Roemenië in de Tang 20 JAAR. NUMMER 5. WEEKBLAD 25 CENTIEMEN ZONDAG 4 FEBRUARI 1940. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE AANKONDIGINGEN Oorlogsdiplomatie Wel de moeilijkste neutraliteit WORDT DE OORLOG UITGEBREID NIEUWE PLANNEN IN 'T ZICHT. PROEFT GASTAR BIER DE ZWEEDSCHE VROUWEN ZUL LEN T LAND LEEREN BEWERKEN HET ZOMERUUR VANAF 1 APRIL IN DUITSCHLAND. M. DALADIER KANSELIER HITLER 1*0 HUIS GILBERTA M. CHAMBERLAIN GAZET YAH POPERIHGHE Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika (en andere landen) 30 fr. De postabonnenten in België, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in het postkantoor dat hen bedient, en niet aan ons Elk schrijven naar inlichtingen moet verge zeld zijn van een postzegel voor antwoord Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 Ieder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijn bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag s middags. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag Naamlooze artikels worden niet opgenomen Gewone berichten, per regel 1.00 fr. Kleine berichten (mifiimum) 4.00 fr. Rouwberichten (minimum) 5.00 fr. Voor dikwijls te herhalen reklamen, prijzen volgens overeenkomst Alle aankondigingen op voorhand te betalen De Voor geen land in Europa zal op 't oogenblik de neutraliteit wel zoo moeilijk te bewaren zijn als voor Roe menie. Zijn toestand is zoo ongeveer het omgekeerde van dezen die aan Buri- dan de fabel van den ezel en de twee schelven hooi inspireerde. In plaats van de ezel te zijn, die, tusschen twee schèlven hooi, niet weet in welken hij 't eerst zal toehappen, is Roemenie thans de schelf hooi, tusschen twee ezels met alle respect voor de oor logvoerenden en die zich afvraagt, door welken van beiden hij het eerst ral aangebeten worden. Of wat hij nu doen moet, opdat hij door géén van de twee zou wor den aangebeten. Of... nog anders welken van bei den hij het best te vriend moet hou den, om te beletten dat hij heelemaal van deze wereld verdwijnt. Voorloopig draait, vóór dat dit con flict zoozeer in het brandpunt der be langstelling gekomen was alles nog om de Roemeensche petrool. In den uitvoer van Roemenie komt de petrool voor ruim zestig tenhonderd voor, en nu had de Engelsche diplo matie gedacht een meesterlijken zet tegen Duitschland te doen door lang te voren reeds, zóóveel ervan aan te koopen, dat er voor Duitschland wei nig of niets meer overschieten zou. Wat des te gemakkelijker ging, daar de petroolbronnen in Roemenie voor 't grootste deel met Britsch, en Fransch kapitaal geëxploiteerd worden. Als, tengevolge dezer contracten, de Roemeensche regeering nu gedoogen moet, dat er aan Duitschland geen pe trool meer wordt geleverd, of aanzien lijk minder dan in normale tijden, dan kan Duitschland niet zonder reden zeg gen, dat zij daardoor van de gedrags lijn der neutraliteit afwijkt. Maar hier op kan het gouvernement te Boecarest dan weer, en met niet minder recht, antwoorden, ten eerste, dat deze con tracten met Engeland al werden afge sloten, toen er nog geen oorlog met Duitschland was, en ten tweede, dat het dus ook van de gedragslijn der neutraliteit zou afwijken, indien het de petroleummaatschappijen thans dwin gen zou, deze contracten te verbreken en zooveel Engelsch en Fransch ze in haar kapitaal ook mogen zijn petrool dus Oorlogsmateriaal aan het IIP Reich te leveren. Want hieruit zouden Engeland en Frankrijk toch mogen besluiten, dat de Roemeensche regeering, onder bedrei ging van Berlijn, zichzelve aan schen ding van haar verbintenissen tegenover de maatschappijen, wie zij de conces sie van deze petroolputten gaf, schul dig heeft gemaakt. En nu schijnt het wel, alsof men te Londen en te Parijs de zaak ook aldus wil opnemen. In