Hoe droogt men de h'óp in onze asten? 53 IV. het schoon en warm weder is, en dat het bovendien wat waait. Waarom 'l omdat de lucht, gedurig vernieuwd zijnde, nooit verza digd wordt met waterdamp, en dat zij met de warmte meer damp- opnemen kan. Integendeel als het stil en vochtig weder is, zal de lucht weldra met vochtigheid bezwangerd zijn, en wordt zij niet genoegzaam ververscht. Men droogt dus mot de lucht of liever met een lucht1 ocht doch in de praktijk is de lucht voorafgaandelijk verwarmd zoo b. v. in de stekskensfabrieken, in de papierfabrieken, enz. Ook de hop droogt men met de lucht, en in Duitschland en Oostenrijk gebeurt dit dan nog met koude lucht ’t te zeggen de lucht gelijk zij in de natuur voorkomt 15° G. Die droging duurt van zelfs lang; maar zij geelt de volmaakste producten omdat de hop toch altijd in eene zekere mate beschadigd wordt door de warme lucht. In onze asten moet men ook de hop in eenen luchtstroom drogen hoe heviger en hoe warmer deze is, hoe sneller de droging vooruit gaat. a.) Het vuur heeft voor doel de koude lucht, die langs de vliegga ten (luchtgalen tegen den grond) inkomt, gedurig te verwarmen. h) De verwarmde lucht wordt lichter en stijgt omhoog en komt in aanraking met de laag groene, koude bellen zij verliest een deel van haar warmte, neemt waterdampen op, wordt zwaarder, gaat traag omhoog door de laag bellen.... c) Een nieuwe hoeveelheid warme lucht gaat omhoog, jaagt de voorgaande met damp bezwangerde lucht omhoog, boven de laag bellen... Is er eene trekschouw, de min of meer met dampen verzadigde lucht wordt langs boven naar buiten gejaagd. Is er geen trekschouw, do bezwangerde lucht komt tegen de pan nen afkoelen een deel van de dampen verdicht en valt als fijnen dauw nêer de luchtkaraer boven de laag hopbellen is geheel met water damp verzadigd en de lucht klimt niet meer op de hop zweet Uit het voorgaande blijkt dat er hoofdzakelijk een sterke lucht trekking of tocht zijn moet, die door matige warmte bevorderd wordt.

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 9