordt gevraagd en geëischt, (ook in neutrale landen als Nederland en Zwitserland), dan mogen wij ge rust zeggen dat wij geen ander onzer naburen mogen benijden. Kleine offers, thans met gelatenheid en met waren burgersplicht volbracht, sparen ons wellicht de grootste onheilen In 1914 werd Belgie reeds in de eer ste dagen van Augustus overrompeld. Dank zij de wijze leiding van onzen Vorst en een stevig Regeeringsbeleid, is de oorlogsgruwel nog niet over ons gekomen. Met alle kracht aan het werk Met ons 8 millioen zijn we zeker niet te veel om schouder aan schouder en hand in hand het vaderlandsch bezit te verdedigen. Onze Financieele Moeilijkheden. De binnenlandsche commissies van Kamer en Senaat kwamen verleden week bijeen, in aanwezigheid van de ministers, de heeren Devèze, minister van binnenlandsche zaken Gutt en generaal Denis, om den toestand van de gemeenten te onderzoeken. De heer Buisseret, senator, deed een uiteenzetting over den financieelen toe stand van de gemeenten. Hij deelde hierbij mede, dat de schulden van deze gemeenten zich verheffen van vier tot vijfhonderd millioen frank. De heer Devèze verklaarde, dat de Regeering de middelen onderzoekt om deze moei lijkheden te keer te gaan. De Staat zou namelijk de lasten van de commissies van Openbaren Onderstand willen overnemen. De heer Gutt, minister van financies deed opmerken dat de regeering bui ten de gewone budgetaire middelen, tegen het einde van I 940, een som van 9 milliard zal moeten bekomen. Hij wees er op, dat ten voordeele der ge meenten, een crediet werd geopend, tot een bedrag van 250 millioen, en de regeering onderzoekt nog verdere tus- schenkomsten. Generaal Denis, minister van Lands verdediging, gaf een overzicht van de werkzaamheden der passieve verdedi ging, en wees er op, dat op 600 mil lioen, door het Parlement gestemd, er 88 werden uitgegeven. Het aantal gasmaskers door parti culieren gekocht, bedraagt 155.000, terwijl de regeering er 700.000 heeft besteld. DE REIS VAN DEN HEER VAN ZEELAND NAAR AMERIKA Het Duitsche Nieuwsbureel seint uit Ber lijn Sommige buitenlandsche bladen gewageh ter gelegenheid van de reis van den heer van Zeeland naar de Vereenigde Staten over een nieuw Duitsch vredesinitiatief. De heer van Zeeland, zeggen deze bladen, kent de voorwaarden, die moeten vervuld worden voor dat Duitschland en de geallieerden zich bereid zouden verklaren een vredesinitiatief van president Roosevelt in aanmerkingte nemen. Het Duitsche agentschap stelt in dit ver band vast, dat de Duitsche vredesvoorwaar den bevat zijn in de onlangs door den Fuhrer uitgesproken rede. Londen heeft de hand van Hitier afgewezen. De heer Chamberlain heeft zich uitgesproken voor den oorlog. Voor Duitschland is de toestand klaar er bestaat voor het Reich geen reden een nieuw vredes initiatief te nemen. GOEDE VERSTANDHOUDING... MAAR NIETS MEER De betrekkingen tusschen België en Nederland, die sedert den laatsten we reldoorlog niet altijd even verkwikke lijk waren, zijn in de laatste tijd veel verbeterd. Het kwam in de laatste ja ren tot goede verstandhouding tusschen betrouwbare buurlanden en sedert de laatste internationale verwikkelingen, tot vriendschappelijke betrekkingen. In het huidige conflict verkeeren Ne derland en België nagenoeg in dezelfde politieke en strategische positie. Beide landen van de Noordzee liggen tus schen drie groote mogendheden, die in strijd zijn gekomen. Beide landen hebben noch rechtstreeks noch on rechtstreeks uitstaan met dit conflict, zoodat zij allebeide eene neutrale po sitie hebben ingenomen. Vergeten wij tevens niet, dat de Ko ning der Belgen en de Koningin van Nederland, hunne bemiddeling hebben aangeboden, om eene vredelievende oplossing aan het conflict te helpen be zorgen, bemiddeling, die helaas tot heden toe zonder uitslag is gebleven. Beide landen hebben meteen op al hunne grenzen sterke militaire voor- zorgs- en beschermingsmaatregelen ge troffen en hebben een sterke weer macht op de voeten gebracht. Tusschen Nederland en België be staan er dus op dit oogenblik groote en talrijke gelijkloopende belangen. Vandaar is er in zekere middens de gedachte opgerezen, dat beide buur staten een defensief militair akkoord