11. Bij de opening van hel Congres. 2 V Zoo men die woorden ioepast op do hoppcteelt, wil dit niet zeggen dat de hopkwestie zal opgelost, ja, dat de hopcultuur zal gered worden mits meer moeite, meer beweging, meer goeden wil, meer eigenwerking- van wege den planter Helpt V zelve Hopplanters, zoekt onverpoosd om uwe cultuur te verbeteren, uwe hop gezond te houden, uwe opbrengsten te vergrooten, uwe hoedanigheid te volmaken, uwen faam te doen herleven.... en gij zult niet alleen uw brood winnen maar rijkelijk be loond worden. Mochte dit congres de eerste voetstap zijn in die richting De Hofboek hooren en er uwe gedragslijn van maken voor het jaar 1907 en volgende, dan zouden wij met den ouderling, mogen zeggen gij zult lange en vreedzame dagen slijten, uwe hop zal u nog vele jaren mild beloonen. Edoch om daartoe te komen dient er gewerkt te worden en hier bedoelen wij de eigenwerking die de eigenwording voor gevolg heeft. .4rbeid adelt den arbeider. Schoone, welsprekende woorden waaronder eenc der grootste waarheden van ’s menschen leven schuilt, waarin de oplossing van vele in schijn onoplosbare vraagstukken besloten ligt. Wat leert ons de alledaagsche ondervinding des levens Wat zien wij rondom ons gebeuren Werken is ieders plicht, werken is de albeheerschcnde wet, werken is, sedert de ge schiedenis van ’t Aardsch Paradijs, ’s menschen lot, en, laat er ons bijvoegen, 's menschen geluk geworden Gij zult, sprak de Heer, uw brood winnen in het zweet uws aanschijns Diepzinnige woorden dewelke wij niet genoeg kunnen na denken - gij zult uw brood winnen'. werd er ooit eene krachtigere, eene stelligere verklaring gedaan, eene meerdere verzekering aan het menschdom gegeven Maar het goddelijk vonnis bedraagt eene voorwaarde in hel zweet uws aan schijns d. i. zooveel als zeggen mits u aan een onverpoosd werken over te geven. De aarde zal U hare vruchten geven, mits ze met uwe handen te bewerken cn met uw zweet te be vochtigen de natuur zal gedwongen, hare geheimen leveren, zij zal alleen deze veropenbaren voor uwe hardnekkige op zoekingen en langdurige navorschingen. Aalst, 30 December, om 10 1/2 ure voormiddag. Buiten De sneeuw' ligt een voet dik een gure wind waait over de Keizerlijke Plaats de koude is scherp en bijtend. Ver- schillige treinen komen ter spoorhalle aan met 2, 3 en 4 uren

De Hopboer (1904-1984) | 1907 | | pagina 2