36 i Noch wet noch voorschrift verbindt ons, wij zijn volkomen vrij onze ineening uit te drukken en die meening is meer in staat om de wet te maken, dan om er zich naar te schikken. Wij moeten ons dus niet meer voor de Duitsche en Zwitser- sche voorschriften bekommeren dan voor de huidige Fransche. Wij moeten alleenlijk don drank bepalen die volgens de al- gemeene toestemming dor verschillige belanghebbende volkeren den naam van bier verdient, dat is alles. Het had misschien niet overbodig geweest in het voorbijgaan te doen opmerken dat de strenge voorschriften van Duitschland en Zwitserland niet overal zonder morren worden nageloefd. Heeft men, bijvoorbeeld, in Duitschland, benevens het bier met lage gisting dat uitsluitelijk mout on hop bevat, niet eene plaats moeten laten voor het hoogbier, in wiens samenstelling onge- moutte granen, suiker en zuiveringsstoffeu mogen voorkomen? Hebben wij zelfs, in het hart der Duitsche lage gisting, die men altijd roemt als uitslijtelijk mouten hop bevattende, sedert verschillige jaren niet ooggetuigen geweest van menigvuldige en belangrijke pogingen om meer andere stoffen in het vervaar digen van bier te mogen gebruiken Wat is dan eigenlijk de spitz-malz ’t on zij een deicnaam die toelaat granen in de fabrikatie te gebruiken. Het Duitsch Bestuur heeft de spitz-malz niet toegelaten. Maar wil dat zeggen dat hot niet kan bedrogen worden? Schonk men aan de brouwers meer vrijheid, zou dat hierom schadelijk zijn aan de brouwerij met lage gisting Ware het zoo, zooveel Duitsche deskundigen hadden niet herhaalde malen hun spijt uitgedrukt over de groote voordeelen die de fabrikatie zou genieten mocht men zuiver granen en suiker gebruiken. De internationale bepaling moet zoo breed mogelijk zijn want al mag zij niets behelzen wat eenen schijn van vervalsching zou kunnen hebben, toch moet zij alles toelaten wat den naam van bier verdient. Ik heb gisteren dan nog een brouwer hooren spreken, en de brave man scheen te wanhopen over de mogelijkheid van de gepaste bepaling te vinden. Zij schijnt mij nochtans zoo moeilijk niet, en eens tot stand gebracht, zou ze toelaten het nijverheids veld heel gemakkelijk te beperken. Zij zou ook wel eens sommige vreemde collegas kunnen helpen die vrijheid veroveren waarmee zij zich nu maar weinig schijnen te bekommeren.

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 8