De Schroom voor den Oorlog Luchtoorlog 193S Een grootsch Initiatief De Toestand wordt gespannen in het Westen Hen Aanslag op Hitler mislukt Hevig Luchtgevecht boven de Fransche Frontlinie NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE. DRINKT CASTAR BIER De Deutschland nabij de Azoren BLOEMEN van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold - 19 JAAR. NUMMER 46. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 12 NOVEMBER 1939. rrxüBMOB VAN POPERINGHE ABONNEMENTEN Jaar, per poat16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat hen bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. mj Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 Per leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Rle ine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. In een artikel in de Observer, het Engelsch Zondagsblad, waarschuwt Garvin, de bekende Engelsche publicis tegen een vrede op Hitler's voorwaar den. Hij voegt daaraan toe, dat de ver klaringen van Chamberlain en Daladier niet beschouwd kunnen worden als een verwerping Van Hitler'é vredesvoor stellen, om de eenvoudige reden, dat er feitelijk nooit dergelijke voorstellen gedaan zijn.Hij meent dat uit de woor den van Chamberlain en Daladier vat op te maken, dat den grondslag voor een rechtvaardigen waarachtigen en duurzamen vrede gelegd moet worden door een conferentie van naties, ruimer en verstandiger dan de haastige raad van overwinnaars van twintig jaar ge leden. Garvin zegt niet, of hij een der gelijke conferentie op het oogenblik mogelijk acht. Uit het feit echter, dat men van En gelsche en Fransche zijde te kennen geeft, langs welken weg over vrede on derhandeld kan worden, valt af te lei den, dat men niet ongeneigd zou zijn dien weg te bewandelen, mits van den anderen kant geen onmogelijke voor waarden werden gesteld. Van Duitsche kant stelt men, dat Hitler's rede met de voorwaarden welke voor de geallieerden onaanne melijk zijn zijn laatste woord is ge weest. Al schijnt men daar de hoop op bemiddeling vrijwel te hebben laten varen, met het ontketenen van den oor log in zijn volle scherpte, wacht men ar toch ook nog even. Zoo doet zich het merkwaardig ver schijnsel voor, dat acht weken na het uitbreken van den oorlog niet alleen oorlogshandelingen op groote schaal aphterwege zijn gebleven, doch nog steeds bij beide partijen een zekere schroom merkbaar is om den oorlog metterdaad in zijne volle scherpte te g£an voeren. ?Van beide zijden beseft men ten vblle, welk een ramp een oorlog tot het uiterste over Europa brengen zou. Van beide zijden heeft men de vrees gehad het odium van deze ramp op ziph te laden. Men was echter huiverig concessies te doen, hetzij omdat men vreesde daarmede, wanneer het inder daad tot onderhandelingen mocht ko men, reeds dadelijk in een nadeelige positie te zijn geplaatst, hetzij omdat men geloofde door voet bij stuk te houden den tegenstander nog tot con cessies te kunnen bewegen. Men weigerde evenwel van beide zijden den eersten stap te doen, welke tot onderhandelingen kon leiden. Bemiddeling is tot dusver achter wege gebleven. Zij, die voor het uit breken van den oorlog hun bemidde ling of hun goede diensten hadden aan geboden, hebben gewacht, tot men van een van beide zijden tonen zou, daar van gediend te zijn, wat echter niet geschiedde. Bij alle verlangen naar vrede bleef men voortgaan zich verder op een oorlog tot het uiterste voor te bereiden. Tevens ging en gaat men voort van beide zijden propaganda te maken voor zijn zaak en zijn positie te versterken, door het zoeken van mo- reelen, zooal niet materieelen steun bij hen, die