Sumner Welles heeft verslag uitgebracht aan President Roosevelt De Oorlogstoestand in Europa Nog de Ontmoeting op den Brenner en den Finsch-Russiscben Vrede België's Stalen Barriere Generaal Weygand over de Paraatheid der Troepen in Syrië. Zijn er belangrijke gebeurtenissen te verwachten WEEKBLAD 25 CENTIEMEN. ZONDAG 7 APRIL 1940. ABONNEMENTEN Men abonneert op alle belgische postkantooren. NIEUWS- EN NOTARIEEL AANKONDIGINGSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN DUPONT GEBROEDERS Yperstraat, 2, POPERINGHE AANKONDIGINGEN TOCH EEN VREDESPLAN VAN PRESIDENT ROOSEVELT VERKLARING VAN PRESIDENT ROOSEVELT. ER IS SLECHTS GERING ONMID DELLIJK VOORUITZICHT OP EEN STABIELEN VREDE Wat ook aan Welles vanwege de Italiaansche, Duitsche, Engelsche en Fransche regeeringen is meegedeeld, zal door de Amerikaansche regeering als strikt vertrouwelijk worden be schouwd. De beteekenis van het Eiland Sylt Door slechts 700 man gebouwd DE VERLIEZEN OP ZEE IN 7 MAANDEN OORLOG Oorlogvoerenden Neutralen 2 2 2 6 ADMIRAAL RONAR'CH OVERLEDEN IN HET NABIJE OOSTEN. TURKIJE EN DE DARDANELLEN. Stipte bewaking van zijn Souvereiniteit 20 JAAR. NUMMER 14. TAN POPERIHGHE Jaar, per post16 fr. Congo 25 fr. Frankrijk25 fr. Amerika (en andere landen) 30 fr. De postabonnenten in België, die van woonst veranderen, moeten dit aangeven in het postkantoor dat hen bedient, en niet aan ons Elk schrijven naar inlichtingen moet verge zeld zijn van een postzegel voor antwoord Uitgevers-Eigenaars Postcheck 484.59 Telefoon 180 leder medewerker blijft verantwoordelijk voor zijn bijdragen. Handschriften worden in geen geval teruggegeven. Bijdragen in te zenden tegen den Donderdag 's middags. Kleine berichten tegen den Vrijdag middag Naamlooze artikels worden niet opgenomen I Alle aankondigingen op voorhand te betalen Gewone berichten, per regel Kleine berichten (minimum) Rouwberichten (minimum) Voor dikwijls te herhalen prijzen volgens overeenkomst 1.00 fr. Sumner Welles is dus te Washing ton teruggekeerd. Daar ontmoette hij eerst Cordell Huil en tezamen met hem begaf hij zich dan naar Roosevelt. Zij hebben dan samen anderhalf uur geconfereerd Niets is omtrent het besprokene be kend gemaakt. Sumner Welles over handigde zijn verslag aan Roosevelt dat is alles wat men weet. Hooge ambtenaren, aldus meldt Reuter, hebben als hun meening te kennen gegeven, dat er weinig optimis me bestaat over de mogelijkheid voor een vrede, na de reis van Sumner Wel les in Europa. Sumner Welles was overigens tegen over buitenstaanders even zwijgzaam in eigen land, als daarbuiten. Hardnekkig weigerde hij te spreken over of commentaar te geven op wien van de persoonlijkheden ook, met wie hij in Europa had geconfereerd. Wel zei hij geen plannen te hebben gemaakt voor een tweede bezoek aan Europa. Iemand stelde hem de vraag over een bericht, afkomstig uit Den Haag, dat hij teleurgesteld zou zijn over zijn reis. Hij antwoordde Ik ben niet binnen 200 mijl van Den Haag ge weest. Hoe kunnen ze er daar dus aan komen Welles antwoord op bijna elke vraag was No comment «Geen commentaar Nochtans scheen het, dat Sumner Welles zelf wel voldaan was over de resultaten van zijn reis, want hij ver klaarde gisteren Er is mij iedere gelegenheid gegeven om de inlichtingen te verkrijgen, waar voor ik gekomen was. United Press schrijft Waarnemers gelooven, dat Welles een basis zal verschaffen voor een be middeling van Roosevelt, ondanks de ontkenning van Welles, dat er een vre