alle geval dreigt men daar met een represaille, die dan be staan zou in het stopzetten der levering van wapens en allerhande producten die Roemenie uit Engeland en Frank- ging van de bijstandsbelofte, die het rijk moet betrekken en met de opzeg van deze landen ontvangen had, voor t geval dat, van welken kant ook, een aanslag op zijn onafhankelijkheid of een overval op zijn grondgebied ge pleegd zou worden. Maar zooals de zaken thans staan, is in de Roemeensche bezorgdheid plaats genoeg voor de vraag, wat het aan deze Engelsch-Fransche waarborg hebben zou, indien het door Rusland of door Duitschland, of door beiden samen, mocht worden aangerand. In dit opzicht is het voorbeeld van Polen zeker niet zoo aanlokkelijk. Tot vóór korten tijd mochten Koning Carol en zijn regeering nog gelooven, dat het gevaar van zulk een aanranding bezworen zou kunnen worden door een bondgenootschap tusschen al de Bal- kanstaten, hetwelk onder de bescher ming zooniet de leiding van Italië zou worden geplaatst en in hoofdzaak tegen het voortdringen van het bolsjewisme dus tegen Rusland gericht zou zijn. In dit geval mocht worden gehoopt, dat Duitschland zich wel gewacht zou hebben voor een hulpverleening aan Rusland tegen Roemenie of voor een eigen initiatief tegen dit land, als het daardoor toch Italië in het kamp van zijn vijanden zou kunnen drijven. Nu evenwel schijnt het spel op dit vak van het diplomatieke schaakbord weer een ander uitzicht te krijgen Om zich de vrije hand te verschaf fen voor zijn drukking op Roemenie, zou Duitschland van Rusland hebben verkregen, dat het zou afzien van zijn plannen om de gewezen Russische landstreek van Bessarabie te heroveren die door de verdragen van 1919 aan Roemenie werd afgestaan. En als men te Boecarest op die manier zou kunnen meenen, langs den Russischen kant niets meer te duchten te hebben, zou men er allicht geneigd kunnen zijn om Londen en Parijs, die nu geen doel meer heeft, en allicht nu zelfs een gevaar voor Roemenie's neutraliteit zou kunnen worden. Des te méér, daar Italië geneigd schijnt tot het doen van ook een zet in dit spel, die allicht doorslaggevend zou kunnen zijn Door al zijn invloed op de Roemeensche regeering aan te wenden, opdat zij zich, in ruil voor haar veiligheid dan langs den Russi schen kant, naar de eischen van Duitschland zou schikken. In werkelijkheid alzoo den Britsch- Franschen waarborg loslaten en in de plaats daarvan den waarborg der as Berlijn-Rome aanvaarden. Maar dan ook... zich laten inscha kelen in het Lebensraum van Duitschland en aan dezes krijgsbedrijf al zijn producten en in de eerste plaats zijn petrool ter beschikking stellen. Er is niet veel verbeeldingskracht noodig om zich in te denken, hoeveel slapelooze nachten dit dilemna aan de Roemeensche staatslieden kosten moet. Want, als zij op die manier het roer hunner politiek geheel zouden hebben omgelegd, en aan hun land voor de toekomst de vijandschap van Frankrijk zouden verzekerd hebben, aan wie het toch de verwezenlijking van zijn droom van Groot Roemenië te d:anken heeft dan doet zich nog de vraag voor, welke onmiddellijke economi sche en financieele voordeelen het uit zijn onderwerping aan Duitschlands ei schen zou kunnen trekken. Want, aan dit land alle gewenschte petrool doen leveren, dat is allemaal goed genoeg, maar.met wat zal Duitschland deze betalen Niet in geld, want dat heeft 't Reich niet, en als het in koopwaren betalen wil dus het clearing-systeem op nog breeder schaal toepassen dan is de toestand op 't oogenblik al zóó, dat Roemenie reeds méér Duitsch goed in betaling ontvangen heeft dan het verstouwen kan. Werd in een blad uit Boecarest on langs al niet gezegd, dat Roemenie aan Duitsche... mondharmonicas nu al méér dan genoeg heeft