tot dusver buiten het conflict zijn gebleven. In Duitschland wil men thans, alvo rens tot oorlogsonderhandelingen over te gaan op een dusdanige schaal, dat de kans op het treffen van een tiidigen vrede geheel zal zijn verkeken, eerst nog eens overleg plegen met zijn bond- genooten. Wellicht weet men hier nog evenmin precies wat men aan die bond- genooten heeft, als men dat buiten Duitschland weet. Men was, naar het schijnt, wel zeker van den steun van die bondgenooten bij het z.g. vredes offensief, doch nu dit mislukt is, acht men nader overleg geboden. Wat Rusland betreft, had men in Duitschland vermoedelijk verwacht, dat het ingrijpen van dit land de Wes- tersche democratieën murw zou heb ben gemaakt voor het vredesoffensief, of, dat zij, zoo zulks niet het geval ware, Rusland met Duitschland over één kam zouden hebben geschoren en ook dit land den oorlog zouden heb ben verklaard, in welk geval Rusland ook in militair opzicht bondgenoot zou zijn geworden. Wat Italië betreft, heeft het er den schijn van, dat dit land zal volharden bij zijn onzijdigheid. Van Duitschen kant doet men het voorkomen, alsof zulk» uiuluittnd zou geschieden om Duitschland van dienst te zijn. Do wij ze, waarop Italië het vredesoffensief heeft gesteund, door zich geheel met de Duitsche these te vereenzelvigen, wijst er in ieder geval op dat Italië zoover mogelijk met Duitschland mee zal gaan doch tevens wettigen de voortdurende verklaringen van Italië, dat het neutraal zal blijven, zijn stre ven om mee te werken aan de neutra liteit op den Balkan en de geruchten over het terugtrekken van Italiaansche troepen aan de grenzen van Egypte en Tunis, de opvatting, dat de Italiaan sche neutraliteit niet afhankelijk is van Duitschland's wil te dien opzichte, maar door Italië zelf na rijp beraad voor het oogenblik als de juiste gedragslijn is gekozen. Italië moge de Duitsche steu nen, het acht deze klaarblijkelijk niet overtuigend genoeg om alleen daar voor aan Duitschland's zijde ten oor log te gaan. Dat Rusland, dat totdusver van den huidigen toestand niets dan goede vruchten heeft geplukt, bereid zou zijn dit voordeel door zich in een oorlog te begeven weer in de weegschaal te stellen, schijnt ook niet zeer aanneme lijk het zou in ieder geval in strijd zijn met de herhaalde beweringen dat Rusland's optreden niet den oorlog, doch het behoud of herstel van den vrede ten doel heeft. Sommigen in Duitschland verkondi gen een andere meening en gelooven, dat Rusland van den beg:nne af tot militairen steun aan Duitschland gebon den is, al schijnen deze stemmen wat te verstommen. Den tijd zal moeten leeren welke van de beide opvattingen juist is. Het merkwaardige is intusschen. dat men in Duitschland, al zegt men dat voortzetting van den oorlog nu onver mijdelijk is, toch voortgaat eenerzijds met het uiten van dreigementen, an derzijds met het leveren van beschou wingen over het waanzinnige van een Europeeschen oorlog, alsof men toch nog hoop had ter elfder ure zijn te genstanders voor den oorlog tot het uiterste te zien terugdeinzen. En welhaast even merkwaardig is het, dat die tegenstanders naar het schijnt niet de minste moeite doen om Duitschland te beletten zijn troepen, die van het Oostelijk front zijn terug gekomen, te reorganiseeren en op het Westelijk front in positie te brengen, alsof men ook van dien kant toch nog hoop had, dat deze oorlog nimmer zijn beginstadium te boven zal komen. In hoeverre het uitblijven van een groote actie der geallieerden in het Westen moet worden toegeschreven aan de neiging, de kansen van den vre de niet geheel te doen vervluchtigen dan wel aan