desplan zou zijn, en de voorbereidin gen van de Verbondenen tot een lan gen strijd. Dit geloof is gegrond, ten eerste op het feit, dat de wereld en de Vereenig- de Staten ondanks tijdelijke oorlogs winsten, voor een zwaar verlies staan bij een voortdurenden oorlog, afgezien nog van het grooter wordende gevaar, dat het land rechtstreeks in den oorlog betrokken zal geraken. Dientengevolge is 't slechts natuurlijk en verantwoord dat de leider der Vereenigde Staten het einde van den oorlog te verhaasten Ten tweede dergelijke pogingen hebben den warmsten steun van alle andere neutralen, voornamelijk van t Vaticaan en Italië, waar aan Mussolini de bedoeling toegeschreven wordt het uiterste te doen, om de Europeesche beschaving van ondergang, tengevolge van een langen oorlog, te redden. Ten derde zijn waarnemers over tuigd, dat de oorlogvoerenden de mo gelijkheid van een jarenlange kostbare impasse onder oogen hebben te zien en zelfs indien een zege behaald wordt, de opofferingen, risico's waar- onder de mogelijkheid van inwendige moeilijkheden, niet evenredig zijn aan de uiteindelijke winsten. Ten vierde de memoires van Neville Henderson onthullen, dat En geland, vóór den oorlog reeds, eenige Duitsche eischen, zooals koloniën en toegang tot grondstoffen, in overwe ging nam. Welles verklaring te Rome die blijkbaar doelde op het zoogenaamde I I -punten-plan van Hitier ontken de alleen maar de ontvangst van con crete vredesvoorstellen, maar ontken de geen inlichtingen omtrent de mini mum eischen van beide partijen. Het is nu aan President Roosevelt te beslissen in hoeverre het verslag van Welles een basis zal verschaffen voor een bemiddelingspoging en dientenge volge wordt de volgende stap van den heer Roosevelt op internationaal ge bied met spanning afgewacht. Sumner Welles heeft zich in gezel schap van Cordell Huil, opnieuw naar het Witte Huis begeven om zijn be sprekingen met President Roosevelt voort te zetten. President Roosevelt heeft verklaard dat er gering onmiddellijk vooruitzicht is op een stabielen vrede in Europa. De door Sumner Welles verkregen in lichtingen zullen echtier van waarde zijn, wanneer de tijd zal komen den vrede te vestigen. Roosevelt heeft deze verklaring voor gelezen op een persconferentie. De volledige tekst van zijn verklaring luidt Welles heeft noch ontvangen, noch aan mij overgebracht, vredesvoorstel len, uit welke bron odk afkomstig. Zelfs al is er maar gering onmiddellijk vooruitzicht op eenigen rechtvaardigen stabielen en blijvenden vrede in Eu ropa, zullen de inlichtingen, welke als gevolg van de reis van Sumner Welles aan deze regeering zijn verstrekt, on getwijfeld van de grootste waarde zijn, als de tijd komt voor de vestiging van zoodanigen vrede. Roosevelt zegde verder, dat zijn woorden precies beteekenden, wat zij zegden er is gering onmiddellijk vooruitzicht op beëindiging van den oorlog De president herinnerde er aan, dat Welles noch bevoegd was aan te gaan, noch had aangegaan eenige verbinte nis, welke de regeering van de Veree nigde Staten kon verplichten. Evenmin was Welles gemachtigd aan te bieden, noch had hij aangeboden, voorstellen namens de Vereenigde Staten. De in lichtingen, welke Sumner Welles ver kregen heeft zullen van de grootste beteekenis zijn voor de regeering van de Vereenigde Staten bij de algemeene leiding van zijn buitenlandsche betrek kingen. De President sprak, aldus Reuter ver'der, van de mogelijkheid dat in bepaalde gevallen de