zouden dienen af te sluiten. Wij hebben hier niet alleen onze ei gene nationale belangen in het oog, maar wij meenen, dat voor de gedach te zelf van den vrede in Europa, (die toch eenmaal zal dienen hersteld) elke politiek van militaire bondgenootschap pen, dat heel de economie van den Volkenbond heeft ontredderd, en dat wellicht een der bijzonderste oorzaken is geweest van de ongelukkige tegen- alliantie, welke wij in Europa hebben zien tot stand komen. België heeft een regime van onbe perkte zelfstandigheid. Onze regeering heeft de handen vrij, om in deze of gene gegeven omstandigheden, zulke maatregelen te treffen, die voor ons land de beste voordeelen kunnen be zorgen. Zoodoende is het mogelijk, dat er eene contact-name zou plaats grijpen tusschen de officieren van den Belgi schen en den Nederlandschen genera- len staf. Niemand zou dergelijke on derhandelingen kunnen afkeuren of be knibbelen, maar het ware verkéerd, van tusschen beide buurstaten een mi litair akkoord te laten afsluiten, dat geene voordeelen kan bezorgen, maar dat aan beide landen veeleer lasten en moeilijkheden zou kunnen berokkenen. In zekere Belgische dagbladen zijn er steeds personen, die meenen met een eigen plan te moeten vooruit ko men en in dien zin wordt er veeltijds met veel lichtzinnigheid en voortva rendheid gehandeld. Wij moeten betrouwen stellen in t wijs beleid van den Koning en in de verantwoordelijke personen, die 's lands beheer in hun bevoegdheid heb ben. Allen zijn evenzeer bekommerd als wij om het lot en om het bestaan van België. De regeering ziet zich voor een ontzagelijke taak geplaatst en het is niet het oogenblik, om de verant woordelijke leiders met allerhande los se voorstellen te komen vervelen. In deze dagen van spanning en van ge vaar is de tijd kostelijk, ook de tijd der ministers. Er zijn menschen, die altijd veel heb ben aan te merken op hetgeen anderen doen, maar die er nooit hebben aan gedacht hun hand in eigen boezem te steken. De groote mogendheden welke ons omringen, hebben allen onze houding van strikte neutraliteit en meteen onze militaire maatregelen goedgekeurd.Nie mand vraagt iets meer van ons land. Waarom zouden wij ons in dien toe stand niet berusten, daar deze alle vol doening schijnt te moeten geven in die barre tijden De loop der gebeurtenissen heeft ons op voldoende wijze aangetoond, dat wij ons op het wijs beleid van den Koning mogen betrouwen. België is neutraal. Wij vervullen eerlijk onzen plicht en niemand mag van ons iets verwachten. N. W. STORTINGEN VAN GEMOBILISEERDE VERZEKERDEN Door het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg wordt ons medege deeld I De werknemers die in hun dienst loontrekkenden hadden thans onder de wapens geroepen, zullen er voor zorgen dat de pensioenkaart van de betrokkenen tijdig aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas worde overge maakt. Zij zullen deze formaliteiten eveneens nakomen ten overstaan van diegenen onder hun personeel die ge woon waren hun stortingskaart te vra gen ten einde zelf de overmaking ervan te verzekeren. 2). De loontrekkenden of de vrij willig verzekerden die bij hun oproe ping onder de wapens nog in het be zit waren van hun pensioenkaart die nen er voor te zorgen dat ze tijdig aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas worde overgemaakt. Bij voorkomend geval dient een fa milielid er voor te zorgen dat voormel de formaliteit worde nagekomen. Er wordt er aan herinnerd dat de pensioenkaart voor den 26n der maand die volgt op de verjaarmaand van den verzekerde dient overgemaakt. De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg herinnert aan de werkgevers wier beroepsbezigheid niet is onder broken en die nog werklieden bf be dienden te werk stellen, dat zij er toe gehouden zijn de sociale wetten toe te passen. Wat meer inzonderheid het vestigen van het ouderdomspensioen van hun personeel betreft, moeten zij op elk loon of wedde de persoonlijke bijdrage afhouden en de werkgevers bijdrage storten. De onder de wapens geroepen werk gevers dienen niet uit het oog te ver liezen dat zij niet in het minste ervan ontlast zijn gedurende hunne oproe ping, de pensioenwetten toe te passen ten overstaan van