moeten inslaan, en eindelijk wel eens andere Duitsche muziek zou willen hooren Maar welke vraag, moet de hersenen der staatslieden te Boecarest op 't oo genblik wel het ergst teisteren Zeker wel deze Indien Duitschland nu toch eens, na dezen oorlog de wet zou kunnen stel len, laat ons maar zeggen alleen in het Oosten zou het dan tenslotte Rusland niet toelaten ons Bessarabie af te pakken, en wat zouden wij dan nog van Engeland en Frankrijk kunnen verhopen, om zulks bij de vredeson derhandelingen te beletten N. G. Twee honderd duizend Zweedsche vrouwen gaan geoefend worden in den arbeid op het veld, ten einde klaar te zijn om dezen arbeid over te nemen, indien het moest gebeuren dat deze ten strijde zouden moeten trekken. De schoolmeisjes zullen eveneens een ver lof van 1 5 dagen krijgen om aan de zelfde oefeningen deel te nemen. Algemeen wordt nu aangenomen, dat een oorlog in het Westen geen mi litaire beslissing kan bezorgen, zoodat naar andere slagvelden wordt uitge zien. Volgens de militaire medewerker van Le Temps zou de Anglo-Brit- sche vloot trachten te kruisen in de Noordelijke IJszee, ten einde de haven van Mourmansk te bezetten, die nood zakelijk wordt geacht zoowel voor Duitschland als voor Rusland. Franco- Britsche troepen zouden ontschepen te Petsamo en samen met de Finnen den Russischen indringer verjagen. Maar om te beletten, dat Rusland teveel versterkingen zou sturen naar Finland, zou eene andere militaire ac tie worden uitgevoerd in de Zwarte Zee, daar de vloot der Verbondenen toegang kan vinden door het feit, dat de Zee-engten van den Bosphorus en van de Dardanellen open staan, als gevolg van het bondgenootschap met Turkije. Daar zou men de gevoelige plaats van Rusland kunnen aantasten, 't is te zeggen de groote olievelden, die de nooaige brandstof verleenen aan heel de Russische economie, die, zooals men weet, gemotoriseerd is. Meteen zouden de Franco-Britsche troepen Roemenie kunnen beschermen tegen eenen Russi schen aanval op Bessarabie. Zooals Le Temps meent zouden de Verbondenen, grootsche plannen op touw zetten, want dergelijke leger- en vlootverrichtingen tegen Rusland zou den groote militaire inspanningen ver gen. Dat alles kan echter niet gebeuren zonder de verzekering, dat Italië zich tijdens dergelijken oorlog volstrekt neutraal zal houden. Het is natuurlijk niet mogelijk te verzekeren dat die militaire plannen ten uitvoer zullen kunnen gebracht worden want het is ook mogelijk dat het ini tiatief langs de Zwarte Zee en aan de Zee-engten zou uitgaan, van Rusland- zelf. Maar ook in dit geval moet Rusland de overtuiging hebben, dat Italië zich neutraal zal houden. En het is nogmaals en altijd dezelfde vraag die zich stelt Wat zijn de be doelingen van Italië Welke houding zal dit land aannemen, wanneer de groote strijd voor de olievelden van den Caucasus en van Klein-Azie zal geleverd worden Het politiek dagblad van Parijs meent, dat het initiatief genomen door Engeland en Frankrijk in Noord-Oost en Zuid-Oost Europa talrijke neutrale landen aan hunne zijde zouden scha ren. Wij veroorloven ons hieraan te twij felen, want ditmaal komt het meer dan duidelijk voor, dat de huidige oorlog geenszins gevoerd wordt voor idealen, maar wel voor materialistische betrach tingen. Dat er uit den naijver der groote Europeesche mogendheden zware of fers zullen gevergd worden van zekere kleine landen,daaraan hebben we nooit getwijfeld. Maar of de kleine staten zich goeds moeds in den strijd zullen laten be trekken, daaraan, meenen wij te kun nen twijfelen. De weerstand van Fin land is hier een stellig bewijs van. Nu vooral moeten de kleine landen zich niet door allerhande bedreigin gen en maneuvers laten beinvloeden. Het voorbeeld van Finland bewijst dat een sterke weermacht de beste waarborg is voor het behoud van het zelfstandig bestaan der kleine landen. Een klein leger, dat in de defensieve staat, kan, als het wil, wonderen ver richten en den aanvaller zulke verliezen toebrengen, dat deze er voortaan eens ernstig zal opdenken, vooraleer een vreemd grondgebied te betreden, zelfs dit van een klein land. N. W. Leiders aan hel Woord De Duitsche regeering heeft beslo ten dat het zomeruur terug in voege zal treden vanaf 1 April 1940. 