reis van Welles zou kunnen bijdragen tot een beter begrip en tot vriendschappelijker be trekkingen tusschen de Vereenigde Staten en de landen, welke hij heeft bezocht. De zending heeft door per soonlijk contact en persoonlijke be sprekingen opheldering voortge bracht in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en de Europeesche mogendheden. De Duitsche pers heeft in haar com mentaren geen enkele concrete aan duiding gebracht over de politieke ver tolking van de ontmoeting, die plaats heeft gehad op den Brenner. De offi' cieele kringen hebben bovendien even eens het meest volstrekte stilzwijgen behouden over deze aangelegenheid, zoodat geen enkele bijzonderheid over het onderhoud, dat heeft plaats gehad tusschen de heeren Hitler en Mussoli ni ter kennis is gebracht van het pu bliek. In die commentaren ontmoet men echter wel zinspelingen op het feit, dat de internationale openbare meening weldra de gelegenheid hebben zal zich rekenschap te geven over de histori sche waarde van de ontmoeting der twee staatslieden. Het is natuurlijk niet voldoende het belang van de conferentie tusschen Hitler en Mussolini te onderlijnen,door eenvoudig te zeggen, dat zij de stabi liteit van de as Rome-Berlijn opnieuw bevestigd heeft. Men is veeleer gerech tigd te veronderstellen, dat al de drin- j gende vraagstukken, die rond den oor log van Duitschland opgerezen zijn, langdurig besproken zijn op concrete j wijze. Men heeft in Duitschland den Rus- sisch-Finschen vrede uitgelegd als een diplomatische nederlaag van Engeland en Frankrijk, vooral omdat, volgens de overwegende meening te Berlijn, deze vrede de ontwerpen van de Wes- tersche mogendheden, strekkende tot het uitbreiden van den oorlog tot ge heel het Noorden van Europa, volle dig vernietigd heeft. De argumenten, die den heer Cham berlain voorgebracht heeft voor het Lagerhuis hebben den indruk van Ber lijn bevestigd, dat Londen er levendig belang voor voelde het oorlogstooneel in het Noorden te behouden en uit te breiden. Welke ook de meening zij, die men kan koesteren ten opzichte van de beoordeelingen van Duitsch land, is het in ieder geval duidelijk, dat men te Berlijn de stabilisatie van den vrede in het Noorden van Europa aanziet als een opheldering van den toestand, niet alleen, omdat de stra tegische en economische voorwaarden van den Duitschen oorlog erdoor ver beterd worden, maar ook omdat de Duitsche diplomatieke vooruitzichten er gunstiger door geworden zijn. Men is geneigd te gelooven, dat de regeling van het Russisch-Finsch con flict een bijzonderen nadruk verleend heeft aan de ontmoeting van den Bren ner. De afsluiting van den vrede in het Noorden van Europa heeft stellig alle hinderpalen uit den weg geruimd, van sentimenteelen aard, die zich verzetten tegen een nauwere toenadering tus schen Italië en Rusland. Het is buiten twijfel, dat de Berlijnsche diplomatie belang stelt in de verbetering van de Italiaansch-Russische betrekkingen. Daar Duitschland door de vredes- afsluiting tusschen Moscou en Helsinki zijn noorderlijke flank verzekerd ziet, zal het al zijn belangstelling kunnen verplaatsen naar het westelijk front. Voortaan zal men een grootere aan dacht kunnen wijden aan de stabilisa tie van den vrede in de Zuid-Ooste lijke Europeesche ruimte. Van dan af zou de andere belangrijke zijde voor de Duitsche strategie doeltreffend kun nen in veiligheid gebracht worden. Duitschland houdt eraan het Zuid- Oosten van Europa, evenals andere Europeesche streken buiten den oor log te houden, ten einde de Britsch- Fransche blokkade lam te leggen en de samentrekking van de militaire mach ten op het conflict met den westelijken vijand toe te laten. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat men te Berlijn van oordeel is, wegens verschillende redenen, dat het wen- schelijk zijn zou Rusland te omvatten in het stelsel, dat de flanken van het Reich dekt. Het Hamburger Fremdenblatt heeft geschreven, dat de Duitsch-Itali- aansche vriendschap zich ontwikkeld heeft langs zulke lijnen, dat zij de waarborg wordt van den vrede in den vasten sector, die zich uitstrekt van de Noordkaap tot aan de Zwarte Zee. Daaruit zouden onvermijdelijk kwes ties voortspruiten, die betrekking heb ben op de ontwikkeling van de betrek kingen tusschen Duitschland, Italië en Rusland, en waarvan men misschien reeds binnen korten tijd een concrete uitdrukking zal zien. In die voorwaarden zal de stabili satie van den vrede in het Zuid-Oosten van Europa waarschijnlijk een zeer bijzonder belang bekomen. Het eiland Sylt, waarop de Engel- schen zoo'n hevigen luchtaanval heb ben ondernomen, is het grootste van de Noordfrische eilanden. Het heeft een oppervlakte van 96 vierkante ki lometer en telt in vredestijd ongeveer 10.000 inwoners. Sedert het begin van den oorlog hebben de Duitsche mili taire overheden het eiland echter door de burgerbevolking doen ontruimen. Onmiddellijk na den oorlog was het eiland zeer in den trek als badplaats en het dorp Westerland herbergde des zomers soms honderdduizend badgas ten. In 1930 werd het eiland met den vasten wal verbonden door een dijk welke Hindenburgdam werd ge noemd. Op dezen dijk bevindt zich een spoorlijn en een autoweg. Sedert 1933 is men echter begon nen met het aanleggen van militaire werken op het eiland. In 1934 werd het noordelijk deel aan de toeristen verboden en later werd vernomen, dat een groote vliegbasis was aangelegd, nabij het gehucht Hornum, waarop de Engelsche aanvallen vooral gericht ge weest zijn. Met het eiland Borkum vormt Sylt wel een van de voornaamste steunpun ten van de Duitsche kustverdediging en tevens een van de voornaamste ba sis voor het nieuwe uitvoeren van aan vallen op de schepen en op de Engel sche kust. Gedurende den oorlog was in het nabije Tondern, op de kust van Slees- wijk, een basis voor Zeppelins en wa tervliegtuigen aangelegd. Na den oor log werd Tondern echter Deensch ge bied en de basis werd gesloopt. Thans hebben de Duitschers haar vervangen door Sylt. Hier volgt een balans van de han delsschepen, die aan een oorlogsdaad ten offer zijn gevallen in de eerste ze ven maanden van den huidigen oorlog. Nationaliteit Aantal Engelsche Fransche Duitsche Poolsche 212 19 64 Belgische Nederlandsche Noorsche Amerikaansche Braziliaansche Grieksche Italiaansche Japansche Russische Deensche Zweedsche Finsche Litausche Joego-Slavische Panameesche Estlandsche Peruaansche Portugeesche Argentijnsche Spaansche Uruguaansche Letsche 5 26 39 18 7 I 1 26 41 14 Tonnem. 