hun werklieden en bedienden die in hun onderneming nog te werk worden gesteld. Zij zullen derhalve er voor zorgen den persoon gedurende hun afwezig heid belast met het beheer hunner on derneming, alle noodige inlichtingen te verstrekken en er op waken dat deze onderrichtingen nauwkeurig worden nagekomen. Het komt als gepast voor de werk gevers aan hun verplichtingen bondig te herinneren. Handenarbeiders (Werklieden). Het bedrag der persoonlijke bijdra ge dient te worden afgehouden van het eerste loon in den loop van elke maand aan den verzekerde uitbetaald. Het ge zamenlijk bedrag van de persoonlijke en van de werkgevers-bijdragen wordt binnen de acht dagen der afhouding ervan in lijfrente-zegels omgezet. De stortingskaarten moeten aan de Lijf rentekas worden overgemaakt vóór den 26n der maand die volgt op de verjaarmaand van den verzekerde hieruit volgt dat wat de in den loop van de maand October geboren verze kerden betreft, de stortingskaart tot het verzekeringsjaar 1938-1939 be trekkelijk, uiterlijk op 25 November aan de Lijfrentekas dient overgemaakt. Zooals het in een voorgaande mede- deeling werd gezegd, zijn de werkge vers wier werklieden onder de wapens zijn geroepen en aan wie zij geen loon meer uitbetalen, nochtans er toe ge houden de stortingskaarten dier ver zekerden bij te houden en maandelijks in het vak waarin het zegel normaal dient geplakt, de vermelding gemo biliseerd te schrijven en tevens, in dien het mogelijk is, de hoedanigheid van den verzekerde bij het leger «sol daat «onderofficier», «officier». De stortingskaarten van de onder de wa pens geroepen loontrekkenden moeten aan de Lijfrentekas worden overge maakt binnen den hierboven vastge stelden termijn en er zal onmiddellijk worden overgegaan tot het opmaken van een nieuwe stortingskaart voor het volgend verzekeringsjaar. Bedienden. Het bedrag der persoonlijke storting (3 zal bij elke betaling op de be zoldiging van den bediende worden afgehouden. De werkgeversbijdrage dient op hetzelfde tijdstip gestort. Bin nen de eerste acht dagen van de maand volgende op die waarin het bedrag der persoonlijke storting werd afgehouden dient aan de verzekeringsinstelling ver meld bedrag en dat van de werkge versbijdrage gestort. Zooals in een vorige mededeeling gezegd zullen de werkgevers steeds op de stortingsborderellen, die maande lijks aan de verzekeringsinstellingen worden toegestuurd, de namen der ge mobiliseerde bedienden opgeven zelfs indien de bezoldiging niet meer wordt uitgekeerd. Zij zullen in de kolom Opmerkingen het woord gemo biliseerd vermelden en indien het mogelijk is zullen zij de hoedanigheid van den betrokkene bij het leger ver melden soldaat onderofficier officier MEN WACHT TE BERLIJN OP MEN WEET NIET WAT... Belga meldt uit Berlijn. De toestand van afwachting duurt voort. Duitschland bevestigt steeds zijn vredelievende inzichten, maar als het staande houdt dat het geen oorlogs doeleinden heeft, weigert het den min sten uitleg te geven over zijn vredes- termen. Volgens de Duitsche opvatting is de oorlog in het Westen nog niet begon nen. De krijgsverrichtingen, die tot nu plaats gehad hebben, kunnen niet het minste gedacht geven van wat dezen oorlog zou zijn. Deze oorlog, zegt men, zou een ont zettende ramp zijn. Een Duitsche per sonaliteit betitelde de schermutselingen die plaats gehad hebben sedert het be gin van de maand September, ais een Kinderoorlog Men wacht op men weet niet wat ret schoon weder, de beslissing van het Amerikaansche Congres op de neutra- iteitswet, de redevoering van Molotof, enz., enz. FRANSCHE BESCHOUWINGEN OVER DEN STRIJD. Frankrijk heeft zich vastgezet in stellingsoorlog. Men meldt uit Parijs Zoolang de oorlog nog geen vorm aangenomen heeft staat het iedereen vrij dien aan te wijzen, welke hem het waarschijnlijkst voorkomt. Die veron derstelling gaat af op de troepensa mentrekkingen welke in Duitschland hun beslag zouden krijgen. Al deze beschouwingen zijn uiterst speculatief. Frankrijk heeft zich langzamerhand in den stellingsoorlog vastgezet. Le Journal verwerpt het vermoeden van een omtrekkende beweging ten aanzien van de Maginotlijn. Het front zal daar mede enkel langer worden, zooals bij den «ren naar de