militaire overwegingen als waarvan generaal Gamelin in zijn on derhoud met een Fransch journalist ge waagde, valt nog niet te beoordeelen. N. W. Het Fransch-Britsche plan In neutrale scheepvaartkringen te Londen verklaart men, dat Britsche en Fransche schepen de Deutschland in de nabijheid van de Azoren gesigna leerd hebben. Men bevestigt er, dat de Deutschland tien dagen geleden uit de omgeving van New Foundland ver trokken is. Waar de Von Scheer zich thans bevindt, weet men bij geen benadering te zeggen men gelooft echter, dat dit schip zich nog steeds in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan op houdt. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard, dat de Britsche en Fransche marineleiding thans een vastomlijnd plan hebben opgesteld, om jacht te maken op de Deutschland daar men de aanwezigheid van dezen Duit schen oorlogsbodem in den Atlanti schen Oceaan thans gevaarlijk acht, met het oog op de transporten van oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten. Men meent, dat dit plan defini tief is opgesteld tijdens het jongste bezoek van Churchill aan Parijs, door Advokaat André ROMMEL. Met dén oorlog 14-18 is een nieuw wapen te voorschijn gekomen die de oorlogstaktiek gansch veranderen zou. Wanneer Voorbeen enkel rekening moest gehouden worden met een land leger en een vloot ontstond alsdan be weging in de lucht. Na ..eerst als ver kenningstoestel te zijn gebruikt, werd het vliegtuig weldra als aanvalswapen gebezigd, zoodat tegen het einde van den oorlog het vliegtuig het bombarde mentswapen bij uitstek was tegen mu nitie-depots, ravitailleeringscentra, de bruggen, de stations en alle andere mi litaire objectieven. Sindsdien heeft de luchtvaart een geweldigen vooruitgang gemaakt, waar in 1918 de bombardementsvliegtuigen 130 km. per uur bereikten met een maximum lading van 1 200 kgr. en een actiestraal van I 200 km. hetgeen in dien tijd reeds verschrikkelijk was bereiken zij thans de 440 km. per uur met 5000 kgr. ontploffingsstoffen en een actiestraal van meer dan 6000 km. De jachtvliegtuigen zijn er niet minder op vooruitgegaan en hun snelheid be reikt thans de 600 km. in het uur. Uit hetgeen voorafgaat hebt U on middellijk kunnen uitmaken dat een onderscheid moet gemaakt tusschen jacht-, verkennings-, en bombarde mentsvliegtuigen de benaming zegt voldoende tot welke taak ieder is be stemd, zoodat hier geen verderen uit leg moet gegeven worden. Om het nut, of liever het gevaar van één enkel bombardementsvliegtuig aan te toonen veronderstellen wij het toe stel geladen met brandbommen van 2 kgr. ieder, zoo kunnen er dus 2500 worden op geladen deze bommen wegen niet zwaar doch zijn best ge schikt om een paniekstemming te ver oorzaken, zij hebben een temperatuur van de rond de 3000 graden en kun nen gedurende 3 uur op een 20-tal meter in 't ronde brand stichten. Zoo een bombardementsvliegtuig zou ook gasbommen kunnen werpen, doch gezien dit onmenschelijk wapen alleen in zeer uitzonderlijke gevallen gebruikt wordt veroorlooven wij ons een lateren uitleg daarover. Verder hebben wij nog ontploffings- bommen die van allerlei gewicht kun nen zijn. Veronderstellen wij een bom van 50 kgr., een tamelijk kleine dus vermits er zijn die rond de 2000 kgr. wegen om zich doelmatig daartegen te verdedigen is vereischt 'n dikte van 7.3 m. zand, I 1 m. klei, 4 m. gewa pend beton of 0.8 m. speciaal gewa pend beton waar een zeer groot ge deelte ijzer is ingewerkt. Wanneer wij ons dan herinneren dat een enkel bom bardementsvliegtuig tot 500 soortge lijke bommen zou kunnen medenemen dan zult U onmiddellijk zelf kunnen vaststellen welke rol