Hoe droogt men allerhande stoffen? 52 III. c) De bittere zuren, die tot althans min gekend zijn, kunnen ook nadeelige wijzingen ondergaan bij hel ondoelmatig drogen. In do schubben of dekblaadjes der bellen vindt men d) de looistof dewelke voor het klaren der bieren onmisbaar is. Welnu, de gebrekkige droging heeft voor gevolg al die nuttige stoffen, hetzij in hoeveelheid, hetzij in hoedanigheid, te doen vermin deren, hare samenstelling te wijzigen of hare uitwerksels te be lemmeren. Om het water, bij voorbeeld uit het nat lijnwaad te doen ver drijven of verdampen, hangt men het open in de lucht er is lucht noodig die den waterdamp zal onttreskon en opnemen. Het afgemaaide gras droogt men tol hooi, met het open te spreiden in den meersch. Het droogt daar door middel van de lucht evenzoo het vlas, dat in haagjes of kappellekens staalde tabak, die men in reessems hangtde graangewassen, die in stuiken staan, enz. En de warmte dan, wat doet zij De warmte neemt geen water damp op zij dient slechts om het drogen te bespoedigen. Hoe war mer de lucht is, hoe meer waterdamp zij opslorpen kan, en hoe sneller het lijnwaad drogen zal. Trouwens een kubiek meter lucht, op 20 graden warmie (volgens een gewonen thermometer) kan omtrent 17 grammen waterdamp opnemen Op 30 graden, neemt zij 30 gr. waterdamp op Op 40 50 gr. Op 50 82 gr. Hieruit begrijpt ge waarom de hopplanters in hunnen ast (of keet) vuur maken. Maar heeft de lucht al den waterdamp opgenomen die zij bevatten kan, dan is zij verzadigd. Hoe droger de lucht is, (met andere woor den, hoe min waterdamp zij bevat), hoe gretiger zij de waterdamp aan ’t lijnwaad of andere stoffen onttrekken zal. Daarom behoeft do lucht ververscht of vernieuwd te worden door den trek of den wind. Niets is voordeeliger dan lucht die in bewe ging is dat ondervinden het best onze huishoudsters bij het drogen der waschte. Wanneer zal immers het lijnwaad snel drogen Als

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 8