De MaginotUJn i Het bemiddelingsvoorstel van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina. De Oorlog in hei Westen nog steeds een zennwencorlog Weest op uwe hoede voor de valsche geruchten. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS A Koning George en President Lebrun verwijzen in hun Antwoord naar de Oorlogsdoeleinden. Duitschland aanzietde Belgisch-Nederlandsche bemiddelingspoging als mislukt. 19 JAAR. NUMMER 47. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 19 NOVEMBER 1939. GAZET YAH POPERIHGHE ABONNEMENTEN Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika30 fr. Losse Nummers 0.25 fr. Men abonneert op alle belgische postkantooren. De postabonnenten in Belgie, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in 't post- bureel dat Ken bedient, en niet aan ons. Bij elk schrijven naar inlichtingen wordt men beleefd verzocht een postzegel voor ant woord te voegen. Uitgevers-Eigenaars Yp er straat, 2, POPERINGHE. Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijne bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag middag. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag. Naamlooze artikels worden niet opgenomen. AANKONDIGINGEN Per regel 1.00 fr. (minimum 3.00 fr.) Rouwberichten minimum 5.00 fr. Bijzonder Tarief voor Notarissen en Deur waarders. Voor dikwijls te herhalen re- klamen, prijzen volgens overeenkomst. Alle aankondigingen zijn op voorhand te betalen. Sommige onzer medeburgers schij nen er nog altijd niet van overtuigd te zijn dat, gelijk de Nederlandsche Eerste Minister, Jonkheer de Geer het zoo treffend heeft uitgedrukt, de neu traliteit een eigen geestesgesteldheid j vereischt. Tot zulke geestesgesteldheid behoort in de eerste plaats kalmte en bezadig- heid. De hoofden dienen koel gehou den te worden, ook al geven wij grif toe dat de omstandigheden en de over vloed van elkaar tegensprekende be richten, gelijk ze ons uit de oorlogvoe rende landen toekomen, meestal niet van aard zijn om de gemoederen tot een idyllische rust te brengen. Men doet echter verstandig deze be richten tegen elkaar af te wegen en hierbij zijn kritischen zin te laten wer ken. Het spreekt toch vanzelf dat de mededeelingen en commentaren der strijdende partijen voor een goed deel op wat men noemt het binnenlandsch verbruik afgestemd zijn. En dat zij juist daarom slechts met voorbehoud mogen aanvaard worden. Dat de zenuwen onzer medeburgers op een zware proef gesteld worden, met het gevolg dat bun fantaisie op hol dreigt te slaan, wie zal het ont kennen In de jongste dagen hebben wij nog kunnen vaststellen wat al parten deze fantaisie aan sommige menschen heeft gespeeld. In vier etmalen hebben wij niet minder dan een tiental valsche geruchten kunnen aanstippen, die door dp goedgeloovigen gretig werden ge slikt Nederland had van een der oor logvoerenden een ultimatum ontvan gen De stad Verviers was ontruimd geworden Duizenden parachutisten stonden gereed om op het grondgebied onzer Noorderburen neer te dalen enz., enz. Naderhand bleken al deze geruchten onjuist te zijn, maar de opwinding die ze veroorzaakt hadden, bleef nog lan gen tijd nawerken bij onze menschen. Van waar al zulke kwakkels uitko men, valt moeilijk na te gaan. 