760.671 97.719 309.104 14.294 13.341 88.785 126.863 81.61 1 34.530 1 1.930 968 62.957 78.703 24.789 2.466 10.883 9.620 7.442 2.140 1 1.363 Het is interessant kennis te nemen van de bijzonderheden, welke om trent de 70 Km. lange staalbarrière bekend zijn geworden. De militaire autoriteiten zijn van meening, dat tanks en vechtwagens met geen mogelijkheid over deze bar rière zullen heenkomen. Voor den bouw van dezen stalen muur werden 34.000 ton metalen sta ven gebruikt, 1000 ton stalen kabels, 1 50 ton verf voor camouflage en on geveer 800 ton verschillende materia len. Deze 35.000 ton staal werden dwars door het land, door bosschen, hagen, moerassen, overstroomde gebieden, spoorwegen,over rivieren tot een hech ten muur aangesmeed. Daardoor is aan een everïtueelen aanvaller geen enkele opening vrijge laten. Het werk werd uitgevoerd door we der opgeroepen militairen van 23 tot 60 jaar, die onder leiding stonden van 32 officieren. Deze behoorden, op twee kapiteins van het beroepsleger na, allen tot de reserve. Onmiddellijk na de mobilisatie zijn zij versterkingsbouwers geworden. Be halve 6 ingenieurs op verschillend tech nisch gebied en een leider van bouw werken bevonden zich onder de offi cieren drie zakenlieden, twee advoca ten, een effectenmakelaar, een candi- daat-notaris, drie onderwijzers en vier ambtenaren. Onder de gegradueerden en soldaten waren er uit alle beroepen en alle standen. Het kleinste deel bestond uit metaalbewerkers. Bij de soldaten wa ren ook tal van werkloozen, die zich door hun toewijding en arbeid hebben onderscheiden. Men is in bevoegde Belgische krin gen niet weinig tevreden over het be reikte resultaat. Met fierheid wijst men er op, dat alle moeilijkheden van ni veauverschil, modder en water, werden overwonnen. Ondanks regen, sneeuw of koude, werden de werkzaamheden geen oogenblik gestaakt. Er werd zelfs bij een temperatuur van zestien graden onder nul doorgewerkt. Van I Novem ber tot 31 December, in de periode van den grootsten regenval en den intredenden winter, werd 30 Km. van dezen stalen muur gebouwd. Zeven honderd man hebben deze stalen bar rière aaneengeklonken. Totaal 510 1.751.179 In de eerste zeven maanden van den onbeperkten duikbootenoorlog in 1917 die begonnen was op 1 Februari, wer den 4.2 72.665 scheepston tot zinken gebracht (Engeland verloor 2.624.634 en Frankrijk 274.437 ton in deze pe riode). M—JW 'yWBJt MMB1BMI In het hotel Du Val de Grace te Parijs, overleed, op 75-jarigen ouder dom, na vijf dagen ziekte, admiraal Ronar'ch, die tijdens den oorlog 1914- 1918, te Diksmuide, de mariniers com mandeerde. Admiraal Ronar'ch was een der glo rierijkste zeelieden van den vorigen oorlog. Hij werd in 1 865 te Quimper geboren. Na de zeevaarschool uitge daan te hebben, vocht hij nabij Ma dagascar. Na luitenant benoemd te zijn, nam hij deel aan de internationale expeditie tegen de boxers, die te Nan king de gezantschappen belegerden. Bij zijn benoeming tot schout-bij nacht, in 1914, voerde hij het bevel over de mariniers te Diksmuide en la ter over die van den Yzer. Hij werd tot onderadmiraal benoemd en aange duid als bestuurder van de verdediging tegen de duikbooten. Het is ten dien tijde, van 1916 tot 1918, dat hij een toestel regelde dat hij uitgevonden had en diende, om mijnen op te visschen. Op die wijze gelukte het hem, de zee- en voor een groot deel van de Duitsche mijnen te zuiveren en mede te werken aan de uiteindelijke zege. Op 1 Mei 1916 kreeg admiraal Ro nar'ch van maarschalk Foch het bevel over de zee- en luchtvlooten, in de strook der Noorderlegers. De admiraal behield dit bevel tot het einde der vij andelijkheden. In 1919 werd hij tot algemeen stafoverste van het leger be noemd en in 1920 nam hij ontslag. Het Journal de Genève kondigt een interview af, dat een bijzonder verslaggever van dit blad te Beiroet gehad heeft met generaal Weygand. Op een vraag wat het doel