I 119 ontrekken ons den laatstcn kalant onzer lirmas klagen de hande laars.... de aardbeziëen en de framboozen waarmee wij onze oude hopvelden bekleedden worden aan spotprijzen verkocht, en berok kenen ons jaarlijks groote verliezen, zucht de hopplanter En daarenboven jammert de Belgische verbruiker geen gezond bier meer, de drank is nog zoo duur als in den lijd en de bevrozen Duilsche bieren ontstellen mijne maag.... Ho waar is de tijd van den goeden Lambic en den zoeten Faro Hij kome spoedig terug Moest de ondergang der hopcultuur ooit eene wezenlijkheid worden, het ware een algemeenc tolie dat men hooren zou. Welnu, vragen de beknibbelaars der hopbeweging dal het zoo wor den zou Wij meenen dat zij er nooit ernstig op nadachten. Vergeten zij hel tredend voorbeeld niet van den Roomschen wijsgeer die eenen volksopstand wist stil te leggen met aan de opstandelingen te toonen dat de maatschappij ais een lichaam is komt er een enkel orgaan te lijden of ziek te worden gansch hel lichaam is er door ont steld. Zoo ook is hel in de hopkwestic van als er iels schort, gansch hel getuig kan stil vallendus hebben de vertegenwoordigde partijen, in onderhavig geval de brouwerij en de handel, er belang bij hel zwakke of lijdende deel de hopplanters te steunen en te heden a fortiori ook hebben de planters, dus hunne leiders zooveel te meer de grootste reden om den handel, die voorname agent in den hopar- likel, te behouden en te handhaven. Zijn wij ver genoeg van die zoogezegde kwaadwillige inzichten Wal willen dan eigenlijk de Brouwers met dien aankoop der beste hoppen 't Is dood eenvoudig en willen lid hier in korte woorden verklaren. Waarom werd de hop tot nu toe niet beter verzorgd door de planters Omdat deze ei geen oniniddellijk belang bijvinden en voor goede, zeggen zij, niet meer ontvangen als voor slechte. Zóó is het in de cultuur, zóó is het in den handel. Zie maar naar den prijs der hopbeurs van Brussel. Waarom dan kort plukken en goed drogen Om eenen goeden naam te krijgen, om in Engeland binnen te geraken, zal men antwoorden. Ja maar, dit verslaat de boer niet zoo gemakkelijk de taal der vijffrankstukken heeft meer invloed op hem hij is voorwaar niet alleen van dit gedacht. Trouwens zijn gebuur Pier on zijn cozijn Tist doen het ook niet, zij lachen er misschien mèe nu vader en grootvader hebben dit nooit niet gedaan en zij hebben zich nochtans met de hop binnengespecld dus goed plukken en drogen doet

De Hopboer (1904-1984) | 1909 | | pagina 11