het vliegtuig in een modernen oorlog zal spelen. Zoo dé vernielingsmiddelen grooten vooruitgang hebben gemaakt, daarom zijn de verweermiddelen er niet min der snel op vooruitgegaan, de eene op de grond (het luchtafweer), de andere in de lucht zelf (jachtvliegtuigen, lucht- granaten of luchtmijnvelden, versper ring met kabels die bij middel van bal lons in de lucht worden opgehouden, voornamelijk boven groote steden). De D(éfense) T(errestre) C(ontre) A(vion), of luchtafweergeschut is een verweermiddel dat meer dan voldoen de bekend is voor artikels en voor drachten opdat hier langer zou over uitgeweken worden. Dank zij speciale apparaten kan de hoogte en de snelheid van de overvlie gende toestellen vastgesteld worden, het afweergeschut vuurt dan in de be paalde richting op het vliegtuig, de ontploffing geschiedt op een bepaalden afstand van het vliegtuig en verspreidt zich om des te gemakkelijker te treffen. En eigenaardig is wel het feit dat een vliegtuig op een zekere hoogte moet vliegen opdat het afweergeschut doel treffend zou kunnen optreden zoo hebben de maanden oorlog reeds be wezen dat een toestel op een paar hon derd meter hoogte niet zal getroffen worden. Een ander dat op 4000 meter vliegt zal evenmin getroffen worden zoodat hier het gevaar voor hem min der groot is, doch het zal hem veel moeilijker zijn om zijn doel te treffen. Het is ook op die manier dat Engelsche vliegers van op een afstand van circa 80 km. van Berlijn boven de Duitsche hoofdstad strooibriefkens hebben uit geworpen. Vervolgens krijgen wij de u-terst snelle jachtvliegtuigen die hetzij met mitrailleuzen, hetzij met kleine kanon nen gewapend de lucht ingaan en met succes de bombardements-, verken nings- of vreemde jachtvliegtuigen kunnen aanvallen. Om U slechts een gedacht te geven hoe fijn de werking van dergelijke mitrailleuzen werd in gestudeerd, wil ik U mededeelen dat het afschieten van-zelf kan geschieden de kogels worden gezonden tusschen de zeer snel draaiende schroef zonder die te raken. Kabelversperring Degenen onder U die misschien af en toe naar Brussel reizen hebben wellicht reeds boven Zei- lik een ballon gezien die in vredestijd alleen als opleiding gebruikt wordt, maar bij oorlog als verheven uitkijk post dienst doet om de vijandelijke fronten te onderzoeken op het einde van den wereldoorlog werden die ge bruikt om kabels op te houden rond een groot gedeelte van Parijs om zoo doende de Fransche hoofdstad tegen den vijand te verdedigen. Zoo werden in 1918 tusschen Boulogne en Billan- court elke paar honderd meter derge lijke ballons gehangen die onderling met zeer sterke kabels waren verbon den. U zult zich voorstellen dat een vliegtuig dat in groote snelheid tegen dergelijke versperring terecht komt als verloren mag aanzien worden en de valscherm voor den piloot als eenig redmiddel zal dienen. Sommigen be weren dat Duitschland dergelijke ka belversperring zou gebruikt hebben om zijn grens tegen Polen te verdedigen, ook zouden Parijs en Londen aldus be schermd zijn. Meer dan eens hebt U hooren spre ken van zeemijnen die het varen ge vaarlijk maken. Hetzelfde principe zou thans door de oorlogvoerenden 1939 in de lucht toegepast worden, met an dere woorden er zouden luchtmijnen aangelegd worden. Dit nieuwsoortig wapen zou reeds door Engeland ge bruikt worden om de bescherming ha- rer steden te verzekeren. Aan een kleinen ballon wordt een granaat met een tamelijken langen en fijnen ijzerdraad vastgemaakt. Door 't kleine formaat en wellicht door een aan de lucht aangepaste kleur zouden die luchtgranaten door de snelle vliegtui gen niet opgemerkt worden. Wanneer