2 1. II. - Het doel van het drogen. Het drogen der hop heeft voor doel uit de groene bellen zooveel water weg te. drijven als noodig is om do bewaring dcrzelfde te verzekeren. 1 reden wij alsdan in eenige nadere verklaringen. De groene bellen oi knops der hop behelzen gemiddeld 80 water ten einde dezes bewaring te verzekeren moet men bovenge meld walergehalle op minstens 14 brengen dus 66 bij liet drogen verdampen. Li v. .100 k. groene bellen bevallen 80 kg. water hel is noodig daarvan k. waler te doen verdwijnen om de bellen droog Het belang van het drogen. Voor wat het bemesten der hop, het bestrijden der ziekten, lu-l veredelen of uitlezen der soorten en zelfs hel plukken der bellen aan gaat, er is sedert eenige ja ren nog al vooruitgang bij onze hoptelers waar te nemen. Doch ongelukkiglijk is het ook zoo met bet diogen niet gesteld, vooral in de Aalslersche streek. De hoppebellen van meestal onze planters aan de staken geoordeeld, zijn overvloedig en van uitmuntende hoedanigheid maar door hel plukken en drogen schijnt men alles in het werk le stellen om. in eenige uren, de vruch ten'van eenen vlijligen arbeid van verscheidene maanden te vernie tigen. Toch van welk overgroot belang is het drogen niet Slecht gedroogd, de beste hop verlisl hare hoedanigheid, di nut tige beslanddeelen verdwijnen of ondergaan schadelijke veranderin gen hetgeen de hop van geringe waarde maakt voor de brouwerij. Spijliger nog is hel als de hop onvoldoende gedroogd is of te veel water behelst en in de magazijnen van handelaar of brouwer moet verrollen 1 De volmaaktheid van het drogen is de maatstaf van de hoedanig heid der ho,i. 'I Is vooral de slechte droging der hop die onze faam bij den vreemde ten onder bracht. Hel dient echter gezegd le worden: de Belgische hop bekleedt er ten huidige dage den laatsten rang. Wil men dien ongclukkigen staal van zaken doen veranderen er moet vooreerst b' ter gedroogd worden. De droging is de laatste en dan ook de voornaamste bewerking in de hopteelt T is vooral van hel drogen dat het uilerlijk uitzicht afhangt en de planter kan niet genoeg zorg besteden aan wat wij noemen zouden de toilette der hop, ja, wij zouden hier bijna de spreuk durven toepassen die iedereen kent - Einde, goed, alles goe-t en zeggen als de droging goed is dan deugt de hop. Heers zij zijn zoo bleek die bellen, zoo doodkleurig zoo glansloos 1 zoo'gebroken I.... zoo bezweet I... zoo geschonden ze rieken zoo flauw en zoo vreemd I... Nooit toch kan deze die hop zijn welke wij aan den slaak bewonderen 1 't Is dezelfde Quantum mulalus ab illo I

De Hopboer (1904-1984) | 1907 | | pagina 32