De Credietkwestie met het oog op de ijzerdraadinrichting. 1. Inleiding. 23 die (Verslaggever M. Miserez). .Een hopveld oprichton in ijzerdraad is kostelijk boven staande verslagen geven te kennen dat zulks niet min als 3000 frank per hectaar bedraagt. Wel, Mijnheer, zal de kleine planter uitroepen drij duizend frank heel mijn boelken is het derde paart van som niet waard hoe wilt gij dat ik daar ooit aan denke Maai', Beste Vriend, een braaf, deftig en werkzaam man als gij kunt overal geld aanschaffeu. Overigens doet gij het thans niet op eene onrechtstreekschc wijze voor het aankoopen uwer staken M. de notaris of de handelaar in staken zeil' geven zij U geen crediet of tijd van betalen tot met October Welnu waarom zonden zij hetzelfde niet doen als gij stijlen in plaats van staken aankoopt Wel is waar is de som merkelijk grootor indien gij U met eens op ijzerdraad inricht, doch dit wordt hoegenaamd niet vereischtgij kunt ook trapsgewijze van het stakenstelsel naar den draad overgaan en op die manier het hooger vernoemd nadeel te keer komen, immers zoo doende verdeelt gij de onkosten op verschillige jaren. Ons dunkens, zal de vooruitstrever die zich op ijzerdraad wil inrich ten even gemakkelijk crediet bekomen als in het tegenwoordig geval, des te meer dat de eredietgever, in het stolsel van ijzer draad van den eenen kant en in den geest van initiatif van den credieivrager van den anderen kant, de besle waarborg zal vinden... Ja maar, Mijnheer, ik zon ook wel scheikundige vetten willen aankoopen, zelfs mijnen hopast verbeteren, eenen hop- besproeier en meer nog aanschaffen... M. de notaris zal mij voorzeker zooveel crediet niet geven aan eenen en dcnzelfden man. Verders wat gedaan met de honderde en duizende andere planters om aan al die menschen hetzelfde te geven zou M. do notaris wel zoo rijk als de zee diep is, moeten zijn... Wij bewonderen uw vooruitzicht, en uwe goede inzichten Beste Vriend, gij zij t een man die redeneert en dit is reeds zeer veel toch, meonen wij, is er middel voor dit alles op zijne pooten te zetten. Luister eons. Vooreerst stellen wij U de vraag hoeveel planters men op uwe gemeente vinden zou die voor nemens zijn hunne hop aan «priem» of ijzerdraad te leiden, hunnen hopast te verbeteren, hopbesproeiers, kunstwetten, enz. aan te schaffen Oh bijna geeno.

De Hopboer (1904-1984) | 1907 | | pagina 23