94 Besluit. De hopplanters kunnen niet genoeg aangezet worden hunne hoppe af te leggen en, naarmate zij nieuwe hoplochtingen maken, het draadstelsel toe te passen. In het Poperingsche wordt er geplukt op het veld, aan den voet van lederen kuil, zonder de ranken af te snijden. Het draadstelsel en het afleggen der ranken, dragen veel bij om dat werk toe te laten en te vergemakkelijken, dat is zeker. Het avondplukken insgelijks is daar onbekend, uitgezonderd door sommige werklieden, die van hunne meesters de toelating erlangen, eenige ranken te huis te brengen, om met vrouw en kinderen een buitenkansje te kunnen verdienen. Als het regent ook wordt het werk onderbroken. Deze plukwijze is verre te verkiezen boven de manier, welke in het Aalstersch kwartier nog algemeen in zwang is De geplukte bellen zijn jeugdiger, frisscheren schooner; de struiken worden er door versterkt, aangezien, bij de niet afgesneden ranken, het da lende sap tot de wortelen terugkeert. Zeker de soort brengt er veel toe bij, doch ’t is vooral, dank aan het niet versnijden der struiken en aan het pluktten aan den kuil, dat de Poperinsche hoppe vroeger rijp is. dat zij vroeger kan afge plukt worden, en dat de plukkers kans hebben, tot uitoefening van hun werk schoon weder te genieten. De plukkers winnen er 5 centiemen den Kg. in Poperinghe stad en 1 centiemen in de omliggende gemeenten, zonder den kost. De plukkers, welk terzelfder tijd ook den kost genieten, ontvangen maar 3 centiemen den Kg. zooals dat hedendaags met gecreosoteerde palen, ingericht wordt, is onverslijtbaar terwijl, integendeel, de staken, na weinige jaren, door nieuwe moeten vervangen worden. Wat is daar het gevolg van Honderden hopplukkers, komende uit ai de gewesten van Vlaan deren. landen met den pluktijd in het Poperingsche kwartier aan Geen wonder, immers tal van boeren telen 20 000 tot 30.000 kuilen van ons geliefd gewas en hebben derhalve ook 50, 60... ja, tot 100 plukkers noodig om hun produkt in te oogsten. Zesde Punt. Hel Plukken. In de Aalstersehe streek worden de ranken afgesneden, binnengehaald, in eenen hoek op elkaar samengetast, in afwachting, dat de bellen er afgeplukt wor den. Die doenwijze houdt vele nadeelen in e plant verzwakt, daar men den terugkeer van het sap tegenhoudt de bellen, door de opeenhooping der ranken, worden rood de lupuline verliest veel van hare goede hoedanigheden, enz.

De Hopboer (1904-1984) | 1908 | | pagina 20