van het leger der Verbondenen in het Nabije Oosten was, antwoordde de generaal In de laatste maanden heben de Duitschers en de Soviets een politiek van aanval gevoerd, die van onzen kant de grootste voorzorgen eisc'ht. Wij zijn hier, omdat wij de Duitsche tactiek kennen. Maar zijn uw troepen niet te ver verwijderd van het mogelijke ge- gevechtterrein Wij hebben vliegtuigen en alle mogelijke vervoermiddelen. Als het dus noodig is, zullen wij spoedig daar zijn, waar wij noodig zijn. Wij, Franschen, eerbiedigen de rech ten van andere naties. Daarom blijven wij hier op eigen bodem. Wij vallen onze buren niet aan, zooals de Duit schers en de rooden doen. Finland is het jongste slachtoffer van hun politiek Nooit te voren werd een vreedzaam volk op zulk een wijze bedrogen en verraden Daarop vroeg de verslaggever, of alle verbonden legers in het Nabije Oosten onder zijn bevelen staan. Met een glimlach werd hem daarop ten antwoord gegeven Generaal Weygand voert uitsluitend het bevel over de'Fransche troepen in Syrië. Al het andere zijn bedenksels en leugens van de Duitsche of Soviet- Russische propaganda. Het Turksche leger staat onder be vel van maarschalk Tsjakmak. Het opperbevel over de strijdkrach ten in Palestina en Egypte, bevindt zich te Kairo. Ik zou u erkentelijk zijn, indien u met klem alle onjuiste berich ten daaromtrent wilde tegenspreken Generaal Weygand is de leider van het leger in Syrië. Dat is alles Naar Reuter uit Ankara meldt, houdt de Turksche pers zich druk bezig met het reeds weder tegengesproken be richt, dat de Verbondenen aan Tur kije doortocht door de Dardanellen voor hun oorlogsschepen zouden heb ben verzocht. In verantwoordelijke kringen wordt er de nadruk opgelegd, dat Turkije trouw blijft aan al zijn verplichtingen en als waakzaam wachter over de zee engten stipt zijn souvereiniteit over de Dardanellen en den Bosphorus zal handhaven. Zoolang daarom zijn levensbelangen of veiligheidsruimte niet recht streeks of onrechtstreeks bedreigd worden, zal het art. 19 van de over eenkomst van Montreux zorgvuldig in acht nemen en terwijl het zelf buiten den oorlog blijft, geen oorlogvoerende oorlogsschepen door de zeeëngten la ten. De Fransche pers over het algemeen is van oordeel, dat de week, die thans begonnen is, een buitengewoon belang hebben zal, wat betreft de evolutie van den algemeenen toestand in Eu ropa. De snelheid, waarmede de regeering van den heer Paul Reynaud gehandeld heeft gedurende de afgeloopen week, in samenarbeid trouwens met het kabi net van Londen, teekent reeds het be gin aan van een drukker diplomatieke bedrijvigheid, onder meer strekkende tot het nauwkeuriger aanduiden van de positie der Verbondenen tegenover sommige mogendheden. De redevoeringen van Winston Churchill en de commentaren van de Fransche pers strekken er inderdaad toe aan te duiden, dat wat de Soviet- Unie betreft, de kabinetten van Lon den en Parijs er wel zouden kunnen toe besluiten de diplomatieke betrek kingen met Moscou te verbreken, zon der dat deze verbreking nochtans de beteekenis hebben zou van een in oor log treden der Verbondenen tegen Rusland. Men kondigt anderzijds het vertrek naar Rome van den heer René Bes- nard aan, die vóór zijn vertrek een lang onderhoud heeft gehad met den heer Paul Reynaud. Deze gebeurtenis, gevoegd bij den terugkeer van den Franschen gezant te Rome, den heer Franqois-Poncet, schijnt erop te wij-

De Gazet van Poperinghe (1921-1940) | 1940 | | pagina 1