41, GASTHUISSTRAAT. De Fransche minister-president, de heer Daladier, heeft Maandagavond een radiorede uitgesproken, waarin hij onder meer zegde Na verloop van vijf maanden oorlog, te midden der herhaalde alarmen, die heel Eu ropa in rep en roer brengen, dringt zich één zekerheid meer en meer op in ieders geest en dat is, dat Duitschland tracht aan de we reld een overheersching op te leggen, die hemelsbreed afwijkt van alles wat de ge schiedenis reeds heeft gekend. Hitier de overwinnaar, onderhandelt niet met de onderworpen landen hij vernietigt ze. Hij ontneemt die landen alle politiek be staansrecht en economische bestaansmoge lijkheden en zoekt zelfs hun geschiedenis en hun cultuur te plunderen. De menschen die deze landen bevolken zijn voor hem slechts kuddevee. Hij beveelt hun vernietiging en hun verplaatsing. Ondere deze overheersching, in duizenden steden en dorpen van Europa, zuchten mil- lioenen menschen, en zij ondervinden een ellende, die zij enkele maanden geleden nog niet konden droomen. Oostenrijk, Bohemen, Slowakije, Polen, zijn slechts wanhoopslan- den. Zij mogen slechts werken voor hun beu len, die hun nauwelijks genoeg te eten geven om in leven te blijven. Zoo geven deze landen een beeld van Duitschland zelf, een volk van enkele mees ters en veel slaven. De Duitsche arbeider en boer is de slaaf van zijn nazi-meester, maar de Boheemsche arbeider en de Poolsche boer zijn de slaven van die slaven. De wereld moet huiveren voor de verwe zenlijking van een dergelijk angstig droom beeld. DE RUSTIGE ZEKERHEID VAN FRANKRIJK. Voor onze grenzen stopt de angst, die Europa doorgetrokken is. Hij staat stil voor den prikkeldraad en de kazematten, waar onze jongens waken. Deze rustige zekerheid van Frankrijk be rust op de opoffering van millioenen man nen, die alles hebben verlaten. Wanneer de totale oorlog nog niet is uit gebroken, komt dat, omdat Frankrijk er zijn betonnen muur tegenover geplaatst heeft en omdat de Fransche soldaten voor de Ma- ginot-lijn eiken dag de vijandelijke patrouil les verslaan. OPEN TAAL TOT DE FRANSCHEN. Ik heb mij reeds dikwijls gericht tot de Fransche soldaten, nu wil ik mij richten tot de Franschen in het land zelf. Ik wil open zelfs brutaal spreken. Ik wil hier de tolk zijn van de frontsoldaten. De soldaat vraagt aan den Franschman ernstig te zijn, de hardheid van den toestand te voelen en dezelfde energie te hebben, als de strijders. Frankrijk moet met ernst aan zijn toekomst denken. Toen onze zonen naar het front trokken, hebben zij een geheele verandering van hun leven aanvaard; ook degenen achter het front moeten een verandering aanvaarden. Wij moeten ook degenen, die trachten te ontsnappen aan deze opofferingen er bij be trekken ieder moet op zijn plaats het volle gewicht van den oorlog weten te dragen. Het openbaar heil eischt dat. Wij moeten nog steeds wapens bijsmeden en de voortzetting van den arbeid in onze wapenfabrieken is een noodzakelijke voor waarde tot de overwinning. Het is noodzakelijk dat iedereen op de hem toegewezen post is, in één woord de genen, die achter het front zijn, dienen zoo te arbeiden, dat degenen, die aan het front zijn, eerbied voor hen zullen hebben. DE PROPAGANDA VAN DUITSCHLAND. Tegenover de moedige houding van ons