het vliegtuig aanvliegt te gen de granaat of tegen den kabel, komt dan met geweld de granaat op het vliegtuig terecht zoodat een ont ploffing op het vliegtuig zelf er de ver nietiging van veroorzaakt. Dit middel zou zelfs reeds zoo fijn zijn ingestu deerd dat de granaat bij een terugval len op de aarde geen noodlottige ge volgen zou hebben. Volgens de Régime Facista zou iets dergelijks gebruikt worden door het Reich. Hier zouden door de mili taire overheden een aantal kleine bal lonnetjes op verscheidene hoogten en afstanden over het Duitsche grondge bied zijn opgehangen. De ontploffing zou hier niet afhangen van het in aan raking komen van een vliegtuig mei den kabel maar zou electrisch van op den grond kunnen bewerkt worden en zou zelfs de vliegtuigen treffen die zich in de nabijheid wagen. U zult met mij moeten toegeven dat dergelijk afweerwapen van uiterst groot belang kan worden in den tegenwoor- digen oorlog en dat dit zoowel mate rieel als moreel groote schade kan be rokkenen. Wij zijn nog slechts in een beginperiode van den oorlog, het zou ons dus niet moeten verwonderen moesten nog ophefmakende uitvindin gen gedaan worden. Het is een treurige vaststelling dat de grootste uitvindin gen vaak in oorlogstijd worden gedaan en in vernielingsdoeleinden hun oor sprong vinden. Advokaat André Rommel DAT MAAK JL ZELF I met ons SPECIAAL DUPLEX-KREPPAPIER in 34 natuurgetrouwe kleuren te verkrijgen til) Gebroeders DUPONT V perstraat, 2, Popevingiie EEN TELEGRAM AAN DE OORLOGVOERENDE PARTIJEN Maandag is Koning Leopold op het onverwachts naar Holland gereisd in gezelschap van M. Spaak, onze Minis ter van Buitenlandsche Zaken. Over dit bezoek meldt de Neder- landsche regeeringsdienst H.H. M.M. de Koningin der Ne derlanden en de Koning der Belgen, hebben een ontmoeting in den Haag gehad op 6 en 7 November. De vor sten waren vergezeld van de heeren Van Kleffens en Spaak, Ministers van Buitenlandsche Zaken. De vorsten hebben besloten een te legram te richten tot de staatshoofden van Duitschland, Frankrijk en Groot- Brittannie teneinde eventueele onder handelingen te vergemakkelijken. Dit initiatief der vorsten is 'n nieuw blijk van gemeenschappelijk inzicht alsook van de solidariteit welke tus schen Nederland en Belgie bestaat De tekst van het telegram luidt als olgt In een uur van angstige spanning voor de wereld, vooraleer de oorlog in West-Europa met volle geweld begint, hebben wij de overtuiging dat het onze plicht is, onze stem opnieuw te ver heffen. De oorlogvoerende partijen heb ben reeds eenigen tijd geleden ver klaard dat zij niet weigerachtig staan tegenover een onderzoek naar redelijke en vaste grondslagen voor een billijken vrede. Het komt ons voor dat, in de tegenwoordige omstandigheden, het voor hun moeilijk is met elkander in verbinding te treden teneinde hun standpunten te omschrijven en dichter bij elkftar te brengen. Als vorsten van twee onzijdige sta ten die goede betrekkingen onderhou den met al hun naburen, zijn wij be reid hun onze goede diensten aan te bieden. Mocht hun zulks aangenaam zijn, dan zijn wij bereid, met aanwen ding van alle middelen die zij ons in overweging zouden willen geven en waarover zij beschikken, hun in een geest van vriendschappelijk begrip, het vinden van factoren voor een eventu eel accoord te vergemakkelijken. Dit schijnt ons de taak te zijn die wij te vervullen hebben voor het wel zijn onzer volken en in het belang van de geheele wereld. Wij hopen dat ons aanbod zal worden aangenomen en dat aldus een eerste schrede zal worden gedaan op den weg naar de vestiging van een duurzamen vrede (get.) WILHELMINA