77 gang door deze wet waren zoowel de groote als de kleine brou wers verplicht zich rekenschap van hun werk te geven en uit hun grondstof een zoo hoog mogelijk rendement te verkrijgen. Verbetering van de mechanische bewerkingen, steeds aangroeiende kennis van de verschijnselen die zich bij de omzetting van de grond stof voordoen, gingen samen met deze eerste schrede naar den voor uitgang en langzamerhand werd de weg door ervaring gebaand ver laten, om meer en meer gebruik te gaan maken van rationeele werkwijzen, gegrond op juiste wetenschappelijke gegevens. Ook de brouwerij heeft gehoorzaamd aan de algemeene wet voor indu- strieelen vooruitgaan dat namelijk stilstand achteruitgang is. Hand in hand met de verbeteringen in het bedrijf heeft zich lang zamerhand do smaak van den bierdrinker sterk gewijzigd ontegen zegelijk is deze fijner geworden. De oorzaak hiervan moet men zoe ken in de bereiding van ondergistingsbieren, en vooral begon toen de bierdrinker te eischen dat het bier, hetwelk men hem voorzette, volkomen helder was. Vroeger was men reeds tevreden met meer of minder klaar bier, maar langzamerhand is men er toe gekomen zoowel met de oogen, als met de tong en verhemelte te proeven en wenscht men een vloeistof, die volkomen kristalhelder is. Daardoor was de ondergisling-brouwer verplicht al zijn bier te gaan filtreeren en maakte hij kennis met de moielijkheden die het gebruik van filters mêe brengt. Deze eischen hebben zich langzamerhand tot de bovengisting uit gebreid en slechts bij uitzondering komt hier en daar nog een zekere voorliefde voor zuursmakend bier, die vroeger zoo algemeen was. voor, of duldt men daarenboven niet een volkomen helderheid, iets waar men, nog niet lang geleden, gemakkelijk overheen stapte in dien het bier overigens andere eigenschappen bezat die men ook tegenwoordig noodzak'dijk acht. Wij hebbendus een aanhoudende verbetering van de technische pro ductiemiddelen medegemaaktdeze was noodig om de steeds grooter wordende moeilijkheden. Bij dezen opmarsch van de techniek werd de brouwer nog gehin derd door de eischen van den wetgever. Een wet, bestemd om te ge lijkertijd de belangen van den verbruiker, de steeds geldig blijvende eischen van de gezondheidsleer, en de belangen van den eerlijken in dustrieel te beschermen werd uitgevaardigd om den verkoop van voe dingsmiddelen te regelen. Natuurlijk werd ook het bier bij deze wet van 1 Oogst 1905 behandeld, welke wet men gewoonlijk de verval- schingswet noemt. Op welke wijze is deze wettel ij ke regeling ontstaan Dit is een

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 17