i F 20 i matige en willekeurige maatregelen te nemen, doch, vermits deze laatsten het eigenlijk besluit volkomen wijzigden deed men niets anders dan afbreken wat men zooeven opbouwde. Met reden besluit ik hieruit dat eene internationale bepaling van het bier willen zoe ken volkomen onzin is. Neemt, bijvoorbeeld, het geval voor Zwitserland en België. Zoudt gij waarlijk meenen door het internationaal congres eene bepaling te kunnen vaststellen die beide landen mocht bevredigen Of wilt men ons, tegen wil en dank, een regiem opleggen Dan ware het ons evengoed eenige van die raadgevingen van het orakel van Delphe te raadplegen waaruit men alles kan oprapen. En wanneer wij dan eindelijk de bepaling zullen gevonden hebben, meent gij dat hierdoor de Brouwerij zal heropgebeurd worden De reeds bestaande wetten worden nog niet nageleefd! Wanneer wij dan de eenige, ideale bepaling, die gij ons vraagt, zullen vastgesteld hebben, zullen er misschien geene bedriegers, geene vervalschers meer bestaan Hoe zal men, bijvoorbeeld, kunnen bestatigen of een brouwer te veel maïs of suiker heeft gebruikt De wetenschap is niet bij machte onderscheid te maken tusschen bier, enkel met mout vervaardigt en ander waarvoor men granen en suiker heeft gebruikt. Men zal dus door de ontleding van het bier geen toezicht kunnen uitoefenen en de toezichters van het Bestuur zullen verplicht zijn een nieuw, kwellend systeem van huiselijke bezoeken uit te vinden... Het is niet zonder reden dat ik u aanmaan alle poging tot nauw keurige ontleding van het bier daar te laten de Engelschen en Amerikanen hebben zich te Genève zoowel als te Parijs onthouden. Laat ons hun voorbeeld volgen. Waarom zouden wij dan toch goeds moeds het hoofd gaan in het strop steken Wie heeft deze bepaling gevraagd Wij toch niet het zijn de geleerden. Welnu, Mijne Heeren, niemand heeft meer achting voor de weten schap dan ik, maar wij hebben misschien ongelijk de geleerden als halve góden te aanzien Wie het woord geleerde uitspreekt, denkt aan iemand die zich den geest afbeult om nieuwigheden te vin den. Trouwens, Mijne Heeren, laten wij aan de geleerden hunne beschouwende bepalingen en iaat ons praktische menschen zijn blijven wij bij de juiste en strenge toepassing van de Belgische wet die, indien zij goed wordt nageleefd, ruimschoots de gezondheidshoe- danigheden onzer bieren waarborgt. Ik stel dus aan de vergadering voor alle bepaling van kant te stellen en den volgenden wensch te stemmen De Algemeene Federatie der Belgische Brouwers, vereenigd in algemeene vergadering, oordeelende dat, tegenover de verschillende

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 8