LEOPOLD. DE DUITSCHERS VORMEN EEN DERDE LINIE Uit een lang artikel van de Nieuwe Rotterdamsche Courant halen we het volgende aan Den laatsten tijd doen in het Neder- landsche grensgebied tal van geruchten de ronde in verband met een verhoog de militaire bedrijvigheid, die in West- Duitschland vast te stellen valt. Die geruchten dragen vaak een min of meer tendentieus karakter en zijn veelal gebaseerd op veronderstellingen die geenszins op vaststaande feiten aannemelijk zijn te maken. De militaire bedrijvigheid bij de Nederlandsche Oosterburen is niette min een feit en het beeld in het grens gebied is de laatste weken, in vergelij king met de eerste weken van den oor log, wel heel sterk gewijzigd. Geregelde troepen worden aange voerd, zoodat er groote troepenniassa's ten Noorden van de Siegfriedlijn gele gerd zijn. Vastgesteld werd namelijk, dat in derdaad groote troepenmassa's afkom stig uit Oost-Europa naar WestDuitsch- land zijn overgebracht en voor een be langrijk deel in het grensgebied onder gebracht. Men vraagt zich af wat het doel is van deze troepenconcentraties. De Duitsche bevolking, die zeer rus tig is, verklaart de troepensamentrek kingen aldus, dat men op alle gebeur lijkheden aan het Westelijk front wil voorbereid zijn. Het is uit den aard der zaak niet mogelijk het geheel enorme Duitsche leger in de betrekkelijk smalle front zone onder te brengen, terwijl men het ook ongewenscht acht de troepen in een klein gebied achter het front bijeen te brengen. Daarom worden de leger korpsen over een zoo langgerekt mo gelijk gebied verdeeld, niettemin zoo dicht mogelijk in de nabijheid van de Siegfriedlijn. In Duitschland spreekt men van de Derde linie waarmede men te ken nen wil geven dat de troepen bestemd zijn om een vijandelijken inval weer stand te bieden, wanneer het den ge- allieeiden, tegen alle verwachtingen in mocht gelukken de twee linies, die den Westwall vormen, te doorbreken. Geenszins, zoo is de meenmg, welke men in Duitschland hooren kan, zijn deze troepen bestemd, om langs den weg van den minsten weerstand, een offensief te beginnen. DE AMERIKAANSCHE NEUTRA LITEITSWET IS IN VOEGE GETREDEN. De gemengde commissie van Kamer en Senaat vergaderde Vrijdag te Was hington om den door de regeering voorgestelden tekst te onderzoeken en er een definitieven vorm aan te geven. Drie wijzigingen werden aan den tekst aangebracht, waarna hij door de commissie werd goedgekeurd. De gewijzigde tekst der neutraliteits- wet werd door den Senaat met 55 te gen 24 stemmen en ten slotte door de Kamer met 243 stemmen tegen I 72 goedgekeurd. De verzendingen kunnen beginnen. De heer Raymond Lange, bericht gever van den «Petit Parisien» te New- York, meldt aan zijn blad De verzendingen kunnen de volgen de week beginnen. 880 gevechtsvlieg tuigen door de geallieerden vóór het uitbreken van den oorlog besteld, wor den afgewerkt, 300 dezer vliegtuigen zijn gereed om afgeleverd te worden. Frankrijk en Engeland hadden vóór 1 September, 1490 vliegtuigen 'beste!.1 waarvan 610 vóór het uitbreken der vijandelijkheden geleverd werden, c.r waaronder er 1 00 «Douglas zijn, die een uursnelheid hebben van 300 mij len. Men rekent op een aanstaande be stelling van 5000 tot 8000 vliegtuigen. De fabrieken Douglas kunnen er maan delijks 200, de Lockheed-fabrieken 300 per maand leveren. Waarschijnlijk zullen ook ontplof fingsstoffen, voedingswaren, heelkun dige werktuigen en telefonen besteld worden. BELGIE KOOPT 200 VLIEGTUIGEN IN AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld dat Finland van plan is, in de Vereenigde

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1