78 brokstuk geschiedenis dat wel de moeite waard is hier even op te halen. De wet van 1905 schreef openbare administratiemaatrogelen voor om de wet ten uitvoer te kunnen brengen, en de bewerking der reglementen werd aan de speciale commissie toevertrouwd, bestaande uit personen die beschouwd werden als het best op de hoogte te zijn met iederen bepaalden tak van nijverheid. Zoo had ik de eer in deze commissie als lid voor de brouwerij zitting te nemen. Het werk dezer commissie bestond in het organiseeren van een onderzoek, voor ieder der te reglementeereu voedingsmiddelen, bij de belanghebbenden, waardoor men juiste gegevens aangaande hunne wenschen zou verkrijgen terwijl daardoor tevens een nuttig en duurzaam werk gedaan werd, dat op andere wijze niet zou gedaan kunnen worden. Geen zin, zelfs geen woord van de wettelijke bepalingen, die het bier betreffen, is over het hoofd gezien doch werd besproken met de afgevaardigden van alle bestaande brouwers- bonden, zoodat men kan zeggen, dat de verordeningen door de brouwers zelf gegeven zijn met hun doorloopende medewerking zijn zij tot stand gekomen. Indien een andere meening hieromtrent zich zoo voordoen, dan zou deze geheel tegen de waarheid in- druischen. Het is niet mogelijk dat een reglcmenteering welke op deze wijze tot stand komt met algemeene stemmen er door gaat. Natuurlijk bestaat er steeds een minderheid die tegen het ontwerp is het zou een onmogelijkheid zijn iedereen volkomen tevreden te stellen. Ook heeft hot ontwerp blootgestaan aan zeer scherpe en onrechtvaar dige uitvallen en heeft het niet ontbroken aan maatregelen om hel in minachting te brengen. Vooral heeft men de bepaling» of juiste omschrijving van het woord bier aangevallen en bij deze aanvallen heeft men beweegredens gebruikt, die ik hier de “revue wilde laten passeeren». In alle landen waar men bier brouwt is de bereiding verschillig men geeft zich in ieder land meer en meer moeite een of meer typen van nationaal bier te verkrijgen, die zoo goed mogelijk aan den smaak van de verbruikers voldoen. Zoo heeft men eigenaardige Bel gische bieren, Engelsche bieren, Amerikaansche, Duilsche bieren, enz. Evenwel hebben onze bestrijders, zonder zich af te vragen of het wel oordeelkundig was dat ons land met deze algemeene wet niet medeging, om onze bepaling van bier aan te vallen, het voorbeeld van het Duitsche bier willen aannemen. Door de uitbreiding der bierbrouwerij in dit land, mag men aannomen, dal de Duitschers op dit gebied de meeste ondervinding en de meesle bevoegdheid tol oordeelen bezitlen. Laten wij hen ondervragen en zien wat zij antwoorden

De Hopboer (1904-1984) | 1911 | | pagina 18