Hel Cresoteeren oei Hoppesiaken en Palen 13 wers. aan de eerlijke handelaars, maar tevens en vooral aan de Belgische Brouwers. Aanvaard. Mijnheer, de uitdrukking onzer hoogachting. NAMENS HET GEMEENTE-BESTUUR De Secretaris, De Burgemeester, ©scar Reyntens. M. L. Gheeraerdts. Do vernuftigste landbouwer is deze die met de minste uit gaven de grootste en boste opbrengsten 'bekomt vooral in tijden van crisis weze het voor den beproefden landman eene immer te onthouden gedragsregel min onkosten, meer en betere produkten Welnu wij moeten bekennen dat de hopplanter zich niet genoeg om die wijze raadgeving bekreund heeft, anders haddo hij naar beter geschikte maatregelen uitgezien om besparingen te doen op het hoppestaaksel zoo, bij voorbeeld, hadde hij kleinere staken kunnen benuttigen mits de hopranken af te leggen of te laten zakken hij hadde nog zijn staken kunnen bevrijden tegenover de regens, de vorst en het onweder mits ze op hoopen neer te leggen en daar met stroomatteu te be schutten hij hadde ook meer kunnen in 't werk stellen om ze tegen het verroten te vrijwaren, enz. Trouwens, ’t is wel de moeite waard iets dergelijksch voor de staken te doen als men nadenkt dat, tot in de laatste jarcu, ons land nagenoeg een millioen voor aankoop van hopstaken en palen jaarlijks uitbe taald heeft. Zulke aanzienlijke sommen moeten den planter tot nadenken aanzetten. Het Creosoteeren der Staken en Palen is een voornaam middel om die uitgaven merkelijk te vermin deren. Zooals men weet bestaat het creosoteeren in het laten doortrekken van het staaksel in een bad van heete creosoot, d. i. eene olieachtige vloeistof, rijk in antisccptische of bederf werende bestanddeelen, die uit de gazteer getrokken wordt en waarmede de Belgische Staat sedert ettelijke jaren zijne tele graafpalen en ijzerwegbielden bewerkt. Eene goede creosotee- ring is bekwaam om aan de staken eene dubbele duurzaamheid

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 17