't Is echter voldoende dat er één opgelaten wordt opdat hij zich met de snelheid van den bliksem gaat voortbewegen. En kwakkels schijnen bovendien zeer productief te zijn. Wanneer men er één den kop indrukt, dan gebeurt het wel dat er tien andere naar de begra fenis komen, om het nu eens met een schilderachtig Vlaamsch spreekwoord te zeggen. Maar kwakkels kunnen wij voor het oogenblik best missen. Mogen wij U bovendien een goe den raad geven Wanneer iemand U voortaan een sensationeel bericht tracht op te solfe ren, vraag dien meneer dan waar hij zijn bericht heeft gehaald en of hij de feiten waarover het gaat, heeft vast gesteld. Hebt gij trouwens al opgemerkt, dat het gewoonlijk dezelfden zijn die met kwakkels uitpakken Deze menschen geven trouwens blijk van een groot on- verantwoordelijkheidsgevoel, want zij bekommeren er zich niet om dat hun bericht van gisteren vandaag gelogen straft wordt. Wij herhalen het nogmaals leen het oor niet aan al die geruchten die in deze dagen, van links en rechts, op U afstormen. Zij brengen U niets anders dan nut- telooze zorgen... en wij hebben er voor het oogenblik reeds genoeg om hun aantal nog niet wat te vermeer deren. Het behoort tevens tot den vader- landschen plicht van iederen burger, den strijd tegen de valsche geruchten aan te gaan. Stellen wij, meer dan ooit, een on voorwaardelijk vertrouwen in onzen Vorst en in ons Leger. M. v. V. Nu dat de oorlog reeds sedert meer dan twee maanden begonnen is aan de Fiansch-Duitsche grens, gaan veler gedachten, bij het lezen of hooren der nieuwsberichten in dagblad en radio, naar die plaatsen waar de strijdende legers tegenover elkaar staan. Er wordt ook veel gesproken over de Maginotlijn, die algemeen bekend staat als een sterke verdedigingslijn welke de Franschen op gansch de dengte van hunne aan Duitschland pa- ïflende grenzen gebouwd hebben, om £t|zich tegen eiken inval langs dezen kant ■te kunnen verzetten, doch waarvan ve len zich niet het kleinste gedacht kun- nen vormen waaruit zij zooal bestaat. Alhoewel de bijzonderheden dezer .verdedigingslijn, om redenen die ieder- een best begrijpt, strikt geheim gehou den worden, zijn er over de Maginot lijn toch eenige algemeenheden bekend die interessant zijn en van aard om 1(H zich een juister denkbeeld te vormen van dit ontzaglijk werk. De werken dezer verdedigingslijn, die den muur Maginot geheeten werd naar den naam van den toenmaligen Franschen minister van oorlog, duur den van 1929 tot 1936. Niet minder dan 13.000 arbeiders werden er re- gelmatig aan gebezigd, er moesten |0 daar ongeveer twaalf millioen kubieke meter aarde verplaatst worden en an derhalf millioen kubieke meter beton, alsmede 30.000 ton pantserstaai wer den daar gebruikt. Gansch het werk kostte ongeveer zeven milliard frank. Sedertdien echter werden daar nog overgroote sommen aan besteed, daar het werk nog gedurig vernieuwd en verbeterd werd. Daar werden tunnels gegraven van 1 acht verdiepingen, waarin thans mil- 0 lioenen Fransche soldaten leven op een 3 gemiddelde diepte van 50 tot 60 me- ter. Heel zelden vertoonen zij zich aan de oppervlakte, zij eten, slapen, wer- ,l ken en rusten onder den grond. Zij J kunnen naar de cinema gaan op 65 1 meter diepte onder den grond. Indien zij ziek of gekwetst zijn, worden zij er in een ondergrondsch hospitaal ver zorgd. In de ondergrondsche zalen, obser- Vatieposten en gangen, wordt de lucht regelmatig door electrische machines ververscht. Daar is ook een tramdienst ter beschikking der soldaten en aan de drukste kruiswegen staan verkeersagen ten om het gerij en verkeer in dezen doolhof van onderaardsche gangen te regelen. De torens, die hier en daar boven den grond uitsteken, zijn uit,een stuk vervaardigd en wegen zoomaar de klei nigheid van 120 ton. Zij dienen tot kijkgaten en verbergen ook de modern ste en zwaarste wapens. De telefoonlijnen liggen in een laag beton van vijf meter dikte, vijftig me ter onder de oppervlakte van den grond. De manschappen, die de Maginotlijn bezetten, kunnen van onder de beton nen verschansingen een waar spervuur onderhouden, die eiken opruk van vij andelijke troepen moeten verijdelen. Panoramieke telescopen laten de offi cieren toe zonder eenig gevaar naar buiten te zien om de uitwerking van het geschut of de bewegingen van den vijand na te gaan. De forten zijn, van langs boven ge zien, totaal onzichtbaar en zoodanig gebouwd dat zij zich volledig aanpas sen met het kader der bergachtige streek waar zij zich bevinden. 