De hoppeteelt sedert 30 jaar. De Creosoteerwagen. A 14 Deze staat ten dienste van de hopbonden of van afzonderlijke leden. Wie hem verlangt kan hem aanvragen ten bureele van ons maandschrift. Het oogenblik is daar. Van waar komen wij Waar zijn wij thans geraakt Waar gaan wij heen Dit is voorwaar belangwekkend om weten. te geven, ja het gecreosoteerde deel nog langer te vrijwaren en toch veroorzaakt deze bewerking maar eene geringe uitgave. Zij beliep in 1907 tot 8 centiemen per staak, in 1908 tot 10 en in 1909 tot 12 centiemen. Hier dient nog gezegd te worden dat enkel het onderste deel van den staak, datgene dat met den grond in aanraking komt, zijnde eene hoogte van 75 tot 85 centimeters, gecreosoteerd wordt de palen of kepers integendeel worden op gansch hunne lengte bewerkt. Men kan deze bewerking afzonderlijk te huis uitvoeren ofwel in gemeenzaamheid. Sedert drie jaar gebeurt het creosoteeren in het land van Aalst en in het hopkwartier van Braband, in een bijzonder toestel, soort van grooten ijzeren bak (2 m. 50 x 1.25 X 0.95) met vuurhaard, op vier wielen geplaatst, en die aldus van de eene tot de andere gemeente, van den eenen tot den anderen wijk kan vervoerd worden. Naarvolgens hunne dikte worden er dagelijks 320 tot 400 staken bewerkt. De staken verblijven van 10 tot 20 uren in een bad van heete creosoot waarvan zij nage noeg een kilogram per stuk opnemen de staken moeten goed droog, gescherpt en ontschorst wezen Men neme dus zonder uitstel zijne voorzorgen. De creosoteerwagen wordt in werking gebracht gedurende de wintermaanden on zooveel mogelijk tot in ’t begin van Mei om do nieuwe aangekochte staken te creoso teeren. Piketpalen voor weideafsluitingen. boonstaken en ander houtstaaksel kan met evenveel voordeel bewerkt worden.

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 18