leger trachten de Duitschers ons in het bin nenland aan tetasten. Eerst dachten onze vijanden onderlinge verdeeldheid te brengen bij de Franschen. Onze tegenstanders hebben vergeten, dat wij een volk zijn, dat alle rampen te boven kwam en dat één is wanneer het gevaar dreigt. DE TE BEHALEN OVERWINNING. De heer Daladier ging verder voort Blijft er de materieele macht vaii Duitschland. Deze is een van de sterkste der wereld. Het zou nutteloos en zelfs misdadig zijn, deze te willen kleineeren. Alle ontbe ringen die het Duitsche volk de laatste jaren heeft moeten lijden, hebben slechts gediend, om Duitschland te versterken. Duitschland heeft gebrek gehad aan boter en vleesch, maar heeft kanonnen gegoten en vliegtuigen vervaardigd. Duitschland heeft de persoonlijke vrijheid gedood, maar heeft zijn werklieden verplicht zonder rust te werken aan zijn bewapening. In Duitschland verplettert men met dwin gelandij en ontbering ieder man, maar ieder man leeft slechts, om de aanvalskracht die Hitler over de wereld heeft ontketend, te doen toenemen. Om deze macht te breken, moeten we ie- deren dag de middelen vergrooten, waarover onze soldaten reeds beschikken. Daarom is het noodzakelijk, dat achter het front in een geest van ontzegging en opoffering, ieder zich aan het werk zet, zooals onze soldaten zich aan het vechten hebben gezet. Dank aan ons werk, aan onze tucht, aan ons vertrouwen, zullen we als overwinnaars uit dit conflict treden een conflict, dat niet alleen het bestaan van de naties in gevaar brengt, maar ook van heel onze levensop vatting. We hebben inderdaad den oorlog te win nen en we zullen hem winnen, maar we moeten ook een overwinning behalen, die verre de overwinning der wapens overtreffen moet Dinrdagavond voerde voor velen eigen lijk onverwacht de Fuhrer het woord in het Sportpaleis te Berlijn. Goebbels nam als eerst het woord. Hij verklaart, dat de Volkskondgeving in het Berlijnsche Sportpaleis geopend is en groet den Fuhrer met een «Sieg heil» geroep waarmee de menigte luid en lang instemt. Hij verklaart verder Niet alleen het volk, maar l.eel de wereld luister naar u. Het Duitsche volk staat als één man achter u. DE FUHRER AAN HET WOORD. Dan komt de Fuhrer, die weer toegejuicht wordt, aan het woord Men heèft, aldus de Fuhrer, bewonde renswaardige oorlogsdoeleinden afgekondigd. Het zijn voornamelijk de Engelschen die soortgelijke doelwitten aangeven omdat zij ondervinding hebben, want van al de volken der wereld heeft het Engelsche volk de mees te oorlogen gevoerd. Zijn oorlogsdoelen beoogen een nieuw Eu ropa, met rechtvaardigheid vervult, die alle bewapeningen overbodig zal maken. Ongelukkig heeft men ons reeds eenmaal dezen gulden tijd voorgespiegeld in soortge lijke termen. In 't algemeen werd dit alles reeds in 1918 beloofd. Toen beloofde men ons ook een recht vaardigheid die 4e bewapening nutteloos scheen te moeten maken. Wat er gebeurd is, zonder rekenschap te houden met het zelfbeschikkingsrecht der volken Men sprak niet meer van ontwape ning, maar men ging daarentegen voort te herbewapenen. De hangende vraagstukken werden niet op vredelievende wijze opgelost. De gewa pende staten voerden oorlog als vroeger. De ontwapende staten stonden machteloos tegen over de geweldplegingen der gewapende staten. In stede van den economischen welstand kwam een onzinnig stelsel van herstel het economisch verval bewerken niet alleen van de overwonnenen maar ook van de overwin naars zef. Dat was de tijd van het democratische Duitschland. Nu beweren de staatslieden, dat ze het huidige Duitschland niet kunnen vertrouwen. Wij beleefden dan de innerlijke opstan ding van Duitschland, die niemand in het buitenland moest verontrusten. Maar de Engelsche staatslieden bekamp- ten