1 en ein de het gevaar van een inval te ver minderen, hebben de forten slechts één enkelen ingang dien men enkel be reiken kan na, over een afstand van omtrent 800 meter, door allerlei pin- nekensdraadversperringen en vallen te gen tanks te hebben gegaan. Langs weerskanten van den ingang staan er machinegeweren en anti-tankkanons door schietgaten gereed opgesteld. Een der geheimen van de Maginotlijn be staat hierin dat deze stukken met el kaar kunnen verwisseld worden, ten einde aan alle gebeurlijkheden het hoofd te kunnen bieden. Alzoo, om een machinegeweer door een anti-tank kanon te vervangen, volstaat het twee hefboomen in beweging te brengen, Die verrichting duurt slechts 1 5 secon den. Vanaf den ingang van het fort daalt men langs een hellend vlak tot op een diepte van 30 meter. Daar bevindt zich de bijzonderste gaanderij, waar men ook een volledige electrische cen trale heeft, die gevoed wordt door de Dieselmotoren. Deze centrale levert de noodige drijfkracht voor het bijzonder vervoerstelsel van kanons en verschaft ook den electrischen stroom voor de verlichting, verwarming, voor de keu ken en de verluchting. Er is een voor raad mazout die voldoende is om de machines gedurende zes maanden lang te doen werken en in de koelkasten worden er nog voor langeren tijd le vensmiddelen van allen aard bewaard, zoodat de manschappen er desnoods aan een maandenlange belegering zou den kunnen weerstaan. Er is ook mu nitie voorhanden voor een jaar. Ingeval de electrische stroom mocht onderbro ken zijn, dan komt een hulpstelsel in werking. De verwarming en verluchting zijn zoo goed geregeld dat een soldaat er zelden een verkoudheid opdoet. De soldaten hebben er ook geen gasmasker vandoen en moest het ge beuren dat gassen in het fort dringen, dan verspreidt men chemische stoffen die de gassen onschadelijk maken. De kanonnen staan in draaibare to ren en worden mechanisch geladen. Zij kunnen echter ook met de hand gema noeuvreerd worden. Ingeval vanonder breking van den stroom, gaan de ka nonnen nochtans voort met schieten, want een stelsel van zorgvuldig bere kende gewichten laat aan één man toe een gansche batterij van zware kanon nen te doen opstijgen of dalen. De wagons, die de obussen bij de kanonnen brengen, worden met de e- lectriciteit bewogen en kunnen, zoo noodig, ook gemakkelijk met de hand bewogen worden. Van zoodra een ka nonschot gelost is, valt de ijdele huls in een put waar ze in een kist terecht komt om naderhand volgens groote gerangschikt te worden. De officier, die beveelt, bevindt zich in een kleine plaats die niet langer is dan I m. 50 en ziet den vijand niet. Hij geeft zijn orders volgens de tele fonische verslagen die hij ontvangt van de observatie-officieren welke de be wegingen van den vijand nagaan. Gansch de Maginotlijn is zoodanig ingericht dat de troepen zich ook tot een plotselingen aanval kunnen voor bereiden. Overal bevinden zich alarm signalen, uitkijkposten, telescopen en toestellen die elk geluid verraden. Er zijn ook onzichtbare vallen en kan het gebeuren dat een groep vijandige sol daten, tijdens een aanval op de lijn, plots in den grond verdwijnt en in een vijftig meter diepe zaal machteloos ge vangen zit. Een andere merkwaardigheid der Maginotlijn is nog dat elk onderdeel ervan verschilt van de andere, zoodat, moest de vijand er in slagen een deel der lijn te bemachtigen, hij daardoor toch nog niet zou weten hoe het ove rige der lijn ingericht is. Daar tegenover aan den anderen kant der grens, hebben de Duitschers ook een niet minder belangrijke ver dedigingslijn gebouwd, die zij de Sieg- friedlijn noemen, doch over deze laat ste lijn is echter minder bekend. De Duitschers beweren dat zij een diepte heeft van vijftig kilometer en zich uit strekt vanaf de Zwitsersche tot aan de Nederlandsche grens, dat ze niet min der dan 1 7.000 forten, blokhuizen en schansen bevat die, naar hunne ver klaringen oninneembaar zijn. Naar blijkt uit de mededeelingen die reeds over de eerste gevechten, welke aldaar plaats hadden, werden bekend gemaakt en uit de bevindingen die er opgedaan werden, zijn de eerste ver sterkingen dezer lijn door geen solda ten verdedigd maar voorzien van ma chinegeweren die electrisch en van op afstand kunnen in werking gebracht worden. De vooruitgeschoven Duitsche onderstanden, die men van uit de Fran sche lijn ontwaren kan, zijn meestal gecamoufleerd als cottages door op de betonnen muren ervan deuren en ven sters te schilderen. De Franschen beweren dat gansch de Siegfriedlijn niet in zulke goede voorwaarden gebouwd werd als hunne Maginotlijn, doordat ze door de Duit schers met zekere overhaasting ge maakt werd, en dat ze dan ook zwakke plaatsen moet hebben waardoor het mogelijk is door te breken. Zoo echter die Siegfriedlijn, zooals de Maginotlijn, werkelijk oninneem baar is, dan zal, tenware een onver wachte gebeurtenis of onvoorziene wending van den oorlog, de eindover winning behooren aan dezen die het langst achter deze lijnen volhouden kan. H. Y. HET ANTWOORD VAN KONING GEORGE. Ziehier den tekst van het antwoord van den Koning van Engeland, op de boodschap van Koning Leopold en Ko ningin Wilhelmina 1Ik heb zorgvuldig het beroep van Uwe Majesteit en van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, tot mij gericht op 7 November 1.1., onderzocht samen met mijn regeeringen van het Vereenigde Koninkrijk, Canada, Aus tralië, Nieuw-Zeeland en de Zuid-Afri- kaansche Unie. 2. Ik herinner mij den oproep, dien Uwe Majesteit en Hare Majesteit de koningin van Nederland op 23 Augus tus deden, namens de Staatshoofden der mogendheden van de Oslo-groep, en waarin gij gevraagd hebt, dat de ge schillen en eischen onderworpen zou den worden aan onderhandelingen, ge voerd in een geest van broederlijke samenwerking. Mijn regeering in het Vereenigd Koninkrijk en de Fransche regeering hebben gunstig geantwoord op dezen oproep. 3. Ik herinner mij tevens dat het aanbod van welwillende tusschenkomst op 28 Augustus door Uwe Majesteit en Hare Majesteit de Koningin van Nederland gedaan, en gericht tot mijn regeering in het Vereenigd Koninkrijk en aan de Fransche, Duitsche, Italiaan- sche en Poolsche regeeringen. Dit aan bod werd goed onthaald door mijn re geering, alsook door de Fransche, Ita-- liaansche en Poolsche regeeringen. En kele dagen nadien ging de Duitsche regeering over tot een niet uitgelokten aanval tegen Polen. 4. Mijn regeeringen waardeeren ten zeerste den geest, die 't voorstel Uwer Majesteit bezielt, en ze zouden steeds bereid zijn de redelijke en zekere ba- isen voor een rechtvaardigen vrede te onderzoeken. Het is en het was steeds mijn wensch dat de oorlog geen dag langer dure, dan volstrekt noodig is en ik kan Uwe Majesteit dientengevolge, reeds dade lijk antwoorden, betreffende het ge deelte van haar oproep, waarin ze haar wensch uitdrukt, de opzoekingen naar elementen, die een eventueel accoord mogelijk maken, te vergemakkelijken. 5. De hoofdvoorwaarden, die we ons voorgenomen hebben te bekomen, ten einde een eervollen vrede te verzeke ren, werden reeds 'op duidelijke wijze bepaald. De documenten, die sinds den aan vang van den oorlog afgekondigd wer den, leggen op onbetwistbare wijze de oorzaak van den oorlog uit en bepalen ook zeer duidelijk de verantwoorde lijkheid voor zijn uitbreken. Mijn vol ken hebben slechts naar de wapens gegrepen, nadat alle mogelijke inspan ning gedaan was, om den vrede te be houden. 6. De onmiddellijke oorzaak, van onze intrede in den oorlog was de Duitsche aanranding tegen Polen. Maar die aanranding was slechts een nieuw voorbeeld van de politiek van Duitsch land tegenover zijn buurlanden. Het meer algemeene doel, waarvoor mijn volken thans strijden is Europa te bevrijden, zooals mijn Eerste Minis ter het verklaarde, van de steeds her nieuwde vrees voor een Duitsche aan randing, zoodat de volken van Europa onafhankelijk en vrij blijven, en zoo dat in de toekomst elk beroep op de macht onmogelijk worden. Die doelstellingen werden herhaal delijk uiteengezet, in het bijzonder door den Eersten Minister zelf, in het Lagerhuis, den 12 October, en door den minister van Buitenlandsche Zaken in het Hoogerhuis, den 2 November. 7. De elementen welke, volgens in zijn regeeringen, moeten begrepen zijn in elke regeling, vloeien klaar en dui delijk voort uit die politieke verkla ringen. Indien Uwe Majesteit in staat zou zijn mij Duitsche voorstellen mede te deelen, van een zulken aard, dat zij werkelijk kans zouden bieden om het hooger aangegeven doel te bereiken, kan ik haar dadelijk zeggen, dat mijn regeeringen deze met de grootste aan dacht zouden onderzoeken. HET ANTWOORD VAN PRESIDENT LEBRUN. Hier volgt de tekst van het antwoord van den Heer Albert Lebrun, president der Fransche Republiek, aan onzen Koning, op de boodschap door hem zelf en Koningin Wilhelmina tot de oorlogvoerenden gericht De regeering van de Republiek en het Fransche volk brengen eenparig hulde aan de gevoelens welke de bood schap hebben ingegeven, mij doo.r Uwe Majesteit toegestuurd. Zij stellen er de verhevenheid en den adel zeer van op prijs. Geen enkel land is vredelievender dan de Fransche natie. Geen enkel land heeft meer offers gebracht voor den vrede in Europa. Frankrijk heeft reeds herhaaldelijk te kennen gegeven, en het herinnert er op dezen dag ander maal aan, dat het besloten was en blijft, elke mogelijkheid te onderzoe ken, ten einde een rechtvaardigen en duurzamen vrede tusschen alle volken le verzekeren. Inderdaad alleen de vrede, gegrond vest op het recht is duurzaam. Frankrijk heeft dé wapens opgeno men, om bepaald een einde te stellen aan macht en geweld die, sedert twee jaren, spijts de plechtigste verbintenis sen, door schendingen van het gegeven woord, reeds drie naties in Europa heb ben onderworpen of vernietigt en thans de veiligheid van alle naties bedreigen. Een duurzame vrede kan dus slechts gevestigd worden door het herstel der onrechtvaardigheden, door het geweld opgelegd aan Oostenrijk, Tsjecho-Slo- wakije en Polen. Die vrede kan ook slechts duurzaam wezen in de mate, waarin werkelijke waarborgen van politieken en econo- mischen aard in de toekomst den eer bied voor de vrijheid van alle volken verzekeren. De menschen zullen slechts bevrijd zijn van hun onrust en hun angst, wan- nee,- zij de zekerheid zullen hebben, dat nieuwe aanslagen tegen het recht voortaan zullen uitgesloten zijn. Elke oplossing, die de overwinning der onrechtvaardigheid zou bekrach tigen, zou aan Europa slechts een on bestendige rustpoos bezorgen, zonder eenig verband met den rechtvaardigen duurzamen vrede, door Uwe Majestei ten betracht. Het is thans aan Duitschland, niet meer aan Frankrijk, zich uit te spre ken voor of tegen dezen vrede, waar naar alle landen hunkerden, die door Duitschland in hun veiligheid en onaf hankelijkheid zijn bedreigd VERKLARING VAN M. VON RIBBENTROP DUITSCH MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, AAN DE VERTEGENWOORDIGERS VAN BELGIE EN NEDERLAND TE BERLIJN. M. von Ribbentrop, Duitsch mi nister van Buitenlandsche Zaken, ont ving Woensdag den gezant van Belgie en den mininster van Nederland, aan wie hij aankondigde in naam van den Fuhrer, dat na het verwerpen der Bel- gische-Nederlandsche Bemiddelings voorstellen door de Engelsche en de Fransche regeeringen, de Duitsche re geering harerzijds het bemiddelings initiatief voor mislukt moest beschou wen. Dit bericht werd officieel uit Berlijn medegedeeld. DE INDRUK TE BRUSSEL Uit Brussel laat men hooren, dat het antwoord van Duitschland geen verras sing heeft gewekt, omdat men wel ver wachtte, dat het Rijk na de antwoor den van Frankrijk en Engeland, vre desonderhandelingen onmogelijk zou oordeelen, wanneer van te voren reeds door de verbondenen dezelfde voor waarden gesteld werden, die vroeger reeds door Duitschland, als onaan vaardbaar bestempeld waren. In de officieuse kringen wordt er echter de nadruk op gelegd, dat welis waar de verklaring van von Ribbentrop zeer categoriek is, maar dat het daar om toch niet het einde van de diplo matieke onderhandelingen beteekent. Men verklaart er inderdaad, dat men aanneemt, dat de oorlogvoerende par tijen, geen van beide, een houding wil len aannemen, die aan zwakheid zou kunnen doen denken. Het blijft echter een feit, dat het bemiddelingsaanbod in den loop der vorige week de span ning gemilderd heeft. Men blijft dus de hoop koesteren, dat het bemiddelingsinitiatief, trots de groote oppositie der stellingen, inge nomen door de betrokkenen, toch nog mogelijkheden biedt. GERUCHTEN OVER INVAL IN BELGIE OF NEDERLAND ZIJN GEVOLGEN VAN DEN ZENUWENOORLOG Duitschland zal de Neutralen eerbiedigen, als zij zelf de wetten der neutraliteit niet overtreden. Een grootscheepsche actie tegen Engeland. Het Reich slaat waar men zich er het minst aan verwacht. Belga meldt uit Berlijn Nopens de geruchten welke de ronde blijven doen. betreffende een mogelijken Duitschen inval in Belgie en in Nederland, verklaren de bevoeg de Duitsche middens, dat het niet aan hen behoort zich uit te spreken over militafre plannen. Wat de politieke zij de van het vraagstuk betreft, verwij zen zij naar de verklaringen welke wer den afgelegd, namelijk, dat Duitsch land de neutraliteit van Belgie en van Nederland zal eerbiedigen, op voor waarde dat die neutraliteit door die landen zelf wordt geëerbiedigd en ook door de andere oorlogvoerenden. Ondervraagd hierover of zich geen nieuwe toestand heeft voorgedaan, waardoor de vorige verklaringen zou den kunnen gewijzigd worden, hebben de Duitsche kringen de vraag ontwe ken. Zij hebben echter aangedrongen hierop dat de neutrale landen hun neu traliteit niet verdedigen in den econo- mischen oorlog, zooals het behoort te zijn en dat de pers in sommige landen de neutrale houding van de regeer-n- gen ontwricht. Zoo werd op het ministerie van Bui tenlandsche Zaken verklaard dat de landen wier pers mag schrijven over de verbrokkeling van Duitschland en over het herstel van de Habsburgers, niet kunnen beschouwd worden ais landen die de verplichtingen van de neutraliteit eerbiedigen. Tegenover alle geruchten betreffen de een bedreiging tegen Belgie en Ne derland, stellen de Duitsche kringen uitlatingen van het Journal de Gene ve gedateerd uit Parijs, waarin ge zegd wordt dat Frankrijk aan Neder land had gevraagd te mogen beschik ken over de vlootbasissen van Vlissin- gen. De Duitsche kringen verklaren, dat zelfs de personen, die het dichtst bij Hitier zijn, onbekend zijn met de Duit-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1939 | | pagina 1