zee» in 1914. De eenige oplossing zou dus schuilen in een doorbraak van deze lijn of van den Duitschen Westwal. Dit blad stelt het aantal gemobili seerde Franschen op ongeveer 6 mil lioen. L'Epoque kondigt aan, dat de Fransche nijverheid met den bouw van vliegtuigen weldra ongeveer 300.000 personen in dienst zal hebben en dat het aantal geproduceerde vliegtuigen, dat van vredestijd met vijf maal zal overtreffen. Het oogenblik nadert, waarop de Fransche en Engelsche fabrieken onge veer drie maal meer toestellen dan Duitschland kunnen leveren. Dagelijks melden zich meer dan tweehonderd jongelui aan bij het ministerie van de luchtvaart, om zich als vlieger, meca nicien of marconist op te geven. Le Journal voorziet, dat de strijd aan het lucht-zeefront zich vooral in het eerste element zal afspelen. Deze strijd loopt tusschen Engeland en Duitschland. In den winter kan het tus schen beiden heet toegaan, maar om dat de strijd telkens moet worden af gebroken, kan hij niet den doorslag geven. Als het uur van den beslissenden slag gekomen is moet frankrijk bereid zijn om zijn partij mee te blazen, en dat zal een belangrijke partij zijn. De over winning blijft zeker aan de knapste en vermetelste loodsen, maar zij moeten ook paraat zijn en de beste toestellen hebben. De schrijver verwacht de crisis het volgende voorjaar, en wel in groot- scheepsche krijgsverrichtingen, waarbij alles wordt ingezet, wat de Duitsche nijverheid in zes jaren heeft gemaakt. Het komt dus op een intensen arbeid in de Fransche fabrieken aan. DE BRITSCHE LUCHTMACHT PARAAT Zoodra de Duitsche luchtmacht wordt losgelaten, zal de Britsche lucht macht, die aan het hoofd staat van het lucntoffensief tegen den vijand, onmid dellijk verpletterend en waarschijnlijk beslissend optreden tegen de Duitsche militaire doeleinden, aldus de verslag gever van Reuter bij de luchtmacht in Frankrijk. De doeleinden in Duitschland kun nen zijn troepenconcentraties, marine bases, of munitiefabrieken, veel zal af hangen van hetgeen de Duitschers uit lokken door hun eigen optreden. De voornaamste factor van het plan, dr.it is opgesteld is, dat als eenmaal het be vel tot uitvoering wordt gegeven, geen tijd verloren zal gaan. Het voornemen is den vijand op de een of andere wijze te verlammen. Een dergelijk doel moet natuurlijk zorgvuldig voorbereid wor den en het risico van mislukking moet tot een minimum verminderd worden. De organisatie moet tot in bijzonder heden vervolmaakt worden. De loodsen en manschappen die den eersten slag moeten toebrengen, be- hooren tot de bekwaamsten van de luchtmacht. Tot het bevel gegeven wordt, en er is geenerlei aanwijzing wanneer dat zal gebeuren, moeten deze mannen en hun vliegtuigen gespaard worden. Daardoor kan men ook beter begrijpen, waarom in de afgeloopen weken zoo weinig ondernomen is. De verkenningsvluchten boven de vijandelijke linies moeten voortgezet worden, doch dat geschiedt slechts, voor zoover dat noodig is om inlichtin gen te verkrijgen. De kracht der Duit sche luchtmacht wordt niet onderschat, maar de Britsche productie haalt de' Duitsche in wat betreft eerste-linie en reserve-vliegtuigen. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN TE STAPLES-BIJ-HAZEBROUCK. Donderdag morgen werd te Rijsel, het alarm gegeven. Wat later werd een Duitsch bombardementsvliegtuig gesi gnaleerd boven Merville. 1 wee Engel sche jachtvliegtuigen zetten het Duit sche toestel achterna en haalden het, na een kort gevecht neer. Het toestel, van het twee-motorigtype, viel te plet ter op het gehucht La longue Croix op het grondgebied der gemeente Sta ples. Er waren 4 personen aan boord. De piloot was gedood, een officier ge kwetst, de twee anderen waren onge deerd. Er waren geen bommen aan boord. DE STERKTE DER GEALLIEERDE LUCHTMACHT De Fransche bladen Le Matin en L'Action Frangaise berichtten, dat binnen enkele maanden de Britsche en Fransche luchtmacht tezamen drie keer zooveel vliegtuigen zullen hebben als de Duitsche luchtmacht. Uit verschil lende luchtgevechten, welke zijn gele verd, is gebleken, dat de Fransche vliegtuigen beter zijn dan de Duitsche en men hoopt, dat deze superioriteit

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1