ons vierjarenplan en daarom besloten wij tot de mobilisatie der Duitsche natie. SPOT MET DE ENGELSCHE BELOFTEN. Wanneer nu Chamberlain zijn vrome oor logsdoeleinden preek kan ik slechts zeggen uw eigen geschiedenis spreekt u tegen. Alle Engelsche staatslieden spraken zoo. Zij ken den ook geen materieel doel, maar een re ligieus doel. God beloonde daarom de Engelschen ook zoo goed met 40.000.000 km2 gebied. Dat werd niet uit egoisme veroverd, maar slechts om de liefde Gods. Ook de laatste oorlog was alleen om idea len gevoerd. Dat toevallig ook de Duitsche kolonies werden ingepalmd, dat wilde God zoo. Dan breng ik hulde aan den heer Chur chill, die openlijk zegt, wat Chamberlain denkt Ook de Fransche generaals spelen nu met open kaart. Zoo hebben wij het liever. Wij kennen het doel het Duitschland van 1648 uiteengerukt en vernietigd. Dat willen ze. Nu zijn we echter als jong volk in den kring der mogendheden getreden. En wij stellen ons tegenover de bezittende volken. Het gaat niet op dat 60 millioen Engelschen 40.000.000 km2 bezitten van de wereld en dat voor iedereen willen afsluiten. Zoo heeft ook Frankrijk 9.000.000 km2 in zijn bezit. Alleen Duitschland heeft niets. Alles wat ik schiep, was tot de bevrijding van het Duitsche volk. Ik heb alle voorstellen gedaan om dit langs vreedzamen weg te bereiken. Maar in 1938 begon een land reeds tot oorlog op te hitsen. «ZIJ WILDEN DEN STRIJD ZIJ ZULLEN HEM HEBBEN In 1939 lieten de Westersche mogendhe den hun masker vallen. Toen hebben ze ons de oorlogsverklaringen gezonden. Ik heb hun zelf de vredeshand toegestoken Zij hebben de hand geweigerd. Zij wilden den strijd. Goed, zij zullen dien strijd hebben. DE TWEEDE FASE KAN BEGINNEN. Italië en Duitschland hebben jaren een gelijkvormige politiek gevoerd. Dat *s niet veranderd. Chamberlain de vrome bijbellezende staats man, heeft vorig jaar getracht met den athëist Stalin een accoord te sluiten. Het mislukte, en ik kan nu begrijpen, dat men in Engeland woedend is, omdat mij gelukte, wat Chamberlain mislukte. We hebben dus politiek onzen weg gedekt in het Oosten. Ook op militair gebied hebben we dit ge daan. Wel trachtte Engeland Polen als een viiand in den weg te stellen, maar in 18 da gen werd de staat, dien Engeland gewaar borgd had, van de kaart gevaagd. Zoo is de eerste fase achter den rug. Nu kunnen we aan de tweede fase beginnen. Churchill verlangt er reeds lang naar. Hij vraagt zich af, wanneer men nu eens met bommen zal beginnen. DUITSCHLAND, DE GROOTSTE WEERMACHT. Op dit oogenblik is Duitschland de groot ste weermacht der wereld. (zie vervolg onderaan volgende kolom) De heer Neville Chamberlain, de Britsche eerste minister, heeft Woensdagmiddag, te Londen, het woord gevoerd aan een middag maal, dat werd aangeboden door de Com missie voor de Landsverdediging. De eerste minister is begonnen met te ver klaren, dat hij gelukkig was dit middagmaal oij te wonen, waarvan, zegde hij, ge het niet noodig geoordeeld hebt aan het publiek noch het uur noch de plaats te verzwijgen Chamberlain verklaarde, dat op dit oogen blik, in Engeland, in Frankrijk, in Indië en in de andere overzeesche gebieden op de levensverbindingswegen van het Keizerrijk, meer dan 1.250.000 Engelschen onder de wapens zijn. Een afstand van duizend mijl, tusschen het Noorden van Schotland en Groenland, is be stendig bewaakt door de Britsche vloot, met een stijgend succes. Er is geen enkel niet-oorlogvoerend land, dat zich bedreigd voelt door deze aanzien lijke opeenhooping V2|n krachten. Verder zegde Chamberlain Wij betwisten geen enkel oogenblik het recht der neutralen te beslissen wel of niet in het conflict te treden of de wijze, waarop zij hun neutraliteit toepassen. Hoewel we een actie moesten ondernemen, die aan de neutralen moeilijkheden en ver liezen veroorzaakt, hebben we nooit een neu traal schip tot zinken gebracht of willens en wetens één enkel neutraal leven opgeofferd. Dat niemand gelooft, dat we onverschillig zijn voor de verliezen die de neutralen zouden kunnen ondergaan Een toespeling makend op de vredesdoel einden, zegde Chamberlain We moeten een einde stellen aan de ge brekkige politiek van de economische natio nalisatie en de autarkie, die zoodanig bijge dragen heeft de laatste groote vredesregeling omver te werpen DE OORLOG TER ZEE Sprekend over den strijd ter zee, zeide Chamberlain, dat het bespottelijk is, wat de Duitsche radio zegt, dat de Duitschers aan Engeland de heerschappij op zee hebben ont nomen. De Eerste Minister brengt hulde aan de Britsche zeelieden en zeide dan dat in ieder geval de Britsche vloot bij machte is de con- vooien te beveiligen, zoodat vele neutrale schepen zich onder de Toede van zulk een convooi stellen. De Britsche vloot is even eens bij machte de contrabande op te sporen. ENKELE GETALLEN VOOR DE NIJVERHEID In de Engelsche vliegtuigfabrieken is het aantal arbeiders zeven maal grooter sedert 1935-1936. In Canada bestaan 67 opleidings scholen voor vliegers en 80 vliegvelden. 40 duizend loodsen worden gevormd. De heele voortbrengst van wol in het Brit sche Rijk werd opgekocht voor den duur van den oorlog en het jaar daarna. Textielwaren en leder werden ingekocht voor een bedrag van 85 millioen pond sterling. Meer dan dui zend firma's in Engeland vervaardigen kakhi laken. De voortbrengst van kanonnen is sedert het begin van den oorlog verdubbeld, die der houwitsers eveneens. Die opbrengst is tien maal grooter dan in de vijf eerste maanden van den wereldoorlog. Sedert het begin van den oorlog werden bestellingen geplaatst voor allerhande oor logstuig voor een bedrag van 200 millioen pond sterling. NOG DE NEUTRALEN Nopens de houding van Engeland ten op zichte van de neutralen, zeide Chamberlain ook nog dat Duitschland die belangen van de neutralen over het hoofd ziet, tezelfdertijd als alle wetten van menschelijkheid. Die over wegingen zijn voor ons belangrijker dan een tijdelijke storing in den handel. Maar wij begrijpen, dat die storing voor de neutralen ernstig is. DE BANDEN MET FRANKRIJK Ten slotte herinnert spreker er aan dat, vóór honderd jaar, Groot-Brittannië heeft ge streden tegen een land, dat thans zijn beste en trouwste bondgenoot is geworden en dat zooals Engeland zelf, vastbesloten is den strijd tot de eindzege vol te houden, tot wan neer de vrijheid zal hersteld zijn, en huidige vrienden en vijanden rond dezelfde tafel zul len samenwerken, om een gelukkiger en vei liger wereld op te bouwen. Wij willen de fout van 1918 niet meer maken. Wanneer iemand als Monsieur Da ladier niet gelooft in onze gemeenschap, in onze eenheid, dan zal hij er nader kennis mee maken. 25 jaar geleden werd het Duitsche volk in een strijd getrokken. Duitschland was daar niet op bereid. Heel de wereld stond tegen over ons land. Het deed wonderen van hel denmoed en de Voorzienigheid liet ons land voortbestaan. Wij werden verdiend bestraft. Dat zal geen tweede maal gebeuren. 80.000.000 Duit schers staan in rang. Een even talrijke te genstander staat tegenover ons. NOOIT CAPITULEEREN OVERWINNEN. Het gaat niet om mijn persoon, ik sta hier s'echts als vertegenwoordiger van mijn volk. Maar ik behoor tot diegenen, die nooit capi- tuleeren. De huidige generatie strijdt voor het Duitsche Rijk. En zoo onze tegenstanders uitroepen Duitschland zal ondergaan »f dan hebben wij maar één antwoord Duitschland zal overwinnen Duitschland zal nooit capituleeren Duitschland